مزایای تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

شاید شما هم به دنبال دانستن مزایای تحصیل در ایتالیا باشید تا تصمیم نهایی خود را برای مهاجرت تحصیلی به این کشور بگیرید. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان کشور عزیزمان جهت ادامه تحصیل و کسب موفقیت‌های علمی تصمیم به کسب پذیرش دانشجویی از دانشگاه‌های معتبر اروپایی می‌گیرند. در این مسیر، کسب پذیرش دانشجویی کشور ایتالیا و دانشگاه‌های معتبر آن امتیازات قابل توجهی را برای افراد فراهم می‌کند که در ادامه این مقاله توجه شما را به بهترین مزایای تحصیل در ایتالیا جلب می‌کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برخی از مزایای تحصیل در ایتالیا

هزینه بسیار مناسب تحصیل در ایتالیا با کیفیت آموزشی بالا

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا هزینه مناسب آن است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور به لحاظ هزینه‌ها متغیر بوده و به طور میانگین از ۳۲۰ الی ۳۲۰۰ یورو در سال است. برای دانشجویان بین‌المللی نیز هزینه‌های تحصیل یکسان هستند و به طور میانگین این هزینه ۲۰۰۰ یورو در سال است.

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

یک ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه‌های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای متقاضیان ایرانی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ‌ التحصیلی‌ شان می‌توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت کنند. این بورسیه‌ها از بورسیه‌های دانشجویان ممتاز مجزا هستند و احتمال دریافت آن‌ها برای متقاضیان ایرانی بسیار بالا است.

رتبه علمی و جایگاه دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌ ها در ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. بر اساس یک آمار در سال 2023، بالغ بر 41 دانشگاه این کشور در رتبه‌ بندی QS در سطح جهان قرار دارند. شما می‌توانید آخرین تغییرات مربوط به رتبه دانشگاه‌ های ایتالیا را در اینجا مشاهد کنید.

به علاوه، بر اساس رتبه‌ بندی معتبر QS، رتبه به دست آمده از چهارده دانشگاه برتر ایتالیا در سال جاری به قرار زیر است:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

جدول رتبه‌بندی چهارده دانشگاه برتر ایتالیا بر اساس رتبه‌ بندی معتبر QS در سال 2023

دانشگاه

رتبه جهانی
بولونیا – University of BOLOGNA ۱۶۷
ساپیینزا رُم – ROME University “La Sapienza ۱۷۱
پلی تکنیک میلان –Polytechnic MILAN ۱۳۹
میلان – University of MILAN ۳۲۴
پادووا –University of PADUA ۲۴۳
پیزا – University of Pisa ۴۰۴
رُم تُر وِرگاتا – Università¡ degli Studi di Roma – Tor Vergata ۴۹۹
پلی تکنیک تورین – Politecnico di Torino ۳۲۵
تورین – University of Turin ۴۵۷
پاویا – Università  degli Studi di Pavia ۵۶۱
فلورانس – University of Florence ۴۶۰
ترنتو – University of Trento ۴۵۷
کاتولیک – Università  Cattolica del Sacro Cuore

۵۱۱

تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا

بیش از ۱۴۶ رشته در مقطع فوق لیسانس و اکثر دوره‌های دکتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در حقیقت، با توجه به رویکرد بین‌المللی که در سال‌های اخیر در بخش آموزش عالی کشور ایتالیا اتخاذ شده، این امکان فراهم شده است که تعداد بسیار زیادی از رشته‌های ارائه شده در کشور ایتالیا در مقاطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه شوند.

دوره های مشترک تحصیلی در ایتالیا

به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه‌ های ایتالیا، همواره تحصیل در بسیاری از این دانشگاه‌ ها به صورت مشترک با دانشگاه‌ های برتر دنیا انجام شده است و این روند ادامه دارد. تحصیل در این دوره‌ها به طور هم‌ زمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور موجب می‌شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر مدارک پایان دوره را دریافت کند که این امر به منزله تحصیل در آن مراکز است. از نمونه‌ های این امر می‌توان به دوره مشترک کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران میان دانشگاه بولونیا ایتالیا و دانشگاه کولومبیا در ایالات متحده با رتبه جهانی ۹ اشاره کرد.

امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شنگن

یکی از مهم‌ ترین مزایای تحصیل در ایتالیا را می‌توان امکان سفر به کلیه کشورهای حوزه شنگن (شینگن) ‌ دانست. پیمان شنگن یک پیمان بین‌المللی در میان بسیاری از کشورهای اروپایی است که طبق آن، شهروندان هر یک از این کشورها می‌توانند بدون نیاز به ویزا به یک کشور دیگر مسافرت کنند. ویزای تحصیلی مخصوص ایتالیا دقیقاً همین مزیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

احتمالاً می‌ دانید که دریافت ویزای شنگن خود دارای برخی مراحل خاص است و متقاضیان بسیار زیادی دارد. دریافت این ویزا نیازمند پرداخت هزینه‌های گوناگون و همچنین قرار گرفتن در یک لیست انتظار است. این امر در حالی صورت می‌گیرد که با داشتن ویزای تحصیلی کشور ایتالیا دیگر چنین مشکلاتی پیش روی شما وجود ندارد و مانند شهروندان ایتالیا می‌توانید به کشورهای شنگن مسافرت کنید.

گشت و گذار شما در کشورهای حوزه شنگن با استفاده از ویزای تحصیلی ایتالیا یک انتخاب عالی برای بازدید از اقوامتان در این کشورها و یا مشاهده آثار فرهنگی و هنری کشورهای دیگر است. اگر موفق به کسب این نوع ویزا شده‌اید، توصیه می‌کنیم از موقعیت مذکور نهایت استفاده را ببرید و این مورد از مزایای تحصیل در ایتالیا را دست کم نگیرید. باید به این نکته اشاره کرد که مدت زمان سفر به کشورهای شنگن می‌تواند از ۳۰ روز تا ۹۰ روز متغیر باشد.

امکان اقامت بعد از اتمام دوره تحصیلی

دولت کشور ایتالیا این امکان را برای کلیه دانشجویان خارجی فراهم کرده است که پس از پایان دوران تحصیل خود به مدت دوازده ماه در شهرهای گوناگون این کشور به جست‌ و‌ جوی کار مشغول شوند. در طول این دوازده ماه شما یک اقامت کاملاً رسمی دارید و از این نظر هیچ مشکل خاصی برایتان به وجود نمی‌آيد.

این مدت برای بررسی کارفرمایان مختلف و یافتن یک موقعیت شغلی مناسب با میزان درآمد مورد نظر شما در نظر گرفته شده است. خوشبختانه بسیاری از دانشجویان پس از پایان دوره تحصیلی خود به سرعت می‌توانند به جاب آفر مناسبی دست بیابند و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند. پس از تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، امکان تمدید آن به شکل سالانه برایتان وجود دارد.

با توجه به نکته‌ای که در بخش قبلی گفته شد، حتی اگر پس از پایان دوره تحصیلی خود قصد ندارید در ایتالیا مشغول به کار شوید، می‌توانید در طول مدت دوازده ماه به سایر کشورهای حوزه شنگن سر بزنید و مشاغل گوناگون را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. این مورد از مزایای تحصیل در ایتالیا را نمی‌توان در هیچ کشور دیگری مشاهده کرد.

امکان انجام کار دانشجویی

بسیاری از دانشجویان خارجی حاضر در ایتالیا معمولاً برای پرداخت هزینه‌های خود به سراغ کار هم‌زمان با تحصیل می‌روند. قوانین و مقررات کشور ایتالیا این اجازه را در اختیار شما به عنوان یک دانشجوی خارجی قرار داده است که هر هفته نهایتاً به مدت 20 ساعت در شرکت‌ها و یا سایر مراکز تجاری مشغول به کار شوید. توجه داشته باشید که این میزان ساعت کاری نباید به هیچ وجه از 20 ساعت بیشتر شود؛ زیرا قطعاً بر روند پیشرفت تحصیلی شما اثر خواهد گذاشت.

در زمان بستن قرارداد، کارفرمای مربوطه مدارکی همچون ویزای دانشجویی، کارت دانشجویی و مدرک مربوط به ثبت‌ نام در دانشگاه را از شما می‌خواهد. حقوقی که در زمان انجام کار دانشجویی دریافت می‌کنید، متغیر است و به محل کارتان بستگی دارد. در هر صورت می‌توان روی این حقوق برای پرداخت بسیاری از هزینه‌های جزئی حساب کرد. این مورد نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌آید.

برای یافتن یک شغل مناسب در دوران دانشجویی چندین راهکار مختلف وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مراجعه به سایت‌ های کاریابی ایتالیا اشاره کرد. برخی از دانشگاه‌ های ایتالیا به صورت درون سازمانی مشاغل خاصی را به دانشجویان توصیه می‌کنند. شما می‌توانید از این راهکار نیز استفاده کنید. اگر دوست یا آشنایتان در ایتالیا مغازه، دفتر و … دارند، شاید بتوانید به سادگی فرصت شغلی مناسبی به دست آورید.

هزینه‌ های اندک زندگی

به جرئت می‌توان ایتالیا را یکی از مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل دانست. زندگی در این کشور هزینه‌ های کمتری نسبت به سایر کشورهای محبوب اروپایی همچون انگلستان و یا آلمان دارد. با تحصیل در ایتالیا می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد مدرک مورد نظر خود را دریافت کنید.

در واقع نمی‌توان از مزایای تحصیل در ایتالیا صحبت کرد، اما به پایین بودن هزینه‌های زندگی در این کشور اشاره‌ ای نکرد، البته هزینه هر شخص بستگی به سبک زندگی او دارد. اگر خیلی اهل خرج کردن نیستید و می‌توانید کنترل خوبی روی درآمد خود داشته باشید، قطعاً ایتالیا گزینه‌ بسیار مناسبی برای شما است.

دانشجویان مهاجر خارجی حتی در شهرهای بزرگی مانند رم و یا میلان می‌توانند با هزینه ماهانه ششصد الی هشتصد یورو یک زندگی عالی را تجربه کنند. حتی هزینه غذاهای خوشمزه ایتالیایی در رستوران‌های مختلف چندان بالا نیست و نباید نگرانی خاصی در این زمینه داشته باشید.

این هزینه‌های پایین موجب شده‌ اند تا در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های واقع در ایتالیا چندین برابر شود. شما نیز می‌توانید با دریافت ویزای تحصیلی و گذراندن روند مربوطه و با میزان بودجه پایینی در ایتالیا به ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود بپردازید.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

بیش از چهل و دو مورد از برترین دانشگاه‌ های ایتالیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده‌اند. اگر تنها با زبان انگلیسی آشنایی کاملی دارید، می‌توانید با دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های مذکور بدون نیاز به یادگیری کامل زبان ایتالیایی در این کشور مشغول به تحصیل شوید. این نیز یکی از  مزایای تحصیل در ایتالیا  است. برخی از مهم‌ ترین دانشگاه‌ های ایتالیا که دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند، عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آلما متر
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه مرکزی میلان
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه کاتانیا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه کاسینو
 • دانشگاه کامرینو
 • دانشگاه آکویلا
 • دانشگاه لورنزو د مدیچی
 • دانشگاه انسابریا
 • دانشگاه مرکزی شهر فلورنس
 • دانشگاه پروجیا
 • دانشگاه ویتا سالوته سینت رافائل
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه ساساسری
 • دانشگاه ترامو
 • دانشگاه اوربینو
 • دانشگاه پلی تکنیک گورارینی

شما می‌توانید تحصیل خود را به بهترین نحو به زبان ایتالیایی در دانشگاه‌ های فوق ادامه دهید؛ بنابراین امکان انتخاب بین زبان انگلیسی و یا زبان ایتالیایی برای دانشجویان خارجی وجود دارد، البته نباید فراموش کنید که برای انجام امور عادی در کشور ایتالیا مانند خرید، گردش و … باید زبان ایتالیایی را به خوبی بفهمید و با آن آشنایی حداقلی داشته باشید.

شهرت جهانی دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا به لطف داشتن اساطیر کهنی چون میکلانژ، رافائل، فراگامو، مارکو پولو، دانته، گالیله، داوینچی و بزرگان دوره معاصر این کشور مانند انزو فراری، جورجیو آرمانی، گوچی و آندریا بوچلی همواره به عنوان کشوری با مردمان خلاق و مبتکر در جهان مشهور بوده است. این موضوع به ویژه در عرصه هنر و شاخه‌های آن نمود قابل توجهی در ایتالیا دارد.

کیفیت و شاخص های بالای زندگی

کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استانداردهای بالایی در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‌ های بیمه‌ای و سایر موارد است.

تفاهمات فرهنگی و تاریخی بسیار با ملت ایران

هر دو کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی هستند که آن را می‌توان به وضوح در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر دو کشور مشاهده کرد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا از اعتبار خوبی در بین دانشگاه‌های اروپایی برخوردار هستند و از نقاط مختلف دنیا برای ادامه تحصیل و یا گذراندن دوره‌های تخصصی متقاضی دارند. علاوه بر موارد گفته شده یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین المللی است.

راهنمایی در مورد مزایای تحصیل در ایتالیا به کمک هرمس اپلای

از جمله اصلی‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا می‌توانیم به هزینه پایین تحصیل، امکان سفر به سایر کشورهای اروپا در دوران تحصیل و همچنین کسب اقامت پس از پایان دوره دانشگاهی اشاره کنیم. با توجه به چنین مواردی جای تعجب نیست که اکثر متقاضیان ایرانی تحصیل در کشور ایتالیا را به عنوان گزینه اول خود در نظر بگیرند. برای گذراندن روند دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا از کارشناسان هرمس اپلای کمک بگیرید. ما مفتخر هستیم تا شما را در این رابطه به طور کامل یاری کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
تا چند ماه پس از فارغ التحصیلی می‌توان در ایتالیا سکونت داشت؟
شما پس از پایان دوران تحصیل خود و دریافت مدرکتان به مدت دوازده ماه فرصت دارید تا در ایتالیا به دنبال یافتن موقعیت شغلی و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باشید.
آیا با ویزای تحصیلی ایتالیا سفر به سایر کشورهای اروپایی ممکن است؟
بله، این ویزا چنین امکان خاصی را برای کلیه دارندگان آن فراهم می‌کند. شما می‌توانید با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا به سایر کشورهای اروپایی نیز سفر کنید.
آیا می‌ توان در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟
بله، برخی از دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا این اجازه را به شما می‌دهند تا دروس خود را به زبان انگلیسی پشت سر بگذارید که این امر خود یک امر عالی به نظر می‌رسد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
viva
2 سال قبل

سلام
حداقل معدل برای ورود ب دانشگاه پیزا تعیین نشده؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  viva
2 سال قبل

سلام . خیر باید همه مدارکتون به طور دقیق بررسی بشه

کادر هرمس اپلای