ویزای آلمان

ویزای آلمان

آلمان جزو کشورهای محبوب برای مهاجرت است و همواره افرادی زیادی به دنبال دریافت ویزای آلمان هستند. برای مهاجرت یا اخذ انواع ویزاهای آلمان این موضوع را درنظر بگیرید که زبان آلمانی در این کشور اهمیت زیادی دارد و بیش از ۹۵ درصد مردم این کشور به زبان آلمانی حرف میزنند بنابراین برای یادگیری زبان آلمانی اقدام کنید.

این کشور انواع ویزاهای تحصیلی، درمانی، کاری، تجاری، ترانزیت، علمی، کارآموزی و پیوست را ارائه می‌دهد و  برای دریافت ویزای آن باید به صورت کاملا دقیق هدف خود از ورود به کشور آلمان را اعلام کنید. آلمان از سال ۱۹۹۵ عضو منطقه شنگن شد بنابراین برای ورود به این کشور به عنوان توریست باید این نوع ویزا را دریافت کنید؛ با اخذ ویزای شنگن می‌توانید به‌راحتی بین ۲۶ کشور عضور شنگن رفت‌وآمد کنید.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

در این ویدئو به بررسی انواع ویزای آلمان میپردازیم:

پخش ویدیو

شرایط اخذ ویزای آلمان و مدارک مورد نیاز

برای اخذ ویزای آلمان باید شرایط مدنظر کشور آلمان را در مسائل تمکن مالی، گردش حساب، دعوت‌نامه قوی، و احتمالا تاریخچه سفر داشته باشید. دعوت‌نامه می‌تواند از سمت اعضای خانواده، شرکت یا حتی یک نمایشگاه ارسال شود اما حتما باید دوره و محل اقامت در آن کاملا مشخص باشد. گردش حساب نیز باید میزان گردش مالی حساب شما در ۳ ماه اخیر را نشان دهد و اگر این گردش مالی همسان با تمکن مالی متقاضی ویزای آلمان نباشد قطعا ویزا صادر نمی‌شود. مدارک مربوط به تمکن مالی ویزای آلمان به واحد پول یورو صادر می‌شوند. برای ورود به آلمان نیاز به ارائه بیمه درمانی و همچنین سلامت هستید. از دیگر شرایطی که ملزم به رعایت آن هستید ارائه مدرک زبان آلمانی با توجه به ویزای موردنظرتان است.

کشور آلمان برای اخذ ویزا شرایط سنی مختلفی را نیز برقرار کرده است که از یک فرمول کلی پیروی می‌کند. بر طبق این قانون برای اخذ ویزای تحصیلی شما می‌توانید حداکثر ۴ یا ۵ سال بزرگتر از سن مقطع قبلی باشید. برای مثال اگر برای دوره ارشد متقاضی هستید حداکثر باید ۲۸ یا ۲۹ ساله باشید. درباه ویزای شغلی بهتر است زیر ۴۰ سال و برای ویزای ازدواج حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشید. برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری نیز هیچ محدودیت سنی برای دریافت ویزا ندارید. در مراحل اخذ ویزای آلمان نباید لزوما تاریخچه سفری ارائه بدهید اما وجود این تاریخچه مسیر را قطعی‌تر می‌کند.

 

ویزای آلمان از نظر مدت اقامت

ویزای آلمان از نظر مدت اقامت به ۴ دسته A، B، C، و D تقسیم می‌شود. در ویزای نوع A آلمان شما اجازه اقامت کمتر از ۲۴ ساعت تا نهایتا ۴۸ ساعت را دارید. این نوع ویزای آلمان را معمولا برای کسانی صادر می‌کنند که قصد رفتن به کشور غیر عضو شنگن دارند و مجبور هستند در فرودگاه کشور آلمان توقفی داشته باشند. ویزای A برای افراد زیر ۶ سال رایگان، برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای افراد بالای ۱۲ سال ۶۰ یورو هزینه دارد.

ویزای نوع B آلمان برای ۵ روز صادر می‌شود و معمولا برای افرادی صادر می‌شود که قصد رفتن به کشور عضو شنگن دارند؛ در واقع ‌افرادی که مجبور هستند برای مدت کوتاهی در کشور آلمان توقف کنند. ویزای نوع B نیز برای افراد زیر ۶ سال رایگان، برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای افراد بالای ۱۲ سال ۶۰ یورو هزینه دارد. ویزای نوع C آلمان را برای ۹۰ روز صادر می‌کنند و برای ویزای توریستی به کار می‌رود. ویزای نوع C نیز برای افراد زیر ۶ سال رایگان، برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای افراد بالای ۱۲ سال ۶۰ یورو هزینه دارد.

ویزای نوع D آلمان برای بیش از یک سال صادر می‌شود و معمولا برای موارد کاری، تحصیلی یا سرمایه‌گذاری به کار می‌رود. این نوع ویزا برای افراد بالای ۱۸ سال ۶۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۰ یورو هزینه در بر دارد.

وقت سفارت و هزینه ویزای آلمان

سفارت آلمان معمولا پس از حدود ۴۵ روز از درخواست شما وقت تعیین می‌کند و لازم است شما تقاضا و نوع ویزای درخواستی خود را ثبت کنید.  باید توجه کنید که ثبت وقت مصاحبه در سفارت آلمان ممکن است از ۱ روز تا ۱ سال زمان ببرد پس صبور باشید.

در داخل سفارت برای تایید مدارک شناسایی باید ۲۵ یورو پرداخت کنید و برای تایید بقیه مدارک نیز ۴۵ یورو نیاز است. از طرفی توجه کنید که پرداخت هزینه در سفارت آلمان فقط به صورت نقدی و اسکناس است و شما نمی‌توانید مبلغ را به شکل سکه یا غیر نقدی پرداخت کنید.

یکی از نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند تا مصاحبه بهتری در سفارت داشته باشید سر وقت رسیدن و بسیار مرتب بودن ظاهر شما است چراکه آلمانی‌ها به این موضوعات بسیار اهمیت می‌دهند. در پاسخ دادن به سوالات نیز تلاش کنید کوتاه و کامل بدون هیچ گونه پنهان‌کاری به سوالات پاسخ دهید و انگیزه خود را ابراز کنید.

به این نکته نیز توجه کنید که اگر زمان مصاحبه در سفارت تعیین شود به هیچ وجه نمی‌توانید آن را کنسل کنید بنابراین وقتی آماده هستید این کار را انجام دهید. در صورتی که قصد فرستادن ایمیل به سفارت آلمان داشتید حتما آن را به زبان آلمانی و یا انگلیسی بفرستید در غیر این صورت به هیچ وجه به ایمیل شما پاسخی داده نمی‌شود.

مدارکی که برای اخذ ویزای آلمان نیاز دارید گواهی اشتغال،‌ گواهی تحصیل، مدرک گردش حساب ۳ ماه اخیر، رزرو بلیط رفت و برگشت و هتل، ارائه دعوت‌نامه‌ها، اسناد ملکی، سند ازدواج، رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای آلمان، تمام ویزاها و گذرنامه‌ها و پاسپورت، و فرم پر شده درخواست ویزا را شامل می‌شود.

سفارت آلمان در خیابان فردوسی پلاک ۳۲۰-۳۲۴ قرار دارد و روزهای کاری سفارت از یکشنبه تا پنج‌شنبه هر هفته است. ساعات کاری سفارت آلمان بخش حقوقی ساعت ۷.۳۰ تا ۱۰.۳۰، بخش تحویل مدارک تحصیلی ۸.۳۰ تا ۱۰.۳۰،‌ دریافت مدارک ۱۴.۳۰ تا ۱۵.۳۰، ساعات دریافت گذرنامه ۱۰ تا ۱۲ و ۱۳ تا ۱۵ است. ساعت کاری دریافت تایید مدارک نیز از ساعت ۷ صبح تا ۱۴.۳۰ است.

ویزای آلمان با هدف گردشگری

آلمان به دلیل مکان‌های توریستی زیبا مانند جاده‌های شراب یا رمانتیک و قلعه‌های تاریخی زیبا همیشه یکی از محبوب‌ترین کشورهای گردشگری بوده است بنابراین افراد زیادی به اخذ ویزای توریستی آلمان تمایل دارند. ویزای توریستی آلمان فقط برای حداکثر ۹۰ روز صادر می‌شود و هر ۶ ماه یکبار قابل استفاده است.

برای این نوع ویزا نیز قطعا دعوت‌نامه و همچنین تاریخچه سفر تاثیر زیادی دارند. در این نوع ویزا شما باید توان تمکن مالی برای ۶ ماه زندگی در کشور آلمان را داشته باشید که حدود ۶ تا ۸ هزار یورو است و ویزا قابل تمدید یا تغییر به ویزاهای دیگر نیست.

ویزای آلمان با هدف گردشگری

 

ویزای آلمان با هدف شغلی

اخذ ویزای کاری آلمان فقط در صورت پذیرش متقاضی از سمت یک شرکت و همچنین ارائه دعوت‌نامه از سمت آن شرکت امکان‌پذیر است. طول دوره ویزای کاری بسته به تاریخی که در دعوت‌نامه ارائه می‌شود متفاوت است.

ویزای کاری آلمان دو نوع ویزای کاری و ویزای جستجوی کار در آلمان است. برای ویزای کاری آلمان بسته به نوع شغل می‌توانید تا دو سال نیز در آلمان مقیم باشید و این نوع ویزا قابل تمدید است؛ اما ویزای جستجوی کاری قابل تمدید نیست و فقط برای ۶ ماه صادر می‌شود. فرد متقاضی در این نوع ویزا نباید بیش از ۴۰ سال سن داشته باشد و مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1 نیاز است.

ویزای آلمان با هدف تحصیل

اخذ ویزای تحصیلی قطعا به یک دعوت‌نامه از سمت دانشگاه یا هرموسسه آموزشی نیاز دارد که قصد تحصیل در آن را دارید. در کشور آلمان امکان تحصیل برای دانشجویان خارجی در تمام مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر است. مدرک زبان آلمانی برای ویزای تحصیلی B2 است و اگر فرد در دانشگاهی با زبان انگلیسی موفق به اخذ ویزا شود باید دارای مدرک آیتلس با نمره ۶ باشد. نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی، باید تمکن مالی دانشجو برای یکسال و به میزان 11208 یورو را نشان دهد.

مدت زمان تحصیل برای دوره کارشناسی ۳ سال، دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال،‌ دوره دکتری نیز ۳ تا ۵ است. در کشور آلمان حداقل ۵ دانشگاه جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و بهترین گزینه برای تحصیل دانشجویان خارجی هستند. این دانشگاه‌ها به ترتیب رتبه ۱ تا ۵ در آلمان، دانشگاه‌های Lmu Munich، Technical university of Munich، Heidelberg، Humboldt،Hamburg University هستند.

ویزای آلمان با هدف درمان

کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرو در امر درمان و پزشکی است و هزینه‌های زیادی را برای بحث‌های علمی و پیشرفت پزشکی انجام می‌دهد؛ بنابراین طبیعی است که افراد زیادی از سراسر دنیا تمایل به پیگیری روند درمانی خود در این کشور را داشته باشند. از طرفی بسیار واضح است که کشور آلمان از طریق ویزای درمانی می‌تواند درآمد خوبی را کسب کند چراکه فرد متقاضی این نوع ویزا خدمات پزشکی رایگان دریافت نمی‌کند و باید توانایی پرداخت تمام هزینه‌های درمانی خود را داشته باشد.

موضوع دیگری که در این نوع ویزا برای آلمان اهمیت دارد قدرت نمایی این کشور در زمینه درمان است؛ به این دلیل که وقتی فردی خارجی برای درمان بیماری خود به کشور آلمان می‌رود نشانه عدم توانایی پزشکی کشور مبدا در درمان فرد است. بنا به این دلایل کشور آلمان هیچ محدودیت زمانی را برای ویزای درمانی درنظر نگرفته است و بیمار تا زمانی که توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را داشته باشد می‌تواند در این کشور بماند تا طول دوره درمان کامل شود. البته این نکته را درنظر بگیرید که اگر قصد اخذ ویزای درمانی در کشور آلمان را دارید حتما باید با مدرک پزشکی ثابت کنید که بیماری شما در کشور خودتان قابل درمان نیست.

ویزای آلمان با هدف درمان

 

ویزای آلمان با هدف الحاق خانواده

هزینه این ویزا برای افراد بالای 18 سال 75 یورو و برای افراد زیر 18 سال 37.5 یورو می‌باشد. این ویزا معمولا توسط کسانی درخواست می‌شود که با ویزای تحصیلی، کاری یا تحصیلی در آلمان اقامت دارند و قصد دارند خانوادة خود را به آلمان ببرند. در این شرایط فرزند متقاضی حتما باید زیر ۱۸ سال داشته باشد و توانایی پرداخت هزینه های مالی خانواده خود را داشته باشد. فرد متقاضی نیز باید حدود ۳ تا ۴ هزار یورو درآمد ماهیانه داشته باشد.

ویزای آلمان با هدف سرمایه‌گذاری

کشور آلمان به دلیل شرایط اقتصادی خوب و با ثباتی که دارد یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه‌گذاری است. این کشور سالیانه تعداد زیادی سرمایه‌گذار را به خود جلب می‌کند که درآمد خوبی را برای آلمان ایجاد می‌کند. اگر متقاضی قصد واردات یا صادرات را در کشور آلمان داشته باشد باید در این کشور، شرکت موردنظر خود را به ثبت برساند.

برای اینکه در کشور آلمان سرمایه‌گذاری کنید باید حداقل ۱۰۰ هزار یورو را وارد کشور کنید؛ البته یکی از مزیت های کشور آلمان پرداخت بخشی از این سرمایه به شکل وام به متقاضیان واجد شرایط است. با دریافت این نوع ویزا شما می‌توانید اقامت دائم را در آلمان بگیرید و از تمام خدمات آموزشی و درمانی رایگان بهره‌مند شوید.

البته توجه کنید که شما می‌توانید در بازار بورس آلمان نیز سرمایه‌گذاری کنید اما این نوع سرمایه‌گذاری منجربه دریافت اقامت دائم در آلمان نمی‌شود. دریافت اقامت دائم با ویزای سرمایه‌گذاری برای فرد متقاضی معمولا پس از ۳ سال ممکن می‌شود و پس از ۵ سال نیز می‌تواند خانواده خود را با اقامت دائم به آلمان ببرد.

ویزای آلمان با هدف سرمایه‌گذاری

ویزای آلمان با هدف کارآموزی

گاهی افراد متقاضی می‌توانند با هدف شرکت در دوره های آموزشی مهارتی و علمی در کشور آلمان درخواست ویزا کنند.

ویزای آلمان با هدف علمی

در کشور آلمان امکان دریافت ویزا به قصد عضویت در گروهای تحقیقی و مطالعاتی نیز ممکن است.

کارآموزی آلمان : آوسبیلدونگ

کارآموزی آلمان : آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین ۲ تا ۴ سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله خواندید این کشور انواع ویزاهای تحصیلی، درمانی، کاری، تجاری، ترانزیت، علمی، کارآموزی و پیوست را ارائه می‌دهد و  برای دریافت ویزای آن باید به صورت کاملا دقیق هدف خود از ورود به کشور آلمان را اعلام کنید. اگر شما نیز قصد مهاجرت به آلمان را دارید با پرکردن فرم ارزیابی مهاجرت از کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

برای اخذ ویزای آلمان نیاز به تمکن مالی است؟
بله، گردش حساب نیز باید میزان گردش مالی حساب شما در ۳ ماه اخیر را نشان دهد
ویزای آلمان چند دسته میباشد؟
ویزای کشور آلمان از نظر مدت اقامت به ۴ دسته A، B، C، و D تقسیم می‌شود. در ویزای نوع A آلمان شما اجازة اقامت کمتر از ۲۴ ساعت تا نهایتا ۴۸ ساعت را دارید.
ویزای کاری آلمان چگونه میباشد؟
اخذ ویزای کاری آلمان فقط در صورت پذیرش متقاضی از سمت یک شرکت و همچنین ارائه دعوت‌نامه از سمت آن شرکت امکان‌پذیر است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیه ناصری
سمیه ناصری
1 سال قبل

اگر فرزندم با ویزای کاری اقامت بگیره میتونه با ویزای همراه برای پدر و مادرش اقدام کنه ؟

کارشناس هرمس
کارشناس هرمس
پاسخ به  سمیه ناصری
1 سال قبل

ویزای همراه به پدر مادر تعلق نمیگیره و به همسر و فرزندان زیر سن قانونی تعلق میگیره . شما میتونید از طریق ویزای توریستی اقدام کنید .

خانوم رفعتی
خانوم رفعتی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
ویزای آلمان برای مقاصد درمانی هم صادر میشه؟

کارشناس هرمس
کارشناس هرمس
پاسخ به  خانوم رفعتی
1 سال قبل

سلام وقتتونبخیر .
بله میتونید از طریق ویزای پزشکی برای آلمان اقدام کنید .

پورحسین
پورحسین
1 سال قبل

برای دریافت ویزای آلمان از طریق ازدواج هم میشه اقدام کرد؟
من نامزدم هنوز بلوکارت دریافت نکرده ولی المان زندگی میکنه میشه منم با خودش ببره؟

کارشناس هرمس
کارشناس هرمس
پاسخ به  پورحسین
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله . از طریق ازدواج میشه اقدام کرد اما موسسه ما در این خصوص خدماتی ارائه نمیدهد .

آقای حسین پور
آقای حسین پور
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
چه مدت بعد از دریافت ویزای آلمان از طریق جاب آفر تبدیل به ویزای اقامت دائم میشه؟

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای حسین پور
1 سال قبل

سلام بعد از 5 سال میتونید برای اقامت دائم اقدام کنید

امیر
امیر
1 سال قبل

سلام برای سرمایه گذاری در بازار بورس آلمان چه نوع ویزای آلمانی برامون صادر میشه؟ چون گفتین اقامت دائم نیست

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  امیر
1 سال قبل

بله انواع مختلفی برای سرمایه گذاری در آلمان میشه اقدام کرد ولی این مورد شامل اقامت دائم نمیشه طبق قوانین کشور آلمان

ali
ali
1 سال قبل

سلام میخواستم بدونم ویزای درمان یا ویزای توریستی اگر در دوران حضور در کشور بتونیم شغل پیدا کنیم امکان تبدیل به ویزای کاری دارن؟

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  ali
1 سال قبل

بله اگر تابع قوانین کشور آلمان باشه همه شرایطتون میتونید

کریم
کریم
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
من 27 سالمه و 3 سال پیش مدرک کارشناسیم رو در رشته مهندسی صنایع گرفتم میخواستم بدونم…مدرک زبان آلمانی هم دارم..میخواستم بدونم شانس دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع ارشد رو دارم؟

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  کریم
1 سال قبل

سلام بله امکان تحصیل در مقطع ارشد رو دارید

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles