مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌رود. این کشور با عضویت در اتحادیه اروپا و شینگن و همچنین داشتن پیشینه غنی، پذیرای مهاجران از تمامی کشورها است. روش‌های گوناگونی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد که یکی از آسان‌ترین آن‌ها مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری است. متقاضیان در این روش می‌توانند با انجام برخی اقدامات و تامین برخی شرایط، اقامت دائم این کشور اروپایی را دریافت کنند.

روش سرمایه‌گذاری نسبت به دیگر روش‌های مهاجرت امن‌تر و برای اخذ اقامت راحت‌تر است. با این حال کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دارای قوانین اقتصادی متفاوتی است. از این رو متقاضیانی که قصد مهاجرت به ایتالیا از این راه را دارند، باید قبل از هر چیز، شرایط سرمایه گذاری در این کشور و روش‌های مختلف آن را نیز بررسی کنند. از این رو در این مطلب با شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، قوانین مربوطه، مدارک مورد نیاز و تمامی روش‌های سرمایه گذاری آشنا می‌شویم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا ایتالیا مقصدی مناسب برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است؟

ایتالیا کشوری فرهنگی و تاریخی و معروف به زادگاه رنسانس است. این کشور بهترین رکورد در ثبت آثار باستانی در یونسکو را دارد و بزرگ‌ترین گنجینه‌های جهان در داخل ایتالیا هستند. این کشور درست در میان دریای مدیترانه قرار دارد. رشته‌کوه‌های آلپ ایتالیا در شمال تا جزایر خیره‌کننده آن در جنوب نظر گردشگران و مهاجران بسیاری را از سراسر جهان به خود جلب کرده است.

نکته جالب توجه این است که ایتالیا عضو اتحادیه اروپا و ناتو است و چهارمین قطب اقتصادی بزرگ در اروپا به شمار می‌رود. این خود دلیلی کافی برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری است. البته که این کشور باستانی یک مقصد جهانگردی مشهور با شهرهایی بزرگ مانند میلان، رم و ونیز می‌باشد. از نظر موقعیت جغرافیایی کشور ایتالیا با اتریش، فرانسه، سوئیس، اسلوونی، واتیکان و سان مارینو هم‌مرز و همسایه است. از جمله زبانه‌ای رایج در این کشور می‌توان از ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی و لادن نام برد که در ایتالیای شمالی استفاده می‌شود.

شایان ذکر است که کشور ایتالیا از مناطق کلیدی دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا، آفریقا و خاورمیانه به شمار می‌رود. وجود راه‌آهن سراسری، بنادر متعدد برای بارگیری کشتی‌ها در دریای مدیترانه و نیز شاه‌راه‌های بزرگ، این کشور را به گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت تبدیل کرده است. بر اساس آمار منتشرشده از شاخص نوآوری توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)، ایتالیا در میان 50 کشور برتر جهان قرار دارد و از نظر نرخ نوآوری اقتصاد و مشاغل رتبه 27ام را دارد.

چرا ایتالیا مقصدی مناسب برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است؟

مزایای سرمایه‌گذاری در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا دارای زیرساخت‌های سیاسی و حقوقی قدرتمند و بسیار کارآمد است. این کشور مرکز برتر مالی برای سرمایه گذاری در کسب‌وکار به شمار می‌رود. همچنین از استانداردهای بالای زندگی و تحصیل برخوردار است و خدمات درمانی آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار قوی است. از طرفی موقعیت استراتژیک ایتالیا نیز برای ایجاد روابط تجاری قوی بین‌المللی و اروپایی بسیار مناسب است. این کشور سومین اقتصاد بزرگ در یوروزون (Eurozone) و هشتمین کشور بزرگ  اقتصادی در جهان  با تولید ناخالص داخلی 2 تریلیون دلار می‌باشد. از این رو مزایای سرمایه گذاری در این کشور عبارت‌اند از:

مزایای سرمایه‌گذاری در ایتالیا

 • کشوری با نقش اساسی در تولید و صادرات کالا به سراسر جهان
 • دارای یکی از برترین اقتصادها و بازارهای جهانی
 • برخورداری از بخش ماشین‌آلات بسیار رقابتی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • مرکز تدارکاتی استراتژیک در ارتباط با بازارهای جهانی
 • دارای فرهنگ و تاریخ غنی
 • استقبال گرم این کشور از سرمایه‌گذاران خارجی
 • نیروی کار متخصص و رقابتی
 • وجود دولتی اصلاح‌طلب و پیشگام در کسب‌وکار و پیشرفت
 • وجود شرایط و مجموعه‌ای قوی از سیاست‌ها و مشوق‌هایی برای بهبود حس رقابت در کسب‌وکار

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

خبر خوب این است که در سال‌های اخیر ایتالیا برنامه‌هایی را تحت عنوان انواع ویزا برای شهروندان خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که علاقه‌مند به مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری هستند ایجاد کرده است. یکی از این برنامه‌های مهاجرتی به ویزای طلایی (Golden Visa) معروف است.

کشور ایتالیا در حال حاضر، گلدن ویزای خود را به مدت دو سال به شهروندان غیر اروپایی مقیم از طریق سرمایه گذاری را اعطا می‌کند. از طرفی متقاضیان سرمایه‌گذاری باید مبلغی مشخص را در مدت سه ماه پس از ورود به ایتالیا در کسب‌وکار مورد نظر خود به کار بگیرند.

گلدن ویزا مجوز اقامت دو ساله را برای این افراد فراهم می‌کند و در صورتی که سرمایه‌گذاران مبالغ مشخص‌شده را پرداخت نکنند،  این ویزا پیش از موعد انقضای آن باطل می‌شود. شایان ذکر است که این ویزا برای سه سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود. دارندگان گلدن ویزا می‌توانند برای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنند تا ویزای”family visa” برای دیگر اعضای خانواده سرمایه‌گذار صادر شود. البته که این کار باید تحت شرایط زیر باشد که عبارت است از:

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

 • همسر قانونی متقاضی با شرط حداقل سن ۱۸ سال
 • فرزندان متقاضی با شرط سن زیر ۱۸ سال
 • فرزندان تحت تکفل والدین بالای ۱۸ سال که به دلایل مختلف جسمی و ذهنی قادر به مستقل شده نیستند
 • والدین تحت تکفل بالای ۶۵ سال
 • والدین تحت تکفل متقاضیان، در صورتی که فرزند دیگری نداشته باشند

وکلای مهاجرتی هرمس اپلای به شما شرایط لازم برای درخواست اقامت ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری را توضیح می‌دهند. همچنین برای کسب اطلاعات در مورد اسنادی که باید برای این کار آماده کنید، با تیم ما در تماس باشید. اگر می‌خواهید اقامت دائم ایتالیا و پاسپورت شهروندی ایتالیا را به دست آورید، ما می‌توانیم مشاوره حقوقی ارزشمندی را به شما ارائه کنیم.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای طلایی ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان ایرانی مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، برای اخذ ویزای طلایی این کشور باید از راه کنسولگری ایتالیا در کشور محل اقامت خود (ایران) اقدام می‌کند. این کار به اسناد و مدارکی معتبر نیاز دارد که این مدارک مورد نیاز عبارت‌اند از:

 • پاسپورتی که حداقل ۳ ماه بیشتر از مدت ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد
 • جند قطعه عکس
 • تایید اقامت در ایتالیا به همراه رزرو هتل
 • گواهی عدم سوءپیشینه به مدت ۱۰ سال در هر کشور ایران
 • نامه‌‌ای از اداره امور اجرایی مالیاتی مبنی بر اینکه متقاضی بدهکار نیست
 • اظهارنامه کتبی با تعهد به انجام سرمایه گذاری مورد نظر ظرف ۳ ماه از تاریخ ورود به ایتالیا
 • مدارک ترجمه‌شده تحصیلات و تجارب حرفه‌‌ای متقاضی
 • مدارکی برای اثبات تمکن مالی
 • رسید پرداخت هزینه کنسولگری

متقاضی می‌تواند با صورتحساب‌های بانکی ۳ ماه گذشته و اظهارنامه مالیات بر درآمد، تمکن مالی خود را اثبات کند. همچنین مشکلی نیست اگر درآمد متقاضی حاصل از مالکیت دارایی، مالکیت یک کسب‌وکار باثبات، اجاره املاک و مستغلات، درآمد حاصل از فعالیت‌های مالی، حقوق بازنشستگی، مستمری‌ها یا سهام در صندوق‌های مشترک باشد.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا را بشناسید

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت و پاسپورت معتبر این کشور از راه و روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. انواع روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا را می‌توان به ۵ روش کلی دسته‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

 • سرمایه گذاری در کشور ایتالیا به روش ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در کشور ایتالیا به روش خود حمایتی
 • روش کارآفرینی برای سرمایه گذاری در ایتالیا
 • سرمایه گذاری در کشور ایتالیا از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ایتالیا با خرید اوراق قرضه

شایان ذکر است که متقاضیان ایرانی مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، می‌توانند با استفاده از یکی از روش‌های گفته‌شده به کشور ایتالیا مهاجرت کرده و پیرو آن اقامت دائم و پاسپورت شهروندی این کشور را به دست بیاورند. از این رو در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

ثبت شرکت؛ روشی امن برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

یکی از امن‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، ثبت شرکت در این کشور است. چرا که ایتالیا با آغوشی باز به متقاضیان خارجی اجازه می‌دهد که شرکت خود را در این کشور به ساده‌تری شکل ثبت کنند. نکته جالب توجه این است که برخلاف سایر کشورهای اروپایی، در این روش الزامی وجود ندارد که حتما یک شهروند ایتالیایی به‌عنوان مدیر شرکت شما تعیین شود.

شایان ذکر است که کسب‌وکار متقاضیان پس از ثبت شرکت برای دریافت ویزای خوداشتغالی، باید به مدت ۳ سال متوالی با کارمندان و کارگران ایتالیایی فعالیت داشته باشد. نکته این است که استثنا‌ئاتی هم وجود دارد که مثلا اگر متقاضی قادر به تامین بودجه کامل برای شرکت باشد، می‌تواند از کارگران غیر اروپایی نیز برای کسب‌وکار خود استفاده کند.

خبر خوب این است که کشور ایتالیا برای ثبت شرکت محدودیت‌های سختی از جمله حداقل سرمایه اولیه، تعداد شهروندان ایتالیایی استخدامی در شرکت، سقف گردش مالی در یک سال و از این دست را تعیین نکرده است. اما توجه داشته باشید که سازمان‌های مربوطه توانایی مالی شرکت شما را به دقت ارزیابی خواهند کرد و این اطلاعات را در اختیار اداره مهاجرت قرار می‌دهند. از این رو به طور کلی، متقاضیان ثبت شرکت در ایتالیا باید مبلغی بیش از ۱۰ هزار یورو برای تاسیس یک شرکت مسئولیت محدود بپردازند.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا را بشناسید

روش سرمایه گذاری خود حمایتی

یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت این کشور، روش خود حمایتی یا تمکن مالی است. برای استفاده از این روش متقاضی باید تمکن مالی خود را اثبات کند. به این صورت که باید حدود ۳۸ هزار یورو سرمایه اولیه برای حمایت از خود و همسر خود را داشته باشد. از طرفی  باید برای هر فرزند حدود ۲ هزار یورو دیگر نیز به‌صورت سالانه تامین کند.

نکته قابل توجه این است که در این روش سرمایه گذاری، متقاضی دیگر اجازه کار در ایتالیا را ندارد. اما خبر خوب این است که این روش هیچ محدودیتی از نظر سنی، میزان تحصیلات و سابقه کاری در ندارد و متقاضی می‌تواند در تمامی منطقه شینگن به‌صورت کاملا آزادانه رفت‌وآمد داشته باشد.

روش کارآفرینی برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا

از دیگر روش‌های مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، کارآفرینی و اخذ ویزا استارت آپ است. به این صورت که متقاضیان می‌توانند با سرمایه گذاری حداقل ۵۰ هزار یورو و ایجاد یک استارت آپ، اقامت ایتالیا را به دست بیاورند.

شایان ذکر است که متقاضیان همچنین می‌توانند با سرمایه گذاری حدود ۱۰۰ هزار یورو در یک شرکت از قبل تاسیس شده نیز اقامت این کشور را برای خود داشته باشند. اما توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار، باید با شرایط و ضوابط راه‌اندازی یک شرکت در ایتالیا آشنا باشید.

خرید ملک؛ از دیگر روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا

از روش‌های دیگر مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک در این کشور است. به این صورت که متقاضیان می‌توانند با خرید ملک، اقامت موقت این کشور را به دست بیاورند. اما شایان ذکر است که با خرید ملک در ایتالیا، نمی‌توان اقامت دائم آن را داشته باشید. در نتیجه اگر هدف اصلی شما اخذ تابعیت این کشور است، باید از دیگر روش‌های سرمایه گذاری استفاده کنید.

خرید اوراق قرضه برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا به منظور مهاجرت و اخذ اقامت این کشور از طریق خرید اوراق قرضه نیز امکان‌پذیر است. از این رو متقاضیان این امر می‌توانند با خرید اوراق قرضه، اقامت دائم و پاسپورت شهروندی این کشور را به دست آورند. اما توجه داشته باشید که این روش نیازمند سرمایه بسیار زیادی خواهد بود و شرایط آن عبارت‌اند از:

 • سرمایه گذاری و خرید اوراق قرضه دولت ایتالیا با حداقل سرمایه ۲ میلیون یورو
 • خرید سهام شرکت‌های معتبر ایتالیایی و یا اوراق مشارکت با حداقل مبلغ ۱ میلیون یورو
 • سرمایه گذاری در پروژه‌های مورد تحت حمایت دولت ایتالیا با حداقل سرمایه ۱ میلیون یورو
بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا از اعتبار خوبی در بین دانشگاه‌های اروپایی برخوردار هستند و از نقاط مختلف دنیا برای ادامه تحصیل و یا گذراندن دوره‌های تخصصی متقاضی دارند.

سخن آخر

کشور ایتالیا به دلیل تاریخ و فرهنگ غنی، داشتن نقش اساسی در صادرات کالا به سراسر جهان و همچنین استقبال گرم از سرمایه‌گذاران خارجی به گزینه‌ای عالی برای مهاجرت و سرمایه گذاری در کسب‌وکار تبدیل شده است. البته سرمایه‌گذاری در این کشور روش‌های متعددی از جمله ثبت شرکت، خود حمایتی، کارآفرینی، خرید ملک و خرید اوراق قرضه دارد که انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها ممکن است برای متقاضیان دشوار باشد. از این رو کارشناسان هرمس اپلای آماده خدمت‌رسانی و ارائه مشاوره به متقاضیان هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و ارزیابی شرایط خود برای انتخاب یکی از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور، می‌توانید با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس حاصل کنید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره‌مند شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
گلدن ویزا کشور استرالیا به مدت چند سال اعطا میباشد؟
این کشور ویزای گلدن را به شهروندان غیر اروپایی که از طریق سرمایه گذاری مهاجرت کرده اند به مدت ۲سال اعطا میکند.
برای دریافت ویزای طلایی ایتالیا نیازی به داشتن تمکن مالی میباشد؟
بله، برای دریافت این نوع ویزا میبایست تمکن مالی را اثبات کرد.
روش های سرمایه گذاری در ایتالیا چگونه میباشد؟
از طریق ثبت شرکت، خودحمایتی، کارآفرینی، خرید ملک و اوراق قرضه میتوان در کشور ایتالیا سرمایه گذاری کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای