آلمان, آلمان

کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

کارآموزی-آلمان-(آوسبیلدونگ)

توضیح کامل آوسبیلدونگ یا دوره های کارآموزی آلمان، رشته‌های مورد نیاز، شرایط سنی و مدارک مورد نیاز در این مقاله آورده شده‌است.

🔍سوالات خود را درباره آوسبیلدونگ از ما بپرسید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان  بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید. 

در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. این مقاله توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای نوشته شده و هر ماه به روز رسانی می‌گردد.

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی در مورد اوسبیلدونگ می پردازیم:

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهید نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا  کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد.جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است.

 هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به آلمان مهاجرت می کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون مهاجر نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می‌باشد. 

طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می‌باشد، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

 همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان از   ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می توانید در این کمپانی ها و شرکت های بزرگ مختلف دیگر  مشغول فعالیت شوید.

 

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. 

این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد.

 در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که این مبلغ برای هزینه های زندگی شما  در آلمان کافی است.

دوره های ausbildung آلمان

پادکست چرا آوسبیلدونگ انتخاب بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید   متفاوت می باشد.

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند ، اما داشتن مدرک آلمانی الزامی است .

 

 

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

حداقل مدرک  برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است . اگر دوره ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید میتواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق  کشور آلمان قرار بگیرد.

 

کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی می باشد. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی توانید داشته باشید، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

 

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. 

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

کاریابی در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید برای اطمینان خاطر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید و مجوزهای لازم را تقاضا نمایید.

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ در کشور آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها  بیشتر است. 

البته گاهی نیز دیده می شود که تجربه کاری شما در رشته ی مورد نظر میتواند احتمال پذیرش را بالا ببرد  . برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene  اقدام کنید.

 

دوره های ausbildung آلمان

درخواست بافوگ طرحی برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

بافوگ

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آوسبیلدونگ های دوگانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد. 

این نوع از آوسبیلدونگ نیز از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است  سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت ، در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل تئوری می پردازید و بخش عملی دوره را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول می شوید.

 در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

 

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

 الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید.

 

پادکست آوسبیلدونگ رشته برق

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته برق گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

پادکست آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

زمان شروع دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی با زمان طولانی تر است. به عنوان مثال تراشکاری(Internship) از جمله کارآموزی های دو ساله می باشد. درکارآموزی  بسته به رشته ای که انتخاب کرده اید حقوق دریافت میکنید و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

 مبلغ این حقوق به طور معمول بین 550 تا 2000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.

 از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. 

برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

 

آوسبیلدونگ

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با  داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند .

این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

 

کاراموزی المان

حال در این ویدئو به طور کلی در مورد مهاجرت کاری ،تحصیلی و آوسبیلدونگ توضیحاتی ارائه می دهیم تا تصمیم گیری برای شما عزیزان راحت تر صورت گیرد:

فرم ارزیابی رایگان مشاوره مهاجرت

  بنر

  Related Posts

  439 thoughts on “کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

  1. sh گفت:

   سلام من24 سالمه و کارشناسی حسابداری و ارشد حسابرسی دارم. درحال حاضر3 سال کارکردم در امور مالی و مالیاتی که فقط1 سالو نیم سابقه بیمه برام رد شده.همسرم هم31 سالشه و ارشد برق کنترل دارند و5 سال سابقه در همین حیطه و همینطور مدرکplc و چندین مدرک مرتبط به کارشون. میخواستم بدونم میتونیم دونفری اقدام کنیم برای اوسبیلدونگ و حدودا شانسمون چقدر هست؟و اگر از الان اقدام کنیم چقدر زمان میبره؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله امکان اقدام دارید اما باتوجه به شرایط همسرتون میتونید از طریق جاب آفر اقدام کنید .

  2. صدیقه گفت:

   سلام من 30 ساله هستم، لیسانس دارم، سابقه کار ندارم و سطح زبان آلمانم B2 هست و زبان انگلیسی هم درحد متوسط هستم آیا اصلا میتونم برای اوسبیلدینگ اقدام کنم؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    این که لیسانس چه رشته ای رو داشته باشید اهمیت داره و تعیین کننده خواهد بود .
    ولی حتی اگر لیسانس هم نداشته باشید امکان اقدام از طریق دوره های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را دارید .

  3. Marziye گفت:

   سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه و ترم ۵ میکروبیولوژی ام و تازه میخوام واسه یاد کرفتن زبان آلمانی اقدام کنم و بردارمم ساکن المان هست الان چند درصد احتمال قبولی من هست ؟من میتونم سال آینده واسه کرفتن ویزای اوسبیلدونگ اقدام کنم ؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله با توجه به شرایط سنی که دارید شانس بالایی خواهید داشت .

  4. مسلم گفت:

   سلام روز بخیر من ۳۷سالمه دیپلم ریاضی زبان آلمانی ضعیف ،میخواستم در مورد شرایطی که من دارم ،آیا میتونم در دوره های آوسبیلدونگ شرکت کنم؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    بله ، امکان اقدام از طریق دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را دارید . البته به شرط همکاری شما در خواندن زبان آلمانی .

  5. جعفرزاده گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   اگه ممکنه بفرمایید برای سنین 35 تا 40 سال به غیر از پرستاری ، در چه رشته هایی امکان بهره مندی از دوره آوسبیلدونگ مهیاست ؟
   و اینکه 12 سال سابقه کار بدون بیمه هیچ کمکی نمیکنه ؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    باید شرایطتون کامل تر بررسی شود . اما شانس بالایی برای دریافت آوسبیلدونگ کادر درمان دارید .

  6. محمودرضا گفت:

   سلام وقتتون بخیر!
   من ۲۳ سالمه و دانشجوی ترم آخر لیسانس مهندسی نرم افزار هستم(با معدل 16.5) و قصد مهاجرت به آلمان رو داشتم و از اونجا که سابقه کار رسمی ندارم و از طرف دیگه تا جایی که تحقیق کردم وارد شدن به آلمان از طریق دانشگاه نسبتا راحت تره تصمیم گرفتم از طریق بورسیه تحصیلی اقدام کنم.اما حقیقتش شخصا ترجیحم این بود که مستقیما برای کار ادامه بدم این رشته رو و از دانشگاه فاصله بگیرم.ضمنا از لحاظ زبان آلمانی هم فعلا در مقطع b2 هستم و بخاطر دانشگاه قصد دارم‌تا c1 هم ادامه بدم.
   سوالم از محضرتون این بود که آیا امکانش هست بعد از ورود به آلمان از طریق دانشگاه تغیر رویه داد و فرضا دوره های ausbildung و یا bruf ausbildung رو آغاز کرد و دانشگاه رو کاملا کنار گذاشت؟یا اینکه از لحاظ قانونی برای اقامت مشکل ایجاد میکنه؟
   و اینکه عموما پیشنهاد خود شما به افرادی با شرایط من چیه؟در شرایط من عموما بهتره مستقیم برای دانشگاه اقدام کرد یا برای دوره های ausbildung?

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    پیشنهاد ما به شما اقدام از طریق دوره های آوسبیلدونگ هست و با توجه به شرایط سنی و سطح زبانتون پیشنهاد میشه که سریعتر اقدام کنید تا شانس بالاتری داشته باشید .

  7. سامان گفت:

   سلام من سامان شهابی هستم 17 سالمه و میخوام برنامه نویسی و زبان آلمانی رو تا سطح بی 2 یاد بگیرم (برای برنامه نویسی هم مدرک بین امللی میگیرم)آیا امکان آوسبیلدونگ با مدرک تحصیلی سیکل یا همون نهم دبیرستان هست یا ن در ضمن یه دایی هم توی آلمان دارم خواستم بپرسم میتونه کاری کنه واسم ؟
   ممنون و خسته نباشید

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    خیر متاسفانه برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز دیپلم است .

  8. امیر گفت:

   سلام،وقتتون بخیر
   18 سالمه و دیپلم تجربی دارم با معدل بالای ۱۵
   سطح زبانم تا سطح B2هست.
   امکان پذیرش به عنوان دستیار دندانپزشک رو دارم؟
   اگه میشه راهنمایی کنید.
   ممنون

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    شرایط سنیتون مناسبه اما باید زمانی که قصد دارید پروندتون رو شروع کنید ، ظرفیت این رشته بررسی بشه .

  9. سجاد گفت:

   سلام من 21 سالمه لیسانس تدوین دارم 3 سال سابقه کاری دارم… زبان المانی و انگلیسی هم خیلی ضعیفم…. میخواستم بدونم بدون سربازی میتونم فرم پر کنم؟؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر . در صورتی که پاسپورت ارائه دهید امکان اقدام دارید .

  10. حمید گفت:

   سلام میخواستم بدونم آیا با شرایط من یعنی سن ۲۶ میتونم اوسبیلدنگ برنامه نویسی بگیرم البته با حقوق… بعد اگر میتونم آیا باز هم باید تمکن مالی ارائه بدم؟
   ممنونم

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    با توجه به شرایط سنی شما برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ برنامه نویسی باید شرایط شما از قبیل داشتن مدرک فنی حرفه ای یا لیسانس بررسی شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *