XHTML

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای آن‌دسته از دانشجویان بین‌المللی است که می‌خواهند علاوه بر دریافت یک مدرک معتبر بین‌المللی، تحصیل در یک کشور چندفرهنگی و یک سیستم آموزش عالی باکیفیت را تجربه کنند. برای دانشجویان بین‌المللی، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، نیازمند یک برنامه‌ریزی اصولی و آگاهانه است.

برای دانشجویان بین‌المللی، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، نیازمند یک برنامه‌ریزی اصولی و آگاهانه است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است و پایین‌ترین میزان جرم و جنایت را در میان کشورهای آمریکای شمالی دارد. به همین دلیل، دانشجویان بین‌المللی نباید نگران بی‌امنی محیط زندگی خود در حین تحصیل باشند و می‌توانند در آرامش به تحصیل و زندگی در این کشور بپردازند.

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است و پایین‌ترین میزان جرم و جنایت را در میان کشورهای آمریکای شمالی دارد.

کشور کانادا، پذیرای مردم از اقصی نقاط جهان با فرهنگ‌ها، سنت‌ها و ادیان گوناگون است و به همین دلیل یک کشور چندفرهنگی به‌شمار می‌رود. در دانشگاه‌های این کشور دانشجویان بین‌المللی بسیاری تحصیل می‌کنند. همین باعث می‌شود که دانشجو حین تحصیل با مردم و فرهنگ‌های گوناگون نیز آشنا گردد.

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، هزینه تحصیل و زندگی در کانادا مقرون‌به‌صرفه‌تر است و دانشگاه‌های این کشور در پذیرش دانشجویان بین‌المللی سخت‌گیری کمتری اعمال می‌کنند.

یک مزیت مهم مهاجرت تحصیلی به کانادا اجازۀ کار حین تحصیل است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی وارد بازار کار این کشور شوند و مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را طی کنند.

دانشگاه‌های کشور کانادا از رتبۀ علمی بالایی در میان دانشگاه‌های سرتاسر جهان برخوردار هستند و مدرک آنها اعتبار بالایی در میان جوامع آکادمیک و کارفرمایان در کشورهای مختلف دارد.

همسر متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌تواند با گرفتن مجوز کار باز به همراه همسر خود وارد خاک کشور کانادا شود. مجوز کار کانادا امکان کار تمام‌وقت را به همسر شخص متقاضی می‌دهد.

پیش‌نیازهای مهاجرت تحصیلی به کانادا

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا گرفتن نامۀ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است.

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا گرفتن نامۀ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا، ظرفیت پذیرش دانشجویان بین‌المللی را دارند. هر دانشگاه قوانین و شرایط خود را برای پذیرش دانشجوی خارجی دارد. 

متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌تواند با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود، این شرایط و ضوابط را مطالعه کند. مدارک موردنیاز باید براساس قوانین دانشگاه آماده و ارسال شوند. معمولاً بیشتر دانشگاه‌های کانادا یک هزینه ثبت‌نام که مبلغی بین 100 تا 200 دلار کانادا است، دریافت می‌کنند.

پس از گرفتن نامۀ پذیرش از دانشگاه، وقت آن است که متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند. بدون نامه پذیرش از دانشگاه نمی‌توان برای مهاجرت تحصیلی به دانشگاه اقدام کرد. اما صرف گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه به‌معنی موافقت با صدور ویزای تحصیلی برای دانشجوی بین‌المللی نیست. درخواست برخی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا به دلایلی مانند عدم تطابق رشته تحصیلی دانشگاهی قبلی او با رشتۀ جدید، مخدوش بودن و نادرست بودن مدارک ارسالی، سوء سابقۀ کیفری، فاصله زیاد بین مدرک قبلی و درخواست برای دوره تحصیلی جدید و… از سوی اداره مهاجرت کانادا رد می‌شود.

دومین پیش‌نیاز، تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسه است که دو زبان رسمی کشور کانادا به‌شمار می‌روند. پیش‌نیازهای زبانی دانشگاه‌های کانادا بسته به رشته و دوره تحصیلی می‌توانند متفاوت باشند. با این همه برای صدر ویزای تحصیلی، داشتن حداقل مدرک آیلتس 6.5 (یا معادل این نمره برای آزمون‌های زبان معتبر دیگر) اهمیت زیادی در قبولی درخواست صدور ویزا دارد.

پیش‌نیازهای مهاجرت تحصیلی به کانادا

سومین پیش‌نیاز مهم، داشتن تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در کشور کانادا است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا به این مساله آگاه هستند که همه دانشگاه‌های کشور کانادا، چه دانشگاه‌های عمومی و چه دانشگاه‌های خصوصی، شهریه دارند. این شهریه ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها کمتر از دانشگاه‌های دیگر باشد و مطمئناً شهریه دانشگاه‌های خصوصی از شهریه دانشگاه‌های عمومی/دولتی بیشتر خواهد بود.

برخی از شهرهای بزرگ کشور کانادا که دانشگاه‌های برتر این کشور را در خود جای داده‌اند، جزء شهرهای گران دنیا به‌شمار می‌روند. به‌ویژه هزینه‌های مربوط به مسکن در این شهرها بسیار زیاد است و متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا باید توانایی مالی تامین این هزینه‌ها را داشته باشد. دولت کانادا در این زمینه هیچ مسئولیتی در قبال دانشجویان بین‌المللی ندارد.

و آخرین پیش‌نیاز، داشتن مدرک دیپلم برای مقاطع کارشناسی، مدرک لیسانس برای مقاطع فوق‌لیسانس و مدرک فوق‌لیسانس برای دوره‌های دکتری است. مدرک قبلی فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا باید با دورۀ موردنظر او در مقطع بالاتر هم‌خوانی داشته باشد. داشتن معدل 14 به بالا، یکی از شروط مهم برای دریافت پذیرش از بیشتر دانشگاه‌های کانادا است.

توجه داشته باشید که همه مدارک و دستاوردهای تحصیلی و سوابق شغلی متقاضی باید ترجمه رسمی شوند و مهر دادگستری و وزارت کشور داشته باشند. همچنین داشتن یک رزومۀ تحصیلی قوی و یک انگیزه‌نامۀ هدفمند با نگارش خوب، تاثیر بسیار زیادی در نظر مثبت ماموران رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی کشور کانادا دارد.

پیش‌نیازهای زبانی دانشگاه‌های کانادا بسته به رشته و دوره تحصیلی می‌توانند متفاوت باشند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و کار حین تحصیل

با انجام کارهای پاره‌وقت حین تحصیل در دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند علاوه بر کسب تجربۀ کاری، با کارفرمایان کانادایی نیز آشنا شوند. این تجربه و آشنایی به‌ویژه برای کسانی که هدف نهایی‌شان گرفتن اقامت دائم کانادا است، بسیار مفید خواهد بود.

دانشجویانی که ویزای تحصیلی کانادا برای آنها صادر شده، اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار کنند. این میزان، حداکثر ساعت تعیین شده است و دانشجو این امکان را دارد که ساعت کمتری در هفته کار کند. معمولاً توصیه دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی که در رشته‌های دشوار یا فشرده ثبت‌نام می‌کنند، حداکثر 12 ساعت کار در هفته است. این توصیه برای این است که ساعات کاری بیشتر در هفته ممکن است بر روی بازده تحصیلی دانشجو اثر نامطلوب داشته باشد.

دستمزد دانشجو برای کارهای پاره‌وقت

معمولاً دستمزد کارهای پاره‌وقت ساعتی است. بسته به کار، هر دانشجو به‌طور متوسط بین 10 تا 15 دلار کانادا دریافت می‌کند. اگر هدف دانشجو فقط کسب تجربۀ کاری باشد، می‌تواند با کمک به استادان خود در کارهای پژوهشی، تجربه اندوخته کند. برای چنین کارهایی نیاز به مجوز کار نیست. برخی از کارهای پاره‌وقت در درون خود دانشگاه و کمپ دانشگاهی هستند که دستمزد کمتری برای آنها پرداخت می‌شود و برای آنها هم مجوز کار لازم نیست و داشتن ویزای تحصیلی کفایت می‌کند.

برای دانشجویان خارجی که تمایل دارند کار خارج از کمپ‌های دانشگاهی را تجربه کنند، گرفتن مجوز کار الزامی است. دانشجویان می‌توانند پس از شش ماه از شروع تحصیلشان در دانشگاه، برای گرفتن مجوز کار اقدام کنند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و شهریه دانشگاه‌ها

تحصیل در همۀ دانشگاه‌های کانادا همراه با شهریه است که به‌صورت ترمی یا سالانه باید پرداخت شوند. اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا را داشته باشد، شهریه‌ها معمولاً پایین‌تر است. البته دوره و رشتۀ تحصیلی نقش زیادی در میزان شهریۀ دانشگاه دارد. براساس ارقام ارائه شده توسط اداره آمار کشور کانادا، شهریۀ مقطع فوق‌لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی، به‌طور متوسط 17744 دلار کانادا در سال است.

تحصیل در همۀ دانشگاه‌های کانادا همراه با شهریه است که به‌صورت ترمی یا سالانه باید پرداخت شوند.

دوره‌های MBA معمولاً گران‌ترین دوره‌ها در بیشتر دانشگاه‌های کانادا هستند. شهریه این دوره‌ها به‌طور متوسط 27397 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی است.

فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا

دانشگاه‌های زیر با وجود سطح کیفی بالا، جزء دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌تر کشور کانادا به‌شمار می‌روند:

برای مقطع کارشناسی

فهرست ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا

دانشگاه گوئلف در شهر انتاریوی کانادا واقع شده و پذیرای سالانه 1400 دانشجوی بین‌المللی از بیش از 100 کشور دنیا است.

Course Tuition fee
Bachelor of Applied Science $7,221.73
Bachelor of Arts $7,221.73
Bachelor of Engineering $10,510.55
Bachelor of Science $7,279.73
Bachelor of Science in Environmental Sciences $7,226.73

دانشگاه دو سنت بونیفاسه: این دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های وابسته به دانشگاه مانیتوبا و جزء دانشگاه‌های فرانسوی زبان کشور کانادا است.

Course Tuition fee
Arts $4,600
Translation $4,600
Science $5,300
Business Administration $5,900

دانشگاه منونیت کانادا: این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور کانادا است که در شهر وینیپِگ استان مانیتوبا واقع شده است.

Course Tuition fee
Bachelor’s courses CAD 11,904

دانشگاه‌های مموریال نیوفاندلند و دانشگاه براندون کانادا نیز در ردیف دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه کشور کانادا جای دارند.

برای مقطع فوق‌لیسانس

1. دانشگاه مموریال نیوفاندلند: شهریۀ 2150 تا 11460 دلار کانادا در سال

2. دانشگاه رِجینا: شهریۀ 1715 تا 20050 دلار کانادا در سال

3. دانشگاه رویال رودز: شهریۀ 3750 تا 27600 دلار کانادا در سال

4. دانشگاه ساسکاتچوان: شهریۀ 4110 تا 24000 دلار کانادا در سال

5. دانشگاه آتاباسکا: شهریۀ 1625 تا 17250 دلار کانادا در سال

 
متوسط شهریه‌های دانشگاه‌های کانادا برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد

متوسط شهریه‌های دانشگاه‌های کانادا برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد

برای مقطع کارشناسی

کارشناسی تجارت و مدیریت: 550 تا 56000 دلار کانادا در سال
کارشناسی IT و علوم کامپیوتر: 1535 تا 55500 دلار کانادا در سال
کارشناسی مهندسی و تکنولوژی: 1350 تا 55000 دلار کانادا در سال
کارشناسی علوم اجتماعی: 1025 تا 56000 دلار کانادا در سال
کارشناسی علوم طبیعی: 1780 تا 53000 دلار کانادا در سال

برای مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد تجارت و مدیریت: 2150 تا 52700 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات: 2150 تا 52500 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد مهندسی و تکنولوژی: 2150 تا 52500 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد درمان و دارو: 2150 تا 58300 دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد علوم اجتماعی: 2150 تا 37000 دلار کانادا در سال.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و هزینه‌های زندگی

همانند هرجای دیگری در دنیا، هزینه‌های زندگی در مراکز شهری به‌مراتب بیشتر از شهرهای کوچک‌تر کشور کانادا است. بیشتر دانشجویان زندگی در کمپ‌های دانشجویی که همیشه هم ارزان‌ترین گزینه نیست ولی مطمئناً راحت‌تر است را به زندگی در خارج از کمپ ترجیح می‌دهند. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تورنتو و ونکوور، گران‌ترین شهرهای کانادا از نظر هزینه‌های زندگی به‌ویژه مسکن هستند اما بیشتر دانشگاه‌های معتبر کانادا هم در این دو شهر واقع شده‌اند. 

سه نوع اسکان دانشجویی در کشور کانادا وجود دارد که هر کدام هزینه‌های خود را دارند. خوابگاه دانشجویی، هزینه‌ای در حدود 3000 تا 7500 دلار کانادا در سال دارد. خوابگاه‌های خصوصی یا خانه‌های اجاره‌ای گروهی، سالانه حدود 8400 دلار کانادا بدون احتساب صورت حساب‌های برق و گاز و آب هزینه دارند. اجاره خانه یا آپارتمان انفرادی نیز در هر شهر و منطقه از کانادا متفاوت و بسیار بیشتر از دو نوع اسکان دانشجویی دیگر است.

سه نوع اسکان دانشجویی در کشور کانادا وجود دارد که هر کدام هزینه‌های خود را دارند.

بهترین برآورد از هزینه‌های زندگی در یک شهر، برآوردی است که دانشگاه‌های واقع در آن شهر ارائه می‌دهند. به‌عنوان نمونه، برآورد دانشگاه مونترال از هزینه‌های زندگی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا در شهر مونترال، برای مسکن، غذا، خرید کتاب و لوازم‌التحریر، تلفن و سایر هزینه‌های متفرقه، مبلغی در حدود 14700 دلار کانادا است. به همین ترتیب، تخمین هزینه‌های زندگی برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به جز شهریۀ سالانه، 15500 دلار کانادا در سال است که شامل بیمۀ سلامت هم نیست. بیمۀ سلامت برای دانشجویان این دانشگاه اجباری است و مبلغی در حدود 864 دلار در سال را در بر می‌گیرد. 

در جدول زیر، یک برآورد تقریبی از حداقل هزینه‌های زندگی در کشور کانادا را مشاهده می‌کنید که شامل شهریه متوسط سالانه و هزینه‌های متفرقه تحصیل هم می‌شود:

هزینه‌ها

ماهانه

سالانه

شهریه

18907 دلار کانادا

هزینه‌های متفرقه دانشگاه

400 دلار کانادا

بیمه درمانی و سلامت

70 دلار کانادا

840 دلار کانادا

کتب درسی

600 دلار کانادا

کرایه مسکن داخل کمپ

600 دلار کانادا

7200 دلار کانادا

هزینه تلفن و موبایل

30 دلار کانادا

360 دلار کانادا

کارت تردد حمل‌ونقل عمومی

40 دلار کانادا

480 دلار کانادا

خواروبار/موادغذایی

300 دلار کانادا

3600 دلار کانادا

سرگرمی/لباس/موارد مرتبط

80 دلار کانادا

960 دلار کانادا

بیمه ماشین (درصورت داشتن خودرو)

1500 دلار کانادا

سوخت خودرو (درصورت داشتن خودرو)

200 دلار کانادا

2400 دلار کانادا

مجموع کل هزینه‌ها

1320 دلار کانادا

37247 دلار کانادا

بورسیه و فاند برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا

برای دانشجویان بین‌المللی که در اندیشه مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند، بورسیه‌ها، فاندها و کمک‌هزینه‌های متفاوتی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. این بورسیه‌ها برای دستاوردهای ورزشی و آکادمیک و همچنین موضوعات پژوهشی ارزشمند داده می‌شود. 

تامین‌کننده این بورسیه‌ها و فاندها، دولت کانادا، دانشگاه‌ها و برخی مؤسسات دولتی یا خصوصی مشخص هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها، بورسیه‌ها و فاندهای انحصاری خود را دارند که معمولاً به دانشجویان ممتاز و نخبه‌ای که شرایط گرفتن بورس و فاند را دارند، اعطا می‌شوند.
تعداد این بورسیه‌ها و فاندها بسیار زیاد است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا آشنایی با بهترین دانشگاه‌های این کشور در رشته موردنظر متقاضی، بسیار مفید خواهد بود. به‌طورکلی، دانشگاه تورنتو با رتبۀ 25 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان، بهترین دانشگاه کشور کانادا به‌شمار می‌رود. رتبۀ دوم بهترین دانشگاه‌های کانادا متعلق به دانشگاه مک‌گیل است که دارای رنکینگ جهانی 31 است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا

در جدول زیر 9 دانشگاه برتر کشور کانادا به همراه رتبۀ کشوری و رنکینگ جهانی آنها، برای علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی به کانادا قابل مشاهده هستند:

نام دانشگاه

رتبۀ کشوری

رتبۀ جهانی

دانشگاه تورنتو

1

25

دانشگاه مک گیل

2

31

دانشگاه بریتیش کلمبیا

3

45

دانشگاه مونترال

4

118

دانشگاه آلبرتا

5

119

دانشگاه مک‌مستر

6

144

دانشگاه واترلو کانادا

7

166

دانشگاه وسترن کانادا

8

203

دانشگاه کوئین

9

246

دانشگاه کالگاری

9

246

جمع‌بندی

در دهه‌های گذشته، کشور کانادا تبدیل به محبوب‌ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی شده که به‌دنبال تحصیلات دانشگاهی با کیفیت بالا هستند. با کیفیت بالای سطح زندگی، داشتن دانشگاه‌های برتر در سطح جهانی، شهرهای متمدن و اید‌ه‌آل برای زندگی، مهاجرت تحصیلی به کانادا یگ گزینه خوب برای دانشجویان خواهان آموزش‌های عالی است.

در مقایسه با کشورهایی که کیفیت آموزش عالی در ردیف دانشگاه‌های کانادایی دارند، مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر تمام می‌شود. امکان کار در حین تحصیل به دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام کنند، این امکان را می‌دهد که با بازار کار و محیط‌های کاری کشور کانادا بیشتر آشنا شوند.

 

مقاله پیشنهادی : تحصیل در کانادا

سوالات متداول

در مقایسه با سایر مقاصد محبوب مهاجرتی برای تحصیل، مهاجرت تحصیلی به کانادا مقرون به‌صرفه است. بسته به شهر یا دوره تحصیلی، یک دانشجوی بین‌المللی به مبلغی در حدود 20 تا 30 هزار دلار کانادا برای پرداخت شهریه دانشگاه نیاز دارد. سوای از این مبلغ، سالانه مبلغی در حدود 10 هزار دلار کانادا نیز باید برای پرداخت هزینه‌های مسکن، خوراک و سایر هزینه‌های زندگی کنار گذاشته شود. این مبلغ، در مقایسه با بسیاری از کشورها نظیر استرالیا، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان به‌صرفه‌تر است.

شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا، شهر تورنتو در استان انتاریو، شهر مونترال در استان کبک، شهر کلگری در استان آلبرتا و شهر اتاوا در استان انتاریو جزء گران‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی و تحصیل به شمار می‌روند.

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. شهر کبک یکی از ارزان‌ترین شهرهای بزرگ کانادا به‌شمار می‌رود. هزینۀ تقریبی ماهانۀ زندگی در این شهر، 1600 دلار کانادا در ماه است. فراموش نکنید که شهر کبک، یکی از شهرهای فرانسوی زبان کشور کانادا است.

دانشجویان بین‌المللی معمولاً وقتی به دنبال یک کشور برای ادامه تحصیل می‌گردند، این گزینه را جستجو می‌کنند. در هر حال، هیچ دانشگاهی در کشور کانادا نیست که شهریه نگیرد. پس امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا وجود ندارد. با این حال، اگر یک دانشجو بتواند بورسیه کامل بگیرد، می‌تواند با کمترین هزینه و بدون پرداخت شهریه دانشگاه، در کانادا تحصیلات عالیه خود را ادامه دهد.

معمولاً دانشجویان برای یک ساعت کار، دستمزدی بین 10 تا 15 دلار کانادا دریافت می‌کنند. با این همه، مبلغ دستمزد به شهر و کار که دانشجو انجام می‌دهد بستگی دارد.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

4 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر
    من امسال از رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم و برای ادامه تحصیل در کانادا میخوام اقدام کنم
    میخواستم بدونم در حین تحصیل میتونم به عنوان پرستار شاغل هم بشم؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
      درحین تحصیل اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته را دارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *