تمدید اقامت ترکیه
ترکیه

تمدید اقامت ترکیه

تمدید اقامت ترکیه مطلبی است که در ادامه با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد. اما بسیاری درباره تمدید ویزای ترکیه دچار سردرگمی یا مشکل می‌شوند. در ادامه به تمدید اقامت ترکیه برای ایرانیان خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کیملیک کارت ترکی

احتمالاً شما بارها نام گرین کارت کانادا یا آمریکا را شنیده‌اید و می‌دانید که داشتن آن چه مزایایی دارد. کیملیک کارت ترکیه نیز یکی از کارت‌های مشابه گرین کارت بوده که برای کشور ترکیه معتبر است و داشتن آن می‌تواند تأثیر خوبی در روند تمدید اقامت ترکیه داشته باشد. افرادی که می‌خواهند در ترکیه بمانند و در این کشور به سیاحت و بازدید بپردازند می‌توانند برای دریافت کیملیک کارت درخواست بدهند. در لغت‌نامه‌های ترکی کیملیک را هویت معنی کرده‌اند و کیملیک کارت نیز دقیقاً کاربردی مشابه معنی نامش دارد.

آشنایی با کیملیک کارت ترکیه

شما با دریافت این کارت اجازه اقامت در سرزمین ترکیه را به دست خواهید آورد و یکی از مقیمان آن سرزمین به شمار می‌روید اما باید بدانید که این کارت به معنای شهروند شدن نیست! با داشتن کیملیک شما مزایای مختلفی مانند اجازه سکونت در همه شهرها را دارید اما باید بدانید که نمی‌توانید از آن به‌عنوان مجوز کار استفاده کنید. درصورتی‌که می‌خواهید در ترکیه مانده و کار کنید، در کنار رسیدگی به امور تمدید اقامت ترکیه لازم است که کیملیک کار با اجازه کارکردن نیز به دست آورید.

علاوه بر آنکه شما با داشتن کیملیک کارت به‌تنهایی نمی‌توانید کار کنید، حق رأی دادن و حتی دریافت پاسپورت ترکی را نیز نخواهید داشت. طبق این مسئله می‌توان انتظار داشت که با داشتن کیملیک کارت در حقیقت شما یک جواز برای سفر و گردش در ترکیه، تحصیل و درمان دارید و برای اهداف کاری نمی‌توان از آن بهره برد.

هزینه‌های کیملیک برای انواع اقامت‌ها

همان‌طور که گفتیم برای روش‌های بسیاری جهت اقامت در ترکیه شما باید یک کیملیک کارت که هویت شما را تعیین می‌کند داشته باشید. درصورتی‌که قصد دارید در این کشور کار کنید کیملیک کاری به شما اختصاص خواهد یافت. حال بیایید با هم به هزینه حدودی که لازم است برای دریافت کیملیک پرداخت کنید نگاهی بیندازیم. درصورتی‌که شما برای نخستین‌بار می‌خواهید کیملیک توریستی بگیرید لازم است که ۱۲ میلیون تومان و برای تمدید اقامت ترکیه به‌صورت توریستی ۷ میلیون تومان باید هزینه کنید.

همچنین لازم به ذکر بوده که برای هر سال اقامت دانشجویان در این کشور نیز باید ۸۰ میلیون و برای تمدید هر سال کیملیک کاری ۳۰ میلیون واریز شود. البته این مبالغ معادل هزینه‌ها به لیر است و باتوجه‌به نوسانات ارزی می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. از همین جهت بهتر بوده که قیمت‌ها را به‌صورت آنلاین و در لحظه از طریق سایت وزارت امور خارجه ترکیه چک کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که مبلغ بیان شده بابت کیملیک دانشجویی برای رشته‌های مهندسی است.

اگر شما برای تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم‌تجربی مانند پزشکی و پرستاری و… به ترکیه بروید باید هزینه‌ای معادل ۲۰ درصد گران‌تر از مهندسی پرداخت کنید. از طرفی تحصیل در رشته‌های شاخه علوم‌انسانی مثل فلسفه، ادبیات و… چیزی معادل ۲۵ درصد ارزان‌تر خواهند بود.

مزایای دریافت کیملیک در زمان اقامت

درصورتی‌که شما می‌خواهید برای تمدید اقامت در ترکیه کیملیک دریافت کنید بهتر است که مزایای این کار را نیز بدانید. در ابتدا باید بگوییم که با داشتن کیملیک برای کار یا درس‌خواندن در این کشور شما از پرداخت بیمه معاف خواهید بود و همه کارهای سلامت‌محور و پزشکی شما رایگان می‌شود. اگر اقامت شما به‌صورت توریستی باشد آنگاه تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از هزینه‌هایتان کاسته خواهد شد.

مزیت بعدی به اقامت کاری مربوط می‌شود و طبق قانون ترکیه اگر کسی ۵ سال متوالی بتواند برای تمدید گردن اقامت ترکیه با کیملیک کاری اقدام کند، در

هزینه‌های کیملیک برای انواع اقامت‌ها

پایان پنجمین سال به او حق شهروندی اعطا خواهد شد. با داشتن این حق شما می‌توانید پاسپورت ترکیه‌ای دریافت کرده و شهروند بشوید. باتوجه‌به چنین مزیتی بسیار ضروری است که شما راه‌های مختلف تمدید اقامت ترکیه و ضوابط آن را بدانید. ما در ادامه مطلب برای شما تمام این موارد به همراه آنچه که لازم است انجام دهید را بیان خواهیم کرد.

تمدید اقامت ترکیه در شرایط کرونا

برای درخواست تمدید اقامت ترکیه در طول بحران کرونا، می‌بایست آن را ۶۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز فعلی، به‌صورت آنلاین ارسال کرد. پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین، یک قرار ملاقات با اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه (Göç idaresi Genel Müdürlügü) به شما داده می‌شود. تا زمانی که نام شما در سیستم وجود دارد و قرار ملاقات دریافت کرده باشید، اقامت در ترکیه برای شما قانونی است. با این ‌حال تا زمانی که در قرار ملاقات خود با تمام مدارک مربوطه شرکت نکنید و درخواست کامل نشده باشد، نمی‌توانید به خارج از کشور سفر کنید. در غیر این صورت برای تمدید اقامت خود با مشکل روبه‌رو خواهید شد.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

ایرانیانی که گذرنامه عادی و رسمی برای سفرهای خود دارند، می‌توانند بدون اخذ ویزای کشور ترکیه تا مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. در غیر این صورت باید برای تمدید اقامت ترکیه اقدام نمایند یا نوع دیگری از مجوز اقامت (شامل مجوز کار، مجوز اقامت از طریق خرید ملک و …) را دریافت کنند.

تمدید پاسپورت در ترکیه

مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، افرادی که از اعتبار پاسپورت آن‌ها شش ماه یا کمتر باقی مانده باشد، باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. متقاضیان بدین منظور باید در سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر آنکارا حضور پیدا کنند.

تمدید پاسپورت برای فرزندان زیر ۱۸ سال در ترکیه

برای تمدید پاسپورت فرزندان زیر ۱۸ سال، در ابتدا باید در سامانه میخک ثبت‌نام انجام شود. بدین منظور، کد ملی و مشخصات پدر یا قیم قانونی موردنیاز است. پس ‌از این مرحله، باید در قسمت درخواست گذرنامه با انتخاب گزینه صدور گذرنامه برای فرزند زیر ۱۸ سال، مشخصات شناسنامه فرزند را وارد نمود.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت فرزندان زیر ۱۸ سال در ترکیه

• تصویر اسکن‌شده صفحه اول و دوم و توضیحات شناسنامه به همراه تصویر اسکن‌شده کارت اقامت به ‌صورت پشت‌ و رو
• حضور پدر به ‌منظور صدور رضایت‌نامه برای بار اول
• یک قطعه عکس جدید سه در چهار بدون عینک و بدون روتوش

تمدید اقامت توریستی ترکیه

با اخذ ویزای توریستی ترکیه، شما می‌توانید در یک دوره زمانی شش‌ماهه، مجموعاً ۹۰ روز در خاک ترکیه سپری کنید. شش ماه یا ۱۸۰ روز ذکرشده، از زمان صدور مجوز اقامت توریستی ترکیه آغاز و دقیقاً ۱۸۰ روز بعد منقضی می‌شود. این ویزا ممکن است بنا به دلایلی حتی زودتر از ۱۸۰ روز، از اعتبار ساقط شود. دلایلی ازجمله پایان تاریخ اعتبار پاسپورت ترکیه.
تمدید ویزای گردشگری ترکیه معمولاً تأیید نمی‌گردد. یعنی از هر ۱۰ مورد درخواست تمدید ۹ مورد رد می‌شوند. آن هم تحت شرایط خاص یا اضطراری بنا به صلاحدید مسئولان. در نتیجه آسان‌تر آن است که خاک ترکیه را ترک کنید و دوباره برای اخذ اقامت موقت توریستی درخواست دهید.

تمدید ویزای کاری ترکیه

تمدید ویزای کاری ترکیه

مهلت ویزای کاری ترکیه یک سال پس از تاریخ صدور است. این ویزا را می‌توانید هر سال تا مجموعاً ۸ سال (۸ بار) تمدید کنید. پس از این مدت می‌توانید برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کنید و نیازی به تمدید ویزای موقت نخواهید داشت. تمدید اقامت ترکیه باید ابتدا به‌صورت آنلاین ثبت گردد و اعتبار آن توسط سیستم تأیید شود. سپس در صورت تأیید اولیه تا ۶ روز کاری بعد، توسط خود شخص یا کارفرمایش در محل وزارت خانه خانواده، کار و خدمات اجتماعی تمدید گردد. مدارک لازم عبارتند از:
• کپی برابر اصل مجوز کاری قبلی
• فرم تقاضای تمدید به‌صورت پر شده
• ارائه اسنادی که در ضمیمه مقررات اجرایی فرم مشخص شده‌اند
بهتر است دو ماه پیش از تاریخ انقضای ویزا برای تمدید اقامت کاری ترکیه اقدام کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است کارتان طولانی شود و به مشکل بخورد. البته از نظر قانونی تمدید آن تا ۱۵ روز پس از تاریخ انقضا هم ممکن است.

تمدید اقامت ترکیه برای دانشجویان

مدت‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه، یک سال است. البته تمدید اقامت ترکیه برای دانشجویان هر سال قابل انجام می‌باشد. بهتر است دو ماه پیش از تاریخ انقضای ویزای تحصیلی‌تان برای تمدید آن اقدام کنید. البته مدت‌زمان رسیدگی و تأیید این ویزا ۳ تا ۱۵ روز می‌باشد. ولی در صورت بروز هرگونه مشکل، کمبود مدارک یا تأخیرهای غیرقابل‌پیش‌بینی، ممکن است تمدید شما به مشکل بخورد. در صورت رد شدن تمدید ویزای تحصیلی ترکیه، شما می‌توانید ایرادات را برطرف و ۲۴ ساعت بعد دوباره اقدام کنید. بدین منظور، در سفارت‌خانه دلیل ریجکت ویزای خود را توضیح دهید و بگویید چطور آن را برطرف کرده‌اید. اسناد ناقص را نیز تکمیل کنید و ارائه دهید.

تمدید اقامت ترکیه با خرید ملک

تمدید اقامت کشور ترکیه از طریق خرید املاک، در بسیاری از جهات مشابه با مجوز توریستی است. اما دریافت مجوز در حالت اول، از نظر دوام و مدت‌زمان تمدید شرایط بهتری دارد. این مجوز متقاضی را قادر می‌سازد که فقط در کشور ترکیه اقامت کند. اما برای درخواست تابعیت و شهروندی این کشور، باید ارزش ملک حداقل ۴۰۰ هزار دلار باشد.

حداقل ارزش ملک واجد شرایط برای مجوز اقامت ملکی چقدر است؟

کسانی که قصد تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید املاک را دارند، باید نکاتی را در خصوص قیمت ملک مدنظر قرار دهند. به ‌عنوان‌ مثال، قیمت ملک موردنظر در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا، غاز‌ی‌اینتاب، آدانا و مرسین باید ۷۵ هزار دلار به بالا باشد. همچنین حداقل قیمت ملک در شهرهای کوچک ترکیه باید ۵۰ هزار دلار باشد. لازم به ذکر است برای اطمینان از صدور مجوز اقامت از طریق خرید ملک، گزارش ارزیابی املاک باید برابر با حداقل ارزش ذکرشده برای آن ملک باشد.

نحوه تمدید اقامت ترکیه برای دارندگان ملک

افرادی که دارایی نامنقول در ترکیه دارند، می‌توانند به دنبال اخذ اقامت ترکیه و تمدید آن باشند. همچنین در صورتی‌که هر یک از اعضای خانواده آن‌ها در این املاک سهم داشته باشند، امکان تمدید اقامت را خواهند داشت.این اعضا شامل موارد زیر هستند:
• همسر
• فرزندان زیر ۱۸ سال
• فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته

*شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در این باره مقاله خرید ملک در ترکیه  را مطالعه کنید.

نحوه تمدید اقامت ترکیه برای دارندگان ملک

البته این روش الزامات و شرایطی دارد. ازجمله آنکه ملک خریداری‌شده فقط باید در مناطق خاصی باشد که دولت ترکیه مشخص کرده است. از نظر مبلغ، چندان محدودیت سخت‌گیرانه‌ای وجود ندارد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

در این نوع اقامت، شما می‌توانید با ثبت شرکت طبق قوانین وارد خاک کشور ترکیه شوید و کارهای اقامتی خود را انجام دهید. افرادی که از طریق ثبت شرکت قصد تمدید اقامت ترکیه را دارند، از مزایای زیادی می‌توانند بهره‌مند شوند.
• عدم پرداخت هزینه هنگفت
اتباع خارجی در ترکیه می‌توانند بدون مشارکت با شهروندان ترکیه، در این کشور شرکت خود را به ثبت برسانند. قوانین کشور ترکیه مانند کشورهای دیگری ازجمله امارات اجباری به پرداخت هزینه‌های زیاد به شهروندان خود برای ثبت شرکت تعیین نکرده است. تنها چیزی که در این زمینه لازم می‌باشد، استخدام یک حسابدار ترک در شرکت است. به‌ طور کلی هزینه ثبت شرکت در ترکیه و حفظ و نگهداری آن نسبت به سایر کشورها، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد.
• پایین بودن هزینه زندگی در ترکیه
هزینه کلی زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، بسیار کمتر است.
• عدم نیاز به پرداخت مالیات‌های سنگین
در کشور ترکیه، مالیات شرکت بر اساس میزان درآمد پرداخت می‌شود. بنابراین نیازی به پرداخت هزینه ثابت به دولت وجود ندارد.
• امکان راه‌اندازی مشاغل دیگر با ثبت شرکت
شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت، مشاغل دیگری را در ترکیه راه‌اندازی نمایید. به ‌عنوان ‌مثال می‌توان یک رستوران ایرانی از طریق ثبت شرکت افتتاح نمود.

تمدید ویزای ترکیه به دلایل پزشکی و درمانی

• بیماری متقاضی نباید واگیردار یا به هر نحوی برای جامعه خطرناک باشد.
• بیمار باید پذیرش رسمی از یک بیمارستان دولتی یا خصوصی گرفته باشد. پذیرش‌نامه باید به مراجع ذی‌ربط ارائه داده شود.
• داشتن بیمه سلامت برای اخذ یا تمدید ویزای درمانی ترکیه، ضروری نیست.
• مهلت تمدید اقامت ترکیه در این روش متناسب با زمان درمان بیمار خواهد بود.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مراحل تمدید ویزای ترکیه

۱. مدارک لازم را به‌صورت کامل و دقیق تهیه و جمع‌آوری کنید.
۲. در صورت حضور در خاک ترکیه، به اداره پلیس یا دفاتر رسمی مهاجرتی ترکیه مراجعه فرمایید. در غیر این صورت، به سفارت‌خانه یا کنسولگری ترکیه مراجعه نمایید.

نکته: توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است نیاز باشد از قبل به‌صورت اینترنتی تأییدیه اولیه بگیرید. سپس می‌توانید با وقت قبلی مراجعه حضوری داشته باشید.

۳. فرم تقاضای تمدید اقامت ترکیه را تکمیل و ضمیمه مدارک کنید.

۴. فرم و مدارک را تحویل دهید و منتظر دریافت پاسخ از طریق ایمیل یا تماس باشید.

مدارک لازم

 • شناسنامه
 • اصل پاسپورت و کپی از صفحه اصلی آن
 • ۴ قطعه عکس
 • بیمه درمانی
 • عدم سوءپیشینه
 • اصل ویزای قبلی به همراه کپی
 • رضایت پدر و مادر برای افراد زیر ۱۸ سال
 • اسناد مخصوص هر نوع ویزا

دلایل رد تمدید اقامت ترکیه

• منقضی شدن یا عدم اعتبار پاسپورت: پاسپورت شما باید هنگام خروج از ترکیه دست‌کم ۶۰ روز دیگر اعتبار داشته باشد.
• تمام شدن مدت ۱۸۰ روزه برای اقامت ترکیه
• ماندن بیش از ۹۰ روز بدون مجوز در نوع توریستی
• تغییر هدف از سوی شما: مثلاً تحصیل با ویزای کاری ترکیه یا کار با ویزای تحصیلی یا تحصیل با ویزای توریستی ترکیه
• دولت ترکیه بنا به صلاحدید، اعتبار ویزای شما را لغو کند
• عدم رعایت الزامات ویزای ترکیه یا قوانین ترکیه از سوی شما
• فعالیت‌های تجاری به‌صورت آزاد
• راه‌اندازی شرکت خصوصی بدون مجوز

دلایل موجه برای تمدید اقامت ترکیه

• ازدواج با فردی که شهروند کشور ترکیه باشد
• مالکیت یک ملک غیرمنقول درون خاک ترکیه
• داشتن فرزند ترکیه‌ای
• فرزند زیر ۱۸ سال شما در ترکیه مشغول به تحصیل باشد
• حساب بانکی در ترکیه با موجودی ۱۰۰ هزار دلار یا بیشتر
• بودن در صف انتظار برای تأیید اقامت دائم یا اخذ شهروندی ترکیه
• تحت درمان بودن

نکات مهم برای تمدید ویزای ترکیه

• عکس پرسنلی شما باید دارای پس‌زمینه سفید و برای شش ماه گذشته باشد.
• در صورتی‌که اداره مهاجرت تاریخی را برای تمدید اقامت شما تعیین کرده است، حتماً در همان تاریخ مراجعه فرمایید.
• تا زمان تأیید تمدید اقامت ترکیه می‌توانید با در دست داشتن برگه انتظار تأیید به‌صورت قانونی در این کشور حضور داشته باشید.
• اگر حروف گذرنامه شما لاتین نیست، می‌بایست توسط مسئولان بخش ترجمه درون اداره مهاجرت ترکیه موردتأیید قرار گیرد و ترجمه‌شود.
• در صورت تغییر نام یا نام خانوادگی‌تان، باید به ادارات مربوطه در ایران مراجعه نمایید و مدارک را اصلاح کنید.
• رضایت‌نامه پدر و مادر یا سرپرست قانونی برای افراد زیر ۱۸ سال باید به تأیید دفتر اسناد رسمی برسد و تحویل اداره مهاجرت شود.

مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید برای مهاجرت انتخاب کنید. کشور ترکیه به متقاضیان این اجازه را می‌دهد تا مسیر مهاجرت به این کشور را ساده‌تر از کشورهای اروپایی طی کرده و با هزینه‌های کمتری ویزای ترکیه را اخذ کنند. همچنین کشور ترکیه دارای شهرهای بسیار زیبایی مانند استانبول و آنکارا است که امکان زندگی در شهرهای پیشرفته را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

سخن پایانی

اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد. اما بسیاری درباره تمدید ویزای ترکیه دچار سردرگمی یا مشکل می‌شوند. در این مقاله سعی بر این شد که راه های تمدید اقامت در کشور ترکیه به دقت بررسی و شرایط و مدارک مورد نیاز برای این امر معرفی گردد.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

تا چند بار امکان تمدید ویزای کاری ترکیه وجود دارد؟
مهلت ویزای کاری ترکیه یک سال پس از تاریخ صدور است. این ویزا را می‌توانید هر سال تا مجموعاً ۸ سال (۸ بار) تمدید کنید.
کدام یک اعضای خانواده دارندگان ملک در ترکیه که امکان تمدید اقامت دارند؟
• همسر • فرزندان زیر ۱۸ سال • فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته
چه شروطی برای تمدید ویزای درمانی ترکیه اهمیت دارد؟
• بیماری متقاضی نباید واگیردار یا به هر نحوی برای جامعه خطرناک باشد. • بیمار باید پذیرش رسمی از یک بیمارستان دولتی یا خصوصی گرفته باشد. پذیرش‌نامه باید به مراجع ذی‌ربط ارائه داده شود. • داشتن بیمه سلامت برای اخذ یا تمدید ویزای درمانی ترکیه، ضروری نیست. • مهلت تمدید اقامت ترکیه در این روش متناسب با زمان درمان بیمار خواهد بود.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم. با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشورهای توسعه یافته، امروزه بسیاری از ساکنین سایر کشورها راه های مهاجرت و گرفتن اقامت کشورهای پیشرفته از جمله کشور کانادا را بررسی می کنند. این افراد از ملت های مختلف که شامل ایرانیان هم می شود، برای فراهم کردن آینده ای بهتر برای خود، خانواده و فرزندانشان در جستجوی مقصدی قابل اطمینان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کانادا هستید با ما همراه باشید. زیرا این مقاله هرآنچه را که درباره مراحل مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها باید بدانید به طور کامل بررسی می‌کند.

ابتدا در این پادکست به توضیحات اجمالی در مورد مهاجرت به کانادا می پردازیم:

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته است و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی پیشرفته ای را طی سال های گذشته ایجاد کرده است. علاوه برآن جمعیت کم کشور نسبت به پهناور بودن آن، ظرفیت جذب شهروندان جدید برای این کشور وجود دارد. دولت کانادا در جستجوی شهروندان جدیدی است که با سرمایه گذاری، دانش و سواد و یا تجربه خود بتوانند به رشد کشور کمک کنند. با توجه به این رویکرد دولت کانادا در سال های اخیر فرآیندهای سیستمی جدیدی را برای بهینه کردن جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا راه اندازی کرده است.

کشور وسیع و زیبای کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است و در بیشتر فصول سال آب و هوای سردی دارد . جمعیت کشور کانادا حدود ۴۰ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش های جنوبی که هم مرز کشور آمریکا هستند سکونت دارند. ۱۰ ایالت در این کشور وجود دارند که سه ایالت انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک مهمترین ایالت ها هستند. این کشور ما بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس گسترده شده است.

کانادا دارای ۱۰ استان است که در لیست زیر معرفی شده اند:

برای آگاهی بیشتر در مورد هر استان روی آن کلیک کنید.

۱-انتاریو – Ontario

۲- بریتیش کلمبیا – British Colombia

۳- کبک – Quebec

۴- ساسکاچوان – Saskatchewan

۵-آلبرتا – Alberta

۶- نوااسکوشیا – Nova Scotia

۷- نیوبروزویک – New Brunswick

۸- منیتوبا – Manitoba

۹- نیوفانلند – Newfoundland and Labrador

۱۰- پرینس ادوارد – Prince Edward Island

ایالت انتاریو، شهرهای اتاوا پایتخت سیاسی کشور و تورنتو مرکز تجاری کشور را در خود جای داده است. تورنتو که  پرجمعیت ترین شهر کاناداست شهری زنده و پرهیاهوست. CN Tower از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. به علاوه آبشار باشکوه نیاگارا در فاصله کمی از تورنتو قرار دارد.  زبان اول این ایالت انگلیسی و زبان دوم فرانسوی است.

ایالت بریتیش کلمبیا، سرسبزترین منطقه این کشور است که در جنوب شرقی کانادا قرار دارد و هم مرز اقیانوس آرام است. شهر بسیار زیبا و خوش آب و هوای ونکوور که باران زیادی را در اغلب روزهای سال دارد، در این ایالت قرار دارد. زبان اصلی مثل انتاریو، زبان انگلیسی است. ایالت کبک ، در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد و ایالت فرانسه زبان کشور کانادا محسوب می شود. انگلیسی زبان دوم این ایالت است. شهر مونترال در این بخش قرار دارد.

روش های مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری برای اولین بار توسط دولت کانادا در ژانویۀ ۲۰۱۵، معرفی و جایگزین سیستم قدیمی مهاجرتی دولت کانادا شد. این سیستم مهاجرتی، محبوب‌ترین سیستم مهاجرتی در بین کسانی است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. طی پروسۀ اکسپرس اینتری، مهاجران ماهری که قصد اقامت دائم در کانادا و قابلیت مشارکت در شکوفاسازی اقتصاد کانادا را دارند، انتخاب می‌شوند.

اکسپرس اینتری به‌خودی خود یک برنامۀ مهاجرتی نیست، بلکه در اصل یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت تقاضاهای مهاجرتی دریافتی به کانادا ساخته شده است. افرادی که واجد شرایط هستند، یک درخواست آنلاین به‌نام اظهار تمایل (EOI) را تحت سه برنامۀ مهاجرتی فدرال کانادا و یک برنامۀ مهاجرتی استانی ارائه داده و منتظر می‌مانند. مشخصات متقاضیان براساس یک سیستم امتیازدهی به‌نام سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)، امتیازدهی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، یک دعوت‌نامه برای ارسال تقاضای ویزای اقامت دائم دریافت می‌کنند. این افراد باید ظرف مدت 90 روز، مدارک کامل خود و هزینۀ لازم جهت بررسی و صدور اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNPها)، در همۀ استان‌های کانادا به‌جز دو استان کِبِک و نوناووت، اجرا می‌شوند. هر استان در یک سال، حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی‌اش هم‌راستا با اکسپرس اینتری است که به این برنامه‌ها، برنامه‌های استانیِ پیشرفته می‌گویند. استان‌های کانادا در کنار سیستم اکسپرس اینتری، نیروهای کار موردنظر خود را از میان مهاجران متقاضی زندگی و کار در آن استان انتخاب می‌کنند. برنامه‌های مهاجرتی استانی نیز براساس سیستم امتیازدهی، کار می‌کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، اعتبار بین‌المللی دارند و مهاجرت از طریق تحصیل، به ویژه فوق لیسانس مجدد، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کانادا است. البته تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع تحصیلی، نیاز به پرداخت شهریه است.

ویزای تحصیلی کانادا از نوع ویزاهای موقت است، اما این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از پایان تحصیلات خود، از طریق وارد شدن به سیستم اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرند و یا با گرفتن ویزای کاری موقت، اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی این اجازه را دارند که در طول تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و یا در صورت تمایل، بعد از اتمام دورۀ تحصیلی خود، برای گرفتن ویزای تحصیلی جهت دوره‌های بالاتر اقدام کنند.

شرط اول گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، تسلط به زبان انگلیسی است که با گرفتن نمره بالای زبان در آزمون‌هایی مثل IELTS یا دولینگو مشخص می‌شود. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

کسانی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی شناخته شده هستند و سابقۀ بالایی در این زمینه‌ها دارند؛ همچنین کسانی که در حوزۀ خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی و کار کشاورزی و باغداری صاحب تجربه هستند و از سرمایۀ لازم برای پرداختن به حرفۀ خود و تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای زندگی خود و خانواده در کشور کانادا را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند.

سه گروه می‌توانند از طریق درخواست برای ویزای خود اشتغالی برای اقامت کشور کانادا اقدام کنند:

گروه اول کسانی هستند که در حوزه‌های فرهنگی به خوداشتغالی رسیده‌اند. موزیسین‌ها، هنرمندان رشته‌های مختلف، افراد شاغل در صنایعی مانند فیلم‌سازی(Filmmaking) جزء گره اول به شمار می روند.

گروه دوم ورزشکاران، مربیان ورزشی و همه فعالان عرصه ورزش هستند که در سطح بین‌المللی کاملاً شناخته شده هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که در زمینۀ کشاورزی (خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی، کشاورزی و باغداری) تجربۀ بالایی دارند و می‌توانند با پرداختن به مهارت خود در کشور کانادا، خود و خانواده خود را از لحاظ مالی تأمین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

افرادی که روحیه و جنبۀ کارآفرینی دارند و از سرمایۀ لازم (۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا) برای کارآفرینی در کشور کانادا برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کارآفرینی کشور کانادا که در استان‌های مختلف آن، شرایط متفاوتی دارد، اقدام نمایند. متقاضی ویزای کارآفرینی باید دست‌کم سه سال سابقۀ کار در کسب و کار موردنظر خود را داشته باشد. یک ویژگی ویزای کارآفرینی این است که شخص لازم نیست قبل از گرفتن ویزا، سرمایه‌گذاری کند. شخص متقاضی بعد از صدور ویزا، وارد کشور کانادا می‌شود و باید طی مدت ۶ ماه تا یک سال، کسب و کار موردنظر خود را راه‌اندازی کند. فرد متقاضی باید متعهد شود که ظرف مدت سه سال، تعهدات خود نسبت به استان و دولت کانادا را به سرانجام برساند. اخذ اقامت دائم و همراهی خانواده برای اقامت در کانادا از ویژگی‌های مهاجرت کارآفرینی به کانادا هستند.

 

افراد خارجی که با یک شهروند کانادایی نسبت خانوادگی درجه یک دارند، مانند همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند از شیوۀ family sponsorship برای گرفتن اجازه اقامت در کانادا (کار، تحصیل یا هر دو) اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند با فردی که تابعیت کانادایی داشته باشد، ازدواج کرده و اقامت کانادا را دریافت کنند. البته ازدواج می‌بایست تحت شرایط بسیار خاص و به‌صورت قانونی صورت گرفته باشد تا مورد قبول کشور کانادا واقع شود. ازدواج‌های صوری و غیرقانونی نه تنها منجر به اقامت افراد متقاضی مهاجرت به کانادا نمی‌شوند، بلکه می‌توانند منجر به برخوردهای شدید قانونی مثل جریمه، زندان و یا اخراج از کشور شوند. در این صورت فرد نمی‌تواند مجددا به کانادا بازگردد و حتی برای اخذ ویزا برای کشورهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از مهمترین شرایط ازدواج با تبعه کانادا این است که فرد از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری در کشور محل سکونت خود نداشته باشد تا دولت کانادا ازدواج آنها را قانونی تلقی کند. پس از ازدواج، یک اقامت به مدت دو سال به فرد متقاضی مهاجرت به کانادا داده می‌شود. پس از این دو سال و بررسی‌های دولت کانادا، فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. برای اخذ تابعیت نیز فرد می‌تواند پس از هشت سال اقدام کند و پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

تولد فرزند در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. امروزه اکثر زوج‌های جوان برای ترسیم یک آینده روشن برای خود و فرزندان خود اقدام به تولد فرزند در این کشور می‌کنند. از آن‌جایی که کشور کانادا تابع اصل خاک است، تولد فرزند در این کشور منجر به اقامت دائم نوزاد متولد شده و والدین وی می‌شود، هرچند آنها تبعه این کشور نباشند و یا اقامت دائم برای این کشور نیز نداشته باشند.

 

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک، یکی از دو استانی است که تنها از طریق سیستمی شبیه برنامۀ اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرد. افراد متقاضی کار در استان کبک، باید ۵۰ (برای افراد مجرد) تا ۵۹ (برای افراد متاهل) امتیاز کسب کنند که این امتیازها براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان فرانسه و غیره تعیین می‌شوند. زبان رسمی در این استان، زبان فرانسه است و کسانی که به این زبان تسلط دارند، شانس خوبی برای تایید درخواست مهاجرت به کانادا دارند. متقاضیان مهاجرت باید از تحصیلات دانشگاهی و سابقۀ کاری در تخصص‌هایی که موردنیاز استان کبک است، برخوردار باشند. ویزای دریافتی نیروی متخصص کبک، از نوع ویزای اقامت دائم است و افراد متقاضی (نیروی متخصص خارجی) برای کار در این استان، نیازی به جاب آفر ندارند.

 

ویزای استارتاپ

ویزای استارت‌آپ کانادا به کسانی داده می‌شود که یک ایدۀ استارت‌آپی آنها، حداقل یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی (تایید شده در برنامۀ ویزای استارت‌آپ کانادا) را جذب کرده باشد. مقدار سرمایه اگر از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تامین شود، دست‌کم 200000 دلار کانادا و اگر از سوی گروه‌های سرمایه‌گذار Angel تامین شود، حداقل 75000 دلار کانادا است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ و برخورداری از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه‌های زندگی در کشور کانادا از جمله شرایط دیگر جهت اخذ ویزای استارت‌آپی کانادا هستند. بهترین روش برای گرفتن این نوع ویزا که از نوع اقامت دائم است، گرفتن یک ویزای کاری شش ماهه، راه‌اندازی استارت‌آپ و اقدام برای دریافت اقامت دائم از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ است.

مهاجرت به مناطق کم جمعیت و شمالی

مهاجرت به مناطق شمالی، از نوع برنامه‌های مهاجرت استانی است. شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر، شهرهای دورافتادۀ شمالی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جزء این برنامه مهاجرتی استانی کانادا هستند.

تقاضا برای نیروی ماهر خارجی، تنها درصورتی باید انجام شود که نیروی کار محلی و بومی برای آن‌ کار نباشد. نیروهای ماهر خارجی که تمایل به کار در مناطق دورافتاده یا شمالی کانادا را دارند، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند.

روش های مهاجرت به کانادا به صورت مفصل تر شرح داده شده اند .

با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید اطلاعات کامل از آن روش بدست آورید. 

مزیت های مهاجرت به کانادامعایب مهاجرت به کانادا
کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بودهآب و هوای این کشور
امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش استمهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی طاقت‌فرسا دارد
کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستندمالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد
سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادانگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور
امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگیفاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده
اقتصاد کانادا در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشدهکانادا کشور ارزانی نیست

سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا

دولت کانادا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا سیستم دقیقی را طراحی کرده که به طور پیوسته با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیرو نیازهای این کشور تغییراتی دارند.

به طورکلی می توان گفت سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا در حال حاضر به دو بخش شایستگی ها و توانایی های فردی و دیگری سرمایه و قابلیت های مدیریتی تقسیم بندی می شود. در واقع دولت کانادا به دنبال جذب شهروندان جدیدی است که با قابلیت های فردی مثل تحصیلات عالی و سابقه کاری و یا با دارایی خود به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا کمک کنند. البته باید توجه کرد که جدا از روش های مهاجرت به کانادا که دولت فدرال اعلام می کند، استان های مختلف کانادا هر یک با توجه به شرایط و نیازهای خود شرایط متفاوتی را برای جذب شهروندان جدید اعلام می کنند.

تقسیم بندی دقیق تر روش های مهاجرت به کانادا

نیروی متخصص

از ابتدای سال ۲۰۱۵ برنامه اکسپرس اینتری کانادا Express Entry، بر اساس سیستم امتیاز دهی بر مبنای تحصیلات، سابقه کار، میزان سواد زبان انگلیسی و فرانسوی ، سن و تعدادی معیارهای دیگر، متقاضیان را ارزیابی کرده و طی یک سیستم کاملا رقابتی امتیاز شخص مبنای امکان مهاجرت به کانادا قرار می گیرد.

 

روش های سرمایه گزاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای جذب افرادی که امکان سرمایه گزاری دارند و می توانند مهارت های مدیریتی خود در ایجاد کسب و کار را به کانادا انتقال دهند برنامه مهاجرتی گسترده ای چه در بخش فدرال و چه استان ها طرح ریزی کرده است.

اسپانسرشیپ

افراد مقیم کانادا که بالای ۱۸ سال دارند می توانند با استفاده از سیستم اسپانسرشیپ برای مهاجرت عزیزان درجه یک خود اقدام کنند.

ارزان‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا

همان‌طور که برای همه واضح است روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در بخش‌های پیشین به معرفی مهمترین روش‌های مهاجرت به کانادا اشاره شد. ولی ممکن است برای اکثر افراد این سوال پیش آید که ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا کدام هستند؟ و آیا روشی وجود دارد که بتوان به واسطه آن با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای اخذ ویزا به هر روش مهاجرتی، فرد نیاز است هزینه‌هایی را پرداخت کند. ولی ممکن است هزینه تعدادی از روش‌های مهاجرت به کانادا نسبت به بقیه ارزان‌تر باشد. آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار پرکاربردترین و درعین حال ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا به شمار می‌روند. بنابراین لازم است که در این بخش به مقایسه این دو روش مهاجرت به کانادا پرداخته شود.

 

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار و‌ تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق کار با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی همچون اکسپرس اینتری (Express Entry)، اسکیل ورکر (Skill Worker)، کارآفرینی (Entrepreneur)، ثبت شرکت ( Company Registration)، خویش‌فرما (Self-employed) و امثال آن امکان‌پذیر است. در صورتی که فرد متقاضی قصد دارد از همان ابتدا از طریق مهاجرت کاری، اقامت کانادا را دریافت کند باید فرم اکسپرس اینتری را پر کرده و همه مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و ارسال کند. هزینه اکسپرس اینتری در حدود 1000 دلار خواهد بود. از طرف دیگر هزینه درخواست حق اقامت دائم کانادا بین 500 تا 700 دلار برآورد شده است. بنابراین جهت ثبت‌نام اولیه فرد باید چیزی حدود 1700 دلار هزینه نماید.

از طرف دیگر متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا باید یک درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا پر کرده و مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت کند که این مبلغ بستگی به نوع دانشگاه در کانادا دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌بایست هزینه دیگری معادل ۲۳۵ تا ۵۰۰ دلار بابت دریافت ویزای تحصیلی و انگشت‌نگاری بیومتریک پرداخت کند. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ملزم به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا است.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی و کاری کانادا

تمکن مالی از آن جهت برای سفارت کانادا و دپارتمان پذیرش دانشجو مهم است که نشان می‌دهد آیا دانشجو یا فرد متقاضی مهاجرت به کانادا توانایی تامین هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل و یا کار دارد یا نه؟ میزان نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا در حال حاضر به این شکل است که دانشجو و یا شاغل می‌بایست بتوانند ۱۰۰۰۰ دلار در سال برای تامین زندگی داشته باشد که این معادل ۸۳۳ دلار در هر ماه است. در صورتی که فرد به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کرده است ۴۰۰۰ دلار دیگر به نامه میزان تمکن مالی می‌بایست اضافه شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز درصورت حضور باید ۳۰۰۰ دلار به ازای هر فرزند اضافه ‌گردد.

درصورتی که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی و کاری قصد کار و سرمایه‌گذاری یا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های استان کبک فرانسوی زبان را داشته باشد، میزان نامه تمکن مالی متفاوت‌تری ارائه خواهد داد. به عنوان مثال فرد دانشجو یا شاغل می‌بایست در سال ۱۱۰۰۰ دلار در نامه تمکن مالی خود داشته باشد. در صورت همراه بردن خانواده برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۸۰۰ و برای افراد بالای ۱۸ سال ۵۳۰۰ دلار را باید در نامه تمکن مالی قید کند.

لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و هزینه‌هایی که در اینجا عنوان شد شامل شهریه تحصیلی دانشجویان نمی‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای بابت شهریه ترمی و یا سالانه دانشگاه مورد نظر خواهد بود. هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و برای مقاطع تکمیلی بین ۱۲ تا ۱۸ دلار در سال است. البته تحصیل در برخی رشته‌های پزشکی یا مدیریت خیلی بیشتر بوده و چیزی بین ۲۲ تا ۵۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

بنابراین با مقایسه‌ای که در اینجا انجام شد می‌توان نتیجه گرفت که بین روش‌های تحصیل و کار در کانادا، ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کاری خواهد بود. اما درصورتی که فرد موفق به دریافت بورسیه و یا فاند تحصیلی شود به‌طوری که همه هزینه‌های تحصیل رایگان باشد، در این صورت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا خواهد شد. ناگفته نماند که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا پس از تحصیل و کار، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی هستند.

 

بهترین روش‌های مهاجرت

بهترین روش‌های مهاجرت به خصوص مهاجرت به کانادا شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به‌خصوص مهاجرت به کانادا ثبت شرکت در این کشور است. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند کسب‌وکاری را در کشور کانادا آغاز کرده و یا شرکتی را خریداری کنند. مزیتی که ثبت شرکت در کانادا نسبت به بقیه روش‌های مهاجرت به کانادا دارد این است که سرمایه مشخص شده خاصی نیاز ندارد و افراد با هر سرمایه می‌توانند یک شرکت راه‌اندازی کنند. همچنین باید گفت که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت به دانش زبانی خاصی نیاز نخواهد داشت و تمامی مراحل ثبت شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال انجام می‌شود.

مهاجرت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تمکن مالی است. بدین معنی که شخصی با داشتن ثروت زیاد و تمکن مالی بالا، درصورت داشتن باقی شرایط مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای این کار اقدام کند. البته افراد در اینجا می‌بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارند و همه فاکتورهای مهاجرت را نیز داشته باشند. این افراد باید به دولت کانادا ثابت کنند که قصد هیچ‌گونه ضرر رساندن به این کشور را نداشته و تنها قصد آنها بهره گرفتن از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق اکسپرس اینتری است. البته کسب امتیاز در اکسپرس اینتری بسیار دشوار بوده و در صورتی‌که فرد هیچ‌گونه تخصص و مهارت خاصی نداشته باشد برای کسب امتیاز ملزم به ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و نمره زبان بالای ۷.۵ است. از همه مهمتر اینکه، سن فرد متقاضی می‌بایست کمتر از ۲۹ سال باشد و همچنین سه سال سابقه کاری نیز داشته باشد.

 

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. این روش در واقع برای ورزشکاران و هنرمندان قرار داده شده تا بتوانند در کشور کانادا به راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با حوزه ورزشکاری و هنر بپردازند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی نیازی به ارائه مدرک زبان با نمره بالا و یا سرمایه زیاد نیستند. البته دولت کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با این روش مهاجرت نشان می‌دهد.

 

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواهد بود. درخصوص کانادا، در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط در استان کبک وجود دارد ولی افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ویزای استارت‌آپ، کارآفرینی فدرال یا استانی و خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. به‌طورکلی اگر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا و یا هر کشور دیگری به صورت دقیق و اصولی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داد و فرد در طول مدت پنج سال می‌تواند به اقامت دائم کشور موردنظر دست یابد. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا استفاده از ویزای ۷۲۴ سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیوبرانزویک است. این روش تنها روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که مستقیماً اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به همه کشور‌های توسعه‌یافته نیازمند برخورداری از شرایطی خاص است، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر کاری برخورداری خود از این شرایط را مشخص کنند. آشنایی با شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کشور اروپا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری کار‌های اداری مهاجرت خود را انجام دهند. موارد بررسی شده در زیر تمام شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کانادا را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 1. عدم برخورداری از سوء پیشینه در کشور‌های دیگر و کشور مقصد
 2. برخورداری از تمکن مالی خوب با توجه به هدف از مهاجرت
 3. انگیزه‌نامه معقول و قوی
 4. برخورداری از مهارت در حوزه‌های مختلف
 5. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و زبان بومی کشور مورد نظر

مراحل دریافت ویزا برای مهاجرت و سفر به کانادا

یکی از اهداف مهمی که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند، مهاجرت به کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا است. البته باید به این نکته دقت کرد که مهاجرت به کشور‌ کانادا نیازمند گذر از مراحل مختلفی است. در صورتی که متقاضیان قبل از هر کاری با مراحل لازم برای مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها آشنایی داشته باشند، پروسه اداری مربوط به آن را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد. یکی از شرایط فوق‌العاده مهم برای زندگی در کشور‌ کانادا دریافت ویزای آن کشور است. این مدرک نوعی مجوز ورود و خروج به حساب می‌آید و به متقاضیان اجازه سفر به این کشور در هر زمانی را خواهد داد.

اولین مرحله برای دریافت ویزای کشور کانادا مشورت با وکلای متبحر هرمس اپلای است که هر آنچه را که متقاضیان باید درباره این موضوع بدانند به صورت کامل و اساسی توضیح می‌دهد. پس از این مرحله افراد باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را که توسط سفارت تعیین شده است، جمع‌آوری کنند. انجام صحیح این مرحله به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پروسه اداری مربوط به دریافت ویزا را با سرعت بیشتری طی کنند. در نهایت متقاضیان باید تمام مدارک جمع‌آوری شده را به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر ترجمه کرده و در زمانی معین آن را به سفارت تحویل دهند.

پی نوشت : لازم به ذکر است برای مهاجرت و برای سفر به کانادا در هر دو حالت شما باید ویزا کشور کانادا را دریافت کنید . البته ویزای توریستی کشور کانادا برای مسافرت به کانادا با ویزای مهاجرت و اقامت دائم متفاوت است .

اما اگر شرایط سفر را دارید قبل از مهاجرت حتما سفر به کانادا را تجربه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد 🙂

برای مهاجرت به کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

کسانی که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند باید در مرحله اول مدارک لازم برای آن را جمع‌آوری کنند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را به طور کامل و اساسی توضیح می‌دهد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 2. پر کردن فرم درخواست ویزا و پاسخ به همه سوالات آن به صورت صحیح
 3. دو قطعه عکس در ابعاد ۴*۳
 4. کپی از تمام صفحات پاسپورت
 5. اصل پاسپورت
 6. کپی از شناسنامه و کارت ملی
 7. اصل شناسنامه و کارت ملی
 8. رزومه کاری
 9. رزومه تحصیلی
 10. عدم سابقه قضایی
 11. کارت سلامت جسم و روان
 12. مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 13. گواهی تمکن مالی
 14. سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 15. انگیزه‌نامه قوی

یک متقاضی مجرد بدون همسر و فرزند باید حداقل 12960 دلار کانادا پس انداز داشته باشد تا بتواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. زوجینی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند باید مجموعاً چیزی در حدود 16350 دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

تمام متقاضیان با 6 فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند. این فاکتور ها شامل، سطح تحصیلات و زبان انگلیسی و یا فرانسوی، تجربه کاری، سن، داشتن پیشنهاد  کاری و  اینکه متقاضی تا چه حدی برای اقتصاد کانادا مفید است، می باشد.

ابتدا ببینید که آیا شرایط لازم را دارید، مدارک خود را جمع آوری کنید، مدارک خود را ثبت کنید و پذیرش خود را که دریافت کردید می توانید برای گرفتن ویزای مهاجرتی و اقامت کانادا اقدام کنید.

محدوده سنی مشخصی برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد اما کسانی که بین 25 تا 35 سال هستند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند.

ویزای تحصیلی 150 دلار، ویزای کاری 155 دلار و ویزای توریستی 100 دلار است.