کشور فرانسه و هر آن چه که باید در موردش بدانید.

یکی از بهترین کشور‌هایی که می‌توان برای تحصیل، کار، تفریح و یا زندگی انتخاب کرد، فرانسه می باشد. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و نیاز است که برای ورود به آن، ویزا دریافت کرد. همچنین بیشتر افراد و گردشگر‌ها این کشور را به عنوان مهد مد و فشن می‌شناسند. اگر کشور فرانسه را به عنوان مقصدی برای زندگی و مهاجرت انتخاب می‌کنید باید از قبل درباره فرانسه اطلاعات کاملی داشته باشید تا با مشکلات مختلفی روبه‌رو نشوید. اگر می خواهید اطلاعات خوبی نسبت به این کشور داشته باشید تا انتهای متن همراه ما باشید.

کشور فرانسه و هر آن چه که باید در موردش بدانید.

معرفی کشور فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهای اروپایی می باشد که دارای مناطق و قلمرو های بسیاری است. فرانسه جزو کشور هایی است که سواحلی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارند و از نظر مساحت بزرگترین کشور اتحادیه اروپا و سومین کشور پهناور در کل قاره اروپا می باشد.

معرفی کشور فرانسه

فرانسه یکی از کشور های مهم و تاثیر گذار در زمینه های فرهنگ، هنر، اقتصاد و سیاست است. همچنین در زمینه استاندارهای جهانی از کشور های پیشرو در جهان است. همچنین از نظر استاندارد های بالای زندگی، تحصیلات، بهداشت، آزادی و امید به زندگی از کشور های بسیار ایده آل برای زندگی است. فرانسه از کشور های موسس سازمان ملل متحد بوده و جزو ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می باشد و از کشورهای پیشرو در تاسیس اتحادیه اروپا بوده است.

فرانسه یکی از اولین کشور ها می باشد که در سال ۱۹۷۱ برای خود یک وزارت خانه مربوط به محیط زیست تاسیس کرد. با اینکه کشور فرانسه جزو کشور های صنعتی جهان است اما در تولید دی اکسید کربن در رتبه ۱۷ام در دنیا قرار دارد که بین کمترین ها در دنیا است. طبق یک گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۲ ششمین کشور آگاه در زمینه محیط زیست است.

موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه

کشور فرانسه با عنوان رسمی ‌جمهوری فرانسه شناخته می‌شود و این کشور در اروپای غربی قرار دارد. در حقیقت این کشور، بزرگترین کشور در اروپای غربی است و حدود یک سوم کشور ایران وسعت دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی، کشور فرانسه با کشور‌های بلژیک، آندورا، اسپانیا، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس و ایتالیا  همسایه است و مرز مشترک دارد. همچنین از نظر جغرافیایی از دشت‌ها و کوهستان‌های قدیمی ‌تشکیل شده که آب و هوای این کشور را مطبوع کرده است. همچنین این کشور سواحل مختلفی دارد که فرانسه را به دریاهای شمال، مانش، اقیانوس اطلس و مدیترانه متصل می‌کند.

موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه

تاریخچه کشور فرانسه

قدمت حضور انسان در کشور فرانسه به قرن دوم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. اما در اواخر قرن پنجم میلادی، فرانک‌ها به این کشور وارد شده‌اند و در جنگی با فرماندار رومی، فرانسه را فتح کردند. حتی جالب است بدانید که فرانسه در زبان لاتین به معنای سرزمین فرانک‌ها می باشد. فرانک‌ها تا نیمه اول قرن 14‌ام میلادی به حکوت می‌پرداختند، اما جنگی بین فرانسه و انگلیس رخ داد که موضوع بر سر تصاحب سواحل این کشور بود. این جنگ به عنوان جنگ‌های 100 ساله معروف است و تا سال 1453 میلادی ادامه داشت.

اما همین جنگ باعث شد تا این کشور با بحران‌های دیگری هم روبه‌رو شود و با کشورهایی مانند: اسپانیا و ایتالیا هم وارد جنگ شود. با گذشت زمان و روی کارآمدن لویی چهاردهم و سلطنت مستبدانه ۷۲ ساله، اوضاع برای این کشور بدتر شد. این روند ادامه داشت تا انقلاب کبیر فرانسه رخ داد و مژده‌ای برای جهان جدید داشت، اما کودتای ناپلئون صورت گرفت و مجدد امید‌ها از بین رفت. در نهایت بعد از گذشت چند دهه و با پشت سر گذاشتن جنگ‌های مختلف، با پایان جنگ نازی‌ها، آزادی در این کشور رخ داد و با تشکیل حکومت چهارم اوضاع پیشرفت کشور چشمگیر شد.

پایتخت فرانسه

پاریس، اصلی‌ترین شهر فرانسه و پایتخت این کشور است. این شهر مراکز اصلی مبادلات تجاری است و جزو برجسته‌ترین شهرهای جهان در زمینه مد و فشن معرفی شده است. همچنین پاریس یکی از شهرهای پرگردشگر است که سازه‌های زیبایی دارد و سالانه از افراد خارجی زیادی میزبانی می‌کند. همچنین این شهر به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و پنجمین شهر جهان از نظر تولیدات ناخالص شناخته می‌شود، به طوری که پاریس، بیش از 25 درصد از تولیدات ناخالص فرانسه را دارد.

به طور کلی بهتر است بدانید که پاریس، بیش از 48 هزار درخت دارد که به عنوان سرسبزترین پایتخت در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. همچنین مساحت این شهر 105 کیلومتر مربع است و بیش از 2 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. از طرفی هم وجود جاذبه‌های دیدنی مانند: موزه لوور، کلیسای نوتردام، گورستان پرلاشز، شانزلیزه و پارک لوکزامبورگ باعث شده تا سالانه، تعداد گردشگرها بیشتر شوند.

مهم‌ترین شهرهای فرانسه

به غیر از شهر پاریس که درباره آن توضیح داده‌ایم، شهرهای دیگری هم در فرانسه وجود دارند که جزو مهم‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شوند. بوردو، یکی از شهرهای فرانسه است که در ناحیه آکیتن این کشور واقع شده و مونتسکیو و میشل دومونتنی در این شهر متولد شده‌اند.

مارسی یکی دیگر از شهرهای مهم فرانسه است که بعد از پاریس، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور عنوان شده است. همچنین دومین بندر دریای مدیترانه در مارسی قرار دارد که تاثیر مثبت و مستقیمی ‌بر اقتصاد و قطب صنعت این کشور گذاشته است.

مهم‌ترین شهرهای فرانسه

لیل نام شهر دیگری از این کشور است که در ناحیه شمالی نورپادوکاله قرار دارد و جمعیت آن بیش از 228 هزار نفر است. اما به طور کلی بهترین شهر‌های کشور فرانسه به این تعداد محدود نمی‌شود و عبارتند از :

 • لیون
 • مون‌پلیه
 • نانسی
 • استراسبورگ
 • نانت
 • تولوز
 • گرونوبل
 • نیس

هر یک از این شهرها، شرایط اقتصادی و سیاسی متفاوتی دارند که باعث پیشرفت‌های زیادی در فرانسه شده‌اند.

جمعیت کشور فرانسه

با توجه به آمارهای مختلفی که در سال‌های اخیر منتشر شده، جمعیت مردم فرانسه بیش از 65 میلیون نفر است، بنابراین این کشور سومین کشور پرجمعیت اروپا است. اما بیشترین جمعیت به چه سنی تعلق دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید به درصد‌ها و آمارهای اعلام شده از کشور فرانسه اکتفا کرد که عبارتند از:

 • حدود ۱۷.۵ درصد زیر ۱۴ سال
 • ۶۱.۵ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال
 • ۲۱ درصد بیش از ۶۵ سال

با وجود این جمعیت و شرایط ایده آلی که در فرانسه وجود دارد، نرخ امید به زندگی برای مردان 79.2 سال و برای زنان 85.2 سال در نظر گرفته شده است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم فرانسه

فرانسه به‌عنوان یکی از کشورهای برجسته و تأثیرگذار در زمینه‌های فرهنگ، مد، و ادبیات شناخته می‌شود. این سرزمین به گونه‌ای بی‌نظیر درخشیده است که شامل ادبای معروف، سازه‌های تاریخی، تئاترها و موزه‌های متعدد می‌باشد. جامعه فرانسه نیز با توجه و احترام به ارزش‌های ادبی، به افراد با توجه ویژه‌ای نگاه می‌کند و در مواجهه با افراد ناشناخته از عبارت “شما” بهره می‌گیرد، همچنین به افراد غیرصمیمی با استفاده از نام کوچک، اشاره نمی‌کند.

آشپزی و غذا یکی دیگر از فرهنگ‌های مهم فرانسه است که با توجه به مناطق مختلف با تنوع غذایی روبه‌رو خواهیم بود. همچنین عطر یکی از مهم‌ترین فرهنگ‌ها و آداب مردم این کشور است، به گونه‌ای که این کشور را به یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های عطر در جهان تبدیل کرده است.

آب و هوای کشور فرانسه

با توجه به اینکه، فرانسه مختصات مختلفی در بخش‌های گوناگون دارد، این کشور چند اقلیم بوده و بخش‌های مختلف آن با آب و هوای گوناگونی روبه‌رو است. بخش‌های غربی، آب و هوای مدیترانه‌ای دارند که باعث شده زمستان‌ها، معتدل و تابستان‌های گرم همراه با باران دیده شود. در آن طرف، بخش شرق فرانسه با کوه‌های آلپ همجوار است که آب و هوای این منطقه را کوهستانی و بارانی کرده است. در بخش‌های شمالی و جنوبی هم آب و هوا معتدل و مدیترانه‌ای است.

به طور کلی شرایط آب و هوای این کشور متغیر بوده و ممکن است که در حین جابه‌جایی بین شهرهای مختلف با تغییرات آب و هوای چشمگیری مواجه شد. از این‌رو بهتر است که قبل از بازدید از شهرهای مختلف، شرایط جوی را بررسی کرده تا غافلگیر نشوید.

زندگی در فرانسه

فرانسه از سوی International Living magazine به مدت پنج سال بهترین کشور برای زندگی انتخاب شده است. به طور حتم مزایا و شرایط ایده آلی که این کشور برای زندگی مردمان و افراد خارجی در نظر گرفته، دلیل این انتخاب بوده است. متقاضیان زیادی برای تحصیل و کار به این کشور فکر می‌کنند و علاقه دارند که شرایط زندگی در شهرهای فرانسه را داشته باشند. بنابراین بهتر است بدانید که مردم این کشور، 35 ساعت در هفته کار می‌کنند و به طور تقریبی حدود 13 ساعت از کشور‌های دیگر کمتر فعالیت خواهند داشت. از طرفی هم هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشور‌های اروپایی کمتر و مقرون به‌صرفه است. به طور کلی مزیت‌های زندگی در این کشور بی شمار است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بهره‌مندی از بهداشت و سلامت با کیفیت در سطح جهانی
 • فرهنگ غنی و هنر زیبای فرانسوی در سطح جهان
 • شرایط کاری مطلوب
 • هزینه کم زندگی

به طور کلی می‌توان کشور فرانسه را به عنوان بهترین مقصد زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری انتخاب کرد، اما بهتر است، قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت با افراد مجرب و وکیل درجه یک مهاجرتی مشورت کرد.

اقتصاد کشور فرانسه

در سال‌های گذشته با قدمت 300 ساله، فرانسه یکی از قطب‌های مهم اقتصادی در اروپا و جهان شناخته شده است. دولت این کشور در شرکت‌های مشهور جهان سهامدار است و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد. با توجه به اقتصاد پویا و زنده‌ای که این کشور دارد، بیشتر بخش‌های بیمه و بانکی از طریق بخش‌های خصوصی اداره می‌شوند. همچنین شرکت ایرباس که جزو بزرگترین سازنده‌های هواپیما در جهان است، متعلق به فرانسه بوده و اشتغال‌زایی منحصر به‌فردی در این کشور رقم زده است.

بخش‌های مختلف دیگری هم در صنایع و اقتصاد این کشور تاثیرگذار هستند که مهم‌ترین آن را می‌توان شرکت‌های تولیدکننده عطر، الکترونیک، پتروشیمی، کشتی‌سازی، ماشین آلات و فلزکاری دانست. از طرفی هم جاذبه‌های گردشگری در شهرهای مختلف این کشور باعث شده تا از طریق صنعت گردشگری و بازدید از تاریخ این کشور، ارز‌های خارجی وارد کشور شوند. با توجه به آمارهای داده شده، هر ساله بیش از 7 میلیون نفر از افراد بین‌المللی از برج ایفل دیدن می‌کنند. به طور کلی، اقتصاد فرانسه رشد چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کرده است و روز به روز این رشد، افزایش پیدا می‌کند. همچنین بهتر است بدانید که نرخ تورم در این کشور بسیار ناچیز است.

هزینه‌ های زندگی در فرانسه

هزینه‌ های زندگی در فرانسه

اگر بخواهیم درباره فرانسه و شرایط زندگی در این کشور اطلاعاتی دهیم باید ابتدا به سبک زندگی افراد توجه کنیم. به طور حتم افراد زندگی‌های مختلفی را تجربه می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه زندگی آن‌ها هم با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. به طور کلی متوسط حقوق افرادی که در این کشور فعالیت می‌کنند، در بخش خصوصی حدود 2370 یورو در ماه است. خب مشخص است که متوسط حقوق در بخش دولتی کمتر بوده و حدود 2300 یورو در ماه تخمین زده شده است. افرادی هم که خودشان شغل دارند، حدود 3820 یورو در ماه درآمد خواهند داشت. به طور کلی میانگین حداقل درآمد 0.48 یورو در ساعت را می‌توان برای کشور فرانسه در نظر گرفت. اما این درآمد باید صرف هزینه‌های مختلفی در فرانسه شود که مهم‌ترین آن ها عبارتند از:

 • مسکن
 • پرداخت هزینه قبوض
 • مراقبت‌های بهداشتی و درمانی
 • پرداخت اینترنت و مخابرات
 • هزینه تحصیل
 • مواد غذایی
 • پوشاک
 • حمل‌ونقل
 • هزینه تفریح و سرگرمی‌

این هزینه‌ها برای تمام افراد با هر نوع سبک زندگی یکسان است. البته که مقطع تحصیلی، نوع خورد و خوارک و پوشاک می‌تواند تغییراتی در افزایش یا کاهش هزینه‌ها داشته باشند. در جدول زیر شاخص هزینه‌ها در بهترین شهرهای فرانسه را عنوان کرده‌ایم.

نام شهر در فرانسه

هزینه زندگی

پاریس

۱۲۰۰ الی ۱۸۰۰ یورو در ماه

لیون و مارسی

۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه

تولوز

۸۰۰ یورو در ماه

نیس

۹۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه

گرونوبل

۸۰۰ یورو در ماه

نانت

۸۰۰ یورو در ماه

لیل

740 یورو در ماه

مبالغ درج شده در جدول را می‌توان میانگین هزینه‌های زندگی در امور مختلف عنوان کرد، اما توجه کنید که تعداد افراد خانوار در ایجاد هزینه‌های زندگی تاثیرگذار هستند و باید در نظر گرفته شوند.

میزان درآمد در فرانسه

افراد خارجی که قصد اخذ اقامت در فرانسه را دارند، باید بدانند که اشتغال به کار و کسب درآمد در این کشور، یکی از راه‌های اخذ ویزا و اقامت فرانسه است. از طرفی هم برای اینکه بتوان هزینه‌های زندگی در کشور خارجی را تامین کرد، نیاز است که درآمدی مشخص داشت. بخش زیادی از مهاجران این کشور را دانشجو‌ها تشکیل می‌دهند. این افراد می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی خود و در مدت مشخص به دنبال کار باشند و برای اخذ اقامت درخواست دهند. از طرفی هم افرادی که قصد اشتغال در فرانسه و پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای فرانسوی را دارند، باید از میزان درآمد شغل‌های مختلف مطلع باشند. از این‌رو در ادامه شغل‌های مختلف را همراه با میزان درآمد آن‌ها عنوان کرده‌ایم تا راحت‌تر برای زندگی در این کشور تصمیم بگیرید. میزان درآمد در کشور فرانسه برای شغل‌های مختلف عبارتند از:

 • توسعه دهنده نرم افزار، متوسط درآمد در سال 55656 دلار
 • مهندس، متوسط درآمد در سال 52897 دلار
 • کارگردان، متوسط درآمد در سال 146746دلار
 • مدیر، متوسط درآمد در سال 77122 دلار
 • میدر بازاریابی، متوسط درآمد در سال 82031 دلار
 • مدیر پروژه آی تی، متوسط درآمد در سال 70158 دلار
 • مهندس نرم افزار، متوسط درآمد در سال 66637 دلار
 • مدیر منابع انسانی، متوسط درآمد در سال 85259 دلار
 • مدیر پروژه، متوسط درآمد در سال 66148 دلار
 • مدیر آی تی، متوسط درآمد در سال 103426 دلار

هر یک از این درآمد‌ها می‌توانند در طی سال با افزایش نیز همراه باشند، زیرا برخی از شغل‌ها اجازه تغییرات در مبلغ درآمد را دارند. اما به طور کلی بهتر است که قبل از هرگونه اقدام برای کار پیدا کردن، شرایط درآمد شغل مد نظر خود را بررسی کنید و در این امر با مشاوره تخصصی یا وکیل مهاجرت کاری مشورت داشته باشید.

مزایا و معایب زندگی در کشور فرانسه

با توجه به نظر سنجی‌هایی که در سال‌های اخیر صورت گرفته است، فرانسه یکی از کشور‌های باکیفیت و مورد قبول افراد خارجی و مهاجر بوده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی در سال 2016 اعلام کرد که شرایط زندگی در فرانسه قابل قبول است و امید به زندگی در این کشور 82 سال اعلام شد. اما به طور کلی زندگی در یک کشور خارجی برای افراد غیر بومی ‌و محلی با چالش‌هایی همراه است که باعث شده آن را به عنوان مزایا و معایب اعلام کنند. از این‌رو بهتر است که با مزایا و معایت زندگی در کشور فرانسه آشنا شوید.

مزایای زندگی در فرانسه

مهاجرت به فرانسه یک فرصت ایده آل و تکرارنشدنی برای بسیاری از افراد است، اما بهتر است که قبل از سفر به این کشور، درباره مزایای زندگی در فرانسه اطلاعات کاملی داشت که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • فرانسه، رتبه دوم در زمینه آموزش و تربیت کودکان را دارد و افرادی که قصد تشکیل خانواده و دغدغه رشد فرزندان را دارند، زندگی در این کشور بهترین گزینه خواهد بود.
 • سطح بهداشت و سلامت در فرانسه بسیار بالا است. اگر اقامت در این کشور را انتخاب کرده باشید باید بدانید که حدود 70 درصد از هزینه‌های پزشکی در این کشور بر عهده دولت است. همچنین در صورت ابتلا به بیماری خاص، تمام هزینه‌ها به صورت 100 درصد پوشش داده می‌شوند.
 • مردم فرانسه فرهنگ غنی دارند که در سطح جهانی زبانزد است. اگر علاقه به هنر دارید یا هنرمند هستید، بهترین گزینه برای شما زندگی در این کشور است. همچنین پاریس را به عنوان پایتخت جهانی مد در نظر می‌گیرند.
 • شرایط کاری مناسبی در این کشور فراهم شده است. افراد با توجه به تخصص و شرایطی که دارند می‌توانند درآمد سالانه خوبی را تجربه کنند و هزینه‌های زندگی خود را بپردازند.
 • جاذبه‌های گردشگری زیادی در شهر‌های مختلف فرانسه وجود دارند که هریک به تنهایی تاریخ این کشور را نشان می‌دهند.
 • شرایط حمل و نقل عمومی‌در این کشور مناسب بوده و به راحتی قابل دسترس هستند.
 • شرایط بهره‌مندی از دانشگاه‌های برتر جهان در زمینه تحصیل وجود دارد.
 • آب و هوای مطلوبی در شهرهای فرانسه وجود دارد.

به طور کلی هریک از موارد گفته شده به تنهایی دلیل مهمی ‌برای زندگی در کشور فرانسه هستند که با توجه به علاقه‌مندی‌های افراد بین‌المللی سنجیده می‌شوند.

معایب زندگی در فرانسه

به طور حتم در کنار مزیت‌های زندگی در یکی از کشور‌های بزرگ، معایبی هم وجود دارد که بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای مهاجرت یا زندگی در این کشور آن را بررسی کرد. در اینجا تعدادی از معایت زندگی در فرانسه را عنوان خواهیم کرد که به شرح زیر هستند:

 • مالیات در کشور فرانسه موضوع مهمی‌ که است که باید جدی گرفته شود. به طور حتم استفاده از امکاناتی مانند: کیفیت خدمات، شرایط کاری خوب، سیستم بهداشت و سلامت نیاز به هزینه دارند که با پرداخت مالیات جبران خواهند شد.
 • هزینه مراقب از کودکان در فرانسه بالا است. اگر به فکر زندگی در فرانسه به همراه همسر و فرزندان خود هستید باید بدانید که هزینه پرستار در این کشور بالا است و به طور کلی هزینه زندگی را افزایش می‌دهد.
 • بافت بسیاری از خانه‌ها و آپارتمان‌ها در این کشور قدیمی ‌است و عایق‌بندی خوبی ندارد.
 • برای برقراری ارتباط با مردم باید تسلط نسبی به زبان فرانسوی داشت. زیرا مردم به افرادی که به زبان فرانسوی صحبت نمی‌کنند حس خوبی ندارند و دیرتر ارتباط برقرار می‌کنند.

هر یک از مواردی که گفته شد شاید برای همه یا شاید هم تنها برای افراد خاصی جزو معایب زندگی در فرانسه باشند، اما به طور کلی مهم است که درباره شرایط زندگی ایده آل در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید.

تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل، یکی از نکات مهمی ‌است که برای تحصیل در فرانسه در نظر گرفته می‌شود. دانشگاه‌های این کشور شرایط پذیرش دانشجو از سراسر دنیا را دارند، اما مهم است بدانید که پذیرش دانشجو نیاز به یکسری مدارک و شرایط دارد که مهم‌ترین آن ارائه مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 است. افراد می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقاضای تحصیلی داشته باشند و متناسب با رشته‌ای که تحصیل کرده‌اند در دانشگاه‌های معتبر فرانسه مشغول به تحصیل شوند.

توجه کنید در صورتی که مدرک زبان فرانسوی به دانشگاه ارائه نکنید باید برای دانشگاه‌های دولتی 200 تا 300 یورو در سال شهریه پرداخت کنید. از طرفی هم اگر در دانشگاه‌های خصوصی مشغول به تحصیل شوید، شهریه سالانه 6 هزار یورو را باید بپردازید. تنها نکته قابل توجه که به نفع دانشجو‌ها است این است که افراد دانشجو در حین تحصیل اجازه فعالیت کاری را دارند و می‌توانند برای پرداخت برخی از هزینه‌های خود مشغول به کار نیمه وقت شوند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

همانطور که اشاره شد برای ورود و پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه نیاز است که یکسری مدارک را به دانشگاه‌های این کشور تحویل داد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از موسسه و مرکز علمی
 • مدارک احراز هویت
 • عکس مخصوص پاسپورتی
 • ارائه تمکن مالی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • پوشش بیمه درمانی در حدود 20 تا 50 یورو در ماه
 • مدرک زبان متناسب دوره تحصیلی

برای اینکه هنگام تحصیل در فرانسه با مشکلات مختلفی روبه‌رو نشوید، بهتر است که از یک وکیل مهاجرت تحصیلی کمک بگیرید تا شرایط به روز پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه را بررسی کند.

برترین دانشگاه‌های فرانسه

بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان در کشور فرانسه هستند و افراد متقاضی تحصیل می‌توانند با توجه به شرایط پذیرش دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه‌ها اقدام کنند. در جدول زیر لیست برترین دانشگاه‌های فرانسه را عنوان کرده‌ایم که رتبه جهانی آن‌ها هم قید شده است.

نام دانشگاه

رتبه در فرانسه

رتبه جهانی

دانشگاه PSL فرانسه Université PSL (Paris Sciences & Lettres)

1

24

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک

2

38

دانشگاه سوربن (Sorbonne University)

3

59

دانشگاه پاریس ساکلی (Universit Paris-Saclay)

4

71

مدرسه نرمال عالی لیون (Ecole Normale Supérieure de Lyon)

5

184

انستیتوی علم و فناوری پاریس‌ (Ecole des Ponts ParisTech)

6

192

دانشگاه پاریس (Université de Paris)

7

236

دانشگاه گرونوپل آلپ (Université Grenoble Alpes)

8

294

دانشگاه ساینس پو پاریس

9

319

دانشگاه پانتئون سوربن یا دانشگاه پاریس ۱

10

328

هر یک از دانشگاه‌های عنوان شده، شرایط مختلفی را برای پذیرش دانشجو در نظر می‌گیرند که بهتر است قبل از هرگونه اقدام برای تحصیل، وارد وب سایت دانشگاه مد نظر شد و اطلاعات تکمیلی دریافت کرد.

دین و زبان مردم کشور فرانسه

مردم فرانسه به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند که زبان رایج این کشور است. اما به دلیل مهاجرپذیر بودن و گردشگری، زبان انگلیسی هم در این کشور صحبت می‌شود. دین رسمی‌ کشور فرانسه، کاتولیک است و حدود 85 درصد از مردم آن را قبول دارند. همچنین بقیه 5 تا 10 درصد مردم به ادیان مختلف اعتقاد دارند که بیشتر مسلمان و پروتستان هستند. البته که حدود 1 درصد مردم این کشور، دین یهودی را انتخاب کرده‌اند.

سفر به فرانسه

کشور فرانسه چگونه کشوری است؟ این سوالی است که بسیاری از افراد قبل از سفر به این مقصد می‌پرسند. این کشور از نظر اقتصاد و گردشگری شرایط ایده آلی را برای افراد بین‌المللی فراهم کرده است. به گونه‌ای که سالانه میزبان میلیون‌ها جمعیت خارجی در سراسر کشور است.  

به طور کلی برای سفر به این کشور نیاز است که ویزای این کشور را دریافت کرد و فرقی ندارد که به کدام قصد تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و زندگی چمدان سفر خود را می‌بندید، مهم این است که از هزینه‌ها و شرایط کلی فرانسه اطلاعات کامل داشته باشید. در حقیقت این کشور جنبه‌های گردشگری و اقامتی مختلفی دارد که هر یک باید به صورت جداگانه بررسی شوند.

اما توصیه می‌کنیم برای سفر به فرانسه، برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید تا در حین سفر با مشکلات و چالش‌های مختلف روبه‌رو نشوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به فرانسه چه اقدامی داشته باشیم؟

برای اینکه بتوان فرانسه یا هر کشور دیگری را برای اقامت و زندگی انتخاب کرد، بهتر است که از متخصص‌ها در زمینه مهاجرت مشورت گرفت. موسسه مهاجرتی هرمس برای اقامت و مهاجرت در کشور‌های مختلف، در کنار شما است تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی بهترین گزینه‌های مهاجرتی را برای شما بررسی کنند. اما اگر تحقیقات کلی داشته‌اید و تصمیم بر مهاجرت به کشور این کشور را دارید، کافی است که با مشاوره‌های ما در اتباط باشید تا در زمان کوتاهی بهترین روش مهاجرت را برای شما بررسی کنند.

فرانسه یکی از کشور‌های بی نظیر برای زندگی است، اما برای مهاجرت یا سفر گردشگری باید اطلاعات کاملی درباره شرایط اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز آن کسب کرد. در موسسه هرمس می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره از راهنمایی‌های افراد متخصص بهره‌مند شوید و برای کار‌های مهاجرتی خود از وکیل‌های مجرب استفاده کنید.

به طور کلی ما در این مطلب سعی کرده‌ایم که شما را با شرایط زندگی در فرانسه آشنا کنیم، اما اگر سوال یا ابهامی‌ دارید درباره کشور فرانسه، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های هرمس در زمان کوتاهی به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

ASK QUESTION

در این بخش برایتان پرتکرار ترین سوالات مهاجرتی که کلاینت ها از شرکت مهاجرتی ما پرسیده اند را آماده کرده ایم.

در کشور فرانسه چه مذهبی رایج است؟

بیشتر مردم فرانسه کاتولیک هستند و دین اسلام بعد از کاتولیک در بین مردم رواج دارد.

مردم به چه زبان‌هایی در فرانسه صحبت می‌کنند؟

بیشتر مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند اما زبان انگلیسی هم ترویج دارد.

آیا کشور فرانسه مقصد مناسبی برای مهاجرت افراد است؟

بله. این کشور برای مهاجرت از نظر تحصیل، کار و سرمایه گذاری و ازدواج مناسب است.

فرانسه چه شرایط آب و هوایی دارد؟

فرانسه یک کشور مدیترانیه‌ای با فصل‌های مختلف و آب و هوای معتدل است.

آیا برای مهاجرت به فرانسه نیاز است که به زبان فرانسوی تسلط داشت؟

بله. برای اینکه بتوان به این کشور مهاجرت کر،د نیاز است که تسلط نسبی به زبان فرانسوی داشت.

مشاور هرمس

مشاوره تخصصی رایگان

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.