درباره نروژ

درباره نروژ

به این صفحه که در مورد زندگی، کار، سفر و به طور کلی درباره نروژ است خوش آمدید. پادشاهی نروژ یک کشور مستقل در شبه‌جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا است که دیدن آن بر روی نقشه بسیار آسان خواهد بود. این کشور پیشرفته اروپایی هرساله میزبان مهاجران زیادی از سراسر جهان می‌باشد که برای کار، تحصیل و اقامت به این کشور می‌روند. در ادامه مطلب به ارائه اطلاعات اولیه و ضروری در رابطه با این کشور اسکاندیناوی خواهیم پرداخت.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کشور نروژ کجاست؟

کشور نروژ در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. نروژ به خاطر خط ساحلی عریض و طویل خود شناخته می‌شود که از کوه‌های جنوبی و مرکزی کشور سوئد تا مرز روسیه امتداد دارد. کشور نروژ مرز زمینی بسیار طولانی با سوئد دارد. این کشور همچنین از شمال شرقی با فنلاند و روسیه همسایه است و خط ساحلی وسیعی هم رو به اقیانوس اطلس و دریای بارنتس دارد.

کشورهای دانمارک، نروژ و سوئد با هم اسکاندیناوی را تشکیل می‌دهند. کشورهای اسکاندیناوی به اضافه فنلاند و ایسلند مجموعا به‌عنوان کشورهای شمال اروپا شناخته می‌شوند. مشخصه اصلی اسکاندیناوی را باید میراث و فرهنگ مشترک ژرمن شمالی و مجموعه‌ای از زبان‌های شبیه به هم دانست. برخی از زبان شناسان معتقدند که زبان‌های نروژی، سوئدی و دانمارکی یک گویش از زبان استاندارد اسکاندیناوی هستند.

مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال که توسط دولت نروژ اداره می‌شود، میزبان برخی از دورافتاده‌ترین جوامع در جهان است. این سرزمین بسیار وسیع است و از ۷۴ درجه تا ۸۱ درجه عرض شمالی و از ۱۰ درجه تا ۳۵ درجه طول شرقی را شامل می‌شود.

دولت و سیاست نروژ

درباره نروژ باید بگوییم که نظام سیاسی آن یک پادشاهی مشروطه است که قدرت ایالتی را بین پارلمان، کابینه و دادگاه عالی تقسیم می‌کند. امضای قانون اساسی در سال ۱۸۱۴ نقطه عطف مهمی برای مدرن شدن این کشور بود، اگرچه استقلال کامل آن از سوئد تا سال ۱۹۰۵ به دست نیامد.

روزنامه اکونومیست، نروژ را در سال ۲۰۱۹ یک دموکراسی کامل ارزیابی کرد. اخیرا این کشور توانست حداکثر امتیاز را در ارائه حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی به شهروندان خود اعطا کند. تشکیل دولت‌های ائتلافی در سیاست نروژ امری عادی هستند، زیرا هیچ حزبی از سال ۱۹۶۱ نتوانسته تا اکثریت پارلمان را به دست آورد.

جغرافیا و آب و هوای نروژ

همان‌طور که قبلا ذکر شد، خط ساحلی طولانی نروژ بر آب و هوای این کشور تاثیر زیادی می‌گذارد. ساحل این کشور مرطوب و معتدل است، در حالی که مناطق داخلی آن خنک‌تر، خشک‌تر و با زمستان‌های طولانی‌تر هستند. بااین‌حال، به دلیل جریان گلف استریم، مناطق ساحلی در فصل زمستان نسبتا معتدل هستند و تمام نقاط کشور نیز می‌توانند تابستان‌های گرم و شگفت‌انگیزی را تجربه کنند.

محیط طبیعی این کشور را باید متنوع و زیبا دانست. بخش زیادی از مناظر این کشور اروپایی را کوه‌های سر به فلک کشیده، یخچال‌های طبیعی در حال ذوب شدن و آبدره‌های معروف تشکیل می‌دهند. اکثر شهرهای بزرگ نروژ با توجه به نقشه این کشور در خط ساحلی یا در امتداد آبدره‌ها قرار دارند. چشم‌انداز طبیعی را باید محرک اصلی صنعت گردشگری در این کشور دانست. بازدیدکنندگان از سراسر جهان به نروژ می‌آیند تا آبدره‌ها را تجربه کنند و از کوه‌های مرتفع آن بالا بروند.

درباره نروژ و طبیعت آن می‌توان به مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی ازجمله شفق شمالی آن نیز اشاره کرد. همچنین به دلیل عرض جغرافیایی زیاد در این کشور، تغییرات فصلی زیادی در نور روز آن وجود دارد. بنابراین از اواخر ماه مه تا اواخر ماه جولای، خورشید هرگز به طور کامل از زیر افق در مناطق دایره قطب شمال فرود نمی‌آید و کشور تا ۲۰ ساعت در روز را شبیه به شب تجربه می‌کند.

درباره نروژ و طبیعت آن می‌توان به مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی ازجمله شفق شمالی آن نیز اشاره کرد.

اقتصاد کشور نروژ

نروژ ترکیبی از اقتصاد بازار آزاد و مدل رفاه شمال اروپا را با مراقبت‌های بهداشتی همگانی و سیستم جامع تامین اجتماعی ترکیب می‌کند. این کشور بر اساس گزارش بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، رتبه چهارم درآمد سرانه جهان را در اختیار دارد. صنعت نفت و گاز نیز همچنان اهمیت حیاتی برای اقتصاد کشور دارد. نروژ بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی جهان در خارج از منطقه خاورمیانه است. این صنعت حدود ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد.

با این حال، اقتصاد این کشور در حالت گذار است. چراکه نفت و گاز برای همیشه دوام نخواهد داشت و دولت نیز سرمایه‌گذاری قابل توجهی در سایر فناوری‌های پاک انجام می‌دهد. امروزه نیازهای برق داخلی این کشور تقریبا به طور کامل از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تامین می‌شود. غذاهای دریایی، کشتیرانی و گردشگری نیز از دیگر صنایع مهم در کشور نروژ به شمار می‌روند.

تاریخ نروژ

پادشاهی نروژ تاریخ بسیار شگفت‌انگیزی دارد که به قبل از دوره وایکینگ‌ها باز می‌گردد. البته وایکینگ‌ها اولین قومی هستند که در تاریخ نروژ به ذهن مردم خطور می‌کنند. تاریخ این کشور به ویژه در اواخر قرون‌وسطی با دانمارک و سوئد در هم آمیخته است. اتحادها و جنگ‌های مختلف نروژ با دانمارک و سوئد درنهایت منطقه اسکاندیناوی امروزی را به وجود آورد. تاریخ این کشور را می‌توان از اولین مهاجران به شبه‌جزیره اسکاندیناوی در عصر ماقبل تاریخ تا کشف نفت خلاصه کرد.

غذاهای نروژ

غذاهای نروژی اکثرا در غالب غذاهای دریایی دسته‌بندی می‌شوند. در این کشور معمولا یک سالاد معمولی هم حاوی ماهی قزل‌آلا خواهد بود. غذاخوری‌های نروژی نیز مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی از منوی سنتی نمکی و خشک که روزهای قبل از سرما را به یاد می‌آورند تا غذاخوری‌های مدرن «New Nordic» متفاوت هستند. این کشور با توجه به خط ساحلی طولانی خود ماهی زیادی برای مصرف تولید می‌کند. صادرات غذاهای دریایی نیز یکی از بزرگ‌ترین صنایع نروژ است. همچنین در منوی غذایی این کشور تاکید زیادی بر استفاده از بهترین مواد خام در فصل آن‌ها وجود دارد. در سوپرمارکت‌های نروژی، توت‌فرنگی، زغال‌اخته، کلود بری و … را می‌بینید که در فصل خود به‌شدت پرفروش هستند.

غذاهای نروژی اکثرا در غالب غذاهای دریایی دسته‌بندی می‌شوند. در این کشور معمولا یک سالاد معمولی هم حاوی ماهی قزل‌آلا خواهد بود

امنیت در نروژ

کشور نروژ تنها حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد، بنابراین یک کشور اروپایی آرام و امن در نظر گرفته می‌شود. بزرگ‌ترین شهر نروژ یعنی پایتخت آن اسلو نیز تقریبا ۶۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این کشور از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بالاترین رتبه توسعه انسانی را در بین همه کشورهای جهان داشت و در سال ۲۰۰۷ نیز در مکان دوم قرار گرفت. همچنین در نظرسنجی‌های اخیر توسط شاخص صلح جهانی نیز لقب صلح‌آمیزترین کشور جهان را بعد از سوئیس به خود اختصاص داد.

شخصیت مردم نروژ

اولین قدم مهم برای مهاجرت و دانستن درباره نروژ را باید آشنایی با رفتار و خصلت‌های مردم این کشور دانست. نروژی‌ها مانند سایر مردم اسکاندیناوی، تمایل چندانی به اجتماعی بودن ندارند. این امر اغلب بی‌ادبانه به نظر می‌رسد، اما درواقع در فرهنگ اسکاندیناوی نوعی ادب محسوب می‌شود.

تازه‌واردها اغلب باید در میان مهاجران به دنبال دوست بگردند و این دلیل بزرگی است که باعث می‌شود مهاجران در کنار هم بمانند. البته گروه‌های اجتماعی مهاجر در نروژ بسیار متداول هستند. ورود به گروه‌های اجتماعی و بومی این کشور می‌تواند کار دشواری باشد، اما درنهایت می‌توان آن را انجام داد. به سازمان‌های داوطلب بپیوندید یا به سازمان‌دهی رویدادهای اجتماعی در محل کار خود پیشنهاد دهید.

مهاجرت به نروژ

درباره نروژ و مهاجرت به این کشور باید به این موضوع اشاره کنیم که اقامت دائم فقط با اقامت موقت حاصل خواهد شد.

درباره نروژ و مهاجرت به این کشور باید به این موضوع اشاره کنیم که اقامت دائم فقط با اقامت موقت حاصل خواهد شد. یعنی فرد باید حدود ۳ سال و بدون هیچ‌گونه مشکلی در این کشور اقامت داشته باشد تا شایسته بررسی برای واگذاری اقامت دائم شناخته شود.

اقامت موقت کاری

مجوزهای کار رایج‌ترین راه برای مهاجرت شهروندان خارجی به نروژ خواهد بود. اما شهروندان غیر اتحادیه اروپا ابتدا باید شغلی را در این کشور پیدا کنند. به طور کلی، پیشنهاد شغلی باید در گروه «کارگران ماهر» قرار گیرد که به مدرک دانشگاهی یا آموزش حرفه‌ای معادل آن نیاز دارد. افرادی که واجد شرایط مجوز کار «کارگران ماهر» هستند، می‌توانند برای ویزای جستجوی کار شش ماهه نروژ درخواست دهند. اگرچه UDI یا اداره مهاجرت نروژ بیان می‌کند که این ویزا فقط در شرایط استثنایی اعطا می‌شود.

همچنین دسته‌های خاصی از مجوز کار برای مشاغل خاصی ازجمله دریانوردان، ملوانان، ورزشکاران و مربیان ورزشی، آشپزهای ملل و معلمان مذهبی وجود دارد. مهاجرت به نروژ از طریق راه‌اندازی یک کسب و کار نیز امکان‌پذیر خواهد بود. اما این کار برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا بسیار سخت‌تر است.

مجوز اقامت با کار خوداشتغالی نیز توسط نروژ ارائه می‌شود، اما فرد متقاضی باید مدرکی مبنی بر درآمد مورد انتظار ارائه کند. به طور کلی، متقاضیان تنها در صورتی تایید می‌شوند که از نظر مقامات مسئول، کسب و کار جدید آن‌ها در سال اول حداقل ۲۶۵.۹۹۸ کرون درآمد داشته باشد.

اقامت موقت تحصیلی

مجوزهای ورود برای تحصیل نیز به دانشجویانی در دسترس است که یک پیشنهاد تحصیلی تمام‌وقت از دانشگاهی در نروژ دریافت کرده باشند. متقاضیان تحصیل در نروژ موظف‌اند موجودی حساب یا درآمد حداقل ۱۲۸.۸۸۷ کرون در سال را ثابت کنند. متقاضیان موفق برای مجوز تحصیل اجازه دارند تا به صورت پاره‌وقت و ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

اقامت دائم

اجازه اقامت دائم برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا با شرایطی خاص در دسترس است. به عنوان مثال، حداقل سه سال در نروژ زندگی کرده باشند و بتوانند سطح مشخصی از تسلط به زبان نروژی را ثابت کنند. همچنین اقامت دائم با شهروندی نروژ یکی نیست. زیرا فقط شهروندان این کشور هستند که می‌توانند در انتخابات شرکت کنند یا پاسپورت نروژی داشته باشند. امکان دریافت شهروندی نروژ پس از ۱۰ سال اقامت دائم در این کشور میسر خواهد بود.

برخی قوانین نروژ برای مهاجرین

در اینجای مطلب به برخی از قوانین مهم درباره نروژ اشاره خواهیم کرد که رعایت و دانستن آن‌ها برای مهاجرین لازم است.

در اینجای مطلب به برخی از قوانین مهم درباره نروژ اشاره خواهیم کرد که رعایت و دانستن آن‌ها برای مهاجرین لازم است.

گواهینامه رانندگی

زمانی که به نروژ می‌روید، می‌توانید برای یک وسیله نقلیه با رجیستری خارجی درخواست مجوز رانندگی موقت ۱۴ روزه بدهید. شما باید مدارکی را برای تایید جابجایی خود مانند گواهی تغییر محل اقامت، قرارداد کار، یا سایر اسناد مرتبط ارائه دهید. اگر می‌خواهید در هنگام نقل‌مکان به نروژ یک وسیله نقلیه رجیستری خارجی به همراه داشته باشید، باید خودرو را وارد کرده و عوارض گمرکی و مالیاتی آن را هم بپردازید. این قانون بدون توجه به شهروندی شما و جایی که از آن می‌آیید اعمال خواهد شد.

ثبت نام در سازمان ثبت‌احوال

اگر قصد دارید بیش از شش ماه در نروژ زندگی کنید، باید اطلاع دهید که به نروژ نقل‌مکان کرده‌اید. شما باید یک قرار ملاقات شخصی در اداره مالیات رزرو کنید و تحت بررسی ID قرار بگیرید. اگر همراه با خانواده خود به نروژ مهاجرت می‌کنید، مهم است که همه اعضای خانواده در این جلسه با اداره مالیات شرکت کنند. شما باید مدارکی مانند کارت شناسایی، قرارداد کار یا گواهی دانشجویی و موارد مشابه را همراه داشته باشید. هنگامی که به عنوان ساکن در نروژ ثبت نام کردید، یک شماره هویت نروژی به شما داده خواهد شد.

مالیات

به طور کلی اگر در نروژ کار می‌کنید، باید مالیات بر حقوق خود را بپردازید. اگر به عنوان ساکن در نروژ ثبت نام کرده‌اید، کارفرمای شما می‌تواند کارت کسر مالیات شما را به صورت الکترونیکی از اداره مالیات نروژ دریافت کند. اگر در نروژ ثبت نام نکرده‌اید یا شماره شناسایی نروژی ندارید، با نزدیک‌ترین اداره مالیات خود تماس بگیرید تا برای کارت کسر مالیات درخواست دهید.

خدمات بهداشتی و درمانی

هنگام نقل‌مکان به نروژ و ثبت نام در ثبت‌احوال این کشور، حق داشتن یک پزشک عمومی معمولی را کسب خواهید کرد. بنابراین در صورت بیماری یا نیاز به کمک پزشکی می‌توانید به صورت رایگان با پزشک عمومی خود تماس بگیرید. اگر خارج از ساعات کاری نیاز به کمک فوری پزشکی پیدا کردید، باید با خدمات پزشکی خارج از ساعت یا اورژانس تماس بگیرید.

مدارس و مهدکودک‌ها

شهرداری‌های نروژ مسئول مدارس ابتدایی و متوسطه اول و مهدکودک‌ها هستند. شهرستان‌ها نیز مسئول آموزش متوسطه در نروژ خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید یا شهرداری و شهرستانی که قصد مهاجرت به آن را دارید تماس بگیرید.

حق رای در انتخابات

وقتی به نروژ نقل‌مکان می‌کنید، حق رای دادن در انتخابات شهرداری و منطقه‌ای را دارید. اما فقط شهروندان نروژی حق دادن رای را در انتخابات پارلمانی خواهند داشت. همچنین برای رای دادن در انتخابات پارلمان سامی، باید در فهرست انتخابات پارلمان سامی ثبت نام کنید.

تعطیلات در کشور نروژ

به طور کلی ۱۳ روز تعطیل رسمی در تقویم کشور نروژ وجود دارد که در اینجا به تاریخ و مناسبت آن‌ها اشاره خواهیم کرد. البته این تعطیلات علاوه روزهای شنبه و یکشنبه هستند. در نروژ به زندگی در کنار کار اهمیت زیادی داده می‌شود، بنابراین روزهای جمعه نیز اکثر کارها به صورت نیمه‌وقت خواهند بود.

 • روز سال نو: ۱ ژانویه.
 • یکشنبه نخل: ۱۴ آوریل.
 • پنجشنبه بزرگ: ۱۸ آوریل.
 • آدینه نیک: ۱۹ آوریل.
 • یکشنبه عید پاک: ۲۱ آوریل.
 • دوشنبه عید پاک: ۲۲ آوریل.
 • روز کارگر: ۳۰ مه.
 • روز عروج حضرت عیسی: ۱۸ مه.
 • روز قانون اساسی: ۱۷ مه.
 • یکشنبه سفید: ۹ ژوئن.
 • دوشنبه سفید: ۱۰ ژوئن.
 • روز کریسمس: ۲۵ دسامبر.
 • روز بعد از کریسمس: ۲۶ دسامبر.

نروژ در یک نگاه

در اینجا نگاهی به اطلاعات کلی درباره نروژ خواهیم داشت.

 • نظام حکومتی: سلطنت مشروطه و دموکراسی پارلمانی.
 • رئیس دولت: نخست‌وزیر یوناس گار استوره.
 • جمعیت: ۵,۳۱۲,۳۴۳ نفر (اوت ۲۰۱۸).
 • پایتخت: اسلو.
 • مهم‌ترین شهرها: اسلو (۶۷۶۴۶۲ نفر)، برگن (۲۸۰۲۰۳)، استاوانگر/سندنس (۲۱۰.۲۴۱)، تروندهایم (۱۹۴.۰۵۱)، کریستیانسان (۹۱.۳۳۱)، ترومسو (۷۶.۰۶۲)، السوند (۴۷.۷۰۰).
 • زبان‌ها: نروژی بوکمال، نروژی nynorsk، سامی.
 • مذهب: کلیسای نروژ (مسیحیت پروتستان).
 • واحد پول: کرون نروژ NOK.
 • منطقه زمانی: +۱ ساعت نسبت به میانگین زمان گرینویچ.
 • روز ملی: ۱۷ مه.

در ادامه به حقایقی جالب درباره کشور نروژ اشاره می‌کنیم که احتمالا مورد توجه شما هستند.

 • طول خط ساحلی نروژ با احتساب آبدره‌ها ۲۵.۱۴۸ کیلومتر است.
 • بلندترین قله نروژ Galdhøpiggen است که ارتفاعی 2.469 متری از سطح دریا دارد.
 • شمالی‌ترین نقطه اروپا یعنی دماغه شمالی متعلق به کشور نروژ است.
 • نروژ دارای بالاترین میزان آبدره‌ها در جهان است که دو تا از آن‌ها یعنی آبدره گیرانگر و آبدره ناروی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.
 • تونل Lærdal با 15 مایل (24.5 کیلومتر) طولانی‌ترین تونل جاده‌ای جهان محسوب می‌شود.
 • جایزه صلح نوبل در نروژ و توسط یک کمیته از این کشور اعطا می‌شود.
 • این کشور یکی از بنیان‌گذاران سازمان ملل متحد است و اولین دبیر کل سازمان ملل نیز وزیر امور خارجه نروژ یعنی تریگو لیه بود.

جایزه صلح نوبل در نروژ و توسط یک کمیته از این کشور اعطا می‌شود.

ویزای نروژ

ویزای نروژ

نروژ از زیباترین کشور‌های جهان با طبیعتی خیره‌کننده می‌باشد که با فرهنگ بی‌نظیر مردم این کشور همراه شده است. نروژ از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سالیان اخیر بوده است که دارای ویزاهای متعددی برای دریافت اقامت می‌باشد. اگر شما نیز جذب مناظر زیبای این کشور شده‌اید یا شیفته فرهنگ فوق ‌العاده مردمش هستید و قصد مهاجرت به آن را دارید با هرمس اپلای همراه باشید تا در این مقاله به بررسی مفصل انواع ویزای نروژ بپردازیم.

سخن پایانی

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی را درباره نروژ در اختیار شما عزیزان بگذاریم. کشور نروژ یکی از بهترین اقتصادها و نظام‌های رفاهی را در جهان دارد و مقصد بسیاری از مهاجران بین‌المللی است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید، می‌توانید با هرمس اپلای تماس بگیرید. این موسسه مهاجرتی می‌تواند اطلاعات جامعی را درباره کشور نروژ و قوانین مهاجرتی آن در اختیار شما بگذارد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
نظام سیاسی نروژ به چه شکل است؟
نظام سیاسی نروژ یک پادشاهی مشروطه است که در آن قدرت کشور بین پارلمان، کابینه وزرا و دادگاه عالی تقسیم می‌شود. نخست‌وزیر نیز در راس دولت و کشور قرار دارد.
اقتصاد کشور نروژ چگونه سیستمی دارد؟
اقتصاد کشور نروژ ترکیبی از بازار آزاد و مدل رفاه شمال اروپا شامل مراقبت‌های بهداشتی همگانی و سیستم جامع تامین اجتماعی تعیین شده است.
اقامت دائم در نروژ به چه کسانی اعطا می‌شود؟
افراد غیر اتحادیه اروپا برای کسب اقامت دائم باید ۳ سال را بدون هیچ‌گونه جرم و مشکل مالی در این کشور بگذرانند. همچنین باید یک پیشنهاد شغلی دائم در این کشور داشته باشند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای