مهاجرت کاری؛ فرصت های استثنایی که انتظارتان را می کشد

 

بسیاری از ایرانی ها در آرزوی مهاجرت کاری به کشورهای برتر دنیا از لحاظ اقتصادی و مالی به سر می برند. اما با توجه به شرایط موجود یافتن کار در یک کشور دیگر به سادگی برای همه امکان پذیر نیست.

زیرا که محدودیت های متعددی برای اقامت در یک کشور دیگر برای کسانی که تابعیت آن کشور را ندارند وجود دارد.

علاوه بر این، در کنار استرس هایی که برای جستجوی یک شغل جدید در کشور بیگانه وجود دارد، شما باید به فکر دریافت ویزا و طی مراحل قانونی برای اقامت در آن کشور باشید.

با این وجود همه این استرس ها و تلاش ها برای طی مراحل مهاجرت کاری به خارج از کشور، به طور حتم در صورتی که شغل مناسب را در کشور مورد علاقه خود پیدا کنید ارزش خود را خواهد داشت.

تحصیل در مجارستان

آنچه در این صفحه خواهید خواند:

فرصت استثنایی برای مهاجرت کاری ایرانیان

نقش مهاجرت کاری در آینده شما

پیوستن به نیروهای مشغول به کار در کشور دیگر، به طور کلی با سفرهای خارجی که شما تا به حال به کشورهای دیگر داشته اید متفاوت است.

شغل جدید شما امکان تعامل دراز مدت را با جامعه و مردم آن کشور فراهم کرده و تجربه های جدیدی را در طول زندگی برای شما رقم خواهد زد.

در یک کشور خارجی شخصیت شما به طور کلی متحول می شود و امکان زندگی در شرایط متفاوت، آینده ای را برای شما به وجود خواهد اورد، که در کشور خود ممکن است هرگز توان تجربه آن را نداشته باشید.

  • به طور خلاصه می توان گفت که شما با اشتغال در یک کشور خارجی بخشی از فرهنگ آن کشور خواهید شد.

با توجه به این گفته ها، آیا آمادگی لازم را برای مهاجرت کاری دارید؟ و آیا می دانید چگونه می توان برای یک شغل در خارج از کشور اپلای کرد؟ 

 
لوگو سمی کالن

قدم های لازم برای موفقیت در مهاجرت کاری

اگر تصمیم خود را برای تغییر در مسیر زندگی خود گرفته اید، با ما در ادامه همراه باشید تا در مورد قدم های لازم برای موفقیت در مهاجرت کاری بیشتر صحبت کنیم.

قدم های لازم برای مهاجرت کاری موفق

قدم اول: فرصت شغلی مناسب برای مهاجرت کاری را پیدا کنید.

اولین و به احتمال زیاد مهم ترین قدمی که برای اپلای در یک کشور دیگر باید برداشته شود، یافتن موقعیت شغلی مناسبی برای اپلای می باشد.

این مرحله می تواند افراد جویای کار کمی گیج کننده باشد. زیرا که به طور حتم بسیاری از شما اطلاع دقیقی از بازار کار و فرصت های شغلی موجود در کشورهای دیگر ندارید.

ممکن است که افراد زیادی پیرامون شما نباشند که تجربه کافی برای ارائه مشاوره های لازم در این زمینه را داشته باشند.

اما در هر حال، حتی اگر کسی را نداشته باشید که مشورت های لازم را در اختیار شما قرار دهد، هنوز هم فرصت های شغلی زیادی در کشورهای دیگر برای مهاجرت کاری وجود دارد. پس سعی کنید بهترین راه را برای یافتن آن ها انتخاب کنید.

ما در ادامه چند روش را برای یافتن موقعیت شغلی مناسب برای مهاجرت کاری به شما معرفی خواهیم کرد.

بک گراند طراحی
وکتور
راه های پیدا کردن فرصت شغلی مناسب

1. استفاده از شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی می توانند کمک زیادی به شما در آشنایی با فرصت های شغلی در کشورهای دیگر بنمایند.

برای مثال لینکدین یک پلتفرم بسیار گسترده است که بسیاری از صاحبان مشاغل در آن حضور دارند.

شما می توانید با استفاده از این پلتفرم و ایجاد ارتباط با دیگران موفق به یافتن فرصت های شغلی جدید در کشورهای دیگر شوید.

توجه داشته باشید که امکان ایجاد ارتباط در لینکدین به راحتی وجود دارد.

اما یافتن شغل مناسب با استفاده از این شبکه اجتماعی چندان راحت نیست.

اما در هر صورت شبکه هایی مانند لینکدین می توانند قدم اول در یافتن فرصت شغلی مناسب به منظور مهاجرت کاری باشند.

شما در این شبکه ها می توانید پروفایل مناسبی برای خود ایجاد کنید. تا این که افراد دیگر بهتر بتوانند شناخت مناسبی از شما پیدا کنند.

هم چنین با نگاهی به پروفایل کسانی که در کشورهای مورد علاقه شما در حال زندگی هستند، می توانید اطلاعات جالبی در مورد آن به دست آورید. همه این ها در کنار هم به شما کمک خواهد کرد تا حداقل بتوانید درک مناسبی نسبت به بازار کار در کشورهای دیگر داشته باشید.

لزوم آشنایی با زبان خارجی

آشنایی با یک زبان خارجی می تواند از اولین نیازمندی های برقراری ارتباط با استفاده از شبکه های اجتماعی باشد. شما باید در زمان استفاده از شبکه های اجتماعی مانند لینکدین، فیسبوک، توییتر، و .. توان مکالمه یا چت با طرف مقابل با استفاده از زبان کشور مقصد را داشته باشید.

برای مثال در صورتی که به دنبال یافتن یک فرصت شغلی مناسب در کانادا باشید، برای این که بتوانید با استفاده از لینکدین موفق به برقراری ارتباط با مردم کانادا شوید، نیاز دارید حداقل به زبان انگلیسی تا حدودی تسلط داشته باشید.

در غیر این صورت امکان برقراری ارتباط با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند لینکدین، فیسبوک و یا .. برای شما وجود نخواهد داشت.

البته شبکه های اجتماعی تنها راهی نیستند که می توانند به شما کمک کنند تا با فرصت های شغلی موجود در کشورهای دیگر آشنا شوید. سایت های متعددی هستند که می توانند به شما در این راه کمک کنند.

2. استفاده از وبسایت های آنلاین برای مهاجرت کاری

در سال های اخیر سایت های بسیار زیادی در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند که می توانند به افراد کمک کنند تا شغل مورد علاقه خود را در کشورهای دیگر پیدا کنند.

در ایران نیز ما این سایت ها را در چند سال اخیر داشته ایم.

مانند ایران، در همه کشورها افراد جویای کار کمابیش از این سایت های داخلی برای دست یافتن به موقعیت شغلی مورد علاقه خود استفاده می کنند.

اما تعدادی از این سایت ها هستند که شهرت بین المللی دارند و در بسیاری از کشورهای دنیا برای یافتن شغل در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

Craigslist یکی از سایت هایی است که امکان یافتن شغل را برای افراد جویای کار فراهم کرده است.

هر روزه در این سایت ها تعداد بسیار زیادی آگهی منتشر می شود که در رشته ها و تخصص های مختلف، می توان متناسب با توانمندی خود شغلی مناسب را در کشورهای دیگر پیدا کرد.

البته مانند شبکه های اجتماعی، در مورد این سایت ها نیز محدودیت هایی برای موفقیت در یافتن شغل وجود دارد.

به عنوان مثال بیشتر شغل هایی که در این سایت ها لیست شده اند، تنها برای شهروندان آن کشور قابل اپلای است.

اما در هر صورت این سایت ها هم می توانند گزینه ای باشند که برای مهاجرت کاری به کشور دیگر به شما کمک کنند.

حداقل با نگاهی به سایت هایی مانند Craigslist، indeed و سایت های مشابه می توانید اطلاعات مناسبی در مورد شغل مورد علاقه خود در کشورهای دیگر کسب کنید.

مهارت های لازم برای اپلای در یک شغل، میزان درامد و یا شرایط استخدام از اطلاعاتی هستند که در آگهی های موجود در این سایت ها تا حدودی می توان به آن ها دست یافت.

 

3. شرکت های بین المللی و مهاجرت کاری

شرکت های بین المللی و مهاجرت کاری

شرکت های بین المللی ممکن است در سرتاسر دنیا شعبه هایی داشته باشند. برای همین برای کارمندان آن ها امکان مهاجرت کاری به کشورهای مختلف وجود دارد.

برای همین شرکت های بین المللی از گزینه هایی هستند که در صورتی که مهارت یا تخصص لازم را داشته باشید، می توانند به شما کمک کنند تا در شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شده و موفق به مهاجرت کاری به کشورهای دیگر دنیا شوید.

توجه داشته باشید که با توجه به وسعت فعالیت های شرکت های بین المللی، این شرکت ها می توانند مقدمات مهاجرت کاری به کشورهای خاصی را فراهم کنند.

امکان همکاری با شرکت های بین المللی معتبر برای همه افراد فراهم نیست و افراد در صورت دارا بودن مهارت لازم، می توانند با توجه به سطح تخصص خود موفق به همکاری با آن ها شوند.

اما در هر صورت اگر شما بتوانید با این شرکت ها به همکاری بپردازید، خواهید توانست در طول زندگی خود بسیاری از کشورهایی را که مورد علاقه شما هستند از نزدیک مشاهده کنید.

 

4. مهاجرت در سمت های دولتی

اگر شما در یکی از نهادهای دولتی مشغول به کار شوید، ممکن است وابسته به موقعیت کاری خود، موفق به مهاجرت کاری به کشورهای دیگر شوید.

برای مثال می توان کارمندان وابسته به سفارت یک کشور را در کشور دیگر مثال زد.

البته باز هم مانند شرکت های بین المللی، امکان مهاجرت کاری با اشتغال به خدمت در نهادهای دولتی برای همه افراد فراهم نیست.

البته در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، سایت های مخصوصی وجود دارد که شهروندان این کشور می توانند با مراجعه به این سایت ها، موفق به ثبت مهارت های خود و اپلای برای شغل در کشورهای دیگر شوند.

برای همین شهروندان امریکایی و دیگر کشورهای غربی می توانند با استفاده از سایت های وابسته به نهادهای دولتی، موفق به یافتن کار در اروپا و یا هر نقطه دیگری از دنیا شوند.

البته در ایران این امکان برای ما به راحتی فراهم نیست و باید روش های دیگری را برای موفقیت در مهاجرت کاری به کشور مورد علاقه خود انتخاب کنیم.

5. مهاجرت با سفرهای خارجی

مهاجرت با سفرهای خارجی

یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن موفق به یافتن فرصت شغلی مناسب در کشور مورد علاقه خود شوید، سفر به آن کشور می باشد.

برای مثال در صورتی که علاقه مند هستید یک فرصت شغلی در اروپا و در کشوری مانند آلمان پیدا کنید، می توانید شخصا به کشور آلمان مسافرت کنید.

با این کار از نزدیک با محیط کشور مورد نظر خود آشنا شده و بهتر می توانید با صاحبان مشاغل در کشور هدف ارتباط برقرار کنید.

البته این مسیر مشکلات خاص خود را دارد. برای مثال هزینه های سفر به یک کشور خارجی می تواند برای بعضی از افراد بالا باشد.

علاوه بر این ممکن است نیاز به زمان زیادی برای آشنایی با محیط کشوری مانند آلمان، فرانسه، کانادا و یا انگلیس داشته باشید.

تا بتوانید با صاحبان مشاغل در این کشورها ارتباط برقرار نموده و فرصت شغلی مورد علاقه خود را برای مهاجرت کاری پیدا کنید.

اما در هر صورت برای کسانی که مدت زیادی را در طول سال برای سفرهای خارجی به کشورهای دیگر اختصاص می دهند، مراجعه و تلاش حضوری برای یافتن شغل مورد علاقه این افراد می تواند گزینه مناسب تری برای موفقیت در این راه محسوب شود.

 

6. موسسات مهاجرتی و کمک به مهاجرت شغلی

موسسات مهاجرتی و کمک به مهاجرت شغلی

یکی از راه های دیگری که امکان استفاده از آن برای همه افراد جامعه وجود دارد، استفاده از کمک و مشاوره موسسات مهاجرتی می باشد.

این موسسه ها با توجه به تجربه ای که دارند، به خوبی می توانند راهنمایی های لازم را برای یافتن فرصت شغلی مورد علاقه شما در کشورهای دیگر در اختیارتان بگذارند.

توجه داشته باشید که یک موسسه مهاجرتی معتبر نه تنها می تواند به شما در قدم اول (که یافتن فرصت شغلی مناسب در کشور دیگر است)، کمک کند.

که می تواند در قدم های بعد نیز راه را برای مهاجرت و دریافت اقامت در کشور مورد علاقه شما هموار کند.

برای همین در صورتی که نمی توانید به صورت حضوری برای یافتن فرصت های شغلی به خارج از کشور بروید، یا این که امکان استفاده از شبکه های اجتماعی و سایت های آنلاین را برای یافتن شغل مورد علاقه خود ندارید، به طور حتم موسسات مهاجرتی می توانند به شما در این راه کمک کنند.

به خصوص که این موسسات تنها برای یافتن شغل به شما کمک نمی کنند، بلکه در ارسال مدارک برای دریافت مجوزهای مهاجرت به شما کمک کرده و تا پایان راه برای موفقیت در مهاجرت کاری در کنار شما خواهند بود.

 

قدم دوم: اپلای برای مهاجرت شغلی

همین که به یکی از روش های ذکر شده در بالا موفق به یافتن فرصت شغلی مورد علاقه خود شدید، باید برای اشتغال به کار در کشور مورد نظر خود اپلای کنید.

باید توجه داشته باشید که اپلای کردن به راحتی که فکر می کنید نیست و حتی اگر شما زبان کشور مقصد را به خوبی بدانید (برای مثال حتی اگر مسلط به زبان انگلیسی باشید)، اپلای کردن برای یک شغل چندان آسان نیست و کوچک ترین اشتباه همه زحمات شما را بر باد خواهد داد. .

برای همین باید قبل از اپلای به دقت تحقیق کنید و روش درست درخواست کار یا اپلای در کشور خارجی مد نظر خود را به خوبی بیاموزید.

در غیر این صورت درخواست کاری شما در کشور مقصد در اخر لیست در بین نام سایر متقاضیان قرار خواهد گرفت.

برای این که از وقوع این اتفاق پیشگیری کنید، چند راه وجود دارد. اول این که در اینترنت به خوبی در مورد نحوه اپلای برای شغل در کشور مقصد اطلاعات کسب کنید.

برای مثال اگر قصد اپلای در کشور انگلیس را داشته باشید، باید در اینترنت به دنبال اطلاعات کافی در مورد نحوه درست اپلای کردن برای یک شغل در انگلیس باشید.

سرچ کردن می تواند به شما در یادگیری نحوه اپلای کمک کند. برای مثال می توانید در این مواقع به دنبال عبارت How to apply a job England بگردید. یا اگر قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارید، می توانید برای عبارت apply a job in Canada در فضای مجازی سرچ کنید.

 

میزان موفقیت در اپلای برای مهاجرت شغلی​

میزان موفقیت در اپلای برای مهاجرت شغلی​

در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد داشته باشید، می توانید با جستجو اطلاعات خوبی در مورد نحوه اپلای به دست اورید.

با این وجود برای بسیاری از افراد مهم است که بدانند احتمال موفقیت آن ها پس از اپلای برای یک شغل در کشور دیگر به چه میزان است.

در پاسخ به این افراد باید گفت که میزان موفقیت هر فرد به فاکتورهای متعددی وابسته است و نمی توان به راحتی در میزان موفقیت هر فرد اظهار نظر کرد.

زیرا که هر کشوری قوانین خاص خود را برای شهروندان خارجی دارد و علاوه بر این شغل های مختلف نیاز به مهارت ها و توانمندی های خاص خود برای اپلای کردن توسط شما دارند.

نکته دیگر این که ممکن است طرف خارجی در مورد امکان دریافت ویزا توسط شخص اپلای کننده نگرانی داشته باشد، برای همین درخواست کاری شما را رد کند.

به خصوص در مورد شهروندان ایرانی که امکان دریافت ویزا برای ورود به کشورهای دیگر ممکن است به راحتی فراهم نباشد، این مشکل بیشتر به چشم می خورد.

علاوه بر این، رزومه کاری و یا کاورلتر (cover letter) شما روی میزان موفقیت شما در اپلای برای یک فرصت شغلی در کشورهای خارجی تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت (حتی تصویری که شما برای اپلای استفاده می کنید، در میزان موفقیت تان تاثیر گذار خواهد بود).

 

درخواست مشاوره برای اپلای به منظور مهاجرت شغلی

درخواست مشاوره برای اپلای به منظور مهاجرت شغلی

نکات بسیاری وجود دارد که در زمان اپلای برای مهاجرت کاری حتما باید در نظر داشته باشید. برای همین بهتر است از اطرافیان خود در این راه کمک بگیرید.

اگر کسی را در اطرافیان خود نمی شناسید که بتواند توصیه های لازم را در اختیار شما قرار دهد، می توانید در اینترنت و فضای مجازی (همان طور که گفته شد) اطلاعات خوبی به دست اورید.

اما یک راه ساده تر دیگر کمک گرفتن از مراکز مشاوره و موسسات مهاجرت کاری است. این مراکز آماده ارائه هر گونه مشاوره برای مهاجرت کاری و تحصیلی به مخاطبان خود هستند.

اگر قصد استفاده از خدمات این مراکز را دارید، توجه داشته باشید که خدمات و مشاوره های خود را از یک موسسه مهاجرتی معتبر و دارای تجربه کافی دریافت کنید.

تا با کمترین مشکل و در کوتاه ترین زمان موفق شوید به هدف خود در مهاجرت کاری به کشورهای دیگر دست پیدا کنید.

 

قدم سوم: طی مراحل قانونی برای مهاجرت شغلی

پس از این که شغل مورد علاقه خود را در یک کشور دیگر (مانند کانادا یا در کشورهای اروپایی) پیدا کردید، باید مراحل قانونی را برای ورود به کشور مقصد طی کنید.

این مراحل قانونی می تواند مراحل لازم برای دریافت ویزا یا مجوز اشتغال به کار در کشور مقصد باشد.

توجه داشته باشید که حتی اگر بتوانید موفق به یافتن فرصت شغلی در خارج از کشور شوید، کار شما هنوز تمام نشده است. زیرا که:

دریافت مجوزهای لازم برای اشتغال به کار، یا دریافت ویزا، هر یک به طور جداگانه نیاز به طی مراحل متعدد دارد.

برای طی این مراحل اطلاعات کاملی در مورد نحوه دریافت مجوزهای مربوطه در کشور مقصد خواهید داشت.

برای مثال ممکن است شما نیاز داشته باشید که یک پرونده پزشکی تشکیل دهید، یا این که سوابق خود را در اختیاز نهادهای ذی ربط قرار دهید.

گذرنامه یا پاسپورت نیز که از اولین مدارکی است که بسیاری از شهروندان برای مهاجرت کاری به آن نیاز دارند.

با توجه به مطالب گفته شده بسیار مهم است که همه مراحل دریافت ویزا و سایر مجوزهای لازم را بدانید.

شما باید همه فرم ها را باید به درستی پر کنید. حتی ممکن است نیاز به مراجعه به سفارت کشور مربوطه باشد تا در یک مصاحبه شرکت کنید. هر از این مراحل بسیار مهم هستند و حتی ممکن است از یافتن خود شغل مهم تر و حساس تر باشند.

برای همین بهتر است در مورد شرایط ورود به کشور دیگر قبل از این که حتی شروع به یافتن فرصت شغلی در آن کشور بکنید اطلاعات کافی کسب کنید.

توصیه ما این است که همه این مراحل را برای مهاجرت کاری موفق با فراهم کردن شرایط و مدارک لازم هر چه زودتر طی کنید.

قدم چهارم: با مهاجرت کاری رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید

با مهاجرت کاری رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید

شاید در مرحله اول یافتن یک فرصت شغلی در کشور مورد علاقه شما مانند یک آرزو به نظر برسد.

برای همین ممکن است فکر کنید هرگز به خاسته خود نخواهید رسید.

اما اگر خود را از تصورات منفی خلاص کنید، خواهید دید که مهاجرت کاری مانند بسیاری از افراد برای شما هم امکان پذیر است.

با وجود شبکه های اجتماعی، اینترنت و فضای مجازی، هر روزه شانس بیشتری برای مهاجرت کاری به کشورهای دیگر وجود خواهد داشت.

  • دوستان، اطرافیان و موسسات مهاجرتی نیز می توانند در این راه به شما کمک کنند.

پس هر چه زودتر سعی کنید تا با طی مراحل بالا، به مرحله آخر برسید و با مهاجرت کاری آرزوی خود را به واقعیت تبدیل کنید.

باید بدانید که به طور حتم آینده ای روشن در انتظار شما خواهد بود. پس هرگز امید خود را از دست ندهید.

 

مقاله ی پیشنهادی : مقاله مهاجرت به کانادا

سوالات متداول

اولین و به احتمال زیاد مهم ترین قدمی که برای اپلای در یک کشور دیگر باید برداشته شود، یافتن موقعیت شغلی مناسبی برای اپلای می باشد.

استفاده از شبکه های اجتماعی – استفاده از وبسایت های آنلاین برای مهاجرت کاری – شرکت های بین المللی و مهاجرت کاری – مهاجرت در سمت های دولتی – مهاجرت با سفرهای خارجی – موسسات مهاجرتی و کمک به مهاجرت شغلی

اپلای کردن به راحتی که فکر می کنید نیست و حتی اگر شما زبان کشور مقصد را به خوبی بدانید، اپلای کردن برای یک شغل چندان آسان نیست و کوچک ترین اشتباه همه زحمات شما را بر باد خواهد داد. . برای همین باید قبل از اپلای به دقت تحقیق کنید و روش درست درخواست کار یا اپلای در کشور خارجی مد نظر خود را به خوبی بیاموزید .در غیر این صورت درخواست کاری شما در کشور مقصد در اخر لیست در بین نام سایر متقاضیان قرار خواهد گرفت

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مشاورهای هرمس اپلای