دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر

شهر :

اسکی شهیر

سال تاسیس :

1993

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

21

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

13

از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌توانیم به دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر اشاره داشته باشیم. سال تأسیس این دانشگاه 1993 است و دروس به دو زبان انگلیسی و ترکی در آن تدریس می‌شوند. دانشگاه عثمان قاضی همان‌طور که از نامش مشخص است، در شهر اسکی شهیر ترکیه قرار دارد. همچنین نوع دانشگاه دولتی است؛ ازاین‌رو متقاضیان بسیار زیادی دارد.

خدماتی که این دانشگاه ارائه می‌دهد در سطح بالایی قرار دارند؛ به همین علت دانشجویان بین‌المللی زیادی متقاضی تحصیل در آن هستند. عثمان قاضی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم نیست. موارد مختلف دیگری وجود دارند که باید درباره این دانشگاه دولتی مورد بررسی قرار دهیم که در ادامه آن‌ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی کلی دانشگاه دولتی عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر دارای نام انگلیسی Eskisehir Osmangazi University است. بیش از 30 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی پذیرش شوید، مستلزم شرکت در آزمون یوس خواهید بود. همچنین تحصیل در مقاطع تکمیلی نیز نیازمند مدارک آیلتس و GRE است. برنامه تبادل دانشجویی این دانشگاه با نام اراسموس شناخته شده است. اسکی شهیر واقع‌شده در منطقه آناتولی ترکیه بوده و در بین مناطق رویایی نام خود را به ثبت رسانده است.

بررسی شرایط پذیرش در دانشگاه عثمان قاضی ترکیه

برای اینکه بتوانید در دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر پذیرش دریافت کنید، باید دارای شرایط مختلفی باشید که هرکدام اهمیت بالایی به خود اختصاص داده‌اند. به دلیل ظرفیت بالای پذیرش، دانشجویان بین‌المللی زیادی می‌توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. پذیرش این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود.

همچنین دانشگاه Eskisehir Osmangazi University دارای آزمون‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به یوس، ACT، SAT و… اشاره کنیم. با شرکت در این آزمون‌ها باید بتوانید حداقل نمره لازم را به دست بیاورید. به‌عنوان‌مثال افرادی که در آزمون یوس شرکت می‌کنند، باید از 100 امتیاز موجود حداقل 60 امتیاز را به دست بیاورند. نمره آزمون ACT از 36 نمره محاسبه می‌شود که متقاضیان باید حداقل 21 امتیاز به دست بیاورند.

همچنین دانشجویان باید دارای معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی 15 از 20 باشند. ازآنجایی‌که تحصیل در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود، متقاضیان باید به یکی از این زبان‌ها تسلط داشته باشند و مدارک مربوط به آن را ارائه دهند. تحصیل به زبان ترکی نیازمند ارائه مدرک تومر است و تحصیل به زبان انگلیسی به مدارکی همچون تافل و آیلتس نیاز دارد.

بررسی رتبه و رنکینگ دانشگاه عثمان قاضی

یکی دیگر از نکات مهم هنگام انتخاب دانشگاه توجه به رتبه و رنکینگ است. برای مشخص کردن رتبه به پارامترهای مختلفی توجه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توانیم به امکانات، کیفیت، تحقیقات انجام‌شده، میزان اشتغال فارغ‌التحصیلان، رضایت دانشجویان، سطح آموزشی و… اشاره داشته باشیم.

در سال‌های اخیر دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر توانسته است سطح آموزش‌های خود را افزایش دهد و از این طریق در رتبه‌بندی جهانی خود نیز تغییراتی به وجود بیاورد. این دانشگاه دارای رتبه جهانی 1722 است؛ اما در کشور ترکیه توانسته به رتبه 27 دست پیدا کند.

بررسی دانشکده‌ ها و رشته‌ های موجود در دانشگاه عثمان قاضی ترکیه

به‌طورکلی دانشگاه دولتی عثمان قاضی اسکی شهیر دارای 12 دانشکده مختلف است و همچنین از 4 مدرسه حرفه‌ای و 5 مدرسه تحصیلات تکمیلی بهره می‌برد. 3 مدرسه معمولی نیز به نام این دانشگاه به ثبت رسیده است. در این دانشکده‌ها و مدارس می‌توانید شاهد رشته‌های متنوعی باشید که هرکدام از آن‌ها متقاضیان مخصوص به خود را دارند. دانشکده‌های عثمان قاضی اسکی شهیر شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

دانشکده پزشکی دانشکده داروسازی دانشکده هنر و علوم دانشکده هنر
دانشکده مهندسی و معماری دانشکده کشاورزی دانشکده علوم و بهداشت دانشکده تربیت دبیر
دانشکده دندانپزشکی دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشکده الهیات دانشکده گردشگری

 

همچنین این دانشگاه دارای مدارس حرفه‌ای نیز است که شامل چهار گزینه زیر می‌شوند:

 • آموزشگاه حرفه‌ای اسکی شهیر
 • هنرستان پرورش اسب محمودیه
 • آموزشکده خدمات بهداشتی حرفه‌ای
 • هنرستان سیوریحیسار

مؤسسات دانشگاه عثمان قاضی نیز شامل گزینه‌های علوم تربیتی، علم و صنعت، علوم پزشکی و علوم اجتماعی می‌شوند. مدارس این دانشگاه نیز گزینه‌های هنرستان دولتی و مدرسه زبان‌های خارجی را به خود اختصاص داده‌اند. همان‌طور که اشاره کردیم این دانشگاه دارای رشته‌های مختلفی است که هرکدام از آن‌ها توانسته‌اند از متقاضیان مختلفی بهره ببرند. برای ورود به این رشته‌ها و دانشکده‌ها باید دارای شرایط خاصی باشید. به‌طورکلی مهم‌ترین رشته‌های ارائه‌شده توسط دانشکده‌های مختلف عثمان قاضی شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 

رشته فناوری‌های کامپیوتر رشته مشاوره و راهنمایی روان‌شناختی رشته تاریخ
رشته آموزش دینی رشته فیزیک رشته زبان و ادبیات ترکی
رشته آموزش علوم رشته آمار رشته پزشکی
رشته آموزش ابتدایی رشته زبان‌شناسی رشته مدیریت اقتصاد
رشته آموزش ریاضی رشته شیمی رشته دندانپزشکی
رشته آموزش زیست‌شناسی رشته ریاضیات رشته کشاورزی

امکاناتی که در دانشگاه عثمان قاضی به چشم می‌ خورند

در دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر امکانات مختلفی به چشم می‌خورند که هرکدام می‌توانند باعث جذب دانشجویان بسیار زیادی شوند. افرادی که قصد دارند به این دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنند، در ابتدا نیاز است با انواع امکانات آشنا شوند. امکانات علمی و آموزشی در این دانشگاه بسیار زیاد هستند تا دانشجویان بتوانند بالاترین سطح از رفاه را تجربه کنند. به‌ عنوان‌ مثال در مراکز درمانی دانشگاه خدمات سرپایی رایگان به دانشجویان و سایر پرسنل ارائه می‌شوند.

امکاناتی که در دانشگاه عثمان قاضی به چشم می‌ خورند

همچنین در دانشگاه یک بیمارستان با 1000 تختخواب وجود دارد. علاوه‌ برآن انواع زمین‌های بازی در دانشگاه دولتی عثمان قاضی موجود هستند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به بسکتبال، تنیس، والیبال، سالن‌های بدنسازی، سونا، استخر، ایروبیک و… اشاره کنیم. استفاده از این زمین‌ها برای دانشجویان کاملاً رایگان است. همچنین در این دانشگاه انواع سالن‌های غذاخوری و رستوران‌های شیک وجود دارند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها نهایت بهره و استفاده را ببرند. کارکنانی که دارای فرزند هستند، می‌توانند کودکان خود را در مهدکودک‌های دانشگاه بگذارند.

اینترنت پرسرعت، کتابخانه مرکزی و مراکز مشاوره برای دانشجویان از سایر امکانات این دانشگاه به شمار می‌روند. برای این دانشگاه انواع خوابگاه‌های دانشجویی در نظر گرفته شده‌اند و اسکان را برای دانشجویان راحت‌تر کرده‌اند. این خوابگاه‌ها شامل گزینه‌هایی همچون داملوینار، اسکی شهیر، یونسمره و جمهوریت هستند. نکته‌ای که قابل‌ذکر است این بوده که خوابگاه‌ها هم برای پسران و هم دختران هستند. با وجود این امکانات انتخاب دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر می‌تواند یک انتخاب عاقلانه و منطقی به نظر برسد.

شهریه‌ ای که باید برای تحصیل در دانشگاه عثمان قاضی باید بپردازید

به‌ منظور تحصیل در دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر باید برآوردی از شهریه داشته باشید. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم ازآنجایی‌که این دانشگاه دولتی است، ازاین‌رو شهریه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، کاملاً مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه است. شهریه بر اساس نوع رشته و مقطع بالا و پایین می‌شود. همچنین پرداخت اقساطی نیز امکان‌پذیر است. شهریه‌هایی که برای رشته‌ها باید بپردازید، شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

شهریه‌ ای که باید برای تحصیل در دانشگاه عثمان قاضی باید بپردازید

 • شهریه رشته پزشکی به زبان ترکی 65 هزار لیر است. همچنین مدت‌زمان تحصیل 6 سال است.
 • برای تحصیل در رشته دندانپزشکی مستلزم پرداخت شهریه 45 هزار لیری هستید. مدت‌زمان تحصیل در این رشته نیز 5 سال است.
 • شهریه رشته‌های فیزیوتراپی، پرستاری، مکانیک، معماری و مامایی 10 هزار لیر است. طول دوره هر کدام نیز 4 سال است.
 • رشته کسب‌وکار دارای شهریه 7500 لیری است. طول دوره نیز 4 سال است.
 • رشته عمران، کامپیوتر و حقوق 4 سال به درازا می‌کشند و مقدار شهریه پرداختی نیز 15 هزار لیر است.

مدارکی که برای ثبت‌ نام باید ارائه دهید

افرادی که از دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر پذیرش دریافت کرده‌اند، باید نسبت به ثبت‌نام اقدامات لازم را انجام دهند. برای ثبت‌نام نیاز به ارائه مدارک مختلفی است که هر کدام باید به‌صورت کامل و بدون هیچ نقصی تهیه شوند. از جمله این مدارک می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 • در سایت رسمی دانشگاه فرم درخواست وجود دارد. در ابتدا باید این فرم را دانلود و سپس تکمیل کنید.
 • ارائه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی ضرورت دارد.
 • ریزنمرات تحصیلی از دیگر مدارک مهم است.
 • دیپلم شما باید مطابق با سیستم آموزشی ترکیه معادل‌سازی شده باشد.
 • در یکی از آزمون‌های ورودی شرکت کرده و سپس نمرات آن را ارائه دهید.
 • از گذرنامه یا شناسنامه خود باید کپی تهیه کنید.
 • از مدرک تومر که نشان‌دهنده تسلط به زبان ترکی است باید کپی تهیه کنید. حداقل سطح این مدرک باید B2 باشد.
 • 4 قطعه عکس باید ارائه دهید که حداکثر در 6 ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • دانشجو باید با سندی نشان دهد که از تمکن مالی برخوردار است.
 • دانشجو برای اینکه بتواند در یکی از دانشکده‌های پزشکی تحصیل کند، باید گواهی سلامت ارائه دهد.
دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

ترکیه دارای دانشگاه‌های دولتی مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر اشاره کنیم. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلفی است و از رشته‌های گوناگون بهره می‌برد. افراد به‌منظور پذیرش در این دانشگاه باید دارای شرایط مختلفی باشند و مدارک گوناگونی را نیز ارائه دهند که در این مطلب به‌صورت کامل به بررسی آن‌ها پرداختیم. اگر سؤالات بیشتری در خصوص تحصیل در ترکیه ذهن شما را درگیر کرده‌اند می‌توانید با کارشناسان مجموعه هرمس اپلای در تماس باشید. تمام راه‌های ارتباطی در سایت درج شده‌اند.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا مدرک این دانشگاه مود تایید وزارت علوم ایران میباشد؟
خیر مدرک این دانشگاه از نظر وزارت علوم ایران اعتبار ندارد.
با قبولی در چه دانشگاهی میتوانیم در این دانشگاه پذیرش شویم؟
با قبولی در یکی از آزمون های یوس ترکیه، SAT و ACT می توانید موفق به اخذ پذیرش این دانشگاه شوید.
آیا این دانشگاه خوابگاه دارد؟
بله- این دانشگاه امکان اسکان دانشجویان را در خوابگاه های متعددی در اطراف دانشگاه فراهم کرده است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای