دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم استانبول

شهر :

استانبول

سال تاسیس :

2010

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

72

نوع دانشگاه :

خصوصی

تعداد دانشکده ها :

6

با وجود قرار داشتن دانشگاه‌های برتر بین‌المللی در استانبول، فرصت‌های بسیار مناسبی برای تحصیل دانشجویان فراهم شده است. دانشگاه گلیشیم استانبول یکی از این دانشگاه‌ها بوده که در سال‌های اخیر توجه دانشجویان خارجی را به‌خود جلب کرده است. دانشگاه گلیشیم در سمت اروپایی استانبول و نزدیک فرودگاه آتاتورک قرار دارد. این دانشگاه با کسب موفقیت در معتبرترین برنامه‌های ترکیه و انجام اقداماتی برای بین‌المللی شدن، توجه جهانی را به‌دست آورده است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه Gelisim استانبول (IGU) یک دانشگاه خصوصی است. این دانشگاه در سال 2008 توسط بنیاد آموزش‌‌وفرهنگ گلیشیم در استانبول تاسیس شد. دانشگاه گلیشیم یکی از دانشگاه‌های استانبول با بیشترین پذیرش دانشجو در ترکیه به‌حساب می‌آید.   این دانشگاه خدمات آموزشی خود را به بیش از 31 هزار دانشجو ارائه می‌دهد و از این تعداد بیش از 3000 دانشجو، بین‌المللی هستند. دانشگاه گلیشیم استانبول با بیش از 130 دانشگاه برای تبادل دانشجویان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همکاری می‌کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه گلیشیم استانبول

پردیس دانشگاه در استانبول و مرکز زندگی اجتماعی ترکیه قرار دارد. گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی پیشرفته‌ای در دسترس دانشجویان برای رسیدن به دانشگاه موجود است. 81 باشگاه دانشجویی در داخل دانشگاه فعال هستند و علاقه دانشجویان به فعالیت‌های سازماندهی‌شده بسیار زیاد است. فعالیت‌های زیادی با موضوعات مختلف مانند ورزش، هنر، موسیقی و سفر در ایام مختلف سال به دانشجویان ارائه می‌شود.

بسیاری از برنامه‌های آموزشی دانشگاه گلیشیم استانبول از استاندارد‌های پیشرفته برخوردار هستند. 65 برنامه آموزشی معتبر در این دانشگاه وجود دارد. از این نظر، IGU به‌عنوان یک دانشگاه بین‌المللی با بالاترین تعداد برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در ترکیه برجسته است.

هر یک از 134 آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه گلیشیم با جدیدترین دستگاه‌های فناوری و مربیان واجد شرایط، به رشد دانشجویان کمک می‌کند. این دانشگاه به‌دلیل انجام پروژه‌های تحقیقاتی با همکاری دانشجویان و دانشگاهیان در 17 مرکز تحقیقاتی شناخته شده است. دانشگاه گلیشیم با انجام پروژه‌هایی مانند خودرو‌های پرنده و خودرو‌های برقی، نوآوری‌های قابل توجهی را در کشور ترکیه و جهان انجام داده است.

رتبه‌ بندی دانشگاه گلیشیم

دانشگاه گلیشیم استانبول در رده “University Impact” ارزیابی Times Higher Education (THE) 2020 وارد لیست 100 دانشگاه برتر جهان شده است. این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه رتبه اول را کسب کرد. در این ارزیابی دانشگاه گلیشیم در میان بهترین دانشگاههای جهان، رتبه 24 را به‌دست آورده است. با کسب موفقیت‌های برجسته در بسیاری از زمینه‌های دیگر، IGU در ارزیابی SCImago 2021 رتبه 822 را دارا است. بر اساس رتبه‌بندی جهانی  QS 2021نیز دانشگاه گلیشیم استانبول در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشکده و رشته‌ های تحصیلی دانشگاه گلیشیم استانبول

IGU دارای 6 دانشکده، 2 مدرسه و 2 مدرسه حرفه‌ای است. در این دانشکده‌ها 77 برنامه کارشناسی، 61 دوره کاردانی روزانه و 34 برنامه دوره کاردانی شبانه به دانشجویان ملی و بین‌المللی ارائه می‌شود. همچنین در این دانشگاه 66 دوره کارشناسی ارشد و 7 دوره دکتری برای تحصیل وجود دارد. در ادامه می‌توانید لیست دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی را مشاهده کنید:

دانشکده تربیت بدنی و ورزش

– آموزش مربیگری

– ورزش و علوم ورزشی

– ورزش برای معلولان

– مدیریت ورزشی

دانشکده دندانپزشکی

– دندانپزشکی

دانشکده هنر‌های زیبا

– غذا و هنر آشپزی

– طراحی گرافیک

– معماری داخلی و طراحی محیط

– ارتباط و طراحی

– رادیو، تلویزیون و سینما

دانشکده و رشته‌ های تحصیلی دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشکده اقتصاد، علوم اداری و اجتماعی

– اقتصاد و امور مالی

– زبان و ادبیات انگلیسی (انگلیسی)

– مدیریت کسب‌و‌کار

– مدیریت بازرگانی (انگلیسی)

– مدیریت تدارکات

– مدیریت لجستیک (انگلیسی)

– روانشناسی

– رادیو، تلویزیون و سینما

– تبلیغات

– علوم سیاسی و مدیریت دولتی

– نرم‌افزار

– گزارش و برنامه‌نویسی تلویزیون

– تعمیر و نگهداری هواپیما

– رسانه و ارتباطات جدید

– سیستم‌های مدیریت اطلاعات

موسسه تحصیلات تکمیلی دانشگاه گلیشیم

دانشگاه گلیشیم استانبول به اهمیت مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری واقف است. برنامه‌های دانشگاه Gelişim به‌طور خاص برای ارائه راه‌حل‌هایی برای مشکلات زیست‌محیطی و جهانی طراحی شده‌اند.

دانشگاه Gelişim با انتخاب کارکنان و هیئت‌علمی مناسب برای مطالعات کارشناسی‌ارشد، به دانشجو فرصت می‌دهد تا در زمینه موردنظر خود متخصص شود. دانشگاه همچنین مسئولیت ترویج و توسعه هرگونه برنامه‌جدید، در مقطع کارشناس و کارشناسی ارشد را بر عهده گرفته است.

برخی از برنامه‌های ارائه‌شده در این موسسه (با پایان‌نامه یا بدون آن) عبارت‌اند از: رسانه‌های جدید، ارتباطات و روزنامه‌نگاری، مهندسی هواپیما، مدیریت ورزشی، جامعه‌شناسی، روانشناسی، معماری، مدیریت بازرگانی، مهندسی عمران، اقتصاد و امور مالی و… .

شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشجویان خارجی برای پذیرش در این دانشگاه باید فارغ‌التحصیل یا در سال آخر دبیرستان باشند. برای این منظور، داوطلبان ایرانی باید مدرک دیپلم با حداقل نمره 15 از 20 داشته باشند.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه گلیشیم استانبول عبارت‌اند از:

– فرم درخواست

– اصل و ترجمه ترکی دیپلم که از کشور‌های خارج ترکیه گرفته شده است.

– گواهینامه معتبر نتیجه امتحانات (گواهی مهارت ترکی یا انگلیسی)

– پاسپورت

– عکس

– مدرک پرداخت شهریه

دانشجویان ثبت‌نام‌شده جدید حق دارند در آزمون مهارت (IGUYET) برگزارشده توسط برنامه‌های آمادگی زبان انگلیسی در مدرسه زبان‌های خارجی IGU شرکت کنند. داوطلبان باید در این آزمون حداقل 70 امتیاز کسب نمایند.

شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه گلیشیم استانبول

امکانات دانشگاه گلیشیم استانبول

امکانات دانشگاه گلیشیم به‌شرح زیر است:

فعالیت‌های ورزشی: در این دانشگاه سالن بسکتبال، والیبال و زمین‌های تنیس وجود دارد. دانشگاه با توجهی ویژه روی ورزش و سلامتی، برنامه‌هایی را در این راستا برای دانشجویان سازماندهی کرده است.

کتابخانه: این دانشگاه دارای یک کتابخانه بزرگ و انواع منابع تحقیقاتی و انتشارات است.

اتاق‌های جلسه و کنفرانس: 5 اتاق جلسه و سالن کنفرانس مجزا با ظرفیت 1000 نفر در دانشگاه گلیشیم وجود دارد.

فعالیت‌های دانشجویی: دانشگاه حدودا دارای 78 باشگاه دانشجویی است تا دانشجویان را به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و علمی تشویق کند.

انواع فرصت‌ های بورسیه در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم با توجه به معیار‌هایی که دارد، فرصت‌های بورسیه تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است. این بورسیه‌ها، بر اساس نتیجه آزمون دانشجویان خارجی (YÖS) در داخل دانشگاه و نمرات فارغ‌التحصیلی دبیرستان اعطا می‌شود.

اگر دانش‌آموزان شرکت‌کننده IGUYOS در رتبه‌بندی بین 5 نفر برتر قرار گیرند، به آن‌ها بورسیه تحصیلی بین 50٪ تا 75٪ داده می‌شود. همچنین دانشجویان دارای مدرکIB  با امتیاز 35 تا 45، می‌توانند با بورسیه تحصیلی در این دانشگاه تحصیل کنند.

بورسیه‌ای که به دانشجویان با ضوابط ذکرشده ارائه می‌شود، فقط هزینه تحصیل را پوشش می‌دهد. مواردی مانند اقامت، غذا، حمل‌ونقل، کتاب و…، تحت پوشش بورسیه تحصیلی نیستند. کمک هزینه تحصیلی ذکرشده، تنها دانشجویان قرارگرفته در برنامه‌های مشخص‌شده دستورالعمل‌ها را پوشش می‌دهد. این دسته بورسیه شامل رشته‌هایی مانند روان‌شناسی، دندانپزشکی، مهندسی هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، فناوری هواپیما، آموزش خلبانی، مهندسی برق و الکترونیک نمی‌شود.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه گلیشیم استانبول

در حال حاضر هیچ خوابگاه دانشجویی یا اقامتگاه متعلق به IGU در پردیس دانشگاه وجود ندارد. با این حال، نیاز‌های مسکن توسط نهاد‌های خصوصی قراردادی ارائه می‌شود که خوابگاه‌های مجللی را برای راحتی دانشجویان فراهم می‌کنند.

این اقامتگاه‌های قراردادی دارای شرایط عالی با امکاناتی مانند اتصال به اینترنت بی‌سیم، گرمایش، سالن‌های دانشجویی، سالن‌های مطالعه، مراکز تفریحی، تلویزیون کابلی و فضای آشپزخانه هستند.

نیاز‌های اسکان دانشجویان در این دانشگاه توسط یکی از خوابگاه‌های طرف قرارداد ENIS ÇEBI DORMITORIES تأمین می‌شود که شامل دو خوابگاه زیر است:

) Enis Cebigul-خوابگاه دانشجویی دخترانه(

) Eniz Cebişah-خوابگاه دانشجویی پسرانه(

این خوابگاه‌ها در فاصله چندقدمی دانشگاه قرار دارند و در هر ساعت دارای سرویس رفت‌و‌برگشت رایگان هستند.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه گلیشیم استانبول

غذا و سلف‌سرویس در دانشگاه گلیشیم استانبول

در IGU چندین کافه‌تریا و فروشگاه غذا اطراف پردیس دانشگاه وجود دارد که به‌عنوان محل ملاقات و برآورده‌کردن نیاز‌های غذایی و تفریحی افراد ذی‌ربط می‌باشد.

در این کافه‌تریا‌ها، وعده‌های غذایی خاص و غذا‌های بوفه‌ای وجود دارد که صبحانه، ناهار و شام را سرو می‌کنند.

این دانشگاه دارای دو رستوران به سبک بوفه است که انواع مختلفی از وعده‌های غذایی را در ساعات مشخصی از روز ارائه می‌دهند.

آدرس دانشگاه گلیشیم ترکیه

دانشگاه Gelisim در نزدیکی ایستگاه متروی بخش اروپایی استانبول، در منطقه آوگلار قرار دارد. پردیس آن تمام خدمات موردنیاز دانشجویان را دارد.

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

یکی از دانشگاه‌های خصوصی برتر در ترکیه، دانشگاه گلیشیم استانبول است. این دانشگاه با ارائه رشته‌های محبوب به زبان انگلیسی، توانسته دانشجویان بین‌المللی زیادی را به‌خود جذب کند. این دانشگاه در سال 2008 توسط بنیاد آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و خدمات اجتماعی گلیشیم تاسیس شد. دانشگاه گلیشیم تمام امکانات رفاهی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا دانشجویان در طول تحصیل خود با مشکلی مواجه نشوند. چنانچه شما نیز علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستید، می‌توانید با هرمس اپلای در تماس باشید تا اطلاعات تکمیلی در اختیارتان قرار داده شود. کارشناسان موسسه هرمس اپلای پاسخگوی تمام سؤالات مهاجرتی شما خواهند بود.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه گلیشیم استانبول وجود دارد؟
بله. این دانشگاه با درنظر گرفتن معیار‌های مختلف، فرصت‌ اخذ بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان ایجاد کرده است که بر اساس آزمون یوس (YÖS) و نمرات فارغ‌التحصیلی دبیرستان اعطا می‌شود.
آیا دانشگاه گلیشیم استانبول موردتأیید وزارت علوم‌ و بهداشت است؟
این دانشگاه تنها موردتأیید وزارت علوم است و از سوی وزارت بهداشت تأییدیه دریافت نکرده است.
آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه گلیشیم وجود دارد؟
بله. در برخی از رشته‌ها، زبان تحصیل انگلیسی است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای