کار در روسیه

کار در روسیه

کار در روسیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در حال حاضر بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور روسیه هستند. پیداکردن یک فرصت شغلی و دریافت دعوت‌نامه کاری کم‌هزینه‌ترین راه برای مهاجرت به این کشور است. کارکنان روسیه در مقایسه با کارکنان کشورهای ناحیه شرقی اتحادیه اروپا درآمد مشابهی دارند. کارفرمایان روسی آسان‌تر از کارفرمایان اکثر کشورهای اروپایی می‌توانند نیروی کار خارجی استخدام کنند. در ادامه به شرایط کار در روسیه بیشتر می‌پردازیم.

کارکنان خارجی برای شروع به کار در کشور روسیه باید به زبان روسی تسلط داشته باشند. ویزای کاری بلندمدت روسیه تنها به کارکنانی که دارای مدرک دانشگاهی هستند، اعطا می‌شود. کارجویان در صورت داشتن تخصص در حوزه‌های فنی یا بهداشت سریع‌تر در کشور روسیه کار پیدا می‌کنند. شرایط کاری کارکنان خارجی در روسیه باید مطابق با قوانین تعیین‌شده از سمت وزارت کار این کشور باشد.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی شرایط کلی کار در کشور روسیه

کارکنان خارجی در روسیه برای تأمین هزینه‌های زندگی نسبت به کارکنان خارجی ساکن کشورهای اتحادیه اروپا به سرمایه کمتری نیاز دارند. گام ابتدایی برای مهاجرت کاری به روسیه یافتن یک موقعیت شغلی در این کشور است. کشور روسیه بازار کار گسترده‌ای دارد؛ ازاین‌جهت متقاضیان کار در روسیه معمولاً طی مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی موفق به یافتن یک فرصت شغلی در این کشور می‌شوند.

نزدیک به پنج و نیم میلیون نفر از جمعیت کاری روسیه را کارکنان خارجی تشکیل می‌دهند. امکان اخذ ویزای روسیه برای فرزندان و همسر کارکنان خارجی وجود دارد. دارندگان ویزای کاری روسیه پس از ورود به این کشور بیمه می‌شوند. در حال حاضر کارکنان خارجی در کشور روسیه طی هر ماه به طور متوسط شصت و دو هزار روبل درآمد دارند. درآمد کارکنان دارای مدرک آکادمیک بالاتر از میزان ذکر شده است.

اکثر کارکنان خارجی در مسکو و سن‌پترزبورگ مشغول به فعالیت هستند. میانگین درآمد کارکنان در شهرهای ذکرشده بالاتر از سایر نقاط کشور روسیه است. به‌طورکلی در شهر‌های بزرگ کشور روسیه آسان‌تر می‌توان یک موقعیت شغلی پیدا کرد. امکان اخذ کارت اقامت دائم از طریق کار در روسیه وجود دارد. کارکنان خارجی در کشور روسیه در صورت داشتن سابقه کاری بیشتر درآمد بالاتری کسب می‌کنند.

بررسی شرایط کلی کار در کشور روسیه

نحوه دریافت ویزای کاری کشور روسیه

اولین گام برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه یافتن موقعیت‌های شغلی متناسب با شرایط افراد است. پس از یافتن موقعیت‌های شغلی باید به کارفرمایان درخواست همکاری ارسال کرد. درصورتی‌که کارفرمایان خواهان استخدام کارجویان خارجی باشند، طی پانزده تا سی روز برای آن‌ها جاب آفر و نامه اسپانسرشیپ صادر می‌کنند. متقاضیان کار در روسیه پس از دریافت نامه اسپانسرشیپ و جاب آفر برای اخذ ویزای کاری این کشور واجد شرایط می‌شوند.

برای دریافت ویزای کاری روسیه باید نامه اسپانسرشیپ و سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری را به اداره مهاجرت این کشور ارسال کرد. در نظر داشته باشید طی‌کردن فرایند حقوقی اخذ ویزای کاری کشور روسیه بین دو تا سه ماه طول می‌کشد. ویزای کاری بلندمدت کشور روسیه سی و شش ماه اعتبار دارد. این ویزا قابل تمدید است.

هزینه صدور ویزای کاری کشور روسیه نزدیک به دوازده هزار روبل است. کارفرمایان روسی به‌ازای صدور هر نامه اسپانسرشیپ برای کارجویان خارجی باید ده هزار روبل به اداره مهاجرت کشور روسیه بپردازند. افرادی که سابقه کیفری دارند نمی‌توانند برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه اقدام کنند. برای دریافت راهنمایی در خصوص روش‌های مهاجرت به خارج از کشور می‌توانید با مؤسسه حقوقی هرمس اپلای تماس بگیرید.

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه

نامه اسپانسرشیپ از سمت کارفرمای روسی مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای کاری این کشور است. متقاضیان کار در روسیه برای اخذ ویزای کاری این کشور باید دو قطعه عکس نیز به اداره مهاجرت تحویل دهند. در صورت تمایل به دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان ارسال سند ازدواج و گواهی تولد به اداره مهاجرت کشور روسیه الزامی به‌حساب می‌آید.

در هنگام تحویل مدارک برای اخذ ویزای کاری روسیه به متقاضیان کار در این کشور یک فرم اعطا می‌شود. تکمیل این فرم برای اخذ مجوز کار در کشور روسیه ضروری است. داشتن گواهی سلامت فیزیکی برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه الزامی است. این گواهی باید از آزمایشگاه‌های مورد تأیید اداره مهاجرت کشور روسیه اخذ شود.

متقاضیان کار در روسیه برای اخذ ویزای این کشور باید به کارکنان اداره مهاجرت گواهی عدم سوءپیشینه تحویل دهند. داشتن پاسپورت معتبر برای اخذ ویزای کاری روسیه الزامی به‌حساب می‌آید. از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه می‌توان به رسید پرداخت هزینه صدور ویزا اشاره کرد. متقاضیان کار در کشور روسیه باید یک نسخه از مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را برای اخذ ویزا به همراه داشته باشند. ترجمه این مدارک به زبان روسی پیش از ارسال آنها الزامی است.

شرایط کار در کشور روسیه برای دانشجویان بین‌المللی

برخی از افراد از طریق اخذ ویزای دانشجویی به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند. امکان کار به‌صورت پاره‌وقت برای دانشجویان خارجی ساکن در روسیه وجود دارد. ارائه یک نسخه کپی از ویزای تحصیلی به همراه مجوز کار برای استخدام‌شدن حین تحصیل الزامی است. برای دریافت مجوز کار پاره‌وقت باید به رئیس دانشگاه مراجعه کنید. معمولاً مجوز کار در روسیه برای دانشجویان خارجی طی دو تا سه هفته صادر می‌شود.

طبق قوانین کشور روسیه دانشجویان خارجی تنها در شهری که دانشگاهشان واقع شده است، مجاز به کارکردن هستند. با کار به‌صورت پاره‌وقت در کشور روسیه می‌توان حدود دوازده هزار روبل در هر ماه درآمد داشت. دانشجویان مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری در اکثر مواقع به‌عنوان دستیار آموزشی و تحقیقاتی مشغول به کار می‌شوند.

در نظر داشته باشید کار پاره‌وقت در روسیه صرفاً بخشی از هزینه‌های زندگی در روسیه و تحصیل در روسیه را تأمین می‌کند. امکان دریافت مجوز کار پاره‌وقت در روسیه برای دانشجویانی که بورسیه اخذ کرده‌اند نیز وجود دارد. دانشجویان خارجی حین تعطیلات سال نو می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

شرایط کار در کشور روسیه برای دانشجویان بین‌المللی

 بررسی شرایط کار در کشور روسیه پس از فارغ‌التحصیلی

در بسیاری از مواقع دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی می‌خواهند در کشور روسیه بمانند. طبق قوانین اداره مهاجرت کشور روسیه هر دانشجوی بین‌المللی تا بیست و شش هفته پس از فارغ‌التحصیلی برای یافتن موقعیت شغلی فرصت دارد. در صورت یافتن فرصت شغلی طی این مدت می‌توانید برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه اقدام کنید. شرایط یافتن کار در روسیه برای افرادی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده‌اند، آسان‌تر است.

پس از اخذ نامه اسپانسرشیپ برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید به اداره مهاجرت کشور روسیه مراجعه کرد. فرایند حقوقی صدور ویزای کاری روسیه برای دارندگان ویزای دانشجویی در مدت‌زمان سریع‌تری طی می‌شود. به طور تقریبی اداره مهاجرت ویزای کاری روسیه را برای دارندگان ویزای تحصیلی روسیه طی ده تا پانزده روز صادر می‌کند. دارندگان ویزای تحصیلی برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه نیازی به ارائه گواهی عدم سوءپیشینه ندارند.

در کشور روسیه درآمد کارکنانی که دارای مدرک دانشگاهی هستند، بالاتر است. برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری روسیه باید مدرک زبان روسی داشته باشید. اداره مهاجرت این کشور کلاس‌های آموزش زبان روسی را برای متقاضیان اخذ ویزای کاری به‌صورت فشرده برگزار می‌کند. متقاضیان کار در روسیه در صورت عدم تسلط بر زبان رسمی این کشور می‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند.

میزان درآمد کارکنان خارجی در روسیه پردرآمدترین مشاغل این کشور

در حال حاضر کارکنان خارجی در کشور روسیه طی هر سال به طور متوسط هفتصد و بیست هزار روبل درآمد دارند. در صورت داشتن مدرک آکادمیک میزان درآمد افراد بین پانزده تا چهل و پنج درصد بالاتر از متوسط درآمد خواهد بود. حداقل دستمزد برای کار در روسیه بیست هزار رول در هر ماه است. از میان عوامل مؤثر بر میزان درآمد کارکنان در کشور روسیه می‌توان به میزان سابقه کاری آن‌ها اشاره کرد.

معمولاً کارکنانی که دارای سابقه کاری سه سال یا بیشتر هستند، درآمد ماهیانه بالای هفتاد هزار روبل دارند. خلبانی یکی از پردرآمدترین مشاغل روسیه به‌حساب می‌آید. خلبانان طی هر ماه حدود صد و سی هزار روبل درآمد کسب می‌کنند. از میان سایر مشاغل پردرآمد در روسیه می‌توان به مهندسی نرم‌افزار اشاره کرد. میزان درآمد این افراد طی ماه صد و هفده هزار روبل است.

استادان دانشگاه در کشور روسیه درآمد نسبتاً بالایی دارند. طبق آخرین میزان درآمد این افراد طی هر ماه سیصد هزار روبل است. مهندسی هوافضا و انرژی نیز جزو مشاغل پردرآمد کشور روسیه به‌حساب می‌آید. میزان درآمد ماهیانه این افراد حدود صد و چهل هزار روبل است. در صورت تمایل به دریافت راهنمایی برای مهاجرت می‌توانید با مشاوران هرمس اپلای تماس بگیرید.

میزان درآمد کارکنان خارجی در روسیه پردرآمدترین مشاغل این کشور

لیست مشاغل مورد نیاز کشور روسیه

هر سال لیستی با عنوان مشاغل مورد نیاز روسیه منتشر می‌شود. مشاغل ذکر شده در این لیست با کمبود نیروی کاری روبه‌رو شده‌اند. از میان مشاغل مورد نیاز در کشور روسیه می‌توان به کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد. مهندسی مکانیک نیز یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز کشور روسیه است. یافتن کار در روسیه برای افراد دارای تخصص در زمینه مشاغل مورد نیاز به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است.

مهندسی کشاورزی یکی از مشاغل مورد نیاز کشور روسیه به‌حساب می‌آید. نام این شغل در لیست مشاغل مورد نیاز اکثر سال‌ها ذکر می‌شود. در نظر داشته باشید بخش عظیمی از اقتصاد روسیه مربوط به حوزه کشاورزی این کشور است. به‌طورکلی اداره مهاجرت بررسی پرونده متخصصان در زمینه مشاغل مورد نیاز را در اولویت قرار می‌دهد؛ ازاین‌جهت ویزا و مجوز کار در روسیه برای این افراد سریع‌تر از سایر متقاضیان صادر می‌شود.

مهندسی نفت نیز یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز کشور روسیه است. افرادی که در زمینه مشاغل مورد نیاز تخصص دارند باید این موضوع را در فرم ثبت درخواست اخذ ویزای کاری بیان کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است اکثر مشاغل ذکر شده در این لیست طی دهه اخیر ثابت مانده‌اند.

چگونگی دریافت کارت اقامت روسیه برای کارکنان خارجی

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم امکان دریافت کارت اقامت کشور روسیه برای کارکنان خارجی وجود دارد. طبق قوانین مهاجرتی روسیه کارکنان خارجی پس از بیست و چهار ماه کار به‌صورت مداوم برای اخذ کارت اقامت کشور روسیه واجد شرایط می‌شوند. برای دریافت کارت اقامت از طریق کار در روسیه باید درآمد سالیانه بالای یک میلیون روبل داشته باشید.

در روسیه سریع‌تر از کشورهای اروپایی می‌توان کارت اقامت را برای کارکنان خارجی دریافت کرد. داشتن گواهی عدم سوءپیشینه برای اخذ کارت اقامت کشور روسیه الزامی به‌حساب می‌آید. پرداخت شش هزار روبل برای اخذ کارت اقامت دائم کشور روسیه ضروری محسوب می‌شود. دارندگان کارت اقامت می‌توانند برای همسر و فرزندان خود نیز این کارت را بگیرند. طی‌کردن فرایند حقوقی اخذ کارت اقامت دائم کشور روسیه بین چهار تا هفت ماه طول می‌کشد.

ارائه تقاضانامه کتبی برای اخذ کارت اقامت روسیه الزامی به‌حساب می‌آید. متقاضیان دریافت کارت اقامت دائم کشور روسیه باید ویزای کاری خود را در هنگام ثبت درخواست به کارکنان اداره مهاجرت این کشور تحویل دهند. انجام آزمایشات پزشکی و دریافت گواهی سلامت پیش از ثبت درخواست اخذ کارت اقامت روسیه ضروری است.

چگونگی دریافت کارت اقامت روسیه برای کارکنان خارجی

دریافت حق شهروندی روسیه برای کارکنان خارجی در این کشور

متقاضیان دریافت حق شهروندی از طریق کار در کشور روسیه باید در ابتدا نسبت به اخذ کارت اقامت این کشور اقدام کنند. در واقع حق شهروندی روسیه تنها به دارندگان کارت اقامت اعطا می‌شود. پس از دریافت کارت، برای اخذ تابعیت روسیه باید حداقل پنج سال صبر کنید. داشتن مدرک زبان روسی برای دریافت حق شهروندی الزامی است.

شرکت در آزمون حق شهروندی برای اخذ تابعیت از طریق کار در روسیه ضروری به‌حساب می‌آید. موضوع این آزمون درباره تاریخ و فرهنگ این کشور است. متقاضیان باید ده هزار و پانصد روبل برای ثبت درخواست اخذ تابعیت به اداره مهاجرت بپردازند. پس از دریافت تابعیت کشور روسیه می‌توان پاسپورت این کشور را نیز اخذ کرد. هزینه اخذ پاسپورت ده هزار و هفتصد روبل است.

پاسپورت روسیه

پاسپورت روسیه

دریافت پاسپورت و اخذ تابعیت یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به کشورهای گوناگون است. البته متقاضیان قبل از انتخاب روش مهاجرتی باید با شرایط اخذ اقامت و دریافت پاسپورت کشور مقصد آشنایی داشته باشند. همچنین باید بدانند که پاسپورت کشور مقصد چقدر اعتبار دارد.

سخن آخر

متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور برای دریافت راهنمایی می‌توانند با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرند. مشاوران این مؤسسه تجربه بسیار بالایی در زمینه ارائه مشاوره برای مهاجرت به خارج از کشور دارند. با دریافت مشاوره می‌توان فرایند حقوقی اخذ ویزا را سریع‌تر طی کرد.

برای کار در روسیه باید در ابتدا از سمت یک کارفرمای روسی نامه اسپانسرشیپ دریافت کنید. مدت اعتبار ویزای کاری کشور روسیه سه سال است. اکثر کارکنان خارجی در شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ مشغول به فعالیت هستند. از طریق کارکردن در روسیه می‌توان کارت اقامت و حق شهروندی این کشور را نیز اخذ کرد. کارکنان در کشور روسیه طی هر ماه به طور متوسط شصت هزار روبل درآمد کسب می‌کنند.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

آیا برای همسر و فرزند خود نیز میتوان ویزای روسیه را دریافت کرد؟
بله، امکان اخذ ویزای روسیه برای فرزندان و همسر کارکنان خارجی وجود دارد.
فرایند حقوقی اخذ ویزای کاری روسیه چقدر طول میکشد؟
بین دو تا سه ماه ممکن است به طول انجامد.
دانشجویان خارجی روسیه میتوانند در این کشور به کار نیز بپردازند؟
طبق قوانین در روسیه دانشجویان خارجی تنها در شهری که دانشگاهشان واقع شده است، مجاز به کارکردن هستند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles