دانشگاه چوکوروا

دانشگاه چوکوروا

شهر :

آدانا

سال تاسیس :

1973

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

27

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

19

در حال حاضر بسیاری از افراد می‌خواهند در دانشگاه چوکوروا تحصیل کنند. این دانشگاه در شهر آدانا ترکیه قرار دارد. چوکوروا یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود و دارای تأییدیه وزارت علوم ایران است. این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه رتبه بیستم را به خود اختصاص می‌دهد. اکثر دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می‌شوند.

دانشگاه دولتی چوکوروا در میان هزار و پانصد دانشگاه برتر جهان دارای جایگاه 1321 است. به طور کلی، اخذ پذیرش از چوکوروا در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه برای دانشجویان خارجی پیچیدگی‌های بیشتری دارد. اگرچه تحصیل در دانشگاه دولتی چوکوروا رایگان نیست، اما دانشجویان این دانشگاه نسبت به دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه شهریه کمتری را به ازای هر ترم پرداخت می‌کنند. این دانشگاه پنجاه سال پیش تأسیس شده و یکی از دانشگاه‌های قدیمی ترکیه محسوب می‌شود که در ادامه بیشتر به شرایط تحصیل در آن می‌پردازیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی تحصیل در دانشگاه دولتی چوکوروا

در حال حاضر، نزدیک به 45 هزار دانشجو در دانشگاه چوکوروا تحصیل می‌کنند. در نظر داشته باشید که حدود 3 درصد از دانشجویان دانشگاه دولتی چوکوروا جزء دانشجویان بین‌المللی هستند. برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی چوکوروا باید مدرک دیپلم داشته باشید. اکثر دانشجویان خارجی که برای پذیرش این دانشگاه درخواست می‌دهند، خواهان تحصیل در مقطع فوق ‌لیسانس و دکتری هستند.

داشتن تسلط بر زبان ترکی برای اخذ پذیرش از دانشگاه چوکوروا الزامی است. در نظر داشته باشید افرادی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند برای یافتن فرصت شغلی تا 6 ماه در کشور ترکیه بمانند. چوکوروا یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است و از این جهت، یافت موقعیت کاری در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه کار دشواری نخواهد بود.

دانشگاه Cukurova پانزده دانشکده دارد. از میان دانشکده‌های برتر این دانشگاه می‌توان به دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده داروسازی و دانشکده حقوق اشاره کرد. دانشکده شیلات، پزشکی و ارتباطات نیز جزء سایر دانشکده‌های این دانشگاه هستند. معمولاً دانشجویانی که در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی یا مهندسی تحصیل می‌کنند، نسبت به سایر افراد شهریه بیشتری را به ازای هر ترم می‌پردازند.

شهریه دانشگاه دولتی چوکوروا و عوامل مؤثر بر آن برای دانشجویان خارجی

عوامل متعددی بر میزان شهریه دانشجویان خارجی تأثیر می‌گذارد. از میان این عوامل می‌توان به مقطع تحصیلی و رشته افراد اشاره کرد. به طور کلی، دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکتری نسبت به دانشجویان مقطع لیسانس شهریه بالاتری را پرداخت می‌کنند. دانشجویان مقطع لیسانس برای تحصیل در دانشگاه چوکوروا باید به طور متوسط هر سال 75 هزار لیر شهریه بپردازند.

میانگین شهریه دریافتی از دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکتری نیز به ترتیب 90 هزار لیر و 115 هزار لیر است. طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، دانشجویان خارجی در این کشور می‌توانند به صورت پاره ‌وقت کار کنند. با کار به صورت پاره ‌وقت می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه را تأمین کرد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز در دانشگاه دولتی چوکوروا نیز وجود دارد.

یکی از دلایل محبوبیت دانشگاه دولتی چوکوروا شهریه‌های نسبتاً پایین آن است. در واقع، چوکوروا در مقایسه با اکثر دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه شهریه کمتری از دانشجویان می‌گیرد. برای دریافت راهنمایی در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا در کشور ترکیه

تمامی افرادی که می‌خواهند از دانشگاه چوکوروا پذیرش بگیرند، در ابتدا باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. کسب نمره قبولی در این آزمون برای اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا الزامی است. در نظر داشته باشید مسئولین این دانشگاه پیش از اعطای پذیرش به دانشجویان با آن‌ها مصاحبه می‌کنند. تمامی افرادی که خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا هستند، باید به زبان ترکی در سطح B2  مسلط باشند.

در برخی از مواقع، درخواست متقاضیان تحصیل در دانشگاه چوکوروا رد می‌شود. رد شدن درخواست آن‌ها دلایل متعددی دارد. از میان رایج‌ترین دلایل رد شدن درخواست اخذ پذیرش متقاضیان می‌توان به وجود نقص در مدارک ارائه شده اشاره کرد. معمولاً طی کردن فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا بین 3 تا 5 هفته زمان می‌برد. طی این مدت، مسئولین دانشگاه مدارک ارائه شده توسط دانشجویان را به طور دقیق بررسی می‌کنند.

داشتن ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه Cukurova الزامی است. در نظر داشته باشید طی هر سال نزدیک به 7 هزار نفر برای اخذ پذیرش از این دانشگاه درخواست می‌دهند. داشتن ترجمه مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع قبلی نیز برای اخذ پذیرش الزامی است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه دولتی چوکوروا باید یک انگیزه‌نامه نیز نگارش کنند.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا در کشور ترکیه

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا

مهم‌ترین مدرک برای اخذ پذیرش از دانشگاه چوکوروا، نتیجه آزمون ورودی است. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ پذیرش می‌توان به مدرک تحصیلی مقطع قبلی اشاره کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد پیش از ارسال مدارک تحصیلی مقطع قبلی خود باید آن‌ها را به زبان ترکی ترجمه کنند. ارسال ریزنمرات نیز جز مدارم مورد نیاز برای پذیرش از مرکز آموزشی چوکوروا است.

از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا می‌توان به توصیه‌نامه اشاره کرد. افرادی که می‌خواهند از این دانشگاه پذیرش بگیرند، باید یک تقاضانامه رسمی بنویسند. در این تقاضانامه باید دلایل تمایل فرد به تحصیل در این دانشگاه به طور دقیق بیان شود. در نظر داشته باشید که هزینه ثبت درخواست اخذ پذیرش از مرکز آموزشی چوکوروا 150 لیر است. متقاضیان باید این هزینه را در هنگام ثبت درخواست به طور کامل بپردازند.

رزومه تحصیلی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز است. افراد دارای رزومه تحصیلی قوی برای اخذ بورسیه شانس بیشتری دارند. متقاضیانی که خواهان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه دولتی چوکوروا هستند، باید حداقل یک مقاله علمی نگارش کرده باشند.

شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه دولتی چوکوروا برای دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی در صورت داشتن رزومه قوی می‌توانند از دانشگاه دولتی چوکوروا بورسیه بگیرند. در حال حاضر نزدیک به 3 هزار دانشجوی این دانشگاه دارای بورسیه هستند. در صورتی که افراد بخواهند از دانشگاه چوکوروا بورسیه بگیرند، باید این موضوع را در هنگام در تقاضانامه خود ذکر کنند. شایان ذکر است که دارندگان بورسیه، برای تحصیل در دانشگاه شهریه پرداخت نمی‌کنند.

افرادی که می‌خواهند از دانشگاه دولتی چوکوروا بورسیه بگیرند، نمی‌توانند حین تحصیل کار کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه چوکوروا صرفاً به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بورسیه اعطا می‌کند. از این رو، دانشجویان مقطع لیسانس نمی‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه درخواست دهند. مرکز آموزشی چوکوروا طی هر ماه به دارندگان بورسیه برای تأمین هزینه‌های زندگی خود 1500 لیر حقوق پرداخت می‌کند.

شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه دولتی چوکوروا برای دانشجویان خارجی

امکان قطع بورسیه دانشجویانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، نیز وجود دارد. از این رو، دارندگان بورسیه باید نمرات خود را در سطح بالایی نگه دارند. برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. وکلای حقوقی این مؤسسه تجربه بسیار بالایی در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف دارند. در نظر داشته باید هرمس اپلای با مؤسسات مورد تأیید وزارت علوم همکاری می‌کند.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و شرایط کار حین تحصیل

گام ابتدایی برای دریافت ویزای تحصیلی، اخذ پذیرش از دانشگاه است. افراد پس از اخذ پذیرش از دانشگاه چوکوروا می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی خود درخواست رسمی دهند. از میان مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه می‌توان به گواهی تمکن مالی اشاره کرد. متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه باید 850 لیر هزینه بپردازند.

در نظر داشته باشید افرادی که خواهان دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه هستند، باید گواهی عدم سوء پیشینه نیز بگیرند. ارائه دو قطعه عکس برای اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه الزامی است. طی ‌کردن فرایند اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه 2 تا 3 هفته زمان می‌برد.

بسیاری از دانشجویان خارجی حین تحصیل در دانشگاه چوکوروا مشغول به کار می‌شوند. با کار به صورت پاره‌ وقت می‌توان طی هر ماه حدود 2 هزار لیر درآمد داشت. شایان ذکر است که دانشجویان خارجی پیش از شروع به کار در کشور ترکیه باید از رئیس دانشکده خود مجوز بگیرند. از میان مشاغل رایج برای دانشجویان خارجی می‌توان به دستیار آموزشی و پژوهشی اشاره کرد.

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

مرکز آموزشی چوکوروا در شهر آدانا واقع شده است. این دانشگاه دولتی جزء دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم محسوب می‌شود و در میان دانشگاه‌های برتر ترکیه رتبه 20 را دارد. اکثر دوره‌های آموزشی در دانشگاه دولتی چوکوروا به زبان ترکی تدریس می‌شوند. تمامی دانشجویان برای اخذ پذیرش این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کنند. داشتن انگیزه‌نامه برای اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا الزامی است و امکان دریافت بورسیه تحصیلی از آن نیز وجود دارد.

برای دریافت راهنمایی بیشتر در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه چوکوروا می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. کارشناسان این مجموعه می‌توانند بر اساس شرایط شما بهترین موقعیت‌های تحصیلی را به شما پیشنهاد دهند و در این مسیر در کنار شما باشند.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

از برترین دانشکده های این دانشگاه کدام دانشکده ها هستند؟
از میان دانشکده‌های برتر این دانشگاه می‌توان به دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده داروسازی و دانشکده حقوق اشاره کرد
چه عواملی بر شهریه های این دانشگاه تاثیر دارند؟
مقطع تحصیلی و رشته افراد بر شهریه تاثیر گذار هستند.
آیا برای پذیرش در این دانشگاه نیاز به مدرک زبان میباشد؟
بله، تمامی افرادی که خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی چوکوروا هستند، باید به زبان ترکی در سطح B2 مسلط باشند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای