تحصیل در ترکیه: شرایط، مدارک و مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

می‌توان گفت تحصیل در ترکیه مزیت‌های بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به دریافت آموزش طبق استانداردهای روز دنیا و تسهیل مسیر مهاجرت به اروپا اشاره کرد. مهاجرت تحصیلی به ترکیه، ارزان بوده و برای رشته‌های مختلفی از جمله پزشکی در دسترس است. البته برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه، رشته‌های مختلف دیگری هم مثل انواع مهندسی و داروسازی وجود دارند. اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید تا انتهای متن، همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره

چگونگی تحصیل در دانشگاه های ترکیه
وکتور

پذیرش در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

نحوه ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌ها در کشور ترکیه با برخی از کشورها مانند انگلستان کمی متفاوت است. این امر در ارتباط با آزمونی است که ابتدا از دانشجو گرفته می‌شود. اما به‌صورت کلی روندی که طی می‌کنید مشابهت زیادی با یکدیگر دارند. این امکان نیز وجود دارد که هر دانشگاه برای خود الزامات و رویه‌های خاصی را در نظر گرفته باشد که باید از آن پیروی کنید.

درهرصورت لازم است تا مدارک کامل مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس خود را داشته باشید. اگر در اروپا تحصیل کرده‌اید، دسترسی به آن ساده و قابل‌شناسایی است. اما برای سایر کشورها ممکن است نیاز به معادل‌سازی داشته باشید. البته برای این‌که بتوانید در این مقطع پذیرش شوید، لازم است تا در ابتدا پروپوزالی تحقیقاتی ارائه کنید. بهترین کار این است که از قبل با استاد راهنما یا دانشگاه احتمالی تماس بگیرید و در مورد موضوع یا منابع موردنیاز اطلاعات کسب کنید.

کار بعد از تحصیل در ترکیه

اگر از دانشگاه‌های ترکیه فارغ‌التحصیل شده باشید، به‌راحتی می‌توانید مشغول به کار شوید. سازمان‌ها به‌سهولت در ترکیه شما را استخدام می‌کنند‌. بااین‌حال اگر در کشور دیگری هم مدرک گرفته باشید با کمی گشتن می‌توانید شغلی مناسب پیدا کنید. اما چه مشاغلی در ترکیه راحت‌تر به دست می‌آید؟

روزنامه‌نگاری

سازمان‌های بزرگ بین‌المللی یا آژانس‌های خبری وجود دارند که تمایل دارند افرادی را به‌عنوان خبرنگار در یکی از شعبه‌های خود در ترکیه استخدام کنند. می‌توانید در شعبه روزنامه‌های ترکی دیلی نیوز، زمان یا حتی سایر آژانس‌های مطبوعاتی خارجی استخدام شوید و در ترکیه به فعالیت بپردازید.

گردشگری

ترکیه تلاش کرده تا صنعت گردشگری خود را رونق بسیار زیادی بدهد و طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی برای متقاضیان کار در اختیارشان قرار دهد‌. البته باید بدانید که مشاغل مربوط به گردشگری نیازمند صرف وقت زیاد در طول هفته است و این مطلب در زمان اوج گرما ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

در دهه اخیر، تعداد متقاضی‌های تحصیل در ترکیه زیاد شده است و افراد برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام می‌دهند. تعداد دانشجو‌های خارجی در کشور ترکیه بسیار زیاد است و این موضوع نشان‌دهنده سطح آموزشی بالا و باکیفیت ترکیه است. البته بیشترین انگیزه افراد متقاضی تحصیل در کشور ترکیه، هزینه کم و شرایط تحصیل با استاندارهای بین‌المللی است. هرچند که در برخی از کشور‌ها، شرایط بورسیه ترکیه نیز وجود دارد تا هزینه مسکن، شهریه، اقامت و بیمه کاهش پیدا کند.

فرایند درخواست و اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه، برای دانشجویان دیگر ملت‌ها اغلب کاری دشوار و پیچیده است که مراحل متعددی دارد. از این مراحل متعدد می‌توان گزینش رشته و شهر محل تحصیل، تکمیل اسناد و مدارک، پیگیری ویزای تحصیلی و یادگیری زبان ترکی استانبولی یا حداقل تسلط به زبان انگلیسی را نام برد.

بعضی از افراد هنوز مزیت‌های تحصیل در این کشور را نمی‌دانند، در نتیجه بهتر است که قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به کشورهای اروپایی، ابتدا شرایط تحصیل در کشور ترکیه را دانست. غیر از این موضوع بهتر است قبل از اقدام برای تحصیل در این کشور، با سفر به ترکیه از نزدیک با شرایط زندگی و تحصیل در ترکیه آشنا شده تا بتوانید با هوشمندی بیشتری برای آینده خود تصمیم بگیرید.

مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

همان‌طور که می‌دانید کشور ترکیه دارای فرهنگ و تاریخ کهنی است که سالانه گردشگرهای زیادی را هم به خود جذب می‌کند. در حقیقت از نظر موقعیت جغرافیایی و شرایط اقتصادی، مزیت‌های مختلفی دارد و می‌توان برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرد. از طرفی هم سیستم دانشگاهی ترکیه اعتبار بین‌المللی دارد و می‌توان از مزیت‌های مختلف تحصیل در دانشگاه‌های این کشور استفاده کرد؛ اما مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور ترکیه به شرح زیر هستند:

استانداردهای آموزشی

همان‌طور که اشاره شد، دانشگاه‌های ترکیه در زمینه آموزش و تحصیل اعتبار جهانی دارند و با توجه به استاندارهای بین‌المللی شرایط تحصیل را فراهم کرده‌اند. در حقیقت تمام اساتید از طریق یک سیستم آموزشی یکپارچه جهانی تدریس می‌کنند. از این‌رو دانشجو‌ها می‌توانند در رشته مدنظر خود بهترین آموزش‌ها را دریافت کنند. همچنین تحصیل در کالج ترکیه قبل از ورود به دانشگاه، نشان دهنده استانداردهای بالا و کیفیت عالی تحصیل در دانشگاه ها را نشان می‌دهد.

اخذ مدارک معتبر بین‌المللی

افراد با تحصیل در دانشگاه های ترکیه می‌توانند مدرک تحصیلی با اعتبار بین‌المللی دریافت کنند. این مدرک در کشورهای اروپایی و آمریکایی دارای اعتبار است و دانشجو می‌تواند به استناد مدرک تحصیلی خود در ترکیه، برای کار یا ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کند.

دانشگاه‌های مجهز ترکیه

ترکیه دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که برای افراد متقاضی، شرایط تحصیل را فراهم کرده است. افراد می‌توانند از محیط‌های آموزشی که برای دانشجو‌ها فراهم شده است، بهره‌مند شوند. در حقیقت دانشجوی دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند از امکاناتی مانند آزمایشگاه‌های مجهز، کتابخانه، فعالیت‌های هنری و انجمن‌ها استفاده کند.

هزینه کم تحصیل

هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای همسایه‌اش باعث شده تا دانشجوهای زیادی برای ادامه تحصیل این مقصد را انتخاب کنند. در حقیقت هزینه‌های تحصیلی در ترکیه نسبت به سایر کشور‌های اروپایی و حتی آمریکایی که سطح آموزش یکسانی دارند، کمتر است.

روابط دوستانه مردم ترکیه

جمعیت کشور ترکیه با توجه به مهاجرهایی که به تازگی داشته است، جمعیت جوانی است. از این‌رو دانشجوهای خارجی راحت‌تر می‌توانند با مردمان ترکیه ارتباط برقرار کنند. از طرفی هم مهمان‌نوازی ترک‌ها از گذشته همراه آن‌ها بوده است و در این کشور احساس غربت نخواهید کرد.

بیمه درمانی دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند به‌واسطه دانشگاه بیمه درمانی دریافت کنند و برای بهبود مشکلات مربوط به سلامتی خود، بدون نگرانی اقدامات لازم را انجام دهند. استفاده از بیمه درمانی در طول زندگی دانشجویی، از برجسته‌ترین امتیازاتی است که برای دانشجویان خارجی در این کشور فراهم شده است.

دسترسی راحت به امکانات ترکیه

هنگام تحصیل در ترکیه می‌توان از امکانات رفاهی و تفریحی این کشور بهترین استفاده را کرد. به‌طور حتم اساسی‌ترین نیاز‌های دانشجوها امکاناتی مانند تغذیه، حمل‌ونقل و مسکن است که می‌توان دسترسی راحتی به تمام موارد داشت. دانشجو‌ها هر روز می‌توانند از غذاخوری دانشگاه استفاده کنند و از سلف دانشگاه، غذا تهیه کنند. همچنین به راحتی از طریق سیستم حمل‌ونقل عمومی‌ مترو، اتوبوس و تاکسی هم برای رفت‌وآمد استفاده کنند.

در بحث مسکن هم می‌توان از خوابگاه‌های دانشگاه استفاده کرد یا از آپارتمان‌ها و اتاق‌های قابل اجاره ترکیه بهره‌مند شد. به‌طور کلی اگر بخواهیم مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به ترکیه را به غیر از مواردی که توضیح داده‌ایم مطرح کنیم باید به کیفیت بالای تحصیل، وجود بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی و اعطای مدرک معتبر بین‌المللی اشاره کنیم.

وکتور

کیفیت تحصیل در ترکیه

آموزش و تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی یک موضوع بسیار جذاب است. سیستم آموزشی ترکیه به عنوان یکی از برجسته‌ترین سیستم‌های آموزشی در منطقه شناخته می‌شود. این سیستم تعداد زیادی دانشگاه معتبر را در اختیار دانشجوان قرار می‌دهد و انتخاب گسترده‌ای از دوره‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف از جمله مهندسی، علوم انسانی، پزشکی و هنر فراهم می‌کند. دانشجوان ایرانی می‌توانند در ترکیه به مطالعات لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در تخصص‌های متنوع ادامه دهند و از فرصتی بی‌نظیر برای گسترش دانش و تجربه‌ی فرهنگی بهره‌مند شوند.

ایرانیان دسته‌ای از متقاضیانی هستند که گزینه تحصیل در ترکیه، برایشان یک فرصت عالی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیاست. در مورد ایرانیان، نزدیکی از نظر جغرافیایی و البته تشابهات فرهنگی کار را ساده‌تر کرده است. البته مزایای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، به همین‌جا ختم نمی‌شود. ترکیه متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا است؛ به همین دلیل تلاش می‌کند تا معیارهای عضویت در این اتحادیه را به دست آورد.

ترکیه از نظر جذابیت‌های شهری و معماری، طبیعت و پیشرفت بصری شهر توانسته یکی از توریست‌پذیرترین کشورها محسوب شود. همین امر باعث شده دانشجویان بسیاری نیز تلاش کنند تا به هر طریقی که می‌توانند خود را به ترکیه برسانند و از مدارک دانشگاه‌های معتبر ترکیه، بهره‌مند شوند. مدارک معتبر تحصیلی ترکیه را اگر دریافت کردید پس از آن می‌توانید در هر کشوری که خواستید با خیال راحت مشغول به کار شوید‌. برای رفتن به ترکیه آماده شوید!

بهترین دانشگاه های ترکیه

شنیدن این‌که دو مورد از عجایب هفت‌گانه جهان در ترکیه قرار داشته‌اند موردی عجیب است اما شاید عجیب‌تر این باشد که برخی از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی جهان نیز در این کشور واقع شده‌اند. کشور ترکیه وطن برخی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین دانشکده‌های پزشکی، حقوق، مهندسی و بازرگانی در جهان است. دانشگاه‌ کوچ، دانشگاه سابانجی و دانشگاه بیلکنت تنها برخی از موسسات آموزش عالی هستند که در صدر فهرست‌های رتبه‌بندی جهانی قرار دارند.

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی که بر اساس رتبه‌بندی QS سطح کیفی بالایی داشتند عبارتند از: دانشگاه مارمارا، دانشگاه قاضی، دانشگاه قاضی عثمان پاشا، دانشگاه آک دنیز، دانشگاه آنکارا و دانشگاه حاجت تپه.

تحصیل در کشور ترکیه

ایرانی‌هایی که به دنبال مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستند، باید در نظر داشته باشند که دانشگاه‌های انتخابی آن‌ها جزو دانشگاه‌های معتبر جهانی باشند و علاوه بر آن اگر برای کار کردن قصد برگشت به ایران را داشته باشند، باید در نظر داشته باشند که متناسب با رشته انتخابی آن‌ها دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم ایران و همچنین در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران را داشته باشند.

برخی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول

شما می‌توانید هر یک از این دانشگاه‌ها را برای تحصیل در ترکیه انتخاب کنید.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

در جدول زیر اطلاعات کلی مربوط به رنکینگ و رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های پرطرفدار آمده است؛ در انتخاب دانشگاه مناسب می‌توانید از اطلاعات این جدول استفاده کنید.

در انتخاب دانشگاه‌های ترکیه، حتماً رتبه و رنکینگ آن را بررسی کرده و سپس برای اخذ پذیرش از آن اقدام کنید.

دانشگاه

پزشکی

دندان و داروسازی

پیراپزشکی

حاجت تپه

251

251

302

استانبول

301

301

704

کوچ

510

510

147

آنکارا

401

401

371

مدیپل

937

937

573

باشکنت

1012

1012

682

اژه

423

423

263

دوکوایلول

451

451

صنعتی خاورمیانه

بغازیچی

بیلکنت

باهچه شهیر

دانشگاه

مهندسی

علوم انسانی

حاجت تپه

432

530

استانبول

151

371

کوچ

343

169

آنکارا

739

197

مدیپل

820

809

باشکنت

310

903

اژه

492

864

دوکوایلول

صنعتی خاورمیانه

159

بغازیچی

210

بیلکنت

201

167

باهچه شهیر

261

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، باید در انتخاب رشته تحصیلی خود، وسواس و دقت زیادی به خرج دهید؛ در ادامه شما را با بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه آشنا می‌کنیم.

پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در سطح بین‌المللی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند و دانشگاه‌های پزشکی این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که این مهم از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است. مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان ایرانی، همسایگی ایران و ترکیه است و درنتیجه فاصله کم با ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا است که این خود سبب کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد دانشجویان ایرانی و خانواده‌هایشان است. دانشگاه‌های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین‌المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌دهند.

تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی، مزایای بسیاری دارد که برای شما توضیح می‌دهیم. اولین مزیت آن، این است که مدرکی که در ازای تحصیل در این رشته دریافت می‌کنید، یکی از معتبرترین مدارک در سرتاسر جهان به شمار می‌رود. در کشورهایی مانند اتحادیه اروپا، ایالات‌متحده آمریکا یا حتی امارات مدرک شما معتبر و پذیرفته شده است.
بیشتر دانشکده‌های دندانپزشکی که در ترکیه به تربیت دانشجویان می‌پردازند، در انجمن دندانپزشکی اروپا یا ADEE عضو شده‌اند. همین عضویت نشان‌دهنده این است که از نظر عملکرد، این دانشگاه‌ها معادل سطح جهانی بوده و مدرک آن‌ها توسط اتحادیه اروپا تأیید می‌شود.

برنامه درسی ترکیه معادل اتحادیه اروپا است و سیستم اعتباری مدارک اتحادیه اروپا یا ECTS در رونوشت دیپلم ترکی نیز تنفیذ می‌شود. دیپلم آبی که از موارد تأییدیه اتحادیه اروپا است، به فارغ‌‌التحصیلان دندانپزشکی و پزشکی نیز اعطا می‌شود؛ به عبارت ساده‌تر، از نظر اداری، برنامه درسی و علمی هیچ تفاوتی میان دانشگاه‌های اروپا و ترکیه در زمینه رشته دندانپزشکی وجود ندارد. از طرف دیگر چون این برنامه‌ها و اعتبار در کل ترکیه اعمال می‌شود در درون خود ترکیه نیز می‌توانید از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر انتقالی بگیرید و نگران مدرک خود نباشید. این دوره ۵ سال و معادل ده ترم زمان دانشجویان را به خود اختصاص می‌دهد.

پس از فارغ‌التحصیلی از دندانپزشکی، کجا کار کنیم؟

اگر مدرک خود را از دانشگاه ترکیه گرفته‌اید، هیچ نگران نباشید. شما در همه دانشگاه‌های سرتاسر جهان هم می‌توانید کار و هم تدریس کنید. حتی می‌توانید در ترکیه یا هر کشور دیگر در بیمارستان‌های دولتی یا خارجی با خیال راحت مشغول به کار شوید. البته برای کار در این رشته باید در اتاق دندانپزشکی در هر کشوری که مدنظر دارید ثبت‌نام کنید و بر اساس دستورالعمل همان کشور اقدام به کار کنید.

در کشور آلمان یا دیگر کشورهای اروپا نیز به کمک همین مدرک ترکیه می‌توانید از طریق پروسه‌ای موسوم به فرایند تأیید، مشغول به کار شوید. شما با داشتن مدرک دندانپزشکی می‌توانید کلینیک یا مطب خصوصی افتتاح کنید یا به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت در بیمارستان‌ها مشغول به کار شوید. چنانچه بخواهید باقی مسیر را نیز در ترکیه سپری کنید، لازم است در انجمن دندانپزشکی ترکیه ثبت‌نام کنید تا مقامات ترکیه شما را به منطقه یا بیمارستان محل کارتان هدایت و راهنمایی کنند. 

برای اینکه در ترکیه رزیدنت دندانپزشکی شوید باید در آزمونی موسوم به DUS شرکت کنید که برای اتباع خارجی زبان به زبان ترکی یا انگلیسی در دسترس است. داس آزمونی مرکزی است که دولت برگزار می‌کند و علاقه‌مندان به تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی در این آزمون شرکت می‌کنند.
رشته دندانپزشکی رشته‌ای پرمتقاضی در میان ایرانیان است. با این حال ظرفیت دانشگاه‌های ایران در این رشته بسیار اندک است و شرایط قبولی در این رشته نیز دشوار است. به همین دلیل علاقمندان می‌توانند بهترین خدمات آموزشی دندانپزشکی را بهترین دانشگاه‌های ترکیه با هزینه پایین دریافت کنند.

دانشگاه‌هایی که خدمات آموزشی دندانپزشکی را در ترکیه ارائه می‌دهند همچنین دارای مجهزترین آزمایشگاه‌ها، لابراتوارها و امکانات آموزشی برای این رشته هستند. امکان کار همراه با تحصیل، امکان دریافت بورسیه دندانپزشکی و امکان اشتغال در ترکیه به‌عنوان دندانپزشک از دیگر مزایای تحصیل رشته محبوب دندانپزشکی در ترکیه است. آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که بعضی از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجویان پزشکی از آن استفاده می‌کنند.
هزینه اجاره خانه در ترکیه با توجه به متراژ و محل اقامت متفاوت است اما هزینه خوابگاه‌های دولتی از خصوصی کمتر است البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که امکانات خوابگاه‌های خصوصی نیز از خوابگاه‌های دولتی بیشتر است.

شرایط اخذ پذیرش برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه:

 • متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.
 • اکثر ایرانی‌ها می‌توانند با شرکت در آزمون YOS نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون YOS شامل سوالاتی از دروس ریاضی, هوش و هندسه است.
 • آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می‌دهند.

این موارد شرایط اصلی برای اخذ پذیرش در رشته دادنپزشکی و پزشکی بودند. در ادامه به رشته پولساز دیگری در ترکیه می‌پردازیم.

داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی را بعد از پزشکی و دندانپزشکی می‌توان از پول‌سازترین رشته‌های تحصیلی در دنیا به شمار آورد. کار ثابت با درآمد بالا در موسسات تحقیقات دارویی و نیز داروخانه و کلینیک‌ها تنها یکی از مزایای تحصیل در این رشته است. اگر تمایل به تحصیل در یکی از کشورهای خارجی با هزینه تحصیلی مناسب و امکانات آموزشی بالا دارید، ترکیه یکی از بهترین گزینه‌های شما برای این نوع از مهاجرت تحصیلی است. دوره رشته داروسازی در ترکیه ۵ سال تحصیلی است و مدرک بسیاری از دانشگاه‌های مشهور ترکیه در رشته داروسازی نیز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به این دانشگاه‌ها اشاره کنیم:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنادولو

این دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه بوده و شرایط مناسبی را برای تحصیل در رشته داروسازی فراهم کرده‌اند.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به شرایط دانشجو‌ها تفاوت‌هایی دارند. موقعیت مکانی دانشگاه، محل اقامت دانشجو، نوع وسیله حمل‌ونقل و خرج‌های شخصی دانشجو، همگی جزو مواردی هستند که باید به‌تنهایی مورد بررسی قرار گیرند؛ اما به‌طور کلی هزینه تحصیل دانشجو‌ها در ترکیه نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر است. همچنین دانشجو‌ها می‌توانند شرایط بورسیه دانشگاهی را بررسی کنند و با توجه به تلاش خود برای بورسیه اقدام کنند. همان‌طور که می‌دانید بورسیه دانشگاه‌های ترکیه باعث می‌شود که هزینه‌ای برای تحصیل نداشته باشید.

اما اگر بخواهیم هزینه تحصیل در ترکیه را بررسی کنیم ابتدا باید درباره شهریه دانشگاه صحبت کنیم. شهریه در ترکیه برای دانشجوهای بومی ‌و بین‌المللی تفاوت‌هایی دارد. به این معنا که دانشجو‌های بومی‌ برای تحصیل هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، اما دانشجوهای بین‌المللی باید برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه، شهریه پرداخت کنند.

به‌طور مثال: شهریه دانشگاه برای دو ترم تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، حدود 6 هزار دلار است. البته که این مبلغ به‌صورت میانگین در نظر گرفته شده است و ممکن است که شهریه دانشگاه‌های مختلف کمتر یا بیشتر باشد. البته توجه داشته باشید که هزینه شهریه برای دانشگاه‌های دولتی کمتر خواهد بود، زیرا این دانشگاه‌ها شرط معدل و نمرات آزمون را برای پرداخت هزینه شهریه در نظر خواهند گرفت.
اما به‌طور حتم شهریه دانشگاه تنها هزینه‌ای نیست که دانشجوها برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه متقبل می‌شوند. هزینه‌های دیگری هم وجود دارد که به شرح زیر هستند:

اجاره مسکن

اجاره مسکن یکی از هزینه‌های مهم هر دانشجویی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارد. البته که هزینه اجاره مسکن هم با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی ترکیه متفاوت است. همچنین متراژ و شرایطی دیگری هم بر روی قیمت و هزینه اجاره خانه در ترکیه تأثیر خواهند گذاشت؛ اما می‌توان برای اینکه هزینه‌های اجاره خانه را کاهش داد از خوابگاه استفاده کرد که هزینه خیلی کمتری نسبت به اجاره یک آپارتمان دارد.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه‌های مرتبط با خوراک، حمل‌ونقل، پوشاک، تفریحات و حتی پرداخت قبوض مختلف را می‌توان جزو مخارج زندگی در ترکیه نام برد. دانشجو باید از قبل برای این هزینه‌ها، برنامه‌ریزی کرده باشد تا با مشکلات مختلفی روبه‌رو نشود.

هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه، تنها هزینه تحصیل در ترکیه نیست، بلکه هزینه تحصیل با توجه به رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ها تفاوت‌هایی دارد. همان‌طور که اشاره شد، بیشتر دانشگاه‌ها در ترکیه دولتی هستند و برخی دیگر دانشگاه‌های خصوصی هستند؛ بنابراین ممکن است که هزینه دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل بیشتر باشد.

بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه علاوه بر اینکه فرصت‌های آموزشی مناسبی را برای دانشجوها دارد، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را هم برای آن‌ها فراهم می‌کند. در حقیقت انواع بورسیه که برای تحصیل در ترکیه تدوین شده‌اند، به‌عنوان یک برنامه رقابتی شناخته می‌شوند و برای دانشجو‌های برجسته در نظر گرفته شده‌اند؛ اما چرا باید بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه را جدی گرفت؟

حمایت مالی، معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه، ارائه خوابگاه، بیمه درمانی و بهره‌مندی از امکانات دانشگاهی همگی جزو مواردی هستند که بورسیه تحصیلی ترکیه را نسبت به سایر کشور‌ها متمایز می‌کنند؛ اما انواع بورسیه تحصیلی ترکیه کدامند؟
بورسیه تحصیلی ترکیه به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • بورس‌های تحصیلی موفقیت
 • بورسیه مولانا
 • اراسموس
 • بورس‌های تحصیلی پژوهشی
 • بورس توبیتاک
 • بورسیه تورک بورسلاری
 • بورس KATİP

نکته مهم این است که تحصیل در دانشگاه های ترکیه با بورس KATİP برای مقامات دولتی خارجی، دیپلمات‌ها، دانشگاهی‌ها و محققانی است که می‌خواهند زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرند.

خوابگاه دانشجویی در ترکیه

دانشجو‌های بین‌المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از گزینه‌های مختلف اقامت در این کشور استفاده کنند. در حقیقت دانشجو‌ها می‌توانند از خوابگاه‌های دانشگاهی که تحت مدیریت موسسه‌های آموزش عالی در ترکیه هستند، بهره‌مند شوند یا از خوابگاه‌های خصوصی استفاده کنند. همچنین شرایط تهیه آپارتمان‌هایی با متراژ کوچک هم برای دانشجو‌ها فراهم شده است.

دقت کنید که خوابگاه‌های ترکیه دارای امکانات مختلفی هستند که نیاز‌های اساسی دانشجو‌ها مانند تأمین غذا را ارائه می‌کنند. همچنین توجه داشته باشد که اقامت در خوابگاه دانشگاه‌های ترکیه به‌صرفه است، هزینه کمتری برای دانشجو دارد، محیط خوابگاه‌ها همیشه تمیز است و رسیدگی‌های لازم در آن به‌صورت روزانه انجام می‌شوند.

وکتور

کار ضمن تحصیل در مهاجرت تحصیلی به ترکیه

با توجه به قانون No 6735، دانشجو‌های بین‌المللی که در مقاطع کارشناس ارشد و دکترا در ترکیه تحصیل می‌کنند، می‌توانند به‌طور هم‌زمان مشغول به فعالیت کاری باشند؛ اما دقت کنید که این قانون برای زمانی است که دانشجو یک سال از تحصیل خود را سپری کرده باشند، در این شرایط دانشجوی بین‌المللی می‌تواند هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه های ترکیه، کار کند. توجه داشته باشد که دانشجو‌های بین‌المللی در مقطع کارشناسی اجازه استفاده از کار هم‌زمان با تحصیل را ندارند.

در حقیقت دانشجو‌هایی که در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند می‌تواند در برخی از دانشگاه‌های پژوهشی در ترکیه فعالیت کنند و به ازای کاری که انجام می‌دهند، حقوق دریافت کنند. همچنین برای اینکه بتوان در ترکیه مشغول به فعالیت کاری شد، نیاز است که مجوز دریافت کرد. مجوز کار در ترکیه ابتدا به‌صورت یک‌ساله صادر می‌شود و بعد از آن می‌توان برای تمدید مجدد، مجوز سه‌ساله دریافت کرد. همچنین بعد از گذشت پایان کار سه‌ساله می‌توان مجوز را به شش سال تمدید کرده و در نهایت مجوز کار دائم را دریافت کرد.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

شرط معدل یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای تحصیل در کشور ترکیه مورد بررسی قرار می‌گیرد مخصوصا تحصیل پزشکی در ترکیه با شرط معدل است که سنجیده می شود. در حقیقت مدارک تحصیلی که ترکیه صادر می‌کند در تمام کشور‌ها به‌عنوان یک مدرک رسمی ‌شناخته می‌شود. از این‌رو برای تحصیل در کشور ترکیه نیاز است که شرط معدل را از قبل بدانید. بیشتر دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی ارشد حداقل معدل برای تحصیل در ترکیه را 2.00 در نظر می‌گیرند و برای مقطع دکترا، حداقل معدل قبولی را 2.5 در نظر خواهند گرفت. البته توجه کنید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است که شرایط معدل بالاتری را در نظر بگیرند که توصیه می‌کنیم از قبل درباره شرایط دانشگاه‌های ترکیه اطلاعات کاملی به دست آورید.

اما توجه کنید که شرط معدل تنها فاکتوری نیست که باید برای تحصیل در کشور ترکیه ارائه کنید، بلکه نیاز است شرایط کلی ورود به دانشگاه‌های این کشور را بدانید تا علاوه بر زمان و انرژی که صرف می‌کنید، هزینه‌های زیادی را متقبل نشوید.

شرط معدل برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه
وکتور

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های ترکیه

برای اینکه متقاضی خارجی بتواند در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کند، ابتدا باید دارای مدرک دیپلم باشد. البته دیپلم برای تحصیل در مقطع کارشناسی الزامی ‌است، اما اگر برای مقاطع دیگر اقدام می‌کنید باید مدرک معادل‌سازی شده را ارائه کنید.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه کدامند؟

مدرک معادل‌سازی شده به این معنا است که اگر برای تحصیل در ترکیه یا مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکتری درخواست می‌دهید، باید مدرک قابل استناد کارشناسی ارشد را ارائه کنید. در حقیقت فرآیند پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه به غیر از مدرک تحصیلی نیاز به ارائه مدارک دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • ارائه ریزنمرات و مدرک فارغ‌التحصیلی
 • تکمیل فرم پذیرش به‌صورت کامل
 • ارائه مدرک معتبر مهارت در زبان انگلیسی (اگر دانشجو تمایل به تحصیل در رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی را دارد، باید ارائه شود.)
 • رزومه
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدرک پرداخت هزینه درخواست‌نامه

همچنین برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه و انجام پذیرش بدون معطلی نیاز است که تقاضا‌نامه و هر مدرک اضافی که دانشگاه لازم دارد را ارائه کرد.

پذیرش بدون کنکور و آزمون

 در ۸۱ استان و ایالت ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه دولتی وجود دارد که صدها رشته در سه دوره و مقطع ارائه می‌شود. اما آیا همه این دانشگاه‌ها و رشته‌ها نیازمند سپری کردن آزمون و کنکور هستند؟

پذیرش بدون کنکور و آزمون در ترکیه

دانشجویانی که تبعه کشورهای دیگر هستند این امکان را دارند تا بدون آزمون در حدود ۷۰ دانشگاه مشغول به تحصیل در ترکیه شوند. دانشگاه کوجالی، دانشگاه کارابوک، دانشگاه بوغازیچی، اقتصاد و فناوری TOBB، دانشگاه TED، دانشگاه یاشار، آتلیم و آماسیا از جمله دانشگاه‌هایی هستند که بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند.

برای پذیرش دانشجویان خارجی در کشور ترکیه، آزمونی به نام YÖS از دانشجویان گرفته می‌شود. بااین‌حال اگر دانشگاهی تمایل داشته باشد می‌تواند تنها با استناد به نمرات مقطع دبیرستان فرد، وی را به‌عنوان دانشجو بپذیرد. این امر بسته به شرایطی است که دانشگاه اعلام می‌کند. از طرف دیگر حتی برخی از دانشگاه‌هایی که با کمک این آزمون اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند، به دلیل اینکه هنوز برای پذیرش دانشجو سهمیه دارند، می‌توانند بدون آزمون نیز دانشجو بپذیرند.

شرایط پذیرش بدون آزمون برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه کدامند؟

اگر تمایل دارید بدون هیچ‌گونه آزمونی مشغول به تحصیل در ترکیه شوید، باید حائز شرایطی باشید. اولین نکته برای دانشگاه‌ها این است که دانشجو کاملاً تبعه کشوری دیگر باشد. البته شهروندان ترکیه که با مجوز از وزارت کشور، دیگر تابع ترکیه نیستند نیز این امکان را دارند تا بدون آزمون در ترکیه تحصیل کنند. اتباع کشورهای خارجی که دبیرستان را در ترکیه به پایان رسانده‌اند نیز دیگر گروه‌های واجد شرایط محسوب می‌شوند. 

کدام مدارک را باید آماده کنیم؟

بهترین گزینه این است که از وب‌سایت خود دانشگاه مدارک تحصیل در ترکیه را دریافت کنید. اما به‌صورت کلی مدارکی که باید تهیه کنید شامل مواردی است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ولی در تحصیل در دانشگاه های ترکیه این امکان نیز وجود دارد که دانشگاه خود خواستار مدارکی مازاد بر این مدارک باشد:

 • اصل و ترجمه رسمی مدارک مربوط به دبیرستان
 • کارنامه و ترجمه رسمی دبیرستان
 • کپی و ترجمه رسمی پاسپورت معتبر
 • گواهی معادلی که می‌توانید از سفارت ترکیه یا اداره آموزش ملی ترکیه دریافت کنید.
 • عکس بیومتریک

فراموش نکنید که برای تحصیل در ترکیه، بهتر است این مدارک را از قبل آماده کرده باشید.

مقاطع تحصیلی مختلف در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی، نیاز است که با شرایط پذیریش دانشجو در این مقاطع آشنا بود. همان‌طور که اشاره شد، برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در سه مقطع دانشگاهی کارشناسی، کارشناس ارشد و دکترا می‌توان درخواست داد؛ اما اخذ پذیرش از هر یک از این مقاطع شرایط خاص خود را دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

با توجه به اینکه دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌المللی اعتبار زیادی دارند، دانشجو‌های مختلفی از سراسر دنیا برای مقطع کارشناسی به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. در حقیقت کیفیت بالای تحصیل، تدریس و کاهش هزینه‌های دانشگاهی نسبت به کشورهای اروپایی باعث شده است تا مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه با استقبال دانشجو‌های بین‌المللی روبه‌رو باشد. همچنین اگر بتوان بورسیه مقطع کارشناسی را دریافت کرد، هزینه‌های جانبی زندگی مانند حق بیمه درمانی، مسکن و تحصیل دانشجو رایگان می‌شود. دقت داشته باشید که مدت‌زمان تحصیل برای مقطع کارشناس در ترکیه چهار سال در نظر گرفته شده است؛ اما برای مقطع کارشناسی چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ترکیه عبارتند از:

• شناسنامه و اسکن از پاسپورت دانشجو
• ریزنمرات و مدرک دیپلم تحصیلی (این مدارک باید با معیار‌های ترکیه معادل‌سازی شده باشند.)
• شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره قبولی
• ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی

مدارکی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه نیاز است به صورت کامل ذکر شد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دوره کارشناس ارشد، شرایط ایدئالی داشته تا دانشجو‌های بین‌المللی بتوانند از فرصت‌های ایجاد شده بهره‌مند شوند. هزینه دانشگاه در مقطع کارشناس ارشد، پایین است و همین موضوع باعث می‌شود تا دانشجوهای بین‌المللی برای تحصیلات تکمیلی کشور ترکیه را انتخاب کنند؛ اما شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ترکیه چیست؟
تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد، نیاز به این دارد که ابتدا تحصیل در مقاطع قبلی را به خوبی پشت سر گذاشته باشید و مدرک معتبر ارائه کنید. سپس باید در آزمون‌های ورودی ترکیه برای تحصیلات تکمیلی شرکت کنید.

آزمون ALES برای ورودی کارکنان دانشگاهی و دانشجوهای کارشناسی برگزار خواهد شد. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های دوره کارشناسی ارشد، نمره حداقل 50 یا 55 را برای قبولی در این آزمون در نظر می‌گیرند. خب مشخص است که هرچه نمره قبولی در آزمون‌ها بالاتر باشد، شانس پذیریش در دانشگاه‌های ترکیه هم افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت آزمون ALES برای سنجش مهارت و توانایی‌های دانشجو‌ها برگزار می‌شود. 

تحصیل در مقطع دکترا ترکیه

مقطع دکترا یکی دیگر از دوره‌های تحصیلی که می‌توان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه از آن استفاده کرد. دانشگاه‌های ترکیه فرصت منحصربه‌فردی برای دانشجو‌های بین‌المللی دکترا فراهم کرده‌اند تا بتوانند از آموزش‌های باکیفیت بهره‌مند شوند. برای اینکه بتوان در دوره دکترای ترکیه شرکت کرد، نیاز است که ابتدا مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در این کشور معادل‌سازی کنید و پیشنهاد پژوهشی خود را ارائه کنید؛ اما چه مدارکی برای تحصیل در دوره دکترا نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا عبارتند از:

• مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات، مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات و مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات
• رزومه CV
• کپی گذرنامه به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه این مدارک اساسی برای ویزای تحصیلی در مقطع دکترا در ترکیه محسوب می شوند و باید با دقت و کاملیت ارائه شوند.

فهرست بالا، مدارکی هستند که حتما باید برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه، به همراه داشته باشید.

وکتور

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برای تدریس مقطع دکترا از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. از این‌رو برای دانشجوی مقطع دکتری مهم است که زبان انگلیسی را جدی بگیرد. همچنین توجه کنید که برای پذیرش در دوره‌های دکترای ترکیه باید مدرک قابل‌قبول از زبان انگلیس را ارائه کرد. در حقیقت مدرک قابل استناد می‌تواند نمره آزمون‌های تافل یا آیلتس باشد. حتی می‌توان از طریق آزمون‌های ترکیه، گزینش شد. درست است که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در دوره دکترا نیازی به زبان ترکی نیست، اما اگر در طول تحصیل خود به زبان ترکی هم تسلط پیدا کنید شرایط بهتری برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه خواهید داشت؛ اما به‌طور کلی مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه، زبان انگلیسی است.

مدارک لازم برای ادامه تحصیل در ترکیه

اگر تا بدین جا متوجه شده‌اید که شرایط بورسیه شدن در کشور ترکیه را دارید، اکنون وقت آن رسیده که مدارک خود را تکمیل کنید و از تحصیل در ترکیه به‌صورت رایگان بهره ببرید. 

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

اولین مدرکی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید آماده کنید گواهینامه تافل یا آیلتس است. از طرف دیگر باید تمامی سوابق تحصیلی خود را نیز نشان دهید تا بتوانید ثابت کنید که به پیشرفت لازم دسترسی پیدا کرده‌اید؛ اما کار به همین‌جا ختم نمی‌شود. قلم و کاغذی بردارید و توضیح دهید که چرا تمایل دارید تا از بورسیه بهره‎‌مند شوید؟ بیانیه شما باید بتواند شامل نکات کلیدی ضروری باشد. در غیر این صورت، درخواست شما رد می‌شود. در نهایت باید تضمین کنید که از سلامت کافی برخوردار هستید.

اما با همه این احوال حتماً باید به سایت دانشگاه خود مراجعه کنید. گاه دیده شده که شرایط دیگری بسته به زمان و مقطع ممکن است اضافه یا کم شوند. به‌عنوان‌مثال گاه باید اطلاعاتی را درج کنید تا ثابت کنید در خارج از مدرسه چه مهارت، شخصیت یا تجربیاتی دارید. این موارد می‌تواند رسیدن شما به بورسیه و راحتی تحصیل در ترکیه را تسریع کند. برای اطلاعات بیشتر از شرایط اصلی، حتماً به سایت دانشگاه و بخش بورسیه مراجعه کنید.

چند گام باید برای رسیدن به بورسیه برداشت؟

برای اینکه بتوانید هنگام تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بورسیه برخوردار شوید، مهم‌ترین گام این است که عجله کنید. اگر دیر اقدام کنید زمان کافی برای این‌که تأثیر مثبت بگذارید ندارید. اما قبل از آن باید بدانید که نه‌تنها دولت، بلکه برخی از مؤسسات خصوصی نیز حاضر به بورسیه کردن شما و افرادی بوده که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند. این مؤسسات یا سازمان‌ها می‌توانند متعلق به دولت و کشور ترکیه یا کشور خود شما باشند. درهرصورت بهتر است به دنبال این‌گونه بورسیه‌ها هم باشید.

یکی دیگر از کارهای به‌صرفه این است که تحقیق کرده و ارزان‌ترین دانشگاه را پیدا کنید تا به‌این‌ترتیب بتوانید کل شهریه خود را بورسیه کنید. در این صورت بورسیه کامل و صددرصدی ترکیه به شما تعلق می‌گیرد. ازآنجاکه هزینه تحصیل در ترکیه می‌تواند رقمی بین 240 تا 900 دلار به ازای هر سال تحصیلی متغیر باشد، بهترین کار انتخاب دانشگاه‌های دولتی است که بتوانید از بورسیه خود دولت استفاده کنید.

حال که این مراحل را طی کردید درخواست خود را مبنی بر اعطای بورسیه، به دانشگاه ارسال کنید. به جدول زمانی دانشگاه توجه کنید و قبل از پایان وقت تعیین شده این مرحله را طی کنید. چندین انتخاب را هم‌زمان با هم داشته باشید تا اگر یکی رد شد بتوانید به سراغ گزینه‌های دیگر بروید.

وکتور

معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

وکتور

همان‌طور که در طول متن اشاره شد، برای اینکه ترکیه شرایط تحصیلی شما را بداند باید معادل‌سازی مدرک تحصیلی خود را انجام دهید. فرآیند معادل‌سازی مدارک تحصیلی زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ترکیه انجام می‌شود و مدارک دانشگاهی را آموزش عالی ترکیه بررسی خواهد کرد.

تنها نکته مهمی‌ که باید بدانید این است که نظام آموزشی ترکیه 12 ساله است و معادل‌سازی با توجه به نظام آموزشی ترکیه انجام می‌شود. در حقیقت متقاضی ایرانی‌ برای ارائه مدرک نیاز دارد که اگر در نظام قدیم تحصیل کرده است، مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و در نظام جدید ریزنمرات پایه دوازدهم خود را ارائه کند.

وکتور

ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی از الزامات مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در دانشگاه های ترکیه است؛ در کشور ترکیه این امکان برای افراد وجود دارد که به‌واسطه مقطع تحصیلی یا انگیزه‌ای که از تحصیل دارند انواع مختلفی از ویزاهای دانشجویی را دریافت کنند. ویزای تحصیلی ترکیه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید برای تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن، مدنظر قرار داد. در حقیقت این ویزا، شرایط ادامه تحصیل دانشجوها را در کشور‌های دیگر فراهم می‌کند؛ اما برای اینکه بتوان ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کرد، چه اقداماتی باید انجام داد و چه مدارکی لازم است؟ مدت‌زمان آن چقدر است؟ و چه شرایطی را برای دانشجویان فراهم می‌کند؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

برای اینکه بتوان ویزای تحصیل در ترکیه را دریافت کرد نیاز است که یکسری اقدامات را انجام داد که به شرح زیر هستند:

 • ابتدا برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه باید فرم مربوطه را تکمیل کرد.
 • در قدم دوم نیاز است که یک عکس رنگی امضا شده همراه پاسپورت معتبر را به سفارت تحویل دهید.

این مدارک در کل، اساسی برای تقدیم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه محسوب می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر هستند:

 • برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه ترکیه و رشته موردنظر نیاز است که نامه قبولی دانشگاه را ارائه کرد.
 • رسید پرداخت‌های لازم برای دانشگاه و ویزای تحصیل را باید ارائه کرد.
 • نیاز است که گواهی سلامت پزشکی فرد متقاضی ویزای تحصیلی را تحویل داد.
 • پاسپورت معتبر و عکس تازه گرفته شده جزو الزامات است.
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی باید تحویل داده شوند.
 • دو قطعه عکس 3×4 نیاز است.
 • برای اثبات تهیه بلیط برگشت از ترکیه باید مدرک ارائه کرد.

البته ممکن است که علاوه بر این مدارک گفته شده، برخی از دانشگاه‌های مدرک تحصیلی یا مدرک تمکن مالی را هم از دانشجو درخواست کنند. در نتیجه مهم است قبل از اینکه برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، مدارک مورد نیاز دانشگاه مدنظر خود را در ترکیه مطالعه کنید و مطابق با آن برای تکمیل مدارک اقدام کنید.

به‌طور کلی سفارت ترکیه بعد از دریافت مدارک گفته شده، به مدت پنج روز کاری ویزای تحصیلی را صادر می‌کند.

مدت زمان ویزای تحصیلی ترکیه

به‌طور معمول ویزای تحصیلی برای دانشجوهای مشغول به تحصیل در ترکیه به مدت یک‌سال تمدید می‌شود و می‌توان پس از یک سال، دوباره ویزای تحصیلی را به حالت پایه تغییر داد. در حقیقت ویزای تحصیلی ترکیه یک سال اعتبار دارد و باید قبل از اینکه اعتبار ویزا به پایان برسد، به اداره امنیت ترکیه مراجعه کرده و برای اقامت، دفترچه دریافت کرد.

کار کردن با ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجوهایی که تحصیل در دانشگاه های ترکیه را انتخاب می‌کنند، باید از قبل درباره شرایط کار و تحصیل اطلاعات کاملی داشته باشند. مهاجرت تحصیلی به ترکیه با دریافت ویزای تحصیلی همراه است و به‌طور کلی اجازه کار کردن با این ویزا داده نمی‌شود. البته که در برخی از مواقع و با شرایط خاص می‌توان چند ساعت در هفته را به کار کردن مشغول بود؛ اما به‌طور کلی توصیه می‌کنیم که از یک وکیل مهاجرت تحصیلی مشاوره دریافت کنید.

وکتور

ویزای همراه تحصیلی ترکیه

مقامات ترکیه شرایط تازه‌ای را برای متقاضی‌های تحصیل در ترکیه فراهم کرده‌اند که می‌توان در طول تحصیل ویزای همراه تحصیلی دریافت کنند. بدین ترتیب، دانشجوهایی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، می‌توانند برای اخذ ویزای همراه اقدام کنند و یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشند. 

اعتبار این ویزا، حداکثر دو سال است و اگر نیاز به همراهی اعضای خانواده وجود داشته باشد، قابل تمدید خواهد بود. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که ایرانی‌ها می‌توانند 90 روز را بدون ویزا در کشور ترکیه سپری کنند. در نتیجه شرایط برای دانشجو‌های ایرانی راحت‌تر است؛ اما توجه کنید که با توجه به ماده 34 قانون جدید، اجازه اقامت همراه، تنها به همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی داده می‌شود.

وکتور

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه برای اینکه بتواند دانشجو‌های بین‌المللی بیشتری را جذب کند، استاندارهای بین‌المللی تحصیلی و آموزشی را در نظر گرفته است تا دانشجو بعد از تحصیل جذب بازار کار ترکیه شود و فعالیت‌های اقتصادی این کشور را بهبود دهد. همچنین در تلاش است که دانشجو‌هایی را تربیت کند که با سرمایه‌گذاری‌های مختلف به فکر اخذ اقامت ترکیه باشند. از این‌رو در سال 2016 تغییراتی برای قانون اقامت از طریق تحصیل در ترکیه برای دانشجو‌های خارجی اعمال شده است که به شرح زیر هستند:

 • دانشجو‌های خارجی که در مقطع دکترا و ارشد تحصیل می‌کنند، می‌توانند هم‌زمان با اقامت و تحصیل در ترکیه، کار کنند.
 • دانشجو‌های خارجی بعد از اتمام تحصیل خود و اخذ مدرک دانشگاهی می‌توانند ویزای خود را تا یک‌سال تمدید کنند و از این زمان برای پیدا کردن کار استفاده کنند.
 • همان‌طور که اشاره شد، هر فردی که بخواهد در ترکیه کار کند، نیاز به اخذ مجوز کار دارد. همچنین تعداد افرادی که در ترکیه به زبان انگلیسی تسلط دارند بسیار کم است؛ بنابراین برای اینکه دانشجو بتواند از مجوز کار خود در ترکیه استفاده کند، نیاز است که تسلط نسبی به زبان ترکی استانبولی داشته باشد.

این موارد، شرایطی بودند که برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه، ضروری هستند.

چگونگی اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

فرم درخواست مشاوره

وکتور

مهاجرت تحصیلی به ترکیه با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

وکتور

تحصیل در ترکیه، برای بسیاری از افراد به‌عنوان یک هدف است و نیاز است که برای رسیدن به آن، شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دانست؛ از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار شما است تا بتوانید به‌راحتی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید. همان‌طور که در متن توضیح داده شد، شرایط تحصیل در ترکیه برای ایرانیان فراهم است، اما قبل از هرگونه هزینه و اقدامی‌ بهتر است که ‌با کارشناس متخصص یا وکیل مهاجرت تحصیلی مشورت کرد. موسسه هرمس برای ارائه مشاوره رایگان، آمادگی کافی دارد تا به سوالات شما عزیزان پاسخ دهد

وکتور
سوالات متداول
آیا شرایط تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد؟

خیر. دانشجو‌های خارجی تنها در صورتی تحصیل رایگان خواهند داشت که بورسیه شده باشند.

آیا دانشجوی مقطع کارشناسی در ترکیه می‌تواند هم‌زمان کار کند؟

خیر. تحصیل هم‌زمان با کار برای مقطع کارشناسی مجاز نیست اما در مقاطع ارشد و دکترا ممانعتی ندارد.

صدور ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشجو چقدر طول می‌کشد؟

به‌طور معمول فرآیند صدور ویزای تحصیل در ترکیه دو تا هشت هفته طول می‌کشد.

آیا شرایط همراهی خانواده هنگام تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد؟

بله، می‌توانید اعضای خانواده خود را به ترکیه ببرید. برای این کار، نیاز به ویزای همراه یا خانواده دارید.

آیا برای ادامه تحصیلی در مقاطع دانشگاهی ترکیه نیاز به معادل‌سازی مدرک تحصیلی است؟

بله. برای اینکه بتوانید به دانشگاه‌های ترکیه درخواست پذیرش دهید نیاز است که از قبل معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود را انجام دهید. همچنین در برخی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مانند دکترا به ارائه مدرک زبان انگلیسی هم نیاز است.

کادر هرمس اپلای

مشاوره مهاجرتی رایگان

برای ارتباط با مشاوران هرمس اپلای فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

 
مشاور هرمس

گردشگری

 

ترکیه تلاش کرده تا صنعت گردشگری خود را رونق بسیار زیادی بدهد و طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی برای متقاضیان کار در اختیارشان قرار دهد‌. البته باید بدانید که مشاغل مربوط به گردشگری نیازمند صرف وقت زیاد در طول هفته است و این مطلب در زمان اوج گرما ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

گردشگری

 

ترکیه تلاش کرده تا صنعت گردشگری خود را رونق بسیار زیادی بدهد و طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی برای متقاضیان کار در اختیارشان قرار دهد‌. البته باید بدانید که مشاغل مربوط به گردشگری نیازمند صرف وقت زیاد در طول هفته است و این مطلب در زمان اوج گرما ممکن است کمی آزاردهنده باشد.