ترکیه

آزمون یوس (YOS) ترکیه

آزمون یوس ترکیه (YOS) یک امتحان ورودی برای دانشجویان خارجی است برای ورود به دانشگاه های ترکیه، اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه و تحصیل در رشته هایی مانند: پزشکی، مهندسی، حقوق و … . امتحان ،YOS 2 مرحله دارد که مرحله اول معمولا شامل 80 سوال است که 45 تا از سوالات هوش و 35 سوال باقی مانده سوالات ریاضی می باشد و مدت 90 دقیقه زمان دارد.

سوالات ریاضی مطرح شده در این آزمون بسیار ساده می باشد و در مقایسه معادل ریاضیات اول دبیرستان در ایران است.

مرحله دوم آزمون برای ارزیابی دانشجو از درک زبان ترکی است ( در دانشگاههای خصوصی به دلیل اینکه زبان دانشگاه معمولا انگلیسی است مرحله دوم آزمون حذف میشود.).

مرحله دوم 60 دقیقه زمان دارد و نمره دانشجو A، B و یا  C میباشد. اگر دانشجو نتواند حداقل نمره زبان مورد نیاز دانشگاه را کسب کند، باید قیبل از شروع دوره اصلی، یک دوره آمادگی زبان ترکی را بگذراند. زبان این آزمون به انتخاب دانشجو به زبان ترکی، انگلیسی و یا هر زبان دیگری که برای دانشجو مناسب تر است، می باشد.

تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه با رتبه بندی خوب فقط آزمون YOS را برگذار می کنند و بین آنها دانشجویان خود را به ترتیب بالا ترین نمره انتخاب می کنند.

لیست رشته هایی که با آزمون YOS می توانید در دانشگاه های ترکیه بخوانید توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه اطلاع رسانی می شود.

ما در زیر رشته هایی که تقریبا توسط همه دانشگاه ها اعلام می شود را برای شما نام میبریم:

 • رشته های پزشکی
 • روانشناسی
 • دندان پزشکی
 • حقوق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی معماری

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون یوس ترکیه

به این دلیل که دانشگاه های نرکیه آزمون یوس را به صورت جداگانه برگزار می کنند، زمان ثبت نام مخصوص خود را دارند. اما بیشتر مراکز این آزمون را در اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت برگزار می کنند.

شرایط شرکت در آزمون (YOS)

 • دانش آموز سال آخر و یا فارق التحصیل دبیرستان باشید
 • جزو اتباع خارجی باشید
 • اگر جزو اتباع ترکیه هستید اما تحصیلات دبیرستانی خود را خارج از ترکیه به اتمام رساندید اجازه شرکت در این آزمون را دارید.

دوره های آمادگی آزمون یوس ترکیه (YOS)

هر ساله دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسیاری در ترکیه دوره های آمادگی برای آزمون  YOS را برای متقاضیان خارجی برگذار می کنند. این دوره بین 5 تا 9 ماه تحصیلی بسته به میزان آمادگی دانشجو طول می کشد. قبل از شروع دوره از دانشجو آزمون تعیین سطح گرفته می شود تا در سطح مناسب قرار بگیرد و دوره آمادگی را در کلاس مناسب با دانش خود را شروع کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. ا.م گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید هزینه کلاس های آمادگی یوس در چه حد پیشه ؟و اینکه معدل دیپلم چقدر تاثیر داره؟

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام. هزینه اسن دوره ۳۵۰۰ لیره. میشه با معدل پایین هم برای این دوره ها ثبت نام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *