کاور لتر چیست؟

کاور لتر چیست؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام ارائه مدارک خود به‌منظور کسب پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باید به آن توجه کنید، مدرکی به نام کاور لتر یا نامه پوششی است. حال شاید این پرسش برای شما به میان بیاید که کاور لتر چیست؟ به‌طورکلی می‌توان گفت که این مدرک یک نوع معرفی‌نامه محسوب می‌شود.

امروزه ارسال کاور لتر برای کسب پذیرش در اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان یک امر کاملاً ضروری به شمار می‌آید. باید به این نکته اشاره کنیم که ارسال کاور لتر تنها مخصوص مهاجران خارجی نیست و معمولاً همه متقاضیان ورود به دانشگاه مربوطه باید این مدرک یا نامه را به همراه داشته باشند.

شما نیز باید به‌عنوان یک متقاضی کسب پذیرش از دانشگاه‌های خارجی اقدام به تهیه یک کاور لتر مناسب کنید. چنانچه قصد آشنایی بیشتر با نامه‌های پوششی را دارید و می‌خواهید بدانید که روش نوشتن این نامه‌ها به چه شکل است، ادامه متن را از دست ندهید تا بتوانید اطاعات مناسبی را در این زمینه به دست بیاورید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کاور لتر چه چیزی است؟

همان‌ طور که گفته شد، کاور لتر یک نوع معرفی‌ نامه اختصاصی برای شما محسوب مي‌شود که در آن از موارد مختلفی همچون مهارت‌های خود سخن می‌گویید. امروزه علاوه بر مراکز تحصیلی، در برخی از موقعیت‌های شغلی نیز از متقاضیان درخواست می‌کنند تا یک کاور لتر مناسب را ارائه دهند.

شاید بپرسید که انواع کاور لتر چیست؟ باید بگوییم که این نوع مدرک مدل‌های مختلفی ندارد. برخلاف رزومه که شما می‌توانید آن را در طراحی‌ها و مدل‌های مختلفی بنویسید، در کاور لتر کل هدف شما باید استفاده از جملات صریح،‌ روشن و قابل‌ فهم باشد. هیچ کاور لتری نباید بیش از حد طولانی شود. برخی تصور می‌‌کنند که نوشتن یک کاور لتر پنجاه‌ صفحه‌ای موجب می‌شود که شانس آن‌ها برای پذیرش در دانشگاه مدنظرشان افزایش یابد!

کاور لتر چه چیزی است؟

باید بگوییم که این تصور، یک تصور کاملاً نادرست است. هرچه کاور لتر مختصرتری را ارائه کنید، پرسنل مدنظر می‌توانند با سرعت بالاتری با مهارت‌ها،‌ تجربیات و … شما آشنا شوند. کاور لترهایی که بیش از حد طولانی هستند، معمولاً در همان مراحل ابتدایی بررسی مدارک حتی مطالعه نیز نمی­شوند؛ بنابراین از جمله مختصات یک کاور لتر می‌توان به مختصر و شفاف‌بودن آن اشاره کرد.

ساختار کلی یک کاور لتر

احتمالاً این پرسش برای شما به وجود آمده است که ساختار کلی یک کاور لتر چیست؟ در واقع این مدارک از چند بخش تشکیل شده‌اند و در هر بخش باید موارد خاصی ذکر شود. به طور کلی می‌توان گفت که کاور لتر شما باید دارای سه بخش اساسی باشد که عبارت‌اند از: پاراگراف ابتدایی، بدنه کاور لتر و پایان‌نامه. هر یک از این موارد باید با بالاترین دقت ممکن نوشته شوند؛ زیرا تأثیر بسیار مهمی بر روی مخاطب می‌گذارند. بهتر است به بررسی هر یک بخش‌های گفته شده بپردازیم تا درک بهتری از آن‌ها داشته باشید.

بخش اول: پاراگراف ابتدایی

این بخش را می‌توان مهم‌ترین بخش از کاور لتر دانست. در این بخش باید به‌صورت مختصر خود را معرفی کرده و شرح‌حال حاضر خود را به‌خوبی اعلام کنید. به‌عنوان‌مثال من ………. هستم و به‌تازگی در رشته ………. از دانشگاه  ………. شهر ………. فارغ‌التحصیل شده‌ام. هم‌ اکنون قصد دارم به‌منظور ادامه تحصیل خود در رشته ………. در دانشگاه  ………. اقدام کنم.

در همین بخش باید هدفتان از تحصیل و یا ورود به شرکت مربوطه را نیز ذکر کنید. هدف شما می‌تواند موارد مختلفی همچون پیشرفت علمی، حضور در یک موقعیت شغلی مناسب، افزایش درآمد، کمک‌های انسان‌دوستانه و … باشد. در این بخش صداقت به خرج دهید؛ زیرا پرسنلی که این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهند به راحتی می‌توانند هدف اصلی شما را شناسایی کنند.

بخش دوم: بدنه کاور لتر

اگر می‌پرسید که بدنه کاور لتر چیست؟ باید بگوییم این بدنه باید تنها به مهارت‌ها و تجربیات شما اختصاص یابد. منظور از تجربیات،‌ کلیه تجربیات تحصیلی و همچنین شغلی است. حتی اگر پس از فارغ‌التحصیلی خود در شرکت‌های کوچکی سابقه‌ کار داشته­اید، باید آن را ذکر کنید. این بخش از کاور لتر را می‌‌توان تقریباً با بخش مربوط به تجربیات شغلی در رزومه یکسان دانست.

مهارت‌های خود را به‌روشنی و بدون پیچیدگی بیان کنید. نیاز نیست که با استفاده از کلمه‌های کاملاً فنی سعی کنید تا مهارت‌های خود را بیش از حد مهم نشان دهید. افرادی که چنین مواردی را مطالعه می‌کنند، با این نوع مهارت‌های تخصصی کاملاً آشنایی دارند.

بدنه کاور لتر ازآن‌جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد شما در بین کلیه متقاضیان، دارای مهارت و تجربه بسیار مناسب‌تری هستید و شرکت یا دانشگاه مزبور با برگزیدن شما بهترین انتخاب خود را خواهد داشت. استفاده از بولت پوینت‌ها در این بخش ضروری است. علاوه بر این، بر ذکر تاریخ‌ها دقت داشته باشید و بازه‌های زمانی فعالیت خود را در شرکت‌ها و یا دوره‌های آموزشی مختلف ذکر کنید.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید بنویسید که تحصیل در دانشگاه ………. در رشته ………. از سال ……….  تا سال ………. . برخی می‌گویند که نقش نتیجه کنکور در کاور لتر چیست؟ باید بگوییم که تنها اگر رتبه بسیار مناسبی را در کنکور سراسری و یا کنکور ارشد به دست آورده‌اید، می‌توانید آن را در کاور لتر خود ذکر کنید.

بخش سوم: پایان‌ نامه

موارد مختلفی را باید در بخش پایان‌‌نامه از کاور لتر خود ذکر کنید. یک مورد مهم در این زمینه سپاسگزاری از خوانندگان به‌خاطر مطالعه کاور لتر است، البته این بخش را می‌توانید تنها در یک عبارت ساده مانند با تشکر از شما در درون کاور لتر جاسازی کنید.

در بخش پایان‌نامه یک‌بار دیگر به این موضوع بپردازید که چرا دانشگاه و یا شرکت مربوطه فقط و فقط باید شما را به‌عنوان یک کاندیدای فوق‌العاده بپذیرد و با درخواست پذیرش شما موافقت کند. این امر به پرسنل بررسی‌کننده کاور لتر اجازه می‌دهد تا یک‌بار دیگر مهارت‌ها و تجربه‌های ذکر شده را مورد بررسی قرار دهند.

فایل کاور لتر

در این قسمت از متن کاور لتر چیست؟ به این پرسش می‌رسیم که ساختار فایل کاور لتر چگونه است؟ بهتر بوده به‌منظور نوشتن کاور لتر خود از نرم‌افزار ورد شرکت مایکروسافت استفاده کنید. میزان حاشیه صفحه کاور لتر را برابر با میزان حاشیه اصلی ورد قرار دهید (حالت default).

می‌توانید از بخش templates یا نمونه‌ها به سراغ یک قالب کاور لتر بروید تا بتوانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید. معمولاً توصیه مي‌شود که کاور لتر را تنها با یک سبک فونت خاص مانند times new roman بنویسید. علاوه بر این اندازه فونت شما باید چیزی بین ده الی دوازده باشد تا خوانایی کاور لتر دچار مشکل نشود.

فایل کاور لتر

عدم تکرار محتویات رزومه

در بعضی از موارد دانشگاه یا شرکت مربوطه از شما درخواست می‌کند تا علاوه بر کاور لتر، رزومه خود را نیز برای آن‌ها ارسال کنید. این امر کاملاً طبیعی است و معمولاً هر دوی این موارد در زمان بررسی درخواست شما به‌صورت کامل چک می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که بسیاری از افراد مرتکب آن می‌‌شوند، تکرارکردن محتویات این دو بخش در یکدیگر است؛ اما منظور از عدم تکرار محتویات رزومه در کاور لتر چیست؟

این بدان معنا است که متقاضی همان مواردی که در رزومه خود آورده را در کاور لتر نیز ذکر می‌کند. توجه داشته باشید که در کاور لتر هدف نهایی شناخت علت اشتیاق شما به‌منظور فعالیت در شرکت و یا دانشگاه مربوطه است؛ اما رزومه شامل این امر نیست و می‌توان آن را خلاصه‌ای از کلیه سوابق تحصیلی و شغلی شما دانست.

اگرچه در بخش بدنه کاور لتر نیز باید به بررسی این موارد بپردازید؛ اما نیاز نیست که عیناً همان موارد موجود در رزومه را در این بخش از کاور لتر بیاورید. شما می‌توانید بخشی از سوابق خود را در کاور لتر و بخشی دیگر را در رزومه مطرح کنید. به این صورت فرد مدنظر با بررسی این مدارک می‌تواند درک کاملاً مناسبی را از سوابق شما به دست بیاورد.

کاستی‌ ها را هم بنویسید

در این قسمت از متن کاور لتر چیست؟ می­خواهیم به یک نکته کلیدی در این مورد بپردازیم. شما می‌توانید با ارائه کاستی‌های خود در این مدرک، تمایز خاصی بین کاور لتر خود و سایر کاور لترهای ارسالی ایجاد کنید. می‌توانید بگویید که به علت احساس کاستی در فلان زمینه، حس می‌کنید تحصیل و یا فعالیت در شرکت مدنظر موجب می‌شود تا اطلاعات بسیار مناسبی را به دست بیاورید تا بتوانید این خلأ مهارتی را به‌خوبی پر کنید. با این امر می‌توانید یک نقطه تمایز عالی را ایجاد کنید.

کاستی‌ ها را هم بنویسید

مهاجرت کاری به دانمارک

مهاجرت کاری

بسیاری از ایرانی ها در آرزوی مهاجرت کاری به کشورهای برتر دنیا از لحاظ اقتصادی و مالی به سر می برند. اما با توجه به شرایط موجود یافتن کار در یک کشور دیگر به سادگی برای همه امکان پذیر نیست.

سخن آخر

نوشتن یک کاور لتر مناسب به شما کمک می‌کند تا بتوانید نظر پرسنل دانشگاه مربوطه را خیلی سریع به خود جلب کنید تا فرصت تحصیل در دانشگاه دلخواهتان را به دست بیاورید. بدون داشتن یک کاور لتر مناسب شانس شما برای انجام این کار به‌شدت پایین می‌آيد.

حال که با پاسخ کاور لتر چیست؟ آشنا شده‌اید، می‌توانید باتوجه‌به نکات گفته شده کاور لتری مناسب را برای خود تهیه کنید. توجه داشته باشید که کاور لتر یک نوع معرفی‌نامه مختصر محسوب مي‌شود و واقعاً نیازی نیست که آن را با کلمات نامناسب و ویژگی‌هایی که می‌دانید اهمیت چندانی ندارند، پر کنید. با هرمس اپلای در تماس باشید تا به کلیه پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دلیل اهمیت زیاد کاور لتر چیست؟
اگر بتوانید کاور لترتان را با جزئیات کامل تر بنویسید از سایر داوطلبان متمایز خواهید شد. درنتیجه شانس‌ شما برای استخدام شدن بیشتر می‌شود.
ساختار کلی کاور لتر به چه شکلی میباشد؟
بخش اول: پاراگراف ابتدایی بخش دوم: بدنه کاور لتر بخش سوم: پایان‌نامه
آیا کاور لتر انواع خاصی دارد؟
بله، انواع کاور لتر با توجه به اهداف شرکت و نوع درخواستتان به سه دسته کاور لتر شغلی، کاور لتر تحصیلی و کاورلتر پژوهشی تقسیم بندی می‌شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای