برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که اگر همراه با توان مالی، تحقیق، دریافت مشاوره و برنامه‌ریزی صحیح باشد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف میل به مهاجرت داشته باشند اما نسبت به امور و مراحل آن آشنایی نداشته باشند. پرسش پرتکرار این افراد این است؛ برای مهاجرت از کجا شروع کنیم. در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برای مهاجرت از بررسی دلایل شروع کنیم

در طول تاریخ بشریت مهاجرت یکی از روش‌های دستیابی به منابع و فرصت‌های جدید بوده است.. امروزه نیز مهاجرت یکی از روش‌های محبوب برای ارتقا کیفیت کار، تحصیل و زندگی است. اما یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای آغاز مهاجرت این است که دلایل خود را برای مهاجرت تعیین کنید. برخی از دلایل ممکن را با هم مرور می‌کنیم.

مهاجرت یکی از روش‌های محبوب برای ارتقا کیفیت کار، تحصیل و زندگی است.

افزایش امنیت

مردم بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای خاورمیانه برای دوری از جنگ‌ها و نیز امنیت داخلی به مهاجرت رو می‌آورند. البته امنیت انواع مختلفی دارد و برای مثال برخی افراد به‌دنبال کشورهایی هستند که امنیت شغلی یا امنیت سرمایه‌گذاری بالایی دارند.

برخورداری از آب‌وهوای مناسب

تغییرات اقلیمی در دنیا با سرعت بی‌سابقه‌ای ادامه دارد و همین باعث می‌شود بسیاری از افراد به‌خاطر برخورداری از آب‌وهوای بهتر به کشورهای خوش‌آب‌وهوا مهاجرت کنند. برای مثال برخی از کشورهای اروپایی به‌همین دلیل به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌شوند.

برخورداری از فرصت‌های شغلی

تفاوت بین حقوق و مزایا در کشورهای مختلف نسبتا زیاد است. همچنین بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته شرایط مناسبی را برای کار و زندگی نیروهای کار بین‌المللی فراهم می‌کنند. بنابراین بسیاری از افراد به کشورهایی مهاجرت می‌کنند که نرخ بیکاری پایینی دارند و فرصت‌های شغلی مناسبی را نیز در اختیار آنان قرار می‌دهند.

استاندارد بالای زندگی

نقل مکان به کشورهای توسعه‌یافته معمولا به معنای برخورداری از استانداردهای بالای زندگی است. افزایش کیفیت زندگی فقط با حقوق بالا فراهم نمی‌شود بلکه این به‌معنای آرامش بیشتر، سلامت بیشتر، شهرهایی با امکانات مدرن و شرایط مناسب برای تفریح و سرگرمی است.

برخورداری از خدمات آموزشی عالی

یکی از دلایل اصلی مهاجرت، به‌ویژه در‌میان جوانان، ادامه تحصیلات دانشگاهی در رشته‌‌هایی است که ممکن است در کشورشان ارائه نشود. از سوی دیگر دانشگاه‌های برتر جهان، فرصت‌های تحصیلی عالی، مدارک معتبر و امکانات پژوهشی برتر را ارائه می‌دهند.

زندگی در کنار اعضای خانواده

هنگامی که یکی از اعضای خانواده به خارج از کشور نقل مکان می‌کند و از شرایط زندگی در خارج از کشور رضایت دارد، ممکن است اعضای دیگر خانواده بخواهند به او ملحق شوند. بسیاری از کشورها با روش‌ها و ویزاهای مهاجرتی، این امکان را فراهم می‌کنند.

برای مهاجرت از انتخاب کشور شروع کنیم

وقتی می‌پرسیم برای مهاجرت از کجا شروع کنیم یکی از اولین پاسخ‌ها انتخاب کشور است. در میان مناطق مختلف جهان، بیشترین تعداد مهاجران بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ در قاره اروپا با مجموع ۸۷ میلیون نفر اقامت داشته‌اند. آمریکای شمالی با نزدیک به ۵۹ میلیون نفر، میزبان دومین مهاجران بوده است. شمال آفریقا و غرب آسیا نیز با مجموع ۵۰ میلیون نفر در مقام سوم قرار داشته‌اند. اما بهترین مقصدهای مهاجرتی دنیا کدام کشورها هستند؟ این کشورها را بر اساس گزارش سازمان توسعه انسانی سازمان ملل متحد با هم مرور می‌کنیم.

بهترین مقصدهای مهاجرتی دنیا کدام کشورها هستند؟

کشور سوئیس

برای دومین بار، سوئیس در رتبه اول بهترین کشور جهان از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته است. این کشور رتبه دوم را در شهروندی، رتبه دوم را در کسب‌وکارهای نو و رتبه پنج را در‌ کارآفرینی کسب کرده است. این کشور همچنین نرخ بیکاری پایینی دارد.

کشور کانادا

کانادا مهاجرپذیرترین کشور جهان است. این کشور دارای یک اقتصاد قوی و باثبات و فرصت‌های شغلی فراوان است. کشور کانادا همچنین یکی از مشهورترین روش‌های انتخاب نیروهای کار ماهر را با عنوان اکسپرس اینتری کانادا دارد. کانادا مکان مناسبی برای شما و اعضای خانواده شما در زمینه‌های تحصیل، مسکن، امنیت و سلامتی است.

کشور آلمان

آلمان در رتبه سوم بهترین عملکرد در برنامه کارآفرینی قرار دارد. آلمان برترین اقتصاد را در میان کشورهای اروپایی دارد و سالانه چیزی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نیروی کار بین‌المللی را می‌پذیرد. شما همچنین در آلمان از امکانات تحصیلی عالی در تمامی مقاطع تحصیلی برخوردار خواهید شد.

کشور انگلیس

در‌کشور انگلیس امنیت شخصی، فرصت‌های شغلی و درآمد بالاتر از OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) است. همچنین با سرمایه‌گذاری در این کشور از اقامت قانونی در آن برخوردار می‌شوید. انگلیس همچنین خانه برخی از برترین دانشگاه‌های جهان است که از جمله آن‌ها می‌توان به کمبریج و آکسفورد اشاره کرد.

کشور سوئد

کشور سوئد با نرخ مالیات پایین، سیستم حمل‌و‌نقل پیشرفته، زیرساخت‌های مدرن و مراقبت‌های بهداشتی و آموزش رایگان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است. این کشور همچنین یکی از اعضای سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و سازمان تجارت جهانی است.

کشور استرالیا

برنامه مهاجرت نیروهای کار ماهر، ثبات اقتصادی و مالی، جمعیت عظیم انگلیسی‌زبان، محیط امن و حقوق شهروندی مناسب از دلایل مهاجرت به استرالیا هستند. استرالیا همچنین کشوری ثروتمند با اقتصاد مبتنی‌بر بازار است. کشور استرالیا همچنین عضو سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری‌های اقتصادی و سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.

کشورهای دیگر

وقتی از خود می‌پرسیم برای مهاجرت از کجا شروع کنیم و به کشورهای مهاجرپذیر فکر می‌کنیم، گزینه‌های زیادی به ذهن ما خطور می‌کند. از جمله کشورهای دیگر مناسب برای مهاجرت ایرانیان می‌توان به این کشورها اشاره کرد:

⦁ آمریکا
⦁ ترکیه
⦁ ژاپن
⦁ فرانسه
⦁ هلند
⦁ امارات متحده عربی
⦁ چین
⦁ ایتالیا

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؛ شناخت روش‌ها

برای این‌که بدانیم برای مهاجرت از کجا شروع کنیم، یکی از مهم‌ترین نکات، شناخت روش‌های مهاجرتی است‌. انتخاب روش از یک سو با دلیل مهاجرت و از سوی دیگر با کشور مقصد مهاجرت در ارتباط است. روش‌های مهاجرتی عموما با دلیل مهاجرت مرتبط هستند و بر این اساس دسته‌بندی می‌شوند. برخی از مهم‌ترین روش‌های مهاجرتی عبارتند از:

مهاجرت از طریق کار
مهاجرت تحصیلی
مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
مهاجرت از طریق کارآفرینی
مهاجرت از طریق تولد
مهاجرت از طریق ازدواج

روش‌های مهاجرتی عموما با دلیل مهاجرت مرتبط هستند

از طرف دیگر هریک از کشورهای مقصد مهاجرت قوانین خاصی برای هریک از این روش‌های مهاجرتی دارند. برای مثال میزان سرمایه‌گذاری لازم برای مهاجرت با این روش، در کشورهای مختلف، متفاوت است. همچنین کشورها برای انتخاب نیروهای کار بین‌المللی، برنامه‌های مهاجرتی مختلفی دارند. در ادامه با این روش‌ها به‌طور خلاصه آشنا می‌شویم.

مهاجرت از طریق کار یا مهاجرت شغلی

بسیاری نیروهای کاری با میزان تحصیلات مختلف و در سنین مختلف به‌دنبال فرصت‌های شغلی در کشورهای دیگر هستند. نیروهای کاری ایرانی معمولا کار در کشورهای اروپایی، به‌ویژه آلمان، کشورهای کانادا و استرالیا و نیز کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات متحده عربی را انتخاب می‌کنند. در کشورهای غرب آسیا نیز مانند ژاپن و چین فرصت‌های شغلی فراوانی وجود دارد.

امکان دریافت اقامت دائم یکی از مهم‌ترین مزایای این روش مهاجرتی است. به‌طور معمول این کشورها ابتدا یک اقامت طولانی‌مدت را با توجه قرارداد کاری با کارفرما در نظر می‌گیرند. سپس در صورتی شما بتوانید بین ۳ تا ۵ سال به کار و زندگی در کشور مقصد ادامه دهید، از امکان دریافت اقامت دائم برخوردار می‌شوید. همچنین بسیاری از کشورها برای اعضای خانواده این افراد نیز ویزای همراهی خانواده را ارائه می‌دهند. برخی از کشورهای محبوب برای مهاجرت کاری عبارتند از:

 • آلمان
 • استرالیا
 • کانادا
 • هلند
 • نروژ
 • ویتنام
 • تایوان
 • چین
 • استرالیا
 • ترکیه

برای مهاجرت تحصیلی از کجا شروع کنیم

مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی در دنیا، بعد از مهاجرت کاری است. در این روش شما ابتدا باید کشور مقصد را انتخاب کنید. سپس باید درباره دانشگاه‌های این کشور که متقاضیان تحصیل خارجی را می‌پذیرند مطالعه کنید. برای بررسی این دانشگاه‌ها حتما به رتبه جهانی آن‌ها و اعتبار جهانی مدرک تحصیلی، شهریه، امکانات آموزشی، امکانات اقامت دانشجویی و مواردی از این دست دقت کنید.مرحله بعدی دریافت پذیرش تحصیلی است. اخذ اپلای یا پذیرش تحصیلی نیازمند مکاتبه و مصاحبه با مسئولان دانشگاه مقصد تحصیل است. در صورت اخذ اپلای برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت کشور مقصد مهاجرت خود مراجعه و مدارک مورد نیاز را ارائه می‌کنید. این روش همچنین نیاز به اثبات تمکن مالی دارد که قوانین آن برای کشورهای مختلف، متفاوت است. برخی از برترین دانشگاه‌های دنیا که می‌توانند مقصد تحصیلات شما در خارج از کشور باشند عبارتند از:

مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی در دنیا، بعد از مهاجرت کاری است

 • دانشگاه فناوری ماساچوست آمریکا
 • دانشگاه کمبریج انگلیس
 • دانشگاه استنفورد آمریکا
 • دانشگاه آکسفورد انگلیس
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه پکینگ چین
 • دانشگاه شیکاگو آمریکا
 • دانشگاه هاروارد آمریکا

برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری از کجا شروع کنیم

سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرتی است که قوانین آن برای هر کشور، تفاوت‌های بسیار زیادی با دیگر کشورها دارد. از سوی دیگر برخی از کشورها نیز برنامه مهاجرتی فعالی برای سرمایه‌گذاران ندارند. همچنین شیوه‌های سرمایه‌گذاری نیز بسیار متفاوت است. یکی از محبوب‌ترین این شیوه‌ها مهاجرت از طریق خرید ملک است.در روش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری با خرید ملک، یک مبلغ مشخص تعیین می‌شود. سپس درصورتی که شما یک یا چند ملک با مجموع قیمت در حد تعیین شده را خریداری کنید، از امکان دریافت اقامت، مجوز کار و زندگی در کشور مقصد برخوردار می‌شوید. از مزایای این روش می‌توان به برخورداری از سود سرمایه‌گذاری در این روش اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در بازار بورس، خرید اوراق قرضه و نیز کمک‌های خیریه از مدل‌های دیگر این روش مهاجرتی هستند. بعضی از کشورهای مناسب برای این روش مهاجرتی عبارتند از:

 • اسپانیا
 • یونان
 • پرتقال
 • ترکیه

شیوه‌های سرمایه‌گذاری نیز بسیار متفاوت است

برای مهاجرت از طریق کارآفرینی از کجا شروع کنیم

ثبت شرکت، راه‌اندازی کسب‌وکار و برنامه‌های کار فریلنسری و مواردی از این دست را می‌توان در گروه مهاجرت از طریق کارآفرینی قرار داد. در این روش شما نیاز به یک طرح تجاری دارید. معمولا عواملی مانند نوآوری، سودآوری، تاثیر اجتماعی کار مورد نظر و سرمایه در این روش به‌عنوان معیارهایی برای پذیرش قرار می‌گیرند. در زمان انتخاب کشور نیز بهتر است به معیارهایی مانند نرخ بیکاری، نرخ فساد و نرخ مالیات در کشور مقصد مهاجرت دقت کنید.

مهاجرت از طریق تولد و ازدواج

در زمینه مهاجرت از طریق تولد برخی کشورها پیرو اصل خاک و برخی دیگر پیرو اصل خون هستند. در کشورهایی که پیرو اصل خاک هستند، فردی که در آن کشور متولد می‌شود، شهروندی آن کشور را نیز دریافت می‌کند. اما در مورد کشورهای تابع اصل خون، قوانین متفاوتی وجود دارد. شما همچنین از طریق ازدواج با یکی از شهروندان کشور مقصد مهاجرت از امکان اقامت در آن کشور برخوردار خواهید شد. با این حال باید با تمامی پیچیدگی‌ها و قوانین این روش آشنا شوید.

برای دریافت ویزا از کجا شروع کنیم

دریافت ویزا یکی از مهم‌ترین امور مهاجرت است. بعد از تعیین روش مهاجرتی و کشور مقصد، باید متناسب با روش مهاجرتی خود، اقدام دریافت ویزا کنید. نخستین مرحله برای اخذ ویزا، گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد در ایران است. همچنین اگر کشور مقصد مهاجرت شما در ایران سفارت ندارد می‌توانید به سفارت این کشور در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنید.مرحله بعدی در دریافت ویزا، گردآوری مدارک مورد نیاز برای ویزای مورد نظر و ترجمه رسمی این مدارک است که باید دارای مهر دادگستری باشد. سپس برای مصاحبه به سفارت فراخوانده می‌شوید و در صورت برخورداری از شرایط لازم، ویزا را دریافت خواهید کرد.

تعیین هزینه‌های مهاجرت

وقتی می‌پرسیم برای مهاجرت از کجا شروع کنیم بهتر است ابتدا به این پرسش نیز جواب دهیم که آیا از پس هزینه‌های مهاجرت برمی‌آییم یا نه. اما تعیین هزینه‌های مهاجرت چگونه است؟ تعیین این هزینه‌ها به کشور مقصد مهاجرت و روش مهاجرتی بستگی دارد. با این حال برخی از هزینه‌های مهاجرت عبارتند از:

 • هزینه رزرو بلیط هواپیما
 • هزینه‌های مربوط به اقامت در کشور مقصد
 • هزینه ترجمه رسمی مدارک
 • شهریه مرکز آموزشی برای مهاجرت تحصیلی
 • هزینه دریافت ویزا
 • هزینه مشاوره در آژانس‌های مهاجرتی

دریافت ویزا یکی از مهم‌ترین امور مهاجرت است.

برای مهاجرت کافی است تصمیم بگیرید

تصمیم‌گیری را می‌توان نخستین مرحله برای شروع روند مهاجرت دانست. برای این‌کار ابتدا باید بدانید به چه دلیلی مهاجرت را انتخاب می‌کنید. انتخاب مقصد مهاجرت و روش مهاجرت، دو مرحله مهم بعدی هستند. سپس باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. در صورت اخذ ویزا و سفر به کشور مقصد، همچنان امور مهاجرتی شما ادامه دارد. این یعنی باید برای مواردی مانند کسب اقامت، مجوز کار یا تحصیل و موارد دیگر اقدام کنید.

هزینه پوشاک در اتریش

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

بحث هزینه مهاجرت، یکی از مهم ترین عواملی که هنگام مهاجرت باید به آن توجه کرد. اگر به دنبال این هستید که بدانید، کم هزینه ترین راه های مهاجرت چیست؟ با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این مقاله همراه باشید،

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله قرار داده شد، مهاجرت یک انتخاب سرنوشت ساز برای همه ی افراد است و میتوان گفت یکی از مهم ترین تصمیمات افراد در زندگی خود محسوب میشود. ما در این مقاله دلایل مهاجرت و بهترین مقصدهای مهاجرتی را بررسی کردیم. افراد میتوانند از طریق راه های زیادی مانند مهاجرت کاری، تحصیلی، کارآفرینی و یا ازدواج و تولد به کشور مقصد خود مهاجرت کنند و برای این کار فقط کافی است تصمیم بگیرند. اگر شما نیز قصد مهاجرت را دارید میتوانید با پرکردن فرم مشاوره از کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دلایل رایج افراد برای مهاجرت چه دلایلی است؟
دلایلی مانند برخورداری از آب و هوای مناسب، افزایش امنیت، فرصت های شغلی، آموزش های عالی، استاندارد بالای زندگی و یا زندگی در کنار اعضای خانواده میتواند از جمله دلایل مهم افراد برای مهاجرت باشد.
بهترین مقصد های مهاجرتی دنیا کدام کشورها هستند؟
کشورهای سوئیس، کانادا، آلمان، انگلیس، سوئد، استرالیا و… از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت میباشند.
روش های رایج مهاجرت چه روش هایی هستند؟
مهاجرت کاری مهاجرت تحصیلی مهاجرت سرمایه گذاری مهاجرت کارآفرینی مهاجرت از طریق تولد مهاجرت از طریق ازدواج
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای