ویزای کار در سوییس

ویزای کار در سوییس

ویزای کار در سوییس مطلبی است که ما در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سوییس ملقب به بهشت اروپا، به دلیل امکانات رفاهی متعددی که در اختیار شهروندان خود می‌گذارد، یکی از گزینه‌های ثابت متقاضیان مهاجرت است. برای مهاجرت به این کشور روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها مهاجرت کاری است. متقاضیان مهاجرت از طریق ویزای کار در سوییس، تقریبا از تمامی امکاناتی که در اختیار شهروندان این کشور قرار می‌گیرد برخوردار می‌شوند. هرچند این روش مهاجرتی نسبت به دیگر روش‌ها فرآیند ساده‌تری دارد؛ اما باز هم شرایط و نکاتی برای انجام آن وجود دارد که در ادامه گفته می‌شوند.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای کار در سوییس چیست

درخواست برای دریافت ویزای کار در سوییس و مهاجرت به این کشور از این طریق نسبت به سایر روش‌های مهاجرتی بیشتر است و این به دلیل مزایای بالای کار در سوییس است. این کشور در رتبه‌بندی جهانی از نظر اقتصادی یکی از بالاترین جایگاه‌ها را در اختیار دارد و از نظر کیفیت زندگی رتبه دوم را در جهان داراست.

  •  اولین مزیت کار در کشور سوییس میزان بالاتر دستمزد بیشتر مشاغل نسبت به سایر کشورهاست
  •  تعطیلات در سوییس زمان بیشتری نسبت به سایر کشورها دارد و تقریبا ۱ ماه در سال است
  •  کشور سوییس چه از نظر شرایط زندگی و چه از نظر وضعیت کاری، یکی از امن‌ترین کشورهاست
  •  حقوق مشاغل امکان ساخت زندگی مرفه و سطح بالا را برای شهروندان فراهم می‌کند

مزیت کار در کشور سوییس میزان بالاتر دستمزد بیشتر مشاغل نسبت به سایر کشورهاست

شرایط کلی کار در کشور سوییس

اولین قدم برای کار در یک کشور، اطلاع از شرایط و قوانین کاری آن کشور است. دریافت ویزای کار در سوییس هم قوانین مشخصی دارد و آشنایی با آن‌ها لازمه مهاجرت کاری به این کشور است. نرخ بیکاری، قوانین کاری مانند انواع قراردادها و قوانین بستن قرارداد کاری، مشاغل مورد نیاز کشور سوییس، حداقل و حداکثر درآمدها، قوانین اقامت حین کار در این کشور و… از جمله مسائلی هستند که متقاضیان مهاجرت کاری باید به طور کامل از آن‌ها مطلع باشند.

نرخ بیکاری سوییس

بررسی نرخ بیکاری در یک کشور، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب آن کشور به عنوان مقصد مهاجرتی است. برای دریافت ویزای کار در سوییس و فعالیت در این کشور هم این موضوع اهمیت زیادی دارد. سوییس جز کشورهای پیشرفته با اقتصادی قوی و روبه رشد است، به همین دلیل نرخ بیکاری در آن نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است. در آخرین آمارها نرخ بیکاری سوییس حدود ۲.۵ درصد بوده که جز پایین‌ترین نرخ‌ها در تمام دنیاست. پایین بودن نرخ بیکاری یک مزیت مهم است و به این معنی است که تقریبا اکثر افرادی که در این کشور، به عنوان شهروند یا مهاجر زندگی می‌کنند شغل و منبع درآمدی دارند.

قوانین کار در کشور سوییس

نکته مهم بعدی که متقاضیان اخذ ویزای کار در سوییس باید از آن اطلاع داشته باشند، قوانین کار در کشور سوییس است. این قوانین عبارتند از:

• متقاضیان اخذ ویزای کار در سوییس که تابعیت اتحادیه اروپا را دارند اجازه کار، جستجوی کار و زندگی در این کشور به مدت ۳ ماه بدون ویزا را دارند
• متقاضیان کار از دیگر کشورها تنها در صورتی می‌توانند در سوییس مشغول به کار شوند که تحصیلات عالیه داشته یا از طریق پیشنهاد شغلی برای کار در سوییس دعوت شده باشند
• قراردادها باید کاملا مشخص و با جزئیات کامل از نظر مزایای کار، ساعت کاری و… باشند
• حقوقی به عنوان قانون کار و حداقل دستمزد در این کشور وجود ندارد
• سن بازنشستگی در سوییس برای زنان و مردان به ترتیب ۶۴ و ۶۵ سال است
• نیروهای کار در صورت نداشتن شرایط خاص مانند بارداری، از کارافتادگی و… باید مطابق با قرارداد و قوانین به کار خود مشغول باشند
• کارفرماها در سوییس باید برابری جنسیتی را رعایت کنند، به عبارت دیگر شانس استخدام و مزایای کار در یک سمت مشخص برای زنان باید برابر با مردان باشد
• تبعیض نژادی برای حقوق و مزایای کار در سوییس ممنوع می‌باشد و…

مطابق قوانین کاری سوییس حقوق ملی یا قانون کار در سوییس وجود ندارد

حداقل و حداکثر درآمد در سوییس

نکته مهم بعدی که باز هم در انتخاب یک کشور برای کار و زندگی تاثیرگذار است، میزان درآمدها و حداقل و حداکثر دستمزد است. همان‌طور که گفته شد مطابق قوانین کاری سوییس حقوق ملی یا قانون کار در سوییس وجود ندارد و حداقل حقوق بستگی به نوع شغل و ساعت کاری دارد. معمولا با کار تمام وقت به مدت ۴۱ ساعت در هفته و در مشاغل ساده حداقل حقوق چیزی حدود ۶۰۰۰ فرانک است و با اضافه کاری این میزان بیشتر می‌شود. حداکثر حقوق بسته به نوع شغل در مشاغل معمولی به چیزی حدود ۱۲۰۰۰ فرانک و در مشاغل خاص به ۲۵۰۰۰ فرانک می‌رسد.

بازار کار مشاغل مختلف در سوییس

یکی از نکاتی که شانس مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار در سوییس را افزایش می‌دهد، داشتن تخصص و سابقه کاری یا تحصیلات مرتبط با مشاغلی است که کشور سوییس بیشتر به آن‌ها نیاز دارد. همچنین برای مهاجرتی موفقیت‌آمیز و کسب درآمد مناسب، بهتر است شغل مورد نظر خود را از میان مشاغلی که میزان درآمد بیشتری دارند انتخاب کرد. بازار کاری مشاغل مختلف باتوجه به درآمد و نیاز به شرح زیر است.

مشاغل مورد نیاز این کشور

مشاغل مورد نیاز، مشاغلی هستند که نیروی کاری متخصص در آن‌ها کمتر است یا برای پیشرفت در آن‌ها نیاز به نیروی کار بین‌المللی است. مطابق آخرین آمارها در سال ۲۰۲۲ چیزی حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور سوییس وجود دارد که بیشتر آن‌ها نیاز به مهارت در زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی دارد. در میان این ۱۰۰ هزار شغل، کشور سوییس به نیروی بین‌المللی در مشاغل زیر نیاز بیشتری دارد:

• مشاغل مرتبط با مهندسی، به خصوص مهندسی عمران و مواد
• فناوری اطلاعات
• پزشکی
• داروسازی
• وکالت
• بازاریابی
• مشاغل فنی مانند جوشکاری، نجاری و…
• مهندسی مکانیک

بهتر است شغل مورد نظر خود را از میان مشاغلی که میزان درآمد بیشتری دارند انتخاب کرد

مشاغل پردرآمد در سوییس

به طور کلی مشاغل سوییس حداقل درآمدی ندارند و هر شرکت یا کارفرما بسته به نیاز کسب و کار خود می‌تواند حداقل حقوق نیروها را مشخص کند. در میان مشاغل مختلف کشور سوییس مشاغلی مانند وکالت با میانگین حقوق ۱۶-۱۷ هزار فرانک، مدیریت با میانگین درآمد ۲۰ هزار فرانک و پزشکی با میانگین درآمد ۲۳ هزار فرانک بیشترین درآمد را دارند.

شرایط دریافت ویزای کار در سوییس برای ایرانیان

متقاضیان ایرانی کار در کشور سوییس برای فعالیت در این کشور باید ویزای کاری آن را دریافت کنند. البته برای اخذ ویزای کار در سوییس شرایط خاصی هم وجود دارد که متقاضیان کار باید از آن‌ها برخوردار باشند، این شرایط عبارتند از:
• متقاضی نیروی کار متخصص در یک زمینه شغلی یا دارای مدرک دانشگاهی بیشتر از لیسانس برای شغل مورد نظر باشد
• شغل از طرف کارفرما پیشنهاد شده باشد
• شهروند اروپایی یا تبعه سوییسی برای کار مورد نظر آن‌ها وجود نداشته باشد
• به یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسه مسلط باشند
• سرمایه لازم برای اقامت به مدت یک سال در کشور سوییس را داشته باشند

متقاضیان ایرانی کار در کشور سوییس برای فعالیت در این کشور باید ویزای کاری آن را دریافت کنند

انواع ویزای کار در سوییس

ویزای کار در سوییس، مجوز اقامت و کار قانونی در این کشور است و به جز متقاضیان کار از اتحادیه اروپا که به مدت ۳ ماه بدون ویزا امکان کار در این کشور را دارند؛ برای متقاضیان سایر کشورها دریافت ویزای کار در سوییس الزامی است. برای کار در کشور سوییس باتوجه به شرایط متقاضیان انواع مختلفی از ویزاهای کار وجود دارد که در ادامه به توضیح و معرفی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

مجوز کاری نوع L

اولین نوع ویزای کار در سوییس ویزا یا مجوز کار کوتاه‌مدت است که با نام ویزای موقت کار هم شناخته می‌شود. این نوع ویزا در ابتدا اجازه موقت ۱ ساله به متقاضی می‌دهد و در صورتی که قرارداد کاری تمدید شده و شخص با همان کارفرمای قبلی شغل خود را ادامه دهد، مجددا ۱ سال دیگر تمدید می‌شود.

مجوز کاری نوع B

نوع بعدی ویزای کار در سوییس هم یکی از انواع ویزاهای کاری موقت است، با این تفاوت که اشخاص با داشتن این ویزا بدون در نظر گرفتن تغییر کارفرما، در صورت داشتن قرارداد کاری و با ارائه مدارک می‌توانند اقامت خود را سالانه تمدید کنند.

مجوز کاری نوع C

این مجوز کاری برای متقاضیان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کار در سوییس مناسب است، این مجوز به متقاضیانی که از اتحادیه اروپا به کار در سوییس مشغول می‌شوند پس از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم را می‌دهد. برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا اقامت دائم از طریق ویزای کاری زمانی صادر می‌شود که فرد این نوع از مجوز کاری سوییس را داشته باشد و ۱۰ سال متوالی به کار در سوییس مشغول باشد. البته مجوزهای کاری سوییس انواع دیگری هم دارند، به عنوان مثال ویزای کار برای نیروهایی که شغل آن‌ها نیاز به رفت و آمد به دیگر کشورها دارد که معمولا برای ایرانیان صادر نمی‌شود.

روش‌های کاریابی و قوانین پیشنهاد شغلی در کشور سوییس

به غیر از متقاضیان مهاجرت کاری به سوییس از اتحادیه اروپا، متقاضیان سایر کشورها برای دریافت ویزای کار در سوییس باید پیشنهاد شغلی داشته باشند. در واقع فرد نمی‌تواند درخواست خود را مستقیما برای کارفرمای سوییسی ارسال کرد یا به عنوان کارآموز و… بدون ویزای کاری و قرارداد مشخص در این کشور مشغول به کار شود. برای کاریابی در کشور سوییس روش‌های مختلفی وجود دارد و کارفرمایان تحت شرایطی مشخص می‌تواننند پیشنهاد شغلی را به متقاضیان کار ارائه کنند.

برای کاریابی در کشور سوییس روش‌های مختلفی وجود دارد

روش‌های کاریابی برای کارجویان

کارجویانی که به دنبال اخذ ویزای کار در سوییس و پیدا کردن فرصت شغلی در این کشور هستند امکان جستجوی کار از طریق سایت یا موسسات کاریابی این کشور را دارند. به منظور انجام این کار متقاضی می‌تواند در یکی از سایت‌های کاریابی کشور سوییس ثبت‌نام کرده و رزومه خود را در آن بارگذاری کند. شرکت‌ها و کارفرماها با بررسی رزومه کارجویان، در صورت واجد شرایط بودن پیشنهاد شغلی را برای کارجو ارسال می‌کنند. این سایت‌ها براساس نوع مشاغل، حقوق و درآمد و حتی نوع زبان مورد نیاز برای مشاغل موجود در آن دسته‌بندی می‌شوند.

شرایط ارائه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما

البته برای اینکه یک کارفرما قادر به ارائه پیشنهاد شغلی به متقاضیان کار باشد هم شرایطی وجود دارد. در واقع امکان دریافت ویزای کار در سوییس با آن شغل تنها در صورتی که مطابق شرایط زیر پیشنهاد شده باشد، وجود خواهد داشت.
• کارفرما پیشنهاد کاری را حداقل به مدت ۳ ماه در روزنامه‌ها و مراکز کاریابی داخلی برای نیروهای داخلی منتشر کرده باشد
• بعد از ۳ ماه و در صورت پیدا نشدن نیروی متخصص از داخل سوییس، پیشنهاد شغلی باید به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا منتشر شود
• پیشنهاد شغلی در سایت کاریابی باید واضح و مشخص باشد
• بعد از دریافت پیشنهاد شغلی، امور مهاجرت سوییس باید روند ارائه پیشنهاد و قانونی بودن آن را بررسی کند
• در صورتی که روند پیشنهاد شغلی قانونی باشد، ویزای کار قابل دریافت است

مدارک و مراحل اخذ ویزای کار در سوییس

برای دریافت ویزای کار در سوییس متقاضی باید مراحلی را طی کند و در طول این مراحل هم نیاز به ارائه برخی مدارک برای بستن قرارداد با کارفرما، دریافت تاییدیه اداره امور مهاجرت سوییس، اخذ ویزای کار در سوییس و… است که در ادامه توضیح داده می‌شوند.

مدارک اخذ ویزای کاری

متقاضی کار در سوییس باید مدارک خود را در چند مرحله و به چند سازمان مختلف که آخرین آن‌ها سفارت، جهت دریافت ویزا است ارسال کند. این مدارک موارد زیر را شامل می‌شوند:
• کپی پاسپورت و مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده
• رزومه و سوابق کاری
• رزومه و سوابق تحصیلی
• آگهی استخدام
• کپی قرارداد اولیه و مکاتبات با کارفرما
• مدرک زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و…
• مدارک تمکن مالی
• مدارک همسر و فرزندان در صورت نیاز به ویزای همراهی و….

اقدامات اولیه دریافت ویزا بعد از دریافت پیشنهاد کاری قابل انجام هستند

مراحل اخذ ویزای کاری

اقدامات اولیه دریافت ویزا بعد از دریافت پیشنهاد کاری قابل انجام هستند. بعد از اینکه کارجو و کارفرما به توافق لازم برای بستن قرارداد رسیدند یک قرارداد اولیه میان‌ آن‌ها بسته می‌شود. سپس کارفرما بر اساس مدارک و قرارداد باید مجوز کار را برای کارمند خود دریافت کند. براساس رزومه، سن، تحصیلات، قانونی بودن پیشنهاد شغلی و… یکی از انواع مجوزهای کاری برای متقاضی صادر می‌شود و بعد از تصمیم‌گیری در مورد مجوز در اداره مهاجرت فرد می‌تواند برای اخذ ویزای کار اقدام کند. برای دریافت ویزای کار نیز متقاضی باید فرم درخواست را به همراه مدارک کامل خود برای سفارت سوییس ارسال کرده و منتظر نتیجه نهایی از سفارت این کشور باشد.

سوییس

یکی از کشورهای ایده‌آل برای زندگی سوییس است که در اروپای مرکزی قرار دارد و جزء ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌آید. جذاب‌ترین قسمت زندگی در این کشور رؤیایی، سبک زندگی استثنایی آن است

ساخت آینده‌ای رویایی با کار در سوییس

مهاجرت به سوییس باتوجه به امکانات رفاهی متعدد و امنیت زندگی در این کشور، بهترین راه برای ساختی آینده‌ای روشن و موفق است. در این میان مهاجرت کاری به دلیل ایجاد امنیت شغلی و درآمد که مهم‌ترین مسائل برای زندگی در کشوری دیگر هستند، روشی مناسب‌تر برای متقاضیان مهاجرت است. علی‌رغم سخت‌گیری‌های دولت سوییس برای کار در این کشور، اطلاع از شرایط و قوانینی که گفته شد به ساده‌شدن این روند این کمک می‌کند.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

چرا کار در سوییس؟
دستمزد بالا – تعطیلات زیاد – امنیت شغلی – سطح زندگی بالا
حداقل و حداکثر درآمد در سوییس چقدر است؟
معمولا با کار تمام وقت به مدت ۴۱ ساعت در هفته و در مشاغل ساده حداقل حقوق چیزی حدود ۶۰۰۰ فرانک است و با اضافه کاری این میزان بیشتر می‌شود. حداکثر حقوق بسته به نوع شغل در مشاغل معمولی به چیزی حدود ۱۲۰۰۰ فرانک و در مشاغل خاص به ۲۵۰۰۰ فرانک می‌رسد.
چگونه شانس مهاجرت کاری به سوییس را افزایش دهیم؟
یکی از نکاتی که شانس مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار در سوییس را افزایش می‌دهد، داشتن تخصص و سابقه کاری یا تحصیلات مرتبط با مشاغلی است که کشور سوییس بیشتر به آن‌ها نیاز دارد.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles