شرایط کار مهندس عمران در آلمان

مهندسی عمران در آلمان

مهندسی عمران در آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهندسی عمران شاخه ای از مهندسی است که به طراحی و ساخت سازه های بزرگ از جمله پل ها و برج ها سر و کار دارد. این بار تصمیم گرفتیم در رابطه با مهندسی عمران در کشور آلمان با شما صحبت کنیم تا اگر قصد دارید به تحصیل در رشته مهندسی آلمان بپردازید، بهترین دانشگاه های این کشور برای مطالعه این رشته را بشناسید و همچنین اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس عمران موفق در آلمان به کار بپردازید، با بازار کار مهندسی عمران در آلمان آشنایی کلی پیدا کنید.

پس با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این مقاله همراه باشید تا درباره هر آنچه که لازم است در مورد کار و تحصیل در رشته مهندسی عمران در آلمان بدانید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

رشته مهندسی عمران در آلمان

کشور آلمان تمرکز خود را بر این موضوع گذاشته است که مهندسان عمرانی را متولد کند که فکری به حال مشکلات افزایش جمعیت یا بلایای طبیعی بیابند، برای همین سعی دارد رابطه نزدیکی میان رشته مهندسی عمران، مهندسی حمل و نقل و همچنین مهندسی محیط زیست و مهندسی ژئوتکنیک، برقرار کند.

اگر در این کشور به تحصیل در رشته مهندسی عمران بپردازید در دوره کارشناسی ارشد، می آموزید چگونه از مقررات ساختمان سازی و استاندارد های ایمنی در ساخت و ساز، پیروی کنید. همچنین می آموزید چگونه پروژه های ساختمانی را مدیریت کنید، تمامی محاسبات و پیش بینی ها را به درستی انجام دهید، تاثیر محیط زیست بر روی سازه خود را محاسبه کنید و همچنین مصالح ساختمانی که دوام بیشتری دارند را شناسایی کنید.

لازم است این نکته را در نظر بگیرید که، مهندسی عمران در این کشور رشته ای چالشی به شمار می رود و بدون شک در هر مقطع شما با چالش به خصوصی رو برو هستید.

هرمس اپلای

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی عمران:

دانشگاه فنی مونیخ:

این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است و یکی ازبزرگ ترین دانشگاه های آلمان است که یک دانشگاه تحقیقاتی به شمار می رود. جالب بدانید که با توجه به تعداد بالای دانشجویان بین المللی این دانشگاه، فقط گروه مهندسی عمران دانشگاه مونیخ، دارای تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی و آزمایشگاه است. در دوره سه سال کارشناسی ارشد مهندسی عمران این دانشگاه، اصول علوم مهندسی طبیعی و عمران تدریس می شود.

دانشگاه اشتوتگارت:

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان که بهترین برنامه های مهندسی را ارائه می دهد، دانشگاه اشتوتگارت است که عضو TU9 این کشور می باشد. دوره کارشناسی مهندسی عمران این دانشگاه به زبان آلمانی برگذار می شود اما برنامه دوره کارشناسی ارشد این رشته به زبان انگلیسی برگزار می گردد. تمرکز اصلی این دانشگاه ایجاد تخصص های ویژه در مکانیک محاسباتی، مهندسی سازه، سیستم های حمل و نقل با توجه به محیط زیست می باشد.

موسسه فناوری کارلسروهه

از دیگر دانشگاه های بزرگ تحقیقاتی آلمان، موسسه دولتی کارلسروهه است. این دانشگاه در خصوص تدریس رشته های مهندسی و فناوری، یکی از برجسته ترین دانشگاه های اروپا نیز به شمار می رود.

گروه مهندسی عمران این موسسه به ۱۰ شاخه تقسیم می شود که برخی از آن ها عبارتند از: شاخه آنالیز سازه، شاخه سازه های بتونی، شاخه مکانیک، شاخه مطالعات حمل و نقل.

اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، باید بدانید که دوره کارشناسی مهندسی عمران این موسسه به دو بخش علمی و عملی تقسیم می شود تا دانشجویان با مشکلات موجود در این کار و کارهای میدانی یک مهندس عمران به خوبی آشنا شوند.

دانشگاه روهر بوخوم:

گروه مهندسی عمران و محیط زیست، در این دانشگاه رابطه نزدیکی با هم دارند. این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می دهد و جالب بدانید که شما با تحصیل در این دانشگاه با گذراندن بیش از ۶ ترم می توانید مدرک کارشناسی را بگیرید در حالی که مدرک کارشناسی ارشدتان را با گذران بیش از ۴ ترم می توانید دریافت کنید.

دانشگاه فنی برلین:

دانشگاه فنی برلین در سال 1879 فعالیت خود را آغاز کرده است که در حال حاضر یکی از معتبرترین دانشگاه های عضو TU9 آلمان می باشد. این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می دهد و شاید جالب باشد که بدانید گروه دانشجویان مهندسی عمران، بزرگ ترین گروه دانشجویی این دانشگاه به شمار می رود.

دانشگاه فنی براونشویگ:

شهرت این دانشگاه به علت تحقیقات میان رشته ای که ترتیب می دهد و همچنین تمرکزی است که روی تحقیقات مربوط به آینده هوشمند دارد. در این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران نیز برگذار می شود. تمرکز این دوره کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه براونشویگ، بر روی مدیریت پسماند، مصالح ساختمانی، مهندسی محافظت از آتش و موضوعاتی از این قبیل است.

دانشگاه فنی درسدن:

این دانشگاه نیز یکی از 10 دانشگاه عضو TU9 است که در سال 1828 تاسیس شده است. دانشکده مهندسی دانشگاه درسدن، انواع مختلفی از مدارک مهندسی عمران را ارائه می دهد و حتی امکان اخذ مدرک از این دانشگاه، از راه دور نیز امکان پذیر است.

دانشگاه دویزبورگ اسن:

این دانشگاه جز ۱۰ دانشگاه بزرگ آلمان است که مهندسی عمران آن روی ۱۴ شاخه مختلف این رشته تمرکز ویژه ای دارد. برخی از شاخه هایی که با تحصیل در این دانشگاه می توانید مهارت ویژه ای در رابطه با آن ها پیدا کنید: مدیریت ساخت و ساز، مهندسی ژئوتکنیک، سازه های بتونی، مکانیک، آب شهری و مدیریت پسماند

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

کار به عنوان یک مهندس عمران در آلمان:

در این کشور برای اینکه دانشجویان این رشته بتوانند مشغول به کار شوند، حتما لازم است که حداقل ۳ سال از مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران را پشت سر بگذارند تا بتوانند به طور قانونی به عنوان یک مهندس عمران فعالیت خود را آغاز کنند.

برای اینکه بتوانید در آلمان به عنوان یک مهندس عمران، مشغول به کار شوید باید به اصول و مبانی نحوه رفتار اشیا استاتیک تسلط کامل داشته باشید و همچنین نیرو های اصلی یک سازه را به خوبی درک کنید تا بتوانید به طراحی و ساخت ساختمان ها، پل ها و سد ها بپردازید و تبدیل به یک مهندس عمران موفق در آلمان شوید.

شاید بهتر باشد که بدانید، دانشجویان فارغ التحصیل این رشته اکثرا در بخش های دولتی یا خصوصی به عنوان یک مهندس ساختمان، مهندس سازه، مهندس منابع آب، نقشه بردار و … مشغول به کار می شوند.

 

کار به عنوان یک مهندس عمران در آلمان:

درآمد یک مهندس عمران در آلمان:

میانگین درآمد یک مهندس عمران در آلمان تقریبا برابر ۴۰۰۰۰ یورو است.

حداقل درآمد: ۲۶۰۰۰ یورو

حداکثر درآمد: ۶۵۰۰۰ یورو

میزان درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تجربه:

میزان تجربه میانگین درآمد حدودی
کمتر از ۱ سال ۳۹۰۰۰ یورو
۱ تا ۴ سال ۴۰۰۰۰ یورو
۵ تا ۹ سال ۴۷۰۰۰ یورو
۱۰ تا ۱۹ سال ۵۱۰۰۰ یورو
بیش از ۲۰ سال ۶۸۰۰۰ یورو

افزایش درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تحصیلاتی که دارد:

میزان تحصیلات افزایش درآمد بر حسب درصد
دوره دبیرستان
دیپلم ۱۷%
کارشناسی ۲۴%
کارشناسی ارشد ۲۹%
دکترا ۲۳%

 

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در کشور آلمان موفق شود، باید داشته باشد:

 • کار با نرم افزار اتوکد خودکار
 • تسلط به مایکروسافت آفیس
 • طراحی مهندسی
 • مدیریت پروژه

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در آلمان موفق شود، باید داشته باشد:

شرح وظایف شغلی مهندس عمران در آلمان:

 • مدیریت پروژه
 • بحث و گفتگو با سایر همکاران در مورد نیاز های پروژه
 • تجزیه و تحلیل آمار نقشه برداران
 • مدل سازی نقشه ها با استفاده از نرم افزار
 • ارزیابی تاثیرات محیط زیست بر روی سازه ها
 • تجزیه و تحلیل هزینه های مربوط به نیروی کار، مواد
 • و ….

 

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

برخی حقایق جالب در مورد بازار کار مهندسی عمران در کشور آلمان:

 • در هر سال، ۶ درصد به درآمد یک مهندس عمران از سوی کارفرما اضافه می شود.
 • درآمد مهندسان عمرانی که در بخش دولتی کار می کنند، ۵ درصد بیشتر از افرادی که در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.
 • درآمد مهندسان عمران مرد، ۷ درصد نسبت به همکاران خانمشان بیشتر است.

برخی حقایق جالب در مورد بازار کار مهندسی عمران در کشور آلمان:

شرایط کار در آلمان

کار در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی درباره شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور برای ایرانیان آشنا شوید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید.

سخن آخر

امیدواریم که این مقاله پاسخ سوالاتی که در رابطه با مهاجرت به آلمان و تحصیل یا کار در رابطه با رشته مهندسی عمران داشتید را، به خوبی داشته باشد. اگر سوالی دارید که جواب آن هنوز برای شما مشخص نیست، حتما آن را با ما و همراهان این مقاله از گروه هرمس اپلای به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در کشور آلمان موفق شود، چیست؟

کار با نرم افزار اتوکد خودکار تسلط به مایکروسافت آفیس طراحی مهندسی مدیریت پروژه

درآمد یک مهندس عمران در آلمان چه مقدار است؟

میانگین درآمد یک مهندس عمران در آلمان تقریبا برابر ۴۰۰۰۰ یورو است.

افزایش درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تحصیلاتی که دارد چگونه است؟

کارشناسی ۲۴% کارشناسی ارشد ۲۹% دکترا ۲۳%

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

26 پاسخ

 1. سلام
  خسته نباشید
  من مهندس عمران هستم و حدود 15 سال سابقه کار دارم و دوست دارم در زمینه ی متره و صورت وضعیت نویسی فعالیت کنم.
  تری دی مکس و اتوکد هم بطور حرفه ای بلدم ولی محاسبه سازه و… کار نکردم.
  در حال خوندن سطح b2 هستم.
  سوالم اینه که تو کدوم شهر کار برام بیشتره؟ حقوق چقدر محاسبه میشه؟ و کلا حرفه متره و صورت وضعیت در آلمان چه نامیده میشه؟

  ممنون که راهنمایی می فرمایید.

  1. سلام وقتتون بخیر.
   برای تخصص عمران امکان اخذ جاب آفر وجود دارد اما میزان حقوق دریافتی بستگی به سابقه کار و میزان مهارت شما دارد.

 2. سلام من مهندس عمران ۳۴ ساله با ۱۰ سال سابقه هستم و مورک a1المانی دارم میخواستم بدونم کدوم شهر المان برای کار بهتره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقتتون بخیر .
   رشته شما برای آلمان مناسبه و تقریبا در تمام شهر های آلمان امکان کاریابی دارید اما به صورت کلی در بخش های غربی فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن