تحصیل دکتری در فرانسه وشرایط آن

دکترا در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه به علت شرایط اقتصادی مطلوب کشور فرانسه و همچنین امکانات رفاهی که این کشور در اختیار دانشجویان قرار می دهد به یک امر بسیار محبوب در بین دانشجویان تبدیل شده است.

کشور فرانسه جزو بالاترین دریافت کننده های جایزه نوبل دنیا با 36 جایزه و دومین شهر بزرگ دانشجویی دنیا به حساب می آید.

دانشجویانی که دارای رزومه بهتر و قوی تری باشند شانس اخذ پذیرش و تحصیل در این کشور را بیشتر دارند چرا که شرایط بسیار رقابتی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور بین دانشجویان از سراسر جهان وجود دارد. به طور مثال افرادی که دارای معدل بالا در مقطع ارشد  و همچنین دارای مقاله و نمره زبان بالا باشند شانس بیشتری برای  پذیرش در فرانسه  دارند.
مدت زمان تحصیل در این مقطع در فرانسه  بین3    تا 4  سال زمان می برد و شما باید برای این که در این مقطع مشغول شوید حتما قسمت دوم مقطع کارشناسی ارشد را گذرانده باشید. قسمت اول و دوم در بخش کارشناسی ارشد در فرانسه توضیح داده شده است. ورود به این مقطع به آسانی نیست و همچنین تحصیل در این مقطع خود یک نوع شغل محسوب می گردد.بنابراین شما ماهیانه حقوق دریافت خواهید کرد و باید مالیات آن را پرداخت کنید.

پس از دفاع از رساله خود می توانید مدرک دکترای خود را دریافت کنید. برای اکثر دانشگاه های فرانسه جهت تحصیل در مقطع دکتری باید به دنبال پوزیشن های دکتری بگردید و هر لحظه سایت های دانشگاه ها را بررسی کنید. بعضی از دوره ها به زبان انگلیسی و بعضی از دوره ها به زبان فرانسوی می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل دکتری در فرانسه

برای پذیرش دکترا از یکی از دانشگاه های فرانسه متقاضیان می بایست شرایط و مدارکی که نیاز است را داشته باشند در صورتی که هر یک از این شرایط  را نداشته باشند موفق به دریافت اخذ پذیرش نخواهند شد.

برای تحصیل در فرانسه در این مقطع شرایط سنی در نظز گرفته شده است تا دانشجویانی که استعداد کافی برای پیگیری پروژه های تحقیقاتی داشته باشند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

از جمله مدارک مورد نیاز برای این دوره عبارتند از :

کپی مدارک شناسایی مانند پاسپورت عکس های جدید دانشنامه لیسانس و ریز نمرات ترجمه شده دانشنامه فوق لیسانس و ریز نمرات ترجمه شده پروپوزال توصیه نامه انگیزه نامه رزومه مدرک زبان

هزینه تحصیل دکتری در فرانسه​

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. شهریه دانشگاه های دولتی بین 300  تا  400 یورو در سال می باشد و دانشگاه های خصوصی بسته به رشته و شهر می تواند از 3000 20 تا  هزار یورو در سال باشد.

وزارت خارجه فرانسه برای تحصیل دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان رشته های علوم و اقتصاد ، حقوق ، علوم سیاسی و مدیریت  در این مقطع بورسیه های تحصیلی نیز اعطا می کند.

قابل ذکر است که دانشگاه های فرانسه به منظور کاهش هزینه های دانشجویان خوابگاه های مجهزی را برای آنان در نظر گرفته است همچنین دانشجویان می توانند در کنار تحصیل خود به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی

همان طور که می دانید برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع دکتری  باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا عبارتند از :

 • نسخه فرم درخواست ویزا که کامل و خوانا باشد

 • پاسپورت

 • شناسنامه

 • تمکن مالی

 • مدارک دانشگاهی و پذیرش

 • تاییدیه دریافت پذیرش

 • مدارکی در مورد سابقه شغلی

 • مدرک زبان

 • مدارک تحصیلی

 • ارائه بیمه درمانی

 • بورس تحصیلی در صورت داشتن

دانشگاه های برتر برای تحصیل دکتری در فرانسه

کشور فرانسه به طور کلی دارای 83 دانشگاه عمومی می باشد که توسط دولت این کشور تامین می شود.

طبق رتبه بندی QS  بهترین دانشگاه برای تحصیل دکتری در فرانسه به صورت زیر است :

 • دانشگاه PSL

 • دانشگاه اکول پلی تکنیک

 • دانشگاه سوربن

 • دانشگاه مرکزی  Supelec

 • دانشگاه اکول لیون

 • دانشگاه تله کام پاریس

 

جهت آگاهی از شرایط تحصیل در فرانسه با مشاوران ما در هرمس اپلای تماس بگیرید.
سوالات خود را مطرح کنید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

6 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید امکان تحصیل دکتری در فرانسه برای رشته روانشناسی وجود داره؟

  1. سلام. در صورتی که دوره زبان فرانسه را پشت سر بگذارید امکان اقدام برای دانشگاه های این کشور برای شما وجود داره .

 2. سلام وقت بخیر برای رشته های مربوط به کشاورزی مثل علوم دامی با گرایش تغذیه دام و طیور امکان تحصیل در دانشگاه های فرانسه وجود دارد؟

  1. سلام وقتتون بخیر . بله در صورتی که دوره زبان فرانسه را پشت سر بگذارید امکان اقدام برای دانشگاه های این کشور برای شما وجود داره .

 3. سلام وقت خوش برای تحصیل دررشته مهندسی مکانیک دردوره دکتری میخاستم ولی مدرک زبان فرانسه ندارم امکانش هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

کشور عمان

کشور عمان

کشور عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. عمان جزو کشورهای بیابانی است که اغلب افراد تصور می‌کنند مکان مناسبی برای زندگی و مهاجرت نیست. به همین خاطر در

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالاتی که در فرآیند مهاجرت پرسیده می‌شود این است که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست؟

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. کشور آمریکا را می‌توان به‌عنوان کشور رؤیاها نیز معرفی کرد. این کشور فوق‌العاده و بی‌نظیر همواره برترین مقصد