خرید خانه در استانبول

خرید ملک در استانبول

خرید ملک در استانبول مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است که از نظراقتصادی و فرهنگی در این کشور رتبه بالایی دارد. با توجه به رشد اقتصادی این شهر در سال‌های اخیر، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی تمایل به سرمایه‌گذاری در این شهر استانبول را پیداکرده‌اند. یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در این شهر، خرید ملک در استانبول می‌باشد. موضوع اصلی که در خرید و فروش املاک استانبول حرف اول را می‌زند، مکان املاک و مستغلات است. خواه ملک موردنظر آپارتمان، ویلا یا دفتر کار باشد، ارزش موقعیت مکانی آن مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در سرمایه‌گذاری است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی استانبول و محله‌های آن

استانبول با مساحت بیش از ۵۳۴۳ کیلومترمربع به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر ترکیه شناخته‌شده است. این شهر با تنگه بسفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود. طبق آمار، تعداد محله‌های این شهر تا سال ۲۰۰۹،  ۳۲ منطقه بوده است. اما پس از آن، با رشد جمعیت این تعداد به ۳۹ منطقه افزایش پیدا کرد. به طور کلی در قسمت اروپایی این شهر ۲۵ منطقه و در قسمت آسیایی این شهر ۱۴ منطقه وجود دارد. این شهر همیشه یک مرکز بزرگ تجاری و اقتصادی و همچنین یک مرکز بزرگ فرهنگی بوده است. علاوه بر مراکز تجاری و اقتصادی فعال دراستانبول دانشگاه‌های زیادی در این شهر وجود دارند که نه تنها در ترکیه بلکه درسراسر دنیا مطرح هستند و از این رو، فرد خریدار ملک در این شهر می‌تواند همواره روی اجاره ملک به دانشجویان و یا توریست‌های ثروتمند نیز حساب کند.  افرادی که قصد خرید خانه در استانبول را دارند، لازم است در مورد محله‌های این شهر شناخت کافی داشته باشند تا مناسب‌ترین محله را انتخاب کنند. برخی محله‌های معروف استانبول عبارتند از:

 • محله سلطان احمد یا شهر قدیمی
 • منطقه فاتیح
 • منطقه شیشلی
 • محله نیشان تاشی
 • منطقه تکسیم و خیابان استقلال
 • منطقه بی اوغلو
 • منطقه ساریر
 • منطقه امیرگان
 • منطقه ماسلاک
 • منطقه باکرکوی
 • منطقه آتاکوی
 • منطقه زیتون برنو
 • منطقه اسنیورت
 • منطقه بلیک دوزو
 • منطقه کادیکوی
 • محله مودا
 • منطقه اسکودار
 • منطقه عمرانیه
 • منطقه آتا شهیر
 • منطقه مال تپه
 • منطقه کارتال

در استانبول معمولاً خانه‌ها با کیفیت بالایی ساخته می‌شوند. سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید خانه در استانبول ابتدا باید مشخص کنند که اولویت آن‌ها برای خرید، قسمت اروپایی این شهر می‌باشد یا قسمت آسیایی. لازم به ذکر است که در هر دو قسمت، هم مناطق عالی و هم مناطق ضعیف وجود دارند. بنابراین افراد با مقایسه این دو قسمت می‌توانند تصمیم بهتری بگیرند.

خرید خانه در قسمت آسیایی استانبول

در این قسمت مناطق کادیکوی، بیکوز و اسکودار به عنوان محبوب‌ترین و گران‌ترین مناطق در نظر گرفته می‌شوند. در این مناطق اغلب سرمایه‌داران ترک سکونت دارند. البته در سال‌های اخیر، دولت توجه زیادی به منطقه آتاشهیر در قسمت آسیایی استانبول کرده است. احداث مراکز مالی جدید و انتقال مراکز مالی و بانک‌ها، باعث رشد اقتصادی این منطقه شده است. همین مسئله در انتخاب این منطقه توسط سرمایه‌گذاران تأثیرگذار می‌باشد.

افرادی که قسمت آسیایی را برای خرید خانه در استانبول انتخاب کنند، باید بدانند که در مناطقی همچون کارتال، مال تپه و پندیک قیمت خانه‌ها پایین‌تر است. بنابراین این مناطق برای افرادی که بودجه محدود دارند، مناسب می‌باشند. این مناطق آسیایی، رو به رشد هستند و در خط ساحلی واقع شده‌اند. آنها از نظر زیرساخت‌ها و موقعیت به‌مراتب از مناطق متوسط و ضعیف در قسمت اروپایی، بهتر می‌باشند.

خرید خانه در قسمت آسیایی استانبول

خرید خانه در قسمت اروپایی استانبول

اغلب ادارات دولتی در قسمت اروپایی قرار گرفته‌اند و رفت و آمد توریست‌ها به این قسمت بیشتر است. به همین علت اکثر اتباع خارجی، استانبول را به قسمت اروپایی آن می‌شناسند. البته این امر باعث رونق کسب‌وکارها در قسمت اروپایی نیز شده است. به همین دلیل، برخی سرمایه‌گذاران قسمت اروپایی را برای خرید خانه در استانبول انتخاب می‌کنند.

قسمت اروپایی نیز همچون قسمت آسیایی دارای مناطق گران، متوسط و ضعیف می‌باشد. مناطق زکریاکوی، ماسلاک، شیشلی، نیشانتاشی، لونت و ببک از مناطق گران در قسمت اروپایی استانبول هستند. در حالی که مناطق کایتحانه، تکسیم و باهچه اولر از مناطق متوسط در قسمت اروپایی استانبول می‌باشند.

خرید خانه در استانبول به صورت قسطی

یکی از بی‌نظیرترین فرصت‌های ممکن که دولت ترکیه برای خرید خانه ارائه می‌دهد، امکان خرید خانه به‌صورت قسطی می‌باشد. افراد به دو روش استفاده از وام بانکی یا آفرهای شرکت‌های سازنده می‌توانند برای خرید خانه در استانبول به صورت قسطی اقدام کنند. گرفتن وام بانکی، مطلوب‌ترین روش برای خرید خانه به صورت قسطی به حساب می‌آید. اما اکثر بانک‌های ترکیه، به اتباع خارجی وام مسکن نمی‌دهند. همچنین با توجه به بالا بودن نرخ بهره بانکی و گران بودن بیمه عمر، نرخ بهره شرکت‌های سازنده به‌مراتب پایین‌تر و بهتر از بانک‌ها می‌باشد. در واقع شرکت‌های سازنده با ارائه آفر و پیشنهاد پکیج‌های اقساطی به افراد با بودجه محدود کمک می‌کنند تا به‌راحتی خانه‌ای را در استانبول خریداری نمایند. به همین دلیل، استفاده از آفرهای شرکت‌های سازنده برای خرید قسطی خانه به‌عنوان آسان‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش در نظر گرفته می‌شود.

خرید خانه در استانبول به صورت قسطی

قیمت به روز ملک در استانبول

قیمت ملک در شهر استانبول مانند بسیاری از کلان شهرهای دیگر دائما در حال تغییر است.  افزایش سالانه قیمت مسکن در استانبول طی 12 ماه گذشته 203 درصد بوده است، در حالی که افزایش اجاره بها (فقط رسمی) 150 درصد طی 12 ماه بوده است.  در پایان ژانویه 2023، متوسط ​​قیمت فروش هر مترمربع مسکن در استانبول به 22049 لیر ترکیه (TL)، متوسط ​​هزینه یک واحد مسکونی 2،645،880 لیر و متوسط ​​اجاره بها به10،887 لیر رسید. علاوه بر این اعداد و ارقام طبیعی است که متوسط قیمت‌ها در مناطقی که بیشترین تقاضا را دارند بیشتر از میانگین در حال تغییر و نوسان بودند. لازم به ذکر است که اعداد جدول زیر به صورت حدودی و جدیدترین نرخ قیمت ملک در سال 2023 می‌باشد.

منطقه درصد رشد سالانه قیمت هر متر مربع
بی اوغلو 323 حدود 35 هزار لیر
شیشیلی 296 حدود 37 هزار لیر
باهجیلار 232 حدود 19 هزار لیر
اسنلر 229 حدود 18 هزار لیر
زیتین برنو 223 حدود 25 هزار لیر
پندیک 216 حدود 18 هزار لیر
اسکودار 212 حدود 30 هزار لیر
بایرام پاشا 196 حدود 20 هزار لیر
کوچوک چکمجه 193 حدود 19 هزار لیر
گونگورن 192 حدود 16 هزار لیر
اسنیورت 176 حدود 12 هزار لیر
بشیکتاش 160 حدود 65 هزار لیر

خرید ملک در استانبول جهت اخذ اقامت و پاسپورت

در حالت کلی با هر قیمتی امکان خرید ملک در استانبول و سرمایه گذاری در کشور ترکیه وجود دارد. ولی صرفا اگر ارزش ملک خریداری شده توسط شما بیش از 75 هزار دلار باشد امکان تمدید اقامت یک ساله تا 5 سال و رسیدن به تابعیت این کشور امکان پذیر است.

همجنین برای اخذ پاسپورت این کشور از ابتدا و خرید تابعیت ترک با سرمایه گذاری در زمینه املاک باید خانه ای به ارزش بیش از 400 هزار دلار خریداری بفرمایید.

مزایای خرید خانه در استانبول

هزینه خرید خانه در استانبول، مانند سایر مناطق ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورها در قیاس با کشورهای دیگر، پایینتر پایین‌تر است. این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در خانه‌ها، واحدهای تجاری و زمین بسیار جذاب باشد. البته در سال‌های آینده، انتظار می‌رود قیمت‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش یابند. در ادامه به برخی مزایای خرید خانه در استانبول اشاره شده است:

امروزه خرید خانه در این شهر بازدهی عالی را برای اکثر سرمایه‌گذاری‌ها در عرض چند سال تضمین می‌کند. انتظار می‌رود بازار املاک و مستغلات استانبول در سال ۲۰۲۳ رشد نماید.

استانبول از نظر اقتصادی به طور منظم در حال رشد است. موقعیت استراتژیک آن نیز دسترسی عالی به بسیاری از بازارهای مختلف جهانی را می‌دهد.

در مقایسه با بسیاری از کشورها، هزینه زندگی در استانبول بسیار پایین می‌باشد. این بدان معنا است که پول شما ارزش بیشتری دارد و قدرت خرید شما را در این شهر افزایش می‌دهد.

آب‌وهوای استانبول بسیار مطبوع است و در چهار فصل سال آب‌وهوای مناسبی دارد که برای گردشگران جذاب است. این امر، استانبول را به مکانی عالی برای سرمایه‌گذاری در املاکی مانند هتل‌ها و آپارتمان‌ها تبدیل می‌کند.

مزایای خرید خانه در استانبول

خرید ملک در استانبول و پتانسیل رشد:

رشد سالانه صنعت گردشگری، اقتصاد فعال و پر رونق و حضور سرمایه گذاران خارجی، وجود دانشگاه‌های برتر ترکیه و استقبال دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه به خصوص شهر استانبول، همه و همه دلایلی است که باعث صعود قیمت‌های مسکن و چندبرابر شدن سرمایه شما در صورت خرید املاک و مستغلات استانبول می‌باشد.

سهولت فروش:

این واقعیت که استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است منجر به افزایش تقاضا برای مسکن شده است.  درخواست های زیادی هم برای اجاره و هم برای خرید در این شهر وجود دارد و معاملات به سرعت توسط شرکت‌ها و بنگاه‌های معاملاتی انجام می شود.

سرمایه گذاری های زیرساختی:

هرگاه صحبت از امکانات و زیرساخت ها، به ویژه حمل و نقل عمومی، در ترکیه پیش می‌آید، همواره شهر استانبول به عنوان یک پیشتاز، بسیار سریعتر از سایر شهرهای ترکیه در حال توسعه بوده است.  به طور مثال در پاییز سال 2022، خط مترو به فرودگاه “سابیها گوکچن” در سمت آسیایی استانبول باز شد که بلافاصله هزینه مسکن در مناطق همسایه و موارد دیگر را افزایش داد. همین اتفاق در سال 2023 در سمت اروپایی با افتتاح خط مترو به فرودگاه جدید (که جایگزین فرودگاه آتاتورک شد) در 22 ژانویه رخ خواهد داد. خطوط جدید مترو، اتوبوس های مترو و تراموا و هر جا که ایستگاه‌های جدید ظاهر می‌شوند، دسترسی از مناطق دورافتاده به مناطق مرکزی را آسان‌تر می‌کنند، و در نتبجه املاک مسکونی بلافاصله افزایش قیمت پیدا می‌کنند.

سودآورترین مناطق استانبول برای خرید خانه

فهرست کردن بهترین مناطق کلان شهرها کاری منطقی نیست، زیرا انتخاب سودآورترین منطقه بسته به شرایط و انتخاب هر فردی است و بر اساس نحوه استفاده از ملک شکل می گیرد.اما اگر قصد دارید خانه خریداری شده را به گردشگران اجاره دهید، ابتدا به مناطق فاتح، اسکودار، بی اوغلو قلب تاریخی شهرتوجه کنید.

اگر می‌خواهید به یک زندگی مجلل نزدیک‌تر باشید، Bebek و Nişantaşı را در نظر بگیرید، جایی که این سبک زندگی در اولویت است. اینجاست که معروف‌ ترین خیابان‌های برای خرید و معتبرترین مغازه‌ها قرار دارند.  و یا برای اینکه تصمیمی درست و منطقی  و با در نظر گرفتن همه جوانب امر و شرایط زندگی بگیرید بهتر است با مشاوران مجرب در این زمینه، مشورت کنید.

سودآورترین مناطق استانبول برای خرید خانه

قدم اول برای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشورهایی است که امروزه امکان خرید ملک را برای شما فراهم کرده که می‌توانید از این فرصت نهایت بهره را برده و به‌این‌ترتیب به کشور ترکیه مهاجرت کنید.

سخن آخر

استانبول از بسیاری جهات، شهری پر از فرصت جهت سرمایه‌گذاری می‌باشد. این شهر همچنین دارای یک بازار املاک و مستغلات منحصر به فرد است که مزایای زیادی به سرمایه‌گذاران خارجی ملک، ارائه می‌دهد. امروزه استانبول به مکانی محبوب برای گذراندن تعطیلات و سرمایه‌گذاری اتباع خارجی تبدیل‌شده است. به همین دلیل می‌توان گفت خرید خانه در استانبول یک گزینه سرمایه‌گذاری بسیار خوب برای آینده می‌باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ایا خرید خانه در استانبول به صورت قسطی امکان پذیر است؟
افراد به دو روش استفاده از وام بانکی یا آفرهای شرکت‌های سازنده می‌توانند برای خرید خانه در استانبول به صورت قسطی اقدام کنند.
دلایل خرید خانه در استانبول چیست؟
استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است که از اقتصادی و فرهنگی در این کشور رتبه بالایی دارد. با توجه به رشد اقتصادی این شهر در سال‌های اخیر، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی تمایل به سرمایه‌گذاری در این شهر پیداکرده‌اند.
خرید خانه در شهر استانبول ترکیه چه مزایایی دارد؟
پتانسیل رشد، سهولت فروش و سرمایه گذاری های زیرساختی از مزایای خرید ملک در این شهر ترکیه میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای