چرا کانادا فرصت مناسبی برای مهاجرت شماست؟

کانادا، کشور فرصت‌های طلایی

کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود اما جمعیت بسیار پایین آن و همچنین اقتصاد بسیار عالی موجب گردیده تا فرصت‌های شغلی بیشماری در این کشور نسبتا سرد ایجاد شود. مردمان این کشور همچنین رفتار خوب و دوستانه‌ای با مهاجران از خود نشان داده‌اند، عده زیادی از هموطنان ما به راحتی در این کشور پا گذاشته و مانند یک شهروند کانادایی از زیرساخت‌های این کشور استفاده می‌کنند. در ادامه شرایط مهاجرت کاری به کانادا را برای شما بیان می‌کنیم و از مزایای زندگی در این کشور خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

برای مهاجرت کاری به کانادا از کجا شروع کنیم؟

همانطور که می‌دانید، با شروع همه‌گیری ویروس کرونا اغلب کشورهای در حال توسعه در حال فروپاشیِ اقتصادی قرار گرفته‌اند و نرخ بیکاری و فقر در بین این کشورها بسیار افزایش داشته است. اما هستند کشورهایی که با تدبیر و سیاست‌گذاری‌های مدون توانسته‌اند از این پاندمی جان سالم به در ببرند و حتی برای سال‌های آتی برنامه‌های توسعه‌ای خود را افزایش دهند. کشور کانادا یکی از همان کشورهایی است که در سال 2021 قصد جذب مهاجران واجد شرایط بیشتری را کرده است که این نشان از پتانسیل عالی این کشور برای پست‌های شغلی مناسب جدید دارد. اما نکته هائز اهمیت این است که هر شخص با توجه به ویژگی‌هایی که دارد بتواند بهترین روش را انتخاب کند تا پروسه مهاجرت او به کشور کانادا راحت‌تر و سریع‌تر طی شود. روش‌های مهاجرت به کانادا را می‌توان در هفت گروه دسته بندی کرد:
• مهاجرت کاری به کانادا • تحصیلی • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری • تولد نوزاد • مهاجرت از طریق ازدواج • مهاجرت افراد دارای ویژگی خاص حال که با تمامیِ روش‌های قانونی آشنا شدیم، بایستی به یکی از متداول‌ترین آنها یعنی مهاجرت کاری به کانادا بیشتر بپردازیم.

فرصت استثنایی کار در کانادا برای ایرانیان

ایرانیان با توجه به سابقه‌ درخشانی که از خود در این کشور برجای گذاشته‌اند، دولت کانادا را بر آن داشته است که فرصت‌های استثنایی برای مهاجرت کاری به کانادا را در اختیار هم‌وطنانمان گذارد. برای مثال رانندگان پایه یک ایرانی که از تجربه بالایی برخوردار هستند و به فکر مهاجرت به یک کشور دیگر می‌باشند، کشور کانادا بستری مناسب را برای این دسته از افراد در نظر گرفته است.

با توجه به کیفیت بالای آموزش پزشکی در کشورمان و تربیت پزشکان و پرستاران بسیار زیاد، این کشور خواهان جذب پرستاران عزیز ایرانی است که از حداقل پیش‌نیازهای مورد نظر بهره می‌برند. با توجه به ایجاد جامعه‌های ایرانی در شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و مونترئال، باید گفت که مهاجرت به این کشور بسیار لذت‌بخش‌تر از قبل شده است احساس تنهایی و غربت به حداقل رسیده است.

قوانین به روز مهاجرت کاری به کانادا در سال 2022

قوانین به روز مهاجرت کاری به کانادا در سال 2022

قوانین مهاجرتی هر کشور بنابر دگرگونی‌هایی که در بازار رخ می‌دهد، دستخوش تغییراتی می‌شود که دانستن آنها و به روز بودنِ اطلاعات ما در مورد شرایط مهاجرتی بسیار مهم و کلیدی است. همانند اخذ دیگر ویزاها، برای گرفتن ویزای کاری کانادا نیز بایستی از چند مرحله عبور کرد.

به طور کلی برای مهاجرت کاری به کانادا دو روش وجود دارد

به طور کلی برای مهاجرت کاری به کانادا دو روش وجود دارد:

  • برنامه اسکیل ورکر (Skill worker)
  • جاب آفر (Job offer) از یک کارفرمای کانادایی

در برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر، مهاجر بایستی از دو مرحله گذرکند و مهارت و تخصص او ارزیای شود. برای راهیابی به مراحل دوم، او بایستی حداقل 67 امتیاز از صد امتیاز را در مرحله نخست کسب کند و پس ارزیابی نهایی، نسبت به سایر متقاضیان انتخاب گردد.

اما در روش پیشنهاد کاری از طریق یک کارفرمای کانادایی، مهاجرین می‌توانند شغل حال حاضر خود را در لیست مشاغل مورد نیاز جستجو کنند و از طریق موسسات کاریابی، از کارفرمایان کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنند.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق تخصص

یکی از متداول‌ترین روش‌های اخذ مهاجرت کاری به کانادا از طریق سیستم اسکیل ورکر است که شرایط آن به شرح زیر می‌باشد

• سن متقاضی ترجیحا کمتر از 40 سال باشد تا امتیاز کافی را کسب کند.
• حداقل سه سال تجربه کاری مفید با رشته تحصیلی خود داشته باشد
• حداقل مدرک تحصیلی یعنی لیسانس داشته باشد
نمره آیلتس باید بالای 6.5 باشد البته برای هر فرد متناسب با شرایط متفاوت است
• جمع امتیازات او در مرحله نخست باید از 67 بیشتر شود
• شغل فعلی او باید در لیست مشاغل مورد نظر کانادا قرار داشته باشد

سیستم اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

اکسپرس انتری (Express Entry) همان سیستم جامع اسکیل ورکر فدرال کانادا (Federal Skilled Worker) است که برای مهاجرت کاری به کانادا اختصاص دارد. متقاضیان بایستی از حداقل‌هایی از جمله تجربه کاری، سطح زبان انگلیسی خوب (با توجه به استان انتخابی، انگلیسی یا فرانسه) و همچنین تحصیلات مربوطه برخوردار باشند.

سیستم اکسپرس اینتری کانادا

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا چگونه است

در امر مهاجرت، استفاده از یک آژانس مهاجرتی با تجربه می‌تواند بسیار سودمند باشد چرا که آنها با در اختیار داشتن افراد و وکلای مهاجرت، از تمامی زیرساخت‌ها استفاده می‌کنند تا متقاضیان خود را با کمترین دغدغه به کشور مقصد برسانند اما افزایش دانش و آگاهی در امور مهاجرت می‌تواند مفید واقع گردد. شش رکن اصلی در امتیازدهی اسکیل ورکرها به شرح زیر است:

  • سن
  • تحصیلات
  • سابقه کاری
  • داشتن آفر یا پیشنهاد کاری از کارفرمای داخل کانادا
  • مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی
  • انطباق پذیری

کمترین امتیاز قابل قبول در این مرحله 67 است که امتیازدهی آن به صورت زیر است:

جدول امتیاز سن

28 امتیاز از 100 تعلق دارد به توانایی زبان انگلیسی و یا فرانسوی متقاضی. توجه داشته باشید که برای آزمون آیلتس، نمره آیلتس جنرال مورد پذیرش است.

تحصیلات دانشگاهی نیز 25 امتیاز از 100 امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند که معمولا لیسانس 21 امتیاز را از آن متقاضی خواهد کرد. از این‌رو، تحصیلات، مدرک زبان و سن از تاثیرگذارترین فاکتورهای مهاجرت کاری به کانادا هستند.

نقش تجربه کاری در مهاجرت کاری به کانادا

اگر افراد شش سال و یا بیشتر از آن تجربه کاری به صورت کتبی (از طریق بیمه) را داشته باشند از حداکثر امتیاز این مرحله یعنی 15 امتیاز بهره‌مند می‌شوند. افرادی که 4 تا 5 سال سابقه کاری داشته باشند 13 امتیاز، 2 تا سه سال 11 امتیاز و افرادی که تنها 1 سال تجربه کاری مرتبط داشته باشند، 9 امتیاز می‌گیرند.

همچنین اگر از طرف یک کارفرما در خاک کانادا به شما پیشنهاد کاری داده شود، ده امتیاز دیگر به شما اختصاص داده خواهد شد.

منظور از انطباق پذیری در کانادا چیست

انطباق پذیری به مجموعه‌ای از مسائلی دلالت می‌کند که اقامت شما در کانادا را تسهیل خواهد داد. برای مثال سطح زبان همسر شما (به عنوان متقاضی مهاجرت کاری به کانادا) 5 امتیاز خواهد داشت. اگر شما و یا همسرتان قبلا در کانادا مشغول به تحصیل بوده‌اید 5 امتیاز و اگر سابقه کاری در کانادا را داشته باشید از حداکثر امتیاز این مرحله یعنی ده امتیاز برخوردار خواهید شد. داشتن اقوام درجه یک در کانادا نیز 5 امتیاز دیگر به شما اختصاص خواهد داد.

چه مشاغلی برای مهاجرت به کانادا مناسب هستند؟

همانطور که گفته شد، بازار کار در کانادا مرتبا در حال تغییرات عمده است. هر ساله لیست جدیدی از مشاغل مورد نظر دولت کانادا برای جذب مهاجرین ارائه می‌شود که با توجه به آنها امتیاز هر شغل نیز متفاوت خواهد بود.

در کنار مشاغلی همچون پرستاری و رانندگی ماشین‌های سنگین که چند سالیست در لیست مشاغل مورد نظر  کانادا قرار دارد مشاغل پرطرفدار دیگری نیز در این لیست به چشم می‌خورند که در ادامه به شرح چند نمونه از آن‌ها خواهیم پرداخت:

رشته های مورد نیاز کانادا

یکی از بهترین روش‌های اخذ مهاجرت کاری به کانادا داشتن تجربه تخصصی در زمینه فروش است. می‌توان گفت این سِمَت خواهان بسیار زیادی دارد به طوری که اکثر جاب آفرهای کانادا مربوطه به بخش نمایندگی فروش هستند. حقوق بالا به علاوه پورسانت و تشویقی‌های دیگر این شغل را به یکی از پردرآمدترین مشاغل حال حاضر این کشور بدل کرده است.

متخصص بخش خرده فروشی، مسئول بیمه، مسئولان مشاورین املاک و نماینده‌های مالی فروش از جمله این مشاغل به حساب می‌آیند.

مهاجرت حسابدار به کانادا

با افزایش چشمگیر تعداد شرکت‌های خصوصی در این کشور، جای خالی حسابداران حرفه‌ای بیشتر به چشم می‌خورد، از این رو دومین جایگاه شغل‌های پرطرفدار در کانادا از آن حسابداری و مشاغل مرتبط با آن است.

حسابداران در این کشور از رفاه نسبی رو به بالایی برخوردار هستند و حقوق آنها نزدیک به 70 هزار دلار کانادا در سال خواهد رسید. از جمله مشاغل مرتبط به حسابداری می‌توان به؛ مدیر مالی، مشاوران مالی و حساب‌رسان مالی اشاره کرد.

مهاجرت مهندسی کامپیوتر به کانادا

با توجه به طیف گسترده استفاده از اپلیکیشن‌های هوشمند در گوشی‌های تلفن همراه، بخش بزرگی از صنعت وابستگی بسیار زیادی به نرم افزار و توسعه دهندگان آن پیدا کرده است.

کشور کانادا نیز در همین جهت خواهان جذب حداکثری طراحان نرم افزار زبده دیگر کشورها از جمله ایران است.

حقوق یک مهندس نرم افزار در کانادا چیزی حدود 90 هزار دلار کانادا در سال می‌باشد.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت کاری به کانادا

در این بخش به صورت کاملا فشرده، به سوالات پر تکرار شما عزیزان پاسخ داده‌ایم تا هرچه راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید به بهترین نتیجه‌گیری دست یابید.

+ داشتن جاب آفر از طرف کارفرمای کانادایی

+ ارسال مدارک درخواست ویزای کار به اداره مهاجرت کانادا

+ ارائه گواهی سلامت، عدم سوء پیشینه و مدرک زبان (آیلتس)

+ ترجمه تمامیِ مدارک بالا به همراه پاسپورت و ترجمه آن با مهر دادگستری

بعد از گذشت 5 سال و اخذ مدرک شهروند کانادایی، می‌توانید برای خویشاوندان درجه یک خود نیز دعوت نامه بفرستید و آنها می‌توانند سالی دو مرتبه (با توجه سابقه و سن آن‌ها) به کشور کانادا بیایند. همچنین اگر پس از مهاجرت اقدام به ازدواج کنید، می‌توانید با کمک گرفتن از وکلای مجرب در امر مهاجرت اقدام به اخذ ویزای همسر خود کنید.

نداشتن مدرک تحصیلی مناسب به منزله نداشتن یک شغلِ حرفه‌ای می‌باشد. از آنجایی که همه مشاغل مورد نظر کانادا نیازمند مدرک تحصیلی می‌باشند، متاسفانه افراد فاقد مدرک تحصیلی نمی‌توانند از این طریق اقدام به مهاجرت کنند. اما برای رسیدن به خاک کانادا از طرقِ قانونی، روش‌های بسیار زیادی است که آژانس مهاجرتی هرمس اپلای می‌تواند به شما در این زمینه کمک شایان توجهی داشته باشد.

برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا بایستی 730 روز در مدت زمان 5 سال را در این کشور اقامت داشته باشید. نیازی نیست 730 روز را به صورت مداوم در کانادا باشید.

با توجه به آخرین تغییرات پیش آمده، بیش از 60 برنامه مهاجرتی به کشور کانادا موجود است که متداول‌ترین آنها برای استان اونتاریو می‌باشد. با توجه به نیاز روزافزون استان ساسکچوان کانادا این استان برای مهاجرین پیشنهادات بسیار بهتری را عرضه می‌دارد. برای مثال در قبولی مرحله اول جهت مهاجرت به این استان اخذ نمره 60 کفایت می‌کند و داشتن جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی الزامی نیست.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.