اجازه کار در فرانسه

اجازه کار در فرانسه

اگر می خواهید در فرانسه کار کنید، احتمالا به اجازه کار نیاز دارید. فقط شهروندان اروپایی به آن نیاز ندارند، جز برخی از استثناها. شهروندان اتحادیه اروپا EU  / CEE (جامعه اقتصادی اروپا)  نیازی به اجازه کار در فرانسه ندارند، هم به عنوان کارمند و هم به عنوان کارآفرین.

آیا به اجازه کار در فرانسه نیاز داریم؟

کار برای شهروندان برخی از کشورهای عضو اتحادیه  محدود و کنترل شده  است زیرا فرانسه یک دوره محدود “انتقال کار” را اعمال خواهد کرد کشورهایی مانند جمهوری چک، استونی، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، اسلواکی و اسلوونی (جز شهروندان دو کشور باقی مانده، قبرس و مالت)، به دلیل وسعت کم خاک  محدودیتی ندارند. بنابراین، شهروندان ۸ کشور فوق الذکر هنوز به اجازه کار نیاز دارند، مدت این دوره گذرا به خوبی تعریف نشده است و می تواند تا ۷ سال به طول انجامد، حتی اگر تصور می شود که مدت زمان این دوره  کوتاه تر باشد. شهروندان این کشورها می توانند به طور مستقل با داشتن اجازه کار در این کشور کار کنند یا یک کسب و کار را در فرانسه راه اندازی کنند.

 

کشورهایی که عضو اتحادیه اقتصادی اروپا نیستند

همه شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / CEE نیاز به اجازه کار و اجازه اقامت دارند. هر دو را می توان همان زمان درخواست کرد، با توجه به درخواست های  مستقلی که دارند. نوع مجوز اقامت  بستگی به فعالیت کاری مورد نظر شما دارد، بنابراین می تواند موقت یا طولانی مدت باشد. برای شهروندان سوئیس یک توافق ویژه بین فرانسه و سوئیس وجود دارد که اجازه می دهد آنها مستقیما درخواست مجوز کار کنند. آنها باید به طور منظم برای دریافت ویزا اقدام کنند.

به منظور بستن قرارداد با یک  شهروند غیر اتحادیی اروپا، به ویژه با قرارداد طولانی مدت یا اصطلاحاّ مدت نامحدود، شرکت باید نشان دهد که کاندید مناسب برای آن جایگاه در کاندیدهای اروپا وجود ندارد. این شرایط غیرممکن نیست اما برخی از شرکت های کوچک همواره مایل به انجام این تلاش ها نیستند از آنجایی که این روند می تواند حدودا از  ۴ تا ۶ ماه طول بکشد.

نحوه استخدام در شرکت های فرانسوی

شرکتی که قصد استخدام شما را دارد باید آگهی استخدام مربوط به آن فرصت شغلی را در Pole Emploi آژانس استخدامی ملی منتشر کند. اگر هیچ شهروند فرانسوی به این آگهی پاسخ ندهد، سند درخواست (که شامل درخواست شما و شرکت طرف قرارداد است ) به  DDTEFP  (اداره کار، استخدام و آموزش حرفه ای) ارسال می گردد.

برای تصمیم گیری، DDTEFP درخواست را با توجه به شرایط، تجربه و موقعیت کاری شما در فرانسه بررسی می کند و  اگر تصمیم مثبت باشد،   DDTEFP  نتیجه نهایی را به شرکت، ریاست و  OMI  (دفتر بین المللی مهاجرت) اطلاع می دهد.

این، جایی است که فرآیند معرفی شما در فرانسه آغاز می شود. این پروسه شامل یک معاینه پزشکی، در کشور شما  یا فرانسه، صدور ویزای مربوطه (در صورتی که  درخواست دادخ باشید ) و اجازه اقامت موقت می باشد. اگر تصمیم منفی باشد، DDTEFP با دلایل امتناع شرکت را مطلع خواهد کرد. برای برخی از حرفه ها مثل دانشمندان یا کارشناسان کامپیوتر این روند آسان تر است.

اگر شما اجازه اقامت موقت دارید (گردشگران، دانشجویان) حق کار را ندارید، اما می توانید تغییر وضعیت را درخواست کنید. این روند انجام کار  معمولا سریعتر از شروع از ابتدا است. مستقیما به اداره مهاجرت محل سکونت  خود مراجعه کنید(service des étrangers) ،این مرکز اطلاعات شما را به  DDTEFP ارسال کرده، نمایه ( پروفایل) شما، وضعیت کاری شما در فرانسه و بخش واجد شرایط برای شما است، مورد  بررسی قرار گرفته می شود.

انواع اجازه اقامت کاری در فرانسه

انواع اجازه اقامت کاری در فرانسه

مجوزهای مختلف کاری ( ( Authorization de travail) وجود دارند. آنها به عنوان مجوز اقامت صادر می شوند و حق کار در فرانسه و یا به عنوان یک مجوز کار خاص (همراه با گذرنامه و / یا ویزا) برای شما صادر می شوند.

در صورت داشتن مجوز اقامت دائم برای فرانسه (Carte de résident،(CR ،شما حق دارید که در فرانسه کار کنید.

اگر مجوز اقامت موقت دارید(autorisation provisoire de sejour, APS )و یا یک ویزای اقامت کوتاه مدت، باید برای اخذ مجوز کار درخواست دهید (autorisation de travail ) اگر درخواست شما  موفقیت آمیز باشد، شما یکی از موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

  • اجازه اقامت موقت (  carte de séjour temporaire, CST )که در آن نوع حرفه مشخص می گردد، برای مثال : کارمند (activité salariée) ،شغل مستقل (activité non salariée) علمی (scientifique) فرهنگی و هنری (profession artistique et culturelle) یا بازرگان (commerçant) و جایی که می توانید آن را اجراکنید، برای مثال حوزه ی شهری فرانسه (es. Francia metropolitana, Ile-de-France, etc)
  • اجازه کار موقت ( ATP, Autorisation provisoire de travail) این به موارد خاص اشاره می کند، مانند یک کارگر یا کارمند که همچنان در یک شرکت خارجی کار می کند (es. s tatus detaché)

قرار داد کاری موقت ( contrat de travail saisonnier )،که نوع کار، مکان و اعتبار را تعریف می کند.

  •  

اجازه اقامت فرانسه بصورت موقت با وضعیت خصوصی یا به دلایل خانوادگی ( vie privée et familiale) در اکثریت مواقع اجازه کار بدون محدودیت زمانی و مکانی را موجب می شود. (استثناهایی هم وجود دارد، مانند: الجزایر، تونس و مراکش) . در حالی که کسی که با وضعیت بازدید کننده یا توریست (Visiteur) حق کار را ندارد و یک درخواست جداگانه باید برای مجوز کار ایجاد کند.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

2 پاسخ

    1. اطلاعات کامل در فرم ارزیابی سایت، جهت امکان سنجی پر فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن