شهروندی ترکیه

شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه

یکی از دغدغه های مهم ایرانیان برای مهاجرت به ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه است. هر ساله، هزاران نفر از اتباع خارجی تمایل دارند که برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند. تصمیم به اخذ شهروندی ترکیه می‌تواند برای افرادی که به این کشور احساس عمیقی دارند یا می‌خواهند در آن زندگی کنند، تصمیم مهمی باشد. این فرآیند ممکن است مدت طولانی نیاز داشته باشد، اما امکانات و فرصت‌هایی که ترکیه به شهروندان خود ارائه می‌دهد، این تصمیم را برای بسیاری از افراد جذاب می‌کند. بر اساس شرایط مختلف چند روش برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد که در اینجا به صفر تا صد این موضوع پرداخته ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

اخذ شهروندی و تابعیت کشور ترکیه یک موضوعی است که از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است. ترکیه به عنوان یک پل ارتباطی بین شرق و غرب، تاریخی دلنشین و فرهنگی متنوع دارد که مسافران به آن می‌آیند تا از جاذبه‌های گردشگری زیادی لذت ببرند. اما برخی افراد به دنبال اخذ شهروندی ترکیه بوده و به آنجا به عنوان خانه دوم خود نگاه می‌کنند. اگر شما بخواهید درخواست شهروندی ترکیه را بدهید باید شرایطی را دارا باشید تا دولت متقاعد شود به شما شهروندی این کشور را بدهد. شرایط به صورت زیر می باشد:

متقاضی باید به سن بلوغ رسیده باشد یا می تواند از طریق ولی قانونی خود اقدام نماید.

به مدت پنج سال بدون وقفه ساکن ترکیه باشد و حداقل ۱۸۰ روز در هر سال در ترکیه زندگی کرده باشد.

نداشتن بیماری که باعث تهدید بهداشت عمومی نگردد

در حد نیاز توانایی صحبت به زبان ترکی را داشته باشد

دارا بودن درآمد و یا حرفه ای که بتواند خود و اعضای خانواده خود را در ترکیه اداره کند

احترام به امنیت ملی و نظم عمومی

متقاضی باید اسنادی برای اثبات اقامت در ترکیه داشته باشد.

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

راه های اخذ شهروندی ترکیه

 • خرید ملک در ترکیه
 • تاسیس فعالیت تجاری در ترکیه
 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • نقل مکان به ترکیه برای فعالیت های تجاری یا کسب و کار
 • کار در ترکیه با اجازه کار
 • ازدواج با یک شهروند ترک
 • ارتباط نزدیک فامیلی با یک فردی که قبلا تابعیت ترکیه را به دست آورده است
 • اتمام تحصیل در ترکیه

فایل ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت و با شما مصاحبه می شود. اگر کمیسیون شما را تایید کند، فایل را به وزارت کشور ارسال می کنند. تصمیم برای شهروندی با وزارت کشور است. اگر تصمیم منفی باشد، فایل به فرماندار ارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی ترکیه

اسناد مورد نیاز ترکیه برای درخواست شهروندی کشور ترکیه:

 • اصل گذرنامه یا دیگر اسناد و مدارکی که تابعیت متقاضی را نشان دهد. در صورتی که متقاضی بدون تابعیت مشخصی است، گواهی و اسنادی که این مطلب را تایید کند.
 • شناسنامه
 • اجازه اقامت
 • اسناد و مدارکی که اخذ اولین تی آی ترکیه را تایید کنند، زمانهای خروج از ترکیه و تمام مدت زمان اقامت در ترکیه (مهر گذرنامه، اصل اجازه اقامت و فتوکپی)
 • اگر متقاضی ازدواج کرده است، اسناد و مدارک رسمی که هویت همسر و کودکان زیر سن قانونی را تایید کنند. ( سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)
 • اگر شما بستگانی در ترکیه دارید – کپی ازکارت شناسایی ترکی و آدرس در ترکیه را ارایه کنید.
 • تاییدیه درآمد
 • گواهی تایید توانایی متقاضی در زبان ترکی ( یک گواهی است که بخش کنسولی ترکیه بر اساس مصاحبه متقاضی صادر می کند)
 • ۴ قطعه عکس که در ۱ ماه گذشته گرفته شده است
 • داشتن بیمه
 • مدارکی دال بر تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی ترکیه

سوالاتی در مورد چگونگی اخذ شهروندی ترکیه

۱) از کجا باید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کرد؟

برنامه شهروندی ترکیه را خود شخص و یا وکیل قانونی وی می تواند از مرجع دولتی محل اقامت خود و یا مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور دریافت کند. درخواست از طریق پست پذیرفته نمی شود.

۲) بعد از ثبت درخواست شهروندی کشور ترکیه، چگونه می توانم متوجه شوم که درخواست من در چه مرحله ای است؟

شما می توانید اطلاعات آخرین وضعیت خود را با وارد کردن شماره پرونده و یا اطلاعات هویت خود از وب سایت دریافت کنید.

۳) آیا می توانم اطلاعات مربوط به شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کنم؟

در جمهوری ترکیه به اتباع خارجی یک شماره شناسایی ۱۱ رقمی داده می شود که با عدد ۹ شروع می شود مثل شماره ملی در ایران.

۴) دریافت شهروندی کشور ترکیه چه مدت طول می کشد؟

این فرایند در یک مدت زمان معقول بسته به نوع درخواست اقامت؛ ( اگر همه مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی کامل باشد) انجام می شود. در غیر اینصورت، اگر هر گونه مدرکی کم باشد، زمان متغیر است.

۵) آیا کسب تابعیت ترکیه از طریق مادر یا پدر امکان پذیر است؟

با توجه به ماده ۱ قانون شماره ۴۰۳ شهروندی ترکیه، افرادی که دارای مادر یا پدر ترک هستند، حق به دست آوردن تابعیت ترکیه را دارند.

۶) درخواست شهروندی من رد شده است، آیا می توانم دوباره درخواست کنم؟

بر اساس ضوابط قانون شماره ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه، شما می توانید دوباره تقاضای خود را به دفتر قانونی ترکیه در محل اقامت خود ارسال کنید.

۷) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را حفظ کرد در حالی که برای اخذ تابعیت کشور خارجی دیگری هم اقدام میکنیم؟

بله، اگر شما شرایط لازم برای گرفتن شهروندی یک دولت خارجی بطور مشخص در این مورد ترکیه را داشته باشید، شما هنوز می توانید شهروندی ترکیه خود را حفظ کنید.

۸) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را از طریق ازدواج با یک شهروند ترک بدست آورد؟

پس از ۳ سال از ازدواج با یک شهروند ترک و در حالی که در ترکیه زندگی می کنید، می توانید برای شهروندی ترکیه درخواست کنید.

۹) برای دریافت تابعیت ترکیه چه مدت باید در ترکیه زندگی کرد؟ در این دوره چه مدت میتوان از ترکیه خارج شد؟

اقامت بدون وقفه در ماده ۱۱ از قانون ۵۹۰۱ تعریف میشود. بر این اساس “اتباع خارجی برای کسب شهروندی ترکیه باید در ترکیه به مدت ۵ سال زندگی کنند و درصورتی که از شش ماه در دوره اقامت مورد نیاز درخواستشان تجاوز نکند، می توانند در خارج از ترکیه زندگی کنند.

۱۰) از کجا می توانم اجازه اقامت دریافت کنم؟

شما می توانید اجازه اقامت را از فرماندهی پلیس استانی و یا شهربانی در ترکیه دریافت کنید.

مزایای پاسپورت و شهروندی ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی این منطقه همان­طور که بیان شد، از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اگر به دنبال دریافت پاسپورت این کشور باشید، حتماً برای شما این سؤال پیش می‌آید که پس از فراهم ساختن تمام شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه چه فوایدی نصیب من می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

مزایای پاسپورت و شهروندی ترکیه

کشورهایی که بدون ویزا می توانید به آنها سفر کنید

شما با داشتن ویزای ترکیه می‌توانید به ۷۲ کشور سفر داشته باشید آن هم بدون اینکه نیاز باشد مجدد ویزا بگیرید. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در ۳۵ کشور مختلف پس از رسیدن به مقصد ویزا بگیرید. در کشور ترکیه شما امکان دریافت ویزای الکترونیک را نیز دارید که این ویزا به شهروندان ترکیه امکان می‌دهد قبل از سفر به صورت آنلاین به ویزای خود دسترسی داشته باشند.

مزایایی که شهروندی ترکیه برای شما به همراه دارد

شما می‌توانید از خدمات رایگانی که در حوزه تحصیلات و سلامت که به شهروندان این کشور ارائه می‌شود، استفاده کنید. همچنین تمام حقوق کامل شهروندی از جمله حق رأی دادن و امکان کاندید شدن در انتخابات برای شما فراهم می‌شود. باید بدانید روند شهروند شدن در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر پیچیده نیست و تنها به چند ماه زمان نیاز دارید.

اگر شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه را داشته باشید، پاسپورت این منطقه به شما داده می‌شود. پاسپورت کشور ترکیه به شکل‌های مختلفی برای شما مطلوب و مفید خواهد بود، از جمله اینکه می‌توانید راهی سریع و آسان برای سفر به بسیاری از کشورها داشته باشید.

پاسپورت ترکیه در بین پاسپورت‌های جهان در رتبه بالایی قرار دارد و نیازی نیست قبل از ۱۰ سال دوباره پاسپورت خود را تمدید کنید. افرادی که پاسپورت ترکیه را دارند، می‌توانند هر زمان که خواستند به این کشور سفر کنند. این پاسپورت به شما امکان دریافت ویزای c-2 را می‌دهد که به کمک این ویزا می‌توانید به مدت ۹۰ روز به نقاط شنگن وارد شوید و اقامت داشته باشید.

هزینه اخذ شهروندی ترکیه

برای دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور چندین راه مختلف پیش رو دارید که ساده‌ ترین آن دریافت شهروندی از طریق سرمایه‌ گذاری است. در کنار آماده سازی تمام مدارک و شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه شما نیاز به تأمین سرمایه خاصی برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌ گذاری دارید. برنامه سرمایه‌ گذاری یکی از مشهورترین راه‌های دریافت اقامت در میان افرادی است که قصد سکونت در ترکیه را دارند.

شما می‌توانید با سرمایه‌ گذاری حداقل ۴۰۰ هزار دلار در اقتصاد این کشور، شهروند ترکیه شوید. این مبلغ را می‌توانید به ۵ شکل در این کشور سرمایه‌ گذاری کنید، از جمله اینکه می‌توانید در آنجا یک ملک بخرید یا در یک حساب بانکی در کشور ترکیه پس‌ انداز کنید. رشد قیمت ملک در سال ۲۰۲۱ در ترکیه سالانه چیزی حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد بوده است.

هزینه اخذ شهروندی ترکیه

 مراحل درخواست شهروندی ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور می‌تواند برای شما بدون داشتن اطلاعات کافی فرایند پیچیده‌ای باشد؛ به همین دلیل بهتر است ابتدا با گروه‌های مشاوره مهاجرت مشورت داشته باشید. مؤسسه هرمس اپلای با بیش از ۲۸۰ پرونده موفق مهاجرتی می‌تواند در طول این روند همراه شما باشد. برای آشنایی کلی با مراحل درخواست شهروندی ترکیه چند نکته را باید بدانید. اولین گام برای دریافت شهروندی این کشور، آشنایی با شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه است.

شما باید روش مهاجرت خود را انتخاب کنید و بر اساس آن مدارک مورد نیاز را آماده سازید. یک چک لیست کامل از مدارکی که باید تهیه کنید به شما داده می‌شود و لازم است قبل از درخواست تمام آن‌ها را جمع‌ آوری کنید. بعد از آماده‌سازی مدارکی که برای دریافت اجازه اقامت در این کشور نیاز دارید، آن‌ها را ارسال کنید. در صورت کامل بودن مدارک به شما اجازه اقامت در ترکیه داده می‌شود. بعد از مدت زمان کافی می‌ توانید درخواست شهروندی این کشور را داشته باشید و در نهایت به شما پاسپورت ترکیه داده می‌شود.

درخواست شهروندی ترکیه

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

زندگی کردن در ترکیه از طریق اقامت‌های کوتاه مدت (مثل اجاره خانه) با شهروند ترکیه‌ شدن کاملا با این موضوع تفاوت دارد.

همراه شما تا اخذ شهروندی ترکیه

آنچه در مطالب این مقاله گفته شد در رابطه با نحوه اخذ شهروندی کشور ترکیه بود. این کشور با توجه به سطح رفاه اجتماعی و شاخص های اقتصادی، همچنین سیستم خوب آموزشی و اقلیم خوش آب و هوا، مقصد بسیاری از افراد متقاضی امر مهاجرت می باشد. برای سوالات بیشتر و دریافت توضیحات تکمیلی میتوانید با کارشناسان هرمس اپلای تماس بگیرید. ما شما را در روند اخذ تابعیت کشور ترکیه همراهی می کنیم تا در سریع ترین زمان ممکن شهروند ترکیه شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
از کجا باید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کرد؟
برنامه شهروندی ترکیه را خود شخص و یا وکیل قانونی وی می تواند از مرجع دولتی محل اقامت خود و یا مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور دریافت کند. درخواست از طریق پست پذیرفته نمی شود.
۲) بعد از ثبت درخواست شهروندی کشور ترکیه، چگونه می توانم متوجه شوم که درخواست من در چه مرحله ای است؟
شما می توانید اطلاعات آخرین وضعیت خود را با وارد کردن شماره پرونده و یا اطلاعات هویت خود از وب سایت دریافت کنید.
۳) آیا می توانم اطلاعات مربوط به شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کنم؟
در جمهوری ترکیه به اتباع خارجی یک شماره شناسایی ۱۱ رقمی داده می شود که با عدد ۹ شروع می شود مثل شماره ملی در ایران.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای