ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان

در سال های اخیر، کشور آلمان استقبال زیادی از سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی داشته و راه های ورود به کشور آلمان را بسیار ساده کرده است. یکی از راه های سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان است. در ادامه توجه شما را به نکات جالبی درباره دیدگاه دولت آلمان به ثبت شرکت در این کشور و همچنین نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود gmbh و ug جلب می کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تیزر تبلیغاتی مفهومی بسیار جالب که توسط دولت آلمان در سطح استانها منتشر شده است!!!

برای جذب سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی و بین المللی تبلیغ زیر را مطرح کردن و مفهومش این هست که اصلا لزومی ندارد که شما بتوانید این جمله Mitteslstandsentlastungsgesetz را کامل و درست تلفظ کنید تا سودی عایدتان شود… و انتقاد ساده ای به کشورهای انگلیسی زبان مثل آمریکا و انگلیس هست که ندانستن زبان را نکته منفی می دانند، اما دولت آلمان خیلی شفاف، واقعی و ملموس، عدم نیاز به دانستن زبان آلمانی برای ثبت شرکت در آلمان، کارآفرینی و ایجاد رونق اقتصادی را به سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی نشان داده تا بدانند هیچ مانعی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی و ثبت شرکت در آلمان وجود ندارد و از هر ۱۰ سرمایه گذار و کارآفرین در آلمان یک نفر به زبان آلمانی مسلط است و این کفایت می کند.

با توجه به اینکه  آلمان، چهارمین قطب برتر اقتصاد جهان هست و برترین سرمایه گذاران از سراسر دنیا در آنجا متمرکز شده اند بصورتی که شاخصFDI آلمان در سال ۲۰۱۸ ۴۶۹ میلیارد یورو هست

پس فرصت فوق العاده ای هست تا سرمایه گذاران خارجی نیز در آنجا تمرکز پیدا کنند و رشد داشته باشند.

ازعوامل مهم دیگر برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان میتوان به امنیت سرمایه گذاری که در چهارچوب قوانین و استانداردهای بین المللی اشاره کرد بعلاوه دولت آلمان قوانین مالیاتی ساده و مناسبی را هم ایجاد کرده تا فشار بار مالیاتی را برای شرکت ها و کارآفرین ها را کاهش دهد و این کمک بزرگی برای سهولت کار سرمایه گذاران و کارآفرینان و همچنین کاهش فشار هزینه ی نیروی کار برای سرمایه گذاران و کارآفرینان در آلمان شده است.

گام های ثبت شرکت در آلمان و سرمایه گذاری در این کشور:

ارائه ی طرح فعالیت اقتصادی به دولت آلمان(business plan)

سرمایه گذاری که طرح تجاری و اقتصادی را ارائه می دهد، باید توجیه اقتصادی روی طرح خود پیاده کند و دلایل مجاب کننده ای را مطرح نماید.

این طرح تجاری بایستی به تایید اتاق بازرگانی دولت آلمان برسد و بعد از تصویب و صدور جواز کسب و کار،متقاضی می تواند فعالیت صنفی و یا تجاری خود را شروع کند. البته افرادی که می خواهند فعالیت فردی داشته باشند مانند مغازه فرش، رستوران و سوپر مارکت محلی… نیاز به مجوز مخصوصی دارد که دولت آلمان در این زمینه ارائه می دهد (جواز کسب صادر می شود).

در ثبت شرکت بامسولیت محدود، علاوه بر business planباید، نامه ثبت شرکت، اساسنامه،انتشار آگهی نوبتی، گرفتن مجوز صنفی، و ترجمه آلمانی کلیه مدارک که مشاورین ما به صورت جزئی با شما صحبت خواهند داشت را ارائه دهید.

هزینه ها و مبالغ پرداختی

حداقل و کفی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان مطرح نشده توسط دولت، اما عموما حداقل ۲۵ هزار یورو باید در حساب بانکی سرمایه گذاری کند. و هزینه های ثبت شرکت هم حدودا ۳ هزار یورو خواهد شد.

البته سرمایه گذار باید ثابت کند که در کل توانایی پرداخت هزینه های اصلی و جانبی و همچنین توانایی تامین حقوق ماهیانه خود و مخارج همسر و فرزندان را خواهد داشت.

جهت اطلاع از ریز هزینه ها با مشاورین ارشد موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در زمینه سرمایه گذاری در آلمان، تماس بگیرید.

توصیه ما به شما بزرگواران این هست که بهتر است یک مشاور مالیاتی و حقوقی برای تنظیم دفاتر، سود و زیان، محاسبه ارزش افزوده و مالیات بردرآمد داشته باشید که ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

شرایط سرمایه گذار

حداقل سن ۲۰ سال و اگر بالای ۴۵ سال هستید باید تا حد زیادی درآمد و سرمایه داشته باشد و کلیه منابع مالی خود را اثبات نمایید.

صرفا سرمایه گذارانی که مدرک دانشگاهی ندارند(زیر لیسانس)، بایستی مدرک زبان آلمانی ارائه دهند و همچنین همراهان(همسر و فرزندان زیر ۱۶ سال)هم باید در سطح Basic مدرک زبان را ارائه دهند.

اعطای کارت اقامت یکساله

بعد از ثبت شرکت در آلمان و انجام امور لازمه، به سرمایه گذار و همراهانش(فرزند زیر ۱۶ سال) یک کارت اقامت یکساله می دهند که با آن اجازه تردد در اروپا (حوزه شینگن) را خواهد داشت.

جهت تمدید این اقامت یکساله، با پرداخت به موقع مالیات و تمدید فعالیت شرکت، می تواند مجوز را برای چند سال ادامه دهد که بعد از ۳ تا ۵ سال، اقامت دائم آلمان به سرمایه گذار اعطا می شود.

نحوه ثبت انواع شرکت در آلمان

1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود GmbH

راه اندازی یک کسب و کار جدید در آلمان یکی از راه های اقامت در این کشور می باشد. یکی از راه ها ثبت شرکت GmbH یا همان شرکت مسئولیت محدود می باشد. شرکت GmbH یا همان مسئولیت محدود مخفف عبارت Gesellschaft mit beschränkter Haftung می باشد. این نوع شرکت مناسب ترین نوع شرکت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط به جهت معتبر بودن است.

حداقل 25000 یورو سرمایه مورد نیاز اولیه می باشد. حداقل نیمی از این مبلغ یعنی ۱۲۵۰۰ یورو باید در موقع ثبت در حساب متقاضی باشد. برای ثبت شرکت نیز هزینه هایی وجود دارد که این هزینه ها شامل صدور گواهینامه دفتر اسناد رسمی و مبلغی است که دادگاه تعیین می کند. هزینه ثبت شرکت و انتشار ثبت شرکت تجاری برای GmbH حداقل 600 تا 700 یورو می باشد که ممکن است در طول پروسه ثبت شرکت GmbH افزایش یابد.

ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود GmbH

شرکت های مسئولیت محدود مشمول مالیات بر درآمد شرکت می شوند در حالی که همکاری ها مشمول مالیات بر درآمد شخصی می شوند. هر دو مالیات توسط دولت فدرال تعیین می شوند. این شرکت ها توسط چند نفر می تواند ثبت شود. تعداد افراد حداکثر 3 نفر است و یک نفر باید به عنوان مدیر معرفی شود. در یک محضر رسمی تمامی افراد باید به عنوان شریک معرفی شوند. مدیر عامل نیاز نیست سهامدار یا آلمانی باشد. برای این که شرکت دارای اعتبار باشد باید ثبت تجاری شود. برای این منظور شرکت باید Handelsregister ثبت گردد. از طرفی تمامی مدیر عامل ها باید مدرک های ثبت شده در دفتر ثبت تجاری را خودشان شخصا امضا کنند.

مدت زمان ثبت این شرکت در حدود 2 تا 3 هفته می باشد. از طرفی نام شرکت باید مرتبط و برگفته از زمینه کاری مورد نظر و یا نام سهامداران باشد. حتما در انتها نیز باید دارای ضمیمه مسئولیت محدود باشد. در این نوع شرکت ها سهم ها نمی توانند دارای گواهی باشند (مانند اوراق بهادار). این سهم ها همچنین نمی توانند وارد بازار بورس شوند. از لحاظ سهام محدودیتی وجود ندارد و شخص ایرانی می تواند صد درصد سرمایه را داشته باشد.

شرکت باید دارای اساسنامه باشد که اساسنامه شامل موارد زیر است:

 • نام شرکت
 • محل شرکت
 • موضوع شرکت
 • نام کلیه شرکا
 • نام مدیرعامل
 • ثبت در دفتر ثبت شرکت ها
 •  

مزایای ثبت شرکت GmbH

ثبت شرکت مسئولیت محدود در کشور آلمان دارای مزایایی می باشد که مهاجران را ترغیب به فعالیت می کند:

 • تحت لیسانس آلمان تولید خواهند داشت
 • شرکت در مناقصات و مزایدات بین المللی
 • امکان اخذ اقامت برای مدیرعامل و اعضای خانواده او
 • افتتاح حساب بانکی تجاری در سرتا سر اروپا

و مزایای دیگری که برای اطلاع از آن های میتونین با مشاورین ارشد ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید.

 
 

2. ثبت شرکت UG

یکی از راه هایی که برای مهاجرت به آلمان وجود دارد ثبت شرکت رسمی در این کشور می باشد. یکی از این نوع شرکت ها UG یا Unternehmengesellschaft می باشد. این نوع شرکت یکی از مناسب ترین انواع شرکت جهت ایجاد کسب و کار کوچک و متوسط می باشد.

این نوع شرکت به مانند شرکت مسئولیت محدود یا همان GmbH می باشد و مانند شرکت های معمولی از حقوق و مزایا برخوردار می باشند ولی دو تفاوت اصلی وجود دارد. یکی این که شرکت های UG می توانند با کمتر از 25000 یورو نیز تاسیس شوند. مزیت دوم این است که شرکت ها موظف به ذخیره کردن 25 درصد از سود سالانه خود می باشند ولی در صورتی که سود این نوع شرکت ها کمتر از 25000 یورو در سال باشد نیاز به ذخیره کردن نمی باشند. ثبت شرکت UG دارای چندین مرحله می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های شرکت UG

برای راه اندازی شرکت های مسئولیت محدود میزان 25000 یورو سرمایه لازم است و علاوه بر این مقدار سرمایه حداقل یک سهامدار باید معرفی گردد. این نوع شرکت ها در واقع برای شرکت های خصوصی طراحی شده و یکی از بهترین موارد از بین تمامی شرکت ها برای افراد خارجی می باشند. در سال 2008 قانونی به ثبت رسید بر اساس آن می توان شرکت مسئولیت محدود UG را ثبت کرد و در زمان تاسیس حداقل سرمایه شرکت را برابر یک یورو قرار داد.

اگر میزان سرمایه شرکت به میزان معین برای شرکت های GmbH رسید می توان شرکت UG را به GmbH تبدیل کرد. یکی دیگر از ویژگی های اصلی شرکت سهامی خاص این است که باید جدا از داشتن حداقل یک سهامدار باید حداقل 50 هزار یورو سرمایه برای احداث شرکت لازم است. این نوع شرکت ها تابع مقررات سنگین دولت به عنوان یک شرکت می باشند. برای ثبت این نوع شرکت ها دفتر ثبت نام الزامی می باشد.

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

سوالات متداول

ارائه ی طرح فعالیت اقتصادی به دولت آلمان(business plan)​
هزینه ها و مبالغ پرداختی
شرایط سرمایه گذار

عموما حداقل ۲۵ هزار یورو باید در حساب بانکی سرمایه گذاری کند

حداقل سن ۲۰ سال و اگر بالای ۴۵ سال هستید باید تا حد زیادی درآمد و سرمایه داشته باشد و کلیه منابع مالی خود را اثبات نمایید.

14 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله تمامی مراحل توسط تیم موسسه هرمس اپلای انجام خواهد شد .

 1. سلام خسته نباشید
  پس از ثبت شرکت در آلمان به همسرم ویزای همراه تعلق میگیره؟

 2. سلام آیا پس از ثبت شرکت در آلمان برای استخدام نیرو میشه از تبعه ایران استفاده کرد یا باید کارکنان آلمانی باشند؟

 3. با سلام ،من خانم ومهندسی سخت افزارخوندم با معدل 14.5 کاردانی نرم افزار و مدرک فنی و حرفه ای نقشه کشی هم دارم و39سالمه وهمسرم هم مدرک فنی حرفه ای پنجره های upvcداره 43 سالشه پسرم هم 12 سالشه 10 سال در زمینه تبلیغات فعالیت داشتیم ولی بیمه ای ثبت نداشتیم الان بخوام درالمان رایگان تحصیل کنم یا شرکت تبلیغاتی ثبت کنم میتونم اقامت خونوادم رو هم بگیرم سرمایه هم دارم ویک سوال دیگه میشه با خرید خونه درآلمان اقامت گرفت یا خیر؟ کدوم روش برای گرفتن اقامت راحتتره-باسپاس

  1. سلام وقتتون بخیر .
   با توجه به شرایطی که فرمودید بهترین راه مهاجرت به آلمان برای شما و خانواده محترمتان اقدام از طریق ثبت شرکت است که در این خصوص هم باید شرایط و رزومه شما ارزیابی شود .

 4. سلام خوب هستید، در خصوص ویزای ثبت شرکت در آلمان میخواستم شرایط شو بدونم و در شرایط موجود امکان اخذ ویزا وجود دارد ، و بیزینس پلنی شرکت شما دارد ؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *