زبان آلمانی

زبان آلمانی

زبان آلمانی در نگاه اول سخت و چالش‌ برانگیز به نظر می رسد. هم چنین احتمالا میدانید گرامر آلمانی ساختار پیچیده ای دارد. جالب اینجاست که در هیچ زبان دیگری به اندازه ی آلمانی متن های جالب در باب سختی آن زبان وجود ندارد؛ مثل نوشته های نویسنده ی معروف مارک توآین که در یکی از کتاب هایش به نام Taming the Bicycle به دشواری زبان آلمانی اشاره کرده است. با این وجود، یادگیری زبان آلمانی با کمی اشتیاق، پشتکار و تمرین برای فارسی زبانان کاملا امکان پذیر و حتی شیرین است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زبان انگلیسی از زبان آلمانی سرچشمه گرفته شده

جالب است بدانید زبان انگلیسی از زبان آلمانی سرچشمه گرفته است؛ اما بیش از هزارسال طول کشیده تا شاخه های کوچک انگلیسی بر شاخه های قوی آلمانی در تنه ی زبان برویند.

بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی به صورت آنلاین

آلمانی یک زبان زیبا، مهم و چالش برانگیز است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زمان، پول یا وقت لازم برای یادگیری زبان دوم را ندارند؛ به خصوص برای یک زبان گرامری چالش برانگیز مانند آلمانی. آنچه که برای یادگیری زبان آلمانی نیاز دارید، به شدت به آنچه و اینکه چگونه می‌خواهید یاد بگیرید، بستگی دارد. این روزها منابع مختلفی برای یادگیری یک زبان خارجی در دسترس شما هستند؛ اما یادگیری زبان آلمانی برای افرادی که هیچ دانش قبلی از این زبان ندارند، می‌تواند کمی دشوار باشد؛ بنابراین، دوره‌های زبان آلمانی همچنان راهی سریع و کارآمد برای بهبود مهارت‌های زبان آلمانی هستند. در ادامه، بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی معرفی شده‌اند.

این منابع به ترتیب خاصی چیده نشده‌اند، بنابراین همه آنها را بررسی کنید تا دریابید کدام یک برای شما مناسب‌تر است!. توجه داشته باشید که بهترین راه برای یادگیری زبان آلمانی یا هر زبان دیگری، این است که به اندازه کافی منظم و کوشا باشید.

بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی به صورت آنلاین

نکات مهم در انتخاب منابع یادگیری زبان آلمانی

ابتدا مطمئن شوید از منابعی استفاده می‌کنید که برای سطح زبان شما مناسب هستند. همچنین باید یک برنامه تمرینی برای خودتان تنظیم کنید. منظم بودن و داشتن ثبات، مهم‌ترین عوامل در خودآموزی هستند. برخلاف کلاس‌های زبان پولی، نمی‌توانید به برنامه درسی یا برنامه کلاسی که شخص دیگری ایجاد کرده است، تکیه کنید.

اما توجه داشته باشید که زبان آموزان مبتدی، زمانی بهترین عملکرد را خواهند داشت که از یک یا شاید دو روش یادگیری در یک زمان استفاده کنند. دانلود هزاران برنامه و شروع به یادگیری بخش‌های مختلف زبان بدون ساختاری مشخص، اشتباه است.

۷ وبسایت برتر برای آموزش زبان آلمانی

گاهی لازم نیست برای یادگیری یک زبان جدید هیچ پولی بپردازید. در اتاقتان آلمانی یاد بگیرید و از خیلی ها جلو بزنید.

حتما می دانید که منابع زیادی مثل فیلم های آلمانی زبان و کتاب های رایگان برای مرور زبان آلمانی در اینترنت وجود دارد. اما شما در درجه ی اول نیاز دارید گرامر آلمانی، کلمات، مکالمه و سایر مهارت های ابتدایی یک زبان را یاد بگیرید. با هرمس اپلای همراه باشید تا بهترین منابع برای آموزش آلمانی را که شامل منابع رایگان نیز می شوند به شما معرفی کنیم.

1. Fluent U

اگر به دنبال منبعی هستید که به صورت سرگرم کننده و متفاوت زبان آلمانی را به شما بیاموزد FluentU یک انتخاب مناسب برای شماست. این وبسایت فیلم ها، ترانه ها و اخبارهای آلمانی زبان را به صورت مطالب آموزشی درآورده و دراختیار شما قرار می دهد. این به این معنی است که شما آلمانی را از دنیای واقعی یاد خواهید گرفت.

بسته به هر سطح زبان B1 یا B2 و هر زمینه ای که علاقه دارید می توانید مطلب مناسبتان را روی FluentU پیدا کنید. این وبسایت امکانات متنوعی را برای آموزش هرچه بهتر برای شما فراهم آورده است. بعنوان مثال هنگام تماشای ویدیوها می توانید معنی تک تک کلمات را خوانده و آن ها را در پروفایل خود ذخیره کنید، تمرین کنید و سپس در آزمون های مناسب خودتان شرکت کنید.

در FluentU، مجموعه‌ای از محتوای معتبر و صحیح را خواهید یافت که هر آنچه برای پیشرفت به سطح بعدی نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت، مجموعه‌ای عظیم از فیلم‌ها، پادکست‌ها و سایر مطالب آموزشی به هزاران زبان مختلف موجود هستند.

۷ وبسایت برتر برای آموزش زبان آلمانی

2. Deutsch Akademie

اگر به دنبال یک وبسایت خوب در زمینه ی آموزش زبان آلمانی با کورس های رایگان هستید DeutschAkadamie یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود. این منبع حدود ۲۰۰۰۰ تمرین لغت و گرامر برای افراد در تمامی سطوح زبان آلمانی فراهم آورده است.

علاوه بر مطالب گسترده ی آموزشی، از تالار گفتگوی این وبسایت برای تبادل نظر با سایر دانش آموزان می توانید استفاده کنید. همچنین استادان زبان آلمانی در این وبسایت برای پاسخ به سوالات شما حضور دارند. اگر از هزینه ی زیاد کلاس های زبان مطلع باشید، خوب می دانید که از فرصت مکاتبه ی رایگان با استادان زبان نباید گذشت.

Deutsch Akademie ادعا می‌کند “جامع‌ترین” منبع رایگان برای یادگیری آلمانی است. برای اینکه بتوانید به همه مطالب موجود در وب سایت دسترسی داشته باشید، نیازی به یک حساب کاربری در Deutsch Akademie ندارید. حتی به عنوان یک بازدیدکننده، می‌توانید از بیش از 20 هزار تمرین گرامر، واژگان و همچنین بیش از 800 ساعت منابع آنلاین تعاملی استفاده کنید. دوره‌های این وبسایت بر اساس چارچوب اروپایی مرجع برای زبان‌ها تنظیم شده‌اند؛ بنابراین این منبع به عنوان نقطه شروعی برای یادگیری آلمانی یا به عنوان مکمل دوره فعلی شما عالی خواهد بود.

3. Goethe-Institut

در این وبسایت کورس های آموزشی غالبا برای افراد در سطوح پیشرفته ی زبان آلمانی وجود دارد، اما مطالب مفید آموزشی برای سطوح مقدماتی A1 تا B2 آلمانی نیز در آن وجود دارد.

در نظر داشته باشید وبسایت Goethe-Institut رایگان نیست و برای در دسترس قراردادن مطالب مبلغ ۶۷۵ یورو از شما دریافت می کند. یکی از مزایای ارزشمند این وبسایت اختصاص معلم خصوصی و فایل های شخصی آموزشی مطابق سطح زبان شماست.

4. Deutsch-Lernen.com

 

یکی دیگر از منابع رایگان آموزش زبان آلمانی Deutsch-Lernen است. دانش آموزان در مقطع مقدماتی تا پیشرفته می توانند از این وبسایت استفاده کنند. شاید مطالب این وبسایت به گستردگی سایر منابع معرفی شده نباشد، اما آموزش ها واضح و استفاده از مطالب بسیار راحت است.

برای سطح مقدماتی ۱۰ درس بعلاوه ی لیست لغات و تمرین های مختلف در دسترس است. برای سطح پیشرفته، امکانات بیشتری شامل ۲۴ درس و ۷ روش مفید برای تقویت املای آلمانی وجود دارد.

اگر دقیقا نمی دانید در چه سطحی از زبان آلمانی قرار دارید، در Deutsch-Lernen.comتست آنلاین تعیین سطح از شما گرفته خواهد شد.

همچنین اگر به منظور کار در آلمان در پی آموزش زبان آلمانی هستید، این وبسایت بخشی برای چگونه نوشتن رزومه ی آلمانی برای شما فراهم کرده است. در این بخش می توانید یک رزومه ی عالی برای خود گردآوری کنید.

5. Babbel

این وبسایت مطالب مفیدی عمدتا برای افراد در سطوح مبتدی و متوسط زبان آلمانی فراهم کرده است. اولین درس بطور رایگان در اختیار شما قرار می گیرد و سپس برای دریافت ادامه ی مطالب باید برای خرید اشتراک سایت ثبت نام کنید. هزینه ی اشتراک Babbel مبلغ زیادی نیست؛ بعنوان مثال برای ارزان ترین اشتراک ماهیانه ۶.۹۵ دلار باید بپردازید.

وقتی ثبت نام انجام شد، ۶ دوره ی آموزش زبان در دسترس شما قرار خواهد گرفت. اولین کورس، مطالب مقدماتی را به شما آموزش می دهد. سپس طبق اموخته هایتان ادامه ی دروس را پیش می گیرد.

6. Deutsch-Uni Online

Deutsch-Uni  دوره های آموزش آنلاین آلمانی برای سطح مقدماتی تا پیشرفته را شامل می شود. همچنین یک دوره ی بیزینس آلمانی را نیز برگزار می کند. بنابراین اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، این وبسایت می تواند دانستنی های مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

درخواست برای معلم خصوصی در این سایت اختیاری است اما پیشنهاد می کنیم حتما این کار را انجام دهید.

دیگر ویژگی مثبت این وبسایت این است که می توانید با سایر زبان آموزان ارتباط برقرار کنید و تبادل نظر کنید. تمام این امکانات را می توانید با ۱۵۰ یورو در اختیار داشته باشید.

بنابراین اگر برای سفر به آلمان آماده می‌شوید، DUO شما را به مهارت‌هایی که برای برقراری ارتباط راحت به زبان آلمانی نیاز دارید، مجهز می‌کند. توجه داشته باشید که دوره‌های این سایت ممکن است هزینه داشته باشند.

7. Deutsche Welle

یکی دیگر از منابع رایگان آموزش زبان آلمانی Deutsche Welle است. در واقع، Deutsche Welle، یک شبکه پخش عمومی در آلمان است که یک دوره زبان آلمانی ایجاد کرده است. اگر تازه شروع به آموختن زبان آلمانی کرده اید یا اگر سالهاست آلمانی می دانید، در هرصورت این وبسایت منبع بسیار خوب آموزشی برای شما خواهد بود. همچنین یک سیستم تعیین سطح سریع به شما در شناختن سطح زبانتان کمک می کند.

برترین ویژگی این وبسایت این است که استفاده از بخش های مختلف آن بسیار آسان است. حتی اگر مطالعه به روش سنتی را ترجیح می دهید تمام منابع برای پرینت گرفتن و مطالعه برروی کاغذ برای شما فراهم است. همچنین مطالبی به صورت آموزش تعاملی برای کودکان و نوجوانان نیز تعبیه شده اند.

این وب سایت برای افراد در هر سطحی که به دنبال دیدگاهی متفاوت در یادگیری زبان آلمانی هستند، بسیار مناسب خواهد بود. با انتخاب سطح خود می‌توانید مطالبی را دریافت کنید که برای سطح شما طراحی شده‌اند. مزبت این کار در این است که به شما کمک می‌کند قسمت‌ هایی که به احتمال زیاد در هر سطح با آن‌ها مشکل دارید را هدف‌گیری کنید.

اپلیکیشن های برتر موبایل برای یادگیری زبان آلمانی

در این بخش به معرفی سه مورد از برترین اپلیکیشن‌ های موبایل جهت یادگیری زبان آلمانی خواهیم پرداخت.

Duolingo

Duolingo یکی از منابع آموزش زبان آلمانی است که به صورت اپلیکیشن موبایل و وب در دسترس می‌باشد. آموزش زبان آلمانی یکی از اولین دوره‌هایی بود که روی این پلتفرم منتشر شد و از آن زمان به‌طور مداوم تحت اصلاح و به‌ روزرسانی قرار می‌گیرد.

اگر به طور منظم از Duolingo استفاده و یادداشت‌ها و نظرات مربوط به هر تمرین را بررسی کنید، شروع بسیار خوبی در زبان آلمانی خواهید داشت. نسخه وب و اپلیکیشن آن هر دو دارای یک بخش داستان رایگان با 120 داستان کوتاه و در دسترس هستند که توسط افراد بومی آماده شده‌اند.

اپلیکیشن های برتر موبایل برای یادگیری زبان آلمانی

Memrise

در یادگیری زبان آلمانی باید برای واژگان وقت بگذارید. برای این منظور، Memrise یک همراه عالی و یکی از بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی است. در این اپلیکیشن، صدها دوره آموزشی برای یادگیری جنبه‌های مختلف واژگان آلمانی آورده شده‌اند. توجه داشته باشید که نباید تعداد زیادی از دوره‌های آن را هم‌زمان امتحان کنید. در این مجموعه‌ نیز دوره‌های آموزشی آلمانی وجود دارد که شما را در موضوعات مختلف مکالمه راهنمایی خواهند کرد.

Lingvist

Lingvist یک اپلیکیشن و یکی از بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی است که به آرامی گرامر و واژگان را از طریق مثال به شما آموزش می‌دهد. با استفاده از نسخه آزمایشی رایگان این اپلیکیشن، می‌توانید روزانه لغات جدید یاد بگیرید (تا 3000) و یک چالش زبان روزانه را تکمیل کنید.

دیگر مراجع برتر یادگیری زبان آلمانی

در این بخش به سایر منابعی که برای آموزش زبان آلمانی می‌توانید از آنها استفاده کنید، خواهیم پرداخت.

germanPod101

اگر مدتی است که مشغول یادگیری زبان آلمانی هستید، احتمالا با پادکست‌ های روزانه معروف GermanPod101 یا ویدیوهای YouTube برخورد کرده‌اید. GermanPod101 بهترین محتوای یادگیری آلمانی را در اینترنت به اشتراک می‌گذارد. در آن می‌توانید انواع درس‌های مرتبط فرهنگی، سرگرم‌کننده و اطلاعاتی را بیابید.

BBC

اگر کاملا مطمئن نیستید که آیا سطح زبان آلمانی شما مبتدی، متوسط، پیشرفته یا جایی در این بین است، به سایت بی‌بی‌سی مراجعه کنید. این سایت تستی دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا سطح فعلی خود را مشخص کنید. در این سایت می‌توانید مجموعه مهارت‌های خود را با تماشا کردن یا گوش دادن به اخبار واقعی آلمان در تلویزیون و رادیو به چالش بکشید. همچنین می‌توانید آموزش‌های ویدئویی را تماشا کنید و عبارات مفید را در این وب سایت بدون هیچ قیمتی یاد بگیرید.

ActiLingua

ActiLingua و  در سال 1988 تأسیس شد و اکنون در آموزش زبان آلمانی پیشرو است. در حال حاضر،  ActiLingua دارای سه مدرسه واقع در وین است که همه آنها دارای برنامه‌های فرهنگی و اوقات فراغت عالی هستند.

وب سایت ActiLingua نیز از منابع آموزش زبان آلمانی محسوب می‌شود. در این سایت 10 درس برای مبتدیان و 24 درس (با تمرکز بر گرامر) برای زبان‌آموزان پیشرفته موجود است. اگر کاملا مطمئن نیستید که در چه سطحی هستید، می‌توانید از طریق ویژگی ActiLingua’s Test Your German سطح خود را ارزیابی کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند سطح تسلط خود را با دوره‌های موجود مطابقت دهید.

دیگر مراجع برتر یادگیری زبان آلمانی

italki

italki وب سایتی است که در آن می‌توانید معلمان زبان را استخدام کنید تا از طریق اینترنت با شما در ارتباط باشند و زبان مادری خود را به شما آموزش دهند.

صدها گزینه از معلمان آلمانی در سایت وجود دارند که اکثر آنها یک درس آزمایشی با تخفیف ارائه می‌دهند تا بتوانید در انتخاب معلم، بهتر تصمیم‌گیری کنید.

اگر می‌خواهید از پرداخت هزینه برای ارتباط با یک معلم رسمی اجتناب کنید، می‌توانید یک شریک زبان پیدا کنید. بدین ترتیب می‌توانید از سیستم پیام‌رسان italki برای تمرین با یکدیگر استفاده کنید و از طریق Skype نیز توانایی گفتاری خود را به چالش بکشید.

 

MosaLingua

MosaLingua یکی دیگر از منابع یادگیری زبان آلمانی است. در این سایت گزینه‌ای جهت ایجاد فلش کارت‌های شخصی برای حفظ کردن لغات وجود دارد. همچنین می‌توانید مقالاتی را بر اساس سطح مهارت آلمانی خود بخوانید و گوش دهید. MosaLingua ادعا می‌کند که از طریق روش آموزشی خود به 11 میلیون نفر در سراسر جهان کمک کرده است.

کتاب‌ های خوب برای یادگیری زبان آلمانی

دنیای دیجیتال برای یادگیری زبان آلمانی، امکانات بی‌پایانی دارد. اگر می‌ خواهید تمرینات مکتوب زیادی داشته باشید و آلمانی را به روشی ساختاریافته یاد بگیرید، کتاب‌های آموزش آلمانی بهترین انتخاب هستند. در زیر بهترین کتاب‌ها در این زمینه معرفی شده‌اند:

  • Wort fur Wort: New Advanced Vocabulary (German & English Edition)
  • The Everything Learning German Book
  • Conglomeration: A Reader & Workbook for Intermediate German
  • Sammelsurium: A Reader & Workbook for Intermediate German
  • Short Stories in German for Beginners

کتاب‌ های خوب برای یادگیری زبان آلمانی

دوره زبان آلمان

دولت آلمان ویزایی را تحت عنوان دوره زبان آلمانی در نظر گرفته است تا مهاجران بتوانند به کمک آن این زبان را بیاموزند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که برای یادگیری زبان رسمی این کشور وارد آلمان شده و شش ماه در آنجا اقامت داشته باشید.

در این دوره شما می‌توانید در دانشگاهی معتبر یا در یک مدرسه که مورد تأیید دولت این کشور است آلمانی بیاموزید و هم‌زمان از مزایای زندگی در این کشور نیز بهره‌مند شوید.

هدف دولت از برگزاری این دوره آن است که مشتاقان مهاجرت به این زبان بتوانند؛ مانند یک نوزاد تازه‌ متولدشده گام در مسیر یادگیری این زبان بگذارند و به‌راحتی با آن تکلم کنند. البته این که دوره شامل چه دروسی است از یک دانشگاه یا کالج به کالج دیگر می‌تواند متفاوت باشد، هرچند پایه همه آنها با یکدیگر یکسان است. بااین‌حال ما ابتدا برای شما از اهمیت این دوره خواهیم گفت و پس از آن به بررسی نکات و بایدها و نبایدهای دریافت این ویزا صحبت خواهیم کرد.

البته یادگیری یک‌زبان به‌عنوان زبان دوم هرگز خالی‌ازلطف نیست؛ اما زبان آلمانی نیز برتری‌های خاص خود را دارد. این زبان که دومین زبان رایج در دنیای علم است برای افرادی که علاقه به کار در حوزه فناوری، علم و دانش دارند می‌تواند بسیار مفید باشد. در این کشور شرکت‌های بسیار بزرگی فعالیت می‌کنند که متقاضیان زیادی برای استخدام دارند. BMW، Volkswagen، Bosch، Adidas از جمله این کمپانی‌ها هستند.

البته جای هیچ نگرانی نیست. الزامات ورود به این دوره بسیار ساده است و هر فردی می‌تواند آن را پیگیری کند. این دوره زمان زیادی نیاز ندارد و اغلب دانشجویان بین ۶ ماه تا یک سال می‌توانند آن را بگذرانند. پس از گذراندن همین زمان کم این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید گزینه‌های شغلی زیادی را پیش روی خود داشته باشید و شانس استخدام در این کشور و اقامت طولانی‌مدت را برای خود افزایش دهید.

ویزای دوره زبان آلمانی و انواع آن

دریافت ویزایی که به شما امکان بدهد در دوره زبان آلمانی شرکت کنید، ساده است؛ اما باید بدانید که کدام یک از انواع آن برای شما مناسب است. گزینه‌ های سنتی‌تر اجازه تحصیل را در اختیار شما می‌گذارند و برخی دیگر امکانات بیشتری مانند کار یا طول مدت اقامت بیشتر را برایتان به ارمغان می‌آورند. انواع این ویزا کدام‌اند؟

ویزای دوره زبان آلمانی و انواع آن

Sprachkursvisum یا ویزای زبان

این ویزا مناسب کسانی است که تمایل دارند در خود کشور آلمان، تکلم به این زبان را بیاموزند. با این ویزا تا ۹۰ روز می‌توانید در این کشور اقامت کنید و در بیش از ۴۰۰ موسسه‌ای که این زبان را به شما می‌آموزند ثبت‌ نام کنید. البته تنها درصورتی‌ که کشور مبدأ شما با دولت آلمان بر سر مجوز تحصیل در این کشور توافق کرده باشد امکان اقدام برای این ویزا را دارید.

Arbeitsgenehmigung یا مجوز کار

این مجوز که به شما اجازه می‌دهد زبان آلمانی را در همین کشور بیاموزید این امکان را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد که تا ۶ ماه در آلمان مشغول به کار شوید. بیشتر افرادی می‌توانند از این شیوه بهره ببرند که دارای مشاغل آزاد یا خوداشتغالی مانند مشاوره یا وکالت هستند.

دوره زبان آلمانی نیازمند احراز چه شرایطی است؟

درست است که اقدام برای این ویزا بسیار ساده است؛ اما باید برخی شرایط را نیز دارا باشید تا شامل دریافت آن شوید. به‌عنوان‌ مثال لازم است تا قبل از اینکه برای ویزا درخواست بدهید، در یک مؤسسه آموزشی مستقر در آلمان که دوره زبان آلمانی را به‌صورت فشرده در اختیارتان قرار می‌دهد پذیرفته شده باشید. دوره مدنظر باید در کمترین حالت ۴ هفته به طول بینجامد و حداقل ۸ ساعت در روز به شما آلمانی بیاموزد. در این دوره باید همه مهارت‌های ۴ گانه یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و تکلم را بیاموزید.

از طرف دیگر لازم است که قبل از اینکه به آلمان سفر کنید از طریق سفارت آلمان در کشور مبدأ درخواست ویزای دانشجویی خود را ارسال کنید. برای این کار لازم است تضمین دهید که در این مدت از پس مخارج خود برخواهید آمد، دارای بیمه معتبر درمانی هستید که در صورت بروز هرگونه مشکل در این دوره، هزینه درمان شما را برعهده خواهند گرفت.

تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در مدت زمانی که این اقامت را در اختیار دارید هیچ‌ گونه اقدام دیگری مانند اشتغال نمی‌توانید داشته باشید و لازم است تا پایان این دوره صبر کنید. در صورت نیاز به کار یا اقامت دائم اصلاً روی این گزینه تمرکز نکنید و از شیوه دیگری اقدام کنید.

دوره زبان آلمانی نیازمند احراز چه شرایطی است؟

دوره زبان نیازمند احراز چه شرایطی است؟

گام‌هایی که باید بردارید! برای این‌که بتوانید در دوره زبان آلمانی پذیرفته شوید، باید چه مراحلی را طی کنید؟ البته این مراحل بسته به کالج موردنظر شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی به‌صورت آنلاین پذیرش می‌کنند و برای بعضی باید به‌صورت حضوری اقدام کنید؛ اما هیچ‌کدام نیاز به آزمون ورودی ندارند. تنها لازم است برخی شرایط و ضوابط را دارا باشید.
در ابتدا هر کالج فهرستی ارائه می‌دهد که در آن تعیین شده است که دانشجویان با چه ویژگی‌ها و شایستگی‌هایی صلاحیت پذیرش دارند. به‌این‌ترتیب هر فردی که داوطلب است می‌تواند کُرسی موردنظر دانشگاه را که با شرایط او یکسان است پذیرفته و آن را تأیید کند. پس از آن باید هزینه‌ای را پرداخت کنید و سپس کُرسی تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.

مدارک خود را ارسال کنید

برای تحصیل در این دوره باید به سفارت کنسولگری آلمان که در کشور شما مستقر است مراجعه کنید و با ارائه مدارکی نشان دهید که می‌خواهید در این دوره تحصیل کنید. اولین مدرکی که باید در اختیار داشته باشید گواهی ثبت‌نام در یکی از کالج‌هایی است که با تأیید اداره فدرال، زبان آلمانی را تدریس می‌کند. پس از آن باید فرم درخواست این ویزا را همراه با کپی آن ارسال کنید. در نهایت نیازمند یک گواهی بیمه سلامت هستید.
البته در کنار این موارد باید ویزا و پاسپورت معتبر داشته باشید و اثبات کنید که در طول این دوره می‌توانید مخارج زندگی خود را نیز تأمین کنید. در ضمن باید نشان دهید که در صورت دریافت اقامت، محلی برای زندگی در این کشور دارید. برای این کار یا باید نامه‌ای از صاحبخانه داشته باشید یا قبض آب و برق خود را تحویل دهید. در ضمن فراموش نکنید که حتی برای گذراندن دوره زبان آلمانی باز هم لازم است ثابت کنید که کمی آشنایی با این زبان دارید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

یک عکس تهیه کنید

یکی از مدارکی که باید تهیه کنید دو قطعه عکس است که به‌ تازگی انداخته‌اید. در این تصویر نباید چیزی روی سرتان باشد و عینک به چشم داشته باشید. هیچ تصویری پشت سرتان نبوده و پس‌زمینه خاکستری روشن یا سفید باشد. یکی از عکس‌ها باید در نور طبیعی روز انداخته شده باشد؛ ولی دقت کنید که هیچ سایه‌ای چهره شما را نپوشاند. تصویر باید بسیار واضح باشد. در نهایت بهتر است از همه مدارک یک کپی تهیه کنید و نزد خود نگه دارید. بهترین کار کپی باکیفیت و رنگی است که بتواند با اصل برابری داشته باشد.

چقدر باید انتظار بکشید؟

دریافت ویزا برای گذراندن دوره زبان آلمانی بسیار ساده است. از آن مهم‌تر اینکه زمان بسیار کمی نیز نیاز دارد تا به شما داده شود. در اغلب موارد نزدیک به دو هفته باید در صف انتظار بمانید تا از طرف دولت تأیید شوید و به آلمان سفر کنید. بااین‌وجود بسته به برخی شرایط ممکن است مجبور شوید مدت کم دیگری نیز منتظر بمانید. درهرصورت بهترین کار این است که دو ماه قبل از شروع کلاس‌ها برای دریافت ویزا اقدام کنید تا از دوره جا نمانید.
اغلب ویزاهای این کشور نیاز به انتظار زمان زیادی ندارند، در میان همه ویزاها شرایط ویزایی که به شما اجازه تحصیل در دوره‌های زبان آلمانی را می‌دهد هم ساده‌تر است و هم به‌سرعت بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. کافی است در یکی از مراکز معتبر این کشور برای تحصیل پذیرفته شوید.

گواهینامه شما چه نکاتی را در بر دارد؟

پس از اینکه گواهی گذراندن دوره زبان آلمانی را دریافت کردید به این معنی است که شما می‌توانید به این زبان تکلم کنید و برای مراحل بعدی مانند اشتغال آماده هستید. بااین‌وجود بر روی گواهی شما سطح یادگیری شما نوشته شده است که عبارت است از:

سطح A1 تا C2: این سطوح با چارچوب مرجع مشترک اروپایی در یک‌جهت است و نشان می‌دهد در کدام یک از سطوح مبتدی یا پیشرفته قرار دارید. به‌این‌ ترتیب نشان می‌دهید تا چه حد در چهار مهارت اصلی تسلط دارید.
CAE: ذکر این کلمه در گواهینامه شما نشان می‌دهد که دارای مطالعات دانشگاهی هستید و البته از نظر زبان نیز در سطح پیشرفته قرار دارید. البته توجه کنید این سطح از C2 یک درجه پایین‌تر است.

مزایای دوره زبان آلمان

اولین مزیت تحصیل در دوره زبان آلمانی این است که می‌توانید در طول این دوره در کشور آلمان زندگی کنید و حتی به‌عنوان دستیار زبان مشغول به فعالیت شوید. از یکی از دانشگاه‌ ها پذیرش بگیرید و برای اشتغال آماده شوید. پس از گذراندن این دوره نیز اجازه دارید تا برای اقامت دائم درخواست دهید و به‌صورت مادام در این کشور بمانید.

اغلب افراد با کمک ویزای یادگیری زبان آلمانی وارد این کشور می‌شوند و سپس خود را برای ورود به ویزاهای دیگر آماده می‌کنند. این ویزا به‌سادگی به شما داده می‌شود و شرایط خاصی نیاز ندارد. پس از گذراندن دوره می‌توانید بسته به شرایطی که دارید برای ویزای بعدی خود اقدام کنید.
در این دوره که بسیار آسان و البته کوتاه است می‌توانید از معتبرترین دانشگاه‌ ها مدرکی دریافت کنید که نشان می‌دهد به‌صورت فشرده آلمانی را یاد گرفته‌اید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید. در این صورت استخدام شما در شرکت‌‎های بزرگ بسیار ساده خواهد بود. تنها نکته این است که در هنگام گذراندن این دوره حق اشتغال ندارید و ۶ ماه فرصت دارید تا برای ادامه زندگی خود در این کشور اقدام کنید.

مزایای دوره زبان آلمان

بلو کارت آلمان مجوزی است که افراد متخصص برای کار و مهاجرت به آلمان می‌توانند از آن استفاده کنند.

بلوکارت آلمان

برای اطلاع از شرایط دریافت بلوکارت آلمان 2023 و بروزترین لیست مشاغل مورد نیاز آن، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

سخن آخر

امروزه با وجود بهترین مراجع یادگیری زبان المانی در بسیاری از منابع آنلاین، یادگیری این زبان دیگر کار دشواری نیست؛ مواردی مانند دوره‌های آنلاین آلمانی، تمرین‌های گرامر، آزمون‌های تعاملی، درس‌های ویدیویی YouTube، برنامه‌های تلفن همراه، فرهنگ‌های لغت‌ چندزبانه وب، کتاب‌های الکترونیکی آلمانی، تلویزیون و رادیو و معلمان آنلاین آلمانی. توجه داشته باشید که بسیاری از این خدمات، کاملا رایگان هستند. بنابراین هر کسی می‌تواند آلمانی را سریع یاد بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی کدامند؟
از بهترین مراجع یادگیری زبان آلمانی می‌توان اپلیکیشن‌های موبایل و وب‌سایت‌های موجود در این زمینه را نام برد.
بهترین وب‌سایت‌ها برای یادگیری زبان آلمانی کدامند؟
Duolingo و Lingvist از وب‌سایت‌های عالی برای یادگیری زبان آلمانی هستند.
آیا به‌صورت آنلاین امکان تعیین سطح زبان‌آموزان وجود دارد؟
بله بسیاری از وب‌سایت‌ها دارای تعیین سطح رایگان برای کاربران خود هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساناز رحیمی
1 سال قبل

با مدرک آ1 امکان اقدام وجود نداره ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  ساناز رحیمی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
برای مهاجرت به آلمان سطح زبان مورد نیاز B1 یا B2 زبان آلمانی هست که بستگی به روش اقدام و رشته متقاضی داره اما با سطح A1 فقط برای ویزای همراه امکان پذیر است .

نرگس احمدی
1 سال قبل

سلام ایا برای ویزای کاز آلمان مدرک ب 1 کافی هست؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  نرگس احمدی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بستگی به رشته شما داره ولی برای اکثر رشته ها این موضوع درست است و B1 زبان آلمانی کفایت میکند .

کادر هرمس اپلای