دانستنی های جالب در مورد انگلستان

درباره کشور انگلستان

انگلستان یکی از کشورهای شمال غربی اروپا است که به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور تشکیل‌دهنده پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی شناخته می‎شود. این کشور را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین کشورهای جهان دانست که به‌ عنوان مهد انقلاب صنعتی نیز به حساب می‌آید.
انگلیس به ‌عنوان کشوری که چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان قلمداد می‌شود، مقصد گردشگری و مهاجرتی طیف وسیعی از افراد در سراسر جهان است. وجود مناظر زیبا، سیستم آموزشی پیشرفته، رفاه اجتماعی بالا، نظام اقتصادی باثبات و … تنها بخشی از مزایای زندگی در انگلیس است.
همین امر افراد مختلفی را ترغیب می‌کند تا به دلایل مختلف برای اقامت دائم یا موقت خود در این کشور اقدام کنند. به همین دلیل، لازم است تا افراد دید همه‌جانبه‌ای نسبت به این کشور داشته باشند. در این مقاله سعی شده است تا کشور انگلیس به طور جامع معرفی شده و به ابعاد مختلف آن پرداخته شود. اگر این کشور برای شما نیز جذابیت دارد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
درباره کشور انگلستان
جغرافیای کشور انگلیس

جغرافیای کشور انگلیس

قلمرو کشور انگلیس بیش از دو سوم قسمت جنوبی جزیره بریتانیا را به خود اختصاص داده که از سمت شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز دارای مرزهای زمینی است. همچنین از سمت‌های دیگر با دریای شمال، دریای ایرلند و اقیانوس اطلس همسایه است. این کشور بیش از هر بخش دیگری از بریتانیا به قاره اروپا نزدیک است و تنها ۵۲ کیلومتر با فرانسه فاصله دارد. مساحت انگلیس چیزی در حدود ۱۳۱ هزار کیلومتر مربع بوده و مناظر بکر و دیدنی را در خود جای‌ داده است.

بخش قابل ‌توجهی از انگلستان را کوه‌ها و تپه‌ها به خود اختصاص داده‌اند و شناخته‌شده‌ترین رودخانه آن رودخانه تیمز است که از لندن می‌گذرد. از دیگر رودخانه‌های این کشور می‌توان به رود سورن، ترنت، هامبر، تاین و تس اشاره کرد. انگلیس دارای جنگل‌های مختلفی همچون جنگل بلوط، جنگل‌های کاج و همچنین زمین‌های مرتفع است. طیف وسیعی از گیاهان و جانوران در این کشور باعث شده است تا انگلیس یکی از کشورهای جذاب و دیدنی دنیا به شمار رود.

آشنایی با آب‌ و هوا انگلیس

انگلستان دارای آب‌ و هوایی بسیار معتدلی است و در تمام سال بارندگی‌های فراوانی دارد. دما در این کشور به‌ ندرت به زیر ۵- درجه یا بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
شرق این کشور خشک‌ترین و جنوب آن گرم‌ترین نقاطی است که در خاک انگلیس واقع شده‌اند. همین امر موجب شده است تا زندگی در این کشور بسیار مناسب و دلچسب شود. سواحل بی‌نظیر و چشم‌نواز این کشور، نوید یک زندگی آسوده و راحت را به شهروندان می‌دهند.
آشنایی با آب‌ و هوا انگلیس

نقشه انگلستان

نقشه انگلستان

معرفی سیاست دولت انگلیس

بریتانیا یک پادشاهی مشروطه مانند اسپانیا، هلند، ژاپن و امارات متحده عربی است. این بدان معنی است که یک پادشاه به‌ عنوان رئیس دولت عمل می‌کند که در انگلیس این سمت را ملکه الیزابت دوم بر عهده دارد. از این ‌رو، سیاست این کشور یک دموکراسی پارلمانی است که در آن، دولت منتخب بریتانیا که نخست‌وزیر به ‌عنوان رئیس آن شناخته می‌شود، قدرت اجرایی را در دست دارد. دو مجلس، قدرت قانون‌گذاری در انگلستان را دارند. یکی از این مجالس، اتاق پایین یا مجلس عوامل بوده که از ۶۵۰ نماینده منتخب پارلمان تشکیل شده است.

مجلس دیگر اتاق بالا یا مجلس اعیان است که ترکیبی از همتایان منصوب و موروثی هستند. بر خلاف تعداد اعضای مجلس عوامل، تعداد افراد این مجلس ثابت نیستند. در حال حاضر مجلس اعیان دارای ۸۰۰ عضو از سراسر احزاب و همچنین اعضای غیر وابسته است. سن قانونی رأی دادن در بریتانیا ۱۸ سال است و برای این که فرد بتواند در انتخابات این کشور شرکت کند، باید شهروند بریتانیا به شمار رود. سایر افرادی که اقامت بریتانیا را کسب کرده‌اند، تنها می‌توانند در انتخابات محلی شرکت کنند.
معرفی سیاست دولت انگلیس
آشنایی با اقتصاد انگلیس

آشنایی با اقتصاد انگلیس

اقتصاد انگلستان را می‌توان دومین اقتصاد بزرگ اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان دانست. برای درک بهتر وضعیت اقتصادی این کشور جالب است بدانید که ۱۰۰ شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ اروپا، در لندن مستقر شده‌اند. در حال حاضر انگلیس یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است که در بخش‌های شیمیایی، دارویی، هوا فضا، تسلیحات، نرم‌افزار و … حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. از مهم‌ترین کالاهای تولیدی و وارداتی به این کشور می‌توان به چای، پشم، شکر، کره، فلز، گوشت و … اشاره کرد.

بانک مرکزی انگلیس وظیفه تعیین نرخ بهره و سیاست پولی این کشور را بر عهده دارد. همچنین شهر لندن محل استقرار بورس اوراق بهادار لندن بوده که اصلی‌ترین بورس در بریتانیا و بزرگ‌ترین بورس در اروپا است. لندن یکی از رهبران بین‌المللی در امور مالی و بزرگ‌ترین مرکز مالی در اروپا نیز به شمار می‌رود. اقتصاد پایدار در کنار بازار کار مناسب باعث شده است تا مهاجرت به انگلستان در سال‌های گذشته رونق بسیار زیادی پیدا کند.

جمعیت‌شناسی انگلیس

انگلستان با حدود ۵۶ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور در بریتانیا بوده و از نظر قومیتی نیز بسیار متنوع است. این کشور چهارمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا و بیست و پنجمین کشور بزرگ از نظر جمعیت به شمار می‌رود. با این ‌حال، جمعیت این کشور با کاهش جمعیت زیر ۱۶ سال و افزایش جمعیت بالای ۶۵ سال در حال پیری است. از این ‌رو، دولت این کشور برنامه‌های مختلفی برای ورود مهاجرین جهت جوان‌سازی جمعیت خود در نظر دارد.
جمعیت‌شناسی انگلیس
دین در انگلیس

دین در انگلیس

برخلاف بسیاری از کشورهایی که رسماً سکولار هستند، بریتانیا یک کشور رسماً مسیحی است. کلیسای انگلستان کلیسای مسیحی رسمی در این کشور است که به ‌عنوان مادر و شاخه ارشد جامعه جهانی عمل می‌کند. از دیگر فرقه‌های اصلی پروتستان مسیحی در انگلیس می‌توان به کلیسای متدیست و باپتیست اشاره کرد. با این‌ حال، از اواسط قرن گذشته، دین در بین مردم انگلیس رو به افول نهاده و نقش کلیسا بسیار کاهش پیدا کرده است.

جالب است بدانید که نیمی از جمعیت این کشور در مراسم کلیسا شرکت نمی‌کنند و یا اعتقادی به خدا ندارند. ۳۰ درصد از جمعیت بریتانیا وابسته به کلیسای رسمی انگلیس هستند و ۱۰ درصد آن‌ها از مذهب کاتولیک رومی پیروی می‌کنند. با وجود این که دین غالب در بریتانیا مسیحی است، اما از دیگر ادیان مهم می‌توان به اسلام، یهودیت و بودیسم اشاره کرد.

تحصیلات و سیستم آموزشی در انگلیس

انگلستان را می‌توان میزبان قدیمی‌ترین مدارس و دانشگاه‌های موجود در دنیای انگلیسی‌زبان دانست. از قدیمی‌ترین این مؤسسه‌ها می‌توان به مدرسه پادشاه، کاتنبری و روچستر اشاره کرد. همچنین دو دانشگاه بسیار قدیمی در این کشور واقع شده‌اند که عبارت‌اند از: دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج. امروزه بیش از ۹۰ دانشگاه در انگلیس وجود دارند که بسیاری از آن‌ها دارای شهرت جهانی هستند. از دیگر دانشگاه‌های انگلیس مطرح و سطح بالا می‌توان به کالج لندن، دانشگاه ادینبورگ، منچستر و … اشاره کرد.

نرخ بالای سواد که چیزی در حدود ۹۹ درصد است، به آموزش عمومی حرفه‌ای و سطح بالا مربوط است. سیستم آموزشی انگلیس به دو نوع اصلی دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود. هزینه مدارس دولتی از طریق مالیات دولت تأمین می‌شود و برای همه رایگان هستند، در حالی که در مدارس خصوصی علاوه بر تأمین هزینه از طریق مالیات، هزینه‌هایی را برای آموزش دریافت می‌کنند. اکثر مدارس انگلیسی از دوره مهدکودک شروع می‌شود، سپس دوره ابتدایی و بعد از آن دوره متوسطه بوده که برای همه افراد اجباری است.

وجود یک سیستم آموزشی قدرتمند باعث شده است تا حدود یک ‌پنجم از دانش‌آموزان بریتانیایی به تحصیلات پس از دوره متوسطه ادامه ‌دهند. برنامه درسی سیستم آموزش انگلیس شامل دروس اصلی انگلیسی، ریاضی، علوم و موضوعات پایه است. مهاجرت به انگلستان از طریق تحصیل یکی از روش‌های مهاجرتی است که طرفداران بسیار زیاد را در سراسر دنیا دارد.
تحصیلات و سیستم آموزشی در انگلیس
زبان در انگلیس

زبان در انگلیس

انگلیسی ‌زبان اصلی کشور انگلستان است که تقریباً ۹۸ درصد از جمیعت این کشور با گویش‌های متعدد به آن صحبت می‌کنند. لهجه‌های انگلیسی از سمت جنوب به سمت شمال می‌توانند تنوع بسیار زیادی داشته باشند، به طوری که حتی خود مردم انگلیسی‌ زبان را هم گیج کنند. از سوی دیگر، این کشور به‌ عنوان یک کشور چند ملیتی، دارای تنوع زبانی بسیار زیادی است. دومین زبان مهم در انگلیس، لهستانی است و بعد از آن زبان‌های هندی و پاکستانی قرار دارند.

غذا در انگلیس

با این که شاید غذاهای کشور انگلستان شهرت جهانی آن‌ چنانی نداشته باشند، اما باز هم برخی از وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های آن بسیار محبوب هستند. صبحانه انگلیسی، ماهی و چیپس از اصلی‌ترین غذاها و به ‌عنوان نمادهای غذایی انگلیس شناخته می‌شوند. غذاهای سنتی مردم این منطقه حول مفهوم “گوشت و دو سبزی” متمرکز هستند. به بیان دیگر، غذاهای سنتی این کشور حاوی یک نوع گوشت گاو، بره یا مرغ و دو نوع سبزیجات و سیب‌زمینی هستند.

با این ‌وجود، از دهه ۱۹۵۰ به بعد، با هجوم مهاجران غیر اروپایی رژیم غذایی انگلیس تغییر زیادی پیدا کرد. غذاهای هندی و چینی در زندگی و فرهنگ آشپزی مردم انگلستان رواج زیادی پیدا کردند، به گونه‌ای که می‌توانید تقریباً در هر شهر و منطقه‌ای رد پایی از رستوران‌های مربوط به آن‌ها را مشاهده کنید. همین امر موجب تغییر ذائقه مردم انگلیس شده به ‌نوعی که امروزه برخی از محبوب‌ترین غذاهای مردم آن، غذاهای ترکیبی با کشورهای دیگر است.
غذا در انگلستان

حمل ‌و نقل در انگلیس

کشور انگلستان دارای یکی از پیشرفته‌ترین و البته بزرگ‌ترین سیستم‌های حمل ‌و نقل جهان است. شرکت BAA Limited بسیاری از فرودگاه‌های این کشور را اداره می‌کند. یکی از برترین فرودگاه‌های انگلیس، فرودگاه هیترو لندن بوده که بزرگ‌ترین فرودگاه از نظر حجم ترافیک در اروپا و یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است. دومین فرودگاه مهم این کشور فرودگاه گتویک لندن بوده و بعد از آن، فرودگاه منچستر قرار گرفته است.

رشد مالکیت خصوصی خودرو در نیمه دوم قرن بیستم منجر به تسریع در روند ساخت پروژه‌های جاده‌ای شد. از مهم‌ترین جاده‌های ساخته شده در این کشور می‌توان به جاده نیوکاسل و ادینبوگ، جاده بین لیورپول و منچستر و کنارگذر پرستون اشاره کرد. شبکه راه‌آهن ملی انگلستان نیز شامل ۱۶۱۱۶ کیلومتر خط راه‌آهن است که نقاط مختلف این کشور را به یکدیگر متصل می‌کند. از سوی دیگر، شبکه‌های ریلی شهری نیز در لندن و چندین شهر دیگر به‌ خوبی توسعه‌ یافته‌اند.


در سال ۲۰۰۷، مترو لندن به‌ عنوان قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین راه‌آهن زیر زمینی در جهان تأسیس شده که از ۴۰۷ کیلومتر خط راه‌آهن تشکیل شده است و به ۲۷۵ ایستگاه مترو خدمت‌رسانی می‌کند. همچنین آبراه‌های قایقرانی نیز در انگلیس بسیار محبوب هستند. جالب است بدانید که حدود ۴۴۰۰ مایل آبراه قایقرانی در این کشور وجود دارد و تخمین زده می‌شود که سالیانه ۱۶۵ میلیون سفر توسط این آبراه‌ها انجام ‌شود.

شهرهای مهم انگلیس

با این که شاید در نگاه اول انگلستان از نظر مساحت، کشور کوچکی به نظر برسد، اما باید بدانید که شهرهای بسیار مهم و جذابی در آن واقع شده‌اند که سرگذشت عجیب و متفاوتی دارند. شما می‌توانید ساعت‌ها مشغول گشت‌وگذار شهری در هر یک از استان‌های این کشور شوید و هنوز هم مکان‌های دیدنی زیادی برای بازدید باقی بماند. افرادی که قصد دارند تا مهاجرت به انگلستان را تجربه کنند، می‌توانند یکی از این شهرها را برای سکونت و ادامه زندگی انتخاب کنند.

لندن

لندن به‌ عنوان پایتخت کشور انگلستان، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین شهرهای این کشور است. این کلان‌شهر وسیع، از جمله بزرگ‌ترین و جهانی‌ترین شهرهای جهان بوده که در کنار وسعت بسیار زیاد خود، به دلیل سیستم‌های حمل ‌و نقل عمومی درجه یک و البته شلوغ خود بسیار شهرت یافته است. از اصلی‌ترین مناظر دیدنی در شهر لندن می‌توان به موزه بریتانیا، چشم لندن، بیگ بن، برج لندن و … اشاره کرد. این شهر به دلیل وجود دانشگاه‌ها و شرکت‌های بین‌المللی زیاد، محبوبیت بالایی در بین مهاجرین دارد.
شهر لندن در انگلستان
شهرهای انگلستان

باث

شهر باث که با قطار تنها یک ساعت و نیم از لندن فاصله دارد، یکی از شهرهای رمانتیک انگلستان به شمار می‌رود. این شهر دوست داشتی و محبوب در سامرست جایی است که رومی‌ها حمام‌های معروف خود را در آن بنا کرده‌اند، عمارتی که هنوز هم به‌ خوبی حفظ شده است و به دلیل چشمه آب گرم خود، محلی برای بازدید گردشگران است. شهر باث دارای معماری بسیار باشکوه و جذابی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

منچستر

منچستر شهری در قسمت شمالی کشور انگلیس است که می‌تواند محل مناسبی برای شروع یک ماجراجویی باشد. این شهر که یکی از صنعتی‌ترین شهرهای گذشته و امروز انگلستان بوده، به دلیل آبراه‌ها، محله‌ها، خانه‌ها و انبارهای شهری قدیمی ویکتوریایی بسیار شهرت یافته است. امروزه می‌توانید به‌ سادگی ردپای انواع بوتیک‌ها، گالری‌های هنری، کافه‌ها و … را در این شهر ببینید. همچنین شهر منچستر یکی از مقاصد تحصیلی بسیار مهم دانشجویان است که سالیانه ۱۰۰.۰۰۰ دانشجو را پذیرش می‌کند.
شهر منچستر در انگلستان
شهر بیرمنگام در انگلستان

بیرمنگام

بیرمنگام بعد از لندن به ‌عنوان دومین شهر بزرگ انگلیس شناخته می‌شود. این شهر که در کنار همسایه شمالی خود، منچستر رشد بسیار سریعی را در انقلاب صنعتی داشته، امروزه به یکی از شهرهای مهم و البته دوست‌داشتنی این کشور بدل شده است. کانال‌های تاریخی این شهر که زمانی برای حمل ‌و نقل کالاها استفاده می‌شد، همچنان به قوت خود باقی‌ مانده‌اند. بیرمنگام همچنین یکی از شهرهای مهم تجاری کشور انگلیس به شمار می‌رود که نزدیک به ۴۰.۰۰۰ کسب‌ و کار فعال در آن حضور دارند.

بریستول

بریستول یکی از شهرهای بندری کشور انگلیس است و زمانی نقطه مهمی برای کسانی بود که به سمت غرب این کشور سفر می‌کردند. وجود رودخانه در کنار کانال‌ها با دسترسی مستقیم به اقیانوس باعث شهرت بیشتر شهر بریستول شده است. از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری این شهر می‌توان به اولین کشتی تجاری بخار ss بریتانیا اشاره کرد. شهر بریستول همچنین رویکرد بسیار خوبی نسبت به استارت‌آپ‌ها دارد و به دلیل دو دانشگاه حرفه‌ای، از جمعیت جوان تحصیل‌کرده بسیار مناسبی برخوردار است.
شهر بریستول در انگلستان
شهر لیورپول در انگلستان

لیورپول

شهر لیورپول که مدت‌ها است به عنوان یکی از مهم‌ترین بنادر انگلستان به شمار می‌رود، نقش قابل ‌توجهی در حفظ تاریخ غنی دریایی این کشور بازی کرده است. موزه دریانوردی مرسی ساید یکی از مکان‌های گردشگری و بسیار مهم این شهر است که می‌تواند راهی مناسب برای شناخت بیشتر بندر لیورپول باشد. در کنار جاذبه‌های گردشگری، این شهر یکی از شهرهای مهم در پیشبرد اهداف تجاری و اقتصادی کشور انگلیس است و موقعیت‌های شغلی بسیار مناسبی دارد.

از دیگر شهرهای مهم و تأثیرگذار انگلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

⦁ یورک
⦁ کانتربری
⦁ آکسفورد
⦁ دورهام
⦁ سالزبری
⦁ برایتون
⦁ کمبریج
⦁ ناتینگهام
⦁ دوور
⦁ هاستینگز
شهرهای مهم و تأثیرگذار انگلیس

حقایق جالب

اگر فکر می‌کنید که دیگر کشور انگلستان را شناخته‌اید، باید بدانید که در اشتباه هستید. حقایق جذاب و حتی عجیبی در خصوص این کشور وجود دارند که شاید کمتر کسی آن‌ها را بداند. اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص این کشور اروپایی به دست آورید، اجازه دهید تا برخی از حقایق جالب آن را به شما معرفی کنیم:

⦁ دورترین فاصله‌ای که می‌توانید از اقیانوس داشته باشید، ۱۱۵ کیلومتر است.
⦁ حدود یک میلیارد نفر در جهان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.
⦁ لیدز با میانگین بارش ۱۰۲۴ میلی‌متر یکی از پرباران‌ترین شهرهای اروپا است.
⦁ شما می‌توانید از طریق یک تونل زیرآبی از این کشور به فرانسه سفر کنید.
⦁ شبکه وب جهانی توسط دانشمند انگلیسی به نام تیم برنرز لی ساخته شد.
⦁ تعداد جوجه‌ها در انگلیس از مردم این کشور بیشتر است.

⦁ وارونه چسباندن تمبر پستی به پاکت یک جرم کیفری به حساب می‌آید.
⦁ زبان فرانسه حدود ۳۰۰ سال از ۱۰۶۶ تا ۱۳۶۲ زبان رسمی انگلستان بوده است.
⦁ مردم انگلیس بیش از هر ملت دیگری در جهان چای مصرف می‌کنند.
⦁ بالاترین دمای ثبت شده در این کشور ۳۸.۵ درجه سانتی‌گراد است.
⦁ دیوید و سوزان از رایج‌ترین نام‌های ثبت شده در این کشور هستند.

سخن پایانی

انگلیس یکی از کشورهای مهم و البته تأثیرگذار جهان است. زبان رسمی مردم این کشور انگلیسی بوده و واحد رسمی پول آن‌ها پوند است. این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار قدیمی و تاریخی است و به دلیل سیستم آموزشی حرفه‌ای خود، مقصد مناسبی برای دانشجویان سراسر دنیا به شمار می‌آید. همچنین انگلیس دومین کشور بزرگ اقتصادی اروپا و پنجمین کشور بزرگ اقتصادی جهان است.

از آنجایی که جمعیت این کشور رو به پیری است، دولت آن مسیرهای مهاجرتی را برای ورود مهاجران هموارتر کرده است. از این رو، سالانه افراد زیادی تمایل دارند تا با توجه به موقعیت و شرایط فوق‌العاده انگلستان به این کشور مهاجرت کنند.

در این زمینه، استفاده از کمک و مشاوره‌های افراد و مؤسسات آگاه می‌تواند بسیار راهگشا باشد. یکی از معتبرترین این مؤسسات، مجموعه حقوقی هرمس اپلای است که به دلیل داشتن سابقه درخشان چندین ساله به راحتی می‌تواند در این مسیر کنار شما باشد و در کمترین زمان شما را به نتیجه دلخواه برساند.

مشاوره تخصصی رایگان

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.

چطور می تونم کمکتون کنم؟