تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

در این مقاله به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک لازم برای تحصیل در سوئد در سال 2022 و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می پردازیم.  در صورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

در این پادکست شرایط کامل تحصیل در سوئد را بررسی میکنیم

چرا سوئد گزینه مناسب برای مهاجرت است؟

کشور سوئد یکی از کشور های مرفه در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد و با کشور های نروژ، فنلاند و دانمارک همسایه می باشد و جمعیت آن در حال حاضر به ده میلیون نفر می رسد. مساحت این کشور نیز نزدیک به 450 هزار کیلومتر مربع می باشد و واحد پول آن کرون می باشد.

همانطور که گفته شد این کشور یکی از کشور های پر درآمد و مرفه اروپا و جهان می باشد زیرا تورم آن تقریبا نزدیک به صفر می باشد و تقریبا جمعیت زیر خط فقر ندارد. تمامی این دلایل باعث شده که بسیاری از مردم تمایل به مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

سوئد یکی از کشور های مهاجر پذیر در اروپا می باشد به طوری که در سال 2009 نزدیک به 105 هزار نفر به این کشور مهاجرت کردند. یکی از راحت ترین راه های ورود به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل در سوئد می باشد که در ادامه به بررسی شرایط و راه های آن می پردازیم.

 

 

مزایای تحصیل در سوئد​

قبل
بعدی
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

پادکست در مورد سوئد و تحصیل در این کشور

شرایط تحصیل در سوئد

زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی می باشد هر چند در گوشه کناره های آن به زبان های مختلفی مانند فنلاندی نیز صحبت می شود. این کشور در بخش آموزش نیز بسیار فعالیت می باشد به طوری که مدارس و دانشگاه های آن سطح علمی بسیار بالایی دارند.

در بخش آموزش عالی، کشور سوئد سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. زبان تحصیل در این کشور به مقطع مورد نظر بستگی دارد. هم اکنون نزدیک به 900 برنامه در مقطع ارشد و 100 برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد که می توانید برای تحصیل در آن اقدام کنید.

همچنین در مقطع دکترا نیز تعداد زیادی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که این نشان از تعداد زیاد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارد. دانشگاه های سوئد تا چند وقت قبل به صورت رایگان دانشجو می پذیرفتند اما مدت چند سالی است که دانشگاه ها اقدام به دریافت شهریه می کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف در سوئد

همانطور که گفته شد هم اکنون نزدیک به 100 برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد. در مقطع لیسانس زبان ارائه رشته ها سوئدی می باشد و لذا لازم است شما به این زبان مسلط باشید هرچند برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

مدت زمان تحصیل در این کشور در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال می باشد و همانطور که گفته شد دانشگاه دارای شهریه می باشد که مقدار آن برای مقطع لیسانس بین 80000 کرون تا 170000 کرون در سال می باشد. این مقدار به شهر و دانشگاه بستگی دارد.

البته دانشجویان هفتگی 20 ساعت اجازه کار دارند و با این مدت زمان می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند. به طور معمول نیز بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه نمی شود. ترم ها در این مقطع در ماه های سپتامبر و ژانویه شروع می شود و شما جهت تحصیل در سوئد و پذیرش گرفتن باید مدارکی را ارائه کنید.

دانشنامه و ریزنمرات دبیرستان با حداقل معدل 16 و دانشنامه و ریزنمرات پیش دانشگاهی، مدرک زبان (حداقل آیلتس 6 یا تافل 75 یا مدرک زبان سوئدی ) ، رزومه و مدارک شناسایی را باید ارائه کنید. نکته حائز اهمیت این است که هزینه اپلیکیشن فی نیز در حدود 900 کرون می باشد.

هم اکنون نزدیک به 900 برنامه در مقطع ارشد وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی ارائه می شود. یکی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد مدت زمان آن است که 1 تا 2 سال می باشد ولی دارای شهریه می باشد که بسته به نوع رشته متفاوت است و از 80 هزار کرون تا 250 هزار کرون می باشد.

دانشجویان در این مقطع می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند ولی همچنان دانشجویان توانایی به انجام کار به مدت 20 ساعت در هفته می باشند. هم اکنون شروع کلاس های دانشگاه های سوئد بین آگوست و سپتامبر می باشد و ترم بعدی نیز بین ژانویه و فوریه است.

مدارک لازم جهت پذیرش کارشناسی ارشد شامل دانشنامه و ریز نمرات ترجمه شده کارشناسی با حداقل معدل 15 (البته بعضی دانشگاه ها متفاوت است)، مدارک دبیرستان و ریز نمرات و مدرک زبان می باشد. اپلیکیشن فی نیز مانند کارشناسی است.

مقطع دکترا در کشور سوئد اکثرا به زبان انگلیسی می باشد و بین 4 تا 5 سال زمان می برد. یکی از مزیت های تحصیل در سوئد در این مقطع تحصیل به صورت رایگان می باشد و همچنین امکان دریافت بورس های تحصیلی مناسب وجود دارد. در این مقطع نیز شما توانایی کار کردن به مدت 20 ساعت را دارید.

در این دوره شما نیاز دارید تا به سوئدی نیز آشنا باشید و برنامه دکترا شما متناسب با مدرک لیسانس و ارشد و تز شما باشد. نمرات زبان شما نیز باید قابل قبول باشد و مدارکی مانند رزومه، انگیزه نامه، پروپوزال و توصیخ نامه را نیز باید ضمیمه کنید.

دوره زبان سوئد

برای تحصیل یا زندگی در سوئد باید به زبان سوئدی یا انگلیسی تسلط داشته باشید زیرا سوئدی ها علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند. یادگیری زبان سوئدی یا انگلیسی برای یک دانشجوی خارجی میتواند مشکل باشد اما شما میتوانید با گذراند دوره زبان سوئد این مشکل را کنار بگذارید. البته برای تحصیل در کشور سوئد به این نکته توجه کنید که فقط رشته های پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری به زبان سوئدی تدریس میشود. بنابراین اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید و به رشته های دیگر میپردازید باید زبان انگلیسی خود را قوی کنید. برای رشته هایی در مقطع کارشناسی شما نیاز به مدرک آیلتس آکادمیک 6/5 دارید که درهر کدام از مهارت هایتان باید حداقل نمره 6/5 را کسب کنید. این نمره در مقطع کارشناسی ارشد به حداقل نمره ی آیلتس 6/5 پذیرفته میشود.

این دوره ی زبان انگلیسی در سوئد برگزار میشود و جزو دوره های دانشگاهی است که داخل دانشگاه میگذرانید. بنابراین درهنگام شرکت در این دوره دانشجو محسوب میشوید و قطعا شرایطتان برای ادامه تحصیل راحتتر خواهد بود. علاوه بر این موضوع با شرکت در این دوره میتوانید علاوه بر خودتان ویزای همراه نیز اخذ کنید و همزمان برای خوانواده خود ویزا بگیرید. این آموزش رایگان نیست اما تحصیل برای فرزند شخصی که در دوره شرکت میکند اگر بین 4 تا 17 سال باشد، رایگان خواهد بود. تقریبا شما یک دوره 6 ماهه را برای آموزش زبان انگلیسی در سوئد میگذرانید.

 

شما زمانی که در دوره ی زبان انگلیسی سوئد شرکت میکنید ویزای تحصیلی برای دوره های کوتاه مدت میگیرید و در حین تحصیل نمیتوانید اجازه کار داشته باشید اما پس از پایان این دوره اگر جذب کاری شوید و یک کارفرما از شما حمایت کند میتوانید ویزای خود را به ویزای کاری نیز تبدیل کنید. 

هزینه زندگی در سوئد

به طور معمول هزینه زندگی در سوئد کم نمی باشد و ماهیانه در حدود 1500 تا 2100 یورو می باشد. شهر های دانشجویی این کشور مانند لینشاپینگ، لاند و استکلهم نیز به طور معمول بالای 10000 کرون است. با کار در این کشور می توانید از پس هزینه های زندگی خود به طور تقریبی بر بیایید.

دانشگاه های برتر جهت تحصیل در سوئد​

– دانشگاه لاند

دانشگاه KTH

-دانشگاه استکهلم

-دانشگاه اوپسالا

-دانشگاه صنعتی چالمرز

-دانشگاه گوتنبرگ

-دانشگاه کارولینسکا

دانشگاه های برتر جهت تحصیل در سوئد

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های سوئد

-تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی

-پاسپورت و کپی آن

-تمکن مالی

-پذیرش دانشگاه

-بیمه مسافرتی

-2 قطعه عکس

جهت دریافت مشاوره در رابطه با تحصیل در سوئد با مشاورین ما در هرمس اپلای تماس حاصل کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های سوئد
برای آگاهی از شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در سوئد با مشاوران ما در هرمس اپلای تماس بگیرید.

4 پاسخ

  1. سلام یه سوال؟
    برای مهاجرت تحصیلی ریزنمرات ترجمه به انگلیسی کافیه یا باید حتما به زبان سوئدی ترجمه شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن