دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ

شرایط تحصیلی دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ

با ما همراه باشید تا در مورد نحوه اخذ پذیرش و بورسیه در دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ توضیحاتی ارائه می‌کنیم که برای دانشجویان بسیار مفید خواهد بود. دولت روسیه کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌ المللی در نظر گرفته است که تمام جزئیات آن را به همراه سایر هزینه‌های یک زندگی دانشجویی برای شما بیان می‌کنیم. در این مقاله به شهریه تحصیلی برای هر مقطع و مدارک لازم برای تحصیل در این دانشگاه شهر سن پترزبورگ می‌پردازیم و تاریخ دقیق ثبت‌ نام برای دریافت بورسیه را ذکر می‌کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ

دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ روسیه  (St. Petersburg Polytechnic University) در سال ۱۸۹۹ میلادی تأسیس شد. امروزه دانشگاه دولتی پلی تکنیک سنت پترزبورگ روسیه شامل ۱۲ دانشکده در رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، فیزیک فنی، علم مکانیک، اقتصاد و علوم‌ انسانی است. در دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ امروزه بیش از 33150 دانشجو مشغول افزایش دانش خود هستند. همچنین کارمندان و پرسنل اداری آن ۳۰۰۰ نفر هستند. در سال ۲۰۱۰ میلادی دانشگاه دولتی پلی تکنیک سنت پترزبورگ موفق به کسب مقام دانشگاه ملی تحقیقات شد.

معرفی دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ

به‌ روزشدن سیستم آموزشی و ادغام دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ با مراکز آموزش عالی اروپایی از جمله اولویت‌ های استراتژیکیِ سیاست توسعه این دانشگاه است و برنامه‌ ریزی درسی دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز بازار کار از مهم‌ ترین استراتژی‌ های برنامه‌ ریزی است. دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ برای پاسخ به چالش‌ های جهانی به برگزاری دوره‌ های بین‌ المللی در رشته‌ های فنی و اقتصاد به زبان انگلیسی می‌ پردازد.

رنکینگ دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ روسیه

اگر ۱۰۰ دانشگاه برتر روسیه را جستجو کنید، خواهید دید رتبه 14 این رتبه‌ بندی متعلق به دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ است. همچنین چندین سال است که این دانشگاه در رتبه اول میان ۱۰۰ دانشگاه نوظهور و اقتصادی روسیه قرار دارد.

رشته‌ های ارائه شده به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس

دوره‌ های بین‌ المللی فوق لیسانس به طور کامل به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و اساتید برجسته جهان و روسیه از دانشگاه دولتی پلی تکنیک سنت پترزبورگ و سایر دانشگاه‌ ها به ارائه این دوره‌ ها می‌پردازند. این دوره‌ها فرصت‌ های منحصربه‌ فرد تحصیل در دانشگاه‌ های اروپایی را در اختیار دانشجویان بین‌ المللی قرار می‌دهند. از دیگر فرصت‌ هایی که برای دانشجویان دوره‌ های بین‌ المللی فوق لیسانس ایجاد می‌شود، کارآموزی‌ها و انترنی‌های عملی در شرکت‌هایی معتبر و شناخته شده است.

طول مدت تحصیل: ۲ سال (چهار ترم)

مزایای اصلی دوره:

 • ارائه طیف وسیعی از رشته‌ها و دوره‌ها
 • ترکیب دوره‌ های آمادگی مقدماتی و مطالعات عملی
 • امکان انتقال دانشجویان بین‌ المللی
 • امکان تحصیل در دو دورة تحصیلی به طور هم‌ زمان
 • بهره‌ مندی از استادان مجرب و توانمند از دانشگاه‌ های اروپایی پیشرو
 • دستیابی به مشاغل و حرفه‌ های موفق با سمت‌های اجرایی بالا در بازار جهانی
 • اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان ممتاز روسی و بین‌ المللی
 • خوابگاه‌های دانشجویی راحت و باکیفیت و زندگی دانشجویی پرهیجان
 • تحصیل در یکی از زیباترین شهرهای جهان

دوره‌ های تابستانه بین‌ المللی پلی تکنیک

دانشگاه دولتی پلی تکنیک سنت پترزبورگ دوره‌های دانشگاهی بسیاری را در طیف وسیعی از رشته‌ها به طول مدت یک تا ۱۲ هفته در تابستان ارائه می‌دهد. همه این دوره‌ ها می‌توانند به‌صورت دوره‌های خارج از کشور نیز برگزار شوند. پس از تکمیل موفقیت‌آمیز دوره، دانشجویان مدارکی دریافت می‌کنند که به توصیف جزئیات دوره، واحدها، ساعات آموزشی و نمرات می‌پردازد. دانشگاه دولتی پلی تکنیک سنت پترزبورگ روسیه برای دانشجویان این دوره‌ های تابستانه نیز خوابگاه‌ های مبله و باکیفیت به همراه امکانات و فعالیت‌ های فرهنگی و اجتماعی فراهم می‌آورد.

فهرست رشته‌ های فوق لیسانس به زبان انگلیسی

طول مدت دوره: ۲ سال (۴ ترم)

گروه علوم مهندسی

 •      مهندسی عمران Civil Engineering
 •      بهره‌ وری انرژی و ساخت‌ وساز پایدار Energy Efficient & Sustainable Buildings
 •      فناوری انرژی  Energy Technology
 •      مهندسی نیروگاه برق Power Plant Engineering
 •      مهندسی برق  Electrical Power Engineering
 •      فناوری‌ های نوآورانه در زمینه مهندسی متالورژی و مواد Innovative Technologies in Metallurgy and  Material Science
 •      سیستم‌های هوشمند  Intelligent Systems
 •      دینامیک پیشرفته سیستم‌های گسسته و پیوسته   Advanced Dynamics

گروه علوم طبیعی

 •      مواد مزوسکوپی و فیزیک پیشرفته  Mesoscopics And Advanced Materials
 •      سیستم‌ های میکروالکترونیک و مخابرات   Microelectronics Of Telecom Systems
 •      نوروبیولوژی سلولی و مولکولی  The Molecular and Cellular Neurobiology

اقتصاد و مدیریت

 •      مدیریت – گرایش توسعه تجارت بین‌ المللی  Int Business Development
 •      توسعه تجارت و نوآوری در محیط بین‌ المللی  Business Development And Innovation Int Context

پذیرش تحصیلی در دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ

قبل از ورود به کشور روسیه:

 1. ارسال مدارک متقاضیان
 2. تهیه دعوت‌ نامه
 3. دریافت دعوت‌ نامه و درخواست ویزا
 4. تأیید اسناد و مدارک
 5. تأیید ورود متقاضی

بعد از ورود به کشور روسیه:

 1. خوابگاه (در صورت نیاز)
 2. بخش (گروه) ویزای دانشگاه
 3. مسئول پذیرش برای کارکنان بین‌ المللی

دانشجویان باید به دفتر پذیرش مراجعه کنند و ضمن ارائة گواهی از اداره (بخش) ویزا، دستورالعمل­ها را دریافت نمایند.

 1. امتحانات ورودی و تأییدیه از مؤسسه (برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و متقاضیان دکترا)
 2. پرداخت (به صندوقدار): هزینه ثبت‌ نام، هزینه خوابگاه، شهریه
 3. در نهایت، مراجعه به دفتر پذیرش با مدارک زیر:
 • کپی از پاسپورت و ویزای اصلی
 • گواهی از اتاق ۱۱۲/۱۱۳
 • اصل مدارک تحصیلی تأکید شده مورد نیاز برای رشته تحصیلی (در صورت نیاز) و ترجمه رسمی آن به زبان روسی
 • نتایج ارزیابی مدرک از مرکز ارزیابی اعتبار بین‌ المللی است
 • ۴ عکس ۴×۳
 • قرارداد
 • نتایج امتحانات
 • تقاضاهای امضا و گواهی شده توسط مؤسسه
 • پرسش‌ نامه تکمیل شده
 • رسید از صندوقدار
 • بیمه درمانی

ثبت‌ نام

نام‌ نویسی دوره‌ های زبان روسی / برنامه پایه دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ روسیه

نام‌ نویسی دوره‌ های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ روسیه

پذیرش تحصیلی در دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ چگونه است؟

برای دریافت پذیرش از این دانشگاه باید برای هر مقطع مدارک موردنیاز را تهیه کنید و سپس ثبت‌ نام اینترنتی انجام دهید. مدارک مقطع کارشناسی شامل گزینه‌ های زیر هستند:

 • کپی پاسپورت که حداقل اعتبار آن باید ۲۰ ماه از زمان ورود شما به دانشگاه باشد.
 • کپی از دیپلم یا گواهینامه دبیرستان و یا مؤسسه آموزش حرفه‌ ای به همراه لیست نمرات. اگر مدرک تحصیلی دریافت نکرده‌اید کارنامه خود را ارسال کنید.
 • ترجمه مدارک به انگلیسی یا روسی به همراه کپی از سوابق برای ارزیابی اولیه

دانشجویانی که به‌ صورت تمام‌ وقت مشغول تحصیل هستند می‌ توانند از خوابگاه که در محوطه دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ است، استفاده کنند. اگر تمایلی به سکونت در خوابگاه ندارید باید به‌صورت مستقل مسکن تهیه کرده و دانشجو بودن خود را با صاحبخانه در میان بگذارید تا بتوانید ثبت‌ نام کنید. حالا به مقطع کارشناسی ارشد می‌رسیم. در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه مدارک زیر ضرورت دارند:

 • کپی پاسپورت که اعتبار آن باید ۲۰ ماه از زمان ورود شما به دانشگاه باشد.
 • کپی از دیپلم یا گواهینامه لیسانس یا فوق‌ تخصص به همراه ریزنمرات و اگر مدرک نگرفته‌اید کارنامه خود را ارسال کنید.
 • ترجمه مدارک به انگلیسی یا روسی به همراه کپی از سوابق برای ارزیابی اولیه

لازم به ذکر است تحصیل در کارشناسی ارشد ۲ سال بوده و طول دوره از اول سپتامبر تا آخر ژوئن است. هر سال تحصیلی ۲ ترم دارد و تقویم آموزشی سالیانه به‌روز می‌شود.

شهریه تحصیلی دوره ‌های دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

برای مقطع لیسانس ۲۲۴۰۰۰۰ تا ۴۶۳۲۰۰ روبل و برای مقطع کارشناسی ارشد ۴۴۶۴۰۰ تا ۵۰۳۰۰۰ روبل شهریه در نظر گرفته شده است. شهریه شامل موارد مختلفی می‌شود که مهم‌ ترین آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

اسکان

سکونت در خوابگاه‌ های دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ ماهیانه ۹۹۸ روبل هزینه دارد؛ اما اجاره آپارتمان گران‌تر است و بسته به تعداد اتاق‌هایی که دارد بین 26,344 تا 96,634 روبل است. قبض آب و برق هم به این هزینه اضافه می‌شود و اگر آپارتمان به مرکز شهر خیلی نزدیک باشد گران‌ تر خواهد بود.

خرج زندگی

هزینه‌های زندگی در دانشگاه برای هر دانشجو متفاوت است و بستگی به بودجه شما دارد. اگر بخواهید اقتصادی زندگی کنید هزینه زیادی نخواهید نداشت. بعد از ورود به روسیه باید پول خود را در بانک‌های معتبر سن پترزبورگ به روبل تبدیل کنید.

خدمات اینترنت

به دلیل هزینه‌های بالای رومینگ بهتر است سیم‌ کارت محلی بخرید و از خدمات اینترنت با کمترین هزینه بهره‌ مند شوید. برای اینترنت تلفن همراه 500 روبل و برای تلفن منزل ۴۵۰ روبل ماهیانه باید پرداخت کنید.

حمل ‌و نقل

هزینه‌های سفر در این شهر کم است و می‌ توانید با ۶۵ روبل از مترو استفاده کنید و بلیت اتوبوس و واگن برقی هم ۶۰ روبل است. دانشجویان می‌ توانند کارت ویژه حمل‌ ونقل بخرند که حدود 2,490 روبل در ماه است.

 

کمک‌ هزینه‌ ها و بورسیه های تحصیلی در دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ روسیه

دولت روسیه سالانه ۱۵۰۰۰ کمک‌ هزینه دولتی به دانشجویان خارجی اعطا می‌کند که در کاهش هزینه‌ های زندگی بسیار کمک‌ کننده است. این کمک‌ هزینه برای کل دوره تحصیل و بهبود زبان روسی پرداخت می‌شود و تمام افرادی که دیپلم دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل از آن بهره ببرند. این کمک‌ شامل انتقال به دانشگاه، بیمه درمانی، هزینه‌ های زندگی شخصی دانشجو و ویزا نمی‌شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی ابتدا باید دعوت‌ نامه ویزا بگیرید که توسط وزارت آموزش‌ وپرورش روسیه داده می‌شود.

زمان ثبت درخواست برای بورسیه

تاریخ ثبت درخواست اول اکتبر هر سال در قسمت پذیرش سایت دانشگاه اعلام می‌شود و دانشجویان باید از فوریه برای آن اقدام کنند؛ زیرا فرایند آن طول می‌کشد. دانشجویان باید پرسش‌ نامه را پر کرده و درخواست اولیه را ارسال و با دانشگاه مکاتبه کنند. ظرف ده روز به شما پاسخ می‌دهند که می‌توانید از مهلت ارسال مدارک، هزینه تحصیل، شرایط متقاضیان خارجی مطلع شوید. هرچه زودتر با دانشگاه مکاتبه کنید زمان بیشتری برای تهیه مدارک لازم و دریافت ویزا خواهید داشت.

دانشگاه میدل‌ ایست تکنیکال

دانشگاه میدل‌ ایست تکنیکال

دانشگاه میدل ایست تکنیکال (Middle East Technical university) چهارمین دانشگاه برتر ترکیه به‌شمار می‌رود. سالانه حدود 1.5 میلیون متقاضی در آزمون‌های ورودی این دانشگاه شرکت می‌کنند و تنها 150 نفر از آن‌ها از سوی دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

قدم نهایی برای تحصیل در دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ

در این مقاله ما درباره پذیرش تحصیلی در دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ صحبت کردیم و تاریخ ثبت‌ نام و مراحلی که باید طی شود را شرح دادیم. در مورد کمک‌ هزینه تحصیلی که این دانشگاه به دانشجویان خارجی ارائه می‌کند و هزینه‌ های زندگی دانشجویی مطالبی را بیان کردیم. همچنین تمام جزئیات مهمی که دانشجویان در روند اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه ملی پلی تکنیک سن پترزبورگ باید بدانند را در این مقاله گردآوری کردیم. برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی جهت اخذ پذیرش می توانید با کارشناسان هرمس اپلای در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کمک هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟
دانشجویان خارجی سالیانه از سمت دولت روسیه 15 هزار روبل دریافت می‌کنند تا از آن به‌منظور تحصیل خود بهره ببرند. البته این کمک هزینه مشمول بیمه و زندگی دانشجویی نمی‌شود.
شهریه دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ چقدر است؟
باتوجه‌به مقطع شهریه دانشجویان متفاوت خواهد بود. مقطع لیسانس ۲۲۴۰۰۰۰ تا ۴۶۳۲۰۰ روبل و مقطع کارشناسی ارشد ۴۴۶۴۰۰ تا ۵۰۳۰۰۰ روبل شهریه دارد.
دانشگاه ملی سنت پترزبورگ روسیه چه رشته‌های ارائه می‌دهد؟
رشته‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید نسبت به تحصیل در آن‌ها اقدام کنید. این گروه‌های تحصیلی شامل علوم طبیعی، علوم مهندسی، اقتصاد و مدیریت و… می‌شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای