کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، می‌توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورده و راه ورود به بازار کار این کشور را پیدا کنید.

همچنبن اگر دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید.
در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. 

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی در مورد اوسبیلدونگ می پردازیم:

آوسبیلدونگ چیست

شرایط آوسبیلدونگ آلمان

حقوق آوسبیلدونگ در آلمان

مدارک تحصیلی مورد نیاز

شرایط سنی آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ مدرسه ای

آوسبیلدونگ دوگانه

رشته های آوسبیلدونگ 

اوسبیلدونگ مکاترونیک

آوسبیلدونگ برق

اوسبیلدونگ کامپیوتر

زمان شروع دوره

مدارک مورد نیاز 

رشته های پرطرفدار

رویاهاتو بساز!.

ما در هرمس اپلای مفتخریم به اینکه بتوانیم شما را یک گام به رویاهایتان نزدیک کنیم

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهند نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد. جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به ۸۳ میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به ۳۵۷ هزار کیلومتر مربع است.


طبق پیش‌بینی‌های دولت آلمان نرخ بیکاری این کشور تا سال 2024 حداکثر به 5.2 درصد خواهد رسید، که این به معنای وجود تعداد زیادی موقعیت شغلی در آلمان و نیاز شدید به نیروی کار است.

اینفوگرافی آلمان

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

همان‌طور که می‌دانید کمپانی‌ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت هستند، که از جمله آن‌ها می‌توان به ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. لذا شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می‌توانید در این کمپانی ها و همچنین در شرکت های بزرگ مختلف دیگر مشغول به کار شوید..

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی، مشابه دوره‌های فنی حرفه‌ای ایران می‌باشد که طول دوره آن بین ۲ تا ۴ سال متغیر است. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید.
این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا می‌شود و به دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (Schulische Ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می‌گردد.
در برخی از آوسبیلدونگ‌ها می‌توانید بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که معمولا این مبلغ برای هزینه زندگی در آلمان کافی است.

دوره های ausbildung آلمان

پادکست چرا آوسبیلدونگ انتخاب بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

مقایسه آوسبیلدونگ دوگانه و مدرسه‌ای

مقیاس ها

آوسبیلدونگ دوگانه

آوسبیلدونگ مدرسه‌ای

ساختار

محل یادگیری: همکاری دو سازمان، یک موسسه آموزشی و یک شرکت یا کارفرما

محل یادگیری: منحصراً در مدرسه حرفه ای، احتمالاً کارآموزی در شرکت ها

دوره‌های کارآموزی

حدود 330 شغل آموزشی با تمرکز بر مشاغل تجاری و صنعتی – فنی

با تمرکز بر حرفه های بهداشتی، اجتماعی یا رسانه ای

طول دوره

2 تا 3.5 سال

1 تا 3.5 سال

ملزومات

دیپلم دبیرستان و گذران دوره های آموزشی مرتبط

دیپلم دبیرستان

حقوق

حقوق ثابت ماهیانه


به غیر از چند استثنا، هیچ پاداشی وجود ندارد. در مدارس خصوصی حتی باید هزینه پرداخت کنید، اما می توانید برای حمایت مالی برای BAföG درخواست دهید

محتوای دوره

آموزش درون شرکتی اغلب عملی‌تر و حرفه‌ای است.

عمومی تر، کمتر کار عملی دارد و بیشتر تئوری است.

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید متفاوت می‌باشد. هم اکنون نزدیک به ۴۰۰ رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می‌باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید. البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی و سطح B1 نیز می تواند به شما کمک کند، اما داشتن مدرک زبان الزامی است.

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟


حداقل مدرک برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است. همچنین اگر دوره‌ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید می‌تواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند، همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق کشور آلمان قرار بگیرد.

کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات پرتکرار دیگر در این زمینه شرایط سنی می‌باشد. برای شرکت در اغلب این دوره‌ها بازه سنی مورد تایید 18 تا 35 سال است. ولی آوسبیلدونگ‌هایی مانند آوسبیلدونگ پرستاری وجود دارند که حتی تا 40 سال هم می‎توان برای آن‌ها اقدام کرد. درنظر داشته باشید.

رویاهاتو بساز

برای بررسی رایگان شرایطتتان همین الان فرم زیر را پر کنید. مشاوران ما در هرمس اپلای تا 24 ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت

شرایط ویزای همراه برای دوره‌های آوسبیلدونگ

برای دوره‌های آوسبیلدونگ معمولا امکان ورود همراهان از ابتدا وجود ندارد. ولی با توجه به نظر سفارت و بعد از حداقل سه ماه از ورود شما، برای همراهان (همسر و فرزندان زیر 18 سال)، تحت شرایطی می‌توان درخواست داد.


حالا این شرایط چیست؟
می‌توان گفت تنها شرایط قابل اقدام برای ویزای همراه آوسبیلدونگ آن است که، فرد اصلی ثابت کند استطاعت مالی یا به اصطلاح تمکن مورد نیاز برای همراهان را دارا می‌باشد. این امر پس از ورود متقاضی اصلی به آلمان و تحت امضای تعهد نامه‌ای به نام Verpflichtungserklärung انجام می‌پذیرد.

دوره های ausbildung آلمان

درخواست بافوگ طراحی برای حمایت از دانش اموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند . Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

شرایط پذیرش در بافوگ

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آموزش حرفه‌ای دو گانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ (Duale Berufsausbildung) نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد.


این دوره از دو بخش تئوری و عملی تشکیل شده که به صورت همزمان و یا جدا جدا برگزار می‌شود. این دوره مناسب افرادی است که هیچ گونه مدرک تحصیلی و یا تجربه کاری ندارند. مدت زمان این دوره بسته به اینکه چه رشته‌ای انتخاب کرده‌اید، بین دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد. یک یا دو روز در هفته، یا چند هفته در یک مدرسه فنی درس می‌خوانید. ادامه دوره را در یک شرکت مشخص برای کار عملی طی می‌کنید و مهارت‌های مورد نیاز را آموزش می‌بینید. به همین به آن دلیل آسبیلدونگ دوگانه می‌گویند.


در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می‌گویند.

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید. همچنین برای اطلاعات دقیق‌تر از عناوین رشته‌های ارائه شده و جزئیات بیشتر در مورد آوسبیلدونگ‌ها می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه نمایید.

1. degreeola.com
2. ausbildung.de

کدام یک از رشته های آوسبیلدونگ آلمان برای شما مناسب است؟

مشاوران ما با بررسی شرایط سنی، تحصیلی و کاری شما بهترین پیشنهاد را به شما مشاوره خواهند داد...
آوسبیلدونگ المان

میزان حقوق دریافتی در رشته‌های مختلف در اوسبیلدونگ

میزان حقوق دریافتی هر فرد در رشته موردنظر می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. متقاضیان می‌توانند با شرکت در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی حقوق بالاتری را دریافت کنند. در ادامه به بررسی کلی هرکدام از رشته‌های اوسبیلدونگ به صورت کلی خواهیم پرداخت. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

مراقب پرواز

از جمله رشته‌های پرطرفدار در اوسبیلدونگ مراقبت پرواز است. به طورکلی این دوره به‌صورت دوگانه در شرکت و در دانشگاه انجام می‌شود. اگر شما هم علاقه‌مند به رشته‌های هوانوردی هستید می‌توانید از طریق مدرک اوسبیلدونگ اقدام کنید. کار در صنعت هوانوردی ممکن است آرزوی بسیاری از افراد باشد که با این دوره‌ها به واقعیت تبدیل خواهد شد. حقوق این افراد تقریباً ۶۰۰۰ یورو است که می‌تواند کاملاً هزینه‌های مربوطه را پوشش دهد.

اوسبیلدونگ یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ویزا

پرستاری

پرستاری رشته بسیار مناسب با درآمد خوب در کشور آلمان است. معمولاً پرستاران در کشور آلمان دستمزد بسیار مناسبی را دریافت می‌کنند و از کیفیت زندگی مناسبی برخوردار هستند. ازاین‌رو بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند. اگر برای تحصیل در این رشته دچار مشکلات مالی هستید یا علاقه‌مند به مهاجرت از طریق این رشته هستید این دوره می‌تواند بسیار برای شما مناسب باشد.

شما می‌توانید به‌راحتی برای گرفتن اقامت این کشور در دوره  آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کرده و به‌راحتی در کشور آلمان کار پیدا کنید.

فناوری اطلاعات

رشته فناوری اطلاعات نیز از جمله رشته‌های مناسب برای مهاجرت به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در دوره فناوری اطلاعات شرکت می‌کنند ۲۴۰۰ یورو است که مبلغ مناسبی برای یک زندگی عادی به حساب می‌آید.

املاک

با گذراندن دوره املاک شما می‌توانید علاوه بر افزایش سطح دانش خودتان مبلغ ۳۰۰۰ یورو را در ماه دریافت کنید که برای این رشته تا حدودی کفایت می‌کند. دقت داشته باشید که هزینه‌های زندگی در آلمان بسیار پایین است و شما می‌توانید با کمی تلاش علاوه برای گذراندن دوره‌های مورد نظر در آخر کمی پس‌انداز هم داشته باشید.

مکانیک هواپیما

حرفه مکانیک هواپیما از جمله مهارت‌های مناسب برای افراد علاقه‌مند به رشته هوانوردی است. شما می‌توانید با شرکت در دوره اوسبیلدونگ در آلمان علاوه بر یادگیری مکانیک هواپیما ۲۷۰۰ یورو در ماه دریافت کنید. این مبلغ می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند مناسب باشد.

مکانیک کشتی

مکانیک کشتی نیز مانند مکانیک هواپیما از جمله رشته‌های پرمتقاضی به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در رشته مکانیک کشتی مشغول به تحصیل هستند ۶۰۰۰ یورو در ماه است که می‌تواند یک زندگی ساده برای شما در کشور آلمان فراهم کند. البته کمی هزینه‌های مربوط به این دوره بالا است که با حقوق دریافتی کاملاً جبران می‌شود.

ناظر ارشد

در هنگام گذراندن دوره ناظر ارشد در اوسبیلدونگ شما مبلغ ۲۶۰۰ یورو را به‌عنوان حقوق دریافت خواهید کرد.

مکاترونیک

امروزه خودروها به‌نوعی فضای اطراف ما را تسخیر کرده‌اند. مکاترونیک خودرو از جمله دوره‌های پرطرفدار در آوسبیلدونگ به حساب می‌آید. در حین گذراندن دوره مکاترونیک خودرو شما مبلغ ۲۰۰۰ یورو را به‌صورت حقوق دریافت می‌کنید. این مبلغ باتوجه‌به هزینه‌های مربوط به این رشته بسیار مناسب است.

دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان

به ویدئو زیر در رابطه با رشته ی مکاترونیک در اوسبیلدونگ توجه فرمایید:

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته برق گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

 

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

نحوه پیدا کردن دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان جذابیت خاصی را برای متقاضیان مهاجرت به آلمان دارد. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به دریافت ویزا از کشور آلمان اشاره کرد. ازآنجایی‌که در طول دوره به شما ویزا داده می‌شود شما می‌توانید به‌راحتی در دوره‌های مربوط در رشته موردعلاقه خودتان شرکت کنید. پس از اتمام این دوره‌ها نیز شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت کار از این کشور اقدام کنید.


کشور آلمان یک کشور پیشرفته و با کیفیت بالای زندگی است و قطعاً شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت یک شغل مناسب در این کشور اقدام کنید. در چنین حالتی معمولاً افراد به دوره اوسبیلدونگ به‌عنوان یک فرصت طلایی نگاه می‌کنند. اگر شما هم علاقه‌مند به شرکت در این دوره‌ها هستید در ادامه به طور کامل روش‌های پیدا کردن این دوره‌ها در کشور آلمان را شرح داده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از هرکدام از این روش‌ها کاملاً وابسته به شرایط و نوع رشته موردعلاقه شما است. برای این کار تمامی این روش‌ها را مطالعه کنید و در آخر روش پیدا کردن دوره اوسبیلدونگ موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

نحوه پیدا کردن دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان
 1. دوره‌های کارآموزی

در کشور آلمان دوره‌های کارآموزی بسیار رایج هستند. معمولاً دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی در این دوره‌ها شرکت نمی‌کنند. از نظر این افراد این دوره‌ها بی‌فایده هستند که کاملاً اشتباه است. درصورتی‌که بتوانید در دوره کارآموزی به‌درستی عمل کنید می‌توانید در شرکت‌های آلمانی استخدام شوید. عملکرد مناسب در دوران کارآموزی همچنین می‌تواند یک سابقه کار مناسب برای شما به حساب بیاید.

معمولا در پایان دوران کارآموزی یک گواهینامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. این گواهی‌نامه برای شما یک مدرک عالی و حتی یک سابقه کار به حساب می‌آید. درصورتی‌که دوره کارآموزی را به‌خوبی بگذرانید از شما دعوت می‌شود که در دوره اوسبیلدونگ شرکت کنید.

این موضوع بسیارمهم است که در دوران کارآموزی بتوانید رابطه خوبی با کارفرمای خودتان برقرار کنید. بهتر است از کارفرمای خودتان درخواست کنید که در گواهینامه شما، علاوه بر کیفیت کاری ویژگی‌های اخلاقی شما را نیز ذکر کند. البته در اکثر موارد خود کارفرما شما را برای این دوره‌ها معرفی می‌کند که بهترین راه‌حل برای ورود به دوره آوسبیلدونگ است. در این روش عملکرد شما بسیار اهمیت دارد پس حتماً تمام تلاش خودتان را برای موفق شدن در این روش به کار بگیرید.

 

 1. جشنواره‌ها و همایش‌ها

شرکت در جشنواره‌ها و همایش‌ها نیز یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای دریافت این دوره‌ها است. بسیاری از شرکت‌ها هستند که برای جذب مخاطب اقدام به برگزاری چنین دوره‌هایی می‌کنند. شما می‌توانید به‌راحتی و با شرکت داشتن در این جشنواره‌ها اقدام به دریافت دوره اوسبیلدونگ کنید. روال کار به این صورت است که شما در یک جشنواره یا همایش شرکت می‌کنید و بعد از انجام مصاحبه دوره موردنظر خودتان را دریافت می‌کنید.

از جمله مزایای این روش می‌توان گفت که شما دیگر نیازی نیست که منتظر جواب بمانید یا تا حد زیادی به دنبال کسب‌وکارهای مختلفی باشید. تنها کافی است که یک مصاحبه مناسب را ارائه دهید. در چنین حالتی می‌توانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. همچنین با شرکت در همایش‌ها و جشنواره‌های مختلفی می‌توانید تجربه کاری خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. این موضوع می‌تواند بعدها در نتیجه شغلی شما تا حد بسیار زیادی تأثیرگذار باشد.

 1. جستجو در اینترنت

آخرین روشی که می‌توانید از آن کمک بگیرید جستجو در اینترنت است. برای این کار لازم است که به زبان آلمانی تسلط لازم را داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید با مرکز موردنظر خودتان ارتباط برقرار کنید. معمولاً متقاضیان این روش را ترجیح می‌دهند و علت اصلی هم آن است که در چنین حالتی نیاز به مراجعه حضوری نخواهید داشت و تنها در هنگام برگزاری آزمون ورودی یا مصاحبه به مرکز موردنظر مراجعه می‌کنید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.


از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند .


این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

آوسبیلدونگ و تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت
مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان

مراحل اپلای به اوسبیلدونگ

اخذ ویزای اوسبیلدونگ از جمله روش‌های مهاجرت به کشور آلمان است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت به حساب می‌آید. ازاین‌رو معمولاً افراد دوره‌های اوسبیلدونگ را که یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت است انتخاب می‌کنند. در چنین حالتی شما تنها با گذراندن یک دوره و کسب مهارت کافی می‌توانید در این کشور به کسب‌وکار موردنظر خودتان مشغول شوید و به‌راحتی اقامت دریافت کنید.

شرایط اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ در آلمان

اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ شرایط خاص مربوط به خود را دارد. شما باید باتوجه‌به شرایط فعلی خودتان را با مواردی که در ادامه گفته می‌شود مقایسه کنید. همچنین باید بتوانید در صورتی که شرایط لازم را ندارید به‌سرعت برای آن اقدام کنید. البته هر دوره با توجه نوع مهارت، شرایط مربوط به خود را می‌طلبد. اما به‌طورکلی شرایطی که در ادامه گفته می‌شود برای شرکت در این دوره‌ها ضروری است پس حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید.

1.داشتن مدرک زبان B1

اولین و مهم‌ترین شرط شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ این است که مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید. اگر از این مدرک برخوردار نیستید بهتر است به‌سرعت برای دریافت آن اقدام کنید. دریافت مدرک اوسبیلدونگ بسیار اهمیت دارد و باید حتماً برای آن اقدام شود.

آموزشگاه‌های زبان زیادی در ایران وجود دارد که می‌توانید مدرک B1 زبان آلمانی خودتان را از آن‌ها دریافت کنید. البته این مدرک یک حداقل به حساب می‌آید. هرچقدر سطح زبان آلمانی شما بالاتر باشد و بهتر به این زبان تسلط داشته باشید شرایط برای شما راحت‌تر خواهد بود.

دارندگان این مدرک باید بتوانند به‌خوبی با استفاده از زبان آلمانی نیازهای شخصی خودشان را برطرف کنند. در واقع این مدرک بسیار مناسب برای سفرهای کاری و تحصیلی به کشور آلمان است. فردی که این مدرک را دریافت کرده است می‌تواند به‌خوبی از واژگان ساده آلمانی استفاده کند. حتی اگر قصد شما برای رفتن به آلمان شرکت در این دوره‌ها نیز نباشد شما به مدرک B1 احتیاج خواهید داشت.

پس بهتر است حتماً در هنگام دریافت این مدرک تلاش لازم را به کار ببرید. همچنین مدرک خودتان را از آموزشگاه‌های معتبر دریافت کنید تا مشکلی در ارائه آن به وجود نیاید. مدت‌زمان دریافت مدرک زبان B2 آلمانی به طور معمول دو ترم تحصیلی است. همچنین دقت داشته باشید که برای دریافت مدرک B1 باید مدرک A2 را دریافت کنید. به‌طورکلی اخذ این مدرک در ایران حدود یک سال طول می‌کشد.

 2.داشتن سن کمتر از 35 سال

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه لازم را داشته باشید این است که برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ شما باید سن کمتر از ۳۵ را داشته باشید. البته برخی از دوره‌ها می‌تواند باتوجه‌به شرایط و محیط کاری موردنیاز دوره کمی متفاوت باشد و سن کمتر یا بیشتری را از شما درخواست کند. اما به‌طورکلی عرف این دوره‌ها سن کمتر از ۳۵ سال را از متقاضی درخواست می‌کند.

 1. داشتن سوابق کاری در دوره مورد نظر

از جمله دیگر شرایط موردنیاز برای شرکت در این دوره‌ها داشتن سابقه کاری یا گذراندن دوره مرتبط در زمینه موردنظر است. بسیار مهم است که شما حتماً یک سابقه کاری مناسب را در زمینه موردنظر داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر در این دوره‌ها شرکت کنید. ازآنجایی‌که شرکت در این دوره‌ها رایگان است رقابت بر سر آن می‌تواند بسیار سنگین باشد. ممکن است شما با انسان‌های سرسخت‌تر از خودتان طرف شوید. در این صورت باید شرایط بهتری را نسب به این افراد داشته باشید.

اوسبیلدونگ یک دوره مناسب برای همه

 نکات مهم اخذ ویزا از طریق اوسبیلدونگ

متقاضیان اخذ چنین ویزاهایی باید مدارک موردنیاز را به‌صورت حضوری ارائه بدهند. این مدارک باتوجه‌به شرایط متقاضی شامل موارد مختلفی است. به‌طورکلی متقاضیان باید مدارک زیر را برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ ارائه کنند:

 1. گواهی تمکن مالی کافی

اولین موردی که باید به‌عنوان مدرک برای دریافت ویزا ارائه کنید گواهی تمکن مالی است. شما باید بتوانید هزینه‌های مربوط به زندگی خودتان را قبل از پیدا کردن یک شغل مناسب پرداخت کنید. این هزینه‌ها در هرکدام از شهرهای آلمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. البته زندگی کردن در شهرهای بزرگ این کشور می‌تواند به شما تا حد بسیار زیادی در مسیر پیشرفتتان کمک کند.

البته لازم به ذکر است که اگر برای آوسبیلدونگ‌های دارای حقوق پذیرش بگیرید میزان تمکن مالی شما مابه التفاوت میزان حقوق دریافتی شما و مبلغ تمکن مالی ماهیانه کشور آلمان است.

 1. رسید پرداخت درخواست

پیش‌نیاز دیگر برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ پرداخت مبلغ حدود ۶۰ یورو است. این مبلغ مربوط به هزینه‌های اداری دریافت ویزای اوسبیلدونگ است. البته هزینه‌ها می‌تواند باتوجه‌به دوره موردنظر شما کمی متفاوت باشد و تنها به همین مبلغ ختم نشود.

 1. بیمه درمانی تا شروع آموزش اوسبیلدونگ

پیش نیاز دیگر داشتن بیمه درمانی تا زمان شروع دوره آموزشی است. علت داشتن این بیمه این است که اگر قبل از شروع دوره موردنظر دچار مشکل خاصی شدید نیاز به پرداخت هزینه‌های درمانی سنگین نباشید. هزینه‌های درمانی در کشور آلمان با بیمه درمانی کاملاً رایگان است و در صورت داشتن بیمه احتیاجی نیست نگران باشید.

    4. تأییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی و حرفه‌ای

مهم‌ترین مدرکی که باید ارائه دهید ارائه یک مدرک فنی و حرفه‌ای از یک شرکت معتبر است. اعتبار این مدارک سه ماه بعد از تحویل آن بررسی می‌شود و نتیجه نهایی به شما اعلام می‌گردد.

حال در این ویدئو به طور کلی در مورد مهاجرت کاری ،تحصیلی و آوسبیلدونگ توضیحاتی ارائه می دهیم تا تصمیم گیری برای شما عزیزان راحت تر صورت گیرد:

پرطرفدارترین دوره‌های آوسبیلدونگ در سال 2023

در طول زمان

میزان درآمد آوسبیلدونگ پرستاری

سال اول

1190 یورو

سال دوم

1250 یورو

سال سوم

1350 یورو

در طول زمان

میزان درآمد آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات IT

سال اول

1050-975

سال دوم

1130-1030

سال سوم

1200-1100

در طول زمان

میزان درآمد آوسبیلدونگ منشی برای مدیریت دفتر

سال اول

1050-620

سال دوم

1100-732

سال سوم

1200-837

در طول زمان

میزان درآمد تکنسین مکاترونیک

سال اول

1010-815

سال دوم

1065-865

سال سوم

1210-995

مقاله پیشنهادی : مهاجرت به آلمان

سوالات متداول

اگر به دنبال کارکردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید.

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید متفاوت می باشد.

حداقل مدرک برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است.

حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 40 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

673 پاسخ

 1. سلام ببخشید برای دوره اوسبیلدونگ میخوام شروع کنم به خواندن زبان المانی سن من ۲۹ هست میتونم درخواست بکنم؟ یا بیشتر از ۲۵ رو قبول نمیکنند چون زده حداکثر ۲۵ سال؟

  1. بله شما اول درخواست بدید شرایطتون سنجیده بشه در برخی از رشته ها میتونید اقدام کنید و بعد از تعیین وضعیت زمان شروع یادگیری زبان آلمانی به شما داده میشود

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیر فقط برای شهروندان آلمانی نیست و افراد در صورت واجد شرایط بودن از داخل ایران هم میتوانند اقدام کنند .

  2. سلام برای سن بیست و پنج سال که مدرک دیپلم تجربی داره و نزدیک شش ساله از درس دور بوده میخاستم بدونم امکان آوسبیلدونگ آی تی وجود داره؟

   1. سلام وقتتون بخیر .
    بله مانعی ندارد میتوانید اقدام کنید ولی باید به موازات پروندتون همکاری کنید در خواندن زبان آلمانی .

  1. سلام وقتتون بخیر
   مزایایی از قبیل : دریافت کمک هزینه در طول دوره ، اشتغال صد در صد تضمینی پس از اتمام دوره ، آموزش دروس به صورت تئوری و عملی و …

 2. با سلام

  من 27 سالمه متاهلم و همسرم 25 سالشه و فرزند ندارم و مدرک زبان آلمانی ندارم ولی می تونم آیلتس 6 یا 6.5 بگیرم. سربازی رفتم و لیسانس برق قدرت از دانشگاه دولتی ملایر با معدل 14.5 دارم و مدرک فوق لیسانس مدیریت بازاریابی از دانشگاه آزاد خوراسگان با معدل 15.5 گرفتم (گپ تحصیلی و گپ سابقه بیمه ندارم). 7 سال هم سابقه بیمه دارم. 2 سال ش مربوط به خرید دوره سربازی بوده و 3 سال ش مربوط به مدرک برق قدرت (کار در شرکت برق) و 2 سال ش هم مربوط به مدرک مدیریت بازاریابی (کار در واحد های بازاریابی شرکت های معتبر و بزرگ در ایران). الان نمیدونم بهترین راه مهاجرت من به آلمان چیه. آیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری اقدام کنم یا از طریق جاب آفر ها و یا از طریق دوره های آوسبیلدونگ؟ مشکل من این که تکمن مالی ندارم و داشتن یک درآمد مطمن حتی کم که بتونم به محض رسیدن به آلمان باهاش حداقل های زندگیم رو مدیریت کنم ضروری یه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام وقتتون بخیر.
   با توجه به توضیحاتی که فرمودید روش جاب آفر آلمان از طریق مهارت در زمینه برق بهترین گزینه برای شما خواهد بود چرا که شرایط اولیه مناسبی دارید و نیازی به ارائه تمکن مالی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *