برترین دانشگاه های روانشناسی جهان 2022

برترین دانشگاه های روانشناسی جهان

برترین دانشگاه های روانشناسی جهان مطلبی است که در این مقاله درباره ی آن صحبت میکنیم. روانشناسی رشته‌ی بسیار حساس و مهمی است و انتخاب دانشگاه خوب برای تحصیل در این رشته کار آسانی نیست، به خصوص اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارید. مدارس مختلف روانشناسی رویکردهای متفاوتی را در خصوص مطالعه ذهن دنبال می‌کنند. به عنوان رشته‌ای که به مطالعه ذهن انسان می‌پردازد، روانشناسی توجه خاصی به تاثیر فرهنگ و جوامع مختلف بر رفتار دارد. برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در کشورهای مختلفی قرار دارند. در ادامه لیست برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2022 را در قاره های آمریکا، اروپا، آسیا، استرالیا و … ارائه خواهیم داد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
فهرست مطالب

تحصیل در برترین دانشگاه های روانشناسی جهان

دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند باید تجربه زندگی در خارج از کشور را پشت سر بگذارند تا بتوانند درک درستی از رشته و برنامه درسی خود داشته باشند. معیارهای متعددی باید در نظر گرفته شود تا بتوان یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرد. شاید اولین کار، شناخت بهترین دانشگاه‌ها باشد. در آلمان و کشورهای توسعه یافته دیگر دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که دوره‌های مطالعاتی باکیفیت و نوآورانه در زمینه روانشناسی ارائه می‌دهند. اما در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال 2019، ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان برای رشته روانشناسی رتبه‌بندی شده‌ است که در این بین، دانشگاه‌هایی از قاره‌های مختلف حضور دارند.

۱۰ دانشگاه اول این رتبه‌بندی به ترتیب به صورت زیر می باشند:

۱۰ دانشگاه اول در برترین دانشگاه ها
 1. دانشگاه هاروارد (آمریکا رتبه 1)
 2. دانشگاه استنفورد (آمریکا رتبه 2)
 3. دانشگاه آکسفورد (انگلستان رتبه 3)
 4. دانشگاه کمبریج (انگلستان رتبه 4)
 5. دانشگاه کالیفرنیا برکلی (آمریکا رتبه 5)
 1. دانشگاه UCLA (آمریکا رتبه 6)
 2. دانشگاه یاله (آمریکا رتبه 7)
 3. دانشگاه میشیگان (آمریکا رتبه 8)
 4. موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی آمریکا رتبه 9)
 5. دانشگاه یو سی ال (انگلستان رتبه 10)
اجازه دهید تا شما را هرچه بیشتر با این ده دانشگاه برتر دنیا در رشته روانشناسی آشنا کنیم.

دانشگاه هاروارد، آمریکا

بدون شک می‌توان روانشناسی را یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه هاروارد دانست. این دانشگاه به‌عنوان بهترین دانشگاه در بین برترین دانشگاه ‌های روانشناسی جهان شناخته می‌شود که دوره‌های آموزشی مختلفی را از سطح مقدماتی تا پیشرفته در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی می‌توانند یکی از سه مسیر تحصیلی زیر را برای تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه هاروارد را طی کنند: مسیر روانشناسی عمومی که یک مسیر ساده‌تر و منعطف‌تری خواهد بود، مسیر علوم اعصاب شناختی و روانشناسی تکاملی و همچنین مسیر علوم شناختی. همچنین دانشگاه هاروارد برنامه تحصیلات تکمیلی خودش را در چهار موضوع اصلی تحقیقاتی زیرپوشش خواهد داد:

شناخت مغز و رفتار

روانشناسی رشد

روانشناسی اجتماعی

علوم بالینی

دانشگاه استنفورد، آمریکا

رتبه دوم برترین دانشگاه‌های روانشناسی نیز در اختیار کشور امریکا قرار دارد. این دانشگاه که در دره سیلیکون واقع‌شده است، در سال 1885 توسط جین و لیلاند استنفورد تأسیس شد. جالب است بدانید که بخش روانشناسی یکی از اولین دپارتمان‌هایی بود که در این مؤسسه تأسیس شد.

دوره‌های روانشناسی در استنفورد به پنج حوزه اصلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

دوره‌های روانشناسی در استنفورد آمریکا

عصب‌شناسی

روانشناسی شناختی

روانشناسی رشد

روانشناسی اجتماعی

علوم عاطفی

دانشگاه استنفورد، آمریکا

دانشگاه آکسفورد، انگلستان

شاید کمتر کسی باشد که نام دانشگاه آکسفورد به گوشش نخورده باشد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های حال حاضر جهان بوده و توانسته نام خودش را به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ های روانشناسی جهان در رتبه سوم، قرار دهد.

دانشگاه آکسفورد، انگلستان

دپارتمان رشته روانشناسی دانشگاه آکسفورد به‌عنوان یکی از مشهورترین دپارتمان‌های پیشرو در رشته روانشناسی در انگلستان بوده و کاملاً به تدریس و تحقیق به معنی برگزاری سمینارهای مختلف تحقیقاتی، سخنرانی‌ها و کلاس‌های فشرده، متعهد است. از مهم‌ترین دوره‌های تحصیلی در زمینه روانشناسی در دانشگاه آکسفورد می‌توان به عصب‌شناسی، روانشناسی رشد، روانشناسی اجتماعی و اختلالات روانش شناختی اشاره کرد.

دانشگاه کمبریج، انگلستان

یکی دیگر از برترین دانشگاه‌ های روانشناسی جهان، دانشگاه کمبریج است. از مهم‌ترین برنامه‌های تحصیلی در رشته روانشناسی در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روانشناسی شناختی

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی رشد

روانشناسی زیستی

دانشگاه کالیفرنیا برکلی، آمریکا

دپارتمان روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا برکلی به‌عنوان یک بخش مستقل در سال 1921 تأسیس شد. البته این بخش پیش‌ازاین قسمتی از گروه فلسفه به شمار می‌رفت. دانشگاه کالیفرنیا برکلی برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد را در رشته روانشناسی در شش حوزه مختلف ارائه می‌دهد:

شناخت و توسعه علوم اعصاب رفتاری

علوم بالینی

عصب‌شناسی

روانشناسی شخصیت اجتماعی

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی می‌توانند در رشته روانشناسی ادامه تحصیل دهند. وجود دوره‌های مختلف باعث شده است تا دانشگاه کالیفرنیا برکلی به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه ‌های روانشناسی جهان شناخته شود. امروزه طیف وسیعی از دانشجویان در فعالیت‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی، کارآموزی و مطالعات میدانی زیر نظر دانشگاه شرکت می‌کنند.

دانشگاه UCLA، آمریکا

دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس با نام دانشگاه UCLA در کنار برترین دانشگاه ‌های روانشناسی جهان، هرساله دانشجویان زیادی را برای تربیت و آموزش در رشته روانشناسی از سراسر دنیا پذیرش می‌کند. بخش روانشناسی در دانشگاه UCLA را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین بخش‌های این دانشگاه دانست.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برنامه‌های روانشناسی UCLA که آن را بسیار خاص کرده و در بین برترین دانشگاه روانشناسی جهان قرار داده است، این است که اساتید و دانشجویان این فرصت را دارند تا دانش‌پژوهان در دانشگاه‌های سراسر دنیا همکاری کنند. از مهم‌ترین زمینه‌های تحصیلی در دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روانشناسی بالینی

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی رفتاری

روانشناسی شناختی

روانشناسی رشد

روانشناسی سلامتی

عصب‌شناسی رفتاری

دانشگاه ییل، امریکا

زمانی که بحث بر سر برترین دانشگاه‌ های روانشناسی جهان باشد، بدون شک باید نامی از دانشگاه ییل آمریکا نیز به میان آورده شود. این دانشگاه که یک دانشگاه خصوصی در کشور امریکا است، به‌عنوان سومین مؤسسه آموزش عالی قدیمی در این کشور شناخته می‌شود. این دانشگاه همچنین دارای یک دپارتمان بسیار حرفه‌ای در رشته روانشناسی بوده که هرساله دانشجویان بسیار زیادی را در این دپارتمان آموزش می‌دهد.

دپارتمان روانشناسی دانشگاه ییل دارای پنج برنامه سازمان‌دهی شده مختلف است که در حوزه‌های اصلی روانشناسی فعالیت کرده و سمینارهای هفتگی و برنامه‌های کلاسی کاملی را برای دانشجویان و اساتید خود ارائه می‌دهد. این پنج برنامه موجود در دپارتمان دانشگاه ییل آمریکا عبارت‌اند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد، علوم اعصاب، روانشناسی اجتماعی و شخصیت.

دانشگاه ییل، امریکا

دانشگاه میشیگان، امریکا

یکی از برترین دانشگاه‌ های روانشناسی جهان که رقابت تنگاتنگی در حوزه روانشناسی با دانشگاه هاروارد دارد، دانشگاه میشیگان آمریکا است. دپارتمان روانشناسی این دانشگاه به دلیل کیفیت بسیار بالای آموزشی، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت‌علمی آن همواره در میان‌برترین‌ها دارای رتبه بودند. هدف اصلی گروه روانشناسی این دانشگاه در مقطع کارشناسی، پرورش دانشجویان و شناخت آن‌ها با تحصیلی و رویکردهای روش‌شناختی برای مطالعه روانشناسی است.

مؤسسه تکنولوژی ماساچوست، آمریکا

اگر به دنبال یک دانشگاه پیشرو در زمینه تدریس روانشناسی می‌گردید، بدون شک دانشگاه ماساچوست می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما باشد. دپارتمان روانشناسی این دانشگاه جز برترین دپارتمان‌های روانشناسی در آمریکا و جهان بوده و برنامه‌های تحصیلی بسیار زیادی را برای دانشجویان خودش در نظر گرفته است. کیفیت بالای سیستم آموزشی در کنار حضور اساتید حرفه‌ای و اهداف بلندمدت باعث شده است تا نام دانشگاه ماساچوست نیز در بین برترین دانشگاه ‌های روانشناسی جهان قرار بگیرد.

دانشگاه یوسی‌ال، انگلستان

دانشگاه UCL در سال 1826 باهدف ارائه آموزش عالی به همه افراد جامعه، تأسیس شد. دانشجویان در سال اول دوره کارشناسی روانشناسی دروس اختیاری و اجباری مختلفی را پشت سر خواهند گذاشت. از مهم‌ترین دروس اجباری می‌توان به شناخت رفتار، تفاوت‌های فردی و روانشناسی اجتماعی اشاره کرد.

دانشگاه یوسی‌ال، انگلستان

در سال دوم هیچ درس اختیاری برای آن‌ها وجود نداشته و باید ازاین‌پس دروس تخصصی در حوزه‌های سلامت، روانشناسی بالینی و شناخت را پشت سر بگذارند. در سال آخر نیز دانشجویان تحقیقات نیمه‌مستقل خودشان را آغاز کرده و بعد از اتمام آن فارغ‌التحصیل خواهند شد.

لیست برترین دانشگاه های روانشناسی جهان

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در آمریکا و کانادا

در رتبه بندی 2022 QS، دانشگاه ‌های آمریکا بخش اعظم جایگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. 92 مورد از ۳۰۰ جایگاه به دانشگاه‌های این کشور رسیده است، که از این بین هفت مورد جزو ۱۰ دانشگاه نخست لیست و 24 مورد در میان ۵۰ دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند. رتبه های بعد از ده به صورت زیر است:

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در آمریکا و کانادا

18 دانشگاه برتر روانشناسی کانادا در لیست QS  وجود دارد که 6 مورد از آن‌ها رتبه‌ای پایین‌تر از ۱۰۰ دارند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک گیل در میان ۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

برترین دانشگاه های روانشناسی جهان

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در اروپا

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در آسیا

آسیا 27 دانشگاه برتر رشته روانشناسی در خود جا داده است. چین دارای 8 جایگاه، کره جنوبی دارای 5 جایگاه و ژاپن دارای سه جایگاه در رتبه‌بندی امسال دارند: دانشگاه هنگ کنگ در رتبه 27، دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه 33 و دانشگاه نانیانگ سنگاپور در رتبه 40 قرار دارد. هنگ کنگ و سنگاپور هر دو سه نماینده در این رتبه‌بندی دارند. از سه دانشگاه سنگاپوری تنها یکی از آن‌ها خارج از لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارد. سرانجام، تایوان با دانشگاه ملی تایوان (۱۵۰ ـ ۱۰۱) دارای یک نماینده در این رنکینگ می باشد.

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در استرالیا و نیوزیلند

استرالیا دارای 25 نماینده در رتبه‌بندی روانشناسی است که هشت مورد از آن‌ها، رتبه‌ی پایین‌تر از ۵۰ دارند. از این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه ملبورن با رتبه ۱۸، دانشگاه نیو ساوث ولز با رتبه 21 و دانشگاه کویینزلند با رتبه ۲۳ را نام برد. در نیوزیلند پنج دانشگاه برتر روانشناسی وجود دارد، از جمله دانشگاه اوکلند در رده پنجاهم و دانشگاه ویکتوریا که در رده 51-100 قرار دارند.

دانشگاه های برتر روانشناسی در آمریکای لاتین

شش دانشگاه آمریکای لاتین در رتبه‌بندی روانشناسی سال جاری قرار گرفته‌اند، دانشگاه پونتوسیته کاتولیکا شیلی، دانشگاه بین الملل مکزیک(UNAM) و دانشگاه سائو پائولو برزیل همگی در رده ۱۵۰ ـ ۱۰۱ رتبه‌بندی شده‌اند. تنها دانشگاه آرژانتینی در این لیست دارای رتبه ۲۰۰ ـ ۱۵۱ است.

دانشگاه‌های برتر روانشناسی در آفریقا

در نهایت، آفریقای جنوبی دارای سه نماینده در رتبه بندی جهانی دانشگاهی QS برای رشته روانشناسی است که بالاترین آن‌ها دانشگاه کیپ تاون در رده ۲۰۰ ـ ۱۵۱ قرار گرفته است.

نتیجه‌گیری

روانشناسی را می‌توان یکی از رشته‌های پرطرفدار و محبوب در بین دانشجویان دانست و افرادی که به این رشته ورود پیدا می‌کنند، آینده شغلی بسیار مناسبی دارند. اگر شما هم قصد دارید تا رشته روانشناسی را در برترین دانشگاه های روانشناسی جهان تحصیل کنید، ما در این مقاله برترین دانشگاه‌های روانشناسی جهان را به شما معرفی کردیم. تنها کافی است تا رزومه و مدارک موردنیاز خودتان را به این دانشگاه‌ها ارسال کرده تا بتوانید پذیرش این دانشگاه‌ها را دریافت کنید.

سؤالات متداول

بله برای تحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد آمریکا شما میتوانید سه مسیر تحصیلی روانشناسی علوم شناختی،اعصاب شناختی و تکاملی بپردازید.

بله،کشور استرالیا دانشگاه هایی دارد که در رشته روانشناسی رتبه ی کمتر از 50 دارند.

زیرا دانشجویان باید بتوانند تجربه زندگی در خارج از کشور را بگذرانند تا بتوانند درک درستی از رشته و برنامه تحصیلی آن کشور بدست آورند.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

8 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر،من کارشناسی روانشناسی عمومی و ارشد تربیتی دارم ولی مجددا برای ارشد میخوام اقدام کنم ،همسرم هم مهندس برق و تاسیسات هستن،چه کشوری برای اردوی ما به طور همزمان مناسبه؟!

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید شرایطتون بررسی بشه اما پیشنهاد میکنیم که از طریق همسرتون برای آلمان اقدام کنید

 2. سلام من دکتری مدیریت دارم میخام برای ارشد روانشناسی بالینی پذیرش بگیرم اما کارشناسی روانشناسی ندارم ممکنه راهنمایی کنید؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   خیر متاسفانه مگر این که برای ارشد رشته مدیریت اقدام کنید .

 3. سلام من لیسانس روان شناسی عمومی دارم و قصد ادامه تحصیل تو زمینه ارشد رو دارم به بالینی علاقمند هستم و قصد دارم برای دکتری خارج از کشور ادامه تحصیل بدم و همسرم برنامه نویس هستن کشوری که برای هر دو ما مناسب باشه رو پیشنهاد میدید و از چه طریقی باید اقدام‌کنیم.

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای هردو شما عزیزان کشور آلمان مناسبه اما پیشنهاد میکنیم اگر همسرتون سابقه کار برنامه نویسی دارند از طریق ایشون، کاری اقدام کنید و شما هم به عنوان همراه اجازه تحصیل خواهید داشت .

 4. سلام من دو مدرک مهندسی برق قدرت و برق شبکه های انتفال و توزیع دارم و ارشد رو mba خوندم.آیا برای ارشد میتونم برای دانشگاهی درخواست بدم؟مث دانشگاه های ایران هست که دروس جبرانی بدن؟یا باید اول لیسانس روانشناسی بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   فقط برای فرانسه این امکان رو دارید . اما باید ابتدا شرایطتون به صورت دقیق ارزیابی بشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن