دوره یوس (YOS) ترکیه

دوره یوس (YOS) ترکیه

فرم درخواست مشاوره

وکتور

آشنایی بیشتر با آزمون یوس

ویدئوی زیر درباره آزمون یوس بیشتر به شما توضیح داده است که حتماً آن را هم مشاهده کنید.

ترکیه کشور فرا قاره ای جذابی است که در غرب آسیا و شرق اروپا واقع شده است. ترکیه به صورت دیوانه وار زیبا است. این کشور ۸۴ میلیونی از سه طرف با دریا احاطه شده است. با وجود داشتن آبهای شفاف، شهر های خارق العاده و روستاهای جذاب،. از بکرترین مناطق جهان محسوب می شود.ترکیه در کنار داشتن یکی از زیباترین طبیعت های جهان، دارای سامانه اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی بسیار قوی است که تمام این عوامل را مدیون یک سیستم آموزشی قوی می‌باشد. هر ساله بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان برای تکمیل تحصیلات خود ترکیه را به عنوان کشور مقصد انتخاب می‌کنند. هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و وجود دانشگاه هایی با کیفیت بالای آموزشی، ترکیه را به مقصد محبوبی برای دانشجویان در جهان تبدیل کرده است. چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی،پزشکی و پیراپزشکی را دارید باید آزمون یوس را با موفقیت سپری کنید.در این مقاله  ما با نگاهی جامع به تمام جوانب دوره یوس ترکیه پرداخته ایم تا در صورتی که شما متقاضی تحصیل در ترکیه هستید دانش کافی از این آزمون را کسب کنید.

دوره یوس در ترکیه

آزمون یوس (YOS) چیست ؟

وکتور

شما برای آنکه بتوانید در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازید لازم است که در ابتدا آزمون ورودی ملی که از داوطلبان بین المللی گرفته می‌شود با موفقیت بگذرانید. این آزمون، یوس (YOS) نام دارد که قدمت آن به سال 1981 میرسد. آزمون یوس در هر دانشگاه به صورت جداگانه طراحی و برگزار می‌شود. این آزمون دو بار در سال برگزار شده و شما با داشتن نمره یوس دانشگاه های دولتی غیر از آنکه می‌توانید در همان دانشگاه ثبت نام کنید این امکان نیز برای شما وجود دارد که در اکثر دانشگاه های خصوصی نیز مشغول به تحصیل شوید.

مدت اعتبار این آزمون دو سال می باشد بنابراین اگر شما بتوانید در آزمون یوس موفق شوید تنها دو سال زمان دارید که در دانشگاه مورد نظر خودپذیرش گرفته و ثبت نام کنید و در صورت عدم پذیرش و ثبت نام در دانشگاه پس از دو سال باید دوباره در این آزمون شرکت کنید. آزمون YOS  شامل بخش ریاضیات و هندسه و بخش هوش می باشد. لازم به ذکر است که هر دانشگاه آزمون یوس مجزا خودش را برگزار می کند وتنها سازمان مسئول این آزمون، مرکز سنجش و انتخاب دانشجو (YSYM) ترکیه است.

 
 
وکتور

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

چه شرایطی برای شرکت در آزمون یوس لازم است ؟

در ابتدا برای آنکه شما بتوانید در آزمون یوس شرکت کنید باید گواهی دیپلم داشته باشید و یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید. اما برای شرکت در این آزمون هیچگونه محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است و شما با هر سن و سالی میتوانید در این آزمون شرکت داشته باشید.

 

این آزمون تنها برای دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی ،پزشکی و پیراپزشکی در نظر گرفته شده است و اگر شما میخواهید که در مقاطع تحصیلات تکمیلیف ارشد و یا دکتری در ترکیه تحصیل کنید این آزمون شامل حال شما نمی‌شود.

 

هزینه زندگی مناسب

برای شرکت در این آزمون باید پاسپورت داشته باشید و در کشور دیگری پناهنده نباشید. همچنین اگر شما قبلا بورسیه دانشگاه های ترکیه را دریافت کرده باشید، نمی توانید در این آزمون مجدآ شرکت کنید.

حداقل نمره یوس برای ترکیه

حداقل نمره آزمون یوس چقدر است ؟

برای آنکه بتوانید با نمره آزمون یوس در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل شوید باید در این آزمون حداقل نمره اعلام شده توسط دانشگاه مقصد را کسب کنید .این نمره از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت می باشد و حداقل نمره مورد نیاز در رشته های مختاف متفاوت است اما بطور معمول باید به بیش از ۵۰% از سوالات آزمون پاسخ صحیح داده شود که این درصد در رشته هایی مانند پزشکی ،دندان پزشکی ،داروسازی و مهندسی معمولا بسیار بالاتر است.

آزمون یوس شامل چه سوالاتی است ؟

شما برای آنکه این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید  باید بتوانید سوالات ریاضی ، هندسه  و هوش را به خوبی پاسخ دهید. این آزمون از دو بخش اصلی ریاضی و هوش تشکیل شده است .تعداد سوالات این آزمون بین ۸۰ تا ۱۰۰ سوال و زمان پاسخگویی به سوالات ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه می باشد.تعداد دقیق سوالات و زمان پاسخگویی در سایت رسمی هر دانشگاه اعلام می گردد.

سوالات یوس بر خلاف کنکور در ایران که دارای چهار گزینه است شما باید از بین پنج گزینه جواب صحیح را انتخاب کنید. بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای سوالات اشتباه، نمره منفی در نظر میگیرند و شما به ازای چهار جواب غلط یک جواب صحیح خود را از دست خواهید داد. البته در این میان دانشگاه هایی هم هستند که برای سوالات غلط هیچ نمره منفی در نظر نمی‌گیرند. بهتر است پیش از آزمون خود در دانشگاه مورد نظر در این رابطه آگاهی کسب کنید.

آزمون یوس به چه زبانی است ؟

آزمون یوس هم اکنون به زبان های ترکی ،انگلیسی ،روسی و عربی برگزار می‌شود وبا توجه به دانش نسبی داوطلبان به زبان انگلیسی اکثر داوطلبان این آزمون را به زبان انگلیسی شرکت می کنند. شما میتوانید با دانشی اندکی به زبان ترکی یا انگلیسی مفهوم سوالات را متوجه شوید.

به علیت ماهیتی که آزمون یوس دارد و شامل سوالات ریاضی و هوش می‌باشد شاید لازم نباشد که شما به صورت کامل با زبان انگلیسی و ترکی آشنایی داشته باشید  و شما بسیاری از این سوالات را با دانستن کلمات ضروری درک خواهید کرد و در پاسخگویی به سوالات دچار مشکل نمی شوید.

آزمون یوس پیشتر به صورت عمومی در شهر های مهم ترکیه برگزار می‌شده است. در سیستم جدید، آزمون یوس در هر دانشگاه برگزار می‌شود. از این رو هر دانشگاه زمان و تاریخ مشخص خود را برای برگزاری آزمون یوس دارد. گرچه تاریخ دقیقی از آزمون یوس وجود ندارد اما بیشتر دانشگاه های ترکیه در سالهای گذشته در فصل بهار و از فروردین تا خرداد ماه آزمون یوس را برگزار کرده اند. اما در سال گذشته بدلیل وضعیت بوجود آماده در جهان بدلیل شیوع ویروس کرونا تاریخ این امتحان در دانشگاه های ترکیه بین خرداد تا شهریور و آذر ماه بوده است.

زمان برگزاری آزمون یوس
مکان برگزاری آزمون یوس

همانطور که اشاره شد آزمون یوس بصورت یکپارچه برگزار نمی‌شود و هر دانشکاه در ترکیه می‌تواند این آزمون را خود طراحی کرده و به صورت جداگانه در تاریخ مشخصی اقدام به برگزاری آزمون کند شما برای آنکه بتوانید مکان و تاریخ دقیق آزمون خود را بدانید بهتر است به سایت دانشگاه مد نظر خود مراجعه کنید. لازم به ذکر است که شما پس از تعیین مکان خود قادر نخواهید بود مکان آزمون یوس را تغییر دهید.

به علیت ماهیتی که آزمون یوس دارد و شامل سوالات ریاضی و هوش می‌باشد شاید لازم نباشد که شما به صورت کامل با زبان انگلیسی و ترکی آشنایی داشته باشید  و شما بسیاری از این سوالات را با دانستن کلمات ضروری درک خواهید کرد و در پاسخگویی به سوالات دچار مشکل نمی شوید.

متقاضیان ثبت نام در آزمون یوس باید درخواست خود را  به کارشناسان مهاجرتی ترکیه اطلاع دهید. متقاضیانی که مایل به شرکت در این آزمون هستند باید فرم خود را با توجه به اطلاعات درخواست شده توسط کارشناسان، ارائه دهند. متقاضیان (چه داخلی و چه خارج از کشور) باید شماره اتباع خارجی خود (Y.U) را بدست آورند و هزینه آزمون را پرداخت کنند تا بتوانند ثبت نام را انجام دهند. عدم ثبت نام در مدت مقرر و تحویل دستی هزینه و برگه ثبت نام به ÖSYM پذیرفته نخواهد شد.

ثبت نام در آزمون یوس ؟

هزینه آزمون یوس

آزمون یوس نیز مانند بسیاری از آزمونهای دیگر هم در ترکیه و هم در خارج از ترکیه با هزینه همراه است. در سالهای پیش، هزینه ثبت نام ۸۰ یورو می باشد.

نیم نگاهی به پرونده های مهاجرتی هرمس

پخش ویدیو
پخش ویدیو
نمایش ویدیو درباره جاب آفر پرستاری آلمان
نمایش ویدیو درباره جاب آفر پرستاری آلمان
نمایش ویدیو درباره آوسبیلدونگ آلمان

سوالات متداول:

نتیجه آزمون یوس چه زمانی اعلام می‌شود ؟

شما میتوانید نتیجه  آزمون یوس خود را حداکثر تا دو هفته پس از آزمون از طریق وب سایت www.osym.gov.tr دریافت کنید. همچنین در زمان مقرر شما میتوانید نتیجه آزمون خود را از طریق آدرس ایمیلتان مشاهده کنید. (پیش از سال 2008، نتایج صرفاً از طریق پست الکترونیکی به آدرس متقاضیان ارسال می شد، اما از سال 2008 در سایت ÖSYM نیز نتایج آزمون قابل مشاهده است).

کارت آزمون یوس چه زمانی صادر می‌شود ؟

معمولا یک هفته پیش از آزمون شما میتوانید کارت آزمون را دریافت کنید. اگر شما در ترکیه هستید باید به یکی از مراکزی که برای آزمون به شما معرفی شده است. مراجعه کرده و حضورا کارت خود را دریافت کنید. در روز آزمون شما باید به غیر از اینکه کارت ورود به جلسه پاسپورت و مدارک تولد خود را نیز به همراه داشته باشید. و مهر اجازه اقامت باید در پاسپورت شما زده شده باشد.

هزینه ازمون یوس چه مقدار می باشد؟

۸۰ یورو

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین

کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران هرمس اپلای فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

 
مشاور هرمس

مشاوره تخصصی رایگان

تیم موسسه مهاجرتی هرمس اپلای