XHTML

تحصیل دکتری در آلمان و بررسی تمام نکات آن

تحصیل دکتری در کشور آلمان

کشور آلمان یکی از محبوب ترین مقصد ها برای دانشجویان دکتری می باشد. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری به کشور آلمان سفر می کنند. به طور تقریبی سالیانه 4000 دانشجوی دکتری از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می گردند. آلمان یکی از کشور های پیشگام در زمینه فناوری و تولید علم می باشد و از لحاظ اقتصادی و مهندسی زبان زد خاص و عام می باشد.

 بسیاری از دانشگاه های آلمان شهرت جهانی دارند و این کشور دارای 45 دانشگاه رتبه برتر در رنکینگ معتبر QS می باشد. دانشگاه مونیخ و ماکسیمیلیان و هایدلبرگ از برترین دانشگاه های این کشور در سال 2021 می باشد. در بخش های بعدی به بررسی شرایط و مدارک برای اپلای دکتری در آلمان خواهیم پرداخت.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مطلب می خوانید

تحصیل دکتری در آلمان تا شش ترم هیچ هزینه ای ندارد و تقریبا در تمامی رشته ها رایگان است.

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان تا شش ترم هیچ هزینه ای ندارد و تقریبا در تمامی رشته ها رایگان است. فقط ممکن است هزینه ای حدود 150 تا 200 یورو بابت ثبت نام داده شود. پس به طور معمول هزینه ای که شما باید متقبل شوید هزینه زندگی روزمره خودتان می باشد.

از طرفی شما برای این که بتوانید وارد خاک آلمان شوید باید تمکن مالی خود را نشان دهید که این تمکن مالی به معنای داشتن حداقل پول لازم برای زندگی ماهانه که 720 یورو می باشد را داشته باشید (که در یک سال برابر 8640 یورو خواهد بود). اما از آن جایی که دوره دکتری در آلمان اکثرا دارای فاند و کمک هزینه تحصیل می باشد لذا با دریافت یک نامه از دانشگاه مبنی بر تامین هزینه ها و ارائه آن به سفارت از قرار دادن این مبلغ در بانک معاف خواهید شد.

هزینه زندگی دانشجویی در مقطع دکتری در آلمان

اگر شما بخواهید به عنوان دانشجو دکتری در آلمان تحصیل کنید هزینه هایی را جهت زندگی روزمره متقبل خواهید شد. بسته به شهری که در آن زندگی خواهید کرد هزینه های زندگی در آلمان متفاوت خواهد بود. به طور مثال شهر مونیخ یکی از گرانترین شهرهای آلمان می باشد لذا هزینه ها در آن بالاتر می باشد.

به طور میانگین در این کشور سالیانه شما 10000 یورو هزینه زندگی خواهید داشت. بیشترین هزینه مربوط به اجاره خانه می باشد که بسته به نوع خانه و مکان آن بین 300 تا 350 یورو می باشد. هزینه خوراک و پوشاک به طور میانگین 210 یورو و همچنین هزینه بیمه و رفت و آمد در حدود 200 یورو است. برای تلفن و اینترنت باید نزدیک به 30 یورو بپردازید. قریب به 100 یورو نیز هزینه های جانبی دیگر خواهد بود که در مجموع حدود 820 یورو در ماه می باشد.

زبان تحصیل مقطع دکتری در آلمان

زبان تحصیل مقطع دکتری در آلمان

نیازمندی زبان در این مقطع بستگی به نوع دکترایی که در این کشور می خوانید خواهد داشت. اگر دکتری ساختار یافته باشد به طور معمول نیاز دارید تا به زبان انگلیسی مسلط باشید که بتوانید رساله خود را ارائه دهید. بدین منظور نیاز به مدرک بین المللی نظیر آیلتس یا تافل با نمره مورد نظر خواهید داشت.

اگر دکترای شما به صورت انفرادی یا همان روش رایج باشد به طور معمول نیاز به مدرک زبان آلمانی خواهید داشت. مدرک زبان بین المللی آلمانی تستداف (TestDaF) یا DSH خواهید داشت. گاهی اوقات در پوزیشن ها ممکن است مشاهده کنید که نیازی به مدرک زبان نمی باشد ولی به طور معمول شما باید سطح زبانی در حد بین المللی را داشته باشید.

  • دکترای فردی (Traditional PhD): در این روش که معمولترین روش دکتری در آلمان می باشد در دوره تحصیل باید تحت نظر استاد پایان نامه خود را به اتمام برسانید و جداگانه روی تز خود فعالیت کنید. شما برای گرفتن مدرک دکتری می توانید جدا از پروژه خودتان یک پروژه در یک سازمان دیگر غیر دانشگاهی انجام بدهید.
  •  
  • دکترای ساختاریافته (Structured PhD): در این حالت شما تحت یک نظر یک استاد نخواهید بود. تعداد زیادی از اساتید راهنمای شما خواهند شد و گروهی از دانشجویان روی یک طرح منسجم کار خواهند کرد و به نوعی هر دانشجو بخشی از یک پروژه مادر را دراختیار خواهند گرفت.

فاند یا کمک هزینه تحصیلی

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان در مقطع دکتری را دارند به طور معمول پول و کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. از طریق سایت هایی که مربوط به خود دانشگاه می باشد می توانید جهت دریافت فاند اقدام کنید. پس از گذشت 190 روز کامل می توانید برای دریافت مجوز کار اقدام کنید و در سازمانی خارج از دانشگاه نیز مشغول به کار شوید. کمک هزینه های تحصیلی در آلمان به چند نوع مختلف تقسیم می گردد.

جهت اطلاع از نوع کمک هزینه ها می توانید با مشاوران هرمس اپلای در تماس باشید.

مدارک لازم جهت پذیرش دکتری در آلمان

مدارک لازم جهت پذیرش دکتری در آلمان

برای پذیرش دکتری یکسری مدارک لازم است. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح بین المللی، مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه، study plan و …. .

در صورتی که تمامی مدارک لازم را داشته باشید میتوانید جهت دریافت پذیرش در مقطع دکتری اقدام کنید. نکته ای که وجود دارد این است که سفارت نیز مدارک دیگری نیاز دارد که می توانید برای دریافت اطلاعات آن به سایت سفارت مراجعه کنید.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

مقاله پیشنهادی : بورسیه تحصیلی آلمان

سوالات متداول

تحصیل دکتری در آلمان تا شش ترم هیچ هزینه ای ندارد و تقریبا در تمامی رشته ها رایگان است. فقط ممکن است هزینه ای حدود 150 تا 200 یورو بابت ثبت نام داده شود. پس به طور معمول هزینه ای که شما باید متقبل شوید هزینه زندگی روزمره خودتان می باشد.

به طور میانگین در این کشور سالیانه شما 10000 یورو هزینه زندگی خواهید داشت.

برای پذیرش دکتری یکسری مدارک لازم است. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح بین المللی، مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه، study plan و …. .

سوالات خود را مطرح کنید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *