شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی درباره شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور برای ایرانیان آشنا شوید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید.

آلمان، کشور اروپایی با اقتصادی قدرتمند و سطح کیفی بالا برای زندگی می باشد که مدت ها است مورد توجه بسیاری از افراد مهاجر چون مهاجرین ایرانی قرار گرفته است. از آنجا که این کشور به شدت با کمبود نیرو متخصص جوان و همچنین جمعیتی کهن سال روبرو است، بهترین راه مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق کار به این کشور است. البته شاید در ابتدا پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان کمی دشوار به نظر میرسد، اما مزایایی که مهاجرت از طریق کار به آلمان برای ایرانیان به همراه دارد، این سختی را جبران می کند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

نکات مهمی برای کار در آلمان وجود دارد که دانستن آن ها حیاتی است، در ویدئو زیر کارشناسان ما این نکات مهم را برای شما شرح داده اند:

پخش ویدیو

پادکست شرایط کار در آلمان، نکات مهمی که باید بدانید!

شرایط کار در آلمان

با توجه به اقتصاد قدرتمند آلمان، کارهای زیادی برای مهاجرین ماهر در این کشور وجود دارد و به همین دلیل اکثر افرادی که به آلمان مهاجرت کرده اند، می توانند ظرف مدت نسبتا کوتاهی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. البته لازم است که بدانید، مهاجرینی که به زبان انگلیسی و یا آلمانی تسلط دارند و همچنین دارای حداقل یک مهارت به خصوص هستند، راحت تر می توانند، در آلمان کار پیدا کنند و در شرکت های بزرگ و کوچک و حتی استارت آپ های فعال در این کشور، مشغول به کار شوند.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۰، جمهوری فدرال آلمان مطالعه ای در خصوص کار در المان برای مهاجران خارج از اتحادیه اروپا انجام داده است و طی تحقیقات به دست آمده اعلام کرده است که مهاجرین خارج از اتحادیه اروپا که به آلمان مهاجرت می کنند، می توانند طی ۱۲ ماه کار پیدا کنند، البته لازم است توجه داشته باشید که با هجوم پناهندگان و مهاجران به آلمان از سال ۲۰۱۵ و همچنین به وجود آمدن بحران کرونا در سراسر جهان، این مدت به طور قابل توجهی تغییر کرده است، اما باز هم با این وجود، هر فرد مهاجری که دارای شرایط لازم و تسلط نسبی به زبان آلمانی باشد، بدون شک شانس پیدا کردن کار در کشور آلمان را، طی مدت نسبتا کوتاهی دارد.

شرایط کار در آلمان

استخدام کارگر ساده در آلمان

از آنجایی که کشور آلمان، یک اقتصاد سالم و قوی دارد و از لحاظ شرایط کاری در وضعیت خوبی قرار گرفته است. به همین دلیل استخدام کارگر ساده در آلمان، به علت تنوع شغلی بالا، با استقبال بالایی روبرو شده است. به همین دلیل کارگران می‌توانند با توجه به حرفه‌ای که علاقه مند هستند و سابقه کاری آن را دارند، در آلمان مشغول به کار شوند.

از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای کارگران بیان کرد، پرداخت به موقع حقوق است. به علاوه حقوق کارگران، جزو حقوق‌های خوب محسوب می‌شود و کارگران از سطح کیفیت زندگی خوبی برخوردار هستند.

اما کشور آلمان با پیری جمعیت درگیر است و برای ایجاد رغبت در افرادی که اقدام به مهاجرت آلمان از طریق کارگری دارند، یک فرصت شش ماهه ارائه می‌کند تا تصمیم درستی در انتخاب شغل خود داشته باشند. در این مدت زمان، فرد می‌تواند مدارک مورد نیاز را ارائه داده و اقدام به دریافت اقامت دائم کند.

ناگفته نماند تعدادی از فرصت‌های شغلی در لیست اوسبیلدونگ آلمان وجود دارد که این امکان را به کارگر می‌دهد تا همزمان هم کار کرده و هم تحصیل کند و هم اینکه یک مکان برای زندگی داشته باشد.

نرخ بیکاری در آلمان

زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد کشوری را برای مهاجرت و کار انتخاب کند، می بایست ابتدا نرخ بیکاری را در این کشور بررسی نماید. درباره کشور آلمان این نرخ بسیار پایین و در حدود ۳.۲ دهم درصد است. گفته می شود که در سال های آینده نرخ بیکاری در این کشور سیر نزولی پیدا کرده و تا سال ۲۰۲۵ به ۳.۱ درصد هم برسد. نرخ بیکاری در یک کشور نمایانگر میزان فرصت‌ های شغلی در آن کشور است و در صورتی که پایین باشد به این معناست که فرصت های شغلی بسیار زیادی برای افراد در آن کشور وجود دارد. با این تفاصیل کشور آلمان گزینه خوبی برای کار به شمار می رود و درصورتی که متقاضی تخصص مورد نیاز را داشته باشد، معمولا دست خالی به کشور محل اقامت خود باز نمی گردد. به همین دلیل است که بیشتر افراد کار در آلمان را به عنوان بهترین گزینه جهت مهاجرت انتخاب می کنند.

اطلاعات کلی در خصوص کار در المان برای مهاجران

میانگین ساعات کاری در یک هفته: حدودا ۴۰ ساعت (حداکثر ۴۸ ساعت)

میانگین ساعات کاری در یک روز: حدودا ۸ ساعت (حداکثر ۱۰ ساعت، اگر طی ۲۴ هفته گذشته میانگین ساعات کاری فرد در روز بیش از ۸ ساعت نباشد.)

حداقل مرخصی  سالانه: ۲۸ روز

حداقل تعطیلات قانونی سالانه: ۲۶ روز

فرهنگ کار در آلمان

شاید یکی از نکاتی که مهاجران کمی قبل از مهاجرت نسبت به آن بی توجه هستند ، کسب اطلاعات در مورد فرهنگ کار در کشور آلمان است. اما آگاهی از این اطلاعات در مورد آن کشور مورد نیاز است . اگر شما قصد مهاجرت از طریق کار به آلمان را دارید، باید بدانید آلمانی ها به برنامه ریزی اهمیت بسیار بالایی می دهند و تمامی کارهای خود را طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده پیش می برند، زمان برای آن ها یک مفهوم کاملا مشخص است و وقت شناسی به خصوص در محیط های کاری حرفه ای ، برای آن ها پر اهمیت است.  به طور کلی کشور آلمان، دارای یک سیستم مدیریتی قوی در تمامی زمینه های شغلی است و از این رو تمامی کارها در این کشور بر اساس نظم انجام می شود و به عبارتی دیگر تمامی جلسات به طور دقیق و کارآمد برگزار می شود و از تمامی برنامه ریزی های صورت گرفته به طور کاملا دقیق پیروی می شود. در این کشور همیشه یک زمان معین برای رسیدن به هدف تعیین می گردد و تمامی تصمیم گیری ها مبنی بر آن انجام می شود. از این رو کاملا واضح است که آلمان دارای یک فرهنگ تجاری(Business culture) کاملا منظم با نیروی کاری دقیق و حرفه ای می باشد. از این رو اگر می خواهید در کار خود موفق باشید، باید طبق دستور کار پیش بروید و از برنامه های دقیق پیروی کنید و همچنین فراموش نکنید که در جلسات منظم و به موقع حاضر شوید.

فرهنگ کار در آلمان

بازار کار در آلمان

در بین کشور های عضو اتحادیه اروپا، آلمان یکی از کشور هایی است که دارای نرخ بیکاری بسیار پایینی می باشد. طبق آمار های به دست آمده تا May 2020، نرخ بیکاری آلمان(unemployment rate in germany) برابر ۳/۳ درصد بوده است که این یعنی نرخ بیکاری در این کشور پایین تر از میانگین نرخ بیکاری در کشور های اروپایی (۷/۶ درصد) می باشد. البته لازم به ذکر است که در همه مناطق آلمان نرخ بیکاری یکسان نیست و در مناطق جنوبی این کشور مانند Bavaria، نرخ بیکاری پایین تر است.

مشاغل مورد نیاز در آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای صنعتی و بهتر است بگوییم صنعتی ترین کشور در اروپا است. از نظر اقتصاد و تکنولوژی، آلمان نیز یکی از کشورهای پیشرو در اتحادیه اروپا و در جهان به حساب می آید. به دلیل روابط تجاری و بازرگانی خوبی که آلمان با کشورهای دیگر دارد، فرصت های شغلی زیادی را برای افراد چه در کشور آلمان و چه در کشورهای مختلف فراهم کرده است.

از آنجایی که آلمان یک کشور صنعتی تلقی می شود بنابراین برخی تخصص های فنی و صنعتی، فرصت های شغلی بیشتری را برای افراد فراهم کرده اند. ولی با این وجود طبق آماری که تا July 2020 به دست آمده، آلمان دارای بیش از 573000 فرصت شغلی در زمینه های  مختلف می باشد که تمامی آن ها مربوط به مشاغل موجود در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۲۱ است و اکثر آن ها در مناطق جنوبی و شرقی آلمان هستند.

بیشتر این فرصت های شغلی مربوط به نیرو کاری ماهر در حوزه های فناوری، مهندسی، ریاضیات، بهداشت، آموزش و گردشگری است.برخی از این مشاغل پرطرفدار در آلمان شامل موارد زیر هستند:

 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی توسعه وب و برنامه نویسی
 • مهندسی علوم کامپیوتر
 • مهندسی و مشاوره فناوری اطلاعات
 • مهندسی طراحی فنی
 • مهندسی ساخت و ساز و ساخت مدل
 • عرضه و تقاضا
 • تحقیق و توسعه فنی
 • مهندسی فلزات و جوشکاری
 • مهندسی مکاترونیک (مکانیک و الکترونیک)
 •  مهندسی مکانیک و خودرو  و…

مهندسی توسعه وب و برنامه نویسی

یکی از مشاغلی که در حال حاضر تقاضا برای آن بسیار بالا رفته است، توسعه‌دهندگی فضای مجازی یا وب است. تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری، معمار شبکه‌های کامپیوتری (Computer Networks)، مهندس امنیت سایت، معمار برطرف‌کنندۀ باگ‌های شبکه و سیستم‌های کامپیوتری، مدیر شبکه، معمار اطلاعات و داده‌ها و مهندس سخت‌افزارهای شبکه‌ای، زیرگروه‌های شغلی توسعه‌دهندگی وب هستند.

به‌علت ماهیتی که این مشاغل دارند، کارفرمایان آلمانی صرفاً به دنبال افرادی که مدرک تحصیلی دانشگاهی این رشته‌ها را گرفته‌اند، نیستند. بسیاری به مهارت و استعداد افرادی که برای این کار جذب می‌کنند اهمیت بیشتری می‌دهند. پس اگر کسی، این کارها را به‌صورت خودآموز فراگرفته و یا فردی در رشتۀ دانشگاهی متفاوتی تحصیل کرده ولی می‌تواند مهارت و تخصص خود را برای توسعه‌دهندگی فضای وب ثابت کند، شانس گرفتن جاب آفر آلمان از شرکت‌های آلمانی و شرکت‌های بین‌المللی مستقر در آلمان را دارد.

کار در آلمان از طریق پیدا کردن کارفرما (Job Offer)

متقاضی کار در المان در این روش ابتدا باید یک کارفرما در آلمان برای خود پیدا کند. تا قبل از سال ۲۰۲۱ و طبق قوانین کار در المان، کارفرما ملزم بود ابتدا آگهی جذب نیرو را به مدت سه ماه در آلمان و سه ماه در کشورهای اتحادیه اروپا پخش کند. در صورتی که نیرویی برای کار در المان و یا کشورهای اتحادیه اروپا برای کارفرما پیدا نشد بعد از آن کارفرما می توانست که از کشورهای خارجی اتحادیه اروپا نیروی کار جذب کند.

ولی پس از تعدیل و اصلاح قوانین کار در المان در سال ۲۰۲۱ کارفرما هیچ محدودیتی برای پخش آگهی چه در آلمان و چه در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ندارد و همچنین برای کار در المان اولویت دیگر با افراد اروپایی نیست. در این صورت متقاضی با داشتن تخصص کافی، پیشنهاد کار و یک مدرک زبان آلمانی در سطح B1 موفق به کار در المان می شود.

لازم به ذکر است که کار در آلمان محدودیت سنی دارد و در صورتی که متقاضی بالای ۴۵ سال سن داشته باشد حقوق دریافتی وی چیزی حدود ۳۶۸۵ یورو یا بیشتر در ماه خواهد بود. شاید پیدا کردن کار برای متقاضیان بین المللی در آلمان سخت به نظر برسد ولی با وجود مزایایی که کار در این کشور برای آنها فراهم می ‌کند و همچنین به دلیل نرخ پایین بیکاری، آینده روشنی برای این افراد رقم خواهد خورد.

کار در آلمان از طریق پیدا کردن کارفرما

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

در پادکست زیر به طور جامع و کامل به ویزای جاب سیکر آلمان پرداخته‌ایم:

کار در آلمان از طریق گرفتن ویزای جستجوی کار (Job seeker)

متقاضی کار در آلمان از طریق گرفتن ویزای جستجوی کار نیز می‌ تواند به کار در این کشور مشغول شود؛ به این ترتیب که با داشتن ویزا به مدت ۶ ماه به کاریابی در این کشور بپردازد. مدارک لازم برای پیدا کردن کار در کشور آلمان از طریق ویزای جستجوی کار شامل داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح (B1) و همچنین تخصص کافی و در نهایت داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم یا یک مدرک معتبر در آلمان است.

لازم به ذکر است که ویزای جستجوی کار تنها شش ماه به طول می ‌انجامد و متقاضی باید در طول این مدت یک قرارداد کاری برای خود منعقد کند. فرد ابتدا با گرفتن ویزای جستجوی کار به صورت انفرادی وارد خاک آلمان می شود ولی پس از پیدا کردن کار و عقد قرارداد می تواند خانواده و فرزندان خود را نیز برای زندگی نزد خود بیاورد.

یکی از مزایای پیدا کردن کار از طریق ویزای جستجوی کار این است که فرد می ‌تواند در طول مدت شش ماه به کارهای مختلف مشغول شود، این امر این امتیاز را به فرد می دهد که برای کارفرمایان مختلف به صورت موقت کار کرده و شایستگی خود را نشان دهد.

ضمن اینکه طبق قوانین جدید کار در المان هیچ لزومی ندارد که شغل مورد نظر با مدرک تحصیلی فرد متقاضی منطبق باشد. ناگفته نماند که پس از ۴ سال کار مفید در آلمان متقاضی می ‌تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند و در سال پنجم یا ششم زندگی در آلمان می تواند درخواست پاسپورت و تابعیت را نیز ثبت نماید.

کار پرستاری در آلمان

بخش بزرگی از جمعیت آلمان با افزایش سن مواجه است. با این حال، با افزایش امید به زندگی همراه با کاهش تعداد جوانان شاغل در شغل پرستاری، تقاضا برای کار در شغل پرستاری و همچنین مراقبت های پزشکی در آلمان افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که سیستم مراقبت بهداشتی آلمان بسیار پایدار است. با این وجود برای کار پرستاری در این کشور تقاضا بسیار زیاد است.

خانه های سالمندان، سایر مراکز مراقبتی و بیمارستان ها همیشه در جستجوی پرستار با سطوح مختلف مهارتی هستند.. تقاضای روزافزونی در بخش مراقبت های بهداشتی در آلمان وجود دارد. پیش بینی شده است که این تقاضا در سالهای آینده افزایش یابد. استقبال بسیار خوبی نیز از پرستاران ایرانی از این رو در آلمان وجود دارد و اگر این قصد را دارید که به شغل پرستاری در این کشور مشغول باشید هم حالا با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در تماس باشید.

کار پرستاری در آلمان

میزان درآمد کار در آلمان

در آلمان  سالانه حداقل دستمزد  برابر با ۹ یورو در ساعت بوده است. با توجه به این مبلغ، در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، آلمان در جایگاه پنجم قرار دارد.

میانگین درآمد در کشور آلمان برای هر شغلی متفاوت است اما در یک نگاه کلی می توان گفت، میانگین درآمد ماهانه افراد در آلمان حدودا برابر ۴۰۰۰ یورو می باشد. البته لازم است بدانید که عوامل بسیاری چون میزان تحصیلات، میزان تجربه و … بر درآمد افراد در آلمان تاثیر گذار است.

درخواست کار در آلمان

پس از آنکه شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کردید، زمان آن رسیده که در خواست خود را برای کارفرما ارسال نمایید. در آلمان، اغلب به این معنی است که رزومه خود را که شامل سوابق تحصیلی و کاری و همچنین توانایی های شما می باشد، به همراه گواهی های آموزشی و کاری و حتی برخی از نمونه کارهایتان را برای کافرما ارسال نمایید.

خود اشتغالی و مشاغل آزاد در آلمان:

افرادی که دارای ایده کاری مناسب و کارآمد هستند یا در رابطه با مشاغل مورد نیاز آلمان خواستار راه اندازی تجارتی هستند، می توانند در آلمان به عنوان خود اشتغالی یا کار آزار فعالیت می کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای این کار نیاز به دریافت اقامت آلمان و کسب مجوز های لازم دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، طبق آخرین بررسی های انجام شده، ۴/۱۶ درصد از نیرو های کاری فعال در آلمان، در بخش مشاغل آزاد و خود اشتغالی فعالیت می کنند که تعداد قابل توجهی هستند.

خود اشتغالی در آلمان مزایای منحصر به فردی دارد و شما می توانید از طریق ثبت شرکت در آلمان تجارت خود را راه اندازی کنید.

“مشاوران و کارشناسان مجرب هرمس اپلای می توانند پاسخگوی شما در حوزه ثبت شرکت در آلمان باشند. کافی است برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.”

پخش ویدیو

نکاتی که باید هنگام امضا قرارداد کاری به آن ها توجه کنید:

اکثر فرصت های شغلی در آلمان چه به صورت نیمه وقت و چه به صورت تمام وقت ، با یک قرارداد کاری بین طرفین تنظیم می شوند. شما به عنوان یک نیروی کار قبل از امضا باید به جزئیات آن توجه بسیاری داشته باشید، زیرا به قوانین اداره کار آن کشور آشنایی کامل ندارید و تمامی بند ها مندرج در قرارداد بار قانونی دارد.

در آلمان فسخ قرارداد مراحل مختلفی دارد و بستگی دارد این درخواست اتمام همکاری توسط کارفرما باشد یا فرد شاغل. اگر کارفرمای آلمانی به هر دلیلی درخواست فسخ قرارداد  داشته باشد بسته به میزان سابقه کار فرد، از قبل اطلاع رسانی میکند تا به توافق طرفین برسد و فرد فرصت پیدا کردن شغل جدید داشته باشد .
اگر در فرصت تعیین شده فرد شاغل نتوانست شغل جدیدی متناسب با خواسته خود پیدا کند، اداره کار آلمان به فرد به مدت شش ماه حقوق بیکاری پرداخت میکند .

شرایط کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

یکی از مهم‌ترین شرایط کار در آلمان برای ایرانیان در سال ۲۰۲۱ و تقریباً همۀ شهروندان کشورهای غیراروپایی و همچنین اصلی‌ترین پیش‌شرط برای پیدا کردن یک کار خوب، داشتن مدرک تحصیلی است. هرچه این مدرک تحصیلی بالاتر باشد، شانس پیدا کردن یک کار مناسب با درآمد خوب بیشتر خواهد بود.

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان که به‌عنوان دانشجو و بدون مدرک تحصیلی وارد کشور آلمان می‌شوند، متفاوت است (منظور مدارک تحصیلی بعد از دیپلم است). این افراد می‌توانند در شغل‌های پاره‌وقتی که نیاز به مهارت ندارند و یا به مهارت کمی نیاز دارند، مانند شغل‌های خدمت‌رسانی در رستوران‌ها (گارسونی، ظرف‌شوری، کارگر آشپزخانه و غیره)، کارگر مغازه، کارگر سادۀ ساختمانی و غیره مشغول شوند.

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان که با هدف کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی وارد این کشور می‌شوند، آسان نیست. هرچند داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی ضروری نیست، اما برای بیشتر مشاغل، دیپلم دبیرستان و همچنین گواهینامه‌های فنی‌وحرفه‌ای اهمیت زیادی دارد و البته این درصورتی خواهد بود که فرد متقاضی کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی بتواند از سد موانعی که در سفارت‌خانۀ آلمان پیش پای او برای گرفتن ویزای کار گذاشته می‌شود، بگذرد (این در صورتی است که فرض کنیم فرد متقاضی مهاجرت با هدف کار در آلمان اقدام کرده است و می‌خواهد به صورت قانونی به کشور آلمان وارد شود و از مزایای زندگی قانونی در کشور آلمان برخوردار شود).

همان‌طور که گفته شد از جمله شرایط کار در آلمان برای ایرانیان در سال ۲۰۲۱ و البته بسیاری از شهروندان کشورهای غیراروپایی دیگر، گرفتن مجوز یا ویزای کار است. گرفتن ویزای کار آلمان برای شهروندان کشورهای غیراروپایی از جمله ایران، پیش‌شرط‌های بسیاری دارد. متقاضی مهاجرت اگر به دنبال کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی است، باید حداقل در یک مورد تخصص و مهارت داشته باشد و مدارک مربوط به این مهارت و تخصص را به سفار‌ت‌خانه عرضه کند. معادل‌سازی مدارک مهارتی با مدارک اعطایی از سازمان فنی‌وحرفه‌ای و مشاغل آلمان ضروری است.

برای مهاجرانی که شهروندی کشورهای قارۀ اروپا، آمریکا، استرالیا، ژاپن، کانادا، نیوزلند یا کرۀ جنوبی را دارند، گرفتن “aufenthaltstitel” بعد از ورود به کشور آلمان ممکن است اما از جمله شرایط کار در آلمان برای ایرانیان و شهروندان کشورهایی غیر از کشورهای بیان شده، گرفتن مجوز ذکر شده قبل از ورود به خاک آلمان است. برای این مجوز، متقاضی مهاجرت باید یک جاب آفر از یکی از شرکت‌های آلمانی بگیرد و یا سابقۀ کار در یک شرکت آلمانی داشته باشد.

همان‌طور که گفتیم برای شهروندان کشورهای جهان سوم از جمله ایران، پروسۀ پیدا کردن شغل بدون مدرک تحصیلی دانشگاهی زمان‌بر و دشوار است. در زیر برخی از گزینه‌های شغلی برای این گروه از متقاضیان مهاجرت به آلمان بیان شده‌اند:

 • توسعه‌دهنده‌های بین‌المللی، اگر دست‌کم پنج سال سابقۀ کار مرتبط در این زمینه را داشته باشند، می‌توانند برای بلوکارت اروپایی درخواست بدهند.
 • اگر متقاضی مهاجرت بتواند یک شغل که در فهرست مشاغل پردرخواست و با کمبود زیاد قرار دارند پیدا کند، می‌تواند برای ویزای کار در آلمان اقدام کند.
 • درخواست برای کارآموزی (اوسبیلدونگ) در آلمان
 • در صورت تحصیل در آلمان، مهاجر می‌تواند همزمان هم کار کند و هم درس بخواند و بعد از اتمام تحصیل نیز برای گرفتن بلوکارت اقدام کند.

امروز، بسیاری از شرکت‌ها به‌آهستگی خط‌مشی خود در زمینۀ استخدام نیروی کار را تغییر می‌دهند. در واقع، این شرکت‌ها شروع به جذب افراد بیشتری بدون مدارک تحصیلی دانشگاهی مرسوم ولی با تجربه و دانش بیشتر کرده‌اند.

این تغییرات، فرصت‌های شغلی بیشتری را پیش روی خارجیان برای رفتن به آلمان و پیدا کردن شغل در آنجا می‌گذارد. برای نمونه، شرایط کار در آلمان برای ایرانیان در سال ۲۰۲۱ که به دنبال پیدا کردن یک شغل بدون پیش‌نیاز مدرک تحصیلی دانشگاهی در بخش تکنولوژی (Technology) هستند، راحت‌تر شده است.

برای پیدا کردن شغل در این زمینه، شما نیاز به تجربه و تخصص دارید. اگر بتوانید یک کارفرما را برای گرفتن شغل قانع کنید و کارفرما هم انتخاب شما به جای یک جویای کار محلی (آلمانی) را بتواند توجیه کند، شما واجد شرایط گرفتن ویزای کاری آلمان خواهید شد.

شرایط کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

درخواست برای کارآموزی (اوسبیلدونگ) در آلمان

اولین و مهم‌ترین پیش‌نیاز برای گرفتن کارآموزی در آلمان( آوسبیلدونگ )، مهارت به زبان آلمانی است، زیرا بسیاری از کارآموزان در کشور آلمان، باید در کلاس‌های تئوری حین آموزش حرفه‌ای نیز شرکت کنند و در مؤسسات فنی‌وحرفه‌ای کشور آلمان، درس‌های تئوری به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

خبر خوب اینجاست که در کشور آلمان تقاضا برای نیروی کار ماهر و متخصص زیاد است و به همین دلیل شانس افراد برای پیدا کردن جایی برای کارآموزی بسیار بالا است. این دوره‌های کارآموزی یا فنی‌وحرفه‌ای معمولاً ۲ تا ۳ سال طول می‌کشند و ۵۰% از زمان کارآموز در آموزشگاه و ۵۰% از آن در محل کار صرف خواهد شد. هر ۳ سال کارآموزی در آلمان، با حقوق ماهیانه (۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو) همراه خواهد بود.

شغل‌های بدون نیاز به مدرک تحصیلی که کشور آلمان با کمبود بالای آنها مواجه است

سال‌های زیادی است که کشور آلمان دچار کمبود نیروی کار ماهر در بسیاری از حرفه‌های خاص است. حرفه‌هایی که خارجیان می‌توانند بدون نیاز به مدرک تحصیلی دانشگاهی آنها را پر کنند.

این حرفه‌ها عبارت هستند از نیروهای کار ساده برای صنایعِ مکانیک، ماشین‌سازی، برق‌ و الکترونیک و ساختمان‌سازی، متخصصان IT (به‌ویژه توسعه‌دهنده‌های وب)، نیروهای کار ساده در بخش‌های بهداشت و سلامت اجتماعی و برخی مشاغل در کارخانه‌های تولیدی.

به افراد حرفه‌ای با مدارک فنی‌وحرفه‌ای (اوسبیلدونگ) نیز نیاز زیادی است. مراقبین سلامت اجتماعی (پرستاران سالمندان)، معلمان زبان انگلیسی، و نیروهای خدماتی و مراقبتی در بیمارستان‌ها، شاغلین در عرصۀ توریسم، مهمانداری و هتلداری در فهرست نیروی کار موردنیاز کشور آلمان قرار دارند و خارجیانی که از دانش زبان آلمانی کافی برای این شغل‌ها برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کار کشور آلمان اقدام کنند. شرایط کار در آلمان برای ایرانیانی که تمایل به کار در این موقعیت‌ها دارند نیز مهیا است:

 • شغل‌های کارگری در صنایع ریخته‌گری، فولادسازی ( Steelmaking )، جوشکاری …
 • شغل‌های کارگری در بخش‌های ساختمانی، به‌ویژه افرادی که در اسکلت‌بندی و کار در ارتفاع تجربه دارند.
 • مکانیک‌های تجربی با سابقۀ کار محرز شده یا دارای مدرک فنی‌وحرفه‌ای
 • تکنسین‌های برق ساختمان
 • افراد باتجربه در سقف‌سازی، بتن‌ریزی
 • لوله‌کش‌های ساختمانی حرفه‌ای
 • رانندگان قطار
 • نجارها
 • تکنسین‌های ماهر در زمینۀ مهندسی ولتاژ فشار پایین و مخابرات
 • بناها و کارگران ماهر در زمینۀ کف‌سازی و دیوارسازی ساختمان‌ها
 • فروشندگان خرده‌فروشی آهن‌آلات و ابزارهای فولادی
 • نیروهای کار ماهر در زمینۀ صنایع پلاستیک‌سازی
 • نیروهای باتجربه در زمینۀ کار با ماشین‌های پردازش چوب
 • نیروهای کار آشنا با محیط‌های گلخانه‌ای
 • بهیاران حرفه‌ای در عرصۀ بهداشت، سلامت و مراقبت از سالمند، خردسال و معلولین

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

شرایط کار در آلمان برای مهاجران ایرانی

 • اخذ ویزا و دریافت اقامت آلمان

ایرانیان برای مهاجرت به آلمان و ورود به این کشور، نیاز به ویزا دارند و اگر شما جز دانشجویان، محققان، فارغ التحصیلان، متخصصان و استادان ایرانی هستید که مدرک تحصیلی دانشگاهی و مهارت های تخصصی دارید، می توانید از طریق اخذ ویزای کار آلمان برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید.

برنامه مهاجرت کاری آلمان، شامل طیف مختلفی از انواع ویزای کار می شود که شما باید با توجه به شرایط و اهدافتان از مهاجرت به این کشور، انتخاب کنید که از کدام نوع ویزا استفاده کنید. در هر صورت لازم است بدانید که با استفاده از هر یک از انواع ویزاهای کاری به آلمان مهاجرت کنید، می توانید بعد از ۵ سال زندگی و کار در این کشور و داشتن شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنید و بعد از ۸ سال تابعیت این کشور را به دست آورید.

البته لازم توجه داشته باشید که اتباع کشورهای غیر از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند، استرالیا،  ژاپن، کانادا، جمهوری کره، نیوزلند و ایالت متحده آمریکا، نمی توانند با دریافت ویزای توریستی بعد از اینکه وارد آلمان شدند، اقامت دائم را دریافت کنند. از این رو کسانی که قصد دریافت اقامت دائم و کاری در آلمان را دارند، الزامی است که از ابتدا درخواست ویزای کار دهند که بعد از ورود به آلمان وارد بازار کار شوند و اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

 • تسلط به زبان آلمانی

اگر چه ممکن است در آلمان سمت شغلی را به دست آورید که تنها با تسلط به زبان انگلیسی امکان اخذ آن وجود داشته باشد، اما تسلط به زبان آلمانی از لحاظ کاری برای شما شرایط بسیار بهتری را فراهم می کند و یک ویژگی بسیار مهم محسوب میشود. با تسلط به زبان آلمانی شما می توانید در مشاغل رسمی مشغول به کار شوید و درآمد بیشتری را کسب کنید.

سایر شرایط مهم برای کار در کشور آلمان:

 • اخذ تائیدیه مدارک
 • اخذ بیمه سلامت عمومی یا بیمه تامین اجتماعی در آلمان
 • اخذ شماره شناسایی مالیاتی

نحوه کاریابی ایرانیان در کشور آلمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که در حین آشنایی با شرایط کار در آلمان برای ایرانیان باید بدانید، این است که ایرانیان در این کشور از چه طریقی می‌توانند کار مناسب خودشان را پیدا کنند. شما باید شرایط لازم برای تحت تأثیر قرار دادن کارفرمایان در این کشور را داشته باشید. خوشبختانه روش مشخصی برای پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان وجود دارد و با اینکه موانعی در این راه پیش پای متقاضیان هست، اما بازهم می‌توانید موقعیت شغلی مناسب خودتان را در این کشور پیدا کنید.

به‌صورت کلی دو راه پیش روی ایرانیانی که قصد دارند در کشور آلمان موقعیت شغلی مناسب با تخصص خود را پیدا کنند، وجود دارد. یکی از این راه‌ها این است که با دریافت ویزای جاب سیکر که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم، به‌صورت فیزیکی در کشور آلمان حضور پیدا کرده و خودشان به‌صورت شخصی برای پیدا کردن موقعیت‌های شغلی با کارفرمایان صحبت کنند. به کمک این روش شما امکان این را دارید تا به‌صورت مستقیم با کارفرمایان آلمانی مصاحبه کرده و آن‌ها را مجاب کنید تا شما را استخدام کنند.

اما این روش معایب خاص خودش را دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه‌های بالای سفر به آلمان و اقامت در این کشور تا زمان پیدا کردن یک موقعیت شغلی اشاره کرد. درحالی‌که شما می‌توانید بدون سفر به آلمان و تنها با داشتن شرایط کار در آلمان برای ایرانیان، در این کشور یک موقعیت شغلی مناسب پیدا کنید. ممکن است بپرسید که این امر چگونه انجام خواهد شد؟ پاسخ ساده است: به کمک مؤسسه‌های کاریابی در آلمان.

نحوه کاریابی ایرانیان در آلمان

نحوه کاریابی در آلمان برای ایرانیان

بسیاری از افراد با دردست‌داشتن رزومه مناسب خود، به دنبال پیداکردن یک موقعیت شغلی مناسب در کشور آلمان هستند. باید اشاره کرد که اگر می‌خواهید تا با کارفرمایان آلمانی ارتباط برقرار کنید، باید به دنبال مؤسسه‌ای باشید که مسیر ساده‌ای را پیش روی شما قرار دهد. همچنین این مؤسسه باید بتواند به‌نوعی شما را برای مصاحبه با کارفرمایان آماده کرده و تمامی نکاتی که در جلسه مصاحبه با کارفرما به کار می‌آید را به شما آموزش دهد.

بهترین و تنهاترین راه برای پیداکردن یک موقعیت شغلی مناسب، کمک گرفتن از مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای است. این مؤسسه می‌تواند به‌عنوان یک واسط بین کارفرمایان آلمانی و افرادی که به دنبال کار هستند، معرفی شده و شما را به متناسب‌ترین موقعیت شغلی خودتان در آلمان متصل کند. ازاین‌رو اگر شرایط کار در آلمان برای ایرانیان را فراهم کرده‌اید، بدون شک می‌توانید به‌سادگی در این کشور کار متناسب با خودتان را پیدا کرده و مهاجرت کاری خود را آغاز کنید.

شروع کار در آلمان برای ایرانیان

به محض اینکه شما کار خود را در آلمان آغاز می کنید، کارفرمای شما موظف است که برای شما نسبت به بیمه درمانی آلمان و بیمه تامین اجتماعی اقدام کند و همچنین ثبت نام برای حقوق بازنشستگی ایالتی آلمان و بیمه حوادث ناشی از کار در کشور آلمان را انجام دهد.

لازم است بدانید که ممکن است بعضی از کارفرماهای آلمانی برای نیرو های کار، در ابتدای  به مدت ۳ تا ۶ ماه دوره آزمایشی استخدام قرار می دهند که مدت آن بیشتر از مدت زمان اعلام فسخ قرارداد کاری مکتوب در قرارداد می باشد.

پر در آمدترین مشاغل در آلمان

بر اساس اطلاعات رسمی امسال نیز در آلمان، بار دیگر حقوق و دستمزد پزشکان بیشتر از دیگر مشاغل بوده است. همچنین این رتبه بندی نشان دهنده آن است که مشاغل مدیریتی، به ویژه در فروش اهمیت بسیاری را در آلمان دارند. مشاغل بر اساس میانگین درآمد در لیست زیر قرار گرفته است.

مشاغل درآمد
جراح و متخصص ۱۹۶۰۰۰یورو
پزشک ۱۲۱۰۰۰یورو
مدیر فروش ۹۴۰۰۰ یورو
مدیر فروش منطقه ای کالا ۹۰۰۰۰ یورو
مدیر بازرگانی ۹۰۰۰۰ یورو
مدیر فناوری اطلاعات ۸۸۰۰۰ یورو

وضعیت تابعیت و اقامت دائم پس از اشتغال به کار در آلمان

یکی از مهمترین اهداف همه مهاجران به کشورهای مختلف به خصوص آلمان کسب اقامت دائم و تابعیت این کشور است. کشور آلمان یکی از پرقدرت ترین پاسپورت های جهان را دارد. با داشتن پاسپورت آلمان فرد می‌ تواند به همه کشورهای حوزه اتحادیه اروپا یعنی چیزی حدود ۱۷۲ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کند. یکی از راه های گرفتن اقامت دائم کار در المان، اخذ ویزای کار این کشور بوده که یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش ها برای گرفتن تابعیت آلمان است.

فرد قبل از دریافت تابعیت آلمان ابتدا باید اقامت دائم این کشور را دریافت کند که این امر پس از چند سال کار در کشور آلمان امکان پذیر می شود. در صورتی که فرد بلوکارت (Blue card) داشته باشد، در طی مدت ۳۳ ماه می‌ تواند پاسپورت و تابعیت کشور آلمان را از آن خود کند. اگر هم در کنار بلوکارت  فرد مدرک زبان آلمانی در سطح (B1) داشته باشد این مدت زمان به ۲۱ ماه کاهش پیدا می ‌کند. بنابراین پس از اینکه فرد موفق به کسب اقامت دائم آلمان از طریق کار در المان شد، می تواند تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز اخذ نموده و از همه امتیازات شهروندی برخوردار گردد.

قوانین جدید کار در آلمان

کار در آلمان

از تاریخ ۲ مارس ۲۰۲۰، برای مهاجران آلمان قوانین جدید و ساده تری به اجرا درآمده است که طی آن اتباع خارجی می توانند راحت تر به این کشور مهاجرت کنند. این قوانین در سال ۲۰۲۱ نیز همین گونه بوده است و شرایط مهاجرت و کار در المان در سال ۲۰۲۱ برای ایرانیان بسیار آسان شده است.  این قوانین که به دلیل افزایش سریع جمعیت نیروی کار متخصص آلمان ایجاد شده اند، به مهاجران این امکان را می دهد تا با استفاده از ویزای جاب سیکر آلمان، حداکثر ۶ ماه در آلمان اقامت داشته باشند و در آلمان به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازند، البته به شرط آنکه صلاحیتشان توسط نهاد مربوطه تائید شده باشد.

علاوه بر اینها، مهاجران باید دارای بودجه کافی برای تامین هزینه های خود در طول مدتی که در آلمان اقامت دارند، باشند و همچنین دارای حداقل سطح b1 در زبان آلمانی باشند، در این صورت ویزای جستجوی کار در آلمان یا همان ویزای جاب سیکر این کشور را دریافت می­کنند.

برخی از دیگر امکاناتی که این قوانین جدید در آلمان به وجود آورده اند، به شرح زیر می باشد:

افرادی که دارای مدارک تحصیلات عالی هستند و همچنین  افرادی که مدارک تحصیلی فنی و حرفه ای داشته باشد و صلاحیتشان به طور رسمی به مراجع آلمانی ثابت شود، می توانند به این کشور مهاجرت نمایند.

جالب است بدانید که این قوانین، اجازه کار به مهاجرانی را که در زمینه ای  مهارت کافی دارند اما مدرک تحصیلیشان مرتبط با آن حرفه نیست را نیز می دهد، حتی طبق این قوانین مهاجران می توانند در مشاغلی که در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار ندارند، مشغول به کار شوند.

طبق این قوانین دانشجویان اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا، با داشتن سنی کمتر از 25 سال و تسلط به زبان آلمانی در سطح b2 می توانند از طریق کارآموزی در آلمان (آوسبیلدونگ) مهاجرت کنند و به تحصیلات خود در آلمان نیز ادامه دهند.

علاوه بر تمامی این موضوعات، تصویب این قوانین موجب شده است که روند استخدام متخصصان مهاجر در شرکت های آلمانی (German companies) سریع تر صورت بگیرند و در صورت واجد شرایط بودن از نظر کارفرما و آژانس فدرال، فرد مهاجر راحت تر مورد پذیرش قرار بگیرد.

چرا به آلمان مهاجرت می‌کنیم؟

بلوکارت آلمان

کشور آلمان طی سال‌های اخیر همواره در بین ۵ کشور نخست مهاجرپذیر در دنیا قرار داشته است. همچنین آلمان دومین کشور اروپایی است که مسلمانان بسیاری در آن حضور دارند. برای مهاجرت به آلمان روش‌های متنوعی وجود دارد که مهاجرت شغلی با استفاده از بلوکارت یا کارت آبی، یکی از آن‌ها است.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کرده ایم تمامی آنچه لازم مهاجران ایرانی در مورد کار در کشور آلمان بدانند را در اختیار شما بگذاریم اگر مایل به کار در المان هستید، مشاوران مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می توانند در این زمینه شما را یاری کنند و از ابتدای روند تا انتها، یعنی مستقر شدن شما در آلمان، همراه شما باشند. برای اینکه از مشاوره ابتدایی کارشناسان ما بهره مند شوید، می توانید فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی را تکمیل نمایید تا بعد از مورد بررسی قرار گرفتن شرایط شما، کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول

بازار کار در آلمان چگونه است؟

در بین کشور های عضو اتحادیه اروپا، آلمان یکی از کشور هایی است که دارای نرخ بیکاری بسیار پایینی می باشد.

مشاغل مورد نیاز در آلمان کدام مشاغل هستند؟

طبق آماری که تا جولای ۲۰۲۰ به دست آمده، آلمان دارای بیش از ۵۷۳۰۰۰ فرصت شغلی در زمینه های مختلف می باشد بیشتر این فرصت های شغلی مربوط به نیرو کاری ماهر در حوزه های فناوری، مهندسی، ریاضیات، بهداشت، آموزش و گردشگری است.

درخواست کار در آلمان چگونه میباشد؟

پس از آنکه شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کردید، زمان آن رسیده که در خواست خود را برای کارفرما ارسال نمایید. در آلمان، اغلب به این معنی است که رزومه خود را که شامل سوابق تحصیلی و کاری و همچنین توانایی های شما می باشد، به همراه گواهی های آموزشی و کاری و حتی برخی از نمونه کارهایتان را برای کافرما ارسال نمایید.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

224 پاسخ

 1. سلام رشتم علوم کامپیوتر هست سابقه 8 سال تدریس آی سی دی ال و برنامه نویسی دارم سنم 38 سال هست آیا شرایط برای جاب آفر دارم

  1. سلام وقتتون بخیر.
   رشتتون مناسبه برای اخذ جاب آفر آلمان اما سابقه کارتون باید به صورت عملی در این زمینه باشه ، صرفا تدریس مناسب نیست .

 2. باسلام و عرض وقت بخیر و ممنون از پاسخگویی شما.
  بنده لیسانس برق قدرت دارم. برق صنعتی رو کامل آشنا هستم و به PLC های زیمنس تسلط دارم.
  3 سال هم سابقه کار در زمینه برق صنعتی رو دارم و به مدت 10 سال هم تو هنرستان برق صنعتی تدریس کردم. سنم هم 35 ساله
  آیا امکان مهاجرت کاری و اخذ جاب آفر رو به آلمان دارم؟
  چند ماهی هم هست در حال مطالعه آلمانی هستم
  سپاس گذارم

  1. سلام وقتتون بخیر.
   بله شرایط اولیه شما مناسبه و امکان اخذ جاب آفر برای شما وجود داره، با توجه به متغیر بودن قوانین مهاجرت به شما پیشنهاد میکنیم که در حال حاضر که شرایط مناسبی برای مهاجرت دارید اقدام کنید و به موازات زبان آلمانی را تکمیل کنید .

 3. سلام. من 32 سال هست و لیسانس حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی دارم. تقریبا 5 سال هم سابقه بیمه حسابداری و حسابرسی دارم. میخواستم بدونم امکان مهاجرت تحصیلی به آلمان رو دارم یا خیر؟

  1. سلام وقتتون بخیر.
   گپ تحصیلیتون برای کشور آلمان زیاده . پیشنهاد میکنیم برای کشور هایی اقدام کنید که حساسیت کمتری روی گپ تحصیلی دارند مثل هلند.

 4. سلام اگر موقعیت شغلی پیدا شود ،چقدر هزینه میبره تا مستقر بشیم ،،اخه من وضعیت مالی خوبی ندارم
  نهایت اینکه خودمو برسونم ، و یه چند روزی از گرسنگی نمیرم
  ایا این مسائل با کارفرما حل میشه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   زمانی که از طریق جاب آفر اقدام میکنید از روز اول سر کار خواهید رفت و درآمد دارید.

 5. با سلام
  آیا با سن 47 سال و مدرک کارشناسی ارشد شیمی کاربردی و لیسانس مدیریت و همچنین 23 سال سابقه کار در خودرو سازی امکان مهاجرت کاری دارم؟ با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر.
   متاسفانه در حال حاضر فایل های کاری که اقدام میشه محدودیت سنی داره . پیشنهاد ما به شما اقدام از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت هست.

 6. با سلام.
  47 سال سن دارم با مدرک کارشناسی ارشد در رشته شیمی کاربردی و لیسانس مدیریت همچنین سابقه 23 سال کار در خودرو سازی آیا امکان مهاجرتی با شرایط من وجود دارد. ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر.
   باتوجه به شرایط سنیتون متاسفانه امکان پذیر نیست اما میتوانید از طریق روش هایی مثل سرمایه گذاری و ثبت شرکت اقدام کنید .

 7. سلم دیپلم الکتروتکنیک دارم 34 سالمه 7 سال سابقه انبارفنی وپروژه کاردانی برق یک ترم مونده میتونم اقدامی انجام بدم؟

  1. سلام وقتتون بخیر،
   من بیش از ۷ ساله که تجربه کار ساخت و طراحی طلا رو دارم ۳۵ سالم هست می خواستم بدونم امکان پیدا کردن کار برام هست و الان ساکن اتریش هستم

   1. سلام وقتتون بخیر.
    متاسفانه آفر کاری در حال خاضر در زمینه مهارت شما ارائه نشده.

 8. سلام روزتون بخیر
  من ۱۷ سالمه و دیپلم ریاضی هستم
  قصد دارم یک مدرک فنی حرفه ای
  رشته it بگیرم و بعد برای کارآموزی آلمان اقدام کنم
  آیا باید سابقه کار ارائه بدم یا بهتره برم دانشگاه و رشته کامپیوتر ادامه بدم و بعد اقدام کنم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای دوره های آوسبیلدونگ نیازی به ارائه سابقه کار نیست میتوانید مدرک فنی حرفه ای را به موازات پرونده بگیرید، البته به این نکته توجه داشته باشید که الزامی نیست اما فایل شما را قوی تر میکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن