دندانپزشک

فرصت استثنایی مهاجرت به ترکیه!

یکی از 1000 دندانپزشکی باشید که به ترکیه اعزام می شوند

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در یک نگاه

دندانپزشکی یکی از شاخه‌های محبوب پزشکی است که علاوه بر وجه اجتماعی، درآمد بالایی هم دارد. به‌علاوه، این رشته دارای بازار کار بسیار خوبی است و در همه کشورهای جهان، دندانپزشکان بیکار نمی‌مانند. از طرف دیگر، کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و برخورداری از شرایط مناسب زندگی، یکی از مقاصد مناسب برای ادامه تحصیل است. بنابراین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه یک فرصت عالی برای افرادی می‌باشد که قصد دارند بدون دردسرهای آزمون سراسری ایران، وارد این رشته شوند. اما دریافت ویزای تحصیلی این کشور به این آسانی ها نیست و مراحل زیادی دارد؛ به همین خاطر، افراد به کمک یک موسسه مهاجرتی معتبر و باسابقه مانند هرمس اپلای برای پیش‌بردن سریع‌تر مراحل مهاجرت تحصیلی خود نیاز دارند. پیشنهاد می کنیم برای این که با شرایط دقیق و باجزئیات تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بیشتر آشنا شوید، حتماً از مشاورین خبره و حرفه ای ما مشاوره رایگان بگیرید.

تخصصی ترین مرجع مهاجرت تحصیلی و مجری 0 تا 100 امور آن

با بیش از 10 سال سابقه امور مهاجرتی

بیش از 2950 پرونده موفق

به همراه وکلای مهاجرتی خبره و عقد قرار داد

لوگو هرمس اپلای
مشاور هرمس اپلای

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی هر بخش کلیک کنید

آینده تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مدرک دندانپزشکی ترکیه در ایران، کشورهای اروپایی و آمریکایی و بسیاری از نقاط دیگر دنیا دارای اعتبار است. به‌ همین دلیل، پس از تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی این امکان را دارید که علاوه بر خود ترکیه، در کشورهای دیگر هم به‌ عنوان دندانپزشک کار کنید. برای این‌که کار خود را به‌ عنوان دندانپزشک در ترکیه شروع نمایید، باید ابتدا عضو انجمن دندانپزشکان ترکیه شوید و مجوز کار بگیرید. بعد از گرفتن مجوز کار، هم می‌توانید برای گرفتن جواز مطب اقدام کنید و هم می‌توانید در کلینیک‌های دولتی یا خصوصی این کشور مشغول به‌کار شوید. 

چرا تحصیل دندانپزشکی در ترکیه؟

امکان کار در زمان تحصیل (30 ساعت کار در هفته)

پذیرش آسان‌تر نسبت به دانشگاه‌های اروپایی، آمریکایی

برخورداری از لابراتوارها و کلینیک‌های آموزشی مجهز

برخورداری از مزایای کارت دانشجویی

زندگی در کنار مردمانی مهمان‌نواز و خونگرم

شهریه و هزینه زندگی پائین‌تر نسبت به دانشگاه‌های اروپایی

صدور راحت‌تر ویزا نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکایی

امکان دریافت بورسیه‌های مختلف تحصیلی

برخورداری از بیمه دانشجویی و هزینه درمان رایگان

مشابهت‌های فرهنگی و دینی زیاد کشور ترکیه با کشور ایران

کیفیت و سطح آموزشی بالا نسبت به کشورهای منطقه

اعتبار بین‌المللی مدرک دندانپزشکی دانشگاه‌های ترکیه

امکان دریافت اقامت کاری ترکیه بعد از فارغ‌التحصیلی

فاصله نزدیک با ایران و سهولت در رفت و آمد

وجود فرصت‌های شغلی بیشتر نسبت به کشورهای اروپایی

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه از موسسه معتبر کمک بگیرید

پروسه مهاجرتی پروسه ای بسیار مهم است، چون افرادی که قصد مهاجرت دارند تمامی برنامه های زندگی و مالی خود را بر اساس این اتفاق برنامه ریزی می کنند پس پیدا کردن یک موسسه مهاجرتی بین المللی که حافظ منافع شما باشد و متعهد گردد که پروسه مهاجرتی شما را با موفقیت به پایان رساند بسیار سخت است. تیم مهاجرتی هرمس اپلای با تکیه بر پرونده های موفق قبلی شما را به رویاهایتان نزدیک می کند.

تیم مشاوره هرمس اپلای
پرستاری در آلمان

روش‌های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

اولین کالج دندان‌پزشکی کشور ترکیه در سال 1908 تاسیس شد. تعداد کل این کالج‌ها در سال 2002 به 18 دانشکده رسید، اما این تعداد در 15 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. هم‌اکنون، در سرتاسر کشور ترکیه 84 دانشکده دندان‌پزشکی وجود دارد. برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دو راه پیش رو دارید:

 1. برخی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، دانشجویان خود را بدون آزمون ورودی پذیرش می‌کنند و رشته دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های خصوصی این کشور، به هر دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود. در نتیجه، برای پذیرش، نیاز به مدرک زبان ترکی نخواهید داشت.
 2. اگر می‌خواهید این رشته را در دانشگاه‌های دولتی این کشور ادامه دهید، باید در آزمون ورودی YOS یا SAT قبول شوید. هر دانشگاه، آزمون ورودی جداگانه‌ای دارد که سالانه برگزار می‌شود.

آزمون YOS برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

آزمون YOS، دو بخش دارد که شامل ارزیابی مهارت‌های پایه و ارزیابی مهارت در زبان ترکی می‌شود. به‌ طور کلی، بخش ارزیابی مهارت‌های پایه، 80 سؤال دارد که باید ظرف 90 دقیقه پاسخ داده شوند. هر دانشگاه، آزمون YOS مخصوص به خود را برگزار می‌کند و محتوای سؤالات مطرح شده آزمون‌های آنها، متفاوت هستند. معمولاً سؤالات در زمینه هوش، ریاضی و هندسه مطرح می‌شوند. بخش دوم، به ارزیابی زبان ترکی اختصاص دارد که مدت زمان آن 60 دقیقه است.

آزمون YOS، نمره منفی دارد. به این صورت که به ازای هر 4 سؤال که اشتباه جواب دهید، 1 نمره از شما کسر خواهد شد. برای قبولی در رشته‌های دندانپزشکی دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید از بخش اول آزمون YOS حداقل نمره 40 را در کسب کنید. نمره زبان ترکی در این آزمون با A، B و C مشخص می‌شود.

هر دانشگاه، معمولاً 2 بار در سال، آزمون YOS را برای متقاضیان برگزار می‌کند. چنانچه نمره زبان ترکی شما کافی نباشد، باید قبل از شروع دوره اصلی دندانپزشکی، در دوره‌های پیش‌آمادگی زبان شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. مدت این دوره، معمولاً شش ماه است.

آزمون SAT برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

معیار پذیرش در برخی از دانشگاه‌های ترکیه که رشته‌ها را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند، آزمونی به نام SAT است. این آزمون به زبان ترکی و انگلیسی برگزار می‌گردد و مهارت شما در زبان انگلیسی نیز سنجیده می‌شود و 1600 نمره دارد. آزمون SAT، بیش از 7 بار در سال برگزار می‌شود و هزینه آن، 47.50 تا 64.50 دلار است. آزمون SAT، 5 سال اعتبار دارد و شامل چندین بخش است.

 • بخش جامع: در این بخش مهارت شما در زمینه درک مفاهیم و اطلاعات و نحوه استفاده از آنها سنجیده می‌شود.
 • بخش ارزیابی زبان و رایتینگ: در این بخش‌، مهارت‌های زبانی و پیدا کردن اشتباهات نگارشی و لغوی ارزیابی می‌شوند.
 • بخش ریاضیات: در این بخش، مهارت‌های شما در زمینه علوم ریاضی، هندسه، جبر، آمار و احتمال ارزیابی می‌شوند.
 • بخش مقاله‌نویسی: پاسخ به این قسمت از آزمون SAT، اختیاری است. شرکت‌کننده 50 دقیقه فرصت دارد تا درباره موضوعاتی که مرتبط با تجربه شخصی یا نقطه نظرات او نیستند، یک مقاله بنویسد. نمره این بخش جداگانه حساب می‌شود که رقمی بین 1 تا 6 است.
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

برای افرادی که قصد دارند بعد از گرفتن مدرک دیپلم، تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه را شروع کنند، گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی الزامی است. برای گرفتن تخصص دندانپزشکی، افرادی که مدرک دندانپزشکی عمومی از کشورهای دیگر دارند هم می‌توانند اقدام کنند. برای درک بهتر این موضوع توضیحات دندانپزشکی عمومی و تخصصی را برای شما شرح می دهیم.

دندانپزشکی عمومی

دوره‌ دندانپزشکی عمومی در ترکیه، 5 ساله است. در 2 سال اول، دانشجویان علوم پایه شامل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و همچنین علوم پایه پزشکی مانند آناتومی و فیزیولوژی را می‌آموزند. 

از سال سوم دانشجو، کار با مواد دندانپزشکی را شروع می‌کند. درمان ترمیمی دندان، علوم بهداشتی و کاربردهای کامپیوتری و پرتودرمانی دهان و دندان از جمله آموزش‌های پایه‌ای هستند که دانشجو در این سال فرا می‌گیرد. دو سال آخر نیز به کسب مهارت‌های عملی دندانپزشکی اختصاص داده شده است. 

بعد از اتمام دوره 5 سال دندانپزشکی عمومی، دانشجو می‌تواند برای تخصص اقدام کند. البته اگر مدرک دندانپزشکی عمومی خود را از دانشگاه‌های ایران یا هر کشور دیگر هم گرفته باشید، می‌توانید در ترکیه تخصص بخوانید. هر دوره تخصصی حدود 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

دندانپزشکی تخصصی

مهارت‌هایی که در طول تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید کسب کنید

مهارت کامل در استفاده از دست‌ها و انگشتان

یک دندانپزشک باید بتواند از توانایی دست‌ها و انگشتان خود برای قرار دادن مواد دندانپزشکی در جای مورد نظر در دهان بیمار استفاده کند.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

قدرت بالا در تفکیک رنگ‌ها

توانایی شناسایی و تفکیک رنگ‌ها اهمیت زیادی در دندانپزشکی دارد. برخی از تفاوت‌ها که در زندگی روزمره به ‌چشم نمی‌آیند، در عملکرد دندانپزشک، اثری حیاتی دارند.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

توانایی توسعه و ابداع تکنیک‌های دندانپزشکی

دندانپزشک علاوه بر تسلط به روش‌هایی که به او آموزش داده شده‌اند، باید قادر به ابداع روش‌های جدید برای رفع رویدادهای ناگهانی نیز باشد.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

مدیریت زمان و مدیریت بحران

دندانپزشک باید بتواند در کمترین زمان با بهترین نتیجه، درمان را انجام دهد و بیش از اندازه بیمار خود را معطل نکند.

اخذ آسان پذیرش دانشگاه‌های ترکیه با کمک هرمس اپلای

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به نسبت دانشگاه‌ها و کالج‌های دیگر در اتحادیه اروپا سخت تر است. این به آن معنی است که بدون کمک وکلای مهاجرتی نمی‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای به این کشور سفر کنید و تحصیلات خود را شروع کنید. بلکه شرایط و مدارک مورد نیاز این کشور به طور کلی روند سریع‌تر و راحت‌تری را طی می‌کنند و شانس شما برای کسب تجربه ناب تحصیل در خارج از کشور بسیار بالاتر خواهد بود. برای اینکه خیالتان بابت اخذ ویزا و پذیرش بهترین دانشگاه‌های مجاری راحت باشد، به صفحه درستی آمده‌اید؛ کافیست همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی مشخصات‌تان را برای مشاورین ما در هرمس اپلای ارسال کنید تا پرونده مهاجری‌تان هرچه سریع‌تر به جریان بیافتد.

محدودیت سنی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه، هیچ محدودیت حداکثری سنی در نظر گرفته نشده است. اما برخی دانشگاه‌ها محدودیت سنی حداقلی 17 سال را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. در واقع، هر فردی که از تمکن مالی کافی برای تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه برخوردار باشد، می‌تواند برای آن اقدام نماید. البته به ‌شرطی که در آزمون ورودی دانشگاه‌ها قبول شود.

محدودیت سنی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

پیش‌نیازهای زبان برای تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

در بیشتر دانشگاه‌های کشور ترکیه، دوره‌های دندانپزشکی به زبان ترکی برگزار می‌شوند. اما برخی دانشگاه‌های خصوصی، این رشته را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. شهریه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی هستند، حدود 10% بیشتر است. برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید بعد از قبولی در کالج، در آزمون زبان (ترکی یا انگلیسی) قبول شوید. همچنین، می‌توانید یک دوره زبان‌آموزی را قبل از شروع دوره اصلی بگذرانید. اگر مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل یا تومر زبان ترکی (TOMER-Turkish) دارید، نیازی به شرکت در آزمون زبان نیست. البته حتی برای کسانی ‌که در دوره‌های دندانپزشکی به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، آشنایی با زبان ترکی مهم است.

بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

در لیست زیر بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه را به همراه زبان تدریس آن که بخش مهمی از تصمیم و انتخاب شما برای تحصیل در آن دانشگاه می باشد برایتان بیان کرده ایم که تصمیم گیری دقیق تر و ساده تری داشته باشید.

نام دانشگاهنوع دانشگاهزبان تدریس
Yeditepe Üniversitesiخصوصیانگلیسی
Bezm-İ Âlem Vakif Üniversitesiخصوصیترکی
Hacettepe Üniversitesiدولتیترکی
İstanbul Üniversitesiدولتیترکی
Başkent Üniversitesiخصوصیترکی
İstanbul Medipol Üniversitesiخصوصیانگیسی + ترکی
Ege Üniversitesiدولتیترکی
Marmara Üniversitesiدولتیترکی
Ankara Üniversitesiدولتیترکی
Okan Üniversitesiدولتیترکی
Gazi Üniversitesiدولتیترکی
Akdeniz Üniversitesiدولتیترکی
Eskişehir Osmangazi Üniversitesiدولتیترکی
Biruni Üniversitesiخصوصیترکی
Sağlik Bilimleri Üniversitesiدولتیترکی
Beykent Üniversitesiخصوصیترکی
İzmir Katip Çelebi Üniversitesiدولتیانگلیسی + ترکی
Ankara Yildirim Beyazit Üniversitesiدولتیترکی
Okan Üniversitesiخصوصیانگلیسی
İstanbul Aydin Üniversitesiخصوصیانگلیسی + ترکی
Kocaeli Üniversitesiدولتیترکی
Çukurova Üniversitesiدولتیترکی
İstanbul Yeni Yüzyil Üniversitesiخصوصیترکی
Selçuk Üniversitesiدولتیترکی
Altinbaş Üniversitesiخصوصیانگلیسی + ترکی
Erciyes Üniversitesiدولتیترکی
Ondokuz Mayis Üniversitesiدولتیترکی
Adnan Menderes Üniversitesiدولتیترکی
Mersin Üniversitesiدولتیترکی
Pamukkale Üniversitesiدولتیترکی
Gaziantep Üniversitesiدولتیترکی
Süleyman Demirel Üniversitesiدولتیترکی
Trakya Üniversitesiدولتیترکی
Abant İzzet Baysal Üniversitesiدولتیترکی
Necmettin Erbakan Üniversitesiدولتیترکی
Karadeniz Teknik Üniversitesiدولتیترکی
İnönü Üniversitesiدولتیترکی
Kirikkale Üniversitesiدولتیترکی
Uşak Üniversitesiدولتیترکی
Bülent Ecevit Üniversitesiدولتیترکی
Mustafa Kemal Üniversitesiدولتیترکی
Ordu Üniversitesiدولتیترکی
Cumhuriyet Üniversitesiدولتیترکی
Atatürk Üniversitesiدولتیترکی
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesiدولتیترکی
Gaziosmanpaşa Üniversitesiدولتیترکی
Firat Üniversitesiدولتیترکی
Adiyaman Üniversitesiدولتیترکی
Van Yüzüncü Yil Üniversitesiدولتیترکی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

همه دانشجویان بین‌المللی ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه، چه دولتی و چه خصوصی هستند. اما شهریه دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی، سالانه 1000 تا 3000 دلار می‌باشد. شهریه دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز بین 10000 تا 25000 دلار در سال برآورد می‌شود. دقت داشته باشید که به جز شهریه دانشگاه، به‌ طور متوسط، یک دانشجوی دندانپزشکی عمومی در ترکیه، مبلغی حدود 220 تا 330 یورو را صرف خرید مواد و ابزارهای موردنیاز خود در دوره‌های آموزشی می‌کند. در جدول رو به رو هزینه تحصیل دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های خوب این کشور ارائه شده‌ است.

 • Ankara University: مبلغ 3158 دلار آمریکا
 • Marmara University: مبلغ 5000 دلار آمریکا
 • Istanbul University – Cerrahpasa: مبلغ 1835 دلار آمریکا
 • Yeditepe University: مبلغ 27500 دلار آمریکا
 • Bahcesehir University: مبلغ 20000 دلار آمریکا
 • Istanbul Aydin University: مبلغ 17500 دلار آمریکا
 • EMU University: مبلغ 18250 دلار آمریکا

به جز این موارد، هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار مقرون ‌به ‌صرفه‌تر است. البته برخی شهرها مانند استانبول گران‌تر از شهرهایی مانند آنکارا هستند. به ‌طور کلی، هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در ترکیه، مبلغی در حدود 1200 تا 1600 لیر است. هزینه اسکان ماهانه بسته به نوع مسکن (خوابگاه یا خارج خوابگاه)، 350 تا 1300 لیر در ماه تمام می‌شود. برای غذا و لباس نیز، مبلغی بین 450 تا 600 لیر کفایت می‌کند. با این حال، همه هزینه‌ها به سبک زندگی و میزان خرجی که می‌کنید، بستگی خواهد داشت.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مراحل مهاجرت برای تحصیل دندانپزشکی به ترکیه با هرمس اپلای

1. بررسی شرایط

در مرحله اول، شما با پشتیبانان متخصص تیم ما ارتباط برقرار می‌کنید و آن ها، شرایط شما را بررسی می‌کنند که آیا امکان دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را دارید یا خیر؟

2. تهیه مدارک

در صورتی که شرایط شما تأیید شد، باید مدارکی را که از شما خواسته می‌شود (و در بالا هم بیان شد) به همراه برخی فرم ها تکمیل نمایید.

3. تکمیل کارها توسط هرمس اپلای

در آخر کارشناسان مجموعه هرمس اپلای تمام کارهای دشوار مربوطه نظیر دریافت ویزا و ثبت نام شما در دانشگاه های مورد تایید ترکیه را انجام خواهند داد و شما دچار هیچ سختی نخواهید شد.

سوالاتی که کلاینت های قبلی پرسیده اند

تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه مزایای بسیار زیادی از جمله: شهریه و هزینه زندگی پائین‌تر نسبت به دانشگاه‌های اروپایی، کیفیت و سطح آموزشی بالا نسبت به کشورهای منطقه، اعتبار بین‌المللی مدرک دندانپزشکی دانشگاه‌های ترکیه دارد که آن ها را در این مطلب به طور کامل بررسی کرده ایم.

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دو راه پیش رو دارید: تحصیل در دانشگاه های خصوصی و ورود بدون آزمون، تحصیل در دانشگاه های دولتی و ورود با 2 آزمون

دوره‌ دندانپزشکی عمومی در ترکیه، ۵ ساله است. بعد از اتمام دوره ۵ سال دندانپزشکی عمومی، دانشجو می‌تواند برای تخصص اقدام کند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مشاورهای هرمس اپلای