آلمان, آلمان

کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

کارآموزی-آلمان-(آوسبیلدونگ)

توضیح کامل آوسبیلدونگ یا دوره های کارآموزی آلمان، رشته‌های مورد نیاز، شرایط سنی و مدارک مورد نیاز در این مقاله آورده شده‌است.

🔍سوالات خود را درباره آوسبیلدونگ از ما بپرسید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان  بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید. 

در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. این مقاله توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای نوشته شده و هر ماه به روز رسانی می‌گردد.

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهید نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا  کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد.جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است.

 هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به آلمان مهاجرت می کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون مهاجر نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می‌باشد. 

طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می‌باشد، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

 همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان از   ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می توانید در این کمپانی ها و شرکت های بزرگ مختلف دیگر  مشغول فعالیت شوید.

 

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. 

این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد.

 در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که این مبلغ برای هزینه های زندگی شما  در آلمان کافی است.

دوره های ausbildung آلمان

پادکست چرا آوسبیلدونگ انتخاب بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید   متفاوت می باشد.

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند ، اما داشتن مدرک آلمانی الزامی است .

 

 

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

حداقل مدرک  برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است . اگر دوره ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید میتواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق  کشور آلمان قرار بگیرد.

 

کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی می باشد. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی توانید داشته باشید، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

 

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. 

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

کاریابی در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید برای اطمینان خاطر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید و مجوزهای لازم را تقاضا نمایید.

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ در کشور آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها  بیشتر است. 

البته گاهی نیز دیده می شود که تجربه کاری شما در رشته ی مورد نظر میتواند احتمال پذیرش را بالا ببرد  . برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene  اقدام کنید.

 

دوره های ausbildung آلمان

درخواست بافوگ طرحی برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آوسبیلدونگ های دوگانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد. 

این نوع از آوسبیلدونگ نیز از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است  سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت ، در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل تئوری می پردازید و بخش عملی دوره را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول می شوید.

 در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

 

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

 الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید.

 

پادکست آوسبیلدونگ رشته برق

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته برق گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

پادکست آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

زمان شروع دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی با زمان طولانی تر است. به عنوان مثال تراشکاری(Internship) از جمله کارآموزی های دو ساله می باشد. درکارآموزی  بسته به رشته ای که انتخاب کرده اید حقوق دریافت میکنید و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

 مبلغ این حقوق به طور معمول بین 550 تا 2000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.

 از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. 

برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

 

آوسبیلدونگ

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با  داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند .

این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

 

فرم ارزیابی رایگان مشاوره مهاجرت

  بنر

  Related Posts

  297 thoughts on “کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

  1. s گفت:

   سلام و عرض ادب
   با مدرک بین المللی باریستا میشه مهاجرت کاری به المان کرد ؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    خیر متاسفانه

  2. حانیه گفت:

   سلام وقت بخیر
   من ۲۳ سالم هست و دیپلم تجربی دارم دوره داروشناسی و اورژانس و در جهاد دانشگاهی گذروندم و مدرکم قابل ترجمه هست
   مدرک ب ۱ گوته رو در سال ۲۰۱۷ گرفتم خواستم بدونم برای ویزای اوسبیلدونگ لازم هست دوباره امتحان گوتا بدم
   و میخواستم بدونم از کجا برای ویزای اوسبیلدونگ باید اقدام و شروع کنم ممنون

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    خیر ، نیازی نیست که مجدد امتحان بدید .
    برای شروع باید پروسه رو به موسسه ای که در این زمینه سابقه کاری خوبی دارند محول کنید تا تمامی مراحل به درستی انجام شود .

  3. Sara گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه من ۲۰ سالمه‌ و رشته روانشناسی هستم . میخاستم ببینم میتونم از طریق آوسبیلدونگ آرایشگری اقدام کنم؟و شانس پذیرش دارم؟
   و اینکه من الان دارم سطح آ دو آلمانی رو میخونم ، از الان باید وقت سفارت بگیرم؟یا مدرک زبانمو بگیرم بعد وقت سفارت بگیرم؟
   سپاس از سایت بسیار خوبتون

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله میتونید اقدام کنید ولی بستگی به این داره که چه زمانی اقدام کنید که ظرفیت این رشته پر نشده باشد .
    وقت سفارت رو موسسه ای که کار های اپلایتون رو انجام میدند ، براتون میگیرند.

  4. محمد علی سعیدی راد گفت:

   سلام وقت بخیر. من ۲۲ سالمه و لیسانس تربیت بدنی دارم میخوام برای ویزای آسبیلدونگ اقدام کنم . تو این شرایط کرونا آیا سفارت وقت میده یا اگه میده چقدر طول میکشه حدودا تا نوبت من ؟!؟! بهتر نیست توی این زمان برای مهاجرت از طریق خوندن ارشد اقدام کنم یا میتونم همزمان واسه این دو مورد از سفارت نوبت بگیرم؟؟ با سپاس

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بهتره که از ابتدا برای آوسبیلدونگ اقدام کنید .
    زمان وقت سفارت شما یک سال ، یک سال و دو سه ماه زمان میبره .

  5. نگار گفت:

   سلام وقت بخیر من 36 سال سن دارم و کارشناسی ارشد مدیریت خوندم آیا میتونم در دوره های آوسبیلدونگ شرکت کنم ؟ و آیا همسرم هم که 41 سال سن دارد میتواند شرکت کند رشته تحصیلی ایشان مدیریت تکنولوژی است؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    آوسبیلدونگ محدودیت سنی دارد ، به همین دلیل شما میتوانید در آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کنید .

  6. علی گفت:

   سلام.من 23 سالمه و لیسانس رشته ایمنی صنعتی رو دارم.میخواستم بدونم من امکان مهاجرت و پذیرش المان از طریق ویزای آوسبیلدونگ را دارم؟؟
   و اینکه چقدر شانس پذیرش برای من با این شرایطی که دارم وجود داره؟؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله میتونید برای دوره های آوسبیلدونگ اقدام کنید . فقط توجه داشته باشید این آخرین سالی هست که میتونید بدون محدودیت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید .

    1. مهدی گفت:

     سلام خسته نباشبد
     منظورتون از محدودیدت دوره اوسبیلدونگ چیه؟؟
     مگه چه محدودیدت هایی داره؟؟

     1. کارشناس هرمس گفت:

      سلام وقتتون بخیر .
      محدودیت سن و ظرفیت .

  7. كاربر گفت:

   سلام.ايا ميشه براي اوسبيلدونگ ويزا گرفت؟
   يا حتماً بايد اول دانشجويي اقدام كرد ؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    خیر میتونید مستقیما اقدام کنید .

  8. علی گفت:

   سلام وقتتون بخیر….ببخشید من در زمینه اپلای کردن مدارکم برای کارفرمایان که آوسبیلدونگ ارائه دادن مشکل دارم میخواستم بپرسم اگه اقدام کنم به موسسه شما این کارو برام انجام میدن؟؟؟؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    موسسه ما صفر تا صد پرونده ها رو انجام میدهد.

  9. پگاه دریایی گفت:

   سلام منمن لیسانس حقوق هستم و ۲۸ سال سن دارم و همسرم بدون تحصیلات ۱۵سال سابقه کاری در مورد صنعت چاپ از جمله اپراتوری و مکانیکی و برق دستگاه های چاپ رو دارن که صنعتی متعلق به آلمان هست بنظرتون برای مهاجرت و کار در آلمان برای ما فرصتی هست؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایی

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    برای دریافت ویزای کار کشور آلمان درصورتی میتونید اقدام کنید که در زمینه تخصصتان مدرک فنی حرقه ای داشته باشید .

  10. محمد گفت:

   سلام خسته نباشید ببخشید واسه ویزا آوسبیلدونگ باید از چه طرقی اقدام کنیم؟ یعنی اول باید از سفارت وقت بگیرم بعد دنبال اون دوره بگردیم یا بالعکس؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله باید در ابتدا وقت سفارت بگیرید .

  11. ماهی گفت:

   درود برشما ،من لیسانس حسابداری هستم ،سن۳۲,هیچکدوم از دوره های کارآموزی رو نمیتونم شرکت کنم؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    میتوانید دوره های آوسبیلدونگ پرستاری را در آلمان بگذرانید .

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × پنج =