تمدید اقامت ترکیه

تمدید اقامت ترکیه

تمدید اقامت ترکیه مطلبی است که در ادامه با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد. اما بسیاری درباره تمدید ویزای ترکیه دچار سردرگمی یا مشکل می‌شوند. در ادامه به تمدید اقامت ترکیه برای ایرانیان خواهیم پرداخت.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کیملیک کارت ترکی

احتمالاً شما بارها نام گرین کارت کانادا یا آمریکا را شنیده‌اید و می‌دانید که داشتن آن چه مزایایی دارد. کیملیک کارت ترکیه نیز یکی از کارت‌های مشابه گرین کارت بوده که برای کشور ترکیه معتبر است و داشتن آن می‌تواند تأثیر خوبی در روند تمدید اقامت ترکیه داشته باشد. افرادی که می‌خواهند در ترکیه بمانند و در این کشور به سیاحت و بازدید بپردازند می‌توانند برای دریافت کیملیک کارت درخواست بدهند. در لغت‌نامه‌های ترکی کیملیک را هویت معنی کرده‌اند و کیملیک کارت نیز دقیقاً کاربردی مشابه معنی نامش دارد.

آشنایی با کیملیک کارت ترکی

شما با دریافت این کارت اجازه اقامت در سرزمین ترکیه را به دست خواهید آورد و یکی از مقیمان آن سرزمین به شمار می‌روید اما باید بدانید که این کارت به معنای شهروند شدن نیست! با داشتن کیملیک شما مزایای مختلفی مانند اجازه سکونت در همه شهرها را دارید اما باید بدانید که نمی‌توانید از آن به‌عنوان مجوز کار استفاده کنید. درصورتی‌که می‌خواهید در ترکیه مانده و کار کنید، در کنار رسیدگی به امور تمدید اقامت ترکیه لازم است که کیملیک کار با اجازه کارکردن نیز به دست آورید.

علاوه بر آنکه شما با داشتن کیملیک کارت به‌تنهایی نمی‌توانید کار کنید، حق رأی دادن و حتی دریافت پاسپورت ترکی را نیز نخواهید داشت. طبق این مسئله می‌توان انتظار داشت که با داشتن کیملیک کارت در حقیقت شما یک جواز برای سفر و گردش در ترکیه، تحصیل و درمان دارید و برای اهداف کاری نمی‌توان از آن بهره برد.

هزینه‌ های کیملیک برای انواع اقامت‌ ها

همان‌طور که گفتیم برای روش‌های بسیاری جهت اقامت در ترکیه شما باید یک کیملیک کارت که هویت شما را تعیین می‌کند داشته باشید. درصورتی‌که قصد دارید در این کشور کار کنید کیملیک کاری به شما اختصاص خواهد یافت. حال بیایید با هم به هزینه حدودی که لازم است برای دریافت کیملیک پرداخت کنید نگاهی بیندازیم. درصورتی‌که شما برای نخستین‌بار می‌خواهید کیملیک توریستی بگیرید لازم است که ۱۲ میلیون تومان و برای تمدید اقامت ترکیه به‌صورت توریستی ۷ میلیون تومان باید هزینه کنید.

همچنین لازم به ذکر بوده که برای هر سال اقامت دانشجویان در این کشور نیز باید ۸۰ میلیون و برای تمدید هر سال کیملیک کاری ۳۰ میلیون واریز شود. البته این مبالغ معادل هزینه‌ها به لیر است و باتوجه‌به نوسانات ارزی می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. از همین جهت بهتر بوده که قیمت‌ها را به‌صورت آنلاین و در لحظه از طریق سایت وزارت امور خارجه ترکیه چک کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که مبلغ بیان شده بابت کیملیک دانشجویی برای رشته‌های مهندسی است.

اگر شما برای تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم‌تجربی مانند پزشکی و پرستاری و… به ترکیه بروید باید هزینه‌ای معادل ۲۰ درصد گران‌تر از مهندسی پرداخت کنید. از طرفی تحصیل در رشته‌های شاخه علوم‌انسانی مثل فلسفه، ادبیات و… چیزی معادل ۲۵ درصد ارزان‌تر خواهند بود.

مزایای دریافت کیملیک در زمان اقامت

درصورتی‌که شما می‌خواهید برای تمدید اقامت در ترکیه کیملیک دریافت کنید بهتر است که مزایای این کار را نیز بدانید. در ابتدا باید بگوییم که با داشتن کیملیک برای کار یا درس‌خواندن در این کشور شما از پرداخت بیمه معاف خواهید بود و همه کارهای سلامت‌محور و پزشکی شما رایگان می‌شود. اگر اقامت شما به‌صورت توریستی باشد آنگاه تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از هزینه‌هایتان کاسته خواهد شد.

مزیت بعدی به اقامت کاری مربوط می‌شود و طبق قانون ترکیه اگر کسی ۵ سال متوالی بتواند برای تمدید گردن اقامت ترکیه با کیملیک کاری اقدام کند، در

مزایای دریافت کیملیک در زمان اقامت

پایان پنجمین سال به او حق شهروندی اعطا خواهد شد. با داشتن این حق شما می‌توانید پاسپورت ترکیه‌ای دریافت کرده و شهروند بشوید. باتوجه‌به چنین مزیتی بسیار ضروری است که شما راه‌های مختلف تمدید اقامت ترکیه و ضوابط آن را بدانید. ما در ادامه مطلب برای شما تمام این موارد به همراه آنچه که لازم است انجام دهید را بیان خواهیم کرد.

تمدید اقامت ترکیه در شرایط کرونا

برای درخواست تمدید اقامت ترکیه در طول بحران کرونا، می‌بایست آن را ۶۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز فعلی، به‌صورت آنلاین ارسال کرد. پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین، یک قرار ملاقات با اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه (Göç idaresi Genel Müdürlügü) به شما داده می‌شود. تا زمانی که نام شما در سیستم وجود دارد و قرار ملاقات دریافت کرده باشید، اقامت در ترکیه برای شما قانونی است. با این ‌حال تا زمانی که در قرار ملاقات خود با تمام مدارک مربوطه شرکت نکنید و درخواست کامل نشده باشد، نمی‌توانید به خارج از کشور سفر کنید. در غیر این صورت برای تمدید اقامت خود با مشکل روبه‌رو خواهید شد.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

ایرانیانی که گذرنامه عادی و رسمی برای سفرهای خود دارند، می‌توانند بدون اخذ ویزای کشور ترکیه تا مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. در غیر این صورت باید برای تمدید اقامت ترکیه اقدام نمایند یا نوع دیگری از مجوز اقامت (شامل مجوز کار، مجوز اقامت از طریق خرید ملک و …) را دریافت کنند.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

تمدید پاسپورت در ترکیه

مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، افرادی که از اعتبار پاسپورت آن‌ها شش ماه یا کمتر باقی مانده باشد، باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. متقاضیان بدین منظور باید در سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر آنکارا حضور پیدا کنند.

تمدید پاسپورت برای فرزندان زیر ۱۸ سال در ترکیه

برای تمدید پاسپورت فرزندان زیر ۱۸ سال، در ابتدا باید در سامانه میخک ثبت‌نام انجام شود. بدین منظور، کد ملی و مشخصات پدر یا قیم قانونی موردنیاز است. پس ‌از این مرحله، باید در قسمت درخواست گذرنامه با انتخاب گزینه صدور گذرنامه برای فرزند زیر ۱۸ سال، مشخصات شناسنامه فرزند را وارد نمود.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت فرزندان زیر ۱۸ سال در ترکیه

• تصویر اسکن‌شده صفحه اول و دوم و توضیحات شناسنامه به همراه تصویر اسکن‌شده کارت اقامت به ‌صورت پشت‌ و رو
• حضور پدر به ‌منظور صدور رضایت‌نامه برای بار اول
• یک قطعه عکس جدید سه در چهار بدون عینک و بدون روتوش

تمدید اقامت توریستی ترکیه

با اخذ ویزای توریستی ترکیه، شما می‌توانید در یک دوره زمانی شش‌ماهه، مجموعاً ۹۰ روز در خاک ترکیه سپری کنید. شش ماه یا ۱۸۰ روز ذکرشده، از زمان صدور مجوز اقامت توریستی ترکیه آغاز و دقیقاً ۱۸۰ روز بعد منقضی می‌شود. این ویزا ممکن است بنا به دلایلی حتی زودتر از ۱۸۰ روز، از اعتبار ساقط شود. دلایلی ازجمله پایان تاریخ اعتبار پاسپورت ترکیه.
تمدید ویزای گردشگری ترکیه معمولاً تأیید نمی‌گردد. یعنی از هر ۱۰ مورد درخواست تمدید ۹ مورد رد می‌شوند. آن هم تحت شرایط خاص یا اضطراری بنا به صلاحدید مسئولان. در نتیجه آسان‌تر آن است که خاک ترکیه را ترک کنید و دوباره برای اخذ اقامت موقت توریستی درخواست دهید.

تمدید اقامت توریستی ترکیه

تمدید ویزای کاری ترکیه

مهلت ویزای کاری ترکیه یک سال پس از تاریخ صدور است. این ویزا را می‌توانید هر سال تا مجموعاً ۸ سال (۸ بار) تمدید کنید. پس از این مدت می‌توانید برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کنید و نیازی به تمدید ویزای موقت نخواهید داشت. تمدید اقامت ترکیه باید ابتدا به‌صورت آنلاین ثبت گردد و اعتبار آن توسط سیستم تأیید شود. سپس در صورت تأیید اولیه تا ۶ روز کاری بعد، توسط خود شخص یا کارفرمایش در محل وزارت خانه خانواده، کار و خدمات اجتماعی تمدید گردد. مدارک لازم عبارتند از:
• کپی برابر اصل مجوز کاری قبلی
• فرم تقاضای تمدید به‌صورت پر شده
• ارائه اسنادی که در ضمیمه مقررات اجرایی فرم مشخص شده‌اند
بهتر است دو ماه پیش از تاریخ انقضای ویزا برای تمدید اقامت کاری ترکیه اقدام کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است کارتان طولانی شود و به مشکل بخورد. البته از نظر قانونی تمدید آن تا ۱۵ روز پس از تاریخ انقضا هم ممکن است.

تمدید اقامت ترکیه برای دانشجویان

مدت‌ زمان اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه، یک سال است. البته تمدید اقامت ترکیه برای دانشجویان هر سال قابل انجام می‌باشد. بهتر است دو ماه پیش از تاریخ انقضای ویزای تحصیلی‌تان برای تمدید آن اقدام کنید. البته مدت‌زمان رسیدگی و تأیید این ویزا ۳ تا ۱۵ روز می‌باشد. ولی در صورت بروز هرگونه مشکل، کمبود مدارک یا تأخیرهای غیرقابل‌پیش‌بینی، ممکن است تمدید شما به مشکل بخورد. در صورت رد شدن تمدید ویزای تحصیلی ترکیه، شما می‌توانید ایرادات را برطرف و ۲۴ ساعت بعد دوباره اقدام کنید. بدین منظور، در سفارت‌خانه دلیل ریجکت ویزای خود را توضیح دهید و بگویید چطور آن را برطرف کرده‌اید. اسناد ناقص را نیز تکمیل کنید و ارائه دهید.

تمدید اقامت ترکیه برای دانشجویان

تمدید اقامت ترکیه با خرید ملک

تمدید اقامت کشور ترکیه از طریق خرید املاک، در بسیاری از جهات مشابه با مجوز توریستی است. اما دریافت مجوز در حالت اول، از نظر دوام و مدت‌زمان تمدید شرایط بهتری دارد. این مجوز متقاضی را قادر می‌سازد که فقط در کشور ترکیه اقامت کند. اما برای درخواست تابعیت و شهروندی این کشور، باید ارزش ملک حداقل ۴۰۰ هزار دلار باشد.

حداقل ارزش ملک واجد شرایط برای مجوز اقامت ملکی چقدر است؟

کسانی که قصد تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید املاک را دارند، باید نکاتی را در خصوص قیمت ملک مدنظر قرار دهند. به ‌عنوان‌ مثال، قیمت ملک موردنظر در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا، غاز‌ی‌اینتاب، آدانا و مرسین باید ۷۵ هزار دلار به بالا باشد. همچنین حداقل قیمت ملک در شهرهای کوچک ترکیه باید ۵۰ هزار دلار باشد. لازم به ذکر است برای اطمینان از صدور مجوز اقامت از طریق خرید ملک، گزارش ارزیابی املاک باید برابر با حداقل ارزش ذکرشده برای آن ملک باشد.

نحوه تمدید اقامت ترکیه برای دارندگان ملک

افرادی که دارایی نامنقول در ترکیه دارند، می‌توانند به دنبال اخذ اقامت ترکیه و تمدید آن باشند. همچنین در صورتی‌که هر یک از اعضای خانواده آن‌ها در این املاک سهم داشته باشند، امکان تمدید اقامت را خواهند داشت.این اعضا شامل موارد زیر هستند:
• همسر
• فرزندان زیر ۱۸ سال
• فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته

*شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در این باره مقاله خرید ملک در ترکیه  را مطالعه کنید.

نحوه تمدید اقامت ترکیه برای دارندگان ملک

البته این روش الزامات و شرایطی دارد. ازجمله آنکه ملک خریداری‌شده فقط باید در مناطق خاصی باشد که دولت ترکیه مشخص کرده است. از نظر مبلغ، چندان محدودیت سخت‌گیرانه‌ای وجود ندارد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

در این نوع اقامت، شما می‌توانید با ثبت شرکت طبق قوانین وارد خاک کشور ترکیه شوید و کارهای اقامتی خود را انجام دهید. افرادی که از طریق ثبت شرکت قصد تمدید اقامت ترکیه را دارند، از مزایای زیادی می‌توانند بهره‌مند شوند.
• عدم پرداخت هزینه هنگفت
اتباع خارجی در ترکیه می‌توانند بدون مشارکت با شهروندان ترکیه، در این کشور شرکت خود را به ثبت برسانند. قوانین کشور ترکیه مانند کشورهای دیگری ازجمله امارات اجباری به پرداخت هزینه‌های زیاد به شهروندان خود برای ثبت شرکت تعیین نکرده است. تنها چیزی که در این زمینه لازم می‌باشد، استخدام یک حسابدار ترک در شرکت است. به‌ طور کلی هزینه ثبت شرکت در ترکیه و حفظ و نگهداری آن نسبت به سایر کشورها، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

• پایین بودن هزینه زندگی در ترکیه
هزینه کلی زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، بسیار کمتر است.
• عدم نیاز به پرداخت مالیات‌های سنگین
در کشور ترکیه، مالیات شرکت بر اساس میزان درآمد پرداخت می‌شود. بنابراین نیازی به پرداخت هزینه ثابت به دولت وجود ندارد.
• امکان راه‌اندازی مشاغل دیگر با ثبت شرکت
شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت، مشاغل دیگری را در ترکیه راه‌ اندازی نمایید. به ‌عنوان ‌مثال می‌توان یک رستوران ایرانی از طریق ثبت شرکت افتتاح نمود.

تمدید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

تمدید ویزای ترکیه به دلایل پزشکی و درمانی

• بیماری متقاضی نباید واگیردار یا به هر نحوی برای جامعه خطرناک باشد.
• بیمار باید پذیرش رسمی از یک بیمارستان دولتی یا خصوصی گرفته باشد. پذیرش‌نامه باید به مراجع ذی‌ربط ارائه داده شود.
• داشتن بیمه سلامت برای اخذ یا تمدید ویزای درمانی ترکیه، ضروری نیست.
• مهلت تمدید اقامت ترکیه در این روش متناسب با زمان درمان بیمار خواهد بود.

مراحل تمدید ویزای ترکیه

۱. مدارک لازم را به‌صورت کامل و دقیق تهیه و جمع‌آوری کنید.
۲. در صورت حضور در خاک ترکیه، به اداره پلیس یا دفاتر رسمی مهاجرتی ترکیه مراجعه فرمایید. در غیر این صورت، به سفارت‌خانه یا کنسولگری ترکیه مراجعه نمایید.

مراحل تمدید ویزای ترکیه

نکته: توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است نیاز باشد از قبل به‌صورت اینترنتی تأییدیه اولیه بگیرید. سپس می‌توانید با وقت قبلی مراجعه حضوری داشته باشید.

۳. فرم تقاضای تمدید اقامت ترکیه را تکمیل و ضمیمه مدارک کنید.

۴. فرم و مدارک را تحویل دهید و منتظر دریافت پاسخ از طریق ایمیل یا تماس باشید.

مدارک لازم

  • شناسنامه
  • اصل پاسپورت و کپی از صفحه اصلی آن
  • ۴ قطعه عکس
  • بیمه درمانی
  • عدم سوءپیشینه
  • اصل ویزای قبلی به همراه کپی
  • رضایت پدر و مادر برای افراد زیر ۱۸ سال
  • اسناد مخصوص هر نوع ویزا

دلایل رد تمدید اقامت ترکیه

• منقضی شدن یا عدم اعتبار پاسپورت: پاسپورت شما باید هنگام خروج از ترکیه دست‌کم ۶۰ روز دیگر اعتبار داشته باشد.
• تمام شدن مدت ۱۸۰ روزه برای اقامت ترکیه
• ماندن بیش از ۹۰ روز بدون مجوز در نوع توریستی
• تغییر هدف از سوی شما: مثلاً تحصیل با ویزای کاری ترکیه یا کار با ویزای تحصیلی یا تحصیل با ویزای توریستی ترکیه
• دولت ترکیه بنا به صلاحدید، اعتبار ویزای شما را لغو کند
• عدم رعایت الزامات ویزای ترکیه یا قوانین ترکیه از سوی شما
• فعالیت‌های تجاری به‌صورت آزاد
• راه‌اندازی شرکت خصوصی بدون مجوز

دلایل موجه برای تمدید اقامت ترکیه

• ازدواج با فردی که شهروند کشور ترکیه باشد
• مالکیت یک ملک غیرمنقول درون خاک ترکیه
• داشتن فرزند ترکیه‌ای
• فرزند زیر ۱۸ سال شما در ترکیه مشغول به تحصیل باشد
• حساب بانکی در ترکیه با موجودی ۱۰۰ هزار دلار یا بیشتر
• بودن در صف انتظار برای تأیید اقامت دائم یا اخذ شهروندی ترکیه
• تحت درمان بودن

نکات مهم برای تمدید ویزای ترکیه

• عکس پرسنلی شما باید دارای پس‌زمینه سفید و برای شش ماه گذشته باشد.
• در صورتی‌که اداره مهاجرت تاریخی را برای تمدید اقامت شما تعیین کرده است، حتماً در همان تاریخ مراجعه فرمایید.
• تا زمان تأیید تمدید اقامت ترکیه می‌توانید با در دست داشتن برگه انتظار تأیید به‌صورت قانونی در این کشور حضور داشته باشید.
• اگر حروف گذرنامه شما لاتین نیست، می‌بایست توسط مسئولان بخش ترجمه درون اداره مهاجرت ترکیه موردتأیید قرار گیرد و ترجمه‌شود.
• در صورت تغییر نام یا نام خانوادگی‌تان، باید به ادارات مربوطه در ایران مراجعه نمایید و مدارک را اصلاح کنید.
• رضایت‌نامه پدر و مادر یا سرپرست قانونی برای افراد زیر ۱۸ سال باید به تأیید دفتر اسناد رسمی برسد و تحویل اداره مهاجرت شود.

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید برای مهاجرت انتخاب کنید. کشور ترکیه به متقاضیان این اجازه را می‌دهد تا مسیر مهاجرت به این کشور را ساده‌تر از کشورهای اروپایی طی کرده و با هزینه‌های کمتری ویزای ترکیه را اخذ کنند. همچنین کشور ترکیه دارای شهرهای بسیار زیبایی مانند استانبول و آنکارا است که امکان زندگی در شهرهای پیشرفته را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

سخن پایانی

اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد. اما بسیاری درباره تمدید ویزای ترکیه دچار سردرگمی یا مشکل می‌شوند. در این مقاله سعی بر این شد که راه های تمدید اقامت در کشور ترکیه به دقت بررسی و شرایط و مدارک مورد نیاز برای این امر معرفی گردد.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

تا چند بار امکان تمدید ویزای کاری ترکیه وجود دارد؟
مهلت ویزای کاری ترکیه یک سال پس از تاریخ صدور است. این ویزا را می‌توانید هر سال تا مجموعاً ۸ سال (۸ بار) تمدید کنید.
کدام یک اعضای خانواده دارندگان ملک در ترکیه که امکان تمدید اقامت دارند؟
• همسر • فرزندان زیر ۱۸ سال • فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته
چه شروطی برای تمدید ویزای درمانی ترکیه اهمیت دارد؟
• بیماری متقاضی نباید واگیردار یا به هر نحوی برای جامعه خطرناک باشد. • بیمار باید پذیرش رسمی از یک بیمارستان دولتی یا خصوصی گرفته باشد. پذیرش‌نامه باید به مراجع ذی‌ربط ارائه داده شود. • داشتن بیمه سلامت برای اخذ یا تمدید ویزای درمانی ترکیه، ضروری نیست. • مهلت تمدید اقامت ترکیه در این روش متناسب با زمان درمان بیمار خواهد بود.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles