شرایط کار مهندس انرژی در آلمان

مهندسی انرژی در آلمان

مهندسی انرژی در آلمان اگر شما هم به رشته مهندسی انرژی علاقه دارید و می‌خواهید در این حوزه به تحصیل و کار بپردازید و علاوه بر این قصد مهاجرت نیز دارید، پیشنهاد گروه هرمس اپلای این است که کمی وقت بگذارید و مطالعه این مقاله جامع در خصوص رشته مهندسی انرژی در آلمان را از دست ندهید تا بدانید چرا باید به تحصیل در رشته مهندسی انرژی در آلمان بپردازید؟ یا فعالیت در آلمان به عنوان یک مهندسی شغلی چه آینده‌ای را برای شما رقم می‌زند؟

آلمان یکی از کشورهای پیشرو اروپا در انقلاب تجدیدپذیر است که از سال‌های دور تاکنون، تلاش بسیار زیادی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای کرده است و برای همین لقب صدر اعظم آب و هوا را به دست آورده، از این رو فعالیت در حوزه انرژی در آلمان یا مطالعه این رشته در این کشور، یکی از بهترین تصمیمات هر فردی که به این حوزه علاقه مند می‌باشد، به شمار می‌رود.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا برای فعالیت در رشته مهندسی انرژی به آلمان مهاجرت کنیم؟

طبق آمارهای منتشر شده از وزارت محیط زیست آلمان برنامه و هدف این کشور بر روی استفاده از انرژی‌های سبز متمرکز شده است. این به این معنی است که کشور آلمان قصد دارد به تدریج از انرژی‌های سبز بهره وری بیش‌تری داشته باشد و نسل جدیدی از فناوری‌های سبز که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت می‌کنند را خلق کند که به عبارتی این موضوع به معنی رشد بازار کار این رشته و تربیت دانشجویان بیشتر در این حوزه می‌باشد.

جالب بدانید که این برنامه آلمان تا حدودی باعث شده است که بین ۸۰۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰۰ فرصت شغلی جدید تا سال ۲۰۳۰ در این کشور ایجاد شود و آلمان به استقبال تعداد قابل توجهی از مهندسان انرژی بپردازد.

پس فعالیت در حوزه مهندسی انرژی در آلمان چه برای دانشجویان چه برای افراد شاغل، آینده‌ای درخشان به همراه دارد و چه دلیلی مهم‌تر از این موضوع برای مهاجرت به آلمان و فعالیت در حوزه انرژی وجود دارد

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی انرژی

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی انرژی

موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)

یکی از دانشگاه های برجسته آلمان، موسسه فناوری کارلسروهه است که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرده است. این موسسه که یکی از دانشگاه‎های برتر اروپا نیز می‌باشد، کیفیت آموزشی بالایی در حوزه مهندسی به ویژه مهندسی انرژی دارد.

در بین برنامه‌های درسی مربوط به مهندسی انرژی، دوره مهندسی انرژی و مدیریت موسسه فناوری کارلسروهه از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. این برنامه درسی متمرکز بر متخصصانی است که در شرکت‌های تولیدی، حمل و نقل، توزیع، ذخیره، فروش انرژی برق، انرژی حرارتی و … مشغول به کار هستند. اگر شما به تحصیل در برنامه مهندسی انرژی و مدیریت و این دانشگاه شرکت کنید، درک کامی از فناوری‌های حال و آینده سیستم‌های انرژی پیدا خواهید کرد و بدون شک وارد بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان می‌شوید و می‌توانید از لحاظ اقتصادی بسیار رشد کنید.

دانشگاه آخن

دانشگاه آخن نیز دانشگاه های بین المللی آلمانی است که در اروپا از دیدگاه علمی و پژوهشی، محبوبیت و شهرت بسیار زیادی دارد. تمرکز این دانشگاه در خصوص مهندسی انرژی بر روی فناوری انرژی پایدار و سیستم های برق هوشمند است. یکی از اهداف این دانشگاه، ایجاد محیطی بوده است که دانشجویان رشته های گوناگون بتوانند به تبادل نظر با یک دیگر بپردازند و می توان گفت تا کنون تقریبا به هدف خود رسیده چرا که تبادل ایده در این دانشگاه بسیار به چشم می خورد و حتی با به وجود آمدن چالش های گوناگون شما شاهد همکاری دانشجویان رشته های متفاوت با یک دیگر هستید.

 

 

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

اهمیت زبان در حوزه مهندسی انرژی در آلمان

چه برای مطالعه رشته مهندسی انرژی و چه برای کار در این حوزه در کشور آلمان، زبان اهمیت ویژه‌ای دارد.

پیش شرط اخذ پذیرش از هر دانشگاهی در آلمان یا کسب هر موقعیت شغلی در این حوزه، داشتن سطح مهارتی مشخصی در زبان آلمانی است، البته لازم بدانید که هرچه دانشگاه شما در سطح بین المللی اهمیت بیشتری داشته باشد یا شرکتی که در آن مشغول به کار شدید، بزرگ و مهم و یا حتی بین المللی باشد، نیاز شما به زبان آلمانی کمتر است. به طور مثال در در دانشگاه برلین در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی انرژی تحصیل کنید، لازم است که زبان انگلیسی خیلی خوبی داشته باشید تا مهارت خیلی زیاد به زبان آلمانی.

در هر صورت قبل از مهاجرت به آلمان بهتر است که در سطح خوبی از زبان آلمانی باشید و حتی اگر می‌خواهید برای شرکتی درخواست همکاری بفرستید خوب است که سطح B1 را به پایان رسانده باشید.

بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان

بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان

طبق برنامه ریزی وزارت محیط زیست و دولت آلمان، بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان، به ویژه تا سال ۲۰۳۰ رشد بسیار عالی خواهد داشت و افرادی که برای کار به عنوان یک مهندس انرژی به آلمان مهاجرت می‌کنند، می‌توانند آینده درخشانی را برای خود به ارمغان آورند.

جالب بدانید که روند رشد بازار کار مهندسی انرژی در آلمان، از سال ۲۰۱۶ تاکنون ثابت کرده است که بازار کار این رشته ممکن است روند رشد کندی نسبت به سایر رشته‌های مهندسی در آلمان داشته باشد، اما این روند رشد تا سال‌های سال به طور مداوم به سمت مثبت ادامه پیدا خواهد کرد.

برخی از وظایف های مهندسان انرژی در آلمان

یک مهندس انرژی با عناصر مرتبط با انرژی سر و کار دارد و به بررسی، تجزیه و تحلیل عوامل گوناگون از جمله خطر و موضوعات فنی می‌پردازد تا از چشم اندازهای فنی خود برای شخصی سازی نرم افزارها و صفحات گسترده استفاده کند.

برخی از وظایف های مهندسان انرژی در آلمان

بررسی وضعیت انرژی موجود از سایت‌ها و آنالیز طرح‌های گوناگون، بهبود بهره وری انرژی در طراحی و اجرای پروژه، همکاری در بخش‌های مختلف پروژه از جمله ارائه مشاوره به مشتریان خُرد، پیش بینی هزینه مورد نیاز برای مشتریان، تجزیه و تحلیل پس انداز، توسعه رتبه بهره وری، ارائه توصیه‌های لازم و … برخی از وظایف مهم یک مهندس انرژی در آلمان می‌باشد.

درآمد مهندسان انرژی در آلمان

مهندسان انرژی در آلمان به طور میانگین، درآمد معادل ۳۸۰۰۰ یورو در سال دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کم‌ترین درآمد یک مهندس انرژی در آلمان ۳۰۰۰۰ یورو و بیش‌ترین درآمد یک مهندس انرژی در این کشور ۴۵۰۰۰ یورو می‌باشد. توجه داشته باشید که در آلمان مهندسان انرژی به طور کلی ملزم هستند که برای فعالیت در این حوزه، حداقل مدرک کارشناسی را در رشته مهندسی انرژی یا سایر علوم مرتبط داشته باشند و همچنین مجوز مهندسی خود را دریافت کرده باشند تا بتوانند به فعالیت در این رشته بپردازند.

تغییر درآمد یک مهندس انرژی درآلمان بر اساس میزان تجربه

میزان تجربه افزایش درآمد بر حسب درصد
کم تر از ۲ سال
۲ تا ۵ سال ۳۲%
۵ تا ۱۰ سال ۳۶%
۱۰ تا ۱۵ سال ۲۱%
۱۵ تا ۲۰ سال ۱۴%
بیش از ۲۰ سال ۹%

تغییر درآمد یک مهندس انرژی درآلمان بر اساس میزان تحصیلات

مدرک تحصیلی افزایش درآمد بر حسب درصد
کارشناسی ۲۴%
کارشناسی ارشد ۲۹%
دکترا ۲۳%

 

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

حقایقی جالب در مورد رشته مهندسی انرژی در آلمان

حقایقی جالب در مورد رشته مهندسی انرژی در آلمان

 • کارفرمایان در این رشته به میزان مهارت شما در صرفه جویی در انرژی بهره وری اهمیت زیادی می‌دهند، بنابراین باید برای موفقیت و کسب درآمد بیش‌تر این مهارت را در خود به خوبی تقویت کنید.
 • در آلمان، ۲۵% متخصصان انرژی از خانم‌ها تشکیل شده است و مردان ۷%بیشتر از زنان فعال در این حوزه درآمد کسب می‌کنند.
 • اگر در آلمان در حوزه مهندسی انرژی به فعالیت بپردازید، ممکن است سالانه چیزی حدود ۹% درآمد شما افزایش پیدا کند.
 • اگر در بخش‌های دولتی آلمان مشغول به کار شوید، ممکن است ۵% بیش‌تر از افرادی که در سمت شغلی شما اما در بخش‌های خصوصی فعالیت می‌کنند، درآمد کسب کنید.
کار در آلمان

کار در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی درباره شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور برای ایرانیان آشنا شوید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید.

سخن آخر

اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس به آلمان مهاجرت کنید یا در این کشور به تحصیل بپردازید، پیشنهاد ما به شما این است که فرم ارزیابی مهاجرتی گروه هرمس اپلای را تکمیل کنید، تا با توجه به شرایط منحصر به فردی که دارید از شرایط، میزان سرمایه مورد نیاز و … مربوط به امر مهاجرت به آلمان، اطلاعات لازم را پیدا کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

چرا شاهد رشد بازار رشته مهندسی انرژی در آلمان هستیم؟
کشور آلمان قصد دارد به تدریج از انرژی‌های سبز بهره وری بیش‌تری داشته باشد و نسل جدیدی از فناوری‌های سبز که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت می‌کنند را خلق کند که به عبارتی این موضوع به معنی رشد بازار کار این رشته و تربیت دانشجویان بیشتر در این حوزه می‌باشد.
دانشگاه های برتر برای رشته مهندسی انرژی در آلمان کدامند؟
موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) و دانشگاه آخن
درآمد مهندس انرژی در آلمان چقدر است؟
مهندسان انرژی در آلمان به طور میانگین، درآمد معادل ۳۸۰۰۰ یورو در سال دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کم‌ترین درآمد یک مهندس انرژی در آلمان ۳۰۰۰۰ یورو و بیش‌ترین درآمد یک مهندس انرژی در این کشور ۴۵۰۰۰ یورو می‌باشد.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

8 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر . متاسفانه در حال حاضر در این زمینه آفری ارائه نمیکنیم .

 1. سلام وقت بخیر
  کارشناسی ناپیوسته برق هستم دارای هشت سال سابقه با بیمه و مرتبط ابزاردقیق ، بهترین و سریع ترین راه اخذ ویزا ، لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. سلام..

  من فوق لیسانس برق هستم و تاحالا توی هیج شرکتی کار نکردم که بیمه ام کرده‌ باشند..۲۹ سال سن

  طراح و نصاب سیستم های خورشیدی هستم و به صورت ازاد کار میکنم

  سوالم این هست برای کارفرما چه چیزی اهمیت داره؟ یعنی حتما سابقه ی بیمه اجباری توسط کارگاه نیازه
  یا بیمه آزاد خوداشتغالی هم میشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   در صورت عدم داشتن سابقه کار با بیمه در صورتی که بتوانید سابقه کار خود را با روش های دیگری مثل گواهی اشتغال به کار و …. اثبات کنید امکان اقدام دارید .

 3. سلام وقت بخیر.من دانشجوی سال اول مهندسی انرژی در دانشگاه علوم تحقیقات هستم.میخواستم راهنمایی و شرایط مهاجرت از طریق این رشته رو به المان یا سایر کشورهای دیگر رو بدونم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles