زندگی در آلمان برای مهاجران

کیفیت زندگی در آلمان؛ شرایط زندگی مهاجران در آلمان

بسیاری از افراد زندگی در آلمان را به دلیل موقعیت‌های کاری و شرایط خوب زندگی در آلمان ترجیح می‌دهند. آلمان قلب قاره اروپا است؛ در سال‌های اخیر افراد زیادی به این کشور مهاجرت کرده‌اند. در حقیقت کشور آلمان برای زندگی موقعیت‌های عالی دارد که متناسب با نیاز مهاجر بین‌ المللی شرایط تحصیل، کار و زندگی را فراهم کرده است. با توجه به آمارهایی که وجود دارد، زندگی ایرانیان در آلمان، بسیار باکیفیت بوده و از امکانات بی نظیری بهره‌مند شده‌اند. اما سوالی که بسیاری از افراد می‌پرسند، این است که هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟ یا بهترین شهر برای زندگی در آلمان کدام یک از ایالت‌های این کشور است؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و درباره زندگی در آلمان برای مهاجران توضیحاتی ارائه کنیم، تا انتهای متن همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کشور آلمان

آلمان یکی از کشور‌های قاره اروپا است که با 9 کشور، همسایگی و مرز مشترک دارد. این کشور با توجه به آخرین آمار جمعیتی، حدود 85 میلیون جمعیت دارد که حدود 10 درصد آن را مهاجر‌ها و اتباع خارجی تشکیل داده‌اند. برلین، پایتخت آلمان است و تعداد زیادی از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و زبان رایج دیگر افراد، انگلیسی و فرانسوی است. البته که مهاجرهای ترک و ایرانی زیادی به آلمان سفر کرده‌اند و ممکن است که در بخش‌هایی از این کشور زبان فارسی و ترکی هم صحبت شود.

نکته مهم درباره آلمان این است که این کشور اقتصاد بی نظیری دارد و واحد پول آن‌ها یورو است. اگر به دنبال برنامه‌ریزی برای زندگی و داشتن نظم هستید، آلمان بهترین گزینه برای زندگی خواهد بود. زیرا فرهنگ این مردم بر اساس برنامه‌ریزی طراحی شده و مشکلات کمتری نسبت به سایر کشور‌ها دارد.

سیستم آموزشی عالی یکی دیگر از دلایل انتخاب کشور آلمان برای زندگی خواهد بود؛ این کشور شرایط دانشگاهی و آموزشی عالی ارائه کرده است که افراد مختلفی از سراسر دنیا برای بهره‌مندی از کیفیت آموزش به آلمان سفر می‌کنند.

اما برای اینکه با شرایط زندگی در آلمان بیشتر آشنا شوید بهتر است که درباره شرایط کاری، تحصیلی، زندگی و سرمایه گذاری از یک وکیل مهاجرتی مشورت بگیرید.

هزینه زندگی در آلمان

با توجه به اقتصاد عالی که آلمان دارد و افراد تصور دارند که زندگی در یک کشور ثروتمند با هزینه همراه است؛ اما باید بگوییم که هزینه های زندگی در آلمان خیلی بالا نیست. حتی می‌توان گفت که زندگی در کشور آلمان نسبت به کشور‌هایی مانند: انگلیس، هلند، نروژ و فرانسه هم کمتر است. در حقیقت آلمان با توجه به میانگین زندگی در قاره اروپا، کشور پرهزینه‌ای برای زندگی نیست و افراد با شرایط مالی مختلف می‌توانند در این کشور زندگی کنند.

البته که شرایط زندگی به موقعیت کاری افراد و نیاز‌های زندگی بستگی دارد. اگر افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند، درآمد مناسبی داشته باشند می‌توانند به راحتی هزینه‌های مسکن و اجاره بها را پرداخت کنند. از طرفی هم تحصیل در آلمان رایگان است و شرایط کار به صورت نیمه وقت برای دانشجو‌ها فراهم شده است تا کمک هزینه برای درآمد خود داشته باشند. به طور کلی اگر بخواهیم هزینه‌های یک فرد مجرد را در آلمان بررسی کنیم باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه اجاره مسکن برای افراد از 300 یورو تا 700 یورو در نظر گرفته می‌شود.
 • برای امکانات رفاهی حدود 220 یورو در نظر گرفته شده است.
 • خورد و خوراک با توجه به شرایط زندگی افراد از 150 تا 200 یورو محاسبه می‌شود.
 • بیمه درمانی از 110 یورو شروع می‌شود.
 • استفاده از تفریحات با توجه به سبک زندگی افراد بین 50 یورو تا 150 یورو خواهد بود.
 • هزینه سایر موارد حدود 20 یورو در نظر گرفته شده است.

به طور کلی اگر فردی بخواهد در آلمان شرایط زندگی راحت و مناسبی داشته باشد، باید حدود 850 تا 1500 یورو در ماه هزینه کند.

بهترین شهرهای آلمان برای کار و زندگی

کشور آلمان متشکل از شهرهای زیادی است که شاید تصمیم گیری برای افراد مهاجر را سخت کند. اما مهم است که از قبل برای زندگی برنامه‌ریزی کرد و متناسب با آن، یکی از شهرهای آلمان را به عنوان مقصد نهایی انتخاب کرد.

شهر های کشور آلمان
آلمان دارای بسیاری از شهرهای پویا و مناسب برای کار است.

افرادی که ترجیح می‌دهند شرایط کاری بهتری را تجربه کنند می‌توانند شهرهای بزرگ کشور آلمان برای زندگی را انتخاب کنند تا موقعیت‌های کاری بهتری را انتخاب کرد. اما اگر تنها قصد زندگی در یکی از شهرهای آلمان را دارید که بدون دغدغه از مناظر زیبا لذت ببرید، بهتر است که شهرهای کوچک را انتخاب کرد. به طور کلی مهم است که بهترین شهرهای آلمان برای زندگی و کار را بدانید تا با توجه به شرایط خود، بهترین شهر را انتخاب کنید.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی

شهرهای مختلفی در آلمان وجود دارند که مورد استقبال مهاجرهای زیادی قرار گرفته‌اند. در حقیقت برای اینکه بتوان یک شهر را برای زندگی انتخاب کرد، نیاز است که به فاکتور‌های مهمی‌ توجه داشت که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دسترسی به حمل و نقل عمومی‌
 • ارائه خدمات درمانی و بهداشتی
 • زیبا سازی شهر
 • موقیعت‌های کاری مناسب
 • جمعیت متناسب
 • دسترسی به امکانات رفاهی و تفریحی
 • بهره‌مندی از مسکن‌های مناسب

این موارد را می‌توان مهم‌ترین فاکتو‌های یک شهر برای زندگی دانست. اما بیشتر شهرهای آلمان شرایط ایدئالی را برای زندگی فراهم کرده‌اند که مهم‌ترین شهرها به شرح زیر هستند.

 • آخن: این شهر به ارزان‌ترین شهر برای زندگی در آلمان لقب گرفته است.
 • فرانکفورت: پنجمین شهر بزرگ آلمان است که شرایط اقتصادی خوبی دارد و آن را پایتخت بانکی نام‌گذاری کرده‌اند.
 • هامبورگ: این شهر به عنوان دومین شهر بزرگ آلمان شناخته می‌شود که موقعیت‌های کاری و زندگی عالی را برای افراد فراهم کرده است.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی

شهرهای مختلفی در آلمان وجود دارند که مورد استقبال مهاجرهای زیادی قرار گرفته‌اند. در حقیقت برای اینکه بتوان یک شهر را برای زندگی انتخاب کرد، نیاز است که به فاکتور‌های مهمی‌ توجه داشت که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دسترسی به حمل و نقل عمومی‌
 • ارائه خدمات درمانی و بهداشتی
 • زیبا سازی شهر
 • موقیعت‌های کاری مناسب
 • جمعیت متناسب
 • دسترسی به امکانات رفاهی و تفریحی
 • بهره‌مندی از مسکن‌های مناسب

این موارد را می‌توان مهم‌ترین فاکتو‌های یک شهر برای زندگی دانست. اما بیشتر شهرهای آلمان شرایط ایدئالی را برای زندگی فراهم کرده‌اند که مهم‌ترین شهرها به شرح زیر هستند.

 • آخن: این شهر به ارزان‌ترین شهر برای زندگی در آلمان لقب گرفته است.
 • فرانکفورت: پنجمین شهر بزرگ آلمان است که شرایط اقتصادی خوبی دارد و آن را پایتخت بانکی نام‌گذاری کرده‌اند.
 • هامبورگ: این شهر به عنوان دومین شهر بزرگ آلمان شناخته می‌شود که موقعیت‌های کاری و زندگی عالی را برای افراد فراهم کرده است.

این سه شهر از بهترین شهر های کشور آلمان برای زندگی است.

بهترین شهرهای آلمان برای کار

برخی از مهاجرهای ایرانی یا خارجی برای کار کردن به آلمان مهاجرت می‌کنند و می‌دانند که در مدت زمان کوتاه چند ساله در این کشور اقامت خواهند داشت. البته برخی از افراد هم شرایط کاری عالی دارند و در تلاش هستند که اقامت دائم آلمان را دریافت کنند. اما در هر صورت فرقی ندارد که برای ادامه زندگی در آلمان چه برنامه‌ریزی خواهید داشت؛ مهم این است که یکسری از شهرهای این کشور، موقعیت‌های کاری بهتری دارند که این شهرها عبارتند از:

 • برلین: این شهر به عنوان پایتخت آلمان دارای روابط کاری عالی است و یک شهر پرهیایو برای کسب و کارها محسوب می‌شود.
 • مونیخ: این شهر را می‌توان یکی از گران‌ترین شهر‌های کشور آلمان معرفی کرد. اما در حقیقت درآمد افراد در مونیخ بالا است و شرایط زندگی کاری مساعد وجود دارد.
 • دوسلدورف: این شهر مرکزی برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نو و ایده‌های جدید است.

در حقیقت بیشتر شهرهای آلمان برای کسب و کار مناسب هستند، اما برخی از شهرها شرایط بهتری را برای شرکت‌ها و موسسه‌های کاری فراهم کرده‌اند که می‌توان هزینه‌های مختلف در کار را کاهش داد. لذا اگر قصد ثبت شرکت در آلمان را دارید، توصیه می کنیم قبل از اقدام بهترین مناطق را برای این هدف شناسایی کنید.

بهترین شهر آلمان برای خانواده‌ ها

اگر به آلمان مهاجرت کرده‌اید و قصد این را دارید که خانواده‌تان همراه شما باشند یا در سال‌های اقامت خود، تشکیل خانواده داده‌اید؛ بهتر است بدانید که برخی از شهرهای آلمان شرایط زندگی مناسبی را برای خانواده‌ها فراهم کرده‌اند. از این‌رو مونیخ را می‌توان یکی از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی خانواده در نظر گرفت. این شهر از نظر اقتصادی، آموزش، کار و هزینه‌های زندگی ایدئال بوده و دارای امنیت بالایی است.

همچنین شهر مونیخ آلمان شرایط تفریحی خوبی دارد که می‌توان در اوقات فراغت افراد خانواده از آن استفاده کرد. البته شهرهای دیگری هم وجود دارند که بتوان به همراه خانواده زندگی کرد، اما باید شرایط کشور آلمان را برای زندگی مورد بررسی قرار داد و سپس تصمیم گرفت. از این‌رو توصیه می‌کنیم که از وکیل مهاجرت و کارشناس متخصص مشورت دریافت کنید تا در زمان کوتاهی بیشترین اطلاعات را داشته باشید.

ارزان‌ ترین شهرهای آلمان

با توجه به اینکه آلمان یکی از کشور‌های مهم در قاره اروپا است، شرایط اقتصادی خوبی دارد و افراد زیادی علاقه دارند که در این کشور زندگی کنند. از این‌رو برخی از شهرهای آلمان به عنوان ارزان‌ترین شهرها شناخته می‌شوند و دلیل آن هم می‌تواند شرایط زندگی افراد باشد.

مهاجرانی که از یک کشور دیگر به آلمان مهاجرت می‌کنند، علاقه دارند که شرایط زندگی خوب با هزینه‌های کم را تجربه کنند تا در ابتدای مهاجرت با چالش‌های مالی روبه‌رو نشوند. بنابراین در اینجا ارزان‌ترین شهرهای آلمان را عنوان خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شد، این شهرها شامل: لایپزیگ Leipzig))، بوخوم (Bochum)، کیل (Kiel)، سیگن (Siegen)، ینا (Jena)، اسنابروک (Osnabrück) و برمن (Bremen) هستند.

به طور کلی کشور آلمان برای زندگی مناسب است و می‌توان در ابتدای مهاجرت در شهرهای ارزان این کشور اقامت داشت.

فرهنگ کشور آلمان برای زندگی

هنگامی ‌که قصد مهاجرت به آلمان را دارید، نیاز است که از قبل درباره فرهنگ این کشور اطلاعاتی کسب کرده باشید. به طور مثال: آلمانی‌ها بسیار وقت‌شناس و اهل برنامه‌ریزی هستند. بدین گونه که هیچ یک از خطوط حمل و نقل این کشور حتی تاخیر نداشته است. شاید این موضوع بارزترین فرهنگ آلمانی‌ها باشد؛ در نتیجه بهتر است که قبل از زندگی و مهاجرت، خودتان را در شرایطی قرار دهید که با برنامه‌ریزی‌های بیشتری کارهایتان انجام شوند. همچنین مردمان آلمان صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارند و با احترام زیادی با هم نوع خود برخورد خواهند کرد. بدین گونه که حفظ حریم شخصی برای این افراد الویت دارد و نیاز است که از قبل درباره این شرایط اطلاع داشت تا مشکلاتی احتمالی در کشور آلمان برای شما رخ ندهد.

در حقیقت احترام به قوانین و پایبندی به اصول اخلاقی برای آلمانی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. مردمان آلمان از قدیم تا به امروز به مفاهیم خانواده و اجتماع اهمیت داده‌اند و مهم است که از قوانین مرتبط پیروی کرد. به طور کلی مردمان آلمان این توقع را دارند که افراد خارجی ساکن در این کشور به قوانین و نظم جامعه احترام بگذارند و برای رویداد‌های اجتماعی در صحنه‌های مختلف حضور داشته باشند و به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند.

قوانین مهم آلمان برای زندگی

با توجه به اینکه آلمان یکی از کشور‌های منظم و برنامه‌ریز است، ممکن است که یکسری قوانین داشته باشد که در کشور‌های دیگر وجود نداشته باشند. اما مهم است، هنگامی‌ که برای تفریح، کار، تحصیل یا زندگی به آلمان سفر می‌کنید، از این قوانین اطلاع داشته باشید تا به طور سهوی دچار خطا یا تخلف نشوید. از این‌رو بهتر است که برخی از قوانین مهم آلمان را بدانید که به شرح زیر هستند:

قوانین و شرایط زندگی در آلمان
قوانین و شرایط زندگی در آلمان بر اساس قوانین ملی و قوانین اتحادیه اروپا تعیین می‌شوند.
 • افراد بالای 16 سال در آلمان باید مدارک شناسایی جدید و معتبر داشته باشند. افرادی که تابعیت آلمان یا اتحادیه اروپا را دارند باید پاسپورت داشته و افرادی که شهروند محسوب نمی‌شوند باید پاسپورت با مدت اعتبار مشخص شده ارائه کنند.
 • افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند برای تامین هزینه‌های مالی تلویزیون و رادیو باید سهمی ‌پرداخت کنند که این هزینه 17.50 یورو در ماه است. دقت کنید هر خانواده باید این مبلغ را پرداخت کند نه هر فردی که در آلمان سکونت دارد.
 • در صورتی که ریجستری هر فرد انجام نشود و اطلاعات محل سکونت ثبت نشود باید مبلغ 1000 یورو به عنوان جریمه پرداخت کرد.

مواردی که گفته شد جز قوانین کلی برای تمام افراد محسوب می‌شود؛ اما یکسری قوانین مهم دیگری هم در کشور آلمان وجود دارند که بهتر است از آن‌ها اطلاع داشت که این قوانین به شرح زیر هستند.

وقت شناسی

آلمانی‌ها به وقت شناسی اهمیت زیادی می‌دهند و انتظار دارند، تمام افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند؛ به این قانون احترام بگذارند و به موقع در جلسات و قرار ملاقات‌ها حضور داشته باشند. دقت کنید که دیر رسیدن در جلسات، ممکن است که به عنوان بی‌احترامی تلقی شود و باعث شود که موقعیت‌های کاری و زندگی خوب را از دست داد.

احترام به قوانین

پیروی از قوانین کشوری را می‌توان مهم‌ترین موضوع دانست. در حقیقت برای اینکه مشکلات احتمالی رخ ندهد، توصیه می‌شود که به قوانین این کشور احترام گذاشت و متناسب با آن برای زندگی برنامه‌ریزی کرد.

بازیافت و جداسازی زباله

آلمانی‌ها به محیط زیست و شرایط تفکیک سازی زباله‌ها بسیار اهمیت می‌دهند. همین موضوع باعث شده تا زباله‌ها به درستی تفکیک شوند و روند بازیافت بهتری را تجربه کنند. بنابراین مهم است که تا حد امکان به محیط زیست توجه داشت و به قوانین پایبند بود.

پرداخت‌ های غیر نقد

آلمانی‌ها بیشتر از کارت‌های اعتباری استفاده کنند و پرداخت‌های نقدی را نمی‌پسندند. از این‌رو بهتر است که بعد از سفر به آلمان برای اخذ کارت‌های اعتباری اقدامات لازم را انجام داد.

ساعات خلوت

بیشتر مناطق مسکونی و تجاری در آلمان جداسازی شده‌اند و یکسری قوانین برای مناطق مسکونی در نظر گرفته شده است. عدم رفت و آمد و ایجاد سر و صدای زیاد در برخی از ساعات شبانه روز موردی است که باید به آن احترام گذاشت. در حقیقت مهم است که به همسایه‌ها احترام گذاشت و در آخر هفته‌ها، سر و صدای کمتری داشت.

فضای شخصی

مردمان آلمانی به فضای شخصی اهمیت می‌دهند و شاید در برخی از تماس‌های فیزیکی مانند: بوسیدن، آغوش گرفتن یا دست دادن احساس خوبی نداشته باشند. از این‌رو بهتر است که مرزی برای احترام به این افراد قائل بود و قبل از ایجاد تماس فیزیکی از آن‌ها اجازه گرفت.

تعادل بین کار و زندگی

درست است که آلمانی‌ها به کار اهمیت می‌دهند، اما بهتر است بدانید که مردمان آلمان بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد می‌کنند و الویت‌بندی‌های مختلفی دارند. در حقیقت این افراد در آخر هفته‌ها کار نمی‌کنند و از تعطیلات برای استراحت استفاده خواهند کرد.

به طور کلی با پیروی از قوانین کشور آلمان می‌توان به راحتی در کنار مردمان آلمان کار کرده و بدون سوءتفاهم‌ها در کنار یکدیگر زندگی کرد.

مزایا زندگی در آلمان

به طور حتم هر کشوری یکسری مزایا برای زندگی دارد که بهتر است قبل از مهاجرت درباره آن‌ها اطلاعات کاملی داشت. درست است که آلمان یکی از کشور‌های پیشرفته در جهان محسوب می‌شود، اما این کشور هم یکسری مزیت‌ها و معایبی دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری برای مهاجرت به آن توجه ویژه‌ای داشت. مهم‌ترین مزایای زندگی در کشور آلمان عبارتند از:

 • حمل و نقل مناسب و کارآمد
 • امنیت بالا در کل کشور
 • زندگی در مرکز اروپا
 • رفاه اجتماعی بالا
 • ارائه سیستم درمانی و بهداشتی عالی
 • امنیت شغلی بالا
 • وجود فرصت آوسبیلدونگ
 • آموزش دانشگاهی مقرون به صرفه و در برخی از مقاطع رایگان
 • قانون مند بودن

زندگی در آلمان با مزایای فراوانی همراه است که این کشور را به یکی از مقاصد محبوب برای زندگی و کار در اروپا تبدیل کرده است.

مزیت های انتخاب کشور آلمان برای زندگی با توجه به شرایط زندگی در آلمان
این کشور بسیاری از مزایا و فرصت‌هایی را برای ساکنان خود فراهم می‌کند.

مزیت‌هایی که گفته شد، شرایط زندگی در آلمان را مساعد می‌کند، اما اخذ پاسپورت معتبر این کشور یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آلمان به شمار می‌آید که شرایط سفر در قاره اروپا را راحت‌تر می‌کند.

معایب زندگی در آلمان

به طور حتم آلمان هم یکسری شرایط دارد که باعث شده است معایبی داشته باشد. البته سیستم حکومتی و دولتی آلمان به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که کمترین مشکلات را در این کشور تجربه کرد، اما برخی از موارد خارج از اختیارات دولت است و جزو قوانین برای مهاجر‌ها محسوب می‌شود. در حقیقت معایت زندگی در کشور آلمان به شرح زیر هستند:

 • این کشور، زمستان‌های بسیاری سردی دارد.
 • برای مهاجرت و زندگی در آلمان نیاز است که به زبان آلمانی تسلط داشت که فراگیری این زبان با سختی‌های مختلفی همراه است.
 • آلمان، بوروکراسی و تشریفات اداری دست و پا گیر دارد.
 • مالیات‌های بالایی در این کشور وجود دارد.
 • در بسیاری از موقعیت‌های کاری، قراردادهای طولانی بدون امکان لغو منعقد می‌شوند.
 • ارتباطات اجتماعی محدودی در آلمان وجود دارد.
 • هزینه زندگی در برخی از شهر‌های بزرگ بالا است.

به طور حتم تجربه زندگی در آلمان برای افراد متفاوت خواهد بود. اما مواردی که گفته شد، برای بیشتر افراد مهاجر و اتباع خارجی با چالش همراه است. از این‌رو توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام برای زندگی در کشور آلمان با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا شرایط منفی و مثبت مهاجرت به این کشور را بررسی کرد.

شرایط زندگی در کشور آلمان و میزان رضایت از زندگی

شادی و خوب بودن افراد را با مقیاسی به نام رضایت از زندگی اندازه‌ گیری می‌کنند، یعنی میزان وجود تجربیات خوب و احساسات مثبت در افراد و نبود تجربیات و احساسات منفی در آن‌ها معیار خوبی برای بررسی شرایط زندگی در آلمان و مقایسه آن با بسیاری از کشورهای دیگر است.

مهم‌ترین شرایطی که هر مهاجر برای زندگی در آلمان بهتر است بداند تا تصمیم ایده آلی برای زندگی در آلمان داشته باشد.
قبل از تصمیم‌ گیری برای زندگی در آلمان، بهتر است، شرایط ویزای مورد نیاز، هزینه‌ ها و شرایط کاری زندگی در آلمان را بررسی کنید.

در مقیاس رضایت از زندگی این موضوع بررسی می‌شود که افراد بر اساس احساسات فعلی خود چگونه زندگی کلی‌شان را ارزیابی می‌کنند؟ اگر بخواهیم عدد رضایت از زندگی را بین صفر تا ۱۰ در نظر بگیریم میانگین عدد اختصاص داده شده به مردم آلمان ۷.۳ است.

رفتار مردم آلمان با ایرانیان

افراد ایرانی که به آلمان مهاجرت می‌کنند می‌توانند زندگی ایدئالی را تجربه کنند. البته که شاید در سال‌های اولیه زندگی، با سختگیری‌های مردمان آلمانی و نظم و قوانین مشکلاتی داشت، اما به طور کلی بهره‌مندی از شرایط مناسب برای زندگی باعث می‌شود تا این سختی‌ها را به جان خرید. به طور حتم به نظم و برنامه‌ریزی در سال‌های ابتدایی زندگی عادت خواهید کرد و فرهنگ تعارف در ایرانی‌ها به طور کلی از بین می‌رود! زیرا رفتار مردم آلمان با ایرانیان در این مورد بسیار رک است و شاید در برخی از مواقع ایرانی‌ها از صراحت رفتار آلمانی‌ها شوک شوند.

ایرانی‌های ساکن در آلمان به مرور برای برقراری ارتباط، فرهنگ تعارف را کنار خواهند گذاشت و به صداقت و صراحت در کلام ترغیب می‌شوند. به طور حتم اگر علاقه دارید که به آلمان مهاجرت کنید، نیاز است که به شرایط فرهنگی تسلط داشته باشید تا از سوءتفاهم‌ها جلوگیری کنید.

شرایط زندگی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای توسعه یافته است که ثبات اقتصادی دارد و مردمان آن در رفاه زندگی می‌کنند؛ در حقیقت کیفیت زندگی در آلمان مطلوب است و می‌توان شرایط زندگی در کشور آلمان را رضایت بخش اعلام کرد. شهروندان آلمانی و اتباع خارجی می‌توانند از تحصیلات و آموزش‌های این کشور بهره‌مند شوند و از موقعیت‌های کاری که فراهم شده است استفاده کنند.

رعایت تعادل بین کار و زندگی در آلمان
تعادل بین کار و زندگی در آلمان معمولاً به عنوان یک اصل مهم در جامعه مورد توجه قرار می‌گیرد.

در حقیقت شرایط ایدئالی برای تحصیل و کار در آلمان وجود دارد که باعث شده برخی از شهرهای این کشور با استقبال بیشتری روبه‌رو باشند که در اینجا برخی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

زندگی در شهر برلین

برلین، به عنوان پایتخت آلمان شناخته می‌شود و این شهر در حال توسعه و رشد است. به گونه‌ای که در کنار ایجاد فضاهای سرسبز و  مدرن در تلاش است که موقعیت‌های کاری زیادی را برای مهاجرها فراهم کند. نکته جالب توجه در برلین این است که به دلیل موقعیت سیاسی و اقتصادی که این شهر دارد، بیشتر افراد به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و این شهر برای افرادی مناسب است که زبان آلمانی خوبی ندارند.

 زندگی در شهر مونیخ

مونیخ، به عنوان یکی از شهرهای گران در آلمان شناخته می‌شود. این شهر دو معماری چشمگیر دارد و به طور کلی ساختمان‌های آن معماری پیشرفته‌ای دارند. این شهر به دلیل برگزاری رویداد‌ها و فستیوال‌های مختلف، سالانه گردشگرهای زیادی را به خود جذب می‌کند. اما باید توجه کنید که اگر شرایط درآمدی خوبی ندارید نمی‌توانید زندگی در شهر مونیخ را انتخاب کنید، زیرا هزینه‌ها در این شهر نسبت به سایر شهرهای آلمان بیشتر است.

 زندگی در شهر کلن

کلن، به عنوان چهارمین شهر بزرگ آلمان، شرایط زندگی مناسب را برای مردمان این کشور فراهم کرده است. این شهر دارای فرهنگ غنی است و جنب و جوش زیادی دارد که باعث شده جمعیت آن را افزایش دهد. از طرفی هم فاصله زیادی با شهرهای بزرگ اروپا ندارد و می‌توان به راحتی برای سفر از این مقصد اقدام کرد. همچنین می‌توان با استفاده از حمل و نقل عمومی ‌بهترین خدمات شهری را دریافت کرد. از طرفی هم این شهر مناظر زیبایی دارد و هزینه زندگی کمی ‌برای افراد خواهد داشت.

شرایط زندگی در آلمان از نظر اقتصادی

قطعا با شنیدن اسم کشور های اقتصادی کشور آلمان یکی از کشور هایی است که به ذهن شما خطور می کند. این کشور یکی از قوی ترین کشور ها در زمینه های علمی، اقتصادی و فرهنگی می باشد. تولید ناخالص داخلی آلمان در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۴۰۷۲.۱۹ میلیارد دلار بوده است و این نشان دهنده اقتصاد بسیار قوی این کشور می باشد.

در همین سال حجم صادرات آلمان حدود ۶۵۸.۶ میلیارد دلار بوده است. این کشور در رتبه ۲۲ رنکینگ صلح جهانی قرار دارد و رتبه ۷ بهترین کشور ها جهت زندگی می باشد. این آمار ها نشان دهنده اقتصاد قوی این کشور است ولی وجود دلایلی باعث شده که این کشور را جزو کشور های درجه یک در زمینه اقتصاد ببینیم. یکی از این دلایل کمپانی های مطرح و بزرگ جهانی می باشد. نزدیک به ۵۳ کمپانی بزرگ از ۵۰۰ کمپانی معتبر در این کشور قرار دارد.

تعدادی از این کمپانی های معتبر آلمان به صورت زیر است:

 • فولکس واگن
 • دایملر (بنز و …)
 • آلیانز
 • ب ام و
 • زیمنس
 • بوش
 • تلکام

محصولاتی مانند خودرو، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیکی و مواد دارویی جزو برترین کالاهای صادراتی می باشد. از طرفی تعداد زیادی از نمایشگاه های مطرح جهان در آلمان برگزار می شود و این باعث می شود کشور آلمان درآمد خارجی زیادی داشته باشد.

یکی از نکات مثبت کشور آلمان این است که مراکز اقتصادی آن صرفا در یک شهر خاص متمرکز نشده و در شهر های مختلف کمپانی های بزرگ وجود دارد. کشور آلمان بعد از آمریکا و چین دارای بیشترین تعداد سرمایه دار بزرگ می باشد. از جمله آن ها می توان به دیتر شوارتس اشاره کرد که بنیان گذار لیدل می باشد و سرمایه آن در حدود ۲۲ میلیارد دلار است.

متوسط درآمد سالیانه شهروندان آلمانی در سال ۲۰۲۳، ۵۳,۱۱۸ یورو می باشد که این باعث می شود سطح رفاه و زندگی مناسبی داشته باشند. البته مقدار مالیات گرفته شده نیز کم نیست. هزینه های زندگی در آلمان نیز به طور میانگین برای هر شخص بدون احتساب اجاره تقریبا ۹۲۷.۴ یورو در ماه می باشد. برای شهروندان آلمانی هزینه ها تقریبا معقول می باشد.

تعادل بین کار و زندگی در کشور آلمان

پیدا کردن شرایط تعادلی مناسب بین کار و زندگی یک چالش برای تمام افرادی است که کار می‌کنند، خصوصاً برای والدین. داشتن توانایی ترکیب موفق کار، خانواده، جامعه و زندگی شخصی برای سالم بودن تمام افراد جامعه لازم است. دولت می‌تواند با ایجاد یک تعادل خوب میان زندگی شخصی افراد و کار آن‌ها باعث انعطاف بهتری در وضعیت روانی آن‌ها شود.

یک شاخصه مهم برای تعادل میان کار و زندگی مدت زمانی است که شخص در محیط کار می‌گذارند. ساعت طولانی کار می‌تواند روی سلامت فرد اثر بگذارد و باعث افزایش استرس در او شود. شرایط زندگی در آلمان از نظر ساعات کاری تقریباً ایده‌آل است. در کشور آلمان تنها حدود ۴ درصد از کارکنان شرکت‌ها مجبور هستند ساعات کاری طولانی داشته باشند.

زندگی در شهرهای اصلی آلمان و جشن‌ های سالانه

همانطور که گفته شد، آلمانی‌ها بین کار و زندگی تعادل ایجاد می‌کنند و از تعطیلات رسمی ‌و ملی که دارند به بهترین شکل استفاده خواهند کرد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مهاجرت به آلمان با تعطیلات این کشور آشنا بود و اطلاعات کلی از آداب و سنت‌های این کشور داشت. از این طریق می‌توان در جشن‌های سالانه شرکت کرد و لذت برد. جشن‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های در حال برگزاری در آلمان به شرح زیر هستند.

شرایط زندگی در آلمان با توجه به مناسب و جشن های سالانه
در آلمان، بسیاری از جشن‌ ها و رویدادهای سالانه برگزار می‌ شوند که جزئی از فرهنگ و تقویم آلمانی هستند.

جشن

جشن آبخوری یا اکتبرفست در آلمان برگزار می‌شود که از ماه سپتامبر تا اوایل اکتبر ادامه دارد. جشن آبخوری آلمان را می‌توان بزرگترین جشن در جهان نام‌گذاری کرد، زیرا حدود 17 روز طول می‌کشد که به طور میانگین سالانه در این جشن، حدود 5 میلیون لیتر آبجو مصرف می‌شود.

جشن تنوع فرهنگی یکی دیگر از جشن‌های آلمان است که هر سال در بهار، ساکنان برلین به جشن تنوع فرهنگی می‌پردازند و یک جشن خیابانی چهار روزه است.

جشنواره‌ ها

آلمان در طول سال، میزبان جشنواره‌های مختلفی است که افراد را از سراسر دنیا به این کشور روانه می‌کند. برگزاری انواع جشنواره‌ها در زمینه‌های فرهنگی، هنری و اقتصادی باعث شده تا این کشور به یکی از پربازدیدترین کشور‌ها در خصوص برگزاری جشنواره‌ها تبدیل شود. برخی از جشنواره‌های مهم که در آلمان برگزار می‌شوند عبارتند از:

 • جشنواره هفته مد در شهر برلین
 • جشنواره بین المللی فیلم برلین
 • جشنوارهDOM در‌هامبورگ
 • جشنواره فرهنگی آلتوناله
 • جشنواره Reepebahn
 • جشنواره خاکریز موزه
 • فستیوال ایمپارک
 • بازار اونر دولت

هریک از این جشنواره‌ها زمان برگزاری متفاوتی دارند که بهتر است از قبل درباره زمان و مکان برگزاری آن‌ها اطلاعات کسب کرد.

نمایشگاه‌ ها

آلمان، هر ساله میزبان نمایشگاه‌های مختلفی است که مهم‌ترین آن‌ها نمایشگاه کتاب، نمایشگاه خودرو و نمایشگاه شراب سیب است.

مناسبت‌ ها و تعطيلات در آلمان

آلمان هم مانند سایر کشور‌ها دارای تعطیلاتی است که در بیشتر ایالت‌های آن اجرا می‌شوند. در حقیقت مردم به مناسبت‌های خاص در برخی از روزها تعطیل هستند که مهم‌ترین مناسبت‌های داخل تقویم آلمانی‌ها به شرح زیر هستند:

 • روز سال نو در تاریخ ۱ ژانویه است و برای همه ایالت‌ها تعطیل است.
 • روز سه پادشاه در ۶ ژانویه است و ایالت‌های بادن-وورتمبرگ و بایرن و زاکسن-آنهالت تعطیل هستند.
 • روز زن 8 مارس بوده و در ایالت برلین تعطیل است.
 • جمعه خوب در روز  ۱۵ آوریل برای همه ایالت‌های تعطیل است.
 • یکشنبه عید پاک در ۱۷ آوریل است و در ایالت براندنبورگ تعطیل است.
 • دوشنبه عید پاک در ۱۸ آوریل است و برای همه ایالت‌ها تعطیل است.
 • روز کارگر در ۱ می ‌است و همه ایالت‌های تعطیل هستند.
 • روز معراج در ۲۶ می ‌اعلام شده و همه ایالت‌های تعطیل هستند.
 • یکشنبه پنطیکاست در تاریخ ۵ ژوئن است و برای ایالت براندنبورگ تعطیل است.
 • ویتموندی در روز ۶ ژوئن است و همه ایالت‌های تعطیل هستند.
 • جشن کورپوس کرایست در روز ۱۶ ژوئن برای ایالت‌های بادن-وورتمبرگ، بایرن، هسن، نوردراین-وستفالن، راینلند-فالتز و سارلند تعطیل است.
 • روز فرض در 15 اوت برای ایالت‌های بایرن و سارلند تعطیل است.
 • روز اتحاد آلمان در ۳ اکتبر برای همه ایالت‌ها تعطیل است.
 • روز اصلاحات در ۳۱ اکتبر و برای ایالت‌های براندنبورگ، مکلنبورگ، فورپومرن، زاکسن، زاکسن-آنهالت، تورینگن، برمن، نیدرزاکسن، شلزویگ-هولشتاین و‌هامبورگ تعطیل است.
 • روز همه مقدسین در 1 نوامبر و برای ایالت‌های بادن-وورتمبرگ، بایرن، نوردراین-وستفالن، راینلند-فالتز و سارلند تعطیل است.
 • روز توبه و دعا در ۱۶ نوامبر برای ایالت زاکسن تعطیل است.
 • روز کریسمس در ۲۵ دسامبر برای همه ایالت‌های آلمان تعطیل است.
 • روز سنت استفان در ۲۶ دسامبر و برای همه ایالت‌های آلمان تعطیل است.

این تعطیلات بخش مهمی ‌از تقویم آلمان را تشکیل می‌دهند، در نتیجه بهتر است که درباره علت تعطیلی و رویداد‌ها اطلاعات کامل کسب کنید.

خدمات درمانی و بیمه در آلمان

افرادی که قصد زندگی در کشور آلمان را دارند، باید بدانند که یکی از شروط مهم زندگی در این کشور، بهره‌مندی از بیمه درمانی است. افرادی که در آلمان مشغول به فعالیت کاری هستند؛  14.6 درصد از دستمزد خود را باید به صورت ناخالص و به صورت مشترک با کارفرما برای پوشش بیمه درمانی پرداخت کنند. همچنین افراد باید از بیمه مراقبت‌های پرستاری هم بهره‌مند شوند که 3.05 درصد از درآمد ناخالص را شامل می‌شود و به صورت مشترک با کارفرما باید پرداخت شود. نکته مهم این است که افرادی که دارای فرزند هستند باید حق بیمه کمتری پرداخت کنند.

اگر فردی به عنوان دانشجو می‌خواهد که از بیمه درمانی استفاده کند، نیاز است که هزینه‌ای معادل 120 تا 200 یورو در ماه پرداخت کند. اما در صورتی که دانشجو، درآمد ماهانه بیش از 450 یورو داشته باشد، باید به اندازه یک کارمند حق بیمه پرداخت کند.

بررسی شرایط زندگی کردن در آلمان از نظر تحصیل

یک جامعه تحصیل‌ کرده و آموزش‌ دیده برای داشتن اقتصاد و اجتماع خوب در هر کشور ضروری است. تحصیلات نقش کلیدی را در دانش و مورد نیاز در جامعه و اقتصاد ایفا می‌کند و داشتن سطح تحصیلی خوب به طور قابل توجهی احتمال پیدا کردن کار و داشتن درآمد بیشتر در آلمان را افزایش می‌دهد. فارغ‌ التحصیل شدن با تحصیلات عالیه در این کشور اهمیت زیادی دارد؛ زیرا کارهای مورد نیاز بر بازار نیازمند مهارت هستند.

شرایط زندگی در آلمان از نظر تحصیل بسیار ایده‌ آل است و در کشور آلمان ۸۶ درصد از بزرگ‌ سالان بین سنین ۲۵ تا ۶۴ تحصیلات تکمیلی خود را به پایان رسانده‌ اند. در سیستم آموزشی آلمان دانش‌ آموزان زمان خود را بین آموزش‌های مربوط به محیط کار و آموزش‌های مدرسه می‌گذرانند. در واقع هر دو آموزش تئوری و آموزش مربوط به تخصص و حرفه به فرد یاد داده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در آلمان با مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای در ارتباط باشید.

تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های آلمانی فرصت مناسبی هستند برای افرادی که می‌خواهند در لیست بهترین دانشگاه‌های جهانی تحصیل کنند. برخی از دانشگاه‌های آلمان شرایط تحصیل رایگان دارند و برخی دیگر همراه با پرداخت شهریه هستند. به طور کلی بهره‌مندی از شرایط تحصیلی در آلمان به علت کیفیت بالای آموزش و بورسیه‌های تحصیلی فرصت ایدئالی است.

دانشگاه‌های آلمانی استاندارهای جهانی را برای آموزش در نظر گرفته‌اند و مدرک تحصیلی در این دانشگاه‌ها برای بیشتر کارفرماها مورد تایید است. همچنین افرادی که از کشور‌های دیگر برای تحصیلی به این کشور مهاجرت می‌کنند می‌توانند از تحصیل رایگان بهره‌مند شوند و در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل شوند. به طور کلی هزینه شهریه دانشگاه‌های آلمان عبارتند از:

 • هزینه یا شهریه دانشگاه دولتی با زبان تدریس آلمان، حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو است.
 • شهریه یا هزینه دانشگاه دولتی با زیان تدریس انگلیسی، حدود ۳۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو است.
 • هزینه یا شهریه دانشگاه خصوصی با زبان تدریس انگلیسی، حدود ۱۴۰۰ الی ۳۲۰۰۰ یورو است.

به طور کلی مهم است که از قبل درباره شرایط دانشگاه‌های مختلف تحقیقات کامل داشت و متناسب با آن برای پذیرش اقدام کرد. در این راستا می‌توانید از وکیل مهاجرت تحصیلی کمک بگیرید و با توجه به مشاوره‌های تخصصی، بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرایط زندگی در آلمان از نظر کار

از لحاظ کار در این کشور به دلیل وجود کمپانی های بزرگ نام برده شده و همچنین شرکت های بزرگ و کوچک خصوصی نیاز به نیروی کار دیده می شود.

موقعیت های شغلی در آلمان باتوجه به شرایط زندگی در آلمان
آلمان با یکی از پرجمعیت‌ ترین و قوی‌ ترین اقتصادهای جهان است.

شرایط کار برای مهاجرانی که به صورت قانونی وارد آلمان شده باشند بسیار مناسب است. همانطور که گفته شد میانگین حقوق بالایی در آلمان وجود دارد. نکته ای که اهمیت دارد داشتن مدرک زبان آلمانی و تسلط به آن می باشد هرچند اکثر مردم آلمان به زبان انگلیسی آگاهی کامل دارند ولی اولویت حرف زدن در این کشور به زبان آلمانی می باشد. برای گرفتن ویزای کار نیز شرایطی لازم است که در مقاله ویزای کار آلمان می توانید از آن اطلاع کامل پیدا کنید.

کار در آلمان

کار در آلمان یکی دیگر از اهداف افراد برای مهاجرت به این کشور است. نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و حدود 5 درصد اعلام شده که خب مشخص است، این عدد نشان از موقعیت‌های شغلی فراوان دارد. همچنین در حال حاضر و در سال 2023 حداقل دستمزد در آلمان برای هر ساعت کار 12 یورو در نظر گرفته شده است.

توجه کنید که هر چه افراد تخصص بیشتری داشته باشند، به طور حتم مبلغ حقوق دریافتی بیشتری هم خواهند داشت و همین موضوع بر کیفیت زندگی در کشور آلمان تاثیر خواهد گذاشت.

مشاغل مورد نیاز در آلمان

شرایط زندگی در آلمان برای افرادی که دارای تخصص فنی بوده، بسیار مناسب می باشد. از جمله رشته های فنی که باعث بهتر شدن شرایط زندگی در آلمان می شوند می توان به PLC یا فناوری اتوماسیون، مکاترونیک، ساختمان های الکتریکی، الکترونیک و برق صنعتی اشاره نمود. البته کارهای مربوط به ساخت و ساز نیز می توانند شرایط زندگی در آلمان را ایده آل نمایند. البته مشاغلی نظیر پزشکی نیز یکی از بهترین مشاغل جهت مهاجرت به آلمان می باشد.

از دیگر مشاغلی که در آلمان به آنها نیاز بوده می توان به برنامه نویسی و توسعه نرم افزار اشاره نمود. بدین ترتیب رشته مهندسی IT می تواند برای بهتر نمودن شرایط زندگی در آلمان کاربرد موثری داشته باشد. افراد متخصص در حوزه حمل و نقل ریلی، پرستاری و رشته حسابداری از دیگر مشاغل مورد نیاز در آلمان می باشند. لیست مشاغل اصلی مورد نیاز در این کشور به صورت زیر است:

 • پزشکی و دندانپزشکی
 • مهندسی
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • علوم طبیعی

آلمان با مزایای بسیاری از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و محیطی، به عنوان یک محیط زندگی ایده‌آل شناخته می‌شود. این کشور با استانداردهای بالا در حوزه تحصیلی و تحقیقاتی، سیستم بهداشت پیشرفته، و حمایت از حقوق شهروندان، یک انتخاب جذاب برای افرادی است که به دنبال زندگی در یک جامعه پویا و پیشرفته هستند.

چه افرادی در آلمان نمی توانند کار پیدا نمایند؟

معمولا افرادی که در رشته حقوق و وکالت تحصیل نموده اند، نمی توانند به راحتی در آلمان کار مورد نظر خود را پیدا نمایند. بدین ترتیب افرادی که در رشته حقوق و وکالت تحصیل نموده اند سایر کشور ها را انتخاب نمایند. البته در اغلب کشور های اروپایی و آمریکایی به سختی می توان برای این افراد کار پیدا نموده و یا حتی ویزای کار دریافت نمود.

نرخ بیکاری در آلمان

یکی از شاخص هایی که می توان شرایط زندگی در آلمان را با آن بررسی کرد نرخ بیکاری است زیرا هرچه نرخ بیکاری کمتر باشد می توان به این نتیجه رسید که این کشور برای زندگی دارای شرایط بسیار مناسبی است. نرخ بیکاری طبق آخرین آمار نزدیک به ۵.۷ درصد می باشد.

این موضوع به این معنا است که شما می توانید در زمینه خودتان کار تخصصی پیدا کنید زیرا اخذ ویزا و اقامت آلمان برای افرادی که در حوزه های فنی تحصیلات مناسب و تخصص بالا داشته، بسیار راحت می باشد.

البته با وجود نرخ کم بیکاری در آلمان، اما بیکاری در روستاها هنوز هم مشکلی است که به راحتی می توان آن را مشاهده نمود. معمولا نیروی کار در شغل های تخصصی بسیار بیشتر از نیروی کار ساده مورد نیاز بوده، بدین ترتیب شرایط زندگی در آلمان برای افرادی که دارای تخصص بسیار بالایی در حوزه کاری خاصی بوده، مناسب تر از افرادی بوده که از تخصص بسیار بالایی در حوزه کاری خود برخوردار نمی باشند.

آیا کشور آلمان محیط ایده‌ آلی برای زندگی است؟

با وجودی که آلمان یکی از گران‌ ترین کشورهای دنیا است اما هزینه‌ های زندگی در آن زیاد بالا نیست و تقریباً مشابه کشورهای دیگر اروپایی است. بنا به مزیت‌ هایی که زندگی در آلمان به همراه دارد می‌توان گفت شرایط زندگی در این کشور تقریباً خوب است و مقصد خوبی برای ادامه زندگی شما می‌تواند باشد. برخی از نقاط مثبت زندگی در آلمان عبارت‌ اند از:

 • اقتصاد درحال‌ رشد
 • امنیت زیاد در جامعه
 • سیستم آموزشی قوی
 • اهمیت دادن به سلامت افراد
 • بالا بودن کیفیت زندگی
 • سیستم عالی حمل‌ و نقل عمومی

امنیت در آلمان

افرادی که آلمان را به عنوان مقصد زندگی و مهاجرت انتخاب کرده‌اند باید بدانند که این کشور پلیس‌های زیادی دارد. اما با توجه به اینکه بیشتر مردمان آلمانی به قوانین پایبند هستند و آن را جزو فرهنگ خود می‌دانند؛ کمتر دیده می‌شود که مشکلی رخ دهد. در حقیقت امنیت برای مهاجرهای بین‌المللی برقرار است و جای نگرانی وجود ندارد.

مکان‌های دیدنی در آلمان

افراد مهاجر هنگامی ‌که شرایط مهاجرتی خود را سر و سامان می‌دهند به این فکر خواهند کرد که از مکان‌های دیدنی آلمان هم بازدید کنند. توجه کنید که هر یک از شهرهای آلمان دارای فرهنگ تاریخی و جاذبه‌های گردشگری است که ما در اینجا مهم‌ترین آن‌ها را عنوان خواهیم کرد:

 • پارک ملی جنگل باواریا، این پارک را می‌توان اولین پارک ملی آلمان دانست که شرایط پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا را برای افراد فراهم کرده است.
 • پارک ملی برشتسگادن، این پارک دارای دریاچه‌ای بزرگ است که در حقیقت محل یخچال طبیعی نام دارد.
 • پارک ملی ایفل، در این پارک می‌توان از مناظر طبیعی و گلهایی مانند: ارکیده، درختان خاکستر، شاه‌بلوط و گیلاس وحشی دیدن کرد.

همچنین بناهای تاریخی مختلفی در آلمان وجود دارند که سالانه گردشگرهای زیادی را به خود جذب می‌کنند. این بناهای عبارتند از:

 • بنای یادبود گوتنبرگ، فرانکفورت (۱۸۴۰)
 • بنای یادبود کیفهاوزر، باد فرانکنهاوزن (۱۸۹۶)
 • برج بیسمارک، اشتوتگارت (۱۹۰۴)

اگر تمایل دارید که درباره مکان‌های دیدنی آلمان اطلاعات بیشتری داشته باشید، کافی است که بعد از مهاجرت با یک فرد آلمانی ارتباط بگیرید تا تاریخ این کشور زیبا را برای شما شرح دهد.

ویزای همراه آلمان

ویزای همراه آلمان

در این مقاله به بررسی ویزای همراه آلمان، مدارک لازم، استثنائات و نکات مهم ویزا همراه به صورت کامل می پردازیم. با هرمس اپلای همراه باشید.

زندگی راحت در آلمان با هرمس اپلای

زندگی در آلمان برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند با چالش‌هایی همراه است. اما مهم این است که بتوان این چالش‌ها و مشکلات را به خوبی پشت سر گذاشت. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار افراد است تا بتوانند با خیالی راحت برای مهاجرت به کشور آلمان برای زندگی اقدام کنند و نگرانی برای شرایط اخذ ویزای آلمان نداشته باشند. در حقیقت فرقی ندارد که برای چه موضوعی (کار، تحصیل، سرمایه گذاری یا زندگی) قصد مهاجرت دارید، کارشناس‌های هرمس برای پیشبرد کارهای شما، مشاوره‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند. کافی است که با مشاوره‌های متخصص مجموعه هرمس در ارتباط باشید یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

همچنین اگر سوال یا ابهامی ‌‌درباره شرایط زندگی در آلمان دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کدام شهر آلمان شرایط زندگی گرانی دارد؟
شهر مونیخ، بالاترین هزینه زندگی در آلمان را برای افراد دارد.
مزایای زندگی در کشور آلمان چیست؟
کشور آلمان شرایط عالی برای تحصیل و کار فراهم کرده است که سطح درآمد را افزایش داده و کیفیت زندگی ارتقا پیدا کرده است.
دین مردم آلمان چیست؟
مسیحیت دین رایج در آلمان است اما ادیان دیگری هم در این کشور رایج هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شایان احمدی
1 سال قبل

سلام با توجه به مقالاتتون که مطالعه کردم پذیرش رشته های پزشکی و پیرا پزشکی برای کشور آلمان تقریبا اسون هست. ممنون که باعث انگیزه توی افرادی مثل من میشید . خسته نباشید

کارشناس هرمس
پاسخ به  شایان احمدی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم .

خانوم حقگو
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
شرایط زندگی در آلمان برای یه فرد مجرد چقدر ماهانه هزینه داره؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خانوم حقگو
2 سال قبل

پیشنهاد میکنم مقاله درج شده رو از طریق لینک زیر کامل مطالعه فرمایید
https://www.hermesapply.com/%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86/

مهدی
2 سال قبل

سلام دوستان
یه سوال داشتم از سایت شما
تو مقاله تون گفته شد که افرادی که در رشته حقوق تحصیل کردن خیلی شانس پیداکردن کار در آلمان رو ندارن…
خواستم بدونم کدوم کشور اروپایی مناسب افرادی مثل ما هست برای دریافت ویزای کار؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  مهدی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در خصوص کشور هایی که ما کار میکنیم در حال حاضر برای این رشته آفری ارائه نشده متاسفانه .

کادر هرمس اپلای