اقامت دائم چین

مهاجرت به گرجستان

گرجستان کشوری است که مهاجران زیادی از سراسر دنیا به آن سفر می‌کنند. امکان سفر بدون ویزا، هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه، نزدیکی به قاره اروپا و داشتن آب‌وهوای چهارفصل، همگی باعث شده‌اند که گرجستان به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای منطقه تبدیل شود. مهاجرت به گرجستان مانند مهاجرت به هر کشور دیگری نیازمند داشتن آگاهی از شرایط اخذ اقامت و روش‌های مهاجرت به آن کشور است. پس اگر قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید با ما همراه باشید تا روش‌های مهاجرت به گرجستان، شرایط اخذ اقامت و مدارک مورد نیاز برای این کار را به شما بگوییم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

گرجستان؛ کشوری زیبا در میان قاره‌های اروپا و آسیا

قبل از بررسی روش‌های مهاجرت به گرجستان بهتر است کمی با این کشور کمی آشنا شویم. کشور گرجستان در بین دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که از توریستی‌ترین شهرهای گرجستان به شمار می‌رود. کشور گرجستان از نظر آب‌وهوایی به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌شود. بخش غربی این کشور آب‌وهوای نیمه گرمسیری و در بخش شرقی آب‌وهوای قاره‌ای دارد. یعنی بخش شرقی گرجستان زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرمی دارد.

کشور گرجستان در بین دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است

تاریخچه کوتاهی از کشور گرجستان

تاریخچه کشور گرجستان به قبل از دوره پارینه‌سنگی برمی‌گردد. چرا که آثاری از حضور انسان‌های اولیه و انسان اروپایی نژاد حدود دو میلیون سال پیش بر روی زمین زندگی کرده‌اند، در گرجستان پیدا شده است. در حدود دو هزار سال قبل از میلاد مسیح زمانی که آشوری‌ها به قدرت رسیدند، بسیاری از دامدارها و گله‌دارهای ساکن در بین‌النهرین به سمت گرجستان آمده و امپراطوری اوراتو را ایجاد کردند. اما در زمان کوچ آریایی‌ها به ایران، این امپراطوری ضعیف شد و در همان زمان پادشاهی مادها شکل گرفت. مادها تا نزدیک ارمنستان امروزی پیشروی کردند و بعد از ترکیب شدن گرجی‌ها قوم ارمنی به وجود آمد.

بعدها با به قدرت رسیدن هخامنشیان، بخش‌های جنوبی گرجستان تحت سلطه این حکومت قرار گرفت. در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح، پادشاهی ایبریا توسط قبایل کارتلی در گرجستان تشکیل شد. اوضاع این کشور تا چندین قرن آرام بود تا اینکه در قرن ۱۳ میلادی مغول‌ها به این کشور حمله کردند. بعدها گرجستان با ایرانی‌های، روس‌ها و عثمانی‌ها درگیری‌های زیادی داشتند و در نهایت به یکی از کشورهای جماهیر شوروی تبدیل شد. پس از شکست اتحاد جماهیر شوروی، گرجستان اعلام استقلال کرده و در حال حاضر یک کشور مستقل به شمار می‌رود.

موقعیت جغرافیایی کشور گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا قرار دارد که از شرق با آسایی غربی و از غرب با اروپای شرقی هم مرز است. همچنین از شمال با کشور روسیه، از جنوب و جنوب غربی با کشورهای ترکیه و ارمنستان، همچنین از جنوب شرقی با کشور آذربایجان مرز مشترک دارد. لازم به ذکر است که دریای خزر در شرق و دریای سیاه در غرب گرجستان قرار گرفته‌اند. بزرگ‌ترین شهر این کشور پایتخت آن یعنی تفلیس است.

مساحت گرجستان حدود ۷۰ هزار کیلومتر بوده و در حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. میزان امید به زندگی در گرجستان ۷۰ سال است. زبان رسمی این کشور، گرجی است که یکی از زبان‌های قفقازی به شمار می‌رود. واحد پول گرجستان لاری است که هر یک لاری شامل ۱۰۰ تتری می‌شود و حدود ۱۱۶۵۰۰ ریال است. لازم به ذکر است کشور گرجستان به نه منطقه تقسیم می‌شود که در آن دو جمهوری خودمختار هم وجود دارند.

بیمه و تسهیلات درمانی در گرجستان روزبه‌روز در حال رشد است

خدمات درمانی، خدمات بانکی و سیستم حمل‌ونقل در گرجستان

بیمه و تسهیلات درمانی در گرجستان روزبه‌روز در حال رشد است. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که کارفرما برای کارمندان یا کارگران و دیگر مشاغل، بیمه تعیین نمی‌کند. این موضوع در کشور گرجستان یک قانون است. در واقع هر شخص با توجه به نیازهایی که دارد خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌دهد. البته داشتن بیمه در کشور گرجستان امری اختیاری است. برای درک بهتر این قانون می‌توان گفت که بیمه درمانی در گرجستان چیزی شبیه به بیمه تکمیلی در جمهوری اسلامی ایران است.

به طور معمول پوشش خدمات درمانی با بیمه در گرجستان به صورت کامل انجام شده و البته در طول سال میزان مشخصی خواهد داشت. به دلیل بالا بودن هزینه‌های پزشکی در گرجستان، بهتر است که مهاجرین به این کشور بلافاصله بعد از مهاجرت برای دریافت بیمه خدمات درمانی اقدام کنند. لازم به ذکر است که حق بیمه خدمات درمانی را در گرجستان می‌توان به صورت قسطی پرداخت کرد.

در کشور گرجستان، انجام امور بانکی تقریبا مانند ایران بوده و به صورت آنلاین یا حضوری می‌توان تمام این امور را انجام داد. سیستم حمل‌ونقل در کشور گرجستان شامل مترو، اتوبوس‌های گردشگری، تاکسی و موارد دیگر می‌شود. البته هزینه استفاده از تاکسی در گرجستان نسبتا بالا است. لازم به ذکر است که در برخی مناطق شهری دوچرخه‌هایی قرار داده شده که می‌توان آن‌ها را کرایه کرد و برای جابجایی در سطح شهر مورد استفاده قرار داد.

مهاجرت به گرجستان چه مزایایی دارد؟

سفر و مهاجرت کردن به هر کشوری مزایای خود را دارد و کشور گرجستان هم از این قانون جدا نیست. مهاجرت به گرجستان و زندگی در این کشور مزایایی دارد که متقاضیانی مهاجرت به این کشور باید آن‌ها را بشناسند. برخی از مزایای مهاجرت به گرجستان و زندگی در این کشور به شرح زیر هستند:

• گرجستان در حال مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا است که در صورت پیوستن به اروپا، شرایط اقتصادی و فرهنگی این کشور دستخوش تغییر خواهد شد

• سرمایه‌گذاری در گرجستان بسیار آسان است. چرا که این کار در گرجستان سطح بالایی نداشته و با رشد کسب‌وکارها، ایجاد فرصت برای کارفرمایان، نبودن رقبای تجاری قدرتمند و موارد دیگر باعث شده شرایط سرمایه‌گذاری موفق در این کشور فراهم شود

• کشور گرجستان از نظر امنیت در سطح بالایی قرار دارد. چرا که مجازات جرم و جنایت در این کشور بسیار سنگین است

• گرجستان به ایران بسیار نزدیک است و مهاجرین به این کشور مشکلی برای رفت‌وآمد نخواهند داشت و به راحتی می‌توانند در زمان بسیار کوتاه این کار را انجام دهند

• گرجستان طبیعت زیبا و محیطی دلنشین برای زندگی دارد. همچنین از نظر آب‌وهوایی شرایط برای زندگی در سطح بسیار خوبی قرار دارد

• در گرجستان به راحتی می‌توان بین کار و تفریح توازن ایجاد کرد. چرا که میزان درآمد نسبتا خوب و ارزان بودن محصولات و خدمات در کشور گرجستان، باعث می‌شود که نیازی به کار زیاد برای پس‌انداز و تفریح کردن نباشد

تمام کشورهای دنیا روش‌های مختلفی برای مهاجرت دارند

روش‌های مهاجرت به کشور گرجستان

تمام کشورهای دنیا روش‌های مختلفی برای مهاجرت دارند. کسانی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند باید با روش‌های مهاجرت به این کشور آشنایی داشته باشند. البته هر متقاضی با توجه به نیازها و اهداف خود برای مهاجرت باید یکی از روش‌های مهاجرتی را انتخاب کند. هریک از این راه‌ها شرایط خود را دارند که باید با آن‌ها آشنا شوید.

روش‌های اصلی مهاجرت به گرجستان به شرح زیر هستند:
• مهاجرت تحصیلی
• مهاجرت کاری
• مهاجرت به‌واسطه تولد
• مهاجرت به‌واسطه ازدواج
• مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت تحصیلی به کشور گرجستان

قبل از آشنایی با روش مهاجرت تحصیلی به گرجستان باید با سیستم آموزشی این کشور آشنا شویم. با اینکه بخش از گرجستان در آسیا قرار دارد، سیستم آموزشی این کشور بر طبق استانداردهای اروپایی است. تحصیل در مدارس کشور گرجستان به زبان گرجی بوده از مقطع ابتدایی شروع شده و تا دبیرستان ادامه دارد. دانش‌آموزان از سن شش‌سالگی وارد مدرسه شده و دوره چهار‌ساله ابتدایی را می‌گذرانند. سپس وارد یک دوره چهار‌ساله دبیرستان شده و در نهایت در یک دوره دوساله پیشرفته دبیرستان تحصیلات مدرسه خود را به پایان می‌رسانند.

تحصیل در مدارس کشور گرجستان به زبان گرجی بوده

لازم به ذکر است که تحصیل در مدارس گرجستان شامل شهریه می‌شود که هزینه آن‌ها با توجه به دولتی یا خصوصی بودن مدرسه، شهر محل تحصیل و برخی موارد دیگر تعیین خواهد شد. در مدارس کشور گرجستان زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی آموزش داده می‌شود. پس از تحصیلات مدرسه، دانش‌آموزان تحصیلات خود را در دانشگاه به عنوان دانشجو ادامه خواهند داد. تحصیلات عالی در گرجستان شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی راشد و دکترا می‌شود که در ادامه به مهاجرت تحصیلی هر یک از این مقاطع می‌پردازیم.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان در مقطع کارشناسی

برای مهاجرت تحصیلی به گرجستان باید بدانید که برای این کار می‌توانید در ابتدا به صورت موقت و کوتاه‌مدت وارد گرجستان شده تا با دانشگاه‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و شرایط تحصیل را جویا شوید. در همین مدت می‌توانید برای اجاره خانه هم اقدام کرده و با گرفتن پذیرش از یک دانشگاه در گرجستان بتوانید برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنید.

 

برای تحصیل مقطع کارشناسی در گرجستان باید بدانید که این دوره تحصیل بین سه تا چهار سال طول خواهد کشید که به صورت حضوری و تمام‌وقت برگزار می‌شود. اولین شرط برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های گرجستان برای مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم ۱۲ساله است. البته کسانی که دوره دبیرستان را در رشته‌های فنی و حرفه‌ای گذرانده‌اند دیپلم ۱۱ساله خواهند داشت به همین دلیل باید مدرک کاردانی خود را گرفته و به دانشگاه موردنظر در گرجستان ارائه دهد.

برای تحصیل مقطع کارشناسی در گرجستان باید بدانید که این دوره تحصیل بین سه تا چهار سال طول خواهد کشید

رشته‌های بسیار زیادی در دانشگاه‌های گرجستان ارائه می‌شوند. درصورتی که بخواهید پس از تحصیل به ایران بازگردید، باید در دانشگاهی تحصیل کنید که وزارت علوم آن را تایید کرده باشد. اگر در دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم نباشد، پذیرش گرفته و تحصیل کنید، باید مدرک خود را در ایران معادل‌سازی کنید که فرایندی هزینه‌بردار است.

تحصیل مقطع کارشناسی در گرجستان عموما به زبان گرجی است اما برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های آموزش خود را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند. تسلط به زبان گرجی در اخذ پذیرش تاثیر زیادی دارد. البته داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵.۵ و مدرک تافل با حداقل نمره ۸۰ برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان گرجستان ضروری است.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد، در گرجستان معمولا دو سال طول خواهد کشید. این دوره تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد؛ بنابراین داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵.۵ و تافل با حداقل نمره ۸۰ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های گرجستان بسیار ضروری خواهد بود. لازم به ذکر است که ارائه پایان‌نامه کارشناسی ارشد ممکن است یک یا دو ترم به این دوره تحصیلی اضافه کند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد باید رزومه تحصیلی قوی، نمرات بالا در مقاطع تحصیلی قبلی و سابقه علمی بسیار خوب داشته باشید. برای تقویت رزومه تحصیلی خود و اخذ آسان‌تر پذیرش برای کارشناس ارشد از دانشگاه‌های گرجستان می‌توانید یک مقاله علمی بنویسید و به دانشگاه ارائه دهید.

مهاجرت به گرجستان برای تحصیل مقطع دکترا

تحصیل مقطع دکترا در گرجستان به شرطی که بخواهید در این کشور بمانید و یا به دیگر کشورها مهاجرت کنید، گزینه خوبی برای ادامه تحصیل خواهد بود. چرا که در کشور گرجستان طرح‌های پژوهشی بسیار زیادی وجود دارد که برای انجام این طرح‌ها می‌توان با مراکز آموزشی معتبر در سراسر دنیا همکاری کرد. بنابراین تحصیل مقطع دکترا در گرجستان فرصت مناسبی برای مطرح شدن در دنیا خواهد بود.

در کشور گرجستان طرح‌های پژوهشی بسیار زیادی وجود دارد

این دوره پنج‌ساله خواهد بود و برای اخذ پذیرش در این دوره باید رزومه تحصیلی بسیار قوی داشته باشید. همچنین باید مدرک زبان انگلیسی خود را ارائه دهید؛ در صورتی که نمره کافی برای مدرک زبان کسب نکنید، باید در دوره‌های آموزش زبان ۱۳۰ساعته در گرجستان شرکت کنید. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که با اخذ مجوز تحصیل در کشور گرجستان نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. در واقع باید پس از اتمام تحصیل وارد بازار کار شده و مجوز کار در این کشور را بگیرید تا بتوانید نسبت به اخذ اقامت دائم گرجستان اقدام کنید.

البته در صورتی که بخواهید پس از تحصیل دکترا به ایران بازگردید، بهتر است که از دانشگاه‌هایی پذیرش بگیرید که در سطح دنیا اعتبار بالایی دارند و مورد تایید وزارت علوم هستند. لازم است بدانید که در وزارت علوم دانشگاه‌های گرجستان جزو موسسات آموزش عالی ممتاز و برتر نیستند. بنابراین پس از تحصیل مقطع دکترا در گرجستان و اخذ مدرک دکترا، باید در ایران مدرک خود را معادل‌سازی کنید که فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بردار است.

مهاجرت کاری به گرجستان

برای مهاجرت کاری به گرجستان باید مجوز کار دریافت کنید. داشتن این مجوز در واقع به شما اجازه می‌دهد که در گرجستان آزادانه کار کنید. البته بعد از دریافت مجوز کار باید ویزای کاری این کشور را بگیرد. نکته بسیار مهمی که باید در رابطه با کار در گرجستان بدانید این است که بدون مجوز کار نمی‌توانید به مدت طولانی در گرجستان کار کنید.

برای کار به مدت طولانی باید ویزای بلندمدت بگیرید تا پس از ارزیابی دوره کاری، میزان حقوق و شرایط کاری مشغول به کار شوید. نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که در صورت موقتی بودن کار موردنظر یا کوتاه‌مدت بودن آن، نمی‌توانید اقامت دائم گرجستان را بگیرید. شرایط کار در گرجستان به صورت دوره‌ای است و کارجویان باید یک گواهی کار از طرف کارفرما داشته باشند و در شغل مورد نظر تخصص داشته باشد.

برای مهاجرت کاری به گرجستان باید مجوز کار دریافت کنید

مهاجرت به‌واسطه تولد به گرجستان

قوانین تابعیت در هر کشوری متفاوت است و به دو صورت خاک و خون خواهد بود. در کشور گرجستان قانونی وجود دارد که بر طبق آن هیچ شهروندی نمی‌تواند هم‌زمان شهروند کشور دیگری باشد. تابعیت در این کشور به خون است؛ یعنی فرزند متولد شده در این کشور برای گرفتن تابعیت گرجستان باید یکی از والدین او تابعیت این کشور را داشته باشد. در صورتی که والدین فرزند متولد شده در گرجستان مشخص نباشند، این فرزند می‌تواند تابعیت کشور گرجستان را دریافت کند.

مهاجرت به‌واسطه ازدواج به گرجستان

قوانین مهاجرت به‌واسطه ازدواج در اکثر کشورها مشابه است و متقاضی مهاجرت باید با یک شهروند تبعه کشور مقصد ازدواج کند تا واجد شرایط برای مهاجرت باشد. در کشور گرجستان هم همین قانون وجود دارد؛ یعنی کسی که قصد دارد به‌واسطه ازدواج به گرجستان مهاجرت کند باید با یک شهروند تبعه گرجستان ازدواج کند. لازم به ذکر است که این قانون برای زن و مرد یکسان بوده اما یک تفاوت کوچک وجود دارد؛ مردی که با یک زن گرجی ازدواج کند اجازه اقامت دائم او زمان بیشتری نسبت به زنی ازدواج‌کرده با یک مرد گرجی خواهد برد.

قوانین مهاجرت به‌واسطه ازدواج در اکثر کشورها مشابه است

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به گرجستان

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به گرجستان مانند بسیاری از کشورها به دو صورت ثبت شرکت در گرجستان و خرید ملک امکان‌پذیر است. روش دوم یعنی، خرید ملک راه مطمئن‌تری برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری خواهد بود. چرا که خرید ملک در گرجستان نیازی به حضور در این کشور ندارد و هزینه کمتری برای سرمایه‌گذار خواهد داشت. همچنین با این روش سرمایه‌گذار می‌تواند برای اخذ ویزای شینگن اقدام کند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که خرید ملک در گرجستان مشمول پرداخت مالیات نیست. یعنی شما با خریدن ملکی در گرجستان و گرفتن اقامت این کشور نیازی به پرداخت مالیات ندارید. برای سرمایه‌گذاری با این روش باید ملک خریداری شده ارزشی بیشتر از ۳۵ هزار یورو داشته باشد. روش دیگر سرمایه‌گذاری در گرجستان یعنی ثبت شرکت با هزینه‌ای در حدود ۲۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو امکان‌پذیر است. با این روش می‌توانید برای خود و همراهان یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت گرجستان را دریافت کنید.

ریز هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان

زندگی در کشور گرجستان به دلیل ارزان بودن هزینه‌ی زندگی در این کشور از دیرباز مورد توجه مهاجران بوده است. در این مقاله شرایط و هزینه زندگی در گرجستان بررسی خواهد شد.

سخن پایانی

مهاجرت به کشورهای پیشرفته با اقتصاد بهتر، دغدغه بسیاری از افراد است. برخی با هدف کار و سرمایه‌گذاری مهاجرت می‌کنند و برخی با هدف تحصیل متقاضی مهاجرت هستند. یکی از کشورهایی که برای مهاجرت از لحاظ مالی و شرایط زندگی مناسب است، کشور گرجستان بوده که در نزدیکی ایران قرار دارد. این کشور به دلیل نزدیکی به قاره اروپا، در تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا است و سیستم آموزشی، کار و سرمایه‌گذاری در آن بر اساس استانداردهای اروپایی طراحی شده‌اند. اگر قصد مهاجرت با هزینه مناسب و استانداردهای بالا را دارید، کشور گرجستان یک گزینه بسیار خوب برای شما خواهد بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک چقد باید هزینه کنیم؟
برای سرمایه‌گذاری با این روش باید ملک خریداری شده ارزشی بیشتر از ۳۵ هزار یورو داشته باشد.
برای سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت چقد باید هزینه کنیم؟
حدود ۲۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو
تحصیل در مدارس گرجستان به چه زبانی است؟
تحصیل در مدارس گرجستان به زبان گرجی میباشد
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای