تحصیل در فرانسه

0
پرونده های موفق تحصیل فرانسه
0
پرونده های موفق دوره زبان فرانسه
0
مشاوره های تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه از قدیم، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل بوده است. پیشینۀ تاریخی غنی، توجه بسیار زیاد مردم و دولت این کشور به هنر و دانش و در نتیجه کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور، در کنار شهریه‌های ارزان بسیاری از دانشگاه‌های مطرح آن و همچنین سبک دلنشین و آزاد زندگی فرانسوی، بسیاری از دانشجویان خارجی را به سمت تحصیل در فرانسه سوق داده و می دهد.

در این مقاله به بررسی شرایط، مدارک و هزینه های تحصیل در فرانسه در سال 2022 می پردازیم. سیستم تحصیلی فرانسه در سال 2022 یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل در فرانسه و هزینه ی پایین آن، سالیانه دهها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند.

جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید. در ادامه به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه می پردازیم. همچنین پادکست زیر هم در همین زمینه تهیه شده است.

مهم نیست که شما چندین سال در ایران پشت کنکوری بودید و حتی یکبار هم در کنکور قبول نشدید.  تنها چیزی که شما برای ورود به دانشگاه نیاز دارید، مدرک زبان فرانسه است. حتی نگران این نباشید که شما زبان فرانسه نمی دانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای تحصیل در مقطع لیسانس حتما باید مدرک دیپلم کامل داشته باشید. امکان تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم از نکات مثبت تحصیل در این کشور می باشد.

موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای با داشتن مشاورین مجرب به شما کمک خواهد کرد که حتی بدون داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

ابتدا در این پادکست به توضیح اجمالی در مورد تحصیل در فرانسه می پردازیم:

زیبایی کشور فرانسه برای تحصیل در فر
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

شرایط شما برای تحصیل در فرانسه چطور است؟

مشاوران ما با بررسی شرایط سنی، تحصیلی و کاری شما بهترین پیشنهاد را به شما مشاوره خواهند داد...

مقاطع تحصیلی فرانسه

مقاطع تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه هر ساله یک چهارم بودجه خود را صرف آموزش می کند و این نشان دهنده اهمیت بالای آموزش در این کشور می باشد. نزدیک به 3500 موسسه آموزشی شامل دانشگاه و مدارس عالی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای تحصیل در آن ها اقدام کنند، همچنین به طور معمول شهریه دانشگاه های فرانسه رایگان است.

زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی است هرچند به انگلیسی تسلط دارند، البته اکثر دوره های دانشگاهی به زبان فرانسه می باشد لذا باید تسلط کامل به این زبان داشته باشید. سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در این کشور ارائه می شود. برای آگاهی دقیق تر از تحصیل در مقاطع مختلف بر روی لینک های زیر کلیک کنید

دانشگاه‌های فرانسه

سیستم آموزش عالی کشور فرانسه یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا است. برای تحصیل در فرانسه، چندین دانشگاه مطرح فرانسوی هستند که همیشه در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه‌های ایکول نرمال، سوربون، ایکول پلی‌تکنیک، دانشگاه پییر و ماری کوری و دانشگاه پاریس از جملۀ این دانشگاه‌ها هستند.

شهریۀ دانشگاه‌ها در کشور فرانسه

شهریه در دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار کم و در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، نزدیک به هیچ است. شهروندان و افرادی که اقامت دائم فرانسه یا کشورهای EEA و سوئد را اخذ کرده‌اند، برای تحصیل در فرانسه و دانشگاه‌های دولتی این کشور، هیچ شهریه‌ای نباید بپردازند (به جز یک هزینۀ ثبت‌نام سالیانه که به آن “immatriculation charge” می‌گویند و حدود 200 یورو در هر سال است). دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر، باید مبلغی در حدود 3000 تا 4000 یورو در سال، برای تحصیل در فرانسه و دانشگاه‌های دولتی آن بپردازند. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور معمولاً شهریه‌های بسیار بالاتری در حدود 20000 یورو در سال دارد.

شهریۀ دانشگاه‌ها در کشور فرانسه

شهریۀ دانشگاه‌ها در کشور فرانسه، توسط دولت این کشور تعیین می‌شوند و در سرتاسر این کشور یکسان هستند. هزینۀ دانشگاه‌های دولتی برای شهروندان EEA (همۀ کشورهای قارۀ اروپا، همراه با کشورهای ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ) و کشور سوئد، براساس مقطع تحصیلی به شرح زیر است:

 • سالانه 170 یورو برای رشته‌های تحصیلی مقطع لیسانس
 • سالانه 243 یورو برای کارشناسی ارشد
 • سالانه 601 یورو برای دوره‌های مهندسی در برخی مؤسسات آموزشی مشخص
 • سالانه 380 یورو برای دورۀ دکتری (PhD)

اما میزان شهریه برای دانشجویان شهروند غیر از کشورهای بیان شده، متفاوت است:

 • سالانه 2770 یورو برای دوره‌های کارشناسی
 • سالانه 3770 یورو برای دوره‌های کارشناسی ارشد
 • سالانه 380 یورو برای دوره‌های دکتری (شهریه‌ای برابر با شهریۀ دانشجویان شهروند EEA و سوئد که در نتیجه تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری برای دانشجویان غیراروپایی، بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود).

مقادیر بیان شده، فقط مربوط به دانشگاه‌های دولتی کشور فرانسه هستند و دانشگاه‌های خصوصی، سالانه شهریه‌ای بین 3000 تا 20000 یورو دارند.

برای تحصیل در فرانسه، معمولاً شهریۀ سالانۀ دانشگاه‌ها در ابتدای سال تحصیلی که سپتامبر است، باید پرداخت شود. مهلت ثبت‌نام برای سال تحصیلی که از پائیز شروع می‌شوند، بین فوریه و آپریل است. هرچند که هر دانشگاه شیوۀ و زمان ثبت‌نام خود را می‌تواند داشته باشد.

مقاله پیشنهادی :

شرایط تحصیل در فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه

مهم نیست که شما چندین سال در ایران پشت کنکوری بودید و حتی یکبار هم در کنکور قبول نشدید.  تنها چیزی که شما برای ورود به دانشگاه نیاز دارید، مدرک زبان فرانسه است. حتی نگران این نباشید که شما زبان فرانسه نمی دانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای تحصیل در مقطع لیسانس حتما باید مدرک دیپلم کامل داشته باشید. امکان تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم از نکات مثبت تحصیل در این کشور می باشد.

موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای با داشتن مشاورین مجرب به شما کمک خواهد کرد که حتی بدون داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید.

 
شرایط تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس امکان پذیر نیست و در این مقطع در هر صورت باید به زبان فرانسوی تحصیل کنید. در مقاطع ارشد و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد اما در مقطع ارشد باید شهریه بالایی پرداخت کنید (در مقطع دکتری تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی از لحاظ شهریه ای تفاوتی وجود ندارد).

در هر صورت اگر به دنبال تحصیل در فرانسه هستید به شما توصیه می کنیم که به زبان فرانسوی تحصیل کنید. در این صورت هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه به شدت کاهش می یابد. مزیت دیگر تحصیل به زبان فرانسوی این است که زودتر با جامعه و فرهنگ فرانسه ارتباط برقرار خواهید کرد.

 

برای اینکه بفهمید در چه دانشگاه هایی و در چه رشته هایی امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است باید به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کنید.

 

همچنین اگر تمایل دارید بعد از اتمام تحصیل در فرانسه بمانید و کار کنید، به زبان فرانسه نیاز خواهید داشت. برای یافتن شغل در کشور فرانسه، ناچار خواهید بود به زبان فرانسه تسلط داشته باشید. اگر به آمار نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که برای بیشتر دانشجویان خارجی، پیدا کردن کار پس از تحصیل در فرانسه آسان‌تر از دانشجویان در کشورهای دیگر است.

زبان فرانسه، یک زبان قدیمی و زیبا است که توسط 270 میلیون نفر در 30 کشور مختلف دنیا صحبت می‌شود و برای زندگی روزمره در فرانسه، به این زبان احتیاج خواهید داشت. بسیاری از مردم محلی فرانسه با زبان انگلیسی آشنایی نسبی دارند، اما صحبت به زبان اصلی خود را ترجیح می‌دهند و وقتی خارجی‌ها سعی می‌کنند این زبان را یاد بگیرند و با آن ارتباط برقرار کنند، عکس‌العمل بسیار خوبی نشان می‌دهند، حتی اگر دایرۀ جملات یک خارجی محدود به “je ne comprendes pas” یعنی “متوجه نمی‌شوم چه می‌گویید” باشد!

رویاهاتو بساز

برای بررسی رایگان شرایطتتان همین الان فرم زیر را پر کنید. مشاوران ما در هرمس اپلای تا 24 ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

به طور کلی بسیاری از دانشگاه ها شرایط سنی تعیین نکرده اند و به طور قطع نمی توان گفت بعد از چه سنی دیگر نمی توان درخواست فرستاد ولی بهتر است در رنج سنی خاصی فرستاده شود.

برای پذیرش کارشناسی بهتر است زیر 20 تا 21 سال باشید تا در سفارت هم به مشکل برخورد نکنید. برای مقطع ارشد نیز بهتر است زیر 25 سال داشته باشید هر چند اگر بالای آن باشید نیز نمی توان به قطعیت گفت پذیرش ممکن نیست. برای مقطع دکترا نیز انعطاف بیشتری وجود دارد و تا سن 33 سال چندان مشکلی نخواهد بود.

تحصیل در فرانسه
شرایط سنی تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک کاری
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • پروپوزال برای دکترا
 • مدارک شناسایی
 

هزینه تحصیل در فرانسه

موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای، نظر به درخواست دانشجو می تواند مسکنی بسیار ارزانتر از نورم استاندارد برای دانشجو مهیا کند. یکی از ویژگی های موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای، دادن حق انتخاب مسکن برای دانشجو است و دانشجو می تواند نظر به بودجه ای که دارد، مسکن خود را انتخاب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شهریه های دانشگاه ها و هزینه های تحصیل در فرانسه از طریق فرم مشاوره زیر اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

موسسات آموزش عالی در فرانسه

در فرانسه بیش از 3500 موسسه ی آموزش عالی فعالیت می کنند از جمله:

 • 77 دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهد. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار می روند.
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کند.
 • مدارس معماری
 • بیش از 3 هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و امور اجتماعی.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را تا رسیدن به یک درآمد مطلوب می‌توان به‌گونه‌ای مدیریت کرد که چندان گران نشود. حتی در شهرهای گرانی مانند بوردو، لیون و تولز می‌توان با 850 تا 1000 یورو در ماه زندگی کرد که بیشتر آن نیز صرف هزینه‌های مسکن می‌شود. در برخی شهرهای کوچک‌تر می‌توان هزینۀ زندگی را پائین‌تر هم آورد. البته در مورد شهر پاریس این‌گونه نیست: هزینه‌های زندگی در شهر پاریس در کمترین حالت حدود 1250 تا 1400 یورو در ماه است و این میزان هزینه تنها در صورتی میسر می‌شود که دانشجو بتواند خوابگاه دانشجویی بگیرد!

دولت فرانسه متعهد شده که تعداد بورسیه‌ها را بالاتر ببرد و سازمان‌های زیادی هستند که به دانشجویان خارجی بورسیۀ تحصیل در فرانسه می‌دهند.

 • دانشجویان زیر 25 سالی که دوسال از اقامت آنها در فرانسه می گذرد، می توانند درخواست بورسیه تحصیلی کنند. معمولا اکثر کسانی که تقاضای بورسیه تحصیلی کرده اند، با درخواست آنها موافقت شده است.

  مزایای دیگری که این امکان را فراهم می کند تا شما در فرانسه به راحتی تحصیل کنید، هزینه های ارزان زندگی در فرانسه  نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است.

تحصیل در فرانسه برای رشته‌های پزشکی

تحصیل پزشکی در کشور فرانسه، فرصت بسیار مهمی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند. کشور فرانسه، سالانه بیش از 18000 دانشجوی پزشکی از ملیت‌ها و کشورهای مختلف دنیا پذیرش می‌کند. تحصیل در فرانسه برای رشته‌های پزشکی، کار تجربی همراه با مطالعات نظری خواهد بود.

معمولاً برای گرفتن مدرک دکتری پزشکی، به 9 سال زمان نیاز است. اما گرفتن تخصص‌هایی مانند جراحی یا طب کودکان، دست‌کم 10 تا 12 سال زمان می‌برد. در اصل، دوره‌های پزشکی در کشور فرانسه به سه دورۀ اصلی تقسیم می‌شوند: PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا تخصص‌های دیگر). دورۀ کامل پزشکی با گرفتن مدرک PhD از دانشگاه خاتمه می‌یابد.

دورۀ اول یعنی PCEM، دو سال تحصیل در فرانسه برای آمادگی آکادمیک را شامل می‌شود و واحدهای این دوره برای همۀ دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، پرستاری و همین‌طور فیزیوتراپی یکسان است.

حداکثر تعداد دانشجویان خارجی (دانشجویان غیراروپایی) که پذیرفته می‌شوند، حدود 8% از تعداد کل دانشجویان پذیرفته‌شده است. یک شرط برای پذیرش دانشجوی خارجی این است که نمرۀ او برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی پذیرفته‌شده باشد.

دورۀ دوم یا DCEM، چهار سال است و دانشجویان باید بعد از این دوره، آزمون‌های نظری را با موفقیت بگذرانند تا وارد دورۀ آخر تحصیل در فرانسه برای رشته‌های پزشکی شوند. همچنین گرفتن نمرۀ قبولی از واحدهای کارآموزی در بیمارستان و شرکت در سمینارها نیز الزامی است.

در دورۀ سوم یا DES، دو برنامۀ مطالعاتی ارائه خواهد شد: پزشکی عمومی یا تخصص‌های دیگر.

برای گرفتن مدرک DESC، ممکن است لازم باشد چند تخصص را بگذراند که حدود 2 سال طول می‌‌کشد. بعد از آن، دانشجو می‌تواند خود را برای نوشتن رسالۀ دکتری و گرفتن مدرک PhD در پزشکی آماده کند.

دانشجویان اروپایی برای تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های پزشکی، نیازی به ویزا ندارند اما دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر، باید ویزای تحصیلی اخذ کنند. دو شرط دیگر برای تحصیل در فرانسه برای رشته‌های پزشکی، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و تسلط به زبان فرانسه هستند.

برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان باید دو مجموعه آزمون را بگذرانند:

 • دیپلم زبان فرانسه DELF و DALF
 • آزمون‌های TCF و TFE فرانسه: مدرک زبان TCF برخلاف مدارک زبان DELF و DALF که نیازی به تمدید ندارند، تنها یک اعتبار دو ساله دارند.

شش دانشگاه برتر پزشکی در کشور فرانسه

 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه سوربون
 • دانشگاه وسترن بریتانی
 • مدرسۀ پزشکی مارسِل
 • مدرسۀ پزشکی استراسبورگ
 • کالج پزشکی مونت‌پلییر نیمه

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه، فقط و فقط به زبان فرانسه امکان‌پذیر است. در واقع، این اولین دشواری است که دانشجویان خارجی علاقه‌مند به پزشکی برای تحصیل در فرانسه با آن مواجه می‌شوند. برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی کشور فرانسه، برای جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل در فرانسه، تعدادی از واحدهای پزشکی خود را به زبان انگلیسی عرضه می‌کنند اما شهریۀ این مراکز آموزشی بسیار بالا است.

هزینۀ تحصیل در فرانسه در دورۀ PACES، به طور میانگین 6000 یورو برای هزینه‌های ثبت‌نام و واحدهای خصوصی است. هزینه‌های تحصیل در فرانسه برای پزشکی در سال اول، بیش از 5000 یورو و برای دانشجویان سال سوم، حدود 4000 یورو است. به این مبلغ باید هزینه‌های خرید کتاب، مسکن، حمل و نقل و بقیۀ‌ هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه افزوده شود. امکان گرفتن بورسیۀ تحصیل در فرانسه نیز وجود دارد ولی تنها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کمیسیون ارزیابی دانشجویان متقاضی بورسیه تایید شوند.

برای گرفتن مدرک دندان‌پزشکی در کشور فرانسه، به 6 سال زمان نیاز است ولی برای گرفتن تخصص (مانند ارتودونسی)، حدود 9 سال زمان لازم است. برای رشتۀ تخصصی جراحی دندان، رقابت دانشجویان از همان سال‌های اول و دورۀ PACES شروع می‌شود و معمولاً تنها 38% از دانشجویان از این رقابت نفس‌گیر سربلند بیرون می‌آیند.

تحصیل در فرانسه برای رشته های مهندسی

کیفیت دوره‌های تحصیلی مهندسی که در بیش از 250 کالج و دانشگاه فرانسه عرضه می‌شوند، در سرتاسر دنیا مثال‌زدنی است. یک دلیل این کیفیت بالا این است که این دانشگاه‌ها و کالج‌ها حساسیت ویژه‌ای دربارۀ پروسۀ پذیرش دانشجو دارند و تنها به دنبال جذب بهترین دانشجوها هستند.

 • انواع مدرک مهندسی در کشور فرانسه

 • معمولاً یک دانشجوی مهندسی باید 5 سال درس بخواند تا بتواند مدرک مهندسی خود را بگیرد. مدرک داده شده به دانشجو بعد از اتمام واحدهای درسی، Diploma d’Ingenieur نام دارد که معادل مدرک کارشناسی ارشد در اروپا و کارشناسی ارشد علوم مهندسی در کشور آمریکا است.

مدرک تخصصی مهندسی در کشور فرانسه، بعد از گذراندن واحدهای تخصصی در یک رشتۀ‌مهندسی مشخص در 20 دانشکدۀ برگزیدۀ مهندسی در کشور فرانسه، اعطا می‌شود. این دورۀ تخصصی برای دانشجویان مهندسی که 5 سال درس مهندسی خوانده‌اند، یک سال و برای آنهایی که مدرک کارشناسی چهار سالۀ دانشگاهی دارند، دو سال طول می‌کشد.

انواع مدرک مهندسی در کشور فرانسه

بورسیه‌های تحصیل در فرانسه

مؤسسات دولتی فرانسه و برنامۀ Erasmus، تعداد زیادی بورسیۀ دانشجویی به دانشجویان خارجی عرضه می‌کنند تا از آنها در طول تحصیل در فرانسه حمایت مالی کنند. این بورسیه‌ها عبارت هستند از:

 • Campus Bourses:

  یک ابزار بسیار عالی برای پیدا کردن بورسیه‌های مختلف است. در وب‌سایت آن، اطلاعات مربوط به بورسیه‌های عرضه شده برای دانشجویان خارجی قابل مشاهده هستند.
 •  
 • بورسیه‌های وزارت امور خارجه:

  وزارت امور خارجۀ کشور فرانسه، بورسیه‌های متنوع بسیاری برای دانشجویان خارجی واجد شرایط دارد. 25% از این بورسیه‌ها، مستقیماً توسط وزارت‌خانه در چارچوب برنامه‌های Eiffle (برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری) و Major (برای دانشجویان خارجی برتر که از مدارس فرانسوی خارج از کشور فرانسه فارغ‌التحصیل شده‌اند) عرضه می‌شود. تامین هزینۀ بقیۀ بورسیه‌ها توسط سفارت‌خانه‌های فرانسه در خارج انجام می‌شود.
 •  
 • بورسیه‌های وزارت آموزش عالی فرانسه:

  برای گرفتن این نوع بورسیه‌ها، باید دست‌کم دو سال در فرانسه زندگی کرده و مالیات پرداخته باشید. معمولاً این بورسیه‌ها به دانشجویان پژوهشگر دکتری و فوق دکتری تعلق می‌گیرد.
 •  
 • بورسیه‌های عرضه شده توسط سازمان‌های منطقه‌ای:

  این‌ بورسیه‌ها، بورسیه‌هایی هستند که سازمان‌های منطقه‌ای به دانشجویان خارجی که در دوره‌های تحصیلی منطقۀ آنها ثبت‌نام کرده‌اند، می‌دهند. معمولاً این بورسیه‌ها نیز به دانشجویان دکتری و فوق‌ دکتری تعلق می‌گیرد.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را تا رسیدن به یک درآمد مطلوب می‌توان به‌گونه‌ای مدیریت کرد که چندان گران نشود. حتی در شهرهای گرانی مانند بوردو، لیون و تولز می‌توان با 850 تا 1000 یورو در ماه زندگی کرد که بیشتر آن نیز صرف هزینه‌های مسکن می‌شود. در برخی شهرهای کوچک‌تر می‌توان هزینۀ زندگی را پائین‌تر هم آورد. البته در مورد شهر پاریس این‌گونه نیست: هزینه‌های زندگی در شهر پاریس در کمترین حالت حدود 1250 تا 1400 یورو در ماه است و این میزان هزینه تنها در صورتی میسر می‌شود که دانشجو بتواند خوابگاه دانشجویی بگیرد!

سوالات متداول برای تحصیل در فرانسه

در فرانسه هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود 15 الی 20 ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 9 یورو در ساعت است.

شما به عنوان یک دانشجو، در کنار لذت بردن از زندگی و زیبایی های  فرانسه، می توانید مطمئن باشید در کشوری تحصیل می کنید که مدارک تحصیلی آن، بدون استثنا مورد قبول تمام کشورهای جهان است و بعد از اتمام تحصیل مطمئن خواهید بود که مدرک شما مورد توجه کلیه دانشگاه های دنیا است و جهت ورود به بازار کار در همه جای دنیا معتبر است

یکی از سنت های خوب فرانسوی ها، استقبال از دانشجویان خارجی است. برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل با حداقل هزینه در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند. بیش از هشتصد سال است که مردم زیادی از سرتاسر دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند.

دانشجویان تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند، زیرا می دانند سیستم آموزشی قدرتمندی در انتظار آنهاست. فرقی نمی کند در کدام دانشگاه و یا موسسه ی آموزشی در فرانسه تحصیل کنید، زیرا تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه، در رده ی ممتاز جهانی قرار دارند.

مهم نیست که شما از چه کشوری به فرانسه می آیید. هر کشوری و یا هر ملیتی باشید مردم فرانسه با آغوش باز از شما پذیرایی خواهند کرد. این درست است که وقتی شما وارد محیط و جامعه ی جدیدی می شوید، احساس بیگانگی می کنید، اما در مورد فرانسه اینطور نیست. مطمئن باشید که از بدو ورود، فضای فرانسه آنقدر شما را جذب خود کند که شما احساس کنید، در خانه ی خود هستید.

ما تا پایان در کنار شما هستیم

یکی از نگرانی های دانشجویانی که به خارج از ایران برای تحصیل مهاجرت می کنند، ناآشنایی با محیط و پیشبرد روند اداری در کشور جدید است. همکاران موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای در خارج از ایران نه تنها به استقبال دانشجو به فرودگاه می آیند، در ثبت نام کالج یا دانشگاه، باز کردن حساب بانکی، بیمه شدن دانشجو و در نهایت اخذ کارت اقامت و تا وقتی که دانشجو با محیط آشنایی پیدا نکرده، در دسترس دانشجو خواهد بود و او را تنها نخواهد گذاشت. هِرمس اپلای، با داشتن سهمیه ی خاص از انیستیتوهای فرانسه، قابلیت انتقال دانشجو را در هر زمان از سال دارد و نیازی نیست که دانشجو منتظر این باشد که ترم جدید و یا سال جدید تحصیلی شروع شود.

همین الان رایگان ارزیابی شو !

فرم ارزیابی رایگان

همه چیز به خود شما برمی گردد

  • هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب تحصیل در فرانسه و بطور کلی کشور فرانسه(France) اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در فرانسه می باشد. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به فرانسه برای شما مخاطب عزیز گردد.

    افتخار موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره، کسب پذیرش  از بهترین دانشگاه های جهان و کسب اقامت کشورهای مختلف برای شما علاقمندان می باشد جهت اطلاع از کلیه خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ما در تماس باشید.

  همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب  اطلاع از روش های کسب پذیرش تحصیلی فرانسه  از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.