تحصیل در سوئد

فرم درخواست مشاوره

پادکست در مورد سوئد و تحصیل در این کشور

در این مقاله به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک لازم برای تحصیل در سوئد در سال ۲۰۲۲ و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می پردازیم. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

در این پادکست شرایط کامل تحصیل در سوئد را بررسی میکنیم

چرا سوئد گزینه مناسب برای مهاجرت است؟

کشور سوئد یکی از کشور های مرفه در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد و با کشور های نروژ، فنلاند و دانمارک همسایه می باشد و جمعیت آن در حال حاضر به ده میلیون نفر می رسد. مساحت این کشور نیز نزدیک به ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع می باشد و واحد پول آن کرون می باشد.

همانطور که گفته شد این کشور یکی از کشور های پر درآمد و مرفه اروپا و جهان می باشد زیرا تورم آن تقریبا نزدیک به صفر می باشد و تقریبا جمعیت زیر خط فقر ندارد.

 تمامی این دلایل باعث شده که بسیاری از مردم تمایل به مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

سوئد یکی از کشور های مهاجر پذیر در اروپا می باشد به طوری که در سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۱۰۵ هزار نفر به این کشور مهاجرت کردند. یکی از راحت ترین راه های ورود به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل در سوئد می باشد که در ادامه به بررسی شرایط و راه های آن می پردازیم.

 
 

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

ویزای همراه دانشجو

اگر در یکی از دانشگاه های سوئد اجازه تحصیل بگیرید علاوه بر ویزایی که خودتان دریافت میکنید، میتوانید برای همراهان خود مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالتان ویزای همراه اخذ کنید.

 

اجازه ی کار برای دانشجو و همراهش

شما میتوانید ویزای دانشجویی هر کشوری را اخذ کنید و در بیشتر موارد در آن کشور کار کنید اما اجازه ی کار برای همراهتان وجود نخواهد داشت. اما از دیگر مزایای جذاب سوئد این است که دانشجو و همراهش اجازه ی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند.

 

تحصیل رایگان برای همراه دانشجو

در صورتی که شخص دانشجو هزنیه ی تحصیل ترم دوم خود را پرداخت کند، همراه او میتواند از تحصیل رایگان در سوئد بهره ببرد. همچنین در ترم اول تحصیل میتواند از کلاس های آموزش زبان سوئدی استفاده کند. این شرایط تحصیل رایگان همراه دانشجو برای فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو نیز صدق می‌کند.

بیمه درمانی

زمانی که به عنوان دانشجو اجازه اقامت ماهه در سوئد را اخذ کنید یا به عبارتی پذیرش دانشگاهی داشته باشید، میتوانید از امکان بیمه درمانی دانشگاه استفاده کنید البته اگر اجازه اقامتتان یک ساله یا بیشتر باشد همراهانتان نیز بیمه خواهند شد.

شرایط تحصیل در سوئد

زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی می باشد هر چند در گوشه کناره های آن به زبان های مختلفی مانند فنلاندی نیز صحبت می شود. این کشور در بخش آموزش نیز بسیار فعالیت می باشد به طوری که مدارس و دانشگاه های آن سطح علمی بسیار بالایی دارند.

در بخش آموزش عالی، کشور سوئد سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. زبان تحصیل در این کشور به مقطع مورد نظر بستگی دارد. هم اکنون نزدیک به ۹۰۰ برنامه در مقطع ارشد و ۱۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد که می توانید برای تحصیل در آن اقدام کنید.

همچنین در مقطع دکترا نیز تعداد زیادی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که این نشان از تعداد زیاد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارد. دانشگاه های سوئد تا چند وقت قبل به صورت رایگان دانشجو می پذیرفتند اما مدت چند سالی است که دانشگاه ها اقدام به دریافت شهریه می کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف در سوئد​

تحصیل در مقطع کارشناسی

همانطور که گفته شد هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد. در مقطع لیسانس زبان ارائه رشته ها سوئدی می باشد و لذا لازم است شما به این زبان مسلط باشید هرچند برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

مدت زمان تحصیل در این کشور در مقطع لیسانس بین ۳ تا ۴ سال می باشد و همانطور که گفته شد دانشگاه دارای شهریه می باشد که مقدار آن برای مقطع لیسانس بین ۸۰۰۰۰ کرون تا ۱۷۰۰۰۰ کرون در سال می باشد. این مقدار به شهر و دانشگاه بستگی دارد.

البته دانشجویان هفتگی ۲۰ ساعت اجازه کار دارند و با این مدت زمان می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند. به طور معمول نیز بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه نمی شود. ترم ها در این مقطع در ماه های سپتامبر و ژانویه شروع می شود و شما جهت تحصیل در سوئد و پذیرش گرفتن باید مدارکی را ارائه کنید.

دانشنامه و ریزنمرات دبیرستان با حداقل معدل ۱۶ و دانشنامه و ریزنمرات پیش دانشگاهی، مدرک زبان (حداقل آیلتس ۶ یا تافل ۷۵ یا مدرک زبان سوئدی ) ، رزومه و مدارک شناسایی را باید ارائه کنید. نکته حائز اهمیت این است که هزینه اپلیکیشن فی نیز در حدود ۹۰۰ کرون می باشد.

هم اکنون نزدیک به ۹۰۰ برنامه در مقطع ارشد وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی ارائه می شود. یکی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد مدت زمان آن است که ۱ تا ۲ سال می باشد ولی دارای شهریه می باشد که بسته به نوع رشته متفاوت است و از ۸۰ هزار کرون تا ۲۵۰ هزار کرون می باشد.

دانشجویان در این مقطع می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند ولی همچنان دانشجویان توانایی به انجام کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته می باشند. هم اکنون شروع کلاس های دانشگاه های سوئد بین آگوست و سپتامبر می باشد و ترم بعدی نیز بین ژانویه و فوریه است.

مدارک لازم جهت پذیرش کارشناسی ارشد شامل دانشنامه و ریز نمرات ترجمه شده کارشناسی با حداقل معدل ۱۵ (البته بعضی دانشگاه ها متفاوت است)، مدارک دبیرستان و ریز نمرات و مدرک زبان می باشد. اپلیکیشن فی نیز مانند کارشناسی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
تحصیل در مقطع دکترا در سوئد

مقطع دکترا در کشور سوئد اکثرا به زبان انگلیسی می باشد و بین ۴ تا ۵ سال زمان می برد. یکی از مزیت های تحصیل در سوئد در این مقطع تحصیل به صورت رایگان می باشد و همچنین امکان دریافت بورس های تحصیلی مناسب وجود دارد. در این مقطع نیز شما توانایی کار کردن به مدت ۲۰ ساعت را دارید.

در این دوره شما نیاز دارید تا به سوئدی نیز آشنا باشید و برنامه دکترا شما متناسب با مدرک لیسانس و ارشد و تز شما باشد. نمرات زبان شما نیز باید قابل قبول باشد و مدارکی مانند رزومه، انگیزه نامه، پروپوزال و توصیخ نامه را نیز باید ضمیمه کنید.

دوره زبان سوئد

برای تحصیل یا زندگی در سوئد باید به زبان سوئدی یا انگلیسی تسلط داشته باشید زیرا سوئدی ها علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند. یادگیری زبان سوئدی یا انگلیسی برای یک دانشجوی خارجی میتواند مشکل باشد اما شما میتوانید با گذراند دوره زبان سوئد این مشکل را کنار بگذارید. البته برای تحصیل در کشور سوئد به این نکته توجه کنید که فقط رشته های پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری به زبان سوئدی تدریس میشود. بنابراین اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید و به رشته های دیگر میپردازید باید زبان انگلیسی خود را قوی کنید. برای رشته هایی در مقطع کارشناسی شما نیاز به مدرک آیلتس آکادمیک ۶/۵ دارید که درهر کدام از مهارت هایتان باید حداقل نمره ۶/۵ را کسب کنید. این نمره در مقطع کارشناسی ارشد به حداقل نمره ی آیلتس ۶/۵ پذیرفته میشود.

این دوره ی زبان انگلیسی در سوئد برگزار میشود و جزو دوره های دانشگاهی است که داخل دانشگاه میگذرانید. بنابراین درهنگام شرکت در این دوره دانشجو محسوب میشوید و قطعا شرایطتان برای ادامه تحصیل راحتتر خواهد بود. علاوه بر این موضوع با شرکت در این دوره میتوانید علاوه بر خودتان ویزای همراه نیز اخذ کنید و همزمان برای خوانواده خود ویزا بگیرید. این آموزش رایگان نیست اما تحصیل برای فرزند شخصی که در دوره شرکت میکند اگر بین ۴ تا ۱۷ سال باشد، رایگان خواهد بود. تقریبا شما یک دوره ۶ ماهه را برای آموزش زبان انگلیسی در سوئد میگذرانید.

 

شما زمانی که در دوره ی زبان انگلیسی سوئد شرکت میکنید ویزای تحصیلی برای دوره های کوتاه مدت میگیرید و در حین تحصیل نمیتوانید اجازه کار داشته باشید اما پس از پایان این دوره اگر جذب کاری شوید و یک کارفرما از شما حمایت کند میتوانید ویزای خود را به ویزای کاری نیز تبدیل کنید.

هزینه زندگی در سوئد

به طور معمول هزینه زندگی در سوئد کم نمی باشد و ماهیانه در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۱۰۰ یورو می باشد. شهر های دانشجویی این کشور مانند لینشاپینگ، لاند و استکلهم نیز به طور معمول بالای ۱۰۰۰۰ کرون است. با کار در این کشور می توانید از پس هزینه های زندگی خود به طور تقریبی بر بیایید.

دانشگاه های برتر جهت تحصیل در سوئد

 • دانشگاه لاند
 • دانشگاه KTH
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه صنعتی چالمرز
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه کارولینسکا
 
 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های سوئد

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت و کپی آن
 • تمکن مالی
 • پذیرش دانشگاه
 • بیمه مسافرتی
 • ۲ قطعه عکس
 

نیم نگاهی به پرونده های مهاجرتی هرمس

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین

کشورهای دنیا می‌باشد.

همکاری با کاریابی کاربین در حوزه مشاوره و انعقاد قرارداد مهاجرت کاری

برای ارتباط با مشاوران کاریابی بین المللی کاربین فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

 

مشاوره تخصصی رایگان

هرمس اپلای
bannerrrr-min

موسسه هرمس هیچگونه فعالیتی در زمینه مشاوره شغلی و اعزام نیروی کار به خارج از کشور نداشته و در این خصوص صرفا به عنوان یک موسسه همکار با کاریابی خارجی کاربین دارای مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شماره مجوز 52009 همکاری می کند. لذا کارجویان عزیز جهت مشاوره و راهنمایی های اولیه و اطلاع از فرصت های شغلی موجود در خارج از کشور و سایر شرایط لازم می توانند به آدرس کاریابی کاربین واقع در ولنجک-خیابان سیزدهم- مجتمع گالریا- ساختمان شمالی- طبقه اول – واحد 2 مراجعه یا با شماره 02128111107 مربوط به کاریابی مذکور تماس حاصل نمایند.

مجوز رسمی از وزارت کار، تعاون و رفاه کشور

بیش از 10 سال سابقه ی درخشان

عقد قرارداد رسمی طبق مصوب وزارت کار

مجری 0 تا 100 خدمات مهاجرتی با تیم قوی

چطور می تونم کمکتون کنم؟