شرایط اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان

کارشناسان هرمس
وکتور

اگر شرایط آن را داشته باشید، مهاجرت تحصیلی شدنی است؛ شاید پروسه آن برای برخی سخت باشد، اما به هر حال می‌توان با اقداماتی، پذیرش تحصیلی گرفت. مهم این است که شما بتوانید مدارک لازم را تهیه کنید. در این بخش، به‌صورت کلی نگاهی به شرایط مهاجرت تحصیلی، روند، مدارک و هر اطلاعات ریز و درشت دیگر آن انداخته‌ایم.

وکتور

مراحل مهاجرت تحصیلی

پذیرش تحصیلی مراحل به ظاهر ساده‌ای دارد، اما همین مراحل ساده دارای اصول و نکاتی است که اگر رعایت نشوند، به‌راحتی می‌توانند بر نتیجه تأثیر منفی بگذارند. در حالت کلی، مراحل پذیرش تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • انتخاب رشته دانشگاهی مورد نظر
 • انتخاب کشور و دانشگاه‌های متناسب با شرایط فرد
 • تهیه مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و ارسال آن‌ها به دانشگاه در زمان مقرر
 • تهیه مدارک لازم برای سفارت پس از قبولی در گرفتن پذیرش دانشگاه برای دریافت ویزا
 • دریافت ویزا و تهیه بلیت و سفر به کشور مقصد
 

دقت داشته باشید که تهیه مدارک از همه چیز مهم‌تر است. مدارک باید بی‌نقص و کامل تهیه و ارسال شوند.

وکتور
وکتور
لوگو هرمس
برای موفقیت صفر تا صد پرونده تحصیلی خود را به هرمس اپلای بسپارید

چرا مهاجرت تحصیلی در سال 2023 بهتر از مهاجرت کاری است؟

البته نمی‌توان گفت که حتماً مهاجرت تحصیلی از کاری بهتر است؛ اما چرا در سال 2023، میزان مهاجرت تحصیلی بیشتر از کاری بوده است؟ مگر کسی نمی‌تواند برای پذیرش کاری اقدام کند.

دریافت فرصت‌های آموزشی بهتر برای پیدا کردن کار

 تحصیل در خارج از کشور به افراد امکان دسترسی به آموزشی باکیفیت بالا، یادگیری مهارت‌های جدید و کسب دانشی را که ممکن است در کشور محلی آن‌ها در دسترس نباشد، می‌دهد. این می‌تواند به توسعه شخصی و حرفه‌ای منجر شود. از آنجا هم که دانشجو در بهترین دانشگاه‌های آنجا تحصیل کرده است، شانس پیدا کردن کار برایش بهتر خواهد بود. حال اگر فرد بخواهد کاری اقدام کند، باید تمامی اطلاعات، دانش و تجربه لازم را از قبل داشته باشد.

دریافت سریع‌تر ویزا

روند دریافت ویزای دانشجویی خیلی سریع‌تر از ویزای کاری است. از طرفی شانس دریافت ویزای تحصیلی از کاری هم بیشتر است. فقط کافی است متقاضی بعضی شرایط را داشته باشد، تا به‌راحتی بتواند از چندین دانشگاه در یک کشور یا کشورهای مختلف پذیرش تحصیلی بگیرد.

برای دریافت ویزای کاری، درخواست دادن به شرکت‌های مختلف سخت و زمان‌بر است. از طرفی باید چندین مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارند. بعد از آن متقاضی باید سفارت را قانع کند؛ بارها پیش آمده که سفارت به شخصی که کار پیدا کرده است، به دلایلی ویزا نداده است، این سخت گیری‌ها در ویزای تحصیلی کمتر وجود دارد.

نکته دیگر اینکه شرکت‌های خارجی محدودیت‌هایی برای استخدام کارمند خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند که این شانس و شرایط را برای افراد بسیار سخت می‌کند.

تسهیلات ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی همراه با مزایای مختلفی همچون مجوز کار، کارآموزی و امکان آوردن وابستگان است. همچنین این ویزاها می‌توانند مسیری برای کار و درنهایت مهاجرت پس از پایان تحصیلات فراهم کنند. از طرفی هزینه‌های دانشجویان برای زندگی بسیار کمتر از هزینه زندگی افراد مقیم آنجاست.

امکان مهاجرت به کشور دیگر

بسیاری از کشورها به‌عنوان سکوی پرتابی برای مهاجرت به دیگر کشورها هستند. در صورتی که فرد نتواند با کشور دانشگاهش ارتباط فرهنگی برقرار کند، می‌تواند بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال پیدا کردن کار در دیگر کشورها باشد؛ اما در مهاجرت کاری، امکان تعویض شغل خیلی راحت نیست.

ایجاد شبکه

 دانشجویان می‌توانند شبکه‌ای از ارتباطات بسازند و در حوزه تحصیلی یا حرفه‌ای خود ارتباطات برقرار کنند. این شبکه می‌تواند در جستجوی شغل یا فرصت‌های کارآفرینی مفید باشد. در حوزه کاری، برقراری این شبکه بسیار سخت است.

امکان مهاجرت دائمی

 بسیاری از کشورها گزینه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی به منظور مهاجرت به ویزای کار ارائه می‌دهند که می‌تواند مهاجرت دائمی را راحت‌تر کند. در صورتی که پیدا کردن کار در همه کشورها به منظور اقامت دائم نیست و همیشه باید نگران اخراج نشدن از کار باشید.

نداشتن چالش زبان

برای مهاجرت کاری در اغلب کشورها باید بتوانید به زبان آن کشور صحبت کنید. به عنوان مثال، برای مهاجرت کاری به آلمان باید حداقل مدارک C1 آلمانی را داشته باشید. در صورتی که در اخذ پذیرش تحصیلی، داشتن آیلتس با حداقل نمره 5.5 هم کفایت می‌کند؛ بدون اینکه یک کلمه از زبان کشور مقصد را بدانید.

مزایای مهاجرت تحصیلی

در بخش قبلی تقریباً تمامی مزایای پذیرش تحصیلی را برای شما نوشتیم؛ اما می‌توان مزایای پذیرش تحصیلی را به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از مزایای زندگی در آن کشور با پرداخت هزینه کمتر از جمله بیمه و اجاره خانه
 • امکان پیدا کردن سریع شغل بعد از فارغ‌التحصیلی
 • دریافت حقوق همراه با مزایای تحصیل در مقطع دکترا
 • آشنایی با گروه‌ها و افراد مختلف از سراسر جهان و ایجاد شبکه قوی با آن‌ها
 • اخذ اقامت شهروندی سریع و راحت‌تر بعد از فارغ‌التحصیلی
ارزانترین کشور برای تحصیل
وکتور

پذیرش تحصیلی زیر 18 سال

پذیرش تحصیلی برای افراد زیر 18 سال یا سن قانونی دارای شرایط مخصوص به خود است. اول از همه اینکه بهترین سن برای مهاجرت کودکان بین 6 تا 8 سال و نوجوانان بین 14 تا 18 سال است؛ اما این الزامی نیست. قبل از اقدام بهتر است که حتماً از قوانین آن کشور برای مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال مطمئن شوید؛ اما می‌توانید شرایط کلی زیر را در نظر بگیرید:

 • در اغلب کشورها، تسلط به زبان آن کشور الزامی است؛ مگر اینکه فرزند خود را در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنید.
 • در کشورهای انگلیسی زبان، مانند کانادا یا انگلیس و همچنین بعضی دیگر از کشورها مانند آلمان، شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای زبان ندارند. چرا که در آن مدارس، کلاس‌هایی برای آموزش زبان وجود دارد.
 • در بعضی کشورها، حضور یکی از والدین همراه با فرزند الزامی است. همچنین اینکه بسیاری از کشورها فقط به یکی از والدین به‌عنوان همراه ویزا می‌دهند.

اگر قصد دارید که فرزندتان در خارج تحصیل کند، بهتر است که آن‌ها را در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنید تا مشکل کمتری در خصوص زبان داشته باشند؛ به‌ویژه اگر زبان اصلی آن کشور انگلیسی نباشد. البته این نکته را هم بدانید که تمکن مالی برای این نوع مهاجرت بسیار ضروری است؛ برای اینکه به افراد زیر 18 سال اجازه کار نمی‌دهند.

وکتور

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

شما برای همه کشورها تقریباً به مدارک ثابتی نیاز دارید؛ البته بهتر است که قبل از هر اقدامی، سایت دانشگاه را دقیق بررسی کنید. مهم‌ترین مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر: پاسپورت باید حداقل تا پایان سال تحصیلی اعتبار داشته باشد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه در هنگام دریافت ویزا
 • ریزنمرات دوره تحصیلی قبلی: برای مثال اگر قصد تحصیل کارشناسی ارشد در خارج را دارید، باید فقط ریز نمرات کارشناسی را ترجمه کنید. در ابتدا بهتر است که مدارک را به انگلیسی ترجمه کنید؛ بعد در صورت قبولی در دانشگاه مورد نظر، مدارک را به زبان کشور مقصد هم ترجمه کنید.
 • مدرک تحصیلی قبلی: معمولاً برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا، شما باید مدرک تحصیلی کارشناسی را داشته باشید و اغلب نیاز به ترجمه و تائید مدرک تحصیلی توسط دفتر وزارت خارجه کشور مبدأ دارید.
 • نمرات و آزمون‌ها: بسیاری از کشورها نیاز به آزمون‌های مثل IELTS یا TOEFL برای ثابت کردن تسلط به زبان انگلیسی دارند. همچنین، بعضی دانشگاه‌ها برای رشته‌های خاص نیاز به مدارک آزمون‌های تخصصی مانند GRE یا GMAT دارند.
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • رزومه
 • تمکن مالی: برای هر کشور، میزان تمکن متفاوت است.
 • توصیه‌نامه
 • مقاله
 • فرم ویزای افراد زیر 18 سال: بسیاری از کشورها فرم‌های ویژه‌ای برای افراد زیر 18 سال دارند که باید پر کنید.
 • بیمه سلامت و درمان: بیمه سلامت برای پوشش هزینه‌های درمان در کشور مقصد اهمیت دارد. اغلب این بیمه باید پیش از مهاجرت تحصیلی خریداری شود.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان هم امکان‌پذیر است؛ اما دریافت پذیرش تحصیلی در این شرایط بسیار سخت است. در واقع شما باید شرایط و قابلیت‌های خاصی را داشته باشید. هرچند احتمال اینکه سفارت مدرک زبان بخواهد، زیاد خواهد بود. اگر هم پذیرش تحصیلی گرفتید، حتماً تا قبل از اقدام برای دریافت ویزا، مدرک زبان را با نمره مناسب کسب کنید.

البته بعضی کشورها مانند قبرس، پذیرش تحصیلی به دانشجویان بدون مدرک زبان را می‌دهند؛ اما باید در هنگام ورود در آزمون تعیین سطح شرکت کنند و در صورت کسب نکردن حدنصاب لازم، باید در کلاس‌های تقویت زبان شرکت کنند که پرداخت هزینه آن‌ها هم بر عهده دانشجو است.

وکتور

اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی آرزویی شدنی است؛ اما سختی‌های خاص خود را دارد. شما باید نمرات و معدل بالایی داشته باشید، کار تحقیقاتی یا پژوهشی خاصی انجام داده باشید، مقالاتی چاپ کرده باشید یا افتخاری علمی داشته باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی به دست بیاورید. البته در بعضی کشورها مانند ایتالیا یا چین، تمامی دانشجویان می‌توانند بورسیه‌های تحصیلی عمومی را دریافت کنند. هر کشوری دارای چندین نوع بورسیه برای دانشجویان با شرایط متفاوتی است که باید قبل از هر کاری، شرایط را مطالعه کنید؛ شاید بتوانید بعضی از آن‌ها را تهیه کنید.

وکتور
وکتور
لوگو هرمس
برای موفقیت صفر تا صد پرونده تحصیلی خود را به هرمس اپلای بسپارید
وکتور

کار دانشجویی حین تحصیل

تمامی دانشجویان در کشورهای مختلف می‌توانند در هنگام تحصیل، کار دانشجویی برای خود پیدا کنند. البته دقت داشته باشید که متوسط زمان کار برای دانشجویان در مقاطع مختلف، 20 ساعت در هفته و به‌صورت رسمی است که در تعطیلات می‌توان این زمان به 40 ساعت در هفته برسد. دقت کنید که به هیچ وجه به فکر کار سیاه نباشید؛ برای اینکه حتی امکان دیپورت شدن شما هم وجود خواهد داشت.

کارهای دانشجویی زیادی وجود دارد. بسیاری از دانشجویان سعی می‌کنند تا کاری در دانشگاه خود پیدا کنند، برخی دیگر هم به فکر پیدا کردن کاری در شرکت‌ها یا رستوران‌ها و دیگر فضاها هستند. مهم این است که جمع ساعت کاری نباید بیشتر از ساعت قانونی در هفته باشد.

وکتور

ویزای همراه دانشجویی

بسیاری از دانشجویان ممکن است که همراه با خانواده خود به کشوری برای ادامه تحصیل مهاجرت کنند. در این حالت فرد باید ویزای همراه دانشجویی برای آن‌ها دریافت کند. در بعضی کشورها هزینه اقامت و دیگر هزینه‌های فرد همراه بر عهده خود متقاضی است. علاوه بر این باید تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های خانواده خود را به سفارت نشان دهد. در بسیاری از کشورها، فرد همراه اجازه کار ندارد؛ مگر اینکه بتواند ویزای کاری دریافت کند.

وکتور
وکتور

انواع ویزای تحصیلی

ویزاهای تحصیلی فقط یک نوع ندارد؛ بلکه بسته به شرایط می‌تواند به انواع مختلفی تقسیم شود:

 • ویزای تحصیلی دانشجویی: این ویزا برای افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی هستند صادر می‌شود. این ویزا به دانشجو اجازه می‌دهد تا در کشور مورد نظر تحصیل کند و به‌طور معمول باید برنامه تحصیلی مشخصی داشته باشد.
 • ویزای تحصیلی تکمیلی: برخی از کشورها به دانشجوها اجازه می‌دهند که در حالت‌های خاصی کار کنند تا هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند. این ویزا اجازه می‌دهد تا حدی کار کنید.
 • ویزای تحصیلی شغلی: در برخی کشورها، بعد از فارغ‌التحصیلی، اگر می‌خواهید در آن کشور کار کنید، ممکن است بخواهید ویزای تحصیلی شغلی را اخذ کنید.
 • ویزای تحصیلی زبان: اگر قصد دارید زبان یاد بگیرید تا بتوانید به تحصیلات دانشگاهی بپردازید، ممکن است بخواهید ویزای تحصیلی زبان بگیرید.
 • ویزای تحصیلی دوره‌های مهارتی: اگر به دنبال تحصیل در دوره‌های مهنی و تخصصی هستید، این نوع ویزا ممکن است مناسب باشد.
 • ویزای تحصیلی از راه دور: با پیشرفت فناوری، برخی دانشگاه‌ها دوره‌های تحصیلی از راه دور ارائه می‌دهند. شما می‌توانید برای تحصیل در این دوره‌ها ویزای تحصیلی مخصوص خود را دریافت کنید.
 • ویزای تحصیلی برای کودکان: والدینی که به تحصیل در کشوری خارجی می‌روند و فرزندان کودک دارند، می‌توانند ویزای تحصیلی برای فرزندانشان بگیرند.
 

البته می‌توان ویزاهای تحصیلی را هم به سه نوع ویزای دانش آموزی، ویزای دانشجویی و ویزای آموزشی برای دوره‌های خاص تقسیم‌بندی کرد. مورد آخر می‌تواند همانند ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت باشد.

وکتور

اصطلاحات رایج مهاجرت تحصیلی

Academic Yearسال تحصیلی
Academic Transcriptگواهی تحصیلی
Academic Adviserمشاور تحصیلی
Universityدانشگاه
Collegeکالج یا دانشکده
Schoolمدرسه یا دبیرستان
Facultyدانشکده
Campusمحل دانشگاه
Applicationدرخواست
Admissionپذیرش
Personal Statementبیانیه شخصی
Letter of Recommendationتوصیه‌نامه (ریکامند)
Portfolioپرونده کاری (برای رشته‌های هنری)
Bachelor’s Degreeمدرک کارشناسی
Master’s Degreeمدرک ارشد
PhD (Doctor of Philosophy)دکتری
Majorرشته تحصیلی اصلی
Minorرشته تحصیلی فرعی
Tuition Feesشهریه تحصیلی
Scholarshipبورس
Financial Aidکمک هزینه مالی
Tuition Waiverمعافیت از شهریه تحصیلی
Student Loanوام تحصیلی
Employment Opportunitiesفرصت‌های شغلی
Work Permitمجوز کار
Internshipکارآموزی
Resume/CVرزومه
Job Interviewمصاحبه شغلی
Accommodationمحل اقامت
Residence Hallخوابگاه دانشجویی
Student Housingمسکن دانشجویی
Cost of Livingهزینه‌های زندگی
وکتور

مهاجرت تحصیلی بدون سربازی

خوشبختانه امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور بدون گذراندن سربازی امکان‌پذیر است. برای این کار فرد متقاضی باید وثیقه‌ای را از طریق سازمان نظام وظیفه بگذارد. البته در این حالت فرد نباید غیبت داشته باشد. علاوه بر این، داشتن نامه پذیرش هم الزامی است. 

وکتور
وکتور

فرآیند پذیرش تحصیلی چقدر زمان می‌برد؟

فرآیند مهاجرت تحصیلی بر اساس آماده بودن مدارک شما تعیین می‌شود. مسلماً هرچه فرد متقاضی زودتر بتواند مدارک را تهیه کند، فرآیند مهاجرت سریع‌تر خواهد شد. با فرض کامل بودن مدارک، پروسه مهاجرت چند ماه بیشتر طول نخواهد کشید. تمامی دانشگاه‌ها دو بار در سال فراخوان برای ثبت‌نام دانشگاه می‌دهند که بعد از اتمام ثبت‌نام، فرآیند پذیرش و اخذ ویزا شروع خواهد شد.

وکتور

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

یکی از روش‌های رایج مهاجرت به خارج از کشور، پذیرش تحصیلی است که با هدف ارتقاء وضعیت تحصیلی و شغلی انجام می‌شود. اما یکی از دغدغه‌هایی که در مورد مهاجرت تحصیلی افراد وجود دارد، انتخاب بهترین زمان است. برخی از افراد سنین کودکی و برخی دیگر دوره دبیرستان را برای پذیرش تحصیلی انتخاب می‌کنند.

برخی از افراد نیز برای تحصیلات دانشگاهی اقدام به مهاجرت می‌نمایند. بنابراین انتخاب زمان مهاجرت وابسته به شرایط و وضعیت تحصیلی در سنین و مقاطع مختلف، متفاوت بوده و مزایای خود را دارد. اما دانش‌آموزانی که به فکر تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، اواخر دبیرستان بر روی مسئله مهاجرت متمرکز می‌شوند تا بتوانند به راحتی مهاجرت کنند.

وکتور
وکتور

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی در سال 2024 کدام است؟

اشتیاق به یادگیری می تواند راهگشای افراد برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر باشد، زیرا این مسیر می‌تواند به فرصت‌های تحصیلی جهانی منتج شود. اما پاسخ به این سؤال سخت است که کدام کشور بهتر است؟ چرا که بهترین کشور برای پذیرش تحصیلی بر اساس شرایط هر کسی تعیین می‌شود. در ضمن باید رشته دانشگاهی را هم در نظر گرفت، اما اگر بخواهیم بهترین کشورها را برای ایرانیان در نظر بگیریم، می‌توانیم موارد زیر را معرفی کنیم:

 • آلمان
 • کانادا
 • ایتالیا
 • ترکیه
 • چین
 • تایوان
 • هلند
 • بلژیک
 • اسپانیا
 • استرالیا
 • نروژ
 • مجارستان

البته کشورهای دیگری را هم می‌توان مثال زد؛ کشورهایی مثل کرواسی، فرانسه، فنلاند، آمریکا، ژاپن، هند، رومانی و چک. اکثر کشورهای اشاره شده به غیر از کشورهایی مثل کانادا، علاقه چندانی به جذب مهاجر جدید ندارند و با تصویب قوانین سختگیرانه جدید، شرایط اقامت طولانی مدت و زندگی را از متقاضیان خارجی دریغ می‌کنند. اما کشور کانادا با عرضه روش‌های مختلف مهاجرتی من‌جمله تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه گذاری دست مهاجران خارجی واجد الشرایط را جهت مهاجرت به این کشور باز گذاشته است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا آنچنان هم سخت نیست؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود، اقدام به بررسی مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلی کنید. در پایان دوره نیز می توانید با پیدا کردن کاری تمام‌وقت مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار کنید.

مورد بعدی شرایط ایده آل سنی جهت تحصیل است که در مقطع کارشناسی بین ۱۸ تا ۲۵ سال، برای  کارشناسی ارشد در حدود  ۲۲ تا ۳۰ سال و در نهایت  مقطع دکتری بین ۲۴ تا ۳۵ سال است. هرچند قوانین هر دانشگاه را هم باید در نظر گرفت. مهم‌ترین مدارک لازم شامل اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی، ریزنمرات و آخرین مدرک تحصیلی و شغلی است.

 پرداخت شهریه هم می‌تواند به‌صورت یکجا یا ترمی باشد که باید قانون دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد. شیوه نمره دهی کانادا بر اساس GPA که برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب برابر با 2.67، 3 و 3 است. البته این نمره برای هر دانشگاه هم متفاوت است.

اگر هم قصد تحصیلی پزشکی را دارید، فقط امکان ثبت‌نام در 7 دانشکده را دارید که باید در ابتدا در دوره‌های کارشناسی علوم پایه مربوط به این رشته شرکت کنند و پس از اتمام تحصیل در این رشته باید در آزمون MCAT امتیاز مورد نیاز را به کسب نمایند.

 مهاجرت تحصیلی به ترکیه

بر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، شهروندان ایرانی‌ جهت ورود به این کشور چه با هدف گردشگری یا تحصیل و اقامت طولانی‌تر نیازی دریافت ویزا ندارند، همین موضوع سبب شده، ترکیه انتخاب اول مهاجرت تحصیلی به‌خصوص برای گرایش‌های پزشکی قرار بگیرد.

از مزیت‌های دیگر تحصیل در این کشور: وجود تعدادی از دانشگاه‌های معتبر جهان، آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های خصوصی و امکان تحصیلی به زبان انگلیسی است. تحصیل در ترکیه با توجه به رشته و نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی، شهریه‌های متفاوتی را در بردارد. شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار و مؤسسات و دانشگاه‌های خصوصی مبلغی حدود ۱۰ هزار تا ۳۵ هزار دلار شهریه است. همچنین باید مبلغ بیمه و اقامت را هم اضافه کرد.

پذیرش تحصیلی در آلمان

تحصیل در آلمان به‌صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل بین‌المللی است. اما به این معنا نیست که سایر هزینه‌های زندگی و تحصیل هم رایگان باشند و باید در مراحل  پذیرش تحصیلی درآلمان، مدارکی دال بر پشتوانه مالی را ارائه کنید. مخارج دانشجویان بین‌المللی به طور میانگین ماهیانه حدود ۷۲۰-۸۵۰ یورو است. البته دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از طرف دولت یا موسسه آموزشی برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و زندگی نیز دریافت کنند.

در دانشگاه‌های آلمان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. البته اگر به زبان آلمانی باشد، شهریه‌ای دانشگاه کاملاً صفر خواهد بود. برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره آزمون آیلتس در مقطع کارشناسی ۶ و بالاتر، در مقطع کارشناسی ارشد حداقل  ۶.۵  و همین‌طور مقطع دکتری باید حداقل نمره ۷ باشد.

وکتور
وکتور
لوگو هرمس
برای موفقیت صفر تا صد پرونده تحصیلی خود را به هرمس اپلای بسپارید

آژانس مهاجرتی هرمس اپلای برترین موسسه مهاجرتی در ایران است که طبق آخرین آمارها، بیشترین پرونده موفق را به ثبت رسانیده. این موفقیت سبب شده تا تیم مشاوره و وکلای ما بیش از پیش مورد توجه دانشجویان مشتاق ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار بگیرند. لذا برای تشکیل پرونده و جمع‌آوری مدارک لازم بهتر است هرچه سریع‌تر از طریق پر کردن فرم ارزشیابی یا تماس با تلفن‌های درج شده در زیر شروع همکاری با ما را استارت بزنید.

پذیرش تحصیلی بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک، همواره یکی از محبوب‌ترین راه‌های دریافت اقامت در این کشور متمدن و زیبا بوده که متقاضیان خاص خود را دارد. هزینه زندگی و شهریه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب‌تر بوده و همین مورد، بلژیک را به گزینه‌ای ایده آل برای دانشجویان تبدیل می‌کند. این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است. موارد دیگری که کشور بلژیک را ایده آل می‌کند امنیت اجتماعی بسیار بالا است. برای تکمیل تحصیلات آکادمیک در بلژیک، باید ویزای بلند مدت دریافت کنید. علاوه بر گزینه مدارک تحصیلی، لازم است تمامی مدارک خود را به صورت ترجمه شده به سفارت بلژیک تحویل دهند.

بلژیک یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق

مهاجرت تحصیلی به قبرس

فرهنگ قبرس

قبرس یکی از کشورهایی است که به دلیل داشتن شرایط راحت پذیرش و نداشتن قوانین سخت‌گیرانه دیگر کشورها، به بهشتی برای دانشجویان تبدیل شده است. برای اخذ پذیرش، شما نیازی به مدرک زبان ندارید؛ البته بعد از ورود باید در امتحان زبان شرکت کنید و در صورت دریافت نکردن حد لازم نمره، در کلاس‌ها شرکت کنید. مزیت دیگر برنامه تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های قبرس با اروپا و آمریکا است. از این رو، قبرس را سکوی پرتابی برای ورود راحت‌تر به اروپا و آمریکا معرفی می‌کنند. همچنین اینکه هزینه تحصیل در قبرس نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و از طرفی دانشگاه‌هایی باکیفیت مناسب و بالایی دارد.

پذیرش تحصیلی ژاپن

ژاپن از کشورهایی است که به دلیل داشتن سطح فناوری بالا و دانشگاه‌های بسیار عالی توانسته دانشجویان زیادی را به سمت خود جلب کند. شاید فکر کنید که برای تحصیل در ژاپن باید زبان ژاپنی بدانید، در صورتی که دانشگاه‌های این کشور دارای برنامه‌های آموزشی متعددی به زبان انگلیسی هستند و تعداد این برنامه‌ها هر سال افزایش پیدا می‌کند. فقط اینکه حداقل نمره آیلتس برای ورود، 5.5 است که برای هر مقطع و دانشگاهی متفاوت خواهد بود.

فقط یکی از چالش‌های اصلی ورود به دانشگاه‌های ژاپن، امتحان ورودی آن است. شما در صورت کسب نمره لازم می‌توانید وارد دانشگاه‌های این کشور شوید. البته در شرایط خاص امکان ورود بدون آزمون ورودی امکان‌پذیر است. همچنین اینکه امکان دریافت بورسیه از دانشگاه‌های ژاپن برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل هم وجود دارد.

آشنایی با ژاپن

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ایتالیا یکی از ارزانترین کشورها برای خرید ملک و اقامت

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، همانند کشورهای اروپایی در تمامی سنین با رعایت شرایطی امکان پذیر است. ایتالیا یکی از کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کنند. اما دانشگاه‌های ایتالیا معمولا با مدرک زبان ایتالیایی راحت‌تر دانشجو می‌پذیرند. اکثر دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌ها را به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند.

پذیرش تحصیلی استرالیا

قبل از اینکه بتوانید وارد مرحله مهاجرت تحصیلی به استرالیا شوید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که شامل:

 1. انتخاب رشته تحصیلی در استرالیا دارای سطح علمی خوب و بازار کار مناسب با سطح درآمد خوب باشد.
 2. انتخاب دانشگاه برای تحصیل علاوه بر ارائه رشته مورد نظر شما از استاندارد علمی خوبی نیز برخوردار بوده و مدرک آن در سراسر دنیا شناخته شده باشد.
 3. انتخاب ایالت و شهر محل تحصیل بسیار حائز اهمیت است.
 4. دریافت ویزای دانشجویی مرحله مهمی در سفر تحصیلی شما در استرالیا به خصوص ویزای دانشجویی (زیر کلاس ۵۰۰) است.
تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

کالج UCL انگلستان

انگلستان دومین کشور بعد از آمریکا است که میزان تقاضای زیادی را به خود اختصاص داده است. البته مهاجرت تحصیلی به انگلستان نسبت به بقیه کشورها هزینه‌بر است؛ اما امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی زیادی وجود دارد. هرچند میزان رقابت برای دریافت بورسیه بسیار بالا است، حداقل نمره آیلتس برای انگلستان 6 است. همچنین بیشتر دانشگاه‌های انگلستان برای کارشناسی ارشد به مدارک GMAT و GRE نیاز دارند.

پذیرش تحصیلی سوئیس

 سوئیس یکی از کشورهایی است که میزان تقاضای بالایی برای تحصیل دارد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، اغلب آلمانی است که فرد باید حداقل مدرک B1 را به دانشگاه تحویل دهد؛ اما در مقاطع ارشد و دکترا، امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. فقط حداقل آیلتس با نمره 6 لازم است. البته بسیاری از دانشگاه‌ها نیاز به مدرک GMAT یا GRE دارند. امکان تحصیل رایگان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئیس وجود ندارد؛ اما می‌توان از بورسیه‌های تحصیلی که به‌صورت ماهانه داده می‌شود، برای جبران هزینه مهاجرت تحصیلی استفاده کرد.

اخذ اقامت دائم سوئیس با تحصیل در این کشور

مهاجرت تحصیلی به فنلاند

شرایط ویژه برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند

فنلاند مانند سایر کشورهای جزایر اسکاندیناوی دارای نرخ مالیات بالایی است. هزینه زندگی برای یک دانشجو در فنلاند حدوداً بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو است. علاوه بر این، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند ۱۰ ساعت در طول هفته کار کنند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته و دانشجویان دکتری ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. درآمدی که دانشجویان از کار به دست می‌آورند تقریباً ۸-۱۰ یورو در ساعت است. البته به یاد داشته باشید که برای یافتن کار در فنلاند باید زبان این کشور را بلد باشید در غیر این صورت کار دانشجویی سخت خواهد بود.

پذیرش تحصیلی دانمارک

در دانمارک، آموزش مدرسه، شامل آموزش در مدارس دولتی و همچنین آموزش در مدارس خصوصی با آموزش‌های مختلف می‌شود. تحصیل در دانمارک در مقاطع دانشگاهی نیز امکان‌پذیر است. متقاضیان ممکن است در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دوره‌های تکمیلی و دوره‌های کاردانی برای ورود به بازار کار پذیرفته شوند. اما شما باید بدانید هدف شما از تحصیل و ادامه تحصیل چیست؟ سپس می توانید تصمیم بهتری در مورد تحصیل در رشته مورد نظر خود در این کشور بگیرید.

بررسی اجمالی هزینه زندگی در دانمارک

مهاجرت تحصیلی به هلند

آمستردام؛ پایتخت هلند

هلند از کشورهایی در اروپا است که قوانین راحت‌تری نسبت به بقیه برای تحصیل و کار دارد. اول از همه اینکه شما می‌توانید بدون مجوز تا 10 ساعت کار کنید؛ البته نه هر کاری و باید قوانینی را هم رعایت کنید. هرچند دانشجو مجاز به کار 16 ساعت در هفته است. دوم اینکه امکان تبدیل ویزای دانشجویی به کاری بعد از اتمام تحصیل نسبت به بقیه کشورها راحت‌تر است.

از طرفی، هلند از کشورهایی است که امکان پیدا کردن کار در آن نسبت به بقیه راحت‌تر است. علاوه بر این امکان تحصیل به زبان انگلیسی در هلند وجود دارد؛ فقط حداقل نمره آیلتس برای کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب برابر با 5.5 و 6 است. همچنین بورسیه‌های تحصیلی متعددی هم وجود دارد که مبلغ بعضی از آن‌ها به 14 هزار یورو در سال می‌رسد.

پذیرش تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه به دلیل فرهنگ غنی، معماری فوق‌العاده، زندگی دانشجویی پر رونق و سبک زندگی آزاد، مقصد ایده‌آلی برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌رود. تحصیل در فرانسه به شما این فرصت را می‌دهد که زبان شیرین فرانسوی را یاد بگیرید، با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و از همه مهم‌تر مدرک معتبر یکی از دانشگاه‌های این کشور را بدست آورید. اما راه رسیدن به فرانسه و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور کمی دشوار و نیازمندِ کمک گرفتن از آژانس‌های مهاجرتی است.

پیش از آنکه به دنبال اخذ پذیرش دانشگاه‌های فرانسه برای ادامه تحصیل در یکی از مقاطع دانشگاهی باشید، ابتدا باید با شرایط اولیه کار و زندگی در این کشور آشنا شوید. هرچند که زندگی در پاریس و چند شهر مهم فرانسه کمی گران است، اما با اجازه کار نیمه وقتی که دولت به دانشجویان خارجی می‌دهد، به راحتی می‌توانید هم با فرهنگ مردم فرانسه آشنا شوید و هم بخش عمده‌ای از مخارج خود را پوشش دهید.

فرانسه بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

مجارستان، کشوری جدید برای مهاجرت تحصیلی

مجارستان یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه های زیادی برای آموزش و پرورش دانشجویان بین المللی می کند. محبوبیت این کشور برای پذیرش تحصیلی به دلایلی اعم از: جایگاه بالا دانشگاه های مجارستان، بها دادن به استعداد های تحقیقاتی، پشتبانی دولت از دانشجویان، سفر به کشورهای شنگن بدون اخذ ویزا، نرخ پایین شهریه دانشگاهی و… افزایش یافته است.

در صورتی که مدرک زبان انگلیسی ندارید، نگران نباشد. دولت مجارستان برای حمایت از دانشجویان بین المللی، کسانی که مدرک زبان ندارند نیز پذیرش می کند که پس از ورود به کشور دوره های حضوری آموزش زبان را میگذرانند.

دلایل تحصیل در دوره زبان آلمانی مجارستان

مهاجرت تحصیلی؛ راهی آسان برای زندگی جدید

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به دیگر کشورها از جمله اروپا است. البته هر کشور و هر دانشگاهی دارای قوانین و شرایط مهاجرت تحصیلی مخصوص به خود است که در اینجا موارد کلی و اصلی را برای شما نوشته‌ایم. شما می‌توانید برای گرفتن پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه‌ها، با کارشناسان هرمس و وکیل مهاجرتی  تحصیلی تماس بگیرید. هرمس از همان ابتدا تا انتهای در کنار شما خواهد بود تا شرایط مهاجرت تحصیلی را برای تان مهیا کند که بتوانید از بهترین دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید.

مشاور هرمس اپلای
وکتور
لوگو هرمس
برای موفقیت صفر تا صد پرونده تحصیلی خود را به هرمس اپلای بسپارید
سوالات متداول:
آیا مهاجرت تحصیلی بدون زبان امکان‌پذیر است؟

بعضی کشورها نیازی به مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی ندارند؛ اما اگر سطح زبانتان کم باشد، باید در دوره‌های زبان دانشگاه شرکت کنید.

بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی چه زمانی است؟

هر کشوری قانون مخصوص به خود را دارد؛ اما اصولاً برای کارشناسی حداکثر 27 سال، کارشناسی ارشد حداکثر 31 سال و دکترا حداکثر 40 سال را قبول می‌کنند. البته این قانون برای هر دانشگاهی متفاوت است.

مهاجرت از طریق اخذ بورس تحصیلی چگونه است؟

بعضی کشورها مانند ایتالیا یا چین دارای بورسیه‌های عمومی هستند؛ اما برای دریافت بورس تحصیلی یا همان فاند باید شرایط خاص از جمله معدل بالا، کار پژوهشی و تحقیقاتی، مقاله، نمرات بالای آزمون GRE یا GMAT و دیگر شرایط مرتبط را داشته باشید.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدامند؟

بهترین کشورهای برای پذیرش تحصیلی برای ایرانیان شامل آلمان، ایتالیا، چین، هلند، مجارستان، ترکیه و سوئد و نروژ است.

آیا امکان پذیرش تحصیلی رایگان هم وجود دارد؟

در بیشتر کشورها این مسئله امکان‌پذیر نیست. به هر حال شما باید تمکن مالی برای دریافت ویزا داشته باشید. البته در کشوری مانند آلمان، شهریه دانشگاه‌ها بسیار پایین است.

تحصیل در خارج با هرمس اپلای

نظرات و سوالات شما:

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

80 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مرجان
11 روز قبل

من 22 سال سن دارم ودو ترم دردانشگاه بوعلی همدان مهندسی ماشینهای صنایع غذایی خوانده ولی انصراف داده ام ودوسال به هردلیلی پس از آن موفق به قبولی درکنکور زبان انگلیسی نشدم وحالا قصد مهاجرت تحصیلی دارم و مطمئن نیستم از کجا باید شروع کنم وضعیت مالی هم متوسط به بالاست

شقایق میرخانی
پاسخ به  مرجان
10 روز قبل

سلام مرجان عزیز وقتتون بخیر
شرایط شما باید به درستی بررسی بشه شما میتونید از طریق آوسبیلدونگ و یا روش های مشابه مهاجرت کنید
برای ارزیابی شرایطتون هم میتونید با شماره ای که در این مقاله ثبت شده تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

فراز
5 ماه قبل

چجوری میتونیم منابع مالی برای تحصیل در خارج از کشور تأمین کنیم؟

خانم میرخانی
پاسخ به  فراز
5 ماه قبل

سلام فراز عزیز وقتتون بخیر
اگه بودجتون محدود هستش و به فکر تامین بودجه در خارج از کشور هستید میتونید توی تحصیلی که در ایران دارید ارتقا داشته باشید و و معدل بالایی رو کسب کنید و مدرک آیلتس داشته باشید و سوابق پژوهشیتونو بالا ببرید تا بتونید بورسیه از خارج از کشور دریافت کنید و یا میتونید در کشور هایی که تحصیل در آنها رایگان و کم هزینه هست اقدام کنید

melika
8 ماه قبل

سلام من فارغ التحصی رشته ی حقوق هستم . 23 سال سن دارم و از دانشگاه تهران مرکز لیسانسمو گرفتم
من به تازگی به فکر مهاجرت افتادم اما نمیدونم چه دانشگاهی مناسبه برام ممنون میشم بگید چه عواملیو باید مد نظر بگیرم برای انتخاب کشور

خانم میرخانی
پاسخ به  melika
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
رشته حقوق رشته سختی است باید برای ارشد یا حقوق بین الملل بخونید یا mba

نگین
1 سال قبل

مهاجرت تحصیلی به کدوم کشور برای من که 27 سالمه مهندسی کامپیوترم مناسب تره؟؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  نگین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر .
انتخاب مقصد مهاجرتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید اولویت ها و شرایط شما بررسی بشه و با توجه به آن شما را راهنمایی کنیم.

فولادی
1 سال قبل

سلام
دخترم دارای دیپلم تجربی از مدرسه تیزهوشان و سال 1400 دیپلم رو گرفته و بدلایلی دو سال نا موفق در کنکور داشته، علاقه تحصیل در رشته های پیراپزشکی (دندانپزشتی یا فیزیوترابی) می باشد. برای انتخاب کشور مطرح در تحصیل و بازار کار و هزینه تحصیل و بررسی های اولیه کشور آلمان با زبان آلمانی پیشنهاد شده لطفا راهنمایی فرمائید:
1- آیا همین پیشنهاد خوب است
2- یا با چقدر هزینه بیشتر می توان کشوری مثل کانادا انتخاب کنیم
3- آیا دو سال گپ بعد از دیپلم لطمه ای در کار ایجاد میکند
4- اگر مثلا آلمان انتخاب بشه آیا از همین الان میتوان از دانشگاه اپلای بگیریم و یا باید بعد از گذراندن یک سال کالج در یک دانشگاه پذیرش گرفت

کارشناس هرمس
پاسخ به  فولادی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله تحصیل در آلمان کیفیت بالایی دارد اما توجه داشته باشید که دروس پزشکی، دندانپزشکی و … شرایط پیچیده ای برای تحصیل در این کشور دارند .
برای تحصیل در کانادا هم به همین شکل ، لازم هست که ایشون 4 سال کارشناسی علوم پایه بخوانند و بعد وارد رشته های پزشکی شوند.
خیر 2 سال گپ مشکلی ندارد .
اگر زبان آلمانی ایشون آماده باشه میتوانند اقدام کنند.

حسین
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید
من دانشجوی سال آخر فرهنگیان
هستم و امسال لیسانسم رو میگیرم
آیا امکان مهاجرت و تحصیل برای من در این رشته وجود دارد ؟
22 سال، دانشگاه فرهنگیان بهشتی مشهد

کارشناس هرمس
پاسخ به  حسین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر .
با توجه به شرایط سنیتون بله امکان اقدام براتون وجود داره یا در همین رشته یا رشته های مشابه میتوانید اقدام کنید .

شاهین عصاری
1 سال قبل

سلام منو۳۴ ساله مدرک فوق لیسانس دانشگاه تهران برای مقطع دکترا یا فوق لیسانس اقدام میخواستم بکنم

کارشناس هرمس
پاسخ به  شاهین عصاری
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.
برای ارشد مجدد میتونیم کمکتون کنیم اما همانطور که مستحضر هستید برای مهاجرت تحصیلی فاکتور های مختلفی نیاز هست که باید بررسی بشه . لطفا فرم ارزیابی رایگان رو پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و راهنماییتون کنند .

سما
1 سال قبل

سلام من ۱۸ سالم هست مدرسه تیزهوشان درس خوندم و معدل بالای ۱۹ دارم برای رشته های پزشکی یا دندون و یا داروسازی میخوام اقدام به مهاجرت کنم نمیدونم کدوم کشور مناسبتر هست هم از لحاظ گرفتن بورسیه و هم پیدا کردن شغل بهترین انتخاب چیه بنظرتون

کارشناس هرمس
پاسخ به  سما
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
برای رشته هایی که فرمودید کشور ترکیه شرایط بسیار مناسبی داره و حتی امکان دریافت تخفیف شهریه هم در بعضی موارد وجود داره .

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

مشاوره تخصصی رایگان

تیم موسسه مهاجرتی هرمس اپلای
بنر

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.