آوسبیلدونگ آلمان؛ شرایط، هزینه ها، رشته ها و اخذ ویزا

آوسبیلدونگ آلمان

یکی از فرصت های مناسب کاری در کشور آلمان، آوسبیلدونگ یا همان دوره کارآموزی است. آوسبیلدونگ یک سیستم آموزشی است که امکان کارآموزی و تقویت دانش نظری را همزمان فراهم می کند. این یک فرصت عالی است تا مهارت های عملی خود را تقویت کرده و دانش تئوری را نیز کنارش به دست آورید. آوسبیلدونگ آلمان برای جوانان جویای کار از سراسر دنیا، فرصتی ایده آل فراهم کرده تا برای اشتغال به این کشور مهاجرت کنند. در این بخش به بررسی شرایط آوسبیلدونگ، مزایا، هزینه ها، شرایط اخذ ویزا، مدارک و لیست رشته های آوسبیلدونگ می پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

کشور آلمان برای اینکه بتواند متخصص‌های زیادی را در رشته‌های تحصیلی و فنی گوناگون به کار گیرد، دوره‌های کارآموزی را با تحت نظارت سیستم آموزشی منحصر به فرد طراحی کرده است. به این معنا که نیروها یا افراد علاقه‌مند که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، فرصت این را دارند که در این دوره‌های آوسبیلدونگ شرکت کنند و با گذراندن مدت زمان دوره، تخصص در رشته مورد نظر خود داشته باشند. آوسبیلدونگ در آلمان پلی است که علاقه و حرفه را به هم متصل می کند و راه را برای آینده ای روشن و آماده هموار می کند.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟
آوسبیلدونگ و یا کارآموزی آلمان چیست؟

همچنین شرکت‌های آلمانی برای جذب نیرو، سعی می‌کنند که از افراد دوره دیده و متخصص برای سمت‌های شغلی خود استفاده کنند. حتی برای کاهش هزینه‌های خود، نیروهای کارآموز را استخدام می‌کنند. در نتیجه اگر به مهاجرت به آلمان علاقه دارید و می‌خواهید که شغل آینده‌تان تضمین شده باشد، توصیه می‌کنیم که دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان را جدی بگیرید.

شرایط اخذ پذیرش کارآموزی در آلمان

متقاضیانی که برای شرکت در این دوره ها اقدام می‌کنند باید واجد شرایط باشند. دانش و مهارت کافی در زبان آلمانی را می‌توان مهم‌ترین موضوع در شرایط اخذ کارآموزی دانست.اگر تسلط کافی در زبان آلمانی و در سطح B2 یا  A2 ندارید، نباید انتظار این را داشته باشید که در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان موفق شوید.

همچنین شرایط دیگری برای پذیرش دوره‌های ausbildung آلمان وجود دارد، که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عدم محدودیت سنی
 • تحصیلات حداقل دیپلم
 • مدرک زبان با سطح حداقل B2 آلمانی
 • تمکن مالی با حدودو مبلغ 863 یورو در ماه
 • حقوق ماهانه 800 تا 1200 یورو در ماه در زمان شرکت در دوره و 1800 تا 3800 یورو پس از اتمام ausbildung

شرایط اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان

همانطور که اشاره شد، متقاضیانی که از حوزه اتحادیه اروپا برای دوره کارآموزی اقدام می‌کنند، هیچگونه محدودیتی ندارند. اما متقاضی سایر کشور‌ها باید برای گذراندن این دوره ­ها، شرایط خاصی داشته باشند و ویزا دریافت کنند. اما چگونه برای این ویزا اقدام کرد؟

متقاضیان باید با یک شرکت برگزارکننده توافق کنند و برای ویزا اقدامات لازم را انجام دهند. به طور کلی آموزش‌های حرفه‌ای در کشور آلمان برای تمام کشورها و متقاضیان آزاد است و هر متقاضی می‌تواند با بهره‌مندی از شرایط گفته شده، برای اخذ ویزا اقدام کنند.

شرایط اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان
دانش و مهارت کافی در زبان آلمانی را می‌توان مهم‌ترین موضوع در شرایط اخذ کارآموزی دانست

مدرک تحصیلی را می‌توان یکی از شروط تقاضا برای دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان دانست. در حقیقت باید تحصیلات پایه نهم را تمام کرده و مدرک دیپلم داشته باشید. این موضوع برای این اهمیت دارد که متوسط سنی افراد شرکت کننده در این دوره‌ها بین ۱۶ تا ۲۱ سال است.

اما مهم ترین شرط اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد، مدرک زبان آلمانی در سطح B2 مهم‌ترین شرط اخذ ویزای اوسبیلدونگ برای آلمان است. در حقیقت متقاضی باید بتواند با افراد هم دوره خود ارتباط برقرار کند و آموزش‌های دوره را متوجه شود.

شرایط کار با اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان

افرادی متقاضی با اخذ ویزای کارآموزی در آلمان می‌توانند تا حدود ۱۰ ساعت در هفته در کلاس‌های عملی مشغول فعالیت شوند. البته توجه داشته باشید که این مدت جدا از ساعت‌های آموزشی دوره است. همچنین افراد متقاضی با حدود ۱۰ ساعت کار در هفته شرایط این را دارند که بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

انواع اوسبیلدونگ در آلمان

سیستم آموزشی کشور آلمان شغل‌های مختلفی را برای این دوره ­ها در نظر گرفته است که افراد متقاضی می‌توانند با توجه به هدف خود، برای تکمیل کردن فرم آموزش حرفه‌ای اقدام کنند. در کلاس‌های آموزشی، دوره‌ها به صورت تئوری و عملی برگزار خواهند شد تا دانش متقاضی برای شغل کفایت داشته باشد. به طور کلی هر شغلی در آلمان یک دوره کارآموزی دارد تا به صورت تخصصی اطلاعات را افزایش داده تا روند انجام کار راحت‌تر انجام شود. همچنین دوره‌های Ausbildung آلمان به اوسبیلدونگ دوگانه یا Duale و اوسبیلدونگ آموزشی یا Schulische تقسیم می‌شوند.

آوسبیلدونگ دوگانه چیست؟

آموزش حرفه‌ای دوگانه که به آن دوآله آوسبیلدونگ نیز گفته می‌شود، نوعی از کارآموزی در آلمان است. این دوره از دو بخش تئوری و عملی تشکیل شده است که به صورت همزمان یا جداگانه برگزار خواهد. همچنین این دوره برای افرادی مناسب است که مدرک تحصیلی یا تجربه کاری ندارند. طول این دوره با توجه به رشته انتخابی متقاضی، بین دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد. بدین صورت که برنامه آوسبیلدونگ دوگانه به دو بخش تبدیل می‌شود:

 • چند روز در هفته را در یک مدرسه فنی مشغول هستید.
 • ادامه دوره را در یک شرکت مشخص برای کار عملی سپری می‌کنید.

از این‌رو برای اینکه متقاضی در دو مکان مختلف مهارت‌ها را آموزش می‌بیند به آن ausbildung دوگانه گفته می‌شود. همچنین با کار در شرکت مشمول حقوق خواهید شد.

آوسبیلدونگ های پردآمد

در ادامه قصد داریم در مورد آوسبیلدونگ های پردرامد با شما صحبت کنیم.

آوسبیلدونگ های پردآمد
آوسبیلدونگ های پردرآمدر دارای حقوق و پاداش بسیار مناسبی هم هستند

کنترل کننده ترافیک هوایی

یکی از دوره های آوسبیلدونگ های پردرامد ، دوره کنترل کننده ترافیک هوایی است. این شغل به این علت که مسئولیت زیادی دارد، دارای حقوق و پاداش بسیار مناسبی هم هست. این دوره به صورت عملی و تئوری تدریس می‌شود.

حقوق این دوره از کارآموزی بستگی به این موضوع دارد که شما در برج کنترل مشغول به کار هستید یا در مرکز، وظیفه هماهنگی پروازها و نشست هواپیماها را دارید.

کسی که در دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی شرکت کرده باشد، بین یک الی یک و نیم سال اول حقوق ۱۱۵۰ یورو دریافت خواهد کرد. از سال‌های دوم حقوق شما بسیار افزایش خواهد یافت و به ۴۰۰۰ تا ۵۹۰۰ یورو نیز خواهد رسید.

پرستاری

از دیگر دوره‌های پردرامد آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان است. افرادی که در این دوره‌ها به عنوان کارآموز شرکت می‌کنند، امکان کار در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، خدمات پرستاری و … را خواهند داشت.

میزان حقوقی که کارآموزان در دوره پرستاری دریافت می‌کنند، در سال اول به صورت میانگین ۱۱۰۰ یورو است. با افزایش سال‌های کارآموزی، این مبلغ نیز افزایش پیدا می‌کند.

آوسبیلدونگ مکانیک خودرو

کارآموزان آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان آلمان در دومین سال تحصیلی حقوقی بین ۷۴۵ تا ۱۱۰۲ یورو به دست می‌آورند. در سومین سال تحصیلی این درآمد به ۸۲۰ تا ۱۱۹۹ یورو افزایش پیدا می‌ کند. در نهایت دانشجویان شش ماه آخر نیز می‌ توانند ۸۶۰ تا ۱۲۶۴ یورو به دست بیاورند.

آوسبیلدونگ هتلداری

کارآموزان اوسبیلدونگ هتلداری ماهانه در حدود ۱۰۰۰ یورور به طور میانگین درآمد خواهند داشت.  هتلداری از جمله پردرآمدترین رشته‌ های شغلی در کشور آلمان محسوب می‌شود. جالب است بدانید که میزان درآمد یک هتلدار در آلمان بین بازه سه هزار یورو الی ده هزار یورو (به صورت ماهانه) قرار دارد که واقعاً رقمی فوق‌ العاده است.

مکانیک کشتی

از دیگر دوره‌های کارآموزی پردرآمد ، مکانیک کشتی است. یک مکانیک کشتی وظایف متعددی را بر عهده دارد. برخی از وظایف مکانیک کشتی شامل بهره‌برداری، تمرین و نگهداری و سرویس سیستم‌های فنی و ماشین‌های موجود در کشتی، وظایف نگهبانی در پل ناوبری و موتورخانه، بررسی تجهیزات ایمنی موجود در کشتی و نظارت بر روی حمل و نقل امن بار است.

زمانی که کسی در دوره کارآموزی مکانیک کشتی شرکت می‌کند، به صورت ماهیانه ۱۰۲۰ یورو دریافت خواهد کرد و در سال آخر کارآموزی این مبلغ به ۱۷۶۰ یورو نیز می‌رسد.

کارمند دولت در خدمات گمرکی

هنگامی که شما در دوره کارآموزی کارمند دولت در خدمات گمرکی شرکت می‌کنید، حقوق بالاتر از متوسط را از دولت دریافت خواهید کرد. از وظایف کارمند دولت در خدمات گمرکی می‌توان به کنترل مالی برای جلوگیری از کارهای غیرقانونی، کنترل اشتغال و ثبت نام کارمندان اشاره کرد.

در سال اول کارآموزی، متقاضیان ۱۳۲۰ یورو دریافت می‌کنند و در سال‌های بعدی نیز همین روال ادامه دارد.

پلیس زن

دوره کارآموزی پلیس زن از دیگر دوره‌های پردرآمد آوسبیلدونگ است‌. افرادی که در این دوره کارآموزی شرکت می‌کنند، حقوق بالاتر از متوسط را دریافت خواهند کرد. بسته به درجه فعالیت و مسئولیت‌های شما، حقوق نیز افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند.

به صورت متوسط حقوق پلیس زنگ زن در دوره کارآموزی بین ۱۱۷۰ تا ۱۳۸۰ یورو خواهد بود.

کارمند تامین اجتماعی

افرادی که در دوره کارآموزی کارمند تامین اجتماعی شرکت می‌کنند، به بررسی روابط بیمه‌ای خواهند پرداخت. این دوره کارآموزی نیز از دوره‌های پردرآمد است که به طور متوسط در سال اول ۱۰۵۰ یورو را دریافت خواهد کرد.

دستیار آزمایشگاه فیزیک

افرادی که در دوره کارآموزی دستیار آزمایشگاه فیزیک شرکت می‌کنند به مشخص کردن ترکیب مواد سیستم‌ها و خصوصیات آن‌ها می‌پردازند. یک دستیار آزمایشگاه فیزیک حقوقی در سال اول دریافت می‌کند، ۱۴۰ یورو است و با گذشت سال‌ها نیز درآمدش نیز افزایش پیدا می‌کند.

بیزنسمن بیمه و امور مالی

از دیگر آوسبیلدونگ های پردرامد ، دوره بیزینسمن و بیمه و امور مالی است. این افراد وظیفه مشاوره به مشتریان در زمینه بیمه را خواهند داشت. همچنین به بررسی و عقد قرارداد دعاوی بیمه می‌پردازند. میزان حقوقی که این افراد دریافت می‌کنند، در سال اول کارآموزی ۱۰۴۰ یورو خواهد بود‌.

از دیگر آوسبیلدونگ های پردرامد می‌توان به متخصص آی تی و تکنسین مکاترونیک اشاره کرد. حقوق سال اول این مشاغل ۱۰۵۰ یورو است‌.

با بهره‌مندی از شرایط اخذ ویزا و مواردی که گفته شد، بهتر است بدانید که دوره‌های کارآموزی در آلمان به دو بخش تقسیم می‌شوند که هر یک به شرح زیر هستند:

 • متقاضی وابسته به یک شرکت آلمانی است و دوره آوسبیلدونگ ان شرکت را سپری می‌کند.
 • متقاضی به یک آموزشگاه وابسته است و در کلاس‌های این آموزشگاه شرکت می‌کند و نکات فنی و اختصاصی رشته مد نظر خود را فرا می‌گیرد.

به طور کلی نیاز است که برای حضور در هر یک از موارد گفته شده، زمان خود را متناسب با دوره­ های کارآموزی هماهنگ کنید و تعداد ساعات برگزاری دوره را از دست ندهید. ­اما مهم‌ترین حوزه های آوسبیلدونگ در آلمان عبارتند از:

مهم‌ترین حوزه های آوسبیلدونگ در آلمان
از مهم ترین حوزه های آوسبیلدونگ در آلمان
 • حوزه‌های تجاری، بازرگانی و بازاریابی
 • حوزه‌های پزشکی و پرستاری
 • حوزه‌های روانشناسی
 • حوزه‌های مهندسی و فنی
 • حوزه‌های تکنولوژی اطلاعات و علوم کامپیوتر
 • حوزه‌های حقوق

رشته‌ های آوسبیلدونگ آلمان

در حال حاضر می‌توان گفت که حدود ۳۳۰ شغل در آلمان وجود دارند که برای آموزش رسمی ‌و گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. متقاضی می‌تواند با مراجعه به وبسایت کارآموزی در آلمان از لیست رشته‌های آموزشی و همچنین چگونگی و زمان دوره آگاه شود. اما برای اینکه آشنایی کلی با انواع رشته‌های آموزشی آلمان در این دوره ­ها را داشته باشید، در اینجا برخی از رشته‌ها را عنوان کرده‌ایم که مهم‌ترین‌ها شامل: آشپزی، پرستاری، خلبانی و مکانیک هواپیما، فیزیوتراپی، کنترل‌کننده ترافیک هوایی، مکانیک کشتی، متخصص آی تی، کارمند بانک، متخصص مکاترونیک و تکنسین الکترونیک است. اما اگر تمایل دارید که رشته‌های مختلف را بدانید جدول زیر را مشاهده کنید.

لیست رشته‌های ausbildung در آلمان در حوزه‌های اقتصاد و مدیریت در سال ۲۰۲۳

 

کارآموزی مدیریت فروش و مشاوره مشتری، دستیار مدیریت در مراقبت‌های بهداشتی، کارمند عمده فروشی و تجارت خارجی، دستیار مدیریت گردشگری و اوقات فراغت، کارمند رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی، کارمند ارتباطات اداری، دستیار مدیریت مراقبت‌های بهداشتی، کارشناس ارتباطات اداری، کارمند متخصص ارتباطات اداری، کارمند ارتباطات بازاریابی، کارمند رسانه‌های دیجیتال چاپی، دستیار مدیریت رویدادها، مدیریت بازرگانی، منشی صنعتی، کارمند مدیریت دفتر، بیمه و امور مالی، تجاری داروسازی، ورزش و تناسب اندام، صندوق سرمایه گذاری، کارمند بازاریابی، کارمند تجارت الکترونیکی، فروشنده خودرو، فروشنده وسایل موسیقی، مسئول پمپ بنزین، بانکدار، کتاب فروش، داروساز، مشاور املاک
لیست رشته‌های ausbildung در آلمان در حوزه‌های مهندسی  در سال ۲۰۲۳ فناور تولید، مهندسی تولید، مهندس تانک و دستگاه، اپراتور تراش، اسلحه ساز، مکانیک جراحی، کارشناس وسایل فلزی، پولیش کار،ماشین کار، مکانیک تولید، آبکاری برقی، مونتاژ کننده تجهیزات، مکانیک ریخته گری، حکاکی، مکانیک صنعتی، کارگر کابل، مونتاژ کننده ماشین، اپراتور ماشین و کارخانه، پایه گذار فلز و رنگ، تولید کننده آسیاب فلزی، تکنسین فلزات، شکل دهنده فلزی، اپراتور تراش جک، خرد کننده، مکانیک ابزار برش، تکمیل کننده قطعات، مکانیک فرآیند فناوری، متخصص پلاستیک و لاستیک، مکانیک فرآیند در صنعت، متالوژی محصولات، تولید و پولیش، جواهرات، مکانیم لوازم کوچک، مکانیک برش ابزار
لیست رشته‌های ausbildung در آلمان در حوزه‌های معدن در سال ۲۰۲۳

 

معدنچی، مکانیک پردازش، معدنچی و ماشین کار، فناوری معدن

 

لیست رشته‌های ausbildung در آلمان در حوزه‌های حقوق و مدیریت دولتی در سال ۲۰۲۳

 

کارمند متخصص خدمات بازار کار، کارمند متخصص خدمات رسانه ای و اطلاع رسانی، منشی دفتر اسناد رسمی، ثبت اختراع حقوقی، وکیل و منشی، دفتر اسناد رسمی، منشی قضایی، کارمند بیمه اجتماعی، کارمند مالیات، معاون اداری، مشاغل حمل و نقل تجاری، کارشناس خدمات پیک، اکسپرس و پست، متخصص مبلمان، آشپزخانه و خدمات اسباب کشی، کارمند پیک، خدمات سریع و پستی، کارمند حمل و نقل و خدمات تدارکات، منشی خدمات حمل و نقل، منشی راه آهن و حمل و نقل جاده ای، منشی حمل و نقل هوایی، آژانس مسافرتی، تاجر حمل و نقل، کارمند خدمات حمل و نقل هوایی، مشاغل حمل و نقل تجاری

نحوه اقدام برای دوره‌های آوسبیلدونگ

برای اینکه بتوان در دوره‌های کارآموزی شرکت کرد، نیاز است که ابتدا مدرسه مورد نظر را پیدا کنید. همچنین نیاز است که سطح زبان آلمانی خوبی داشته باشید و از طریق وب‌سایت‌های مختلف مانند: azubi.de، ausbildung.de، lehrstellenboerse برای مشاهده لیست دوره‌ها اقدام کنید.

نحوه نمره دهی در دوره‌های کارآموزی در آلمان

نحوه نمره‌دهی برای دوره‌های Ausbildung آلمان، مشمول نمره‌های مختلفی می‌شود. در حقیقت نحوه نمره‌دهی در این دوره­ ها با توجه به شرایط عملکرد متقاضی در کلاس و آزمون‌های تخصصی بررسی خواهند شد. به طور کلی نمره دهی با توجه به عملکرد در آزمون‌های مختلف، مدرسه کار و آموزش‌هایی که ارائه شده است، بررسی و اعمال خواهند شد.

طول دوره آوسبیلدونگ چقدر است؟

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ آلمان با توجه به شرایط و انتخاب  متقاضی متفاوت است. در حقیقت مهم است، ابتدا مشخص کنید که در چه دوره و رشته‌ای می‌خواهید مشغول شوید و متناسب با آن برای دوره کارآموزی برنامه‌ریزی انجام دهید. اما به طور معمول دوره‌های آموزشی و کارآموزی در آلمان بین سه تا چهار سال است.

طول دوره آوسبیلدونگ چقدر است؟
مدت زمان دوره آوسبیلدونگ آلمان با توجه به شرایط و انتخاب متقاضی متفاوت است

از طرفی هم اگر عملکرد متقاضی در دوره‌های برگزار شده مورد قبول باشد، شانس این وجود دارد که مدت زمان دوره کاهش پیدا کند و حتی بتوان برای حرفه تخصصی، درخواست کار داد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره‌های کارآموزی آلمان

برای اینکه بتوان برای دوره‌های آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلف آلمان درخواست داد، نیاز است که یکسری مدارک همراه خود داشته باشید یا از قبل آن‌ها را برای شرکت یا موسسه برگزارکننده دوره‌های آموزشی ارسال کنید. این مدارک به شرح زیر هستند.

رزومه CV

رزومه را می‌توان اولین مدرک برای اخذ پذیرش دوره‌های کارآموزی آلمان دانست. برای اینکه بهترین رزومه را تهیه کنید، توصیه می‌کنیم که از مشاوره یا یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید تا در زمان کوتاهی رزومه خوبی را آماده کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات در رزومه باید مختصر باشند و جزئیاتی مانند: تجربه‌های کاری و تحصیلی قید شوند.

ترجمه مدارک

نکته مهم هنگام ارسال رزومه این است که مدارک تحصیلی و گواهینامه‌های دیگر را باید به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی یا انگلیسی ارسال کرد. در حقیقت ارائه گواهی‌های اخذ شده از سوی متقاضی و مدرک تحصیلی از این‌رو اهمیت دارد که شرکت‌های آلمانی بتوانند معادل‌سازی برای دوره‌های کارآموزی انجام دهند.

همچنین مدارک دیگری هم برای پذیرش در این دوره ­ها وجود دارد که شامل: مدارک شناسایی، مدرک زبان، تجربه و سوابق کاری در صورت وجود و بیمه سلامت می‌شود.

مراحل اپلای برای رشته‌ های آوسبیلدونگ آلمان

متقاضی برای اینکه بتواند در دوره‌های کارآموزی آلمان شرکت کند، نیاز است که مراحل اپلای را انجام دهد. برای این کار ابتدا باید به سایت مربوط به ausbildung آلمان مراجعه کرده و سپس فرم مربوطه را به صورت آنلاین تکمیل کرد. دقت داشته باشید که برای پر کردن این فرم نیاز است که زبان آلمانی بدانید تا برای رشته آموزشی مد نظر خود، درخواست ثبت کنید.

ویزای آوسبیلدونگ (ویزای17A) آلمان چیست؟

ویزای 17a برای شرکت در دوره‌های آموزشی و کارآموزی در کشور آلمان طراحی شده‌اند که اتحادیه اروپا آن را صادر می‌کند. اما برای دریافت این ویزا چه اقداماتی را باید انجام داد؟

همانطور که گفته شده، متقاضی‌های خارجی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید برای اخذ ویزای آلمان اقدام کنند. از این‌رو برای اینکه بتوانید ویزای ausbildung آلمان را دریافت کنید، نیاز است که یکسری مراحل را پشت سر بگذارید که به شرح زیر هستند:

 • مدارک تحصیلی خود را ترجمه کنید و تاییده‌های لازم را برای مستند بودن مدرک خود دریافت کنید.
 • برای اخذ ویزای کارآموزی نیاز است که تاییدیه کتبی از شرکت مورد نظر داشته باشید تا قرارداد شما برای دوره آوسبیلدونگ را امضا کند.
 • با اخذ پذیرش دوره کارآموزی در آلمان، شرایط اقدامات دیگر برای اخذ ویزا فراهم است.

اما آیا ارائه تمکن مالی برای اخذ ویزای کارآموزی در آلمان الزامی ‌است؟

ارائه تمکن مالی یکی از شرایط اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان است که باید ارائه شود. در حقیقت دولت آلمان نیاز به این دارد که شما ثابت کنید، می‌توانید هزینه‌های ماهانه زندگی خودتان را پرداخت کنید.به طور کلی متقاضی برای دوره‌های کارآموزی باید ماهانه مبلغ ۸۶۳ یورور را از قبل در حساب خود داشته باشد.

شرایط آوسبیلدونگ آلمان
برای اخذ آوسبیلدونگ مدرک B2 زبان آلمانی مورد نیاز است

همچنین نیاز است که بیمه درمانی معتبر با اعتبار حداقل یک ساله ارائه کرد. به طور کلی تمام مدارک مورد نیاز برای دریافت این نوع ویزای آلمان شامل: پاسپورت معتبر، ترجمه مدارک فارغ التحصیلی، مدرک زبان آلمانی با سطح B2، گواهی سلامت پزشکی و بیمه درمانی، نامه محل اقامت و نامه پذیرش دوره کارآموزی (قرارداد شرکت) می‌شود.

آیا امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه در حین دوره آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد؟

متقاضی‌های دوره‌های آموزشی کارآموزی آلمان می‌توانند با دریافت مدرک و دارا بودن شرایط گفته شده به تحصیل در آلمان بپردازند یا مبلغی را به عنوان حقوق هفتگی دریافت کنند. حداقل حقوق دریافتی برای دوره آوسبیلدونگ در آلمان هفته‌ای ۸۵۰ یورو است. همچنین برای دریافت بورسیه باید دانشگاه‌های آلمان، موضوع را بررسی کنند و با توجه به نمرات و شرایط دیگر اقدامات لازم را انجام دهند.

آیا امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه در حین دوره آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد؟
با داشتن شرایط میتوان بورسیه و کمک هزینه حین دوره های آوسبیلدونگ را کسب کرد.

کار در آلمان با آوسبیلدونگ یا کارآموزی

با توجه به اینکه آلمان به عنوان کشور پیشرفته، هر ساله به نیروهای متخصص نیاز دارد و تقاضا برای جذب نیرو زیاد است، در نتیجه با فرصت کارآموزی می‌توان شانس استخدام را افزایش داد. اما تضمین شغل، بعد از اتمام دوره مشخص می‌شود و باید متقاضی نمره‌های کافی را کسب کند. به طور کلی بهتر است که برای جذب شغل مورد نظر خود، دوره اوسبیلدونگ آلمان را ثبت نام کنید و با بهره‌مندی از آموزش‌های مختلف، تخصص کافی کسب کنید تا شرایط استخدام در شرکت مربوطه فراهم شود.

مزایا و معایب دوره‌های کارآموزی در آلمان

تقاضا برای استخدام در آلمان بسیار زیاد است و فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد. افراد مشتاقی که به دنبال کار در آلمان هستند می توانند تخصص خود را از طریق برنامه های کارآموزی افزایش دهند و شرایط موقعیت های شغلی مختلف را برای خود فراهم کنند. اما دوره‌های آوسبیلدونگ چه مزیت‌ها و معایبی دارند؟ برای اینکه به این سوال پاسخ داد به جدول زیر نگاه کنید.

مزایای دوره کارآموزی در آلمان معایب دوره کارآموزی در آلمان
ورود بلافاصله بعد از مدرسه به محیط کار فرصت پیشرفت شغلی محدود
امکان یادگیری یک حرفه به صورت تئوری و عملی دستمزد کمتر از دیگر مشاغل
نیاز به تحصیلات عالیه ندارد تعداد کم پست مدیریتی
امکان استخدام در شرکت مد نظر وقت آزاد محدود در طول دوره
تقاضای بالای کار عدم ادامه تحصیل بعد از کارشناسی ارشد

دریافت اقامت دائم بعد از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

دریافت اقامت موقت یا اقامت دائم آلمان همانند شرایط فارغ التحصیلی از دانشگاه است که متقاضی واجد شرایط، برای اینکه بتواند اقامت دائم دریافت کند، باید دو سال در کشور آلمان حضور داشته باشد. توجه داشته باشید که حتی اگر متقاضی دوره‌های کارآموزی بعد از اتمام دوره‌های آموزشی نتوانند شغل مد نظر با تخصص خود را پیدا کند، باز هم جزو افراد واجد شرایط برای دریافت ویزای کار در آلمان خواهد بود.

روند مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

سالانه افراد زیادی متقاضی مهاجرت به کشور آلمان هستند که برای این روش میتوانند از راه های مختلفی استفاده کنند. ما در این مقاله توضیحات تکمیلی درباره مهاجرت به آلمان و روند آن ارائه دادیم.

برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ از کجا راهنمایی بگیرم؟

آوسبیلدونگ در آلمان یک برنامه آموزش حرفه ای پویا و بسیار مورد توجه است، که نقش مهمی در شکل دادن به مسیرهای شغلی افراد جوان دارد. این ابتکار جامع تنها به دانشجویان آلمانی محدود نمی شود بلکه پذیرای دانشجویان از سراسر جهان است. موسسه هرمس یکی از مجموعه شرکت‌های مهاجرتی است که برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان، شما را راهنمایی می‌کند. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از این موسسه با قوانین کشور آلمان آشنا شوید و در زمان کوتاهی برای مهاجرت اقدام کنید. همچنین می‌توانید از طریق آوسبیلدونگ برای شغل مد نظر خود اقدامات ذکر شده را انجام دهید و با گذراندن دوره کارآموزی آلمان موقعیت‌های مختلفی را تجربه کنید. از این‌رو کارشناس‌های هرمس، آمادگی ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان را دارند تا بتوانید از طریق تماس تلفنی با این مجموعه در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مدت زمان دوره کارآموزی در آلمان چقدر است؟
به طور کلی این دوره بین سه تا چهار است.
مهم‌ترین مدرک برای دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ چیست؟
داشتن مدرک تحصیلی و داشتن مدرک زبان آلمان در سطح B2
حقوق ماهانه در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟
حقوق ماهانه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه در زمان شرکت در دوره و ۱۸۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو پس از اتمام کارآموزی
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

687 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Elena
7 ماه قبل

سلام
من 34سالمه و کارشناسی حسابداری دارم. میتونم برای آوسبیلدونگ پرستاری اقدام کنم؟
چقدر زمان و هزینه برای پذیرشم لازمه؟

خانم میرخانی
پاسخ به  Elena
7 ماه قبل

سلام elena عزیز وقتتون بخیر
بله امکان پذیرش اوسبیلدونگ پرستاری برای شما وجود داره.برای اطلاعات بیشتر میتونید با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

علیرضا
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر…بنده 47 سالمه و متاهل دارای مدرک دیپلم و تخصص‌های تعمیر و نصب و سرویس آسانسور…تعمیر و نگهداری ماشین آلات صنعتی و سرپرستی تولید مبلمان و نجاری را دارا میباشم امکانش هست بفرمایید بنده شانسی برای مهاجرت به آلمان رو دارم..متشکرم

خانم میرخانی
پاسخ به  علیرضا
7 ماه قبل

سلام علیرضا عزیز وقتتون بخیر
با مدرک فنی تا ۴۰سال برای المان امکان اخذ جاب افر وجود داره

سانیا
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من ارشد آموزش زبان انگلیسی و کارشناس مترجمی زبان انگلیسی هستم. سابقه تدریس انگلیسی آموزشگاه دارم (بدون بیمه). درحال یادگیری آلمانی a2 هستم و آیلتس ندارم. درحال حاضر کارشناس پشتیبانی فنی وردپرس هستم.
 میخواستم بدونم برای آلمان ، با شغلی که الان دارم همین رو میتونم آوسبیلدونگ برم یعنی همچین کاری بعنوان آوسبیلدونگ ارائه میشه؟ و شرایطش چیه
ممنونم

خانم میرخانی
پاسخ به  سانیا
7 ماه قبل

سلام سانیا عزیز وقتتون بخیر
توصیه ما به شما این هست که در زمینه کامپیوتر و آی تی براتون کاریابی تو آلمان صورت بگیره

زهرا
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من رشته لیسانس دانشگاهی دارم
ولی می خوام برای آوسبیلدینگ رشته پرستاری با سن 32 سال اقدام کنم آیا امکانش هست

خانم میرخانی
پاسخ به  زهرا
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
بله شرایط شما برای اوسبیلدونگ پرستاری قابل انجام است

Hakan
9 ماه قبل

سلام و عرض احترام خدمت تیم عزی هرمس اپرای من
19 سالمه مدرک دیپلم کامپیوتر دارم (البته الان دانشجو هستم) مدرک b2 آلمانی گوته دارم و سربازی نرفتم و غیبت هم ندارم تا سال 1404 هم معافیت تحصیلی دارم و تسلط های کافی روی زبان های برنامه نویسی دارم
آیا میتونم برای آوسبیلدونگ it درخواست بدم و ویزا بگیرم
یعنی وثیقه بزارم و از کشور خارج بشم
از لحاظ مالی هم مشکلی ندارم برای تمکن۱۱۰۰۰ یورو

خانم میرخانی
پاسخ به  Hakan
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
بله شما میتونید برای آوسبیلدونگ اقدام کنید. برای راهنمایی بیشتر میتونید با کارشناسان ما در تماس باشید.

حسین
10 ماه قبل

سلام ببخشید برای دوره اوسبیلدونگ پرستاری تمکن مالی نیازه ا
گه نیازه چقدر باید باشه

خانم میرخانی
پاسخ به  حسین
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
باتوجه به آفرهای متفاوت و درآمد هر فرد تمکن مالی ارائه شده متفاوت است و این مورد پس از اخذ آفر مشخص میگردد.

زهرا
1 سال قبل

سلام ببخشید برای دوره اوسبیلدونگ میخوام شروع کنم به خواندن زبان المانی سن من ۲۹ هست میتونم درخواست بکنم؟ یا بیشتر از ۲۵ رو قبول نمیکنند چون زده حداکثر ۲۵ سال؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

بله شما اول درخواست بدید شرایطتون سنجیده بشه در برخی از رشته ها میتونید اقدام کنید و بعد از تعیین وضعیت زمان شروع یادگیری زبان آلمانی به شما داده میشود

علی
1 سال قبل

دوره کارآموزی آلمان فقط برای شهروندان آلمانه؟ باید شهروندی آلمان رو داشته باشیم؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
خیر فقط برای شهروندان آلمانی نیست و افراد در صورت واجد شرایط بودن از داخل ایران هم میتوانند اقدام کنند .

Mohsen
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام برای سن بیست و پنج سال که مدرک دیپلم تجربی داره و نزدیک شش ساله از درس دور بوده میخاستم بدونم امکان آوسبیلدونگ آی تی وجود داره؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  Mohsen
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله مانعی ندارد میتوانید اقدام کنید ولی باید به موازات پروندتون همکاری کنید در خواندن زبان آلمانی .

احسان
1 سال قبل

چه مزایایی برای دانشجوهای دوره کارآموزی آلمان وجود داره؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  احسان
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
مزایایی از قبیل : دریافت کمک هزینه در طول دوره ، اشتغال صد در صد تضمینی پس از اتمام دوره ، آموزش دروس به صورت تئوری و عملی و …

علی
1 سال قبل

با سلام

من 27 سالمه متاهلم و همسرم 25 سالشه و فرزند ندارم و مدرک زبان آلمانی ندارم ولی می تونم آیلتس 6 یا 6.5 بگیرم. سربازی رفتم و لیسانس برق قدرت از دانشگاه دولتی ملایر با معدل 14.5 دارم و مدرک فوق لیسانس مدیریت بازاریابی از دانشگاه آزاد خوراسگان با معدل 15.5 گرفتم (گپ تحصیلی و گپ سابقه بیمه ندارم). 7 سال هم سابقه بیمه دارم. 2 سال ش مربوط به خرید دوره سربازی بوده و 3 سال ش مربوط به مدرک برق قدرت (کار در شرکت برق) و 2 سال ش هم مربوط به مدرک مدیریت بازاریابی (کار در واحد های بازاریابی شرکت های معتبر و بزرگ در ایران). الان نمیدونم بهترین راه مهاجرت من به آلمان چیه. آیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری اقدام کنم یا از طریق جاب آفر ها و یا از طریق دوره های آوسبیلدونگ؟ مشکل من این که تکمن مالی ندارم و داشتن یک درآمد مطمن حتی کم که بتونم به محض رسیدن به آلمان باهاش حداقل های زندگیم رو مدیریت کنم ضروری یه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

کارشناس هرمس
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.
با توجه به توضیحاتی که فرمودید روش جاب آفر آلمان از طریق مهارت در زمینه برق بهترین گزینه برای شما خواهد بود چرا که شرایط اولیه مناسبی دارید و نیازی به ارائه تمکن مالی نیست.

کادر هرمس اپلای