ویزای تحصیلی چیست

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی و دریافت آن یکی از روش های  مهاجرت می باشد. این نوع ویزا همانگونه که از اسم آن مشخص است به افرادی تعلق می گیرد که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. ویزای تحصیلی یکی از ویزاهایی است که بیشترین متقاضی را دارد. در ادامه به مزایا ، شرایط و مدارک مورد نیاز آن می پردازیم.

به کمک ویزای تحصیلی می‌توانید دوران تحصیل خودتان را در یک کشور خارجی بگذرانید

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

ویزای تحصیلی چیست؟

به‌ صورت کلی ویزا یک سند مسافرتی بوده که به فرد اجازه می‌دهد تا به کشور مورد نظر خود مسافرت کند. ویزاها به‌ صورت معمول ‌مانند مهر بر روی گذرنامه چسبیده خواهند شد. ویزاها انواع بسیار گوناگونی دارند که یکی از آن‌ها ویزای تحصیلی است. حال خود این ویزا نیز به دو دسته عمده تقسیم‌بندی خواهد شد. ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی از دو نوع این ویزا بوده که به فرد متقاضی این اجازه را می‌دهد تا دوران تحصیل خودش را در کشور مورد نظر سپری کند.

البته فراموش نکنید که شما در ابتدا باید بتوانید از سوی مراکز آموزشی پذیرش شوید تا در مرحله بعدی بتوانید چنین ویزایی را دریافت کنید. حال خود مسئله پذیرش دانشجو از سوی مراکز آموزشی به فاکتورهای مختلفی مانند کشور مبدا، مرکز آموزشی مورد نظر، مقطع تحصیلی و … بستگی خواهد داشت. به یاد داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی و گذراندن دوران تحصیل در یک کشور خارجی، نیاز است تا به ‌صورت دقیق برنامه‌ریزی داشته باشید.

از آن جایی که ورود به دانشگاه‌های کشورهای مختلف نیازمند انجام آزمون، دریافت مدرک زبان، ارائه مدارک خواسته شده و … است، به دانشجویان توصیه می‌شود حتما 3 تا 4 ماه پیش از تاریخ اعلام شده از سوی دانشگاه، مدارک خواسته شده را جمع آوری کنند.

معرفی انواع ویزاهای تحصیلی

همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، ویزاهای تحصیلی به دو دسته ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی نقسیم می‌شود. حال این دو ویزا از نقطه نظرهای دیگری نیز قابل تقسیم‌بندی هستند. ما در ادامه ویزای تحصیلی را به دسته های دیگری تقسیم خواهیم کرد:

ویزای دانشجویی از نظر مدت زمان

بسته به اینکه فرد متقاضی قصد دارد تا چه مدت زمانی را در کشور مورد نظر صرف تحصیل کند، ویزای دریافتی او متفاوت خواهد بود. به همین دلیل این ویزاها به دو دسته ویزای تحصیلی بلند مدت و ویزای تحصیلی کوتاه مدت تقسیم می شوند. ویزاهای تحصیلی کوتاه مدت به آن دسته از دانشجویانی تعلق می‌گیرد که قصد دارند در دوره‌های کوتاه مدتی، زیر 3 ماه در کشور مورد نظر تحصیل کنند. از مهم‌ترین این دوره‌ها می‌توان به دوره اخذ مدرک زبان اشاره کرد.

از سوی دیگر ویزای تحصیلی بلند مدت به دانشجویانی اعطا می‌شود که می‌خواهند در دوره های دانشگاهی حضور داشته باشند. مدت زمان این دوره ها بیشتر از 3 ماه است و می‌توانند شامل دوره های کارآموزی و یا دوره های 6 ماهه آموزشی باشند.

معرفی انواع ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی از نظر نوع برنامه

در کنار مدت زمان حضور دانشجو در کشور مورد نظر، ویزاهای تحصیلی می توانند بسته به نوع برنامه‌ای که قرار است دانشجو در آن شرکت کند، متفاوت باشد. این نوع می‌تواند سطح مدرک، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری باشد و یا متقاضی حضور در دوره های مختلف حرفه‌ای. از آن جایی که این ویزاها با یکدیگر متفاوت هستند، نیاز است تا قبل از اخذ آن‌ها، اطلاعاتی را در خصوص هر کدام از آن‌ها به دست آورید.

برای موفقیت در روند اخذ ویزای تحصیلی، باید با مراحل آن آشنا شوید

آشنایی با مراحل درخواست ویزای تحصیلی

حال که به ‌صورت کامل در خصوص این ویزا و انواع آن اطلاعاتی را به دست آوردید، زمان آن رسیده است تا شما را با مراحل مختلف کسب چنین ویزایی آشنا کنیم. همانطور که عنوان شد قدم اول برای اخذ ویزاهای تحصیلی، دریافت نامه پذیرش از مراکز آموزشی و یا دانشگاه‌های کشور مورد نظر خواهد بود. حال با در دست داشتن نامه پذیرش، لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول آن است که تمامی مدارک خواسته شده را گردآوری کنید. به یاد داشته باشید که هر گونه نقص و یا کاستی در مدارک خواسته شده می‌تواند در نهایت منجر به تاخیر در دریافت ویزای تحصیلی شما شود.

مرحله بعدی آن است که مدارک خواسته شده را به زبان کشور مورد نظرتان ترجمه کنید. البته برخی از کشورها در کنار زبان رسمی کشور خود، این امکان را برای شما مهیا می‌کنند تا با ترجمه مدارک به زبان انگلیسی، آن‌ها را برای ارسال آماده کنید.

حال نیاز است تا مدارک خودتان را برای دریافت ویزا ارسال کنید. شما می‌توانید از دو طریق درخواست ویزای خودتان را به ثبت برسانید. این دو طریق عبارتند از روش آنلاین و روش حضوری. در روش آنلاین شما باید تمامی فرم‌های درخواستی را دریافت کرده، آن ها را با دقت پر کنید و سپس به همراه سایر مدارکتان در سایت‌های خواسته شده، بارگزاری کنید. البته در مراحل بعدی از شما خواسته خواهد شد تا برای شرکت در مصاحبه، به‌ صورت فیزیکی در سفارت خانه کشور مورد نظرتان حضور پیدا کنید.

اما در روش حضوری شما باید از قبل وقت گرفته و مدارک درخواست ویزا را دریافت کنید. سپس آن‌ها را تکمیل کرده و در زمان خواسته شده ارائه کنید.

البته در این میان از شما خواسته خواهد شد تا برای صدور ویزا، هزینه‌ای را پرداخت کنید. هزینه صدور ویزای تحصیلی از یک کشور تا کشور دیگر می‌تواند متفاوت باشد. ارائه فیش واریزی هزینه‌های صدور ویزا نیز یکی دیگر از مدارکی است که برای کسب چنین ویزایی مورد نیاز خواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی به همراه خود مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت

مزایا ویزای تحصیلی

مزایا ویزای تحصیلی

از مزایای دریافت ویزا برای تحصیل  می توان به امکان بالای اخذ آن اشاره کرد. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه کشور مقصد شوید به احتمال خیلی زیاد ویزا خواهید شد.

از دیگر مزایای آن می توان به امکان تبدیل آن به ویزای کاری بعد از اتمام تحصیل اشاره کرد. بدین ترتیب که بعد از اتمام تحصیلات به شما مدتی برای پیدا کردن کار فرصت داده می شود. در صورتی که بتوانید به کار مشغول شوید می توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

یکی دیگر از مزایای این ویزا این است که در بسیاری از کشورها شما در حین تحصیل امکان کار را نیز دارید. مدت ساعتی که در روز می توانید کار کنید از قبل مشخص شده است.

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشورهای خارجی و اخذ چنین ویزایی این است که شما شانس این را دارید تا در بهترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تحصیل کنید. حتی بهترین دانشگاه‌های ایران نیز در رتبه بندی جهانی، رتبه‌های بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید تحصیل در دانشگاه‌های مختلف و با بالاترین کیفیت آموزشی را تجربه کنید.

همچنین شما این امکان را در اختیار خواهید داشت تا با فرهنگ‌ها و سنت‌های جدیدی آشنا شوید. شما در کنار کسب علم و دانش می‌توانید با افراد جدید و نگرش های جدیدی آشنا شوید و این امر می‌تواند به سادگی منجر به شخصیت سازی و تغییر نگرش شما شود. آن دسته از دانشجویانی که تحصیل در خارج از کشور را تجربه می‌کنند، در معرض فرهنگ های گوناگونی قرار می گیرند و ذهنیت آن ها تحولات بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

 به تمامی مزایای تحصیل در خارج از کشور می‌توان به یادگیری یک زبان خارجی اشاره کرد. شما می‌توانید به سادگی یک زبان خارجی را فرابگیرید و بدین صورت دایره لغات و سواد خودتان را افزایش دهید. همچنین با تحصیل در کشورهای خارجی امکان رسیدن به استقلال برای شما به وجود می‌آید و سبک زندگی شما دگرگون خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی تقریبا در بیشتر موارد مشترک می باشد. زمانی که شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید باید قبل از هرکاری بتوانید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. در هر صورت مدارکی بین اکثر کشورها مشترک می باشد. در ادامه برخی از این مدارک را نام می بریم.

• برگه پذیرش دانشگاه
• مدرک زبان ( در صورت نیاز )
• پاسپورت
• رزومه تحصیلی
• سایر فرم های مربوطه

در هر صورت بهتر است از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید تا با ریجکت شدن روبرو نشوید.

شرایط ویزای تحصیلی

آیا می توان ویزای تحصیلی را تمدید کرد؟

یکی از عمده سوالاتی که از سوی دانشجویان مطرح می‌شود این سوال است که آیا می‌توان چنین ویزایی را تمدید کرد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت بله، این امکان برای تمامی دانشجویان وجود دارد تا ویزای خودشان را تا زمان فارغ التحصیلی تمدید نمایند. البته به یاد داشته باشید که شما باید قبل از اینکه تاریخ انقضای ویزای قبلی به پایان برسد برای تمدید ویزای خودتان اقدام کنید. به‌ صورت معمول گفته می‌شود تا حداقل 30 روز قبل از پایان مجوز ویزای فعلی برای تمدید ویزا، اقدامات لازم صورت بگیرد.

با اخذ ویزای تحصیلی می‌توانید یک اقامت بلند مدت را در کشور مقصد تجربه کنید

ویزای تحصیلی و دریافت اقامت دائم

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بعضا به اشتباه ممکن است به شما گفته شود این است که شما می‌توانید با در دست داشتن چنین ویزایی به کشور مورد نظر مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور را کسب کنید. به یاد داشته باشید که ویزاهای تحصیلی دارای مدت زمان بوده و حتی بلند مدت ترین آن‌ها بعد از اتمام دوران تحصیل شما، منقضی خواهند شد. از این رو شما تنها زمانی که در یکی از مراکز آموزشی کشورهای خارجی تحصیل می‌کنید، اجازه اقامت در آن کشور را خواهید داشت.

بعد از پایان یافتن دوره تحصیل شما موظف هستید تا به کشور مبدا خودتان بازگردید. اگر شما می‌خواهید تا اقامت دائم یک کشور را به دست بیاورید، باید ویزای تحصیلی خودتان را به یکی از ویزاهایی که امکان کسب اقامت دائم دارند، تبدیل کنید. از مهمترین این ویزاها می توان به ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری و ویزای ازدواج تبدیل کرد. بهترین و ساده‌ترین تبدیلی که بیشتر دانشجویان این روش را انتخاب می‌کنند، تبدیل این ویزا به ویزای کار است.

شما می‌توانید با دریافت یک موقعیت شغلی در یک کشور و کار در آن، اقات دائم خودتان را بعد از گذشت چند سال به دست بیاورید. اما اجازه دهید! از مهم‌ترین مزایای دریافت ویزای تحصیلی این است که مسیر کسب ویزای کاری را برای شما بسیار هموار خواهد کرد. ممکن است بپرسید که چگونه چنین چیزی امکان دارد؟ اجازه دهید تا به شما توضیح دهیم.

اولین نکته این است که شما با تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارجی می‌توانید از سیستم آموزشی بسیار باکیفیتی استفاده کنید. در این صورت این امکان برای شما وجود دارد تا به خوبی بر مهارت و تخصص خودتان در زمینه تحصیلی بیفزایید. بدین صورت می‌توانید به راحتی موقعیت‌های شغلی موجود در بازار را از آن خودتان کنید. فراموش نکنید که کارفرمایان علاقه مند هستند تا از بین دانشجویان برتر، افرادی را برای کار خودشان استخدام کنند.

از این گذشته شما با تحصیل در یک کشور این شانس را دارید تا با زندگی در آن کشور به خصوص آشنایی‌های زیادی به دست آورید. با مشاغل مختلف و مرتبط با حوزه تخصصی خود آشنا می‌شوید و درمی‌یابید که راه ورود به این مشاغل از کجا خواهد بود. به‌ صورت کلی شما با بازار کار در کشور مورد نظرتان آشنا شده و امکان کسب موقعیت‌های شغلی را خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که یکی از مهم‌ترین شرایط کسب ویزای کاری یک کشور، تسلط بر روی زبان کشور مورد نظر است. شما با اخذ ویزای تحصیلی یک کشور می‌توانید به خوبی بر روی زبان آن کشور تسلط پیدا کرده و این شرط دریافت ویزای کاری را نیز از سر بگذرانید. به خوبی متوجه می‌شوید که کسب ویزای تحصیلی تا چه اندازه می‌تواند به دریافت ویزای کاری کمک کند.

کسب ویزای تحصیلی شرایط خاص خودش را خواهد داشت

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

این ویزا نیز مانند تمامی ویزاهای موجود دارای شرایط به خصوص خودش است. شرایط اخذ ویزای تحصیلی موارد مختلفی را در بر می گیرد. در صورتی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید ابتدا باید از یک دانشگاه خارجی پذیرش بگیرید.

اولین و مهم ترین شرایط اخذ ویزا دریافت پذیرش می باشد. البته در حال حاضر و در شرایط فعلی در برخی از کشورها حتی با اخذ پذیرش امکان صدور ویزا بسیار پایین است. جهت اطمینان بیشتر برای اخذ ویزا حتما از افراد با تجربه در زمینه اخذ ویزا کمک بگیرید.

البته نباید فراموش کرد که این شرایط می‌تواند بسته به دانشگاه، کشور مورد نظر و همچنین نظام آموزشی آن کشور متفاوت باشد. همچنین این امکان وجود دارد که این شرایط سال به سال تغییر کند. از این رو شما باید خودتان را به روز نگه داشته و با آخرین تغییرات در خصوص شرایط دریافت چنین ویزایی آشنا باشید. حال ممکن است بپرسید که چگونه می‌توان به این مرحله دست پیدا کرد؟

در پاسخ باید اشاره کرد که بهترین راه حل این است که شما به وب سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید. تمامی توضیحات لازم در خصوص پذیرش مراحل مختلف آن در وب سایت دانشگاه مورد نظر شما وجود دارد. یکی دیگر از شرایط مهم دریافت چنین ویزایی، اثبات تمکن مالی است. تمکن مالی به این معناست که شما در طول مدت زمان حضور در کشور مقصد و تحصیل در آن، می‌توانید از پس تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی بربیایید.

شما باید بتوانید به کمک روش‌های مختلفی مانند ارائه گردش حساب، ارائه اموال و دارایی‌ها و … به کشور مورد نظرتان اثبات کنید که تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را خواهید داشت. این که رقم دقیق تمکن مالی چقدر است، بسته به کشور مقصد متفاوت است. در کنار این دو مسئله کشورهای مختلف محدودیت‌های سنی را هم به عنوان شرایط دریافت چنین ویزایی مطرح می‌کنند.

به بیان دیگر شما تا یک سن به خصوصی اجازه تحصیل در مقاطع مختلف را خواهید داشت و نباید بین یک مدرک تحصیلی و مدرک تحصیلی دیگر، گپ یا فضا و فاصله وجود داشته باشد. مگر این که دلیل بسیار قانع‌کننده‌ای برای چنین مشکلی به دانشگاه مورد نظرتان ارائه کنید که شانس پذیرش آن نیز بسیار کم خواهد بود.

پیش از هر گونه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، کشور مقصدتان را انتخاب کنید

کدام کشورها برای مهاجرت تحصیلی مناسب هستند؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با برترین کشورهای دنیا برای تحصیل آشنا کنیم. یکی از مهم‌ترین دغدغه های افراد متقاضی کسب ویزای تحصیلی این است که کدام کشور می تواند برای مهاجرت از طریق تحصیل مناسب باشد؟ در واقع پاسخ به این سوال کمی سخت و بعضا پیچیده است؛ زیرا پاسخ آن کاملا شخصی بوده و به شرایط فعلی شما بازخواهد گشت.

اینکه شما در حال حاضر به چه زبان‌هایی مسلط هستید، می‌خواهید برای مهاجرت تحصیلی چه قدر هزینه کنید، یا اینکه کدام کشور با خلق و خوی شما سازگاری بیشتری دارد، کاملا به خود شما بازخواهد گشت. امروزه کشورهای زیادی هستند که شرایط مختلفی را برای دانشجویان خارجی مهیا می‌کنند و می‌توانند به عنوان بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و اخذ چنین ویزایی انتخاب شوند.

از مهم‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کانادا

بدون شک کشور کانادا یکی از مقاصد تحصیلی بسیار مناسب برای دانشجویان بین المللی خواهد بود. هر ساله هزاران دانشجو برای کسب ویزای تحصیلی کانادا با یکدیگر رقابت می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر، جاذبه‌های طبیعی فوق العاده، امکان کسب درآمدهای بالا و هزینه‌های زندگی مناسب اشاره کرد. از برترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه اتاوا و دانشگاه وسترن اشاره کرد.

همچنین شما با تحصیل در کانادا می‌توانید به سادگی وارد بازار کار شده و پس از آن، ویزای کاری و در نهایت اقامت دائم این کشور را کسب کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از کارفرماهای کانادایی به دنبال استخدام دانشجویانی هستند که از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل شده‌اند. همچنین دولت کانادا به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا در طول مدت زمان تحصیل در این کشور، به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های زندگی خودشان را پوشش دهند.

آلمان یکی از مقاصد مهم تحصیلی در دنیا شناخته می‌شود

آلمان

یکی دیگر از بهترین کشورها برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی، کشور آلمان است. این کشور با توجه به پیشرفت‌های بسیار زیادی که در زمینه‌های مختلف داشته، خودش را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی مهاجرت از طریق تحصیل بدل کرده است. دولت آلمان در سال‌های جدید سیاست‌هایی را اجرایی کرده است که بر طبق آن‌ها تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای دانشجویان خارجی نیز رایگان باشد و با دادن بورسیه‌های تحصیلی مختلف، حتی هزینه‌های زندگی را هم از دوش دانشجویان متقاضی بردارد.

از سوی دیگر این کشور دانشگاه‌های بسیار سطح بالایی داشته که مدارک معتبری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. افرادی که با موفقیت از دانشگاه‌های کشور آلمان فارغ التحصیل می‌شوند، این شانس را دارند تا با ارائه مردک تحصیلی خود، در تمامی کشورهای دنیا به سادگی مشغول به کار شوند. از برترین دانشگاه‌های کشور آلمان برای تحصیل می‌توان به دانشگاه لودیگ ماسیمیلیان مونیخ، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه‌هایدلبرگ، دانشگاه هومبولت برلین، دانشگاه چاریته برلین، دانشگاه فناوری مونیخ و موسسه کارلسروهه اشاره کرد.

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار معتبر و سطح بالایی را در اختیار دارد

ویدئو زیر در رابطه با تحصیل در آلمان را برای شما اماده کرده ایم، مشاهده نمایید:

ایتالیا

در میان دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، دانشگاه‌های ایتالیا حرف های زیادی برای گفتن دارند. این کشور در کنار دانشگاه‌های معتبری که دارد، شرایطی فوق العاده برای دانشجویان ایجاد می‌کند تا در طول دوره تحصیل از هیچ نظری مشکل نداشته باشند. همین شرایط باعث شده است تا کشور ایتالیا به یک مقصد مهاجرتی مناسب برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی تبدیل شود. جالب است بدانید که در میان تمامی دانشگاه‌های برتر جهان، 30 دانشگاه از کشور ایتالیا حضور دارند.

از بهترین دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دانشگاه ساپینزا، دانشگاه بولونیا، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین، دانشگاه میلان، دانشگاه پادوا و دانشگاه فلورانس اشاره کرد. یکی دیگر از مزایای تحصیل در کشور ایتالیا این است که دانشگاه‌های معتبر این کشور معمولا شرایط سختی را برای پذیرش پیش پای دانشجویان خارجی قرار نمی‌دهند و همین امر موجب سهولت در پذیرش این دانشگاه‌ها خواهد شد.

از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که دانشگاه‌های این کشور شرایطی را مهیا کرده اند تا دانشجویان بتوانند علاوه بر زبان ایتالیا، با زیان انگلیسی نیز دروس مختلف را پشت سر بگذارند. به تمامی این مزایا شهریه‌های مناسب این دانشگاه‌ها را هم اضافه کنید تا به خوبی متوجه شوید که چرا تحصیل در ایتالیا تا به این اندازه محبوبیت پیدا کرده است. به‌ صورت معمول زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا بین 600 تا 700 یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی : ویزای تحصیلی ایتالیا

اسپانیا

کشور اسپانیا نیز یکی دیگر از آن کشورهایی است که سالانه افراد زیادی برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور با یکدیگر رقابت می کنند. جالب است بدانید که تحصیل در تمامی دانشگاه‌های موجود در کشور اسپانیا برای دانشجویان خارجی امکان پذیر بوده و دولت این کشور در تلاش است تا با جذب دانشجو از سراسر دنیا، سطح علمی دانشگاه‌های خودش را ارتقاء دهد. در اکثر دانشگاه‌های کشور اسپانیا از متدهای آموزشی به روز و آخرین تکنولوژی‌های موجود استفاده می‌شود.

برترین دانشگاه‌های حال حاضر کشور اسپانیا عبارت‌اند از: دانشگاه بارسلونا، دانشگاه ناوارا، دانشگاه کامپولتنسه، دانشگاه پلی تکنیک والنسیا، دانشگاه پمپئو فابرا، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا، دانشگاه پلی تکنیک مادرید و دانشگاه سویا. آن دسته از دانشجویانی که از دانشگاه‌های برتر کشور اسپانیا فارغ التحصیل می‌شوند این شانس را دارند تا به سادگی موقعیت‌های شغلی مختلفی در سراسر کشورهای جهان را کسب کنند.

از مزایای تحصیل در اسپانیا می‌توان به هزینه مناسب دانشگاه‌های این کشور اشاره کرد. با اینکه این هزینه بسته به دانشگاه و رشته متفاوت خواهد بود، اما به نسبت سایر کشورهای اروپایی، شهریه آن‌ها کمتر است. در نهایت نیز باید بدانید که هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا بین 800 تا 1300 یورو در ماه خواهد بود.

فرانسه امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم خواهد کرد

فرانسه

یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی، کشور فرانسه است. این کشور هر ساله میزبان دانشجویان خارجی و بین المللی بسیار زیادی است که برای ادامه تحصیل دانشگاه‌های فرانسه را انتخاب کرده‌اند. از مهمترین دلایل چنین اتفاقی می‌توان به وجود دانشگاه‌های سطح بالا و جهانی در این کشور اشاره کرد. دانشگاه‌های فرانسه مدارک معتبری را برای دانشجویان خودشان صادر می‌کنند که این مدارک در تمامی کشورهای جهان، دارای ارزش بالایی خواهد بود.

از دیگر مزایای تحصیل در کشور فرانسه می‌توان به امکان تحصیل رایگان اشاره کرد. به بیان دیگر شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور به قدری پایین بوده که می‌توان از آن‌ها به سادگی چشم پوشی کرد. اگر به دنبال کشوری هستید که امکان تحصیل رایگان را در اختیار شما قرار دهد، بدون شک می‌توانید کشور فرانسه را در لیست خودتان قرار دهید.

دولت این کشور همچنین فرصتی را مهیا کرده است تا دانشجویان در زمان تحصیل بتوانند به کار دانشجویی مشغول شده و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پرداخت نمایند. به‌ صورت معمول دانشجویان خارجی این فرصت را دارند تا بعد از اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به فرانسه، هفته ای 20 ساعت را به کار دانشجویی اختصاص دهند. البته این کار نباید هیچ تداخل و یا مشکلی در روند تحصیلی دانشجو به وجود آورد.

توصیه ها

برای مهاجرت تحصیلی و موفقیت در این زمینه موسسه هرمس اپلای در کنار شما خواهد بود. موسسه هرمس اپلای با سابقه درخشان در زمینه اخذ انواع ویزا آماده ارائه خدمات مرتبط خواهد بود.

برخلاف ویزای کاری برای اخذ ویزای تحصیلی امکان انتخاب کشورهای بیشتری خواهید داشت. دلیل این موضوع تفاوت سطح اقتصادی کشورهای مختلف می باشد. هر چه سطح اقتصادی کشورها بالاتر باشد امکان اخذ ویزای کاری بالاتر خواهد بود. در مقابل برای تحصیل کشورها با محدودیت کمتری روبرو هستند.

مقاله پیشنهادی : پاسپورت

سوالات متداول

بله بعد از اتمام تحصیلات به شما مدتی برای پیدا کردن کار فرصت داده می شود. در صورتی که بتوانید به کار مشغول شوید می توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

• برگه پذیرش دانشگاه
• مدرک زبان ( در صورت نیاز )
• پاسپورت
• رزومه تحصیلی
• سایر فرم های مربوطه

بله، این امکان برای تمامی دانشجویان وجود دارد تا ویزای خودشان را تا زمان فارغ التحصیلی تمدید نمایند. البته به یاد داشته باشید که شما باید قبل از اینکه تاریخ انقضای ویزای قبلی به پایان برسد برای تمدید ویزای خودتان اقدام کنید.

هزینه صدور ویزای تحصیلی از یک کشور تا کشور دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

جهت اطلاع از کلیه خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ما در تماس باشید.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

20 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ویزای آوسبیلدونگ آلمان، ویزای مناسبی برای افرادی هست که میخواهند در رشته های فنی تحصیل و مهاجرت کنند.

 1. سلام روز بخیر . ویزای تحصیلی قابلیت تبدیل به اقامت دائم داره؟ یا فقط تبدیل به ویزای کاری میشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید بعد از اتمام تحصیلتون ، از سایر درگاه ها میتوانید نوع ویزای خود را تغییر دهید و در نهایت در صورت واجد شرایط بودن میتوانید اقامت دائم را کسب کنید .

 2. سلام خسته نباشید تمکن مای که برای ویزای تحصیلی نیازه؟ کشور به کشور متفاوته؟

  1. سلام . دقیق ممکنه کمی متفاوت باشه . ولی به صورت کلی حدود 10 تا 12 هزار دلار تمکن مالی تحصیلی نیاز هست

 3. سلام
  برای گذراندن دوره زبان انگلیسی در بریتانیا،چه مدارکی برای دریافت ویزا لازم است؟

  1. سلام . مدارکی مثل
   شناسنامه و کارت ملی متقاضی
   پاسپورت متقاضی
   نامه تمکن مالی
   نامه اخذ پذیرش
   مدارک تحصیلی + ریز نمرات (در صورت نیاز)
   مدرک زبان انگلیسی

 4. سلام و عرض ادب
  مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در هر مقطع تحصیلی متفاوته؟

  1. سلام خیر تمکن مالی برای پذیرش تحصیلی در یک کشور به یک میزان هست برای مقاطع مختلف

 5. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم امکانش هست که همزمان برای ویزای تحصیلی استرالیا و ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنیم تا ببینیم کدوم پذیرش میشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. خیر مشکلی پیش نمیاد ولی برای هرکدوم باید هزینه های جداگانه بپردازید

  1. گپ تحصیلی زمان سپری شده بین مثلا مدرک لیسانس تا اقدام برای فوق لیسانس گفته میشه که معمولا نباید بیشتر از 2 سال باشه و اگر بود باید توجیح قانع کننده ای داشته باشید تا بتونید برای مقطع بعدی اقدام کنید

 6. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی رشته مکانیک هستم اما علاقه ای به رشته ام ندارم آیا بعد از اتمام تحصیلم امکان دریافت ویزای تحصیلی برای یه رشته دیگر مثل عکاسی از فرانسه رو دارم؟یا شانسی نیست؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر قصد تحصیل رایگان دارید ، تحصیل در آلمان و فرانسه را به شما پیشنهاد میکنیم .
   تحصیل در ترکیه هم هزینه پایینی خواهد داشت .

 7. بنده 33 سالمه و لیسانس it هستم کدوم کشور برای ویزای تحصیلی مناسب تر هست؟ از لحاظ امکانات و هزینه

  1. سلام وقتتون بخیر .
   از نظر هزینه اگر برای آلمان و فرانسه اقدام کنید امکان تحصیل رایگان را خواهید داشت . اما باید گپ تحصیلی و سایر موارد هم بررسی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *