دانشگاه تکنولوژی ازمیر

دانشگاه تکنولوژی ازمیر

شهر :

ازمیر

سال تاسیس :

1992

زبان :

انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

18

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

3

دانشگاه تکنولوژی ازمیر که با نام IZTECH نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۲ برای ارائه آموزش عالی و انجام تحقیقات در زمینه فناوری تاسیس شد. IZTECH در حال حاضر، تنها دانشگاه فنی پیشرفته بین‌المللی در ترکیه محسوب می‌شود و آموزش در آن کاملا به زبان انگلیسی است. پردیس دانشگاه در سال ۱۹۹۹ از مرکز شهر ازمیر به منطقه ساحلی Urla نقل‌مکان کرد.

آموزش و پژوهش در تمام رشته‎‌های IZTECH مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی انجام می‌شود. علاوه بر این، آزمایشگاه‎‌هایی با آخرین فناوری برای کمک به پیشرفت دانشجویان در زمینه‌های مربوطه در این دانشگاه وجود دارد. مؤسسه فناوری ازمیر در رتبه ۱۰۱۷ بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. در ادامه، به معرفی بیشتر این دانشگاه می‌‎پردازیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

رشته‌های تحصیلی این دانشگاه کدام است؟

۱۸ رشته کارشناسی، ۲۷ رشته کارشناسی ارشد و ۱۹ رشته دکتری در دانشگاه تکنولوژی ازمیر وجود دارد. از این بین، ۹ رشته از دوره‎‌های کارشناسی ارشد و ۳ رشته از دوره‎‌های دکتری، بین‌رشته‌ای هستند. ساختار آکادمیک موسسه فناوری ازمیر شامل ۳ دانشکده، یک موسسه تحصیلات تکمیلی و یک موسسه آموزش زبان‎های خارجی است.

دانشکده علوم

رشته‌های فیزیک، شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک در این دانشکده تدریس می‌شوند.

دانشکده مهندسی

این دانشکده شامل دپارتمان‎‌های زیر است:

– مهندسی عمران

– مهندسی شیمی

– مهندسی کامپیوتر

– مهندسی برق و الکترونیک

– مهندسی مواد غذایی

– مهندسی مکانیک

– مهندسی محیط ‌زیست

– مهندسی سیستم‌های انرژی

– مهندسی زیستی

دانشکده معماری

رشته‌های طراحی صنعتی، معماری، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و محافظت از میراث فرهنگی در دانشکده معماری دانشگاه تکنولوژی ازمیر پوشش داده می‌شود.

مدرک زبان موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه تکنولوژی ازمیر چیست؟

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه نمره قبولی را کسب کنند. همان‌طور که اشاره شد، زبان تحصیل در تمام رشته‌ها و مقاطع این دانشگاه انگلیسی است. به همین دلیل، دانشجویان ملزم به ارائه مدارک مهارت زبانی معتبر (GRE، TOEFL) هستند. در برخی از شرایط ممکن است که بتوانید به‌جای مدرک زبان آزمون تافل، مدرک زبان آیلتس را به دانشگاه ارائه دهید.

مدرک زبان موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه تکنولوژی ازمیر چیست؟

اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در دانشگاه IZTECH چگونه است؟

9زمان درخواست پذیرش برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی دانشگاه تکنولوژی ازمیر، از ماه‎‌ آوریل تا اواسط می ‌است. در این مدت، متقاضیان می‌توانند به وب‌سایت رسمی این دانشگاه مراجعه کنند. پس از آن، فرم درخواست را تکمیل کنند و مدارک لازم را در صورت لزوم ترجمه و ارسال نمایند. هر متقاضی قادر به انتخاب ۳ رشته خواهد بود.

اخذ پذیرش این دانشگاه با توجه به رشته می‌تواند کمی متفاوت باشد. اما به‌صورت کلی، دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه باید در یکی از دو امتحان YOS یا SAT نمره قبولی را اخذ کنند. نمره قبولی برای پذیرش در آزمون YOS، ۳۰۰ و در بخش ریاضیات آزمون SAT، ۶۰۰ است. هر دو آزمون‌ به‌مدت ۲ سال اعتبار دارند. بنابراین داشتن دیپلم دبیرستان به‌تنهایی برای درخواست پذیرش از دانشگاه تکنولوژی ازمیر کافی نیست.

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی دانشگاه IZTECH

– نمره قبولی آزمون YOS یا SAT

– مدرک دیپلم دبیرستان مبنی بر اینکه دانش‌آموز در مرحله فارغ‌التحصیلی است. (اگر مدرک به زبان انگلیسی یا ترکی نباشد: ترجمه تأییدشده توسط نماینده ترکیه و برای متقاضیان داخل ترکیه: ترجمه توسط دفتر اسناد رسمی)

– عکس

– پاسپورت

– شناسنامه

– برای اتباع ترکیه: مدرکی که نشان دهد آن‌ها تمام تحصیلات متوسطه (دبیرستان) را در یک کشور خارجی گذرانده‌اند.

– اجازه اقامت

– مدرک زبان انگلیسی

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی دانشگاه IZTECH

اخذ پذیرش در دوره‎‌های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تکنولوژی ازمیر چه شرایطی دارد؟

در IZTECH، تمام مراحل مربوط به تحصیلات تکمیلی توسط دانشکده تحصیلات تکمیلی با هماهنگی دفتر ثبت‌احوال و ریاست اداره می‌شود. دو بار در سال درخواست‌ها برای تحصیل در رشته‎‌های کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفته می‌شوند:

  1. ماه دسامبر برای ترم بهار
  2. ماه می‌ یا ژوئن برای ترم پاییز

تاریخ‌های درخواست در تقویم تحصیلی دانشگاه تکنولوژی ازمیر مشخص شده است. اطلاعیه‌های مربوطه نیز در وب‌سایت دانشگاه، دانشکده تحصیلات تکمیلی و همچنین وب‌سایت دفتر بین‌المللی منتشر می‌شوند. داوطلبان باید فرم درخواست را پر کرده و مدارک موردنیاز را از طریق سیستم درخواست آنلاین بارگذاری کنند. این فرم در طول دوره درخواست پذیرش، در وب‌سایت دپارتمان تحصیلات تکمیلی قابل‌ دسترسی است.

پس از آن، درخواست‌ها بر اساس مدارک ارائه‌شده ارزیابی می‌شوند. در برخی موارد ممکن است متقاضیان برای مصاحبه به‌صورت آنلاین فراخوانده شوند. برای دانشجویان بین‌المللی، شهریه هر ترم در همان سال معین می‌شود.

مراکز تحقیقاتی انستیتو تکنولوژی ازمیر کدام‌ اند؟

در این مؤسسه ۱۴۴ آزمایشگاه وجود دارد که دارای فناوری لازم برای اجرای انواع تحقیقات و آموزش هستند. این آزمایشگاه‎‌های مجهز، از طریق بودجه داخلی یا حمایت بودجه خارجی ایجاد شده‌اند. تمامی مراکز تحقیقاتی دانشگاه تکنولوژی ازمیر توسط مدیر تحقیقات یا همان معاون پژوهشی اداره می‌شوند. این مراکز به‌شرح زیر هستند:

مرکز تحقیقات مواد (IZTECH-CMR)

این مرکز در دسامبر ۲۰۰۱ به‌عنوان یک واحد وابسته به ریاست دانشگاه تاسیس شد. مهم‌ترین ویژگی این مرکز، ابزار‌های آنالیز موردنیاز برای تعیین مشخصات مواد پیشرفته (میکروسکوپ‎‌های اسکن الکترون، میکروسکوپ‎‌های نیروی اتمی، XRF، XRD و… ) است.

مرکز تحقیقات و اپلیکیشن تحقیقات پیشرفته اوراسیا (AVILAR)

یک مرکز تحقیقاتی، آموزشی و تعاملی بین‌المللی است که با همکاری مرکز فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP) تاسیس شد.

مراکز تحقیقاتی انستیتو تکنولوژی ازمیر کدام‌ اند؟

مرکز تحقیقاتی و کاربردی طراحی، معماری و شهرسازی (تمیکام)

این مرکز به‌منظور حمایت از مطالعات انجام‌شده در رشته‌های مرتبط با دانشکده معماری، در سال ۲۰۱۵ به‌وجود آمد. از همان زمان، برنامه‌ریزی پروژه‌های حفاظت از محیط تاریخی-شهری را آغاز کرده است.

مرکز تحقیقات و کاربرد توسعه محیط‌زیست (تحقیق و توسعه محیطی)

این مرکز، دسامبر سال ۲۰۰۷ در دانشگاه تکنولوژی ازمیر تاسیس شد. هدف اصلی این مرکز، ارائه اطلاعات و پشتیبانی زیرساختی به دانشجویان فارغ‌التحصیل و کارشناسی در زمینه تحقیقات محیطی است. در آنالیز ارگانیک، ابزار‌های تحلیلی مهمی مانند کروماتوگرافی طیف‌سنج جرمی با کارایی بالا وجود دارد.

مرکز تحقیقات و کاربرد انرژی ژئوترمال (GEOMER)

این مرکز، ۱۱ می ‌۲۰۰۵ در چهارچوب پروژه حمایت‌شده توسط وزارت توسعه به‌وجود آمده است که خدمات آنالیز پروژه و مشاوره را به‌کل بخش انرژی ارائه می‌دهد. دانشگاه تکنولوژی ازمیر تنها دانشگاه ترکیه است که در پردیس آن میدان‌های ژئوترمال وجود دارد. به همین دلیل، مجموعه‌ای از تحقیقات (زمین‌شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمیایی و هیدروشیمیایی) برای فعال‌سازی میدان ژئوترمال در محوطه دانشگاه در حال انجام است.

مرکز تحقیقات و کاربرد بیوتکنولوژی و مهندسی زیستی (BIOMER)

این مرکز برای پروژه‌های علمی در زمینه‎‌های ژنومیک، بیوتکنولوژی صنعتی، زیست‌پزشکی، مهندسی زیستی و تحصیلات تکمیلی، پشتیبانی زیرساختی قوی ارائه می‌کند.

مرکز تحقیقات و کاربرد‌های کامپیوتری دانشگاه تکنولوژی ازمیر

هدف از احداث این مرکز در سال ۱۹۹۴ بهبود زیرساخت اطلاعات دانشگاه بود. امروزه توسعه و حمایت از تحقیقات و برنامه‌های کاربردی اطلاعاتی در این مرکز انجام می‌شود.

مرکز طیف‌سنج جرمی

در این مجموعه کروماتوگرافی مایع دوبعدی، طیف‌سنج جرمی و کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا موجود است. مرکز طیف‌سنجی جرمی به دانشکده‌های پزشکی، سایر محققان دانشگاهی و شرکت‌های داروسازی پشتیبانی ارائه می‌دهد.

مرکز تحقیقات کوانتومی کاربردی (UKAM)

مرکز تحقیقات کوانتومی کاربردی دانشگاه تکنولوژی ازمیر، مجهزترین آزمایشگاه در منطقه دریای اژه با زمینه فیزیک آزمایشی حالت جامد است. در این مجموعه، ابزار‌های تحقیقاتی پیشرفته‎ای وجود دارد که شامل موارد زیر است:

– اتاق‌های تمیز کلاس ۱۰۰۰۰

– لیتوگرافی پرتو الکترونی

– طیف‌سنجی رامان کان فوکال

– طیف‌سنجی فوتوالکترون اشعه ایکس (XPS)

– طیف‌سنجی فوتوالکتریک فرابنفش (ups)

– طیف‌سنجی الکترونی اوگر (AES)

– میکروسکوپ روبشی اوگر (Sam)

پردیس دانشجویی دانشگاه تکنولوژی ازمیر و امکانات آن‌ ها چگونه است؟

پردیس IZTECH در روستای Gülbahçe، منطقه Urla ازمیر واقع شده است. این پردیس۶۰ کیلومتر از ازمیر و ۱۵ کیلومتر از Urla فاصله دارد. البته اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی وجود دارند که دسترسی به شهر و مناطق اطراف را فراهم می‌کنند. حمل‌ونقل در محوطه دانشگاه نیز با مینی‌بوس رایگان ارائه می‌شود. در حال حاضر، در محدوده پردیس دانشگاه یک خوابگاه ۱۱۵۲ تخته و یک خوابگاه خصوصی با ظرفیت ۵۳۶ نفر وجود دارد.

در دانشگاه تکنولوژی ازمیر، خدمات اولیه مانند سلامت، ورزش، تغذیه و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در دسترس است. دندانپزشک، پرستار، تکنسین آزمایشگاه، تکنسین فوریت‌های پزشکی و روان‌شناس نیز در مرکز پزشکی مشغول‌به‌کار هستند. دانشجویان و کارکنان دانشگاه می‌توانند در صورت لزوم به این مراکز مراجعه کرده، معاینه شوند و خدمات مشاوره روان‌شناسی دریافت کنند.

از نظر خدمات تغذیه، پردیس دانشگاه دارای یک کافه‌تریا مرکزی با ظرفیت ۵۰۰۰ نفر است. همچنین غذاخوری‌هایی در محوطه دانشگاه در نظر گرفته شده است. رستوران‌ها، کیوسک‌ها و فروشگاه‎‌های مختلفی نیز در محوطه دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

دانشگاه تکنولوژی ازمیر در سال ۱۹۹۲ با هدف ارائه آموزش عالی و انجام تحقیقات در زمینه فناوری در ترکیه تاسیس شد. در این دانشگاه تمام رشته‎‌های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. به همین دلیل، داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل برای ورود به آن الزامی است. دانشگاه IZTECH در ۱۸ رشته کارشناسی، ۲۷ رشته کارشناسی ارشد و ۱۹ رشته دکتری دانشجو می‌پذیرد. همچنین طیف گسترده‌ای از مراکز تحقیقاتی برای استفاده محصلان در انستیتو دانشگاه در دسترس است.

درصورتی‌که علاقه‎مند به تحصیل در دانشگاه Izmir Institute of Technology هستید، می‌توانید با مشاوران ما در هرمس اپلای تماس بگیرید. همچنین بخش پشتیبانی ۲۴ ساعته آنلاین، آماده خدمت‌رسانی به شما متقاضیان عزیز است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه تکنولوژی ازمیر نیاز به شرکت آزمون ورودی است؟
بله. برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی این دانشگاه، لازم است متقاضیان در یکی از دو امتحان YOS یا SAT نمره قبولی دریافت کنند. (نمره قبولی برای پذیرش در آزمون YOS، ۳۰۰ و در بخش ریاضیات آزمون SAT، ۶۰۰ است.)
آیا مدرک دانشگاه IZTECH موردتایید وزارت علوم ایران است؟
بله. نام این دانشگاه در لیست دانشگاه‎های موردتایید وزارت علوم سال ۲۰۲۳ وجود دارد.
مدرک زبان موردقبول موسسه تکنولوژی ازمیر برای پذیرش دانشجویان خارجی چیست؟
متقاضیان درخواست پذیرش، ملزم به ارائه مدارک مهارت زبانی معتبر (GRE، TOEFL) هستند. در برخی از شرایط ممکن است این دانشگاه مدرک زبان آیلتس را نیز قبول کند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای