همه چیز در مورد اپلای فرانسه 2023

پرونده های موفق تحصیل فرانسه
0
پرونده های موفق دوره زبان فرانسه
0
مشاوره های تحصیلی فرانسه
0

بسیاری از افراد، تحصیل در فرانسه را یکی از اهداف خود می‌دانند، زیرا علاقه دارند که در یک کشور خوب با شرایط تحصیلی عالی، آموزش ببینند. در حقیقت تحصیل در کشور فرانسه یک فرصت ایده‌عال است تا بتوان در دانشگاه‌های برتر جهان آموزش دید و متناسب با اطلاعات کسب کرده برای آینده برنامه‌ریزی کرد. همچنین هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه نسبت به سایر کشور‌های دیگر مناسب‌تر است و می‌توان در کنار تحصیل، از امکانات رفاهی و آموزشی مختلفی بهره‌مند شد. بهتر است بدانید که، فرانسه بیش از 100 دانشگاه دارد که 14 دانشگاه آن در لیست بهترین‌های جهان قرار گرفته‌اند. همچنین شرایط اپلای فرانسه راحت‌تر از سایر کشور‌ها است، بدین معنا که اگر به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشید باز هم شرایط پذیرش در دانشگاه‌ها فراهم است. اما آیا برای تحصیل نیاز به ویزا است؟ یا آیا برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه باید آزمون‌های ورودی داد؟ برای اینکه با شرایط تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه آشنا شوید و به سوالات مطرح شده پاسخ دهیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای با داشتن مشاورین مجرب به شما کمک خواهد کرد که حتی بدون داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

زیبایی کشور فرانسه برای تحصیل در فر
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

شرایط شما برای تحصیل در فرانسه چطور است؟

مشاوران ما با بررسی شرایط سنی، تحصیلی و کاری شما بهترین پیشنهاد را به شما مشاوره خواهند داد...
مشاوره مهاجرت

مقاطع تحصیلی فرانسه

برای اینکه بتوان در فرانسه تحصیل کر،د نیاز است که از قبل درباره مقاطع تحصیلی این کشور اطلاعات داشت. اگر متقاضی، درخواست تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را دارد، نیاز است که درباره رشته‌ها و شرایط پذیرش مقاطع تحصیلی اطلاعات کامل داشته باشد.

مقاطع تحصیل در فرانسه

 از این‌رو مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های فرانسه را بررسی خواهیم کرد که به شرح زیر هستند.

تحصیل مقطع کارشناسی در فرانسه

مدت زمان دوره‌های کارشناسی در کشور فرانسه بین سه تا چهار سال در نظر گرفته شده است. دانشجوی متقاضی این مقطع تحصیلی باید 180 تا 240 واحد درسی را در این مدت با قبولی پشت سر بگذارد. توجه داشته باشید که دوره‌های کارشناسی فرانسه بیشتر به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند و دانشجو‌های بین‌المللی باید مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 را داشته باشند. همچنین شهریه مقطع کارشناسی حدود 2 تا 3 هزار یورو در سال است که دانشجو‌ها در حین تحصیل باید پرداخت کنند. از طرفی هم دانشجو‌ها هنگام تحصیل در این مقطع، اجازه کار به صورت تمام وقت ندارد و تنها می‌توانند 20 ساعت در هفته مشغول به فعالیت کاری باشند.

به طور معمول دانشجو‌ها در ازای هر ساعت کار می‌توانند 12 یورو دریافت کنند که این مبلغ می‌تواند به عنوان کمک هزینه زندگی دانشجو باشد.

البته توجه کنید که اگر فرد متقاضی بین‌المللی می‌خواهد برای تحصیل در کشور فرانسه اقدام کند و مهاجرت داشته باشد، باید از قبل تمکن مالی برای تحصیل در فرانسه را اعلام و اثبات کند. در نتیجه به این موضوع فکر نکنید که می‌توانید بعد از مهاجرت کار نیمه وقت داشته باشید و هزینه‌های زندگی در فرانسه را پرداخت کنید.

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

به طور معمول دانشگاه‌های فرانسه برای ادامه تحصیل بعد از مقطع کارشناسی، دو دوره مختلف را برای مقطع تحصیلی کارشناس ارشد در نظر می‌گیرند که عبارتند از:

 • دوره اول مستمر 1: در این دوره تمرکز بر روی واحدهای درسی است و در دو ترم متوالی تعداد مشخصی واحد درسی گذرانده می‌شود و در انتهای دو ماه تحصیل، 45 روز دوره کارآموزی وجود دارد.
 • دوره دوم مستمر 2: در این دوره تمرکز بیشتر بر فعالیت‌های پژوهشی است و دانشجو‌ها تنها یک ترم برای پاس کردن واحد‌های درسی اختصاص می‌دهند. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی که حدود پنج یا شش ماه است را هم به پروژه‌های تخصصی اختصاص خواهند داد.

هر یک از این دوره‌ها یک ساله هستند و با توجه به نوع دانشگاه ممکن است که دوره کارآموزی هم داشته باشند. در حقیقت دوره‌های یک ساله در مقطع کارشناسی ارشد همانند مدرک فوق لیسانس ایران است و دوره‌های دو ساله به یک سال فوق لیسانس و یک سال پیش دکترا اختصاص دارد.

همچنین بیشتر این دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و نیازی نیست که دانشجو‌ها به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند. به طور کلی مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در فرانسه بین یک تا دو سال زمان می‌برد و در این مدت باید 120 واحد پاس کرد.

از طرفی هم دانشجو‌های تحصیل در کشور فرانسه می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و کمک خرج مخارج زندگی خود باشند. اما نکته مهم برای پیدا کردن کار در فرانسه این است که توصیه می‌شود تسلط نسبی به زبان فرانسه داشت تا راحت‌تر با افراد ارتباط برقرار کرد. همچنین دانشجو‌های مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند بعد از دوران تحصیل، ویزای تحصیل در فرانسه را به ویزای کار تغییر دهند و به صورت تمام وقت کار کنند.

مقطع دکتری در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری فرانسه به صورت کامل رایگان نیست و در صورتی تمام هزینه‌ها رایگان می‌شوند که بورس تحصیلی صورت گیرد. دوره دکترا در کشور فرانسه بین سه تا پنج سال طول می‌کشد و در این مدت کارهای پژوهشی هم انجام می‌شود. همچنین دوره دکتری در فرانسه به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و بیشتر دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

اما توجه داشته باشید که برای پذیرش در دوره دکتری فرانسه نیاز است که معدل و رزومه قابل قبولی ارائه کرد. در حقیقت داشتن نمره خوب آیلتس، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های برتر جهان و ارائه مقالات معتبر، شانس پذیرش دانشجو در مقطع دکتری را افزایش می‌دهد.

دانشگاه‌های فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه را می‌توان جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا عنوان کرد. البته که تعداد دانشگاه‌های برتر این کشور حدود 14 مورد است، اما باز هم دانشگاه‌های دیگر فرانسه دارای سیستم آموزشی عالی هستند و سطح آموزش بسیار بالایی دارند. به طور کلی برترین دانشگاه‌های فرانسه با رتبه جهانی و رتبه کشور فرانسه عبارتند از:

 • دانشگاه PSL فرانسه Université PSL (Paris Sciences & Lettres با رتبه جهانی 24 و رتبه کشوری 1
 • دانشگاه اکول پلی‌تکنیک Ecole Polytechnique رتبه جهانی 38 و رتبه کشوری 2
 • دانشگاه سوربن Sorbonne University رتبه جهانی 59 و رتبه کشوری 3
 • دانشگاه پاریس ساکلی Universit Paris-Saclay رتبه جهانی 71 و رتبه کشوری 4
 • مدرسه نرمال عالی لیون Ecole Normale Supérieure de Lyon رتبه جهانی 184 و رتبه کشوری 5

با اپلای فرانسه، شما به عنوان یک مهاجر تحصیلی می‌توانید به دنیای غنی فرهنگی و زبانی کشور فرانسه، وارد شوید. این تجربه تحصیلی نه تنها به شما اجازه می‌دهد تا در دانشگاه‌های برتر فرانسه تحصیل کنید، بلکه با فرهنگ و زندگی روزمره مردم این کشور نیز آشنا خواهید شد. تحصیل در فرانسه، به شما فرصتی استثنایی برای توسعه مهارت‌های تحصیلی و افزایش دانش خود داده و همچنین تبدیل به یک شهروند جهانی می‌شوید. اگر به دنبال یک سفر دلنشین به دنیای دانش و فرهنگ هستید، مهاجرت تحصیلی به فرانسه، گزینه‌ای فوق‌العاده جذاب خواهد بود.

همه چیز درباره دانشگاه های فرانسه

تحصیل در فرانسه برای رشته‌های پزشکی

تحصیلی در رشته پزشکی به عنوان یک فرصت ایدئال است که دانشجو‌های بین‌المللی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. از این‌رو فرانسه به عنوان یک کشور پیشرفته سالانه بیش از 18 هزار دانشجوی پزشکی را پذیرش می‌کند. به طور معمول برای اینکه بتوان مدرک پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه را اخذ کرد باید نه سال زمان اختصاص داد. این در شرایطی است که برای اخذ تخصص‌های پزشکی بین 10 تا 12 سال زمان نیاز است.

به طور کلی سه دوره برای رشته‌های پزشکی وجود دارد که در دوره اول PCEM، دو سال دروس آکادمیک تدریس می‌شوند و دانشجو‌های پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی باید این دوره را پشت سر بگذارند. برای اینکه بتوان در رشته پزشکی فرانسه تحصیل کرد نیاز است که نمره متقاضی برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی در دانشگاه مد نظر باشد.

از طرفی هم دوره دوم DCEM چهار ساله است و دانشجو‌ها باید آزمون‌های نظری خود را به خوبی پشت سر گذاشته باشند تا بتوانند وارد دوره آخر تحصیلی در رشته‌های پزشکی شوند. در آخر دوره سوم  DESدارای دو برنامه مطالعاتی پزشکی عمومی ‌و تخصص‌های دیگر است که باید در این مرحله انتخاب شوند.

توجه داشته باشید که دانشجو‌های اتحادیه اروپا نیازی به اخذ ویزا ندارند، اما افراد دیگر که از سراسر دنیا برای تحصیل در کشور فرانسه اقدام می‌کنند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. همچنین دانشجو‌های متقاضی رشته‌های پزشکی باید دو آزمون مدرک زبان فرانسه DELF و DALF و آزمون‌های TCF و TFE فرانسه را با موفقیت سپری کنند.

تحصیل در فرانسه برای رشته‌های مهندسی

آموزش در رشته‌های مهندسی فرانسه با کیفیت بالایی ارائه می‌شود و دانشگاه‌های این کشور حساسیت بالایی برای پذیرش دانشجو و جذب بهترین‌ها دارند. به طور معمول برای اخذ مدرک مهندسی از دانشگاه‌های فرانسه باید پنج سال درس خواند تا بتوان برای اخذ مدرک اقدام کرد.

تحصیل رشته مهندسی کشور فرانسه
در فرانسه، مدارک مهندسی متنوعی وجود دارند که به افراد اجازه می‌دهند در زمینه‌های مختلف مهندسی فعالیت کنند.

در حقیقت برای اخذ مدرک تخصصی مهندسی فرانسه، دانشجو‌ها باید واحد‌های تخصصی را در دانشگاه‌های فرانسه گذرانده باشند. از این‌رو برای دانشجو‌هایی که پنج سال دوره تخصصی مهندسی را گذرانده‌اند یک سال و برای دانشجو‌هایی که مدرک کارشناسی چهار ساله دارند دو سال است.

مقاله پیشنهادی :

رشته‌های تحصیلی محبوب برای تحصیل در فرانسه

رشته های محبوب تحصیل در فرانسه

رشته‌های تحصیلی مختلفی در دانشگاه‌های برتر فرانسه مورد استقبال قرار گرفته‌اند که رشته‌های فیزیک هسته‌ای و هوانوردی از محبوب‌ترین آن‌ها است. رشته‌های محبوب تحصیلی در دانشگاه‌های کشور فرانسه عبارتند از:

 • داروشناسی
 • جامعه‌شناسی
 • جغرافیا
 • زبان‌شناسی
 • آموزش
 • حقوق
 • اقتصاد
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • رشته‌های مهندسی
 • رشته‌های علوم پایه

در حقیقت فناوری‌های بسیار خوب و قابل دسترسی در دانشگاه‌های فرانسه است که افراد را برای تحصیل در فرانسه ترغیب خواهند کرد. اما رشته‌های متنوع دیگری هم وجود دارند که افراد علاقه زیادی به آن‌ها داشته و برای مقاطع مختلف تحصیلی آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

شرایط تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

با توجه به توضیحاتی که داده شد، افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه را از طریق تحصیل دارند، فرقی نمی‌کند که مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی داشته باشند، حتی اگر هیچ یک از این مدارک را هم نداشته باشند باز هم می‌توانند برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه اقدام کنند. در حقیقت سیستم آموزش عالی در فرانسه برای پذیرش دانشجو، شرط مدرک زبان را برداشته است تا متقاضی‌ها راحت‌تر بتوانند برای مهاجرت اقدام کنند.

در صورتی که متقاضی تحصیل در فرانسه، تسلط مقدماتی به زبان فرانسه یا انگلیسی داشته باشد، می‌تواند با مسئول‌های دانشگاه مد نظر خود، مکاتبه داشته باشد و برای کورس زبان فرانسه اقدامات لازم را انجام دهد. البته این را هم بدانید که تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان باعث می‌شود تا قدرت انتخاب کمتری برای انتخاب رشته‌های تحصیلی داشته باشید. اما اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه ابتدا کورس زبان فرانسوی را سپری کند و بعد از دریافت مدرک تحصیلی برای انتخاب رشته اقدام کند، محدودیتی ایجاد نمی‌شود.

اپلای فرانسه بدون مدرک زبان

حداقل معدل برای تحصیل در فرانسه

متقاضی با توجه به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی که انتخاب می‌کند، باید شرایط مختلفی را در نظر گیرد. در حقیقت شرط معدل برای برخی از رشته‌های تحصیلی ملاک است و باید حداقل‌ها را دریافت کرد. اما توجه کنید که حداقل معدل برای برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها متفاوت است و نیاز است که قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به فرانسه، از طریق وب سایت دانشگاه مد نظر اطلاعات را دریافت کرد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه
شرایط تحصیل در فرانسه به عوامل متعددی بستگی دارد.

به طور کلی دانشگاه‌های فرانسه برای مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس حداقل معدل 15 را در نظر می‌گیرند و این معدل برای دوره دکتری به 14 می‌رسد. اما خب برخی از دانشگاه‌های فرانسه هم شرط معدل ندارند و می‌توان برای تحصیل در این دانشگاه‌ها اقدام کرد.

شرایط تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در کشور فرانسه نیاز است که ابتدا در زمان پذیرش درخواست خود را نهایی کنید. بعد از آن نیاز است که برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کرد که این پروسه حدود 70 روز زمان می‌برد. دانشگاه‌های فرانسه در ماه سپتامبر برای پذیریش دانشجو شرایط لازم را فراهم می‌کنند. همچنین اگر متقاضی تمایل به مهاجرت با همراه‌های خود را داشته باشد، باید در این زمان اقدام کند. شاید برایتان سوال پیش آید که تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی است؟ در جواب باید گفت نیازی به تسلط کافی به زبان فرانسوی نیست و می‌توان برای بهره‌مندی از زبان فرانسه، دوره‌های زبان فرانسوی را در این کشور سپری کرد.

همچنین اگر متقاضی تحصیل در کشور فرانسه، دوره تحصیلی خود را در مدت زمان مشخص به اتمام رساند، می‌تواند برای ویزای کاری و بعد از پنج سال برای اقامت دائم اقدام کند.

آزمون‌‌های ورودی برای تحصیل در فرانسه

تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه جزو مواردی هستند که باید در مرحله اول از آن اطلاعات داشت. در کشور فرانسه و در مقاطع تحصیلی کارشناسی، تمام درس‌ها به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند و واحد‌های کمی ‌به زبان انگلیسی وجود دارند. در نتیجه تسلط به زبان فرانسه از زبان انگلیسی اهمیت بیشتری دارد. همچنین مهم است بدانید که برای رشته‌های غیر پزشکی دانشگاه‌های فرانسه، آزمون‌های ورودی برگزار نمی‌شوند. اما توصیه می‌کنیم که از قبل با یک وکیل مهاجرت تحصیلی به فرانسه مشورت کنید تا اطلاعات کامل‌تری را در اختیار شما قرار دهد.

دانشجوهایی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تقاضا می‌دهند باید در آزمون TCF شرکت کنند. این آزمون در سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود و یکی از مهم‌ترین معیارهای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرانسه است.

مشاوره مهاجرت

رویاهاتو بساز

برای بررسی رایگان شرایطتتان همین الان فرم زیر را پر کنید. مشاوران ما در هرمس اپلای تا 24 ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت

شرایط سنی تحصیل در کشور فرانسه

به طور معمول، دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل در این کشور شرایط سنی در نظر نگرفته‌اند، اما برای اینکه بتوانید در دوره کارشناسی دانشگاه‌های فرانسه تحصیل کنید، بهتر است که سن زیر 23 سال داشته باشید تا با مشکلات مختلف در سفارت فراسنه روبه‌رو نشد.

همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد هم بهتر است که زیر 30 سال بود. البته توجه کنید که اگر سن متقاضی بیشتر هم باشد به این معنا نیست که پذیرش انجام نمی‌شود، بلکه توصیه می‌کنیم با یک وکیل مهاجرت تحصیلی مشورت کنید تا از شرایط دانشگاه‌ها اطلاع داشته باشید.

شرایط سنی محاجرت تحصیلی به فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز اپلای فرانسه

برای اینکه دانشجو‌های بین‌المللی شرایط تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را داشته باشند، نیاز است که یکسری مدارک برای پذیرش در دانشگاه‌ها ارائه کنند. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور فرانسه عبارتند از:

 • تمام مدارک تحصیلی متقاضی
 • مدارک سوابق کاری متقاضی
 • مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی در صورت نیاز
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از سوی استاد دانشگاه در رشته مربوطه به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • ارائه پروژه یا پروپوزال در 3 صفحه برای مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به فرانسه به عنوان یک تجربه جذاب و بی‌نظیر در دنیای آموزش عالی شناخته می‌شود. این ماجراجویی آموزنده، فرصت تحصیل در کشوری با تاریخچه علمی غنی و معتبر را در اختیار شما می‌گذارد. اپلای فرانسه، به عنوان یک گام اساسی در این مسیر، به شما امکان می‌دهد با ارائه اسناد مورد نیاز به تحصیل در فرانسه دست پیدا کنید. این مسیر نه تنها به یادگیری زبان و فرهنگ فرانسه کمک می‌کند بلکه فرصتی برای گسترش دانش تخصصی و اشتراک در محیط‌های آموزشی برتر جهان فراهم می‌آورد. به عبارت دیگر، تحصیل در فرانسه به معنای وارد شدن به یک سفر علمی و فرهنگی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه شرایط تحصیل را با مبلغ شهریه کم فراهم کرده‌اند تا متقاضی‌های تحصیل بتوانند به راحتی به تحصیل مشغول شوند. البته مقاطع تحصیلی فرانسه به صورت رایگان نیستند، اما نسبت به سایر کشور‌های حوزه اروپا، هزینه کمتری دارند. اما برای اینکه بتوانید تحصیل رایگانی را در کشور فرانسه تجربه کنید باید از قبل در دوره‌های زبان فرانسوی شرکت کرده باشید و در یکی از دانشگاه‌های فرانسه که به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، پذیرش شوید.

همچنین متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فرانسه که در یک موسسه آموزش عالی برای تحصیل اقدام کرده است در صورتی که دائم در فرانسه اقامت نداشته باشند، می‌تواند دو سوم هزینه تحصیلی خود را از دولت فرانسه دریافت کند. در حقیقت دولت فرانسه دو سوم هزینه‌های تحصیلی متقاضی بین‌المللی را تامین خواهد کرد. از این‌رو تمام مبلغ هزینه‌هایی که باید برای ورود به دانشگاه پرداخت کنید عبارتند از:

 • ۲٬۷۷۰ یورو در سال در سطح اخذ پروانه (برای مقطع لیسانس)
 • ۳٬۷۷۰ یورو در سال در سطح کارشناسی ارشد

همچنین در صورتی که متقاضی برای مقطع دکتری اقدام کند، دولت هزینه کمتری برای تحصیلی در این مقطع دریافت می‌کند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه

موسسات آموزش عالی در فرانسه

در فرانسه بیش از 3500 موسسه ی آموزش عالی فعالیت می کنند از جمله:

 • 77 دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهد. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار می روند.
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کند.
 • مدارس معماری
 • بیش از 3 هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و امور اجتماعی.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را تا رسیدن به یک درآمد مطلوب می‌توان به‌گونه‌ای مدیریت کرد که چندان گران نشود. حتی در شهرهای گرانی مانند بوردو، لیون و تولز می‌توان با حدود 995.7 یورو در ماه (بدون احتساب اجاره خانه) زندگی کرد. در برخی شهرهای کوچک‌تر می‌توان هزینۀ زندگی را پائین‌تر هم آورد. البته در مورد شهر پاریس این‌گونه نیست: هزینه‌های زندگی در شهر پاریس در کمترین حالت حدود 1,043.2 یورو در ماه (بدون احتساب اجاره خانه) است.

دولت فرانسه متعهد شده که تعداد بورسیه‌ها را بالاتر ببرد و سازمان‌های زیادی هستند که به دانشجویان خارجی بورسیۀ تحصیل در فرانسه می‌دهند.

 • دانشجویان زیر 25 سالی که دوسال از اقامت آنها در فرانسه می گذرد، می توانند درخواست بورسیه تحصیلی کنند. معمولا اکثر کسانی که تقاضای بورسیه تحصیلی کرده اند، با درخواست آنها موافقت شده است.

  مزایای دیگری که این امکان را فراهم می کند تا شما در فرانسه به راحتی تحصیل کنید، هزینه های ارزان زندگی در فرانسه  نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است.

بورسیه‌های تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

موسسه‌های دولتی در فرانسه برای اینکه از تخصص دانشجو‌ها و هوش این افراد استفاده کنند، حمایت‌های مالی را در نظر گرفته‌اند که با عنوان بورسیه اعلام می‌شوند. این بورسیه‌ها عبارتند از:

 • بورسیه‌های وزارت آموزش عالی فرانسه
 • بورسیه‌های وزارت امور خارجه
 • بورسیه‌های عرضه شده توسط سازمان‌های منطقه‌ای

بیمه تحصیلی در فرانسه  

تمام دانشجو‌های دانشگاه‌های فرانسه اعم از افراد خارجی و بومی، مشمول طرح بیمه عمومی ‌می‌شوند. خب این یک مزیت بزرگ برای افرد خارجی است که در طول تحصیل خود می‌توانند از خدمات درمانی بهره‌مند شوند. در حقیقت این بیمه، شرایطی را ایجاد می‌کند که در صورت بیماری حدود 60 درصد هزینه‌های درمان از سوی دولت فرانسه پرداخت می‌شود. همچنین توجه کنید که دانشجو‌ها برای بهره‌مندی از این بیمه نیازی به پرداخت هزینه ندارند و به صورت رایگان از این بیمه بهره‌مند خواهند شد. تنها کاری که دانشجو‌ها باید انجام دهند این است که در سایت مخصوص اعلام شده از سوی دانشگاه ثبت نام کنند تا در طول تحصیل خود تحت پوشش بیمه عمومی ‌باشند.

در حقیقت این بیمه در سال‌های گذشته تنها برای دانشجو‌های فرانسوی و افراد تحت اتحادیه اروپا بود، اما در پنج سال اخیر این قانون تغییر کرده است و تمام دانشجو‌های خارجی و بین‌المللی هم می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

ویزای همراه تحصیلی فرانسه

فرانسه به عنوان معدود کشور‌های جهان، شرایطی را برای ویزای همراه تحصیلی فراهم کرده است که افراد همراه می‌توانند به طور همزمان برای ویزا درخواست دهند. از این‌رو اگر ویزای همراه صادر شود، متقاضی تحصیل می‌تواند با همراه خود به صورت همزمان مهاجرت کنند. به این معنا که نیاز نیست، ابتدا فرد متقاضی تحصیل مهاجرت انجام دهد و سپس برای ویزای همراه اقدام کرد. اما ویزای همراه تحصیلی فرانسه شامل چیست؟

ویزای همراه تحصیلی فرانسه برای فرزند زیر 18 سال و همسر قابل استفاده است، اما دقت کنید که شرایط کار کردن در کشور فرانسه با این ویزا فراهم نیست. تنها در شرایطی می‌توان تحصیل و کار را به طور همزمان در فرانسه تجربه کرد که شخص اصلی در مقطع دکتری تحصیل کند. در این شرایط اجازه کار و تحصیل به صورت همزمان به وی داده می‌شود. همچنین توجه کنید که برای اخذ ویزای فرانسه نیاز است که تمکن مالی ارائه کرد که این موضوع با توجه به تعداد افراد همراه، بررسی خواهد شد.

شش دانشگاه برتر پزشکی در کشور فرانسه

 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه سوربون
 • دانشگاه وسترن بریتانی
 • مدرسۀ پزشکی مارسِل
 • مدرسۀ پزشکی استراسبورگ
 • کالج پزشکی مونت‌پلییر نیمه

کار دانشجویی ضمن تحصیل در فرانسه

افراد متقاضی تحصیل در کشور فرانسه این حق را دارند که جدا از ملیت و میزان تحصیلی که دارند برای افزایش درآمد کار کنند. در حقیقت دانشجو‌های دانشگاه‌های فرانسه می‌توانند از شرایط کار دانشجویی استفاده کنند تا برای جبران هزینه‌های خود، درآمد کسب کنند. اما قبل از هرگونه اقدام برای کار هنگام تحصیل در کشور فرانسه نیاز است که یکسری قوانین و اطلاعات را دانست که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا نباشید، باید اجازه اقامت تحصیلی ارائه کنید.
 • در قانون کشور فرانسه، دانشجو‌ها تنها 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند.
 • درآمدی که دانشجو از کار همزمان با تحصیل دارد تنها باید جنبه درآمد کمکی داشته باشد و دانشجو از پس مخارج اصلی خود برآید.
 • با توجه به قانون، میزان دستمزد و حقوق دانشجو با سایر افراد شاغل یکسان است.

همچنین دانشجو‌های خارجی ممکن است که در دانشگاه‌های میزبان خود کار کنند که باید قرارداد کاری بین آن‌ها منعقد شود. این قرارداد به صورت 12 ماهه است و این افراد هنگام شروع سال تحصیلی در فعالیت‌های مختلف دانشگاه به امور متنوعی رسیدگی خواهند کرد.

کار همزمان با تحصیل در این شرایط باید با توجه به قوانین دانشگاه باشد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عقد قرارداد کاری در دوره کارآموزی باید با امضا باشد.
 • در صورتی که کارآموزی دانشجویی بیش از دو ماه باشد، دانشگاه باید به دانشجو مبلغ 577.50 یورو در ماه پرداخت کند.

برخی از دانشگاه‌ها برای کمک به اعزام دانشجو‌ به فرانسه برای پیدا کردن کار، دوره‌های کارآموزی را با توجه به تحصیلات و نمرات دانشجو‌ها در نظر می‌گیرند تا دانشجوی خارجی بتواند در شغل مد نظر خود که همخوانی با رشته‌اش دارد، کار کند.

موقعیت کار پس از تحصیل در فرانسه

به طور حتم هنگامی‌ که برای تحصیل به فرانسه فکر می‌کنید به این موضوع هم فکر خواهید که بعد از اتمام درس در این کشور زندگی و کار کنید. در حقیقت بیشتر دانشجو‌های بین‌المللی برای اینکه بتوانند فرصت‌های شغلی خوبی را تجربه کنند، برای مهاجرت تحصیلی اقدام خواهند کرد.

اما فرقی ندارد که هدف از تحصیل در فرانسه چه چیزی است؟ مهم این است که بتوان بعد از اتمام دوره تحصیلی، کار مناسب در این کشور داشت. اما باید بدانید که برای پیدا کردن کار در فرانسه یکسری موانع مانند: کمبود موقعیت‌های شغلی، رقبای جهانی و عوامل مختلف وجود دارند. از این‌رو مهم است که بعد از اتمام تحصیل خود در فرانسه، به قوانین کار فرانسه آشنا باشید تا راحت‌تر و در دوره کوتاه‌تری کار مناسب خودتان را پیدا کنید.

در صورتی که متقاضی برای یک دوره زبان کوتاه مدت زیر یک سال در فرانسه اقامت می‌کند، باید بداند که اجازه کار بعد از تحصیل در فرانسه را ندارد و شرایط تمدید ویزا برای او فراهم نیست. اما فارغ التحصیلان غیر اروپایی می‌توانند مجوز اقامت موقت دریافت کنند. این مجوز به افراد اجازه می‌دهد که برای دوره کارشناسی 12 ماه و برای دوره کارشناسی ارشد 24 ماه اقامت داشته باشند. البته توجه کنید که این مجوز غیر قابل تمدید است و متقاضی‌های در این مدت موظف هستند که به دنبال کار مناسب با شرایط شغلی خود باشند.

کار پس از تحصیل در فرانسه

اخذ تابعیت پس از تحصیل در فرانسه

افراد متقاضی تحصیل در کشور فرانسه سوال پرتکرای با عنوان این دارند که آیا بعد از تحصیل می‌توانند تابعیت کشور فرانسه را دریافت کنند یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم افرادی که برای تحصیل در کشور فرانسه اقدام می‌کنند، شانس این را دارند که با تغییر اقامت تحصیلی به اقامت کاری، پروسه اقامت دائم فرانسه را پیش گیرند. در حقیقت با توجه به قانون اتحادیه اروپا اگر فرد خارجی به مدت پنج سال در کشور‌های حوزه اروپا کار کند و در این مدت مالیات پرداخت کند، می‌تواند برای اقامت دائم آن کشور اقدام کند. البته این در شرایطی است که قوانین به طور کامل رعایت شود و فرد متقاضی اقامت سوءپیشینه نداشته باشد. همچنین نیاز است که متقاضی اقامت به زبان فرانسوی و فرهنگ این کشور تسلط داشته باشد.

توجه کنید که متقاضی اقامت با اخذ اقامت دائم می‌تواند از تمام حقوق شهروندی برخوردار باشد و تنها اجازه تصمیم‌گیری‌های سیاسی کشور را ندارد. همچنین خانواده متقاضی می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان در فرانسه و خدمات درمانی و بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

مشاوره تخصصی تحصیل در فرانسه

دلایل مختلفی وجود دارند که افراد، فرانسه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. در حقیقت می‌توان مزیت‌های زیادی برای تحصیل در کشور فرانسه برشمرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • کشور فرانسه دانشگاه‌های معتبری در جهان دارد و برای پیشرفت تحصیلی و علمی ‌این دانشگاه‌ها موقعیت عالی دارند.
 • سیستم آموزشی در فرانسه به گونه‌ای طراحی شده است که امکانات ایدئالی را در اختیار دانشجو‌ها قرار می‌دهد.
 • کشور فرانسه، شرایط اقتصادی خوبی دارد و یکی از قدرتمندترین اقتصاد‌های جهان برای فرانسه است.
 • دانشجوی تحصیل در کشور فرانسه می‌تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری بعد از اتمام تحصیل تغییر دهد و اقامت دریافت کند.
 • دانشجو‌های با استعداد به سرعت جذب بازار کار فرانسه می‌شوند.
 • متقاضی تحصیل نیازی به تسلط و ارائه مدرک زبان ندارد.

در حقیقت توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام برای تحصیل در کشور فرانسه، مزیت‌های تحصیل در این کشور را بررسی کنید و با مشاوره تخصصی برای مهاجرت به فرانسه اقدامات لازم را انجام دهید.

تجربه تحصیل در فرانسه به دانش‌آموزان و دانشجویان فرصتی جذاب برای پیوستن به دانشگاه‌های برجسته ارائه می‌دهد و با موقعیت‌های شغلی خوبی مرتبط با رشته تحصیلیشان همراه است. با تنوع برنامه‌های تحصیلی در اپلای فرانسه، شما می‌توانید به تخصص‌های مختلف راه یابید و آینده‌ی حرفه‌ای خود را در زمینه‌های متنوعی کشف کنید. البته، یادگیری زبان فرانسه نیز جزء مسیر این تجربه است. مهاجرت تحصیلی به فرانسه، یک فرصت استثنایی به دنیای تحصیل در یک محیط آموزشی عالی است.

سوالات متداول برای تحصیل در فرانسه

در فرانسه هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود 15 الی 20 ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 9 یورو در ساعت است.

 برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل با حداقل هزینه در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند.

اگر متقاضی به زبان فرانسوی تسلط داشته باشد و در یکی از دانشگاه‌های فرانسه زبان قبول شود، هزینه تحصیل رایگان دارد در غیر این صورت باید هزینه‌های کلی را پرداخت کرد.

متقاضی‌های تحصیل در رشته پزشکی فرانسه باید ۹ سال درس بخوانند.

برترین دانشگاه پزشکی فرانسه، دانشگاه سوربن است.

هزینه‌های بیمه درمانی با توجه به پوشش انتخابی بین ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه است.

بله. شرایط تحصیل از طریق بورسیه را برای دانشجو‌های بین‌المللی فراهم کرده است.

ما تا پایان در کنار شما هستیم

یکی از نگرانی های دانشجویانی که به خارج از ایران برای تحصیل مهاجرت می کنند، ناآشنایی با محیط و پیشبرد روند اداری در کشور جدید است. همکاران موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای در خارج از ایران نه تنها به استقبال دانشجو به فرودگاه می آیند، در ثبت نام کالج یا دانشگاه، باز کردن حساب بانکی، بیمه شدن دانشجو و در نهایت اخذ کارت اقامت و تا وقتی که دانشجو با محیط آشنایی پیدا نکرده، در دسترس دانشجو خواهد بود و او را تنها نخواهد گذاشت. هِرمس اپلای، با داشتن سهمیه ی خاص از انیستیتوهای فرانسه، قابلیت انتقال دانشجو را در هر زمان از سال دارد و نیازی نیست که دانشجو منتظر این باشد که ترم جدید و یا سال جدید تحصیلی شروع شود.

همین الان رایگان ارزیابی شو !

فرم ارزیابی رایگان

تحصیل در فرانسه با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

به طور کلی مهم است که هنگام مهاجرت تحصیلی به فرانسه از قوانین این کشور اطلاعات کافی داشت تا با توجه به شرایط دانشگاه‌ها، اقدامات لازم را انجام داد. همانطور که توضیح داده شد، مدرک زبان برای قبولی و پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه معیار نیستند و این موضوع را بهتر است که از قبل در وب سایت دانشگاه مد نظر خود بررسی کنید. تحصیل در فرانسه موضوع مهمی ‌است که با توجه به شرایط متقاضی بررسی می‌شود، اما به طور کلی توصیه می‌کنیم که برای مهاجرت راحت‌تر از وکیل مهاجرت یا مشاوره تخصصی بهره‌مند شوید. موسسه مهاجرتی هرمس برای سهولت کارهای تحصیلی و مهاجرت به فرانسه در کنار شما است تا با مشاوره‌های تخصصی بهترین راه حل‌ها را ارائه کند. کافی است که با مشاوره‌های متخصص مجموعه هرمس در ارتباط باشید یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

همچنین اگر سوال یا ابهامی‌ درباره شرایط تحصیل در فرانسه دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مشاورهای هرمس اپلای