کار در بحرین

کار در بحرین

کار در بحرین مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. افراد بسیار زیادی وجود دارند که نمی‌توانند در کشور خود شغل مناسبی پیدا کنند و با رؤیای پیداکردن کار مناسب به کشور دیگری مهاجرت می‌کنند. هر کشوری برای پذیرفتن کارگران ماهر و نیمه ماهری که اتباع کشورهای دیگر هستند، قوانین خاصی دارند و در کنار آن نیز خود شرایط ویژه‌ای را برای کارمندان فراهم می‌کنند. کار در بحرین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اگر شما تمایل دارید برای استخدام به این کشور بروید، قبل از هر کار باید بدانید لازم است چه شرایطی را فراهم کنید و با کار در این کشور چه مزایایی را به دست می‌آورید؟ بااین‌حال ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی با متخصصان هرمس اپلای تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید به شما در این راه کمک کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کالبدشکافی اقتصاد بحرین

کسب‌وکار بحرین چشم‌انداز مناسبی دارد و آن به دلیل موقعیت استراتژیک کشور، نیروی کار ماهر و زیر ساخت‌های خوبی است که دولت فراهم کرده است. دولت بحرین تلاش کرده است با فراهم‌کردن شرایط مساعدی مانند محیط آزاد و هزینه‌های بسیار کم، سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب کند. در کنار همه این موارد از نظر کیفیت زندگی نیز رتبه ۵ جهان را به خود اختصاص داده است.

سال‌ها تنها عامل تأثیرگذار در اقتصاد این کشور نفت بود؛ اما با کم‌کردن وابستگی به آن توانسته‌اند جزو متنوع‌ترین اقتصادهای منطقه محسوب شوند. بخش صنایع مانند تولید و صادرات آلومینیوم، گاز طبیعی، پتروشیمی و ساخت‌وساز توانسته ۴۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهد و حدود ۸۰ درصد کارگران در این بخش مشغول به کار هستند.

علاوه بر همه این موارد، صنعت گردشگری چه در حوزه منطقه و چه بخش بین‌الملل توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند؛ اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که قیام بحرین در سال ۲۰۱۱ عقب‌نشینی را برای اقتصاد به ارمغان آورده است. برای کار در بحرین این موارد را در نظر بگیرید.

کالبدشکافی اقتصاد بحرین

چگونه باید در این کشور استخدام شوید؟

برای اینکه بتوانید در کشور بحرین مشغول به کار شوید لازم است ویزای کاری کسب کنید. نکته اصلی برای دریافت این ویزا این است که از سمت یک کارفرما پیشنهاد کار داشته باشید. شاید بتوانید با ویزای توریستی به این کشور سفر کنید؛ اما برای اینکه بتوانید مشغول به کار شوید باید قراردادی با مدت معین داشته باشید و از طریق یک آژانس مانند هرمس اپلای برای دریافت ویزا اقدام کرده باشید.

برخی از آژانس‌های محلی می‌توانند برای افرادی کار پیدا کنند که قبلاً توسط یکی از اعضای خانواده به این کشور نقل‌مکان کرده باشند. بااین‌وجود برای کار در بحرین مهم این است که با کمک یک آژانس بین‌المللی، پیش از سفر شغل موردنظر خود را پیدا کنید، استخدام شوید و با کمک تأییدیه برای دریافت ویزای کار اقدام کنید. سؤال اصلی اینجا است که دریافت این ویزا چه شرایطی دارد؟

آیا ویزای کار به شما تعلق می‌گیرد؟

زمانی که تمایل دارید برای کار در بحرین اقدام کنید، لازم است قبل از هر کار ویزا دریافت کنید؛ در غیر این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوید. دریافت ویزا خود نیازمند این است که برخی مدارک را تهیه و سپس درخواست خود را ارسال کنید.

ابتدا باید برای درخواست ویزا، فرمی را پر کرده در کنار عکس پرسنلی به‌اندازه عکس پاسپورتی که دارید، همراه با گذرنامه ارسال کنید. دقت داشته باشید که مهم‌تر از همه موارد گفته شده نامه حمایتی است که نشان می‌دهد شما استخدام شده‌اید. یک کپی نیز از قرارداد کار همراه با پرونده سلامتی که از کلینیکی مجاز دریافت کرده‌اید، به‌ضمیمه هزینه نیز در لیست مدارکی قرار دهید که باید آماده کنید.

چند نکته که باید بدانید

زمانی که موفق شدید استخدام شوید و برای کار در بحرین به این کشور مهاجرت کنید، قبل از هر کار اعتبار ویزای خود را در وب‌سایتی که دولت برای این کار در نظر گرفته است بررسی کنید. حتماً دقت کنید کلینیکی که برای تأییدیه سلامت خود به آنجا مهاجرت می‌کنید معتبر و اسم آن در لیست این وب‌سایت ذکر شده باشد. هنگام خروج بررسی کنید مدارک خود شامل، مدارک شناسایی، تحصیلی، کپی ویزا و قرارداد و گواهینامه را همراه خود دارید. چنانچه قرار است به همراه همسر خود سفر کنید، مدارک ازدواج نیز از ضروریات به‌حساب می‌آید.

چند نکته که باید بدانید

مالیات چه جایگاهی در بحرین دارد؟

یکی از مزایای کار در بحرین این است که هیچ‌گونه مالیاتی اعم از مالیات‌بردرآمد شخصی، عایدی سرمایه یا مالیات و مواردی ازاین‌دست به شما تعلق نخواهد گرفت. تنها کسری جزئی از حقوق اتباع سایر کشورها حکم مالیاتی را دارد که باید بپردازید. ازآنجایی‌که هزینه جزئی بیمه به شما تعلق نمی‌گیرد، باید هزینه‌های کمی نیز در این زمینه پرداخت کنید. برای کارمندانی که اتباع سایر کشورها هستند این هزینه به ۱ درصد از حقوق تعلق می‌گیرد و ۳ درصد را کارفرما باید بپردازد. پس از پایان‌یافتن مهلت قرارداد شما، مبلغی به‌عنوان پایان کار نیز به شما پرداخت خواهد شد.

سیستم سلامت بحرین تا چه حد سلامت کارمندان را تأمین می‌کند؟

سیستم سلامت بحرین یکی از قوی‌ترین نقاط قوت این کشور محسوب می‌شود. کافی است کمی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید تا بتوانید با پزشکان بسیار مجرب ارتباط برقرار کرده و مشکل خود را در میان بگذارید. نکته جالب اینجا است که بسیاری از پزشکان این کشور نیز خود از مهاجران هستند. بااین‌وجود لازم است یا خود را تحت بیمه درمانی خصوصی درآورید یا قبل از مهاجرت بیمه انفرادی برای خود در نظر بگیرید.

تنها نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است آمبولانس و خدمات اورژانس در دسترس نیست و ممکن است در شرایط اضطراری با مشکل روبه‌رو شوید. همین امر باعث شده تا آنچه در این کشور بیشتر مرسوم است استفاده از تاکسی به‌جای آمبولانس باشد. بااین‌حال که اغلب اپراتورها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛ اما بهتر است چند کلمه عربی نیز بیاموزید.

در کدام مناطق بحرین کار برای شما ریخته است؟

مناطق بسیاری در بحرین وجود دارد که هم از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای استراتژیک بوده و هم دارای زیرساخت‌های عالی و ارتباطات حمل‌ونقل هستند. این مناطق توانسته‌اند مانند یک آهن‌ربا تجارت و کسب‌وکار را جذب کنند. این مناطق به شرح زیر هستند:

  • بندر مالی بحرین: این بندر که در مرکز پایتخت منامه قرار دارد ترکیبی از توسعه سایت‌های ساختمانی و تفریحی همراه با موقعیت تجاری است که توانسته مانند شهری در یک شهر دیگر موقعیت جذابی برای کسب‌وکارها فراهم کند.
  • پارک سرمایه‌گذاری: موقعیت عالی این پارک که بانی آن وزارت صنعت و بازرگانی است محلی برای تجارتی است که بیشتر جنبه صادراتی دارد. دلیل آن نیز قرارگرفتن در مجاورت فرودگاه و بندر جدید خلیفه سلیمان است.
  • منطقه لجستیک: این منطقه که اداره آن در اختیار سازمان عمومی بنادر دریایی است در این مکان به شرکت‌های مختلف خدمات متفاوتی را برای تسهیل امور خود می‌دهد. دفتر ثبت شرکت یا خدمات گمرکی ازاین‌دست محسوب می‌شود.

در کدام مناطق بحرین کار برای شما ریخته است؟

برای رفتن به جلسات کاری آماده‌اید؟

بحرین کشوری مسلمان و البته بسیار معتقد به ریشه‌ها و آداب‌ورسوم محلی و دینی خود است. ازآنجاکه این مورد شامل شباهت‌های فرهنگی با ایران است شاید درک آن برای شما نسبت به اتباع کشورهای اروپایی کمی ساده‌تر باشد. بااین‌وجود حتماً در نظر داشته باشید که تجارت در این کشور و کشورهای اروپایی دو امر کاملاً متفاوت است. در جلسات کاری، بحرینی‌ها به‌شدت به آداب‌ورسوم سنتی پایبند هستند.

به‌عنوان‌مثال، ممکن است در میانه جلسه شما در باز شود و شخص سومی وارد شود که این کار می‌تواند وقفه‌ای طولانی برایتان داشته باشد. جلساتی که در پشت درهای بسته برگزار می‌شود امری به‌دوراز فرهنگ بحرینی است. از موارد دیگر این است که در این جلسات چای یا قهوه سرو می‌شود و اصلاً وجهه خوبی ندارد که آن را رد کنید. از دلایل مهم این است که جلسات اغلب پس از یک نوشیدنی جنبه رسمی به خود می‌گیرد.

در واقع نوشیدنی‌هایی که در جلسه سرو می‌شود جنبه حیاتی تجارت و برای ایجاد اعتماد میان طرفین است. اگر از شما سؤالاتی در مورد زندگی شخصی که دارید پرسیده شد، تعجب نکنید و به آن‌ها پاسخ دهید و در مقابل شما نیز پرسش‌هایی از این نوع مطرح کنید. البته دقت کنید که همسر طرف مقابلتان جزو خطوط قرمزی است که نباید هیچ سؤالی در مورد آن بپرسید.

روابط تجاری چگونه است؟

در جلسات اول هرگز هیچ تصمیمی گرفته نشده و هیچ قراردادی امضا نمی‌شود. این یکی از اصلی‌ترین نکات در زمینه روابط تجاری محسوب می‌شود. برای رسیدن به این مرحله لازم است حتماً بتوانید اعتماد طرف مقابل خود را جلب کنید و قطعاً این در یک جلسه به دست نخواهد آمد. در واقع بحرینی‌ها با افراد غریبه وارد معامله نمی‌شوند؛ پس اگر در پی امضای قرارداد هستید، ابتدا چند جلسه با طرفتان قرار بگذارید و اعتماد او را جلب کنید.

از نکات دیگر در این روابط سبکی است که بحرینی‌ها با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. ازآنجاکه آنان تمایل ندارند پاسخ منفی بدهند یا از مواردی که از آن‌ها خواسته شده امتناع کنند، اغلب سعی می‌کنند در لفافه سخن بگویند. نه را از دایره لغات خود حذف کنید و تلاش کرده سخنان را تفسیر کنید تا به‌منظور اصلی آنان برسید.

در این کشور عربی اغلب افراد با اسامی کوچک خطاب نمی‌کنند. استفاده از نام و نام خانوادگی در جلسات به این دلیل بوده که روابط بسیار رسمی است. حتی به‌عنوان فردی که از نظر مقام یا سن کمتر است نباید در سلام‌کردن پیشقدم شوید. این به دلیل اهمیت سلسله‌مراتب در این کشور است. اگر قصد کار در بحرین را دارید، حتماً این موارد را بررسی کنید.

روابط تجاری چگونه است؟

زنان و تجارت

شاید شما هم شنیده باشید که زنان در کشورهای عربی از جایگاه مهمی برخوردار نیستند؛ اما به یاد داشته باشید بحرین کمی با سایر کشورهای عربی متفاوت است. البته در گذشته زنان یا در حوزه آموزش فعالیت داشتند یا در حیطه سلامت به کار می‌پرداختند. امروزه زنان بیشتر بانکدار بوده یا در امور مالی مشغول به کار هستند. صنایع خدماتی و صنعت هتلداری نیز امروزه پذیرای زنان، به‌خصوص بانوان مهاجر، هستند.

اگر شما به‌عنوان یک زن مشغول هستید یا مردی هستید که قرار است همسرتان در این کشور استخدام شود فراموش نکنید که باید قوانین خاصی را رعایت کنید. کمی پوشیده‌تر لباس بپوشید و از مراوده و ارتباط با آقایان در ساعات بیکاری دوری کنید. در واقع بهتر است فاصله خود را با همکاران مرد حفظ کنید. این به دلیل فرهنگ عرب است که صمیمیت را کمی بد تعبیر می‌کند. فراموش نکنید بحرین کشوری مسلمان است و نباید تماس فیزیکی بین مردان و زنان وجود داشته باشد.

از چه کسی باید کمک بگیرید؟

استخدام در کشوری دیگر نیازمند پیگیری‌های خاص خود است و البته باید به قوانین، آداب و راه و چاه آن نیز آشنا باشید. این از عهده شما خارج است تا بتوانید این مسیر را با پیچیدگی‌های بروکراسی که در پیش دارید به‌سرعت و با کمترین هزینه طی کنید. باید از کسی در این راه کمک بگیرید که بارها از این مسیر عبور کرده باشد.

متخصصان هرمس اپلای به‌واسطه تجربه زیاد و رزومه موفقی که دارند قادرند در کنار شما باشند و شما را تا رسیدن به رؤیای کار در بحرین همراهی کنند. هم می‌توانید به‌صورت حضوری به آن‌ها مراجعه کنید یا از سایت آن‌ها بازدید کنید و از خدمات آن‌ها نه‌تنها دیدن کنید، بلکه استفاده لازم را هم ببرید. اگر قصد سفر و مهاجرت دارید، هرمس اپلای راه نجات شما است.

کدام کشور عربی برای مهاجرت کاری بهتر است؟

کدام کشور عربی برای مهاجرت کاری بهتر است؟

کدام کشور عربی برای مهاجرت کاری بهتر است؟ مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. زندگی و کار در خارج از کشور برای همه مناسب نیست، اما اگر اخلاق کاری عالی، مهارت‌ های استثنایی، نگرش خوب و توانایی کنار آمدن با قوانین یک کشور کاملاً متفاوت را داشته باشید، هیچ مشکلی نخواهید داشت و از کار کردن در کشور جدید لذت خواهید برد.

سخن آخر

کشورهای مختلف هستند که هم از نظر فرهنگ و هم از نظر جغرافیا به ایران نزدیک‌اند و هم مشابهت‌های فرهنگی زیادی با ما دارند. بحرین یکی از این کشورها است که توانسته تا حدودی راه خود را از سایر کشورهای همسایه جدا کند و مهاجران را به سمت خود فرابخواند.

اگر شما هم تمایل دارید برای کار در بحرین به این کشور مهاجرت کنید لازم است ابتدا کار پیدا کرده و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران و متخصصان هرمس اپلای مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتایج را در کوتاه‌ترین زمان به دست آورید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقتصاد بحرین بیشتر از چه چیزی میباشد؟
اقتصاد این کشور بیشتر از نفت بود؛ اما با کم‌کردن وابستگی به آن توانسته‌اند جزو متنوع‌ترین اقتصادهای منطقه محسوب شوند. بخش صنایع مانند تولید و صادرات آلومینیوم، گاز طبیعی، پتروشیمی و ساخت‌وساز توانسته ۴۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهد
برای کار در بحرین به ویزای کار نیاز میباشد؟
بله، قبل از هر کار ویزا دریافت کنید؛ در غیر این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوید.
آیا در مهاجرت کاری به بحرین مالیات نیز به ما تعلق میگیرد؟
خیر، یکی از مزایای کار در بحرین تعلق نگرفتن هیچ مالیاتی بر درآمد و یا سرمایه ی شما میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای