مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان

کار مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان

IT در آلمان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. کشور آلمان به جهت گسترش تکنولوژی های مربوط به این حوزه در صنعت خود و همچنین هوشمند سازی گسترده در این کشور، جهت تکمیل نیازهای روزافزون خود به نیروهای متخصص در زمینه مهندسی فن آوری اطلاعات (IT)، هزاران دعوتنامه کاری برای مهندسین فناوری اطلاعات و کامپیوتر در خارج از اتحادیه اروپا صادر کرده و امکان اخذ اقامت دائم آلمان را برای آنها و خانواده هایشان هموار ساخته است. در ادامه به بررسی استخدام رشته مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان می پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

فرصت کاری برای مهندسی آی تی در آلمان

صنعت و اقتصاد آلمان برپایه علم و فن آوری پایه ریزی شده است. کشور آلمان بالاترین رکورد استخدام مهندس در جهان را داردو نیمی از مهندسان اتحادیه اروپا در آلمان مشغول به کار هستند. از آنجایی که ۲۱% از مهندسین شاغل در صنایع آلمان بالای ۵۵ سال هستند. کشور آلمان آمادگی خود را برای بکارگیری هزاران مهندس به خصوص در حیطه فناوری اطلاعات و کامپیوتر را به صورت جهانی اعلام کرده است.

فرصت کاری برای مهندسی آی تی در آلمان

اکثر مهندسین فناوری اطلاعات آلمان به ترتیب در شهرهای هامبورگ، اشتوتکارت، برلین و مونیخ استخدام می شوند. کشور آلمان فرآیند صدور مجوز کار را برای مهندسین آی تی تسهیل کرده است.

سطح زبان مورد نیاز مهندسی فناوری اطلاعات (it) در آلمان

شاید شنیده باشید که مهاجرت از طریق رشته آی تی و علوم نزدیک به آن، مدرک زبان احتیاج ندارد و صرفا با دانش و زبان تخصصی IT می‌توان از طریق این رشته ها مهاجرت نمود. زیرا که زبان رسمی رشته فناوری اطلاعات در سطح بین الملل زبان انگلیسی است و نرم افزارهای کاربردی این رشته نیز به زبان انگلیسی کار می کنند. در کل برای مهاجرت کاری از طریق رشته مهندسی فناوری اطلاعات مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی اجباری نیست ولی مهندسین فناوری اطلاعات که خواستار کار در آلمان هستند باید توانایی برقراری ارتباط با کارفرمایان و همکاران آلمانی یا بین المللی خود به زبان انگلیسی یا آلمانی داشته باشند. آشنایی و تسلط  به زبان های برنامه نویسی و اصطلاحات تخصصی رشته فناوری اطلاعات و کامپیوتر در درجه بالاتری از اهمیت قراردارد. متقاضیان می تواند زبان آلمانی را تا مقطع B1 در ایران فراگیرند و برای اخذ بلوکارت آلمان، مدرک B2 را در کشور آلمان بیاموزند.

سطح زبان مورد نیاز مهندسی فناوری اطلاعات (it) در آلمان

درآمد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در آلمان

سطح در آمد سالانه مهندس IT در آلمان حدودا 47,100 یورو در سال است. در شهرهای کوچک ۴۰ هزار یورو و درآمد مهندسین حرفه ای با سابقه کاری بالا می تواند تا ۶۵ الی 75 هزار یورو در سال برسد. البته باید در نظر گرفت که این درآمد ناخالص است و افرادی که حداکثر حقوق را در کشور آلمان دریافت می کنند ۴۲ درصد مالیات می دهند، ولی در صورتی که متاهل باشند، یا فرزند داشته باشند دولت آلمان در مالیات آن ها تخفیف زیادی قائل می شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که درآمد در کشور آلمان، با سابقه کاری رابطه مستقیم دارد و با اضافه شدن به میزان تجربه کاری شما به خصوص اگر جاب آفر آلمان داشته باشید، درآمد شما افزایش می یابد.

درآمد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در آلمان

  درآمد مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان میزان به یورو
 حدود درآمد ماهیانه 3,930 یورو
 حدود درآمد سالیانه 47,100 یورو
حداکثر درآمد سالیانه 75 هزار یورو

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت مهندسین فناوری اطلاعات (آی تی) به آلمان

مهندسین فناوری اطلاعات و علوم مرتبط با آن برای پیدا کردن کارفرما و داشتن پیشنهاد کاری باید حداقل شرایط و مدارکی داشته باشند. از حداقل شرایط برای استخدام یک مهندس آی تی توسط کارفرمای آلمانی می توان به سابقه کاری حداقل سه ساله، گذراندن دوره های مرتبط و دانش زبان انگلیسی تخصصی رشته خود اشاره کرد. در مورد شرایط سنی هم طبیعتا به دلیل بالا رفتن میانگین سنی مهندسان کشور آلمان، این کشور به دنبال افراد متخصص و جوان است و بهتر است زیر ۴۰ سال سن داشته باشید اگرچه محدودیتی در این زمینه ذکر نشده است. به این معنا که شما میتوانید در هر سنی برای اخذ ویزای کار آلمان اقدام کنید.

از دیگر مدارک کلی برای مهاجرت مهندسین آی تی به آلمان هم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • داشتن پاسپورت معتبر از یک کشور دیگر
  • نداشتن سابقه کیفری
  • مدرک زبان آلمانی حداقل درسطح B1 ( برای رشته آی تی احتیاجی نیست)
  • داشتن رزومه حرفه ای
  • نامه کارفرما برای کار در آلمان
  • گواهی ازدواج برای پیوست به همسر
  • گواهی تمکن مالی در صورت پیوست همراهان

چه شهرهایی در آلمان برای فعالیت در it عالی هستند؟‌

اگرچه اکثر شهرهای کشور آلمان از نظر پیشرفت در حوزه ‌ IT سطح بسیار خوبی دارند، اما درهرصورت لازم است به بهترین مناطق موجود در این زمینه برای علاقه‌مندان به مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان نیز اشاره‌ای داشته باشیم تا بتوانید از بین آن‌ها برای دریافت جاب آفر آلمان، گزینه مدنظر خود را انتخاب کنید.

شهر مونیخ

شهر مونیخ اولین و مهم‌ ترین شهر آلمان در رابطه با حوزه آی‌ تی است. اهمیت بسیار بالای این رشته موجب شده است تا مونیخ به عنوان پایتخت استان بایرن در زمینه توسعه نوآوری و درآمد حاصل از اقتصاد دیجیتال، رتبة اول را به خود اختصاص دهد. علاوه بر شرکت‌های بزرگی نظیر مایکروسافت، گوگل و آی‌ بی‌ ام، مونیخ میزبان دفاتر گروه علی‌بابا، اپل، سیسکو سیستمز، ان‌ تی‌ تی دوکومو و بسیاری از موارد مشاهده است.

باتوجه‌به این موارد می‌توان بیان کرد که مونیخ قطعاً یک پایگاه عالی برای ادامه فعالیت شما در حوزه IT محسوب می‌شود. جالب است بدانید که شهر مونیخ بیشترین میزان استارت‌ آپ‌ها در کل کشور آلمان را به خود اختصاص داده است. زندگی در این شهر تجربه‌ای بسیار مناسب برای فعالان حوزه آی‌تی خواهد بود و موقعیت‌های شغلی مختلفی در مونیخ قابل‌دستیابی هستند.

شهر برلین

مورد دیگری که در زمینه بهترین شهرها برای شغل مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان باید به آن اشاره کنیم، شهر برلین است. طبق تحقیقات صورت‌ گرفته، استارتاپ‌ های آلمان در سال 2018 حدود 3.4 میلیارد یورو سرمایه جذب کردند و حدود 40% از این مبلغ مربوط به شرکت‌ های آی‌ تی موجود در برلین بوده است. از برلین به عنوان سیلیکون‌ولی آلمان یاد می‌شود و در این زمینه شهرت خاصی دارد.

بالاترین تعداد دانشجویان در حوزه فناوری اطلاعات در برلین قرار دارند. باتوجه‌ به این موضوع باید بیان کرد که برلین پس از مونیخ قطعاً در رده دوم شهرهای مهم اروپا در این رابطه جای مي‌گیرد. نرخ استخدام کارکنان حوزه فناوری اطلاعات در برلین هر ساله حدوداً‌ سیزده درصد رشد دارد که خود یک عدد فوق‌ العاده به شمار می‌رود و نمی‌ توان آن را دست‌ کم گرفت.

از سوی دیگر، فراموش نکنید که این شهر پایتخت کشور آلمان به شمار می‌رود. وجود مراکز فرهنگی و‌ آموزشی مختلف در شهر برلین قطعاً نظر شما را به خود جلب خواهد کرد و نمی‌توانیم آن را با شهر دیگری مقایسه کنیم. اگر به دنبال یک شهر عالی برای فعالیت به عنوان متخصص آی‌تی هستید، برلین می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

شهر هامبورگ

هامبورگ ضلع سوم از بهترین شهرهای موجود برای فعالیت در حوزه مهندسی فناوری اطلاعات در آلمان را تشکیل می‌دهد. این شهر در سال‌های اخیر توانسته است علاوه بر فناوری اطلاعات، در رابطه با صنعت بازی‌های ویدئویی نیز به خوبی عمل کند و امروزه به عنوان یکی از مهم‌ ترین شهرهای مربوط به این بازی‌ها در سطح جهانی شناخته می‌شود.

اصلی‌ترین دلیل موفقیت هامبورگ در این رابطه، وجود سرمایه‌ گذارانی است که به آی‌تی اهمیت می‌دهند. همین امر منجر به آن شده است که استارت‌ آپ‌های مختلفی در هامبورگ مشغول به کار باشند و با سرعت بسیار خوبی پیشرفت کنند. حضور در این شهر به معنای امکان فعالیت در حوزه‌ هایی همچون پرینت سه‌ بعدی، بلاک‌ چین و یا واقعیت افزوده است.

باتوجه‌به موارد گفته شده می‌توان بیان کرد که هامبورگ، برلین و مونیخ سه شهر عالی برای ادامه فعالیت شغلی در حوزه مهندسی آی‌تی هستند. اینکه از بین چنین شهرهایی کدام گزینه برتر است را نمی‌توان به‌ سادگی پاسخ داد. انتخاب هر یک از این موارد به موقعیت شغلی پیشنهادی و همچنین موارد مدنظر شما بستگی دارد. درهرصورت می‌توان بیان داشت که هر سه شهر گفته شده آینده شغلی بی‌نظیر را برای شما رقم می‌زنند و آرامش خاطر و درآمد بالایی را برایتان به ارمغان خواهند آورد.

آوسبیلدونگ it در آلمان

آوسبیلدونگ it در آلمان

با شرکت­ کردن در دوره آوسبیلدونگ it در آلمان به طور حرفه‌ ای در این زمینه آموزش می‌ بینید و می‌ توانید مدرک بسیار معتبر این دوره را به ­راحتی دریافت کنید.

سخن آخر

مهندسی فناوری اطلاعات جزو مهارت هایی است که امروزه در تمام کشورهای جهان مورد نیاز است و متخصصین این حوزه دارای تقاضای بالایی برای استخدام هستند. دلایل این امر هم واضح است، به دلیل افزایش اتوماسیون صنعتی در کشورهایی مثل آلمان و هوشمند سازی شهرها و ارتباطات انسانی همواره احتیاج به مهندسین و اپراتورهای این حوزه در مشاغل مختلف جزو نیاز های اساسی سازمان ها و شرکت ها می باشد. بنابراین در صورت داشتن مهارت در رشته های مربوطه به آی تی از اقدام برای مهاجرت و یا داشتن چشم انداز برای همکاری با کارفرماهای خارجی درنگ نکنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای زندگی و کار در آلمان علاوه بر مدرک زبان انگلیسی، احتیاج به آشنایی با زبان آلمانی نیز هست؟
در واقع برای زندگی در هر کشوری احتیاج به آشنایی با زبان آن کشور نیز وجود دارد. به علاوه در سال های آینده برای مباحث اقامتی و شهروندی آلمان باید مدرک زبان این کشور را اخذ نمود ولی در ابتدا احتیاجی به مدرک فیزیکی زبان آلمانی نیست.
درست است که محدودیت سنی برای رشته آی تی کمتر می باشد؟
بله با توجه به اقتضای کاری این رشته محدودیت سنی خاصی برای متخصصان این حوزه ذکر نشده است.
حدود درامد ماهیانه مهندس فناوری اطلاعات در کشور آلمان در سال ۲۰۲۳ چقدر می باشد؟
3,930 یورو
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

38 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سامیار
9 ماه قبل

سلام چند سوال داشتم خدمت شما اول با مدرک فنی حرفه ای رشته ای تی با 20 سال سن می توان مهاجرت کرد به المان و بعد مدرک کارشناسی ای تی یا ارشد ای تی چه دانشگاه های مورد تایید المان هستش

خانم میرخانی
پاسخ به  سامیار
9 ماه قبل

سلام سامیار عزیز وقتتون بخیر
بله قابل انجامه.دانشگاه تفاوت خاصی نداره

امیر مشکات
1 سال قبل

درود بر شما
ممنونم میشم راهنمایی کنید که در کدوم یکی از زیر شاخه های ‌IT میشه اپلای گرفت

. نرم افزار؟
. سخت افزار؟
. شبکه؟

خانم میرخانی
پاسخ به  امیر مشکات
1 سال قبل

سلام سوال شما خیلی کلی هست و برای همه این موارد امکان اپلای وجود دارد. البته متناسب با شرایط هر فرد متفاوت هست.

امیر مشکات
پاسخ به  خانم میرخانی
1 سال قبل

بنظر شما کدوم یکی از زیر شاخه های IT خواهان بیشتری داره؟
صمیمانه از پاسخگویی شما سپاسگزارم

خانم میرخانی
پاسخ به  امیر مشکات
1 سال قبل

تمامی زیر شاخه های it پر تقاضا می باشد و برای انتخاب رشته باید موارد زیادی رو در نظر گرفت

مهدی
1 سال قبل

سلام و درود
IT در آلمان تو لیست مشاغل مورد نیاز آلمان 2023 قرار داره؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

سلام بله حتما it در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان وجود دارد .

ژیار بیگی
1 سال قبل

سلام، آیا امکان تحصیل و کار همزمان برای رشته ITدرهنرستانهای آلمان و اتریش هستش، من پسرم کلاس نهمه و چهارده‌ سالشە و زبان آلمانی را هم دارە میخونە

کارشناس هرمس
پاسخ به  ژیار بیگی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
در صورتی که برای دوره های آوسبیلدونگ اقدام کنند میتوانند دروس را به صورت تئوری و عملی آموزش ببینند .

امیررضا
2 سال قبل

با سلام ، من مهندس کامپیوتر نرم افزار با 49 سال سن دارم و 23 سال سابقه مدیریتی شرکت نرم افزاری همچنین همسرم 45 سال هست و فوق تخصص روانپزشک هستند و 1 پسر 14 ساله دارم ممنون میشم جهت مهاجرت راهنمایی بفرمایید ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  امیررضا
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
متاسفانه فایل هایی که اقدام میکنیم محدودیت سنی دارند .

نسیم خدایاری
2 سال قبل

سلام من 3 سال سابقه کاری در رشته فناوری اطلاعات دارم . میتونم برای جاب افر آلمان اقدام کنم ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  نسیم خدایاری
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
اگر شرایط سنی و مدارک تحصیلی یا فنی حرفه ای شما در این حوزه مناسب باشه بله میتونید از طریق جاب آفر آلمان اقدام کنید .

Mostafa
2 سال قبل

سلام و عرض ادب.
ببخشید من 30 سالم هست و لیسانس آی تی از دانشگاه روزانه با معدل خوب.
تقریبا 4 سال هم سابقه کاری دارم. اما تخصص حرفه ای ندارم، Junior (دستیار) هستم.
امکان داره با این سطح تخصص کم امید به مهاجرت داشته باشم ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  Mostafa
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در درجه اول باید سطح خود را ارتقا دهید تا بتوانید به کارفرما خارجی اثبات کنید توانایی های بالایی دارید . و بعد حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط کسب کنید .

کادر هرمس اپلای