لوگو وزارت کار

کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

کارآموزی-آلمان-(آوسبیلدونگ)

توضیح کامل آوسبیلدونگ یا دوره های کارآموزی آلمان، رشته‌های مورد نیاز، شرایط سنی و مدارک مورد نیاز در این مقاله آورده شده‌است.

🔍سوالات خود را درباره آوسبیلدونگ از ما بپرسید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پادکست دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان  بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید. 

در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. این مقاله توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای نوشته شده و هر ماه به روز رسانی می‌گردد.

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی در مورد اوسبیلدونگ می پردازیم:

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهند نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا  کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد. جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است.

 هر ساله تعداد زیادی از مهاران به آلمان مهاجرت می کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون مهاجر نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می‌باشد.

طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می‌باشد، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

 همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان از   ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می توانید در این کمپانی ها و شرکت های بزرگ مختلف دیگر  مشغول فعالیت شوید.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. 

این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد.

 در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که این مبلغ برای هزینه های زندگی شما  در آلمان کافی است.

دوره های ausbildung آلمان

پادکست چرا آوسبیلدونگ انتخاب بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید متفاوت می باشد.

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند ، اما داشتن مدرک آلمانی الزامی است .

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

حداقل مدرک  برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است . اگر دوره ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید میتواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق  کشور آلمان قرار بگیرد.

 

کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی می باشد. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی توانید داشته باشید، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

 

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. 

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

کاریابی در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید برای اطمینان خاطر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید و مجوزهای لازم را تقاضا نمایید.

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ در کشور آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها  بیشتر است. 

البته گاهی نیز دیده می شود که تجربه کاری شما در رشته ی مورد نظر میتواند احتمال پذیرش را بالا ببرد. برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene  اقدام کنید.

دوره های ausbildung آلمان

درخواست بافوگ طرحی برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

  • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
  • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
  • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید .

بافوگ

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آوسبیلدونگ های دوگانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد. 

این نوع از آوسبیلدونگ نیز از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است  سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت ، در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل تئوری می پردازید و بخش عملی دوره را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول می شوید.

 در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

 الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید.

 

ویدئو آوسبیلدونگ رشته مکاترونیک

به ویدئو زیر در رابطه با رشته ی مکاترونیک در اوسبیلدونگ توجه فرمایید:

پادکست آوسبیلدونگ رشته برق

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته برق گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

پادکست آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر

در این پادکست شرایط آوسبیلدونگ رشته کامپیوتر گفته میشه پس با دقت گوش کنید 

زمان شروع دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی با زمان طولانی تر است. به عنوان مثال تراشکاری(Internship) از جمله کارآموزی های دو ساله می باشد. درکارآموزی  بسته به رشته ای که انتخاب کرده اید حقوق دریافت میکنید و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

 مبلغ این حقوق به طور معمول بین 550 تا 2000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.

 از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. 

برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

 

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

آوسبیلدونگ

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با  داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند .

این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

  • رزومه و CV
  • مدارک شناسایی
  • مدرک مهارت زبان
  • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
  • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
  • بیمه سلامت

 

کاراموزی المان

حال در این ویدئو به طور کلی در مورد مهاجرت کاری ،تحصیلی و آوسبیلدونگ توضیحاتی ارائه می دهیم تا تصمیم گیری برای شما عزیزان راحت تر صورت گیرد:

مقاله ی پیشنهادی : مهاجرت به آلمان

سوالات متداول

اگر به دنبال کارکردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید.

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید متفاوت می باشد.

حداقل مدرک برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است.

حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

فرم مشاوره مهاجرت ( ارزیابی رایگان )

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

بازه سن بین 5 تا 40 سال مورد پذیرش است
سطح تحصیلات
سابقه کاری
سطح زبان دانش خارجه
انگلیسی
آلمانی
آلمانی
فرانسوی
فرانسوی
نوع مشاوره درخواستی
لطفا بدون صفر وارد کنید.
بنر
505 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا

سلام
من همسرم پرشک هستن و ویزای تحصیلی گرفتن برای آلمان و من با ویزای همراه دارم باهاشون میرم
آیا با ویزای همراه میتونم دوره آوسبیلدونگ شرکت کنم
من ۲۵ سالمه و لیسانس الکترونیک دارم

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  زهرا

سلام وقتتون بخیر .
بله میتونید

رضا

سلام من ۲۳ سال سن دارم و کارشناسی حسابداری دارم . میشه دوره آوسبیلدونگ رو در رشته حسابداری بخونم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  رضا

سلام وقتتون بخیر .
بله اما توجه داشته باشید که به دلیل شرایط سنیتون باید برای شروع پروندتون سریعتر اقدام کنید تا ریسکی متحمل پرونده شما نشه .

م شفقی

سلام من خانمی ۴۳ ساله دارای دیپلم بهیاری هستم با ۲۴ سال سابقه ولی زبان ضعیف انگلیسی بلد هستم آیا امکان مهاجرت برای من وجود داره

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  م شفقی

سلام وقتتون بخیر .
خیر متاسفانه ویزا هایی که ما اقدام میکنیم محدودیت سنی دارند .

لیلا

سلام وقت بخیر ببخشید برای دوره اوسبیلدونگ برای افراد بالا ۳۰ فقط پرستاری رشته های دیگه وجود نداره ؟؟؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  لیلا

سلام وقتتون بخیر .
اخذ پذیرش رشته های کادر درمان تا 45 سال هم امکانپذیر است .

محمد

سلام وقت بخیر . من از طریق برنامه نویسی قصد دارم برم آلمان. و پایان خدمتم ندارم . راهی وجود داره ؟؟؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  محمد

سلام وقتتون بخیر .
برای مهاجرت به آلمان باید سایر شرایط شما بررسی شود . برای این کار میتوانید با شماره 02128111107 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند .

سهند

سلام وعرض ادب
بنده ۲۹سالمه ودارای مدارک آرایشگری ازفنی وحرفه ای ودارای مدرک کاردانی گریم سینما هستم
وتازه میخام یادگیری زبان آلمانی به صورت فشرده شروع کنم باتوجه به سنم وتخصصی که میخاهم ادامه بدم(گریم وآرایشگری)مشکلی وجودنداردبه علت محدویت سن بایدرشته پرستاری راانتخاب کنم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  سهند

سلام وقتتون بخیر .
بله به دلیل محدودیت سنی باید رشته های کادر درمان رو انتخاب کنید .

ابوالفضل

با سلام وقت بخیر
خواستم بدونم که آیا در دوره سه ساله آوسبیلدونگ می‌توان به ایران سفر کرد یا باید از اول دوره تا آخر دوره آلمان باشیم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  ابوالفضل

سلام وقتتون بخیر .
خیر مثل کورس دانشگاهی تعطیلاتی رو بین ترم هاتون دارید که میتونید به ایران برگردید .

هادی

سلام من ۱۸ سالمه میخواستم بدونم بدون کارت پایان خدمت میتونم برای ویزای اوسبیلدونگ اقدام کنم

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  هادی

سلام وقتتون بخیر .
داشتن پاسپورت الزامی هست .

محمود

سلام
بنده 37 سالمه. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر و چند مدرک فنی و حرفه ای در زمینه کامپیوتر دارم. کارمندم و از شرایط کاری و زندگی راضی نیستم. خانمم مهندسی آب داره. آیا امکان گرفتن اقامت دائم در آلمان رو داریم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  محمود

سلام وقتتون بخیر .
اگر در زمینه کامپیوتر حداقل 3 سال سابقه کار داشته باشید امکان دریافت جاب آفر آلمان براتون وجود داره . ( البته به شرط همکاری شما در خواندن زبان آلمانی )

پارسا احمدزاده

سلام وقتتون بخیر.آیا برای plc و اتوماسیون هم دوره های آوسبیلدونگ وجود داره؟
تشکر

ویرایشگر
کارشناس هرمس

سلام وقتتون بخیر .
بله این رشته هم جزء رشته های دوره آوسبیلدونگ هست .

1 12 13 14