دانشگاه های فرانسه و معرفی آن ها

دانشگاه های فرانسه و معرفی آن ها

فرانسه یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که فرهنگ و قدمت دیرینه آن، امکانات رفاهی فوق العاده، جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار زیبا و مراکز آموزشی بسیار سطح بالا باعث شده است هرساله افراد بسیاری برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در آن اقدام کنند. بیش از ۳۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در شهرهای فرانسه وجود دارد که همگی آن ها در رتبه بندی های جهانی در جایگاه های بالا قرار دارند. در این بخش قصد داریم شما را با بهترین دانشگاه های فرانسه آشنا کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین دانشگاه های فرانسه

یکی از دلایل متقاضیان برای انتخاب تحصیل در دانشگاه یک کشور، دستیابی به بازار کار کشور مقصد، اخذ اقامت و در نهایت دریافت پاسپورت می باشد.

برای پذیرش در دانشگاه های این کشور علاوه بر مدارک مورد نیاز مانند رزومه تحصیلی ، انگیز نامه ، مدرک زبان فرانسوی و …. ارائه ریز نمرات فرد نیز الزامی می باشد.

در ادامه قصد داریم چند نمونه از بهترین دانشگاه های کشور فرانسه را برای تحصیل متقاضیان معرفی کنیم.

دانشگاه پلی تکنیک پاریس

دانشگاه پلی تکنیک قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه فنی مهندسی فرانسه است که جز ۱۲۰ دانشگاه برتر جهان نیز به شمار می رود. این دانشگاه در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده و دانشمندان معروفی از جمله هانری بکرل، آلفرد دریفوس، سعدی کارنو و .. در آن مشغول به تحصیل بوده اند. در این دانشگاه حدود ۳ هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا و در رشته های گوناگون مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه پاریس تک

دانشگاه پاریس تک از جمله جدیدترین دانشگاه های این کشور است که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است اما در زمان کوتاه فعالیت علمی و پژوهشی خود توانسته است به یکی از بهترین دانشگاه های این کشور تبدیل شود. این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده مهندسی و حدود ۲۰ هزار دانشجو از سراسر جهان است که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه پی سی ال پاریس

این دانشگاه دارای ۲۵ موسسه آموزش عالی و ۵ موسسه دائمی در پاریس است که یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی در سطح جهانی به شمار می رود. این دانشگاه تا کنون توانسته است در رشته های مختلف پزشکی، ادبیات، فیزیک، شیمی و روانشناسی ۲۶ جایزه نوبل را کسب نماید.

دانشگاه پیر و ماری کوری

یکی دیگر از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های کشور فرانسه دانشگاه پیر و ماری کوری است که سابقه تاسیس آن به سال ۱۹۷۰ بر می گردد. علاوه بر پیر و ماری کوری که از معروف ترین دانش آموختگان این دانشگاه فرانسوی بوده اند دانشمندان بسیاری در این دانشگاه طی سال ها تحصیل نموده و موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. بیش از ۵ هزار محقق و پژوهشگر در ۱۲۰ آزمایشگاه مجهز این دانشگاه مشغول به تحصیل و انجام پژوهش های مختلف هستند. بسیاری از نظرسنجی های بین المللی این دانشگاه را یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های فرانسه و جزو 5 دانشگاه برتر جهان می دانند.

مدرسه هنر های زیبا

در کنار تمام دانشگاه های مهندسی، ادبیات، پزشکی، حقوق و غیره، علاقه مندان به تحصیل در یکی از زیرشاخه های هنر هرساله اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه هنرهای زیبای فرانسه می کنند. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های کشور مذکور است که بیش از ۳۵۰ سال سابقه تاسیس دارد.

دانشگاه لیل

دانشگاه لیل از دیگر دانشگاه های کشور فرانسه است که در سال ۱۵۶۲ در شهر لیل فرانسه تاسیس شده است. این دانشگاه در ابتدا با نام دانشگاه هنرهای صنعتی و معدن شناسی معروف بود که بعد از پیوستن به دانشگاه های شهرستان نورد تغییر نام پیدا کرد. این دانشگاه دارای دانشکده های مختلف و رشته های تحصیلی گوناگون است که دانشکده فنی آن از شهرت و اعتبار بین المللی برخوردار است.

دانشگاه ENS پاریس

از دیگر دانشگاه های آلمان که در سطح بین المللی مطرح باشد می توان به دانشگاه ENS پاریس اشاره کرد. این دانشگاه در سال 1973 تاسیس شده و دانش آموختگان آن طی سال ها توانسته اند 13 جایزه نوبل را از آن خود کنند. این دانشگاه پرطرفدارترین سیستم آموزشی را در میان تمام دانشگاه های این کشور دارد.

دانشگاه UPMC

این دانشگاه نیز از دیگر دانشگاه های مطرح فرانسه است که بزرگترین مرکز علمی و پژوهشی در فرانسه به شمار می رود. زمان تاسیس این دانشگاه به سال ۱۹۷۱ بر می گردد. طی سال ها فعالیت پژوهشی و علمی این دانشگاه توانسته است در جایگاه 415 جهان قرار بگیرد و به عنوان یکی از ۵ دانشگاه مطرح فرانسه شناخته شود.

دانشگاه ساینس پو

دانشگاه ساینس پو یکی دیگر از دانشگاه های کشور فرانسه است که جز ده دانشگاه برتر در فرانسه و ۲۲۰ مین دانشگاه معتبر در عرصه بین المللی است. در این دانشگاه حدود ۱۳ هزار دانشجو در رشته های مختلف فنی، حقوق، علوم سیاسی، تاریخ و غیره مشغول به تحصیل هستند.

سایر دانشگاه های فرانسه

کشور فرانسه علاوه برا دانشگاه های معرفی شده در بالا دانشگاه های دیگری نیز دارد .

دانشگاه پاریس آی وی

دانشگاه پاریس آی وی (Paris IV) یکی از معتبرترین دانشگاه های فرانسه بوده که در پاریس واقع شده است و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های هنر، ادبیات و علوم‌ انسانی در دنیا شناخته می‌شود. این دانشگاه به برج ایفل نزدیک است و در تاریخ و فرهنگ فرانسه تأثیر عمیقی دارد.

دانشگاه پاریس آی وی دارای دانشکده‌های متعددی است که در زمینه‌های مختلف هنر، ادبیات، تاریخ و زبان‌شناسی فعالیت می‌کنند. این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای در آموزش و تحقیقات دانشگاهی دارد و دانشجویان از سرتاسر جهان به دلیل کیفیت بالا و محیط فرهنگی پویای آن به دانشگاه آی وی جذب می‌شوند.

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن (Sorbonne) یکی از معروف‌ترین و تاریخی‌ترین دانشگاه‌ها در فرانسه است که در پاریس قرار دارد و تأسیس آن به قرون‌ وسطی برمی‌گردد. این دانشگاه به‌عنوان نمادی از آموزش عالی و فرهنگ عمیق فرانسه شناخته می‌شود.

دانشگاه سوربن به‌عنوان مرجعی در زمینه‌های مختلف علمی و ادبی معرفی می‌شود و دارای دانشکده‌ها و اداره‌های متعددی است. این دانشگاه در ترویج زبان و ادب فرانسه نیز نقش بزرگی دارد و محلی برای تحصیل دانشجویان از سرتاسر جهان در یک محیط فرهنگی و علمی پویا است.

دانشگاه پاریس سود

دانشگاه پاریس سود (University of Paris-Sud) یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه های فرانسه است که در منطقه آیل- دو- فرانس قرار دارد. این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز علمی و تحقیقاتی برجسته در زمینه‌های علوم دقیق، فناوری و پزشکی شناخته می‌شود. دانشگاه پاریس سود با بیش از ۳۰ هزار دانشجو و مجموعه‌ای از دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی برجسته به تولید علم و توسعه فناوری در سطح بین‌المللی می‌پردازد. همچنین این دانشگاه ارتباطات نزدیکی با صنعت و تجارت دارد و نقش مهمی در پیشبرد پژوهش‌های پیشرفته و آموزش عالی ایفا می‌کند.

دانشگاه تحقیقاتی فرانسه

دانشگاه‌های تحقیقاتی فرانسه (Research Universities in France) به‌عنوان مراکز برجسته آموزش عالی و پژوهشی شناخته می‌شوند. این دانشگاه‌ها بر فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی تمرکز دارند و در علم و پژوهش جایگاهی خاص در جهان کسب کرده‌اند.

آن‌ها دارای دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر در زمینه‌های متنوعی همچون علوم پایه، فناوری، پزشکی و انسانی هستند. دانشجوان و پژوهشگران از سرتاسر جهان به این دانشگاه‌ها جذب می‌شوند تا در دنیایی از فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی به کار بپردازند.

دانشگاه دیدرو

دانشگاه دیدرو (University of Dijon) به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه های فرانسه در شهر دیجون واقع شده است و تاریخ قدیمی دارد. این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز آموزش عالی و تحقیقاتی در زمینه علوم پایه، انسانی و اجتماعی شناخته می‌شود.

دانشگاه دیدرو دارای دانشکده‌های متعددی است و دانشجویان از سرتاسر جهان را پذیرش می‌کند. محیط دوستانه و زنده‌ای در این دانشگاه وجود دارد، به گونه‌ای که دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی متنوعی را تجربه کنند. این دانشگاه نقش مهمی در ترویج دانش و فرهنگ فرانسه دارد و به تولید دانشگاهیان ماهر و کارآمد می‌پردازد.

دانشگاه پانتئون آسا

دانشگاه پانتئون آسا (University Panthéon-Assas) یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های حقوق و علوم اجتماعی در فرانسه است. این دانشگاه در قلب پاریس واقع شده است و به‌عنوان یک مرجع برجسته در زمینه تحقیقات حقوقی و علوم اجتماعی در دنیا شناخته می‌شود.

دانشگاه پانتئون آسا تعدادی از بهترین دانشکده‌های حقوق، علوم اجتماعی و مدیریت را دارد و دانشجویان از سرتاسر جهان را به تحصیل در آن‌ها جذب می‌کند. محیط تحصیلی این دانشگاه بسیار دوستانه و پویا است و فرصت‌های تحصیلی و پژوهشی فراوانی را ارائه می‌دهد. همچنین وجود پیشینه تاریخی پانتئون و اساتید مشهور آن بر ارزش آن افزوده‌اند.

لینک دانشگاه های برتر فرانسه

در این بخش برای دسترسی هرچه بهتر شما عزیزان لینک مهمترین دانشگاه های فرانسه (به ترتیب رتبه در اروپا و فرانسه) را قرار دادیم.با کلیک بر روی هر لینک میتوانید وارد سایت دانشگاه مورد نظر شوید.

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تحصیل در فرانسه

جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید. در ادامه به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه می پردازیم.

سخن پایانی

قابل ذکر است که ۳۹ دانشگاه فرانسه در لیست رتبه بندی دانشگاه های جهان QS قرار دارد که ۱۱ تای آنها جزو ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان شناخته شده اند همچنین ۲ دانشگاه مطرح فرانسه، دانشگاه اکو نرمال سوپریور پاریس و پلی تکنیک اکول پاریس ، جزو 100 دانشگاه برتر با رتبه ۴۳ و 95 هستند.

همچنین هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاه این کشور جزو ارزان ترین دانشگاه های جهان می باشد و تحصیل در دانشگاه های برتر فرانسه مبلغی در حدود ۱۰۰۰ دلار در سال برای دانشجویان خارجی و بین المللی تخمین زده می شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دانشگاه پلی تکنیک پاریس چند دانشجو دارد؟
در این دانشگاه حدود ۳ هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا و در رشته های گوناگون مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه پلی تکنیک فرانسه چگونه دانشگاهی است؟
دانشگاه پلی تکنیک قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه فنی مهندسی فرانسه است که جز ۱۲۰ دانشگاه برتر جهان نیز به شمار می رود.
دانشگاه ساینس فرانسه چگونه دانشگاهی است؟
دانشگاه ساینس پو یکی دیگر از دانشگاه های کشور فرانسه است که جز ده دانشگاه برتر در فرانسه و ۲۲۰ مین دانشگاه معتبر در عرصه بین المللی است
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
3 سال قبل
کادر هرمس اپلای