کار در چک

کار در چک

کار در چک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. قرارگرفتن کشور چک در بخش اروپای مرکزی موجب شده است تا این کشور از نظر مهاجران بسیاری به‌عنوان بهترین کشور جهت مهاجرت کاری شناخته شود. کار در چک به معنای دریافت حقوق مناسب، شرایط زندگی عالی و همچنین استفاده از برترین بیمه شغلی در سطح اروپا است. کشور چک در سال‌های اخیر توانسته است با جذب سرمایه‌گذاری‌ کلان توسط سرمایه‌‌گذاران اروپایی و آمریکایی خود را به‌عنوان بهترین گزینه جهت افزایش تولید محصولات مختلف و همچنین رشد اقتصادی معرفی کند.

با کار در این کشور می‌توانید آینده‌ای روشن برای خود و فرزندان گرامی‌تان به وجود بیاورید. کار کردن در کشور چک نیازمند دریافت ویزای کاری این کشور است. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به فعالیت شغلی مدنظر خود در کشور چک مشغول شوید. در ادامه متن با ما همراه باشید؛ زیرا قصد داریم اطلاعات بسیار مهمی را دراین‌رابطه به شما کاربران گرامی عرضه کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با مدل‌های مختلف ویزای کاری کشور چک

گفتیم که برای دریافت اجازه کار در چک باید ویزای کاری این کشور را دریافت کنید. ویزای کاری کشور چک خود به چندین دسته مختلف تقسیم می‌‌شود که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود هستند. جالب است بدانید کشور چک جزو کشورهای حوزه شنگن به شمار می‌آید و به همین علت جهت شروع فعالیت کاری خود در چک می‌توانید از ویزای کاری شنگن نیز کمک بگیرید.

به‌طورکلی می‌توان گفت ویزای کاری این کشور به دو مدل اصلی کوتاه‌مدت یا short term و بلندمدت یا long term تقسیم می‌شود. همان‌طور که از نام این ویزاها مشخص است، هرکدام از‌ آن‌ها دارای محدودیت زمانی مختص به خود هستند.

ویزاهای کوتاه‌مدت یا short term

یکی از رایج‌ترین روش‌های پیداکردن شغل در کشور چک (به‌غیراز جاب آفر) استفاده‌کردن از ویزاهای کوتاه‌مدت یا short term  است؛ البته باید به این نکته اشاره کنیم که ویزاهای کوتاه‌مدت تنها به افرادی اختصاص دارند که می‌خواهند کمتر از صد و هشتاد روز در کشور جمهوری چک اقامت داشته باشند. در واقع محدودیت زمانی این ویزاها نود الی صد و هشتاد روز است. شما می‌توانید در مدت اقامت خود در این کشور، نسبت به پیداکردن یک شغل مناسب اقدام کنید.

ویزاهای بلندمدت یا long term

ویزاهای بلندمدت یکی دیگر از انواع ویزاهای مناسب جهت دریافت اجازه کار در چک محسوب می‌شوند. به‌طورکلی می‌توان گفت که ویزاهای بلندمدت در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد دارند مدتی بیش از صد و هشتاد روز را در کشور چک سپری کنند. این ویزا نیز در کنار ویزاهای کوتاه‌مدت یکی از بهترین گزینه‌های موجود جهت یافتن شغل در کشور چک است.

بلو کارت یا کارت آبی اروپا و رابطه آن با کار کردن در کشور چک

اگرچه دریافت ویزای بلندمدت و کوتاه‌مدت برای پیداکردن کار در کشور چک یک گزینه مناسب به شمار می‌آید؛ اما نباید کارت آبی اروپا را در این زمینه فراموش کرد. بلو کارت معمولاً تنها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که ساکن اتحادیه اروپا باشند؛ اما چیزی که این کارت را به یک انتخاب عالی تبدیل می‌کند، امکان دریافت بلوکارت برای مهاجرین است. مهاجرینی که از مهارت یا تجربه بسیار بالایی در یک حوزه شغلی برخوردار باشند، می‌توانند درخواست خود را برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا ارائه دهند.

نکته جالب آن است که با دریافت این کارت میزان حقوق شما به‌اندازه یک و نیم برابر افزایش می‌يابد که واقعاً رقمی قابل‌توجه به شمار می‌آید. یکی از محدودیت‌های دریافت بلو کارت برای کار در چک آن است که باید منتظر خروج یکی از اعضای حاضر در لیست بلو کارت باشید. این بدان معناست که تا وقتی یکی از دارندگان بلو کارت از این مجموعه خارج نشود، امکان ندارد که بتوانید این کارت را دریافت کنید؛ اما به یاد داشته باشید که دریافت این کارت برابر است با امکان فعالیت در کلیه کشورهای جزو اتحادیه اروپا.

آشنایی با کارت کارمندی در زمینه فعالیت در کشور چک

تفاوتی ندارد که در کشور چک کارمند یا کارگر باشید؛ درهرصورت برای ادامه فعالیت خود نیازمند دریافت کارت کارمندی این کشور اروپایی خواهید بود. کارت کارمندی کشور چک را می‌توان یک نوع کارت شناسایی ویژه دانست که تنها به کارمندان و کارگران خارجی مهاجر در این کشور اعطا می‌شود.

در این کارت اطلاعات مختلفی همچون اطلاعات هویتی شما قرار می‌‌گیرد. با دریافت این کارت می‌توانید در بخش‌های مختلفی از کشور جمهوری چک بدون هیچ‌گونه محدودیت خاصی مشغول به کار شوید. دریافت این کارت یک ضرورت برای کلیه مهاجران خارجی است. البته باید به این امر اشاره کنیم که کارت کارمندی تنها در صورتی برای شما صادر می‌شود که بخواهید بیش از سه ماه در کشور جمهوری چک فعالیت شغلی داشته باشید.

آشنایی با کارت کارمندی در زمینه فعالیت در کشور چک

جهت دریافت ویزای کاری کشور چک به چه مدارکی نیاز خواهیم داشت؟

به طبع برای کار در چک نیاز است یک سری مدارک مهم را به سفارت این کشور و همچنین اداره کار جمهوری چک ارسال کنید. این مدارک چندان پیچیده نیستند و نیاز نیست دررابطه‌با این موضوع نگرانی خاصی داشته باشید. اصلی‌ترین مدرکی که به بدان نیاز خواهید داشت، پاسپورت معتبر است. پاسپورتی که از آن برای دریافت ویزای کاری کشور جمهوری چک استفاده می‌کنید، باید حداقل شش ماه دیگر اعتبار داشته باشد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر پاسپورتتان دارای اعتبار کافی نیست، حتماً نسبت به تمدید اعتبار آن اقدام کنید. مدرک مورد نیاز بعدی جهت دریافت ویزای کاری کشور چک، رزومه کاری یا همان CV است. رزومه کاری شما باید دربرگیرنده کلیه سوابق شغلی شما، چه در شرکت‌های دولتی و چه در شرکت‌های خصوصی، باشد. همچنین در این رزومه باید میزان تحصیلات خود را به طور کامل ذکر کنید.

توجه داشته باشید که رزومه یا سی وی مهم‌ترین فاکتور ارتباط‌دهنده بین شما و کارفرما است؛ بنابراین بهتر است هنگام تهیه رزومه نهایت دقت را به خرج دهید تا خود را به‌عنوان یک گزینه برتر به کارفرمای مربوطه معرفی کنید. هرچه رزومه شما قوی‌تر باشد، امکان استخدام در شغل مربوطه نیز افزایش می‌يابد. در واقع می‌توان گفت که رزومه همان برگ برنده شما است که نقش بسیار مهمی را در زمینه ایجاد موقعیت برای کار در چک ایفا می‌کند.

سایر مدارک مورد نیاز جهت شروع فعالیت شغلی در کشور چک

بیایید تصور کنیم که ویزای کاری کشور چک را دریافت کرده‌اید، اکنون برای تکمیل موارد مرتبط به آغاز فعالیت شغلی خود در این کشور باید یک سری مدارک دیگر را نیز در دست داشته باشید. اهمیت این موارد نیز به‌اندازه پاسپورت و همچنین رزومه شما است؛ به همین علت بهتر است پیش از اقدام به دریافت ویزای کاری کشور چک نسبت به فراهم‌کردن موارد ذیل اقدام کنید.

یکی از این موارد بیمه درمانی مسافرتی است. این نوع بیمه‌ها معمولاً محدوده زمانی خاصی را شامل می‌شوند. این بیمه باید شما را تا زمان دریافت بیمه درمانی خاصی که کارفرما فراهم می‌کند، مهلت داشته باشد و به طور کامل شما را تحت پوشش خود قرار دهد. مدرک دیگری که بدان نیاز دارید، ‌ مدارک مربوط به محل اقامت شما در کشور جمهوری چک است. هنگام سفر به این کشور از شما خواسته می‌شود که مدرک مربوطه را به مراجع ذی‌صلاح تحویل دهید.

این مدرک به مأمورین کشور چک ثابت می‌کند که شما دارای یک محل سکونت مناسب در این کشور هستید. علاوه بر موارد فوق، به مدرک تمکن مالی نیز نیاز خواهید داشت. تمکن مالی بدان معنا است که شما می‌توانید از پس هزینه‌های خود در کشور چک (از جمله هزینه‌های خوردوخوراک، پوشاک، مسکن و…) برآیید و نیازی به دریافت وجه از دولت کشور چک ندارید.

سایر مدارک مورد نیاز جهت شروع فعالیت شغلی در کشور چک

دریافت پیشنهاد شغلی در کشور چک به چه نحو است؟

دریافت ویزای کار در چک رابطه‌ای مستقیم با دریافت پیشنهاد شغلی در این کشور دارد. در واقع تا زمانی که شما پیشنهاد شغلی خاصی از یک کارفرمای موجود در کشور چک نداشته باشید، امکان دریافت ویزای کاری کشور چک، چه از نوع کوتاه‌مدت و چه از نوع بلندمدت، وجود ندارد.

کارفرمای واقع در چک نیز برای ارائه پیشنهاد شغلی خود به کارمندان خارج از اتحادیه اروپا باید قوانین خاصی را طی کند. از جمله این قوانین می‌توان به بحث آگهی شغلی اشاره کرد. کلیه کارفرمایان حاضر در جمهوری چک (البته افرادی که خواهان استفاده از نیرو کار خارجی هستند) باید آگهی شغل مدنظر خود را به مدت سه ماه در کشور جمهوری چک آگهی کنند.

چنانچه پس از سه ماه هیچ مورد مناسبی برای استخدام مشاهده نشد، کارفرمای مربوطه باید یک بار دیگر به مدت سه ماه آگهی مربوط به شغل مدنظر خود را دوباره در کشور چک پخش کند. اگر حتی پس از این سه‌ماهه دوم نیز فرد مناسب پیدا نشد، وی می‌تواند برای مهاجرینی که قصد کار در چک دارند درخواستی را بفرستد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مراحل انجام این کار برای یک کارفرمای حاضر در چک به‌شدت پیچیده و دشوار است. در واقع عده بسیار کمی از کارفرمایان حاضر در کشور چک حاضر به انجام چنین امری هستند و بیشتر ترجیح می‌دهند کارمندانی از کشور خود را استخدام کنند. بهترین روش برای کار در جمهوری چک در چنین شرایطی، استفاده از مؤسسات کاریابی خارجی است.

برای دریافت ویزای کاری کشور چک و کار در این کشور باید چه زبانی را بدانیم؟

مردم کشور چک به زبان چکی (Bohemian) صحبت می‌کنند. این زبان در جای‌جای کشور چک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما خبر خوش برای متقاضیان کار در چک آن است که برای آغاز فعالیت شغلی خود در این کشور نیازی به یادگیری کامل زبان چکی ندارند. امروزه طیف عظیمی از شرکت‌های بین‌المللی خارجی در کشور چک فعالیت می‌کنند. به طور معمول برای کار در چنین شرکت‌هایی تنها یادگیری زبان انگلیسی به نحو احسن کافی است.

در واقع بسیاری از شرکت‌های مذکور داشتن رتبه مناسب در امتحاناتی همچون آیلتس و یا تافل را شرط استخدام نیروی کار خارجی می‌دانند. قاعدتاً برای زندگی بین عموم مردم کشور چک نیازمند یادگیری بخشی از این زبان هستید. زبان چک از جمله زبان‌های WEST SALVIC به شمار می‌آيد. یادگیری این زبان در آموزشگاه‌های مختلفی که در سطح شهرهایی همچون پراگ قرار دارند به‌راحتی صورت می‌گیرد.

برای دریافت ویزای کاری کشور چک و کار در این کشور باید چه زبانی را بدانیم؟

هزینه مربوط به دریافت ویزای کار کشور چک چقدر خواهد بود؟

هزینه مربوط به ویزای کار در کشور چک همان هزینه مختص دریافت ویزای بلندمدت و کوتاه‌مدت است. بر اساس آخرین قوانین موجود در کشور چک، کلیه مهاجرین خارجی باید مبلغی را برابر با صد و هفده دلار آمریکا جهت دریافت ویزای بلندمدت این کشور پرداخت کنند؛ البته اگر ویزای مربوطه از نوع تجاری (جهت انجام امور اقتصادی و نه پیداکردن کار) باشد، مبلغ مدنظر از صد و هفده دلار به دویست و سی و سه دلار افزایش می‌يابد.

اگر خواهان دریافت ویزای کوتاه‌مدت یا همان ویزای موقت باشید، باید حداقل هزینه‌ای برابر با صد و هفده دلار آمریکا را پرداخت کنید؛ اما چنانچه هدف شما دریافت بلو کارت یا کارت آبی اتحادیه اروپا است، مبلغ مربوطه مثل بحث قبلی دچار افزایش می‌شود و در این موارد باید دویست و سی و سه دلار را پرداخت کنید.

به‌طورکلی می‌‌توان گفت که دریافت ویزای کار در چک نسبت به ویزای سایر کشورهای حاضر در اتحادیه اروپا راحت‌تر و البته کم‌هزینه‌تر است؛ البته به شرطی که از یک مؤسسه کاریابی مناسب مانند مؤسسه هرمس اپلای استفاده کنید.

دانشگاه های جمهوری چک

دانشگاه های جمهوری چک

نظام آموزش عالی کشور چک با قدمتی در حدود 600 سال، امروزه شامل بیش از 70 دانشگاه می باشد که حدود دو سوم آن خصوصی هستند. در مجموع 10 دانشگاه جمهوری چک در رتبه بندی دانشگاه ها QS رتبه بالای 150 را به خود اختصاص داده اند. چهار دانشگاه از این دانشگاه ها در رتبه بندی اختصاصی دانشگاه های برتر در حال توسعه اروپا و آسیای مرکزی در سال 2015/16 گنجانده شده است.

سخن آخر

کشور چک که در قلب اروپا قرار دارد یکی از برترین گزینه‌های موجود برای افراد به شمار می‌آید که قصد دارند با صرف هزینه کم در یکی از بهترین کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند. شرایط مناسب برای کارگران، این کشور را به بهشتی برای افراد جویای کار تبدیل کرده است.

همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، جهت کار در چک باید ویزای کاری این کشور را به دست بیاورید. در واقع مهم‌ترین شرط فعالیت در این کشور نیز دریافت همین ویزا به شمار می‌آید. برای دریافت ویزای کاری چک می‌توانید از جاب افر کشور چک کمک بگیرید. اگر پرسش خاصی در این زمینه دارید می‌‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای تماس برقرار کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
از چه روش هایی میتوان در کشور چک کار پیدا کرد؟
از طریق جاب آفر، ویزاهای کوتاه‌مدت، ویزاهای بلندمدت میتوان در این کشور کار پیدا کرد.
انواع ویزاهای کشور چک کدام ویزاها هستند؟
ویزاهای کوتاه‌مدت یا short term و ویزاهای بلندمدت یا long term
برای دریافت ویزای کاری چک چه مدارکی لازم است؟
پاسپورت معتبر- رزومه کاری یا همان CV- بیمه درمانی مسافرتی- مدارک مربوط به محل اقامت- تمکن مالی
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای