مهندسی عمران در آلمان

مهندسی عمران در آلمان

این بار تصمیم گرفتیم در رابطه با مهندسی عمران در آلمان با شما صحبت کنیم تا اگر قصد دارید به تحصیل در رشته مهندسی آلمان بپردازید، بهترین دانشگاه های این کشور برای مطالعه این رشته را بشناسید و همچنین اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس عمران در آلمان به کار بپردازید، با بازار کار مهندسی عمران در آلمان آشنایی کلی پیدا کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایا تحصیل در کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران در آلمان

تحصیل در آلمان با وجود بهترین دانشگاه‌ های فنی جهان که در این کشور قرار گرفته‌اند، بسیار منطقی است. از طرفی با تحصیل در این کشور می‌توان برای اخذ اقامت دائم آلمان هم اقدام کرد. جالب است بدانید حدود 40 درصد از کل دانشجویان بین‌المللی در دوره‌ های مختلف مهندسی در آلمان ثبت‌نام می‌کنند که در این میان، مهندسی عمران در آلمان یکی از انتخاب‌ های برتر است.

  • کشور آلمان، یکی از ارزان‌ ترین مقاصد برای تحصیل در خارج از کشور است. بسیاری از دانشگاه‌ های این کشور، شهریه‌ ای دریافت نمی‌کنند. برترین موسسه‌ های آموزش عالی آلمان برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشگاه‌ های دولتی هستند که رایگان بوده یا حداقل شهریه را دریافت می‌کنند.
  • با تحصیل در رشته مهندسی عمران در آلمان، می‌توانید فرصت‌ های شغلی مناسبی را به‌دست آورید. درآمد صنعت مهندسی عمران این کشور در سال 2023، از 43 میلیارد به 49 میلیارد افزایش یافته است.

رشته مهندسی عمران در آلمان

کشور آلمان تمرکز خود را بر این موضوع گذاشته است که مهندسان عمرانی را متولد کند که فکری به حال مشکلات افزایش جمعیت یا بلایای طبیعی بیابند، برای همین سعی دارد رابطه نزدیکی میان رشته مهندسی عمران، مهندسی حمل و نقل و همچنین مهندسی محیط زیست و مهندسی ژئوتکنیک، برقرار کند.

اگر در این کشور به تحصیل در رشته مهندسی عمران بپردازید در دوره کارشناسی ارشد، می‌آموزید چگونه از مقررات ساختمان‌سازی و استاندارد‌های ایمنی در ساخت و ساز، پیروی کنید. همچنین می‌آموزید چگونه پروژه‌های ساختمانی را مدیریت کنید، تمامی محاسبات و پیش‌بینی‌ها را به درستی انجام دهید، تاثیر محیط زیست بر روی سازه خود را محاسبه کنید و همچنین مصالح ساختمانی که دوام بیشتری دارند را شناسایی کنید.

لازم است این نکته را در نظر بگیرید که، مهندسی عمران در این کشور رشته‌ ای چالشی به شمار می‌رود و بدون شک در هر مقطع شما با چالش به خصوصی رو برو هستید.

گرایش‌های اصلی مهندسی عمران در آلمان

در ادامه، لیستی از گرایش‌ های مهندسی عمران در کشور آلمان که دارای بازار کار مناسبی هستند، آورده شده است:

مدیریت پروژه

همواره تقاضا برای مهندسان عمران در حوزه‌ های مدیریت پروژه وجود دارد. بنابراین، اگر از افرادی هستید که به فضای مدیریتی علاقه دارید، این گرایش می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

مهندسی سازه

مهندسی سازه، همیشه یک تخصص موردتوجه در بازار کار کشور آلمان بوده است. فارغ التحصیلان این رشته، می‌توانند برای اجرای فنی در برنامه‌ریزی سازه و مدیریت پروژه‌ های مرتبط کار کنند.

مهندسی هیدرولیک

این رشته، در زمینه آب، فاضلاب، مدیریت پسماند و… است. حوزه‌ های کاری شامل استخراج، تصفیه و توزیع آب آشامیدنی، احداث چاه، دایک و سد و موارد دیگر می‌شود. همچنین، برنامه‌ ریزی و اجرای سیستم‌ های تصفیه فاضلاب و دفع زباله بخشی از کار است.

مهندسی حمل و نقل

افرادی که این گرایش را انتخاب و مطالعه می‌کنند، می‌توانند در مباحث جاده‌ ها، مسیر‌های دوچرخه سواری، شبکه‌ های ریلی یا باند، جنبه‌ های حفاظت از محیط‌زیست و…، فعالیت و کار کنند. همچنین، می‌توانند با شرکت‌ های خدمات شهری، حمل و نقل یا ساختمانی همکاری کنند.

معیار‌های موردنیاز جهت اخذ پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی عمران در آلمان

اگرچه شرایط هر دانشگاه برای پذیرش افراد متفاوت است، اما بهترین دانشگاه‌ های مهندسی عمران در آلمان، به‌طور کلی دارای چند اشتراک هستند:

مدرک لیسانس معتبر

اولین شرط برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران در آلمان، این است که افراد باید دارای مدرک لیسانس در مهندسی عمران یا رشته مربوطه معادل آن باشند.

نمرات و معدل عالی

دانشگاه‌ های خوب آلمان برای کارشناسی ارشد مهندسی عمران بسیار رقابتی هستند، بنابراین برای متمایز شدن به نمرات خوبی در طول دوره لیسانس نیاز دارید. به‌طور کلی، دانشگاه‌ های برتر آلمان معدل‌ بالا 3 را ترجیح می‌دهند.

الزامات مهارت زبان

زبان اصلی آموزش در بسیاری از کالج‌ های مهندسی عمران در این کشور، آلمانی است. بنابراین، اکثر دانشگاه‌ ها از دانشجوبان بین‌المللی خود می‌خواهند تا سطح زبان خوبی داشته باشند. معمولا، سطح آن‌ها می‌بایست حداقلB2  باشد. همچنین، ممکن است برخی از دانشگاه‌ ها دانشجویان خود را ملزم به ارائه نمرات مهارت انگلیسی در آیلتس یا تافل کنند.

ویزا

یکی دیگر از معیار‌های واجد شرایط بودن، داشتن ویزای تحصیلی معتبر و تاییدشده آلمان است. این شرط، برای تمامی دانشجویان خارجی پذیرفته شده در دانشگاه‌ های آلمانی الزامی است. هزینه درخواست برای این ویزا 75 یورو است. درخواست ویزای ملی آلمان، به چندین مدرک از جمله بیمه سلامت و مسافرت، پاسپورت، نامه پذیرش و… نیاز دارد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در کارشناسی ارشد مهندسی عمران آلمان

ممکن است از یک دانشجو خواسته شود که تمام یا بخشی از مدارک زیر را برای پذیرش در دانشگاه ارائه کند:

– ریزنمرات آموزشی

– انگیزه‌ نامه (بیان هدف)

– رزومه به‌روز شده

– مدرک مهارت زبان مانند آیلتس و تافل برای زبان انگلیسی و DSH برای زبان آلمانی

– عکس

– پاسپورت و کپی آن

کار به عنوان یک مهندس عمران در آلمان:

مراحل پذیرش دوره‌های مهندسی عمران در آلمان

روند اخذ پذیرش دانشگاه‌ های آلمان برای کارشناسی ارشد مهندسی عمران، با توجه به مهلت درخواست آغاز می‌شود.

فصل زمستان: ترم در دسامبر- ژانویه آغاز می‌شود.

فصل تابستان: ترم در جولای تا آگوست شروع ‌می‌شود.

بهترین دانشگاه‌ های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی عمران

دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است و یکی ازبزرگ‌ترین دانشگاه‌ های آلمان است که یک دانشگاه تحقیقاتی به شمار می‌رود. جالب بدانید که با توجه به تعداد بالای دانشجویان بین‌ المللی این دانشگاه، فقط گروه مهندسی عمران دانشگاه مونیخ، دارای تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی و آزمایشگاه است. در دوره سه سال کارشناسی ارشد مهندسی عمران این دانشگاه، اصول علوم مهندسی طبیعی و عمران تدریس می‌شود.

دانشگاه اشتوتگارت

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ های آلمان که بهترین برنامه‌ های مهندسی را ارائه می‌دهد، دانشگاه اشتوتگارت است که عضو TU9 این کشور می‌باشد. دوره کارشناسی مهندسی عمران این دانشگاه به زبان آلمانی برگزار می‌شود اما برنامه دوره کارشناسی ارشد این رشته به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد. تمرکز اصلی این دانشگاه ایجاد تخصص‌ های ویژه در مکانیک محاسباتی، مهندسی سازه، سیستم‌ های حمل و نقل با توجه به محیط زیست می‌باشد.

موسسه فناوری کارلسروهه

از دیگر دانشگاه‌ های بزرگ تحقیقاتی آلمان، موسسه دولتی کارلسروهه است. این دانشگاه در خصوص تدریس رشته‌ های مهندسی و فناوری، یکی از برجسته‌ ترین دانشگاه‌ های اروپا نیز به شمار می‌رود.

گروه مهندسی عمران این موسسه به ۱۰ شاخه تقسیم می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از: شاخه آنالیز سازه، شاخه سازه‌های بتونی، شاخه مکانیک، شاخه مطالعات حمل و نقل.

اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، باید بدانید که دوره کارشناسی مهندسی عمران این موسسه به دو بخش علمی و عملی تقسیم می‌شود تا دانشجویان با مشکلات موجود در این کار و کار‌های میدانی یک مهندس عمران به خوبی آشنا شوند.

دانشگاه روهر بوخوم

گروه مهندسی عمران و محیط زیست، در این دانشگاه رابطه نزدیکی با هم دارند. این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می‌دهد.

دانشگاه فنی برلین

دانشگاه فنی برلین در سال 1879 فعالیت خود را آغاز کرده است که در حال حاضر یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های عضو TU9 آلمان می‌باشد. این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می‌دهد و شاید جالب باشد که بدانید گروه دانشجویان مهندسی عمران، بزرگ‌ ترین گروه دانشجویی این دانشگاه به شمار می‌رود.

دانشگاه فنی براونشویگ

در این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران نیز برگزار می‌شود. تمرکز این رشته در دانشگاه براونشویگ، بر روی مدیریت پسماند، مصالح ساختمانی، مهندسی محافظت از آتش و موضوعاتی از این قبیل است.

دانشگاه فنی درسدن

این دانشگاه نیز یکی از 10 دانشگاه عضو TU9 است که در سال 1828 تاسیس شده است. دانشکده مهندسی دانشگاه درسدن، انواع مختلفی از مدارک مهندسی عمران را ارائه می‌دهد و حتی امکان اخذ مدرک از این دانشگاه، از راه دور نیز امکان‌پذیر است.

دانشگاه دویزبورگ اسن

این دانشگاه جز ۱۰ دانشگاه بزرگ آلمان است که مهندسی عمران آن روی ۱۴ شاخه مختلف این رشته تمرکز ویژه‌ای دارد. برخی از شاخه‌ هایی که با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید مهارت ویژه‌ ای در رابطه با آن‌ ها پیدا کنید: مدیریت ساخت و ساز، مهندسی ژئوتکنیک، سازه‌ های بتونی، مکانیک، آب شهری و مدیریت پسماند.

کار به عنوان یک مهندس عمران در آلمان

در این کشور برای اینکه دانشجویان این رشته بتوانند مشغول به کار شوند، حتما لازم است که حداقل ۳ سال از مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران را پشت سر بگذارند تا بتوانند به طور قانونی به عنوان یک مهندس عمران فعالیت خود را آغاز کنند.

برای اینکه بتوانید در آلمان به عنوان یک مهندس عمران، مشغول به کار شوید باید به اصول و مبانی نحوه رفتار اشیا استاتیک تسلط کامل داشته باشید و همچنین نیرو‌های اصلی یک سازه را به خوبی درک کنید تا بتوانید به طراحی و ساخت ساختمان‌ ها، پل‌ ها و سد‌ها بپردازید و تبدیل به یک مهندس عمران موفق در آلمان شوید.

شاید بهتر باشد که بدانید، دانشجویان فارغ التحصیل این رشته، اکثرا در بخش‌های دولتی یا خصوصی به عنوان یک مهندس ساختمان، مهندس سازه، مهندس منابع آب، نقشه بردار و … مشغول به کار می‌شوند.

به‌طور خاص برای مهندسی عمران، تقریبا در تمام ایالت‌ های فدرال، تقاضا (به‌ویژه برای ساخت پل) مشاهده می‌شود. ماهانه 80500 فرصت شغلی برای مهندسان وجود دارد، بیشتر این فرصت‌ ها، در باواریا، بادن-وورتمبرگ و نوردراین-وستفالن هستند.

بسیاری از ساختمان‌ ها و سازه‌ های تاریخی در آلمان و اطراف آن در حال بازسازی هستند و برای انجام این پروژه‌ ها، به‌کمک مهندسان عمران زیادی نیاز است. همچنین، در پروژه‌ هایی مانند ایجاد شهر‌های هوشمند، تقاضا‌ی زیادی برای مهندسان عمران وجود دارد.

برخی از فرصت‌های شغلی مرتبط با مهندسی عمران در آلمان

– مهندس عمران سطح ورودی: میانگین درآمد این افراد برابر با 40 هزار یورو در سال است.

– مدیر پروژه: افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند درآمدی برابر با 65 هزار یورو در سال داشته باشند.

– مهندس سازه: میانگین درامد سالانه مهندسین سازه برابر با 56 هزار یورو است.

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در کشور آلمان موفق شود، باید داشته باشد:

درآمد یک مهندس عمران در آلمان

کشور آلمان به‌ دلیل فرهنگ کاری خاص خود، کارمند پسند است. در این کشور، تعداد تعطیلات کافی و حقوق مناسب بدون نیاز به اضافه‌ کاری وجود دارد. بنابراین، شما می‌توانید در این کشور حقوق‌ خوبی را دریافت کنید. به‌طور معمول، میانگین حقوق دریافتی شما به مواردی مانند شهر محل زندگی، نوع صنعت، مهارت‌ های شما و… بستگی دارد. همچنین، توانایی‌ های شما هنگام مذاکره، می‌تواند نقش کلیدی را در تعیین میزان حقوق شما ایفا کند.

میانگین درآمد یک مهندس عمران در آلمان تقریبا برابر ۴۰۰۰۰ یورو است.

حداقل درآمد: ۲۶۰۰۰ یورو

حداکثر درآمد: ۶۵۰۰۰ یورو

میزان درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تجربه:

میزان تجربه میانگین درآمد حدودی
کمتر از ۱ سال ۳۹۰۰۰ یورو
۱ تا ۴ سال ۴۰۰۰۰ یورو
۵ تا ۹ سال ۴۷۰۰۰ یورو
۱۰ تا ۱۹ سال ۵۱۰۰۰ یورو
بیش از ۲۰ سال ۶۸۰۰۰ یورو

افزایش درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تحصیلاتی که دارد:

میزان تحصیلات افزایش درآمد بر حسب درصد
دوره دبیرستان  –
دیپلم ۱۷%
کارشناسی ۲۴%
کارشناسی ارشد ۲۹%
دکترا ۲۳%

برخی حقایق جالب در مورد بازار کار مهندسی عمران در کشور آلمان:

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر میخواهد در کشور آلمان موفق شود، باید داشته باشد:

  • کار با نرمافزار اتوکد خودکار
  • تسلط به مایکروسافت آفیس
  • طراحی مهندسی
  • مدیریت پروژه

شرح وظایف شغلی مهندس عمران در آلمان

مدیریت پروژه

بحث و گفتگو با سایر همکاران در مورد نیاز‌های پروژه

تجزیه و تحلیل آمار نقشه برداران

مدل‌سازی نقشه‌ ها با استفاده از نرم‌ افزار

ارزیابی تاثیرات محیط زیست بر روی سازه‌ ها

تجزیه و تحلیل هزینه‌ های مربوط به نیروی کار، مواد

و …

برخی حقایق جالب در مورد بازار کار مهندسی عمران در کشور آلمان

در هر سال، ۶ درصد به درآمد یک مهندس عمران از سوی کارفرما اضافه می‌شود.

درآمد مهندسان عمرانی که در بخش دولتی کار می‌کنند، ۵ درصد بیشتر از افرادی که در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.

درآمد مهندسان عمران مرد، ۷ درصد نسبت به همکاران خانمشان بیشتر است.

شرایط کار در آلمان

کار در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی درباره شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور برای ایرانیان آشنا شوید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید.

سخن آخر

امیدواریم این مقاله پاسخ سوالاتی که در رابطه با مهاجرت به آلمان، تحصیل یا کار در رابطه با رشته مهندسی عمران، را به خوبی داده باشد. اگر سوالی دارید که جواب آن هنوز برای شما مشخص نیست، حتما آن را با ما و همراهان این مقاله از گروه هرمس اپلای در بخش کامنت ها مطرح فرمایید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در کشور آلمان موفق شود، چیست؟
کار با نرم افزار اتوکد خودکار تسلط به مایکروسافت آفیس طراحی مهندسی مدیریت پروژه
درآمد یک مهندس عمران در آلمان چه مقدار است؟
میانگین درآمد یک مهندس عمران در آلمان تقریبا برابر ۴۰۰۰۰ یورو است.
افزایش درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تحصیلاتی که دارد چگونه است؟
کارشناسی ۲۴% کارشناسی ارشد ۲۹% دکترا ۲۳%
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

28 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی
5 ماه قبل

لطفا بهترین شهرهای مناسب برای کار مهندس عمران در آلمان برای ایرانیها رو معرفی کنید.

جواد
10 ماه قبل

سلام
خسته نباشید
من مهندس عمران هستم و حدود 15 سال سابقه کار دارم و دوست دارم در زمینه ی متره و صورت وضعیت نویسی فعالیت کنم.
تری دی مکس و اتوکد هم بطور حرفه ای بلدم ولی محاسبه سازه و… کار نکردم.
در حال خوندن سطح b2 هستم.
سوالم اینه که تو کدوم شهر کار برام بیشتره؟ حقوق چقدر محاسبه میشه؟ و کلا حرفه متره و صورت وضعیت در آلمان چه نامیده میشه؟

ممنون که راهنمایی می فرمایید.

کارشناس هرمس
پاسخ به  جواد
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر.
برای تخصص عمران امکان اخذ جاب آفر وجود دارد اما میزان حقوق دریافتی بستگی به سابقه کار و میزان مهارت شما دارد.

نیما
1 سال قبل

سلام من مهندس عمران ۳۴ ساله با ۱۰ سال سابقه هستم و مورک a1المانی دارم میخواستم بدونم کدوم شهر المان برای کار بهتره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس هرمس
پاسخ به  نیما
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
رشته شما برای آلمان مناسبه و تقریبا در تمام شهر های آلمان امکان کاریابی دارید اما به صورت کلی در بخش های غربی فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت .

کادر هرمس اپلای