قیمت زمین کشاورزی در استرالیا

قیمت زمین کشاورزی در استرالیا

قیمت زمین کشاورزی در استرالیا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. استرالیا سرزمینی پهناور با آب‌وهوایی معتدل و چهارفصل است. همین موضوع موجب شده تا اراضی کشاورزی عالی و مزارعی حاصلخیز داشته باشد. به جهت کیفیت بالای این زمین‌ها، متقاضیان بی‌شماری به‌عنوان سرمایه‌گذاری اقدام به خرید آن‌ها کرده و به‌تبع آن نیز بر روی قیمت زمین کشاورزی در استرالیا اثر می‌گذارند. در این زمین‌ها می‌توان خانه باغ‌ها یا ویلاهای کوچکی بناکرده و از تعطیلات خود لذت برد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران و مهاجران به این مدل معاملات به چشم نوعی تجارت موفق نگاه کرده و اقدام به خریدوفروش آن می‌کنند. اگرچه چنین فعالیت‌هایی در استرالیا به‌آسانی انجام نمی‌شود؛ اما بستگی مستقیمی با نحوه اقامت و نوع ویزای مهاجران دارد. برای آشنایی با چشم‌انداز بازار زمین‌های کشاورزی استرالیا با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط خرید و سایر جزئیات مربوط به قیمت‌ این اراضی بپردازیم.

قیمت زمین کشاورزی در استرالیا

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ارزش سرمایه‌گذاری در زمین‌های کشاورزی استرالیا

هزینه‌های خرید زمین‌های کشاورزی در این کشور بسته به شرایط زمین متفاوت است. ازآن‌جهت که کشاورزی در استرالیا بسیار هدفمند است، بخش اعظمی از اقتصاد آن نیز بر پایه تولید و عرضه محصولات کشت‌شده، بنا می‌شود. تمیزی آب‌وهوا، خاک جاندار و حاصلخیز، مقدار بارش‌های مناسب فصلی و وجود زمین‌هایی با متراژهای وسیع، مهم‌ترین دلایل رونق این صنعت در استرالیا است. قیمت زمین کشاورزی در استرالیا بسته به مساحت و منطقه‌ای که قرار گرفته است، متفاوت بوده و بر رشد سالیانه آن نیز تأثیرگذار است.

دولت استرالیا به‌صورت کاملاً سیستماتیک از کشاورزان و صنعت کشت و زرع این کشور حمایت می‌کند. کشاورزی علمی و استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات کشاورزی مورد پشتیبانی دولت قرار گرفته و برای آن وام‌های بانکی با بازپرداخت طولانی‌مدت در نظر گرفته خواهد شد. تنوع در گونه‌های دامی، گیاهی، ماشین‌آلات، دستگاه‌های چینش محصول و نقل‌وانتقال آن همگی در زمره ابزارآلات و تجهیزات حمایتی محسوب خواهند شد.

از نکات مهم دیگر صنعت کشاورزی استرالیا، بازار عالی محصولات آن و امکان صادرات در بخش‌های مختلف است. کلیه محصولات باغبانی، کشاورزی و دامداری قابلیت مصرف داخلی و صدور به سایر کشورهای خارجی را داشته و از بالاترین کیفیت تولید و ارسال برخوردار هستند. این میزان به حدی است که هفتاد درصد مواد غذایی کشاورزی تولیدشده امکان صادرات را پیدا خواهند کرد. تمامی این موارد به ارزش خرید زمین‌های کشاورزی اذعان داشته و نشان از ارزش سرمایه‌گذاری در این زمین‌هاست.

ارزش سرمایه‌گذاری زراعی برای سرمایه‌گذاران خارجی

مهاجران بسیاری در استرالیا اقامت دارند که با خرید زمین‌های کشاورزی اقدام به سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور می‌کنند. البته این افراد برای انتخاب زمین‌های خود دلایل مهمی داشته و به آینده قیمت زمین کشاورزی در استرالیا نیز نیم‌نگاهی دارند. ازجمله استدلال‌هایی که این دسته از مهاجران سرمایه‌گذار برای خرید اراضی کشاورزی به شمار می‌آورند، آن است که می‌توانند از محصولات خود در زندگی روزمره‌شان استفاده کنند. افزون بر آن با فروش محصولات باکیفیت بر درآمد زندگی روزانه خود افزوده و حتی می‌توانند بخشی از محصولات خود را به دولت بفروشند.

از طرفی این محصولات کشاورزی امکان عرضه به کشورهای آسیایی را داشته و قابلیت سرمایه‌‌گذاری خارجی فراتر از مرزهای استرالیا را نیز فراهم می‌کند. ازآنجایی‌که بسیاری از کشورهای متمکن آسیایی همچون کشورهای عربی خواستار تهیه محصولات درجه‌یک استرالیایی هستند، می‌توان به سود سرشاری از سرمایه‌گذاری در این زمین‌ها دست‌یافت.

مرغوبیت خاک این زمین‌ها به حدی است که امکان کاشت درختان زود رشد و استفاده از چوب آن‌ها نیز امکان‌پذیر است. به دلیل کمبود چوب طبیعی در دنیا، چنین صنعتی می‌تواند بسیار موردتوجه قرار بگیرد. تولید چوب‌های متنوع جهت تولید مبلمان، میز و صندلی، سوخت و سایر نمونه‌هایی ازاین‌دست می‌تواند به تجارتی مفید بدل شود.

ارزش سرمایه‌گذاری زراعی برای سرمایه‌گذاران خارجی

چگونگی امکان سرمایه‌گذاری در اراضی کشاورزی برای مهاجران

هر فرد مهاجر که به‌عنوان یک شخص خارجی در قوانین استرالیا شناخته می‌شود‌، پیش از انجام معامله باید از اداره کشاورزی این کشور کسب اجازه کند. این کار بدین شکل است که با ارائه درخواست به هیئت سنجش و بررسی خرید سرمایه‌گذاران خارجی، اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از سوی دولت استرالیا می‌کند. بدین ترتیب در صورت بروز مشکل در آینده، دارای مدارکی مستدل برای امکان سرمایه‌گذاری در خاک این کشور است.

این اداره به نام FIRB شناخته شده و اختیار ارزش‌گذاری و اعلام قیمت زمین کشاورزی در استرالیا را داراست. نوع ویزای اقامتی مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی در تسهیل امور بسیار تأثیرگذار است. افزون بر آن باید به ویژگی‌های برخی زمین‌های کشاورزی خاص و شرایط منحصربه‌فرد آن‌ها توجه کرده و پیش از انجام معامله، به کسب اطلاعات کاملی دست پیدا کرد.

چگونگی امکان سرمایه‌گذاری در اراضی کشاورزی برای مهاجران

شروط سرمایه‌گذاری و میزان آن برای فعالیت در زمین‌های کشاورزی

هر سرمایه‌گذار خارجی زمین‌های کشاورزی استرالیا لازم است در مورد برخی موارد پایه‌ای، اقدام به کسب اطلاعات کند؛ به‌عنوان‌مثال لازم است هدف خود را از خرید و راه‌اندازی زمین‌های کشاورزی در خاک استرالیا مشخص کند. آیا این اهداف در محدوده تأمین احتیاجات شخصی و محلی بوده یا امکان فروش به دولت یا حتی صادرات به سایر کشورها را مدنظر دارد.

علاوه بر آن دلیلی که فرد نوع زمین کشاورزی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده است. قیمت زمین کشاورزی در استرالیا بسته به نوع زراعی، محصولات کشاورزی، کاشت درختان هدفمند، باغداری یا حتی دام‌پروری متفاوت است. اینکه زمین موردنظر در کدام قسمت از استرالیا قرار داشته باشد نیز بسیار مهم بوده و بر ارزش آن تأثیرگذار است. قیمت این املاک با یکدیگر متفاوت بوده و برحسب مرغوبیت خاک، امکان تأمین آب، گستردگی زمین، نزدیکی به شهر، جاده گذاری و بسیاری دیگر از آیتم‌ها ارزش‌گذاری می‌شود.

ورود به کاشت و تولید در زمین‌های کشاورزی، خوشامدگویی به صنعت کشاورزی این کشور محسوب می‌شود. محصولات زراعی در استرالیا از کیفیت خوبی برخوردارند و زمین‌داران و ملاکان باید از قوانین رقابتی با استانداردهای بالایی پیروی کنند. اینکه سرمایه‌گذار بتواند خلاقیت و ریسک‌پذیری مناسبی داشته باشد تا بتواند در این بازار موفق عمل کند، می‌تواند سودآوری سرمایه‌گذاری او را تضمین کند.

شروط سرمایه‌گذاری و میزان آن برای فعالیت در زمین‌های کشاورزی

تقسیم‌بندی فعالان و سرمایه‌گذاران بخش زمین‌های کشاورزی استرالیا

افراد متنوعی اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری در زمین‌های کشاورزی استرالیا می‌کنند. در ادامه به توضیح این سه دسته و اهداف آن‌ها می‌پردازیم تا خریداران و سرمایه‌گذاران آتی را برای انتخاب بهتر، راهنمایی کرده باشیم:

تقسیم‌بندی فعالان و سرمایه‌گذاران بخش زمین‌های کشاورزی استرالیا

سالخوردگان و بازنشستگان

برخی از افراد پس از رسیدن به سن بازنشستگی نیاز به زندگی در محیطی آرام فارغ از سروصدا و جنجال‌های شهری دارند. این افراد که معمولاً سالخوردگان را شامل می‌شوند، نگاهی کوتاه‌مدت به چنین سرمایه‌گذاری‌‌هایی داشته و نهایت برای تأمین محصولات روزمره خود و خانواده‌شان اقدام به کاشت و زرع می‌کنند. باوجوداین دسترسی آسان به شهر به‌خصوص در زمان‌های بیماری، امری مهم است.

همین علت موجب شده تا گزینه‌هایی نزدیک‌تر به شهر را انتخاب کرده و امکان رفت‌وآمد به آن را فراموش نکنند. برخی از جوانان علاقه‌مند به طبیعت و آرامش نیز در این دسته قرار گرفته و لازم است برای کارهای روزمره شخصی یا شغلی به شهر رفت‌وآمد کنند. آنان نیز عملاً نمی‌توانند خیلی از مراکز شهری فاصله بگیرند؛ اما آرامش روستاها را نیز دوست دارند. قیمت این زمین‌ها از اراضی کشاورزی دورتر از شهر بالاتر بوده و سرمایه‌گذاری با سود بالاتری محسوب می‌شود.

افراد جویای کسب درآمد

اگر سرمایه‌گذار با هدفی جدی‌تر به این خرید نگاه کند، مسلماً قیمت زمین کشاورزی در استرالیا برایش از اهمیت بالاتری برخوردار است. کسب درآمد از این زمین‌ها مهم بوده و علاوه بر لذت زندگی آرام، نیاز به امرارمعاش نیز دارد. کشت محصولات قابل‌فروش همچون گندم، میوه‌ها یا درختان چوب می‌تواند از زمره این فعالیت‌ها به شمار رود.

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای

درنهایت برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و بزرگ، خرید زمین‌های کشاورزی جنبه درآمدزایی بالایی داشته و به دیده ورود به صنعت کشاورزی، تولید و عرضه به آن نگریسته می‌شود. این دسته از افراد اقدام به خرید زمین با هدف صادرات کرده و ورای مرزهای کشور استرالیا فکر می‌کنند. این دسته از افراد لازم است بودجه‌ای مناسب برای تأمین تجهیزات کشاورزی مدرن، ماشین‌آلات صنعتی، پمپ‌های آبیاری و خطوط چینش و ارسال محصول را کنار بگذارند.

قیمت زمین‌های کشاورزی در استرالیا

بی‌شک سرمایه‌گذاری بر روی زمین، دارای سودی سرشار است. این برآورد در سال‌های اخیر ثابت شده و در دهه‌های اخیر رشد خوبی داشته است. گران‌قیمت‌ترین اراضی کشاورزی استرالیا واقع در جنوب شهر سیدنی است. اگرچه پرداخت این هزینه‌ها برای هر سرمایه‌گذاری آسان نیست؛ اما شروع با متراژهای کوچک‌تر به‌صرفه‌تر است.

هزینه‌ فعالیت در این زمین‌ها با افزایش تجهیزاتی ازجمله بذر، کارگر و ماشین‌آلات افزوده خواهد شد. طبیعتاً برای خرید این زمین‌ها لازم است به اداره کشاورزی استرالیا FIRB نیز مبلغی پرداخت شود. البته میزان خرید زمین با رعایت شروط قانونی دولت استرالیا از کف و سقف متفاوتی برخوردار است. به‌طورمعمول زمین‌های بالای پانزده میلیون دلار نیازی به مجوز و گرفتن اجازه از این اداره ندارند.

افزون بر تمامی این‌ها در صورت داشتن تجربه مفید سرمایه‌گذار در صنعت کشاورزی نیز، دولت استرالیا پشتیبانی کافی از او به عمل خواهد آورد. کشاورزان و تولیدکنندگان متخصص و تحصیل‌کرده می‌توانند با وجود خارجی بودن از وام‌های طولانی‌مدت استفاده کرده و از حجم هزینه‌های وارده باتوجه‌به قیمت زمین کشاورزی در استرالیا بکاهند.

قیمت زمین‌های کشاورزی در استرالیا

رنج برآورد قیمتی زمین‌های کشاورزی در استرالیا

بررسی قیمت زمین کشاورزی در استرالیا به‌خوبی نشان می‌دهد که این سرمایه‌گذاری ارزشمند است. علاوه بر زمین خریداری‌شده، امکان کشاورزی و سودآوری از این اراضی بالا بوده و به تأمین نیازهای شخصی یا حتی بیزینس‌های بزرگ‌تر کمک می‌کند. کشاورزی یکی از صنایع بزرگ کشور استرالیا به شمار می‌رود که بر روی آن سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام شده و چیزی بیش از ۳۸۰ میلیون هکتار از وسعت این کشور را در بر می‌گیرد.

زمین‌های کشاورزی واقع در بخش ویکتوریا از بالاترین قیمت‌ها برخوردار هستند. این گزارش در سال‌های ۲۰۱۶ -۲۰۱۷ اعلام شده و به‌مراتب از رشد بالاتری در سال‌های اخیر بهره برده است. بخش شرقی و جنوبی شهر ملبورن نیز از زمین‌های مرغوبی برخوردار است که موجب بالا رفتن قیمت آن‌ها شده است. در مقابل کم‌هزینه‌ترین زمین‌ها در منطقه‌ای به نام ویمرا قرار گرفته و در کنار شهرهای دوتال و بیرچیپ موجود است. استفاده از روش‌های سنتی زراعی در این مناطق مرسوم‌تر است.

اراضی موجود در قسمت‌های جنوبی کوئینزلند، دارای قیمت‌هایی مناسب با خاکی حاصلخیز است. حجم خریدوفروش زمین در این بخش بالا بوده و از آب‌وهوای متعادلی نیز برخوردار است. این زمین‌ها به تأمین محصولات کشاورزی منطقه از قبیل میوه‌جات و سبزیجات پرداخته و خریدارانی همیشگی دارند. در سرزمین‌های آدلاید که بارندگی به شکلی فوق‌العاده خوب است، استفاده از خاک و قابلیت‌های کشاورزی، چندین برابر شده است. قیمت زمین کشاورزی در استرالیا بسته به میزان حاصلخیزی و شرایط عمومی اراضی متفاوت است.

رنج برآورد قیمتی زمین‌های کشاورزی در استرالیا

آینده زمین‌های کشاورزی در استرالیا

گفتیم که زمین‌های استرالیا به دلیل برخورداری از بارندگی مناسب،‌ خاک حاصلخیز و شرایط کشت و برداشت علمی، از شرایط بسیار مطلوبی برخوردارند. به‌طوری‌که استفاده از این امکانات موجب افزایش قیمت زمین کشاورزی در استرالیا به نسبت سایر زمین‌های کشاورزی در مناطق آسیایی و کم بارش شده است. رشد قیمت این زمین‌ها با آماری سی‌درصدی همراه بود‌ه که نشان از سودآوری بسیار مطلوبشان است. این سود در حالی است که شخص سرمایه‌گذار می‌تواند افزون بر قیمت زمین، به استفاده و درآمدزایی از خود اراضی نیز بپردازد.

در ده سال گذشته این رشد ترکیبی بوده و در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده است. باوجودآن تقاضا برای خرید و سرمایه‌گذاری بسیار بالا بوده و مستلزم رعایت قوانین دولت استرالیاست. افزون بر آن با حمایت دولت استرالیا از فعالیت‌های کشاورزی، این صنعت بسیار پررونق و دارای حمایت‌های دولتی است. حتی کارگران شاغل در این صنایع از بیمه، حقوق مناسب و شرایط رفاهی مناسبی نسبت به سایر کارگران در این حوزه و در کشورهای دیگر برخوردارند.

شرایط مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا انتخاب مناسب برای انواع سبک های زندگی است. استرالیا در حال حاضر میزبان ده‌ها هزار مهاجر از سراسر جهان است. این جمعیت متنوع در کنار کیفیت بالای زندگی، اقتصاد مرفه و سایر شرایط این کشور را به یک مقصد محبوب برای مهاجرت تبدیل کرده است.

سخن پایانی

استرالیا سرزمینی وسیع با خاکی حاصلخیز و کشاورزی پررونق است. افزون بر آن تولید دام، میوه، گندم، نیشکر و سایر اقلام مهم و اولیه تغذیه انسانی نیز در این کشور متداول بوده و امکان رشد داخلی و خارجی خوبی دارد. استفاده از کیفیت بالای تجهیزات کشاورزی، علم روز دانش کشاورزی،‌ مرغوبیت دانه‌های زراعی و سایر عواملی که بر روی آن سرمایه‌گذاری شده است، باعث شده تا کشاورزی استرالیا یکی از برترین‌ها در این صنعت به شمار رود.

قیمت زمین کشاورزی در استرالیا بسته به مکانی که در آن واقع شده است، آب‌وهوا و میزان بارندگی سالیانه، نزدیکی و دوری به مراکز شهری، جاده گذاری و وجود سایر امکانات رفاهی، متفاوت است. خرید این زمین‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی با اجازه اداره کشاورزی استرالیا FIRB صورت گرفته و از قوانین بسیار حساسی برخوردار است. امکان اجاره و خرید این اراضی به نوع اقامت و ویزای مهاجران بستگی داشته و پیش از آن حتماً نیاز به مشاوره تخصصی با وکلای مهاجرت دارد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای انجام عمل کشاورزی در کشور استرالیا آیا میتوان از دولت وام گرفت؟
بله، دولت کشور استرالیا به صورت سیستماتیک از کشاورزان و صنعت کشت وزرع حمایت میکند و برای آنها وام های بانکی با بازپرداخت های طولانی مدت در نظر گرفته است.
شرایط خاک کشور استرالیا برای کشت و کار چگونه است؟
یکی از مزایای مهم این کشور مرغوبیتی است که خاک آن دارد، و به همین دلیل نیز در کاشت درختان رشد سریعی را شاهد هستیم.
آیا برای خرید زمین های کشاورزی کشور استرالیا نیاز به گرفتن مجوز خاصی از دولت است؟
خرید زمین های کشاورزی این کشور با رعایت شرط و شروطی از سمت قانون دولت استرالیا تعیین شده، که باتوجه به قیمت زمین متفاوت بوده به طور مثال برای زمین های بالای پانزده میلیون دلار نیازی به دریافت مجوز را نخواهید داشت.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهسا عبدالهی
1 ماه قبل

لطفاً در مورد اینکه در کشور استرالیا اجازه اجاره ی زمین کشاورزی برای مهاجران وجود داره یا نه؟!!!

شقایق میرخانی
پاسخ به  مهسا عبدالهی
19 روز قبل

سلام مهسا عزیز وقتتون بخیر
در صورت اخذ اقامت استرالیا میتونبد نسبت به اجاره و خرید ملک و زمین در استرالیا اقدام کنید.

کادر هرمس اپلای