هزینه‌ها مدارک و مزایای اقامت آلمان؛ شرایط اخذ اقامت دائم آلمان کدامند؟

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان؛ انواع و مراحل مختلف دریافت اقامت آلمان

دریافت اقامت آلمان با توجه به امکانات بالا این کشور از جمله بیمه درمانی قوی، امنیت شغلی بالا و هزینه‌های پایین تحصیل، فرصت‌های بی‌نظیری را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. شرایط اخذ اقامت دائم آلمان به دلیل تصمیمات جدید دولت این کشور برای جذب نیروی کار، برای مهاجران به خصوص افراد صاحب تخصص آسان‌تر از گذشته شده است. اگر قصد دارید اقامت دائم آلمان را به دست آورید تا انتهای این مطلب از هرمس اپلای همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع اقامت آلمان

فرقی ندارد که با چه هدفی به کشور آلمان مهاجرت می‌کنید، مهم این است که بدانید اقامت در آلمان به دو صورت موقت و دائم خواهد بود. در حقیقت مجوز زندگی در آلمان با توجه به دو اقامت گفته شده بررسی خواهد شد. به این صورت که افراد در ابتدای ورود به آلمان، مشمول اخذ اقامت موقت می‌شوند و با گذشت زمان موردنظر دولت آلمان، می‌توان برای اقامت دائم اقدام کرد.

اقامت موقت آلمان شامل مهاجرت به آلمان برای یک هدف خاص در مدت زمانی معین است؛ به‌طور مثال، اخذ اقامت برای تحصیلات دانشگاهی، تحقیقات علمی، کار آزاد، به‌واسطه خانواده و نسبت فامیلی، مهم‌ترین موارد اقامت موقت در این کشور هستند. اقامت دائم آلمان، تنها پس از ۵ سال اقامت در این کشور و تسلط به زبان آلمانی به فرد داده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از آنکه هزینه‌های اضافی برای مهاجرت به آلمان بپردازید، جوانب کار را به‌دقت بررسی کنید.

اقامت موقت آلمان

با توجه به هدفی که برای مهاجرت به آلمان دارید، می‌توانید در قالب بلو کارت یا ویزای تحصیلی مجوز اقامت آلمان را دریافت کنید. در حقیقت اگر برای تحصیل، کار یا پناهندگی به آلمان مهاجرت کنید، شرایط اقامت موقت را دارید. البته توجه کنید که هدف شما از اقامت مشخص است و نمی‌توان فعالیت‌های غیرمجاز انجام داد. به این معنا که اگر اقامت تحصیلی دریافت کرده‌اید، شرایط مشغول شدن به کار را ندارید.

اقامت در آلمان، به شکل دائم و موقت وجود دارد.
اقامت موقت و دائم آلمان

با داشتن اقامت موقت آلمان، شما مجاز می‌شوید که طی مدت زمان واضحی برای قصد به‌خصوصی (سفر، ادامه تحصیل، اشتغال، وغیره) در این کشور زندگی کنید؛ یعنی حتی برای سفر به آلمان هم شما باید مجوز اقامت در این کشور را داشته باشید. نخستین گام برای به دست آوردن اقامت موقت این کشور، اخذ ویزا است که در انواع متفاوتی از جمله توریستی، کاری، تحصیلی، پیوست به خانواده، نمایشگاهی و غیره، صادر می‌شود.

اقامت دائم آلمان

بعد از اینکه مدت اعتبار اقامت موقت متقاضی در آلمان به پایان برسد، می‌توان با توجه به فراهم بودن شرایط اخذ اقامت دائم آلمان، برای دریافت آن اقدام کرد. می‌توان گفت افرادی که با اقامت موقت در کشور آلمان زندگی می‌کنند، بسته به نوع اقامتی که دارند، می‌توانند بین سه تا پنج سال آن را به اقامت دائم تبدیل کنند. با گرفتن اقامت دائم کشور آلمان، دیگر نیازی به تمدید دوره‌ای ویزای خود ندارید. همان‌طور که گفتیم، این اقامت برای مهاجرانی صادر می‌شود که حداقل پنج سال در کشور آلمان زندگی کرده‌اند و تسلط خوبی به زبان آلمانی (حداقل B2) دارند. اما با چه روش‌هایی می‌توان برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان اقدام کرد؟

روش‌های گرفتن اقامت دائم آلمان

همان‌طور که توضیح داده شد، برای اینکه بتوان اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کرد، نیاز است که یکسری نکات را دانست. اخذ ویزاهای آلمان اولین نکته‌ای است که باید برای دریافت اقامت آلمان از نوع دائم موردتوجه قرار گیرد.

دریافت اقامت دائم آلمان روش‌های مختلفی دارد.
راه‌های اخذ اقامت آلمان

با اخذ ویزا می‌توان به آلمان مهاجرت کرد و بعد از گذشت چند سال برای اقامت دائم آلمان درخواست داد؛ اما چه روش‌هایی برای گرفتن اقامت دائم آلمان وجود دارد؟

اقامت کاری آلمان

اقامت دائم آلمان از راه‌های مختلفی قابل‌دسترس است؛ اما یکی از بهترین راه‌ها برای نیل به این هدف، اخذ ویزای کار آلمان به‌واسطه مهارت و تخصص داشتن در یک مبحث خاص است. آلمان به سرمایه‌گذار متخصصی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، نگاه ویژه‌ای داشته و این دست مهاجرین را از مزایای اقتصادی و اجتماعی بخصوصی بهره‌مند می‌کند. در صورتی که قصد کار کردن در کشور آلمان را دارید و از این طریق می‌خواهید که مهاجرت به آلمان داشته باشید باید برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید. همچنین می‌توانید با دریافت ویزای کاری بعد از چهار سال برای اقامت دائم اقدام کنید.

اقامت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان نیازی به پرداخت شهریه بالا ندارد. به‌ویژه این‌که برای دوره‌های دکتری و بالاتر، تقریباً رایگان تمام می‌شود. برای اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل، باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور، پذیرش بگیرید. در ابتدا، یک ویزای شش‌ماهه برای شما صادر می‌شود که تا زمان اتمام تحصیلات قابل تمدید است. بعد از فارغ‌التحصیلی نیز شما می‌توانید هجده ماه دیگر در آلمان بمانید و کار پیدا کنید. اگر موفق به پیدا کردن کار شوید، می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تغییر دهید.

تمامی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و افرادی که از طریق اوسبیلدونگ وارد بازار کار آلمان می‌شوند، می‌توانند بعد از دو سال برای اقامت دائم آلمان اقدام کنند. در صورت داشتن پیش‌شرط‌های لازم نیز بعد از گذشت سه سال از دریافت اقامت دائم، می‌توانند برای شهروندی آلمان و در ادامه آن اخذ پاسپورت آلمان درخواست دهند. تحصیل در آلمان یکی از روش‌های ساده و راحت برای اقامت در این کشور است؛ اما دقت داشته باشید که در این روش نیاز است که زبان آلمانی را بدانید و مدرک معتبری ارائه کنید.

اقامت سرمایه‌گذاری آلمان

کشور آلمان را می‌توان چهارمین قدرت اقتصادی دنیا دانست، از این‌رو متخصص زیادی برای سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت می‌کنند. در حقیقت افراد سرمایه‌گذار می‌توانند با ثبت شرکت، کارآفرینی و استارتاپ برای اقامت اقدام کنند. همچنین این افراد در آلمان بعد از سه سال می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.

برای اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه‌گذاری باید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید که سهم قابل‌توجهی در اقتصاد آلمان (به‌عنوان ‌مثال استخدام حداقل پنج کارمند آلمانی) داشته باشد. شما همچنین باید حداقل ۶ سال قبل از ارائه درخواست شهروندی، در این کشور زندگی کرده باشید. اخذ این ویزا یکی از سریع‌ترین راه‌های دریافت اقامت کشور آلمان است؛ زیرا اکثر تحصیل‌کرده ها که از راه‌های دیگری برای مهاجرت به این کشور اقدام می‌کنند، حداقل ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد تا اقامت دائم را دریافت نمایند.

اگر در آلمان سرمایه‌گذاری کرده یا کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده باشید، شما و اعضای نزدیک خانواده‌تان می‌توانید برای ویزای این کشور درخواست دهید. از طریق این برنامه، همسر، فرزندان تحت تکفل زیر ۱۸ سال و فرزندان بالای ۱۸ سالی که به شما یا همسرتان از نظر مالی یا مشکلات سلامتی وابسته هستند، می‌توانند وارد آلمان شوند. همسر و فرزندان شما می‌توانند از طریق دریافت ویزای سرمایه‌گذاری آلمان وارد آلمان شده و در این کشور از امکانات تحصیلی، کاری، مراقبت‌های بهداشتی و غیره برخوردار گردند.

کیفیت زندگی در آلمان، از بهترین‌ها در جهان است. در این خصوص می‌توان به تأمین آموزش، فرصت‌های شغلی و مراقبت‌های بهداشتی اشاره کرد. اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور، در نهایت به دریافت پاسپورت آلمانی منتهی خواهد شد. پس ‌از آن قادر خواهید بود بدون ویزا به بیش از 189 کشور در سرتاسر جهان سفر کنید.

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری در این کشور
اقامت دائم آلمان از طریق ویزای سرمایه‌گذاری

مبلغ حداقلی برای اخذ ویزای کارآفرینی آلمان وجود ندارد. با این‌ حال توصیه غیررسمی ما به شما این است که حداقل ۳۶۰ هزار یورو در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. این مبلغ نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری شما تمام الزامات تعیین‌شده توسط دولت آلمان را برآورده خواهد کرد. در ادامه مدت زمان لازم، نحوه درخواست ویزا و روند دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور را بررسی خواهیم کرد.

دوره زمانی اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

دوره زمانی برای دریافت اقامت کشور آلمان از طریق سرمایه‌گذاری تجاری به شرح زیر است:

 • دریافت ویزا و تأیید طرح تجاری شما ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد.
 • پس از سه سال اقامت موقت در آلمان، شرایط اخذ اقامت دائم آلمان را خواهید داشت.
 • پس ‌از آن ۳ تا ۵ سال دیگر طول می‌کشد تا به‌عنوان یک شهروند آلمانی، واجد شرایط اخذ تابعیت باشید.

در نهایت، به طور کلی حداقل 6 سال طول می‌کشد تا بتوانید از اقامت موقت به اخذ تابعیت کشور آلمان برسید.

شرایط ویزای خوداشتغالی آلمان

برای درخواست ویزای خوداشتغالی و راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. ایجاد یک طرح تجاری جامع، سودمند و البته مشخص کردن اهداف خود در آن
 2. داشتن تجربه تجاری مرتبط با طرح ارائه‌شده
 3. داشتن تأثیر مثبت کسب‌وکار یا شرکت بر اقتصاد آلمان
 4. برآورده ساختن تقاضای منطقه‌ای یا اقتصادی آلمان
 5. استخدام حداقل پنج کارمند تبعه آلمانی در شرکت خود
 6. ارائه تضمین در خصوص تأمین مالی موردنیاز برای کسب‌وکار از طریق سرمایه‌گذاری در خرید سهام یا تعهد وام
 7. نداشتن سابقه جنایی

داشتن این شرایط، برای اخذ ویزای خوداشتغالی آلمان ضروری هستند؛ در ادامه مراحل اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری را شرح می‌دهیم.

روند دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

روند گام‌به‌گام دریافت اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه‌گذاری به شرح زیر است:

 1. ایجاد یک طرح تجاری

برای سرمایه‌گذاری در آلمان، ابتدا بهتر است با کارشناسان حقوقی، مالی و مهاجرتی مشورت کنید. از این طریق می‌توانید یک طرح تجاری که شرایط سرمایه‌گذاری آلمان را برآورده می‌کند، ایجاد نمایید. شما باید در طرح خود تمام جزئیات ایده خود را توضیح دهید. همچنین باید بیان کنید که این طرح چگونه می‌تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد. طرح ارائه‌شده از طرف شما توسط اتاق بازرگانی و صنعت محلی در کشور آلمان بررسی خواهد شد.

 1. اقدام برای ویزای خوداشتغالی در سفارت آلمان

بعد از اینکه طرح تجاری مورد تائید قرار گرفت، امکان درخواست ویزای خوداشتغالی از سفارت آلمان، فراهم می‌شود.

 1. دریافت مجوز اقامت موقت

زمانی که وارد آلمان می‌شوید، مجوز اقامت آلمان به‌صورت موقت از طرف اداره مهاجرت این کشور برایتان فعال می‌شود. این مجوز برای مدت سه سال صادر می‌شود و قابل تمدید است.

 1. دریافت مجوز اقامت دائم آلمان

پس از سه سال اقامت بدون وقفه در کشور آلمان، می‌توانید برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهید.

 1. درخواست شهروندی آلمان

شما می‌توانید پس از ۸ سال زندگی بدون وقفه در آلمان، برای درخواست تابعیت این کشور هم درخواست دهید. اگر بدون هیچ مشکلی در جامعه آلمان زندگی کنید و به زبان آلمانی مسلط شده باشید، می‌توانید تنها پس از شش سال اقامت، برای شهروندی آلمان درخواست خود را ارائه کنید.

اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

آلمان برای کودکی که در این کشور به دنیا آمده است در دو حالت اقامت ارائه می‌کند. به این ترتیب که حداقل یکی از والدین فرزند، اقامت دائم کشور آلمان را داشته باشد یا یکی از والدین حداقل هشت سال اقامت قانونی کشور آلمان را داشته باشد. توجه داشته باشید که این دو موضوع برای شرایطی است که شما بخواهید برای فرزند خود اقامت دریافت کنید نه اینکه از طریق فرزند برای خودتان اقامت بگیرید.

اخذ اقامت از طریق ازدواج

ازدواج، یکی دیگر از شرایط اخذ اقامت دائم آلمان است. متقاضی اقامت باید با فردی ازدواج کند که مقیم یا شهروند آلمان باشد. همچنین نیاز است که سابقه روابط عاطفی زوج ثابت شود و فرد متقاضی حداقل در سطح b1 زبان آلمانی را بداند. همچنین نیاز است که تمکن مالی خود را ثابت کند. با گذراندن مراحل گفته شده، ابتدا اقامت موقت و در نهایت می‌توان اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کرد.

یکی از راه‌های ساده و کم‌هزینه برای هزینه اخذ اقامت، ازدواج با فردی است که تابعیت آلمانی دارد. برای ازدواج افراد خارجی با یک فرد آلمانی و مهاجرت به این کشور، قوانین ویزای آلمان و اصول ویژه‌ای وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از متن کامل آن‌ها حتماً با یک مشاور حقوقی مهاجرتی در مؤسسه معتبر مشورت کنید.

آیا می‌توان اقامت آلمان را از طریق ازدواج کسب کرد؟
اخذ اقامت آلمان دائم آلمان با ازدواج

توجه داشته باشید که اقامت کشور آلمان از طریق ازدواج، تنها برای مهاجری صادر می‌شود که در ۱۸ ماه اول پس از ازدواج در آلمان زندگی کنند. ازدواج موقت در آلمان منجر به صدور مجوز اقامت نمی‌شود. ازدواج شما باید به‌صورت رسمی ثبت‌شده باشد تا بتوانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

افرادی که در ایران با یک شهروند یا تبعه آلمانی ازدواج رسمی و دائم کرده باشند نیز می‌توانند با ارائه مدرک، اقامت موقت آلمان را دریافت کنند؛ اما دریافت این اقامت باز هم به‌ شرطی امکان‌پذیر است که هجده ماه اول پس از ازدواج را در خاک آلمان با همسر خود زندگی کنند. یکی دیگر از شروط اقامت از طریق ازدواج در آلمان این است که همسر آلمانی شما بتواند هزینه‌های اقامت شما در این کشور را بپردازد.

از جمله مزایای این نوع اقامت می‌توان به مواردی چون اجازه اشتغال تمام وقت، برخورداری از مزایای اجتماعی و امکان درخواست اقامت دائم بعد از سه سال اشاره کرد. صدور ویزای ازدواج آلمان معمولاً ظرف کمتر از شش ماه انجام می‌شود.

اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

یکی از روش‌های اقامت آلمان، ثبت شرکت در یکی از شهرهای این کشور است. ثبت شرکت در آلمان برای افرادی مناسب است که با بودجه مالی مناسب و کافی، یک فعالیت تجاری با سود و راندمان بسیار عالی در این کشور را آغاز می‌کنند.

یکی از روش‌های اخذ اقامت آلمان، ثبت شرکت است.
کسب اقامت دائم آلمان از طریق ثبت شرکت

برای دریافت اقامت دائم آلمان و اقامت موقت از طریق ثبت شرکت، مدارک کاری شما باید کامل باشد. برای این کار، سابقه کاری و فعالیت‌های تجاری شما باید به تأیید مراجع قانونی آلمان برسد، قراردادهای مربوط به شرکت جدید باید توسط مؤسسه معتبر در آلمان ثبت و تنظیم شوند و فرد متقاضی باید حتماً به‌صورت حضوری در مصاحبه شرکت کند.

آیا اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک ممکن است؟

برخی کشورها هستند که شما می‌توانید با خرید ملک در آن‌ها، اقامت موقت یا دائم بگیرید. کشور آلمان، جزء این کشورها نیست. اگرچه خرید ملک در این کشور سرمایه‌گذاری خوبی است، اما منجر به شرایط اخذ اقامت دائم آلمان برای سرمایه‌گذارا  چه از نوع موقت و چه از نوع دائم نمی‌شود. برای گرفتن اقامت موقت آلمان، تنها روش‌های موجود، کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری و ازدواج هستند. همچنین بسته به نوع اقامت موقت، تنها بعد از ۳ تا ۵ سال، می‌توان اقامت دائم آلمان را گرفت.

شرایط بهتر برای گرفتن اقامت آلمان

بعضی مهاجران می‌توانند تحت شرایط آسان‌تری اقامت دائم آلمان را دریافت کنند که عبارتند از:

 • دارندگان کسب‌وکار

یکی از این گروه‌ها، مهاجرانی هستند که در کشور آلمان، کسب‌وکار یا تجارت مستقل دارند. این متقاضی در صورت داشتن شرایطی که ذکر کردیم، می‌توانند بعد از سه سال برای اقامت دائم اقدام کنند.

 • اعضای خانواده تبعه آلمانی

علاوه بر این، اعضای خانواده کسی که تبعه آلمان است نیز می‌تواند بعد از سه سال اقامت دائم بگیرد. البته در صورتی درخواست آن‌ها پذیرفته می‌شود که سطح زبان آلمانی آن‌ها حداقل B1 باشد.

 • دارندگان کارت آبی

افرادی که بلو کارت آلمان دارند، در صورت داشتن شرایط ذکرشده می‌توانند خیلی سریع اقامت دائم بگیرند. اگر سطح زبان دارنده کارت آبی، A1 باشد، بعد از پرداخت 33 ماه بیمه بازنشستگی می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند. اگر هم B1 به بالا باشد، بعد از تنها 21 ماه می‌تواند اقدام نماید.

 • فارغ‌التحصیلان

گرفتن اقامت آلمان برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه و دوره‌های آوسبیلدونگ نیز راحت است. به این صورت که بعد از اشتغال، می‌توانند پس از پرداخت 24 ماه بیمه بازنشستگی، درخواست اقامت دائم دهند. حداقل سطح زبان مشخص‌شده برای این گروه، B1 است.

 • نیروهای دولتی آلمان

مهاجرانی که برای ارگان‌های دولتی یا کارفرمایان دولتی کار می‌کنند، می‌توانند بعد از سه سال، اقامت دائم بگیرند. این افراد نیازی به پرداخت بیمه بازنشستگی ندارند، اما باید سایر شروط ذکرشده در بالا را داشته باشند.

 • فرزندان ساکنان آلمان

توجه داشته باشید که اگر تبعه آلمان نیستید و در آلمان زندگی می‌کنید، فرزندان شما که تا قبل از 16 سالگی، حداقل 5 سال در کشور آلمان زندگی کرده‌اند، می‌توانند اقامت دائم آلمان را بگیرند. البته دریافت این اقامت منوط به این است که هزینه‌های زندگی فرزند شما، بدون دریافت کمک دولتی تأمین شود. برای فرزندانی که مشغول گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ یا دوره‌های تحصیلی هستند، داشتن استقلال مالی مهم نیست. همچنین باید تا سطح B1 به زبان آلمانی مسلط باشند و سابقه کیفری نداشته باشند.

فرم ثبت‌نام اقامت آلمان

فرد متقاضی اقامت کشور آلمان باید قبل از هر اقدامی، ‌فرم مربوط به اقامت را تکمیل کند. توجه داشته باشید که فرم ثبت‌نام اقامت با توجه به روشی که برای اقامت انتخاب می‌کنید، تفاوت دارد. در نتیجه مهم است که فرم موردنظر خود را برای مهاجرت تکمیل کنید. همچنین نیاز است که اطلاعات شما با صداقت وارد شود تا صحت اطلاعات، قابل احراز باشند. در حقیقت تکمیل فرم ثبت‌نام اهمیت زیادی دارد در نتیجه حساسیت زیادی برای تکمیل فیلد‌ها داشته باشید، حتی بهتر است که از یک وکیل مهاجرت به آلمان هم کمک بگیرید تا اطلاعات صحیحی را در فرم وارد کنید.

هزینه‌های گرفتن اقامت آلمان

هزینه‌های مختلفی را باید برای گرفتن اقامت آلمان در نظر گرفت که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان هزینه‌های صدور ویزا و مجوز اقامت دانست. در حقیقت افرادی که برای مهاجرت به آلمان اقدام می‌کنند این سوال را دارند که هزینه اقامت دائم آلمان چقدر است؟

همه مراحل اقامت در آلمان، هزینه دارند.
هزینه‌ها و مخارج اخذ اقامت کشور آلمان

برای پاسخ به این سوال بهتر است که از مهم‌ترین هزینه‌های مهاجرت به آلمان اطلاع داشته باشید که این موارد به شرح زیر هستند:

 • برای صدور ویزا حداقل باید 75 تا 80 یورو هزینه کرد.
 • مجوز اقامت کوتاه‌مدت آلمان حدود 820 یورو هزینه دارد.
 • برای صدور اقامت بلندمدت اروپا نیاز است که حدود 85 یورو هزینه کرد.
 • هزینه صدور بلو کارت آلمان 100 یورو است.
 • برای مجوز اقامت دائم نیاز است که 113 یورو هزینه کرد.
 • مجوز اقامت دائم (خوداشتغالی) حدود 124 یورو هزینه دارد.
 • برای مجوز اقامت دائم (نیروهای متخصص) 147 یورو نیاز است.
 • اقدام برای مجوز شهروندی آلمان حدود 255 یورو هزینه دارد.

به‌طور کلی برای تمدید ویزا و اقامت، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود، اما ممکن است که با توجه به یکسری شرایط، برای تمدید موارد گفته شده نیاز به پرداخت هزینه باشد.

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان

مهم‌ترین شرایط اخذ اقامت آلمان از نوع دائم به شرح زیر هستند:

 • متقاضی حداقل پنج سال اقامت موقت آلمان را داشته باشد.
 • متقاضی باید در سال‌های اقامت موقت تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود و خانواده خود را داشته باشد.
 • مدرک زبان آلمانی در سطح A2 برای متقاضی قابل استناد باشد.
 • حداقل سه سال اقامت موقت داشت که این شرط برای افرادی است که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده‌اند.
 • متقاضی اقامت کار در آلمان حداقل 60 ماه حق بیمه بازنشستگی پرداخت کرده باشد؛ بیمه بازنشستگی در کشور آلمان، به‌صورت خودکار از حقوق شما کسر می‌شود. درصدی از آن را هم کارفرمای شما می‌پردازد.
 • متقاضی اقامت دائم دارای خانه و شرایط زندگی ایدئال باشد؛ فضای زندگی شما مناسب تعداد نفراتی باشد که در آن زندگی می‌کنند. میزان فضای منزل به ازای هر نفر، در ایالت‌های مختلف کشور آلمان متفاوت است.
 • متقاضی باید سابقه کیفری و جرم در آلمان را نداشته باشد؛ محکومیت‌های منجر به جریمه نقدی و حبس‌های تعلیقی کمتر از سه ماه، موجب رد درخواست اقامت دائم شما نخواهد شد.
 • شخصی که برای اقامت دائم آلمان درخواست می‌دهد، باید حتماً مجوز کار در این کشور را داشته باشد.
 • متقاضی باید در دوره‌های انتگراسیون کورس (Integration Course) شرکت کند و این دوره‌ها را با موفقیت به اتمام برسند. هزینه شرکت در این دوره‌ها به ازای هر جلسه، دو یورو و بیست سنت است. برای برخی از گروه‌های مهاجر، مانند کسانی که از خدمات جاب سنتر یا سوسیال استفاده می‌کنند، هزینه شرکت در این دوره‌ها توسط اداره مهاجرت آلمان پرداخت می‌شود.

مواردی که گفته شد برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان در نظر گرفته شده است. البته ممکن است که موارد دیگری هم وجود داشته باشند که توصیه می‌کنیم از یک وکیل مهاجرتی برای مشاوره کمک بگیرید؛ اما به‌طور کلی با داشتن شرایط گفته شده می‌توان برای اقامت آلمان درخواست داد.

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم آلمان

تکمیل مدارک هویتی موردنیاز یکی از شرایط اخذ اقامت دائم آلمان است. دقت داشته باشید که مدارک اخذ ویزا با مدارک اقامت آلمان تفاوت‌هایی دارد. در حقیقت هنگامی‌ که برای اقامت دائم کشور آلمان اقدام می‌کنید، نیاز است که مدارک مختلفی را ارائه کنید. این مدارک عبارتند از:

 • کپی پاسپورت معتبر
 • کپی قرارداد کار
 • نامه اشتغال به کار
 • فیش حقوقی در 6 ماه اخیر
 • آخرین سند پرداخت مالیات بر درآمد
 • ارائه بیمه سلامت
 • کپی قولنامه یا سند خانه
 • کپی مدرک زبان آلمانی
 • مدرک پرداخت بیمه بازنشستگی
 • تکمیل فرم اولیه

یکی از ضروری‌ترین شرایط اخذ اقامت دائم آلمان برای افراد متخصص، ارائه درست مدارک به اداره مهاجرت است. اسناد و مدارک لازم برای گرفتن اقامت، درواقع برای تایید وضعیت اقامت و یا تغییر آن خواسته می‌شوند و با توجه به نوع اقامت و روش اتخاذ شده برای آن، لیست اسناد و مدارک لازم هم برای هر شخص متفاوت می‌شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای اقامت دائم آلمان

مدرک زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید برای اقامت آلمان ارائه کرد. در حقیقت افراد متقاضی برای اینکه بتوانند ویزا یا اقامت کشور آلمان را دریافت کنند، نیاز است که مدرک سطح قابل قبولی از زبان آلمانی را ارائه کنند. سطح زبان آلمانی به سه دسته مبتدی A، متوسط B و پیشرفته C تقسیم می‌شوند. به‌طور معمول برای اینکه بتوانید اقامت یا ویزای آلمان را دریافت کنید، نیاز است که سطح متوسط B1 را حداقل پشت سر گذاشته باشید.

در حقیقت ارائه مدرک زبان آلمانی برای این است که شرایط ارتباط‌گیری و پیدا کردن شغل برای متقاضی مهاجرت به آلمان فراهم باشد. با دانستن زبان آلمانی می‌توان به پیشنهادهای شغلی مختلف فکر کرد و متناسب با تخصص خود، بهترین شغل را انتخاب کرد. در نتیجه توصیه می‌کنیم قبل از برنامه‌ریزی‌های مهاجرت به آلمان برای آموزش زبان آلمانی اقدام کنید.

قانون جدید اقامت دائم آلمان

در سال 2022 قانون جدیدی برای اقامت آلمان از نوع موقت، در نظر گرفته شده که با توجه به آن، افرادی که به مدت پنج سال در آلمان زندگی کرده باشند و جرم و جنایتی در این مدت مرتکب نشده باشند و به‌طور کلی به نظم اساسی دموکراتیک آزاد پایبند باشند، مشمول دریافت اقامت دائم هستند. همچنین این قانون برای افراد زیر 27 سال به‌عنوان یک فرصت ایدئال است که به‌جای چهار سال می‌توانند سه سال در آلمان باشند و برای اقامت آلمان از نوع دائم اقدام کنند.

قوانین مرتبط با شرایط اخذ اقامت دائم آلمان 2022
قوانین جدید برای اقامت دائم آلمان

همچنین قانون جدید اقامت دائم آلمان برای پناهندگان و کارگران ماهری که با جاب آفر آلمان وارد این کشور شده‌اند هم شرایط جدید ایجاد کرده است؛ بنابراین با توجه به قانون جدید، افراد پناهنده و کارگرهای ماهر می‌توانند درخواست اقامت موقت یک‌ساله در آلمان داشته باشند و در این مدت برای اقامت دائم، مدارک مورد نیاز را ارائه کنند. در حقیقت این یک سال زمان کافی است برای این افراد تا بتوانند شغل پیدا کنند و کسب درآمد داشته باشند.

همچنین افرادی که از طریق جاب آفر برای مهاجرت به آلمان اقدام کرده‌اند می‌توانند یکی از اعضای خانواده خود را به‌عنوان همراه در آلمان داشته باشند. تنها نکته مهم این است که اعضای خانواده دیگر نیازی به تسلط نسبی زبان آلمانی ندارد. در شرایط قانون قبلی، اعضای خانواده باید مدرک تسلط نسبی به زبان آلمانی را ارائه می‌کردند.

هزینه اقامت دائم در آلمان

متقاضی‌های اقامت آلمان باید هزینه‌های مختلفی را پرداخت کنند تا شرایط اخذ اقامت دائم آلمان برای افراد متخصص فراهم شود. هزینه‌های اقامت برای افراد متقاضی متفاوت است و باید با توجه به قوانین این مبالغ پرداخت شوند. در حقیقت پرداخت هزینه‌های اقامت به این بستگی دارد که از چه روشی برای اقامت دائم کشور آلمان اقدام خواهید کرد؛ اما به‌طور کلی هزینه کارت اقامت دائم کشور آلمان در شرایط مختلف، متفاوت است که به شرح زیر هستند:

 • در صورتی که متقاضی یک کارگر ماهر باشد، باید هزینه ۱۱۳ یورو را پرداخت کند.
 • اگر فرد خود اشتغال باشد مبلغ ۱۲۴ یورو باید پرداخت کند.
 • افراد متخصص برای دریافت اقامت باید 147 یورو هزینه کنند.
 • اگر متقاضی اقامت، شهروند ترکیه باشید، نیاز است که 28.80 یورو هزینه کند.

تا اینجا با هزینه اقامت در آلمان آشنا شدیم، در ادامه درباره تمدید این اقامت صحبت خواهیم کرد.

تمدید اقامت آلمان

برای اینکه بتوان اقامت آلمان را تمدید کرد، نیاز است که به نوع ویزا، نوع اقامت و شرایط مختلف دیگر توجه کرد. در حقیقت برخی از اقامت‌ها قابل تمدید هستند و برخی دیگر تمدید نمی‌شوند یا تمدید آن‌ها سخت است. به‌طور مثال: اگر از طریق جاب سیکر به آلمان سفر کرده باشید، باید در مدت زمان اعتبار اقامت که شش ماه است یک شغل مناسب با تخصص خود پیدا کنید، در غیر این صورت بعد از اتمام شش ماه، ویزا تمدید نمی‌شود و باید به کشور مبدأ بازگشت.
در مثال دیگر می‌توان به ویزای تحصیلی اشاره کرد، در حقیقت اگر ویزای تحصیلی دارید و مدت اقامت متقاضی تمام شده باشد، در صورتی می‌توان اقامت را تمدید کرد که مدارک معتبری ارائه داد که بتوان اثبات کرد، ادامه تحصیل به زمان بیشتری نیاز دارد.

مزایای اقامت دائم آلمان

اگر شما هم علاقه‌مند هستید که به آلمان مهاجرت کنید، توصیه می‌کنیم که بعد از اتمام اقامت موقت برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید، زیرا مزیت‌های زیادی را می‌توان برای زندگی و اقامت آلمان برشمرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • متقاضی با دریافت اقامت دائم کشور آلمان می‌تواند برای هر مدت و به‌صورت نامحدود در آلمان بماند و زندگی کند.
 • فردی که اقامت دائم دارد می‌تواند هر شغلی داشته باشد و شغل وی دلیلی برای اقامت او نیست.
 • با دریافت اقامت دائم کشور آلمان می‌توان به راحتی و به‌صورت آزاد در محدوده اتحادیه اروپا رفت‌وآمد داشت.
 • افراد با اخذ اقامت دائم شرایط تحصیل و دوره‌های آموزشی را بدون محدودیت دارند.
 • با اخذ اقامت دائم می‌توان برای بیمه خدمات درمانی و انواع بیمه‌های سلامت اقدام کرد و تحت پوشش قرار گرفت.
 • در صورتی که شرایط پرداخت هزینه‌های مسکن برای فرد وجود نداشته باشد، دولت آلمان به وی کمک خواهد کرد.
 • با اخذ اقامت دائم کشور آلمان می‌توان از وام‌های مختلف مسکن و تحصیل بهره‌مند شد.
 • دانشجویی که اقامت دائم دارد می‌تواند از خدمات دانشجویی و مبلغ ماهانه بهره‌مند شود.
 • فردی که اقامت دائم کشور آلمان را دارد و قصد بچه‌دار شدن دارد، از سوی دولت آلمان، کمک‌های مالی دریافت می‌کند. همچنین به والدین مجرد نیز کمک‌های مالی ارائه می‌شود.
 • الحاق خانواده برای افرادی که اقامت دائم کشور آلمان را دارند، امکان‌پذیر است.
 • والدینی که اقامت دائم دارند و بچه‌دار می‌شوند، فرزند آن‌ها به‌عنوان شهروند آلمانی محسوب می‌شود.
 • بعد از پنج سال می‌توان برای دریافت پاسپورت آلمانی اقدام کرد.

با دریافت شهروندی یا پاسپورت آلمانی شما می‌توانید بدون نیاز به ویزا، به 189 کشور جهان سفر کنید. علاوه بر این، شما از تمامی بیمه شهروندی در آلمان از جمله حق رأی و دریافت حقوق ماهانه برای فرزندان خود برخوردار خواهید شد. همچنین، می‌توانید بدون باطل کردن شهروندی یا پاسپورت ایرانی خود، پاسپورت آلمانی بگیرید.

اخذ اقامت دائم آلمان، مزایای بسیاری برای افراد دارد.
مهم‌ترین مزایای اقامت دائم آلمان

مزیت‌های اقامت دائم آلمان بیش از این مواردی است که گفته شد؛ از این‌رو توصیه می‌کنیم که با مشاورهای متخصص در حوزه اقامت آلمان ارتباط برقرار کنید.

شرایط اخذ تابعیت آلمان پس از اقامت دائم

به‌طور حتم هنگامی ‌که فردی برای مهاجرت به کشور دیگر تصمیم می‌گیرد، به تابعیت آن کشور هم فکر خواهد کرد. اگر شما به آلمان مهاجرت می‌کنید باید بدانید که بعد از دریافت اقامت دائم آلمان یا موقت آن و حداقل هفت یا هشت سال زندگی می‌توانید برای تابعیت یا شهروندی این کشور اقدام کنید.
برای این موضوع نیاز است که تسلط کامل به زبان آلمانی داشت و نشان داد که به سیستم قانونی کشور احترام می‌گذارید و آن را رعایت می‌کند. افرادی که تابعیت آلمان را داشته باشند می‌توانند برای پاسپورت آلمان اقدام کرده و آن را دریافت کنند. توجه کنید در صورتی که تابعیت آلمان را داشته باشید و پاسپورت دریافت کنید می‌توانید به 189 کشور بدون اخذ ویزا سفر کنید.

تفاوت اقامت و تابعیت

برخی از افراد تفاوت اقامت و تابعیت را نمی‌دانند از همین رو با مشکلاتی مواجه خواهند شد. فردی که برای مدت مشخص یا به‌صورت دائم در کشور آلمان زندگی می‌کند، در حقیقت اقامت آلمان را دارد. اقامت می‌تواند به‌صورت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری یا شرایط دیگر باشد؛ اما تابعیت به معنای این است که فرد به‌عنوان شخص آلمانی یا شهروند شناخته می‌شود. فردی که بعد از اقامت دائم برای تابعیت اقدام کند، می‌تواند تبعه آلمان شود و از تمام حقوق کار و مزایای کشور آلمان بهره‌مند شود.

اقامت دائم یا شهروندی آلمان

افرادی که به آلمان مهاجرت می‌کنند به دنبال فراهم کردن شرایط اخذ اقامت دائم آلمان هستند و در حقیقت با هدف گرفتن این نوع اقامت مهاجرت می‌کنند. از این‌رو برای اینکه بتوان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد، می‌توان از طریق روش‌های گفته شده اقدامات لازم را انجام داد؛ اما برخی از افراد هدف دیگری در مهاجرت به آلمان دارند که باعث می‌شود تا سطح زندگی بهتری را تجربه کنند. اخذ شهروندی آلمان همان هدف مهمی است که شرایط زندگی در آلمان را بهبود می‌دهد و می‌توان از مزیت‌های مختلفی بهره‌مند شد. به‌طور حتم میان اقامت دائم و شهروندی آلمان تفاوت‌هایی وجود دارد. در حقیقت فردی که بتواند تابعیت کشور آلمان را دریافت کند هیچ تفاوتی با یک شهروند بومی ‌آلمان ندارد و می‌تواند از مزیت‌های مختلفی استفاده کند.

اما اگر بخواهیم درباره تفاوت اقامت دائم و شهروندی آلمان توضیحاتی ارائه کنیم باید بگوییم؛ افرادی که اقامت آلمان را دارند برای تمدید کارت خود باید هر پنج سال یک‌بار اقدام کنند؛ اما افرادی که شهروندی آلمان را دریافت کرده‌اند تا آخر عمر خود، در این کشور سکونت می‌کنند. همچنین یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت با شهروندی در اخذ پاسپورت است که این موضوع تنها برای شهروند آلمانی فراهم است. البته بهتر است بدانید که برای دریافت پاسپورت شهروندی نیاز است که ابتدا اقامت موقت و بعد اقامت دائم آلمان را دریافت کرد. در حقیقت برای اینکه بتوان پاسپورت کشور آلمان را دریافت کرد، نیاز است که مدتی اقامت موقت در این کشور داشت. به این معنا که فرد متقاضی شهروندی آلمان، ابتدا باید مدرک زبان آلمانی معتبر داشته باشد و حداقل هشت سال اقامت در این کشور را تجربه کرده باشد.

مدت زمان گرفتن اقامت آلمان

با توجه به توضیحاتی که داده شد، اقامت آلمان در دو دسته اقامت موقت و دائم تقسیم می‌شود. مدت اعتبار این اقامت‌ها، مهم‌ترین موضوع تفاوت آن‌ها است. اقامت موقت یا همان اقامت کوتاه مدت، در حقیقت از طریق روش‌های مهاجرت به آلمان اخذ می‌شود. همچنین مدت زمان اقامت موقت با توجه به روش مهاجرتی که انتخاب شده است، متفاوت خواهد بود؛ اما تمام روش‌های مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت موقت می‌شوند، اولین قدم برای دریافت اقامت دائم هستند.

مدت زمان اخذ اقامت آلمان، بر اساس روش انتخابی، متفاوت است.
زمان لازم برای دریافت اقامت آلمان

به‌طور کلی شرایط اخذ اقامت دائم آلمان یا نوع موقت آن، متناسب با روشی است که فرد متقاضی برای مهاجرت انتخاب کرده است. این روش‌های شامل: مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج یا موارد دیگر است که هر یک شرایط مختلفی دارند. از این‌رو طول مدت اخذ اقامت آلمان برای هریک از روش‌های گفته شده متفاوت است. به‌طور مثال: فردی که از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان سفر کرده است، هنگام ورود به این کشور مشمول اقامت موقت تا پایان تحصیل است. افراد بعد از اینکه دوره تحصیل آن‌ها تمام می‌شود یک فرصت 18 ماهه دارند تا شغل متناسب با تخصص خود پیدا کنند و بتوانند اقامت موقت تحصیلی خود را به اقامت موقت کاری تغییر دهند.

از آن طرف اگر از طریق اقامت کاری برای مهاجرت به آلمان استفاده می‌شود، باید بدانید فرد باید صاحب شغل باشد و بتواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند. همچنین باید کار او به‌گونه‌ای باشد که بتواند به مدت 60 ماه حق بیمه بازنشستگی پرداخت کند. بعد از اینکه دو سال از موقعیت گفته شده سپری شود، می‌تواند کارت اقامت موقت خود را به کارت دائم تبدیل کند؛ اما توجه کنید که قبل از ورود به کشور آلمان باید از طریق ویزاهای کار مانند جاب آفر یا جاب سیکر برای ورود قانونی و پیدا کردن کار در آلمان اقدام کرده باشد.

اگر مهاجرت از طریق روش ازدواج با یک شهروند آلمانی صورت گیرد، باید بعد از گذشت سه سال زندگی و اثبات آن، برای دریافت اقامت دائم به اداره مهاجرت کشور آلمان مراجعه کرد. در این شرایط اگر فرد در آزمون زبان آلمانی نمره قابل قبولی را دریافت کند، می‌تواند برای اقامت درخواست دهد.

مزایا و معایب اقامت در آلمان

اقامت دائم آلمان یا اقامت موقت در این کشور، مزیت‌های مختلفی برای تمام مهاجرها دارد که مهم‌ترین آن را می‌توان بهره‌مندی از شرایط مطلوب زندگی و اقامتی در این کشور دانست. همچنین آلمان شرایط درمانی و بهداشتی قابل قبولی در دنیا دارد و تمام افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، تحت پوشش بیمه درمانی هستند. دسترسی راحت به کشور‌های اتحادیه اروپا یکی دیگر از مزیت‌های دریافت اقامت کشور آلمان است که به راحتی می‌توان در چند ساعت و با سفرهای کوتاه به مقصد‌های مختلف سفر کرد.

هزینه کم برای تحصیل را می‌توان یکی دیگر از مزیت‌های مهاجرت به کشور آلمان دانست. همچنین فرصت‌های شغلی زیادی برای نیروهای متخصص فراهم است تا بتوان امنیت شغلی داشت. از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان برای کشور آلمان در نظر گرفت، امنیت و برقراری قانون است که منجر به کاهش جرم و جنایت می‌شود.

اما اگر بخواهیم از معایب اقامت در آلمان به موردی اشاره کنیم می‌توانیم مالیات و هزینه‌های زندگی، فرهنگ و زبان متفاوت  این کشور را در نظر بگیریم. مالیات بر درآمد در آلمان، بالا است و بسیاری از مهاجرها به خاطر همین موضوع برای اقامت دائم اقدام نمی‌کنند. همچنین از دیگر معایب اقامت در آلمان این است که باید تسلط به زبان آلمانی داشت که همین موضوع برای بسیاری از افراد مشکل محسوب می‌شود.

ویزای آلمان

شرایط اخذ ویزای آلمان

قبل از آنکه بخواهیم به اقامت در کشور آلمان بیندیشم لازم است برای دریافت ویزای آلمان اقدام کنیم؛ اما چه شرایطی برای اخذ ویزای آلمان لازم است؟

اخذ اقامت دائم آلمان با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان موضوعی بود که ما سعی کردیم در این مطلب شما را با آن آشنا کنیم، به‌علاوه درباره تابعیت آلمان و هزینه‌های مختلف آن هم صحبت کردیم.  اقامت دائم آلمان پس از تحصیل جزو آن مواردی است که باید با توجه به شرایط افراد، از روش‌های مختلفی برای آن اقدام شود. اقامت آلمان زمانی برای شما قابل‌دسترس است که روش‌های مهاجرت به این کشور را بدانید و با توجه به شرایط خود برای مهاجرت اقدام کنید. اگر سوال یا ابهامی ‌دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
از چه طریقی میتوان اقامت کشور آلمان را دریافت کرد؟
از طریق تحصیل، کار، ثبت شرکت و ازدواج میتوان اقامت این کشور را بدست آورد.
هزینه های تحصیل در آلمان چگونه است؟
تقریبا میتوان گفت هزینه های تحصیل در کشور آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه بالا ندارد.
دریافت اقامت دائم آلمان چه مزایایی دارد؟
امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن بدون ویزا اجازه کار برای همسر اجازه تحصیل رایگان برای فرزندان امکان درخواست شهروندی این کشور بعد از ۳ سال بیمه درمانی مجوز کار برخورداری از مزایای اجتماعی و رفاهی
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

30 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هوشمند
5 ماه قبل

من میخوام برای یک تحقیق علمی به کشور آلمان برم
میخواستم بدونم شرایط اقامت موقت آلمان چجوری هستش؟
اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

شقایق میرخانی
پاسخ به  هوشمند
4 ماه قبل

سلام هوشمند عزیز وقتتون بخیر
پس از ورود به کشور آلمان و ثبت نام توی دوره‌ی تحقیقاتی که براتون دعوتنامه اومده نامه ثبت نامیتون رو باید به اداره مهاجرت آلمان ببرید و نسبت به اخذ کارت اقامت موقت برای دوره‌های پژوهشی و استیودنتی اقدام کنید.

سیروس سلطانی
5 ماه قبل

سلام من ۳۲ سالمه و میخوام با همسرم به آلمان مهاجرت کنم
راحت ترین راه اقامت آلمان چه راهی هستش؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  سیروس سلطانی
4 ماه قبل

سلام سیروس عزیز وقتتون بخیر
در صورتی که شرایطش و داشته باشید و تحصیلات و سابقه کار مرتبط رو داشته باشید بهترین روش میتونه از طریق ویزای کاری و اخذ موقعیت استخدامی از کشور آلمان باشه.

سلطان علی
5 ماه قبل

سلام شبتون بخیر
من شنیدم که خرید اقامت آلمان امکان پذیر هستش درسته؟
اگر درست هستش برای کدوم یک از انواع اقامت در آلمان امکان پذیر هستش؟ قانون اقامت آلمان به چه شکلی هستش؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  سلطان علی
4 ماه قبل

سلام سلطان علی عزیز وقتتون بخیر
در حال حاضر هیچ گونه تعریفی یا هیچ گونه قانونی برای خرید اقامت دائم آلمان تعریف نشده و وجود نداره.

سیاوش مهدوی
5 ماه قبل

سلام دوست عزیز
من ۳۹ سال سن دارم و مجرد هستم میخواستم بدونم من چه شرایطی باید داشته باشم که بتونم برم کشور آلمان؟
گرفتن اقامت آلمان چقدر طول میکشد؟
و اینکه برای اقامت در آلمان چه باید کرد؟و برای اقامت در آلمان چقدر پول لازم است؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

شقایق میرخانی
پاسخ به  سیاوش مهدوی
4 ماه قبل

سلام سیاوش عزیز وقتتون بخیر
برای دریافت اقامت آلمان ابتدا باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و یکی از تخصص‌های فنی مثل برق و آیتی و مکانیک که مورد نیاز بازار کار آلمان هستش و تسلط داشته باشید.

سپهر
5 ماه قبل

سلام
چند سال بعد از اقامت در آلمان می‌تونم در کشورهای همسایه مثل پرتغال و سوئد زندگی کنم؟

خانم میرخانی
پاسخ به  سپهر
5 ماه قبل

سلام سپهر عزیز وقتتون بخیر
شما در آلمان اگر حدود بین 3 الی 5 سال زندگی کنید و حقوق و بیمه براتون رد بشه میتونید اقامت و شهروندی آلمان رو بگیرید.
اما اگر بخواید تو هرکدام از کشور های اتحادیه اروپا بغیر از آلمان بخواید برای مدت طولانی اقامت داشته باشید باید شماره شهروندی اون کشور رو هم داشته باشید تا بتونید اونجا خونه بگیرید و از امکاناتش بهره مند بشید.

کادر هرمس اپلای