تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

صنعت پزشکی در ترکیه بسیار پیشرفته می باشد. بیشتر دانش آموزان موفق در ترکیه برای تحصیلات دانشگاهی خود، پزشکی و دندانپزشکی را انتخاب می کنند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به دلیل حقوق های بالا و میزان بالای استخدام، در زمینه دانشجو و کیفیت آموزش در رتبه بسیار بالایی قرار دارد.

تعداد زیادی از پزشکان مشهور در ترکیه وجود دارند که آموزش اولیه خود را در ترکیه دیده اند و تحصیلات خود را به عنوان متخصص در کشورهای خارجی ادامه داده اند. ترکیه به عنوان کشوری که پزشکان لایقی تربیت می کند شناخته شده است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هماهنگ با آموزش عملی و تحقیق در بیمارستان ها ارائه می شود تا دانشجویان بتوانند تجربه ارزشمندی را کسب کنند.

دانشجویان قبل از فارغ التحصیلی شروع به کار و کسب تجربه در بیمارستان ها می کنند. برای مثال یک دانشجوی پزشکی در ترکیه، ابتدا یک دوره تحصیلی 4 ساله در دانشگاه را به اتمام می رساند و سپس دوره انترنی را در بیمارستان می گذراند و پس از دو سال به عنوان یک پزشک دارای سابقه فارغ التحصیل می شود. این دانشجویان سپس زمینه تخصصی خود را انتخاب می کنند (مانند نورولوژی، اورولوژی و …). 

بسیاری از دانشگاه های دولتی و همچنین دانشگاه های خصوصی دوره های به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. اما به خاطر داشته باشید که شما از سال چهارم با بیماران زیادی سر و کار خواهید داشت و مجبور خواهید بود که با آنان به زبان ترکی صحبت کنید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل می شوند به پزشک بین المللی تبدیل می شوند. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه حدودا 1000 تا 2000 دلار در سال می باشد. این مبلغ در دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر است و می تواند به 20000 دلار در ماه برسد. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه امکانات عالی و تجهیزات پزشکی پیشرفته ای دارند. همچنین هزینه روزمره زندگی در کشور ترکیه برای دانشجویان خارجی در یک ماه چیزی حدود 400 تا 500 دلار می باشد.

جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه شما باید آزمون YOS را بگذرانید. آزمون YOS، آزمون ورودی دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد. در اکثر موارد این آزمون از دو بخش تشکیل شده است. قسمت اول شامل 80 سوال است که دارای 45 سوال هوش و 35 سوال ریاضی می باشد. توضیحات این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد و مدت زمان آن 90 دقیقه است. قسمت دوم آزمون مربوط به مهارت در زبان ترکی می باشد که 60 دقیقه به طول می انجامد.

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه

دانشگاه کوچ – دانشگاه حاجت تپه – دانشگاه استانبول – دانشگاه آنکارا – دانشگاه اژه – دانشگاه آتاتورک

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

📌 فرم تقاضا

📌 کپی یک کارت شناسایی معتبر (پاسپورت، شناسنامه، …)

📌 یک قطعه عکس پاسپورت

برای اخذ مدرک کارشناسی

برای اخذ مدارک ارشد و دکترا

  • کپی مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرکی که نشان دهد شما دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید.
  • رونوشت رسمی دبیرستان (شامل دوره های طی شده و نمرات مربوطه)
  •  
  • کپی مدرک کارشناسی یا مدرکی که نشان دهد شما دانش آموز سال آخر کارشناسی هستید.
  • رونوشت رسمی دوره کارشناسی (شامل دوره های طی شده و نمرات مربوطه)

مقاله پیشنهادی : اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

سوالات متداول

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل می شوند به پزشک بین المللی تبدیل می شوند. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه حدودا 1000 تا 2000 دلار در سال می باشد. این مبلغ در دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر است و می تواند به 20000 دلار در ماه برسد.

دانشگاه کوچ – دانشگاه حاجت تپه – دانشگاه استانبول – دانشگاه آنکارا – دانشگاه اژه – دانشگاه آتاتورک

اگر سوالی داشتید که در این مقاله به پاسخ خود نرسیده اید فورا با مشاوران هرمس اپلای تماس بگیرید.

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات پیشنهادی :

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار