اخذ ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن؛ هزینه، مدارک و شرایط

در این مقاله قصد داریم در مورد ویزای شینگن با شما صحبت کنیم و اطلاعات کاملی در مورد آن ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا با شرایط اخذ ویزای شینگن تضمینی، هزینه ها، مدارک و تمامی موارد مرتبط با آن آشنا شوید. همچنین انواع ویزای اروپا را بررسی کرده و سریع ترین روش های اخذ آن برای ایرانیان را با شما در میان می­گذاریم. قبل از هر چیزی باید بگوییم که در کشور ایران واژه شینگن رایج‌تر از واژه شنگن بوده اما شنگن (Schengen) تلفظ صحیح‌ است. در ادامه با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن نوعی ویزا است که دارندگان آن می‌توانند از راه زمین، دریا و یا هوا به کشورهای عضو منطقه شینگن بروند. در حقیقت می‌توانیم ویزای شنگن را نوعی قرارداد بدانیم که در سال ۱۹۸۵، چهاردهم ماه ژوئن در کشور لوکزامبورگ به تصویب رسید.

این قرارداد بین ۵ کشور آلمان، هلند، لوکزامبورگ، بلژیک و فرانسه امضا شده است. با به تصویب رسیدن این قرارداد ساکنان و افراد بومی این کشورها می‌توانستند بدون ویزا به رفت و آمد بپردازند. با گذشت زمان کشورهای پرتقال، ایتالیا، اسپانیا، یونان و کرباسی نیز به این قرارداد پیوستند و هم اکنون 26 کشور عضو این قرارداد هستند.

ویزای شینگن به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت معینی در کشورهای اتحادیه اروپا مسافرت کرده، اما نیاز به رعایت مقررات و محدودیت‌های مشخص خود را دارد. این ویزا یک مدرک ارزشمند برای تجربه فرهنگ و طبیعت زیبای اروپا و انجام معاملات تجاری در این نواحی می‌باشد.
قوانینی برای ویزای شنگن توسط اتحادیه اروپا تعیین شده است تا هیچ ابهامی در مورد قرارداد شینگن برای هیچکس پیش نیاید. کاربرد ویزای اروپا در اقامت‌های کوتاه مدت درون محدوده شینگن و سفرهای ترانزیتی خواهد بود.

مزایای ویزای شنگن چیست؟

مزایای اخذ ویزای شنگن برای افرادی که علاقمند به سفرهای اروپایی هستند، بسیار زیاد است. به طوری که خیلی از افراد از این ویزا به عنوان شاهراه یاد می‌کنند. با دریافت ویزای شینگن شما به آسانی می‌توانید به همه کشورهای عضو این قرارداد به آسانی سفر کنید و نیازی نیست برای تک تک این کشورها ویزا تهیه نمایید. به این ترتیب هم در زمان و هم در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی خواهید کرد. اگر قصد سفر طولانی تا ۹۰ روز را دارید، ویزای شینگن بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

کشورهای حوزه شنگن

در حال حاضر کشورهای حوزه شینگن ۲۶ کشور اروپایی بوده که از این عدد ۲۲ کشور شامل اتحادیه اروپا و چهار کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا معروف به EFTA هستند. کشورهای حوزه شینگن عبارتنداز:

کشورهای حوزه شنگن
تعداد کشورهای اروپایی عضو شینگن، 26 کشور است.
 • آلمان
 • اتریش
 • بلژیک
 • ایسلند
 • جمهوری چک
 • فنلاند
 • فرانسه
 • ایتالیا
 • لیتوانی
 • مالت
 • هلند
 • یونان
 • نروژ
 • لهستان
 • پرتغال
 • اسلواکی
 • اسپانیا
 • سوئیس
 • سوئد
 • دانمارک
 • اسلوونی
 • لیختن اشتاین
 • استونی
 • مجارستان
 • لتونی
 • لوکزامبورگ

شما با دریافت ویزای اروپا می‌توانید به همه کشورهای ذکر شده در بخش بالا با یک ویزا سفر کنید، این ویزا یک فرصت عالی برای گردشگران و مسافران فراهم کرده است. مناطق و کشورهای حوزه شینگن با عنوان بزرگترین منطقه بدون پاسپورت جهان شناخته می‌شوند. با توجه به قرارداد شینگن همه کشورهای ذکر شده به عنوان یک مساحت مستقل و یک مجموعه واحد در نظر گرفته می‌شوند.

انواع ویزای شینگن

ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که که با توجه به هدف سفر، یکی از آن‌ها انتخاب و مراحل قانونی آن نیز طی می‌شود. ویزای شنگن به سه دسته مختلف تقسیم می‌شود:

انواع ویزای شینگن
اگر قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارید، باید برای اخذ ویزای شینگن اقدام نمایید.
 • ویزای اتحادیه شنگن
 • اعتبار محدوده منطقه‌ای
 • ویزای ملی

در ادامه به توضیح هر یک از انواع این ویزا می‌پردازیم.

ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن به عنوان ویزای گردشگری اروپا نیز شناخته می‌شود. در این نوع ویزا مسافر امکان سفر به کشورهای اروپایی را از هر ۶ ماه یکبار به مدت ۹۰ روز دارد. مهلت ۶ ماهه مسافران در لحظه ورود به یکی از کشورها شروع می‌شود. خودِ ویزای اتحادیه شنگن به سه دسته مختلف تقسیم بندی می‌شود:

ویزای شنگن‌ نوع A

ویزای شنگن نوع A، ترانزیت فرودگاهی است. افرادی که ویزای شنگن نوع A را دریافت می‌کنند، در یکی از فرودگاه‌های حوزه شنگن امکان تغییر پرواز به مقصدی خارج از کشورهای عضو اتحادیه شنگن را خواهند داشت‌. البته دقت داشته باشید که امکان استفاده از ویزای نوع A برای ترانزیت در دو یا چند فرودگاه وجود ندارد.

ویزای شنگن نوع B

ویزای شنگن نوع B یک ویزای ترانزیتی به شمار می‌آید. مسافرانی که ویزای نوع B اتحادیه شینگن را دریافت می‌کنند، امکان گذر از خاک‌های کشور شنگن در مدت زمان حداکثر ۵ روز به مقصدی خارج از این منطقه را دارند.

ویزای شنگن نوع C

این ویزا نوع C یک ویزا برای اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو اتحادیه شنگن است. مسافرانی که با اهدافی مثل رویدادهای ورزشی و فرهنگی، بازدید از اقوام و گردشگری می‌خواهند وارد کشورهای عضو اتحادیه شینگن شوند، می‌توانند از این نوع ویزا به راحتی استفاده کنند. ویزای شنگن نوع C به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • ویزای یک بار ورود شنگن (سینگل)
 • ویزای دوبار ورود
 • ویزای چند بار ورود (مولتپیل)

اگر روی ویزای شنگن شما برچسب Number Of Entries1 (ویزای یک بار ورود) خورده باشد، به این مفهوم است که به عنوان مسافر فقط یک بار می‌توانید وارد کشورهای عضو اتحادیه شینگن شوید. با وجود این برچسب، مهم نیست که ویزای شما چقدر اعتبار دارد، مهم این است که شما فقط یک بار حق ورود دارید.
اگر ویزای دریافتی شما دارای برچسب Number Of Entries2 (ویزای دو بار ورود) است، امکان دو بار ورود در بازه زمانی ۱۸۰ روزه وجود دارد. با شرط داشتن اعتبار ویزا شما در طول این مدت زمان می‌توانید دو بار وارد کشورهای حوزه شینگن شوید.

اگر ویزای شنگن چند بار ورود یا مولتی را تهیه کرده باشید، این نوع ویزا دارای برچسب Number Of Entries MULT است. به این معنی که شما می‌توانید چندین بار با ویزای خود وارد کشورهای محدوده شینگن شوید؛ البته قابل ذکر است که این نوع ویزا محدودیت زمانی ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه سال را دارد.

ویزای اعتبار محدوده شینگن

ویزای اعتبار محدوده شینگن در شرایط اضطراری برای افراد و مسافران صادر می‌شود. دریافت کنندگان این ویزا به چند کشور محدود یا همان کشور دریافت کننده ویزا می‌توانند سفر کنند. دلیل صدور این ویزا می‌تواند انسان دوستانه باشد.

ویزای ملی یا ویزای نوع D شنگن

ویزای ملی معمولا برای مسافرانی صادر می‌شود که هدف‌ کار، تحصیل و یا اقامت دائم را دارند. مدت زمان این ویزا به دلیل ماهیت آن بسیار طولانی‌تر خواهد بود. دسته‌بندی ویزای ملی یا ویزای نوع D شامل دو نوع مولتی و سینگل خواهد بود.

ویزای سینگل نوع D برای کسانی صادر می‌شود که می‌خواهند از خدمات درمانی استفاده کنند و در همین راستا به اقامت محدود نیز نیاز دارند. ویزای مولتی معمولا برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان خارجی که پروژه تحقیقاتی خاصی دارند و یا افرادی که در انجام پروژه‌های مراکز تحقیقاتی همکاری می‌کنند، کاربرد دارد. همچنین برای افراد متخصص مثل ورزشکاران، هنرمندان و موارد ضروری که شامل شرایط حاد پزشکی است، ویزای مولتی صادر می‌شود.

شرایط اخذ ویزای اروپا چیست؟

شرایط اخذ ویزای شنگن در کشورهای اروپایی معمولا یکسان است. یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای ارائه ویزا وجود دارد، گردش حساب بالا و مناسب است. متقاضی ویزای اروپا باید گردش حساب سه ماهه بالا و خوبی داشته باشد، البته این گردش حساب به یورو محاسبه می‌شود.

شرایط اخذ این ویزا چیست ؟
: برای سریع تر شدن فرآیند اخذ ویزای شینگن لازم است مراحل آن را به خوبی بشناسید.

از دیگر شرایطی که برای ارائه ویزا توسط کشورهای اروپایی در نظر گرفته می‌شود این است که هدف سفر کاملا واضح و مشخص باشد. آخرین شرایطی که برای دریافت ویزا در نظر گرفته می‌شود، تمکن مالی مناسب است. میزان این تمکن مالی به کشور مقصد بستگی دارد اما حداقل این میزان باید بین عدد ۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان باشد.

مراحل اخذ ویزای شینگن

کسانی که مایل به دریافت ویزای شنگن هستند، باید یک سری مراحل را طی کرده که در اینجا به آن اشاره می­کنیم:

 1. مشخص کردن هدف از سفر: جزو مراحل دریافت ویزای اروپا مشخص کردن نوع ویزا و هدف از سفر است. در واقع شما با توجه به سفر خود نوع ویزا را تعیین می‌کنید. در این مرحله باید مشخص کنید که هدف سفر شما چیست؟ فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی تحصیلی، ملاقات با اعضای خانواده، توریستی، کاری، تجاری و غیره جزو اهداف سفر هستند.
 2. مشخص کردن کشور مقصد: بعد از این که هدف سفر و نوع ویزای شما مشخص شد، باید به صورت دقیق کشور مقصد خود را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن کشور مقصد، اولین قدم  برای گرفتن ویزای شینگن این است که از طریق سفارت یا یکی از کنسولگری‌های وابسته به کشور مقصد اقدام کنید. در صورتی که قصد دارید به بیش از دو کشور شینگن سفر کنید، باید درخواست خود را روی کشوری ثبت کنید که مدت زمان بیشتری را در آن جا می‌مانید.
 3. انتخاب فرصت مناسب برای درخواست ویزا: پیدا کردن مناسب‌ترین زمان ارائه درخواست ویزا جزو مرحله سوم دریافت ویزای شنگن است. همانطور که می‌دانید اخذ ویزا یک فرایند بسیار زمانگیر است که بهتر است در فرصت مناسبی اقدام کنید. بهترین زمان برای درخواست ویزای شینگن سه ماه قبل از شروع سفر است. اگر تصمیم یهویی برای سفر به کشورهای شنگن گرفته‌اید، نگران نباشید. دیرترین زمان ممکن برای ثبت درخواست نیز ۱۵ روز قبل از سفر است.
 4. گرفتن وقت از سفارت کشور: از دیگر مراحل گرفتن این ویزا ، گرفتن تایم از سفارت کشور مقصد است. برخی از سفارت‌ها این پروسه را به صورت آنلاین نیز انجام می‌دهند اما برای برخی دیگر باید به صورت حضوری مراجعه کنید.
 5. تکمیل فرم درخواست ویزا: در مرحله پنجم اخذ ویزای شنگن، تکمیل فرم درخواست ویزا اجباری است. در این مرحله باید فرم درخواست ویزا را به دقت تکمیل کنید. بعد از تکمیل فرم، آن را دو نسخه متفاوت چاپ و امضا کنید.
 6. جمع آوری مدارک مورد نیاز: در مرحله ششم باید همه مدارک مورد نظر برای اخذ ویزای اروپا را جمع آوری کنید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای درخواست این ویزا را به صورت کامل شرح خواهیم داد.
 7. مشخص شدن زمان مصاحبه: بعد از این که ۶ مرحله را پشت سر گذاشتید، برای شما یک وقت مصاحبه رزرو می‌شود. با توجه به تاریخ این مصاحبه باید به سفارت مراجعه کنید. ارائه مدارک در این مرحله به افسر کنسولی ضروری است. در این مصاحبه سوال‌های متفاوتی از شما پرسیده می‌شود که در ادامه این مقاله سوالات مصاحبه را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.
 8. پرداخت هزینه اخذ ویزای اروپا: بعد از این که مصاحبه را انجام دادید، نوبت به پرداخت هزینه اخذ ویزای شنگن می‌رسد. بهتر است بدانید که این هزینه توسط اعضای شینگن مشخص می‌شود و امکان تغییر در آن وجود ندارد. معیارهای مشخص کننده این هزینه سن و وضعیت فرد متقاضی خواهد بود.
 9. دریافت پاسخ: در مرحله آخر شما نیازی نیست کاری انجام دهید؛ فقط باید منتظر پاسخ درخواست باشید. مدت زمان ارائه نتیجه بین یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه خواهد بود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای اروپا

ارائه مدارک تکمیل از طرف شما برای گرفتن ویزای شینگن اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه مدارک مورد نیاز شینگن را بررسی می‌کنیم:

پرینت فرم تکمیل شده ویزا
دو قطعه عکس رنگی جدید
اصل شناسنامه
کارت ملی
پاسپورت جدید و قدیمی به همراه کپی صفحات مهم
اصل سند ملکی مسافر یا همسرش
اصل مدارک شغلی
بلیط رفت و برگشت هواپیما
برگه تاییدیه رزواسیون هتل
پرینت سه ماهه حساب بانکی
گواهی مانده حساب بانکی
پرداخت ضمانت نامه بانکی از بابت ضمانت برگشت سفر
ارائه جواز کسب، پروانه بهره برداری، جواز مطب، آگهی تاسیس و … برای مشاغل خصوصی
معرفی نامه از محل کار با ذکر سمت شغلی، سه تا از آخرین فیش‌های حقوقی، حکم کارگزینی، گواهی اشتغال به تحصیل، دانش آموزان و دانشجویان و … برای مشاغل دولتی
مدارک لازم برای اخذ ویزای اروپا
لازم که مدارک شما برای اخذ این ویزا کامل باشد.

نکته: اگر سند ملکی به نام همسر مسافر باشد، باید از همه صفحات شناسنامه همسر نیز کپی ارائه شود.

راحت ترین و سخت ترین کشور برای ویزای شینگن

در سال‌های اخیر سختگیری‌های کشورهای اروپایی برای اخذ ویزای شنگن بیشتر شده است. از بین کشورهای منطقه شینگن کشوری که انعطاف پذیری بیشتری برای مسافران دارد، کشور اسپانیا است. سخت‌ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن ۲۰۲۳ کشورهای فرانسه، اتریش، آلمان و هلند است. این کشورها شرایط سختی برای ایرانیان در نظر گرفته‌اند.

کشور فرانسه برای کسانی که تا به حال سفر خارجی نداشته‌اند، اجازه اخذ ویزا نمی‌دهد. کشور آلمان نیز شرایط ویزای خود را سخت کرده است، در حدی که اگر دعوتنامه نداشته باشید، نمی‌توانید ویزا دریافت کنید. اخذ ویزای اتریش و هلند نیز فقط در صورت شرایط مالی قوی امکان پذیر است.

کشورهای معاف از ویزای شینگن

برخی از کشورها نیاز به دریافت ویزای شنگن ندارند. در ادامه لیست کشورهای معاف از ویزای اروپا را ارائه می‌دهیم:

سنت کیتس و نویس انگلستان نیوزلند

 

بوسنی و هرزگوین

 

سنت لوسیا ایالات متحده آمریکا

 

نیکاراگوئه

 

برزیل

 

سنت وینسنت اروگوئه

 

مقدونیه شمالی

 

برونئی

 

ساموآ وانواتو

 

پالائو

 

کانادا

 

صربستان ژاپن

 

پاناما

 

شیلی

 

سیشل کیریباتی

 

پاراگوئه

 

کلمبیا

 

سنگاپور ماکائو

 

پرو

 

کاستاریکا

 

جزایر سلیمان مالزی

 

ونزوئلا

 

دومینیکا

 

کره جنوبی جزایر مارشال

 

سنت کیتس و نویس

 

السالوادور

 

تایوان موریس

 

آلبانی

 

گرجستان

 

تیمور لسته مکزیک

 

آندورا

 

گرنادا

 

تونگا میکرونزی

 

آنتیگوا و باربودا

 

گواتمالا

 

ترینیداد و توباگو مولداوی

 

آرژانتین

 

واتیکان

 

تووالو موناکو

 

استرالیا

 

هندوراس

 

اوکراین مونته نگرو

 

باهاما

 

هنگ کنگ

 

امارات متحده عربی نائورو باربادوس

 

هزینه اخذ ویزای شینگن

هزینه ویزای شنگن ۲۰۲۳ برای ویزای یک بار ورود با اعتبار یک ماهه مبلغ ۲۵۰ یورو است. هزینه ویزای چند بار ورود به ترتیب سه و شش ماهه به مبلغ ۳۵۰ و ۴۵۰ یورو است. ویزای چند بار ورود برای یک سال مبلغ ۵۰۰ یورو و برای دو سال ورود به مبلغ ۶۰۰ یورو خواهد بود.

سوالات مصاحبه ویزای اروپا

همانطور که در مراحل دریافت ویزای شنگن اشاره کردیم، مصاحبه‌ای توسط سفارت از شما انجام می‌شود که در این مصاحبه سوال‌هایی از شما پرسیده خواهد شد. در ادامه چند نمونه از سوالات مصاحبه ویزای شنگن را مطرح می‌کنیم:

سوالات مصاحبه ویزای اروپا
سوالاتی که در مصاحبه برای دریافت ویزای اروپا مطرح میشود
 • سوال از کشور مقصد
 • سوال در مورد اینکه آیا خانواده و یا آشنایی در کشور مقصد دارید یا خیر
 • سوال در مورد اینکه هزینه سفرتان را چه کسی پرداخت می‌کند
 • سوال از هدف سفر
 • سوال در مورد ازدواج و سفر
 • سوال در مورد محل اقامت در کشور مقصد
 • سوال در مورد مدت اقامت
 • سوال در مورد وضعیت سواد و تحصیل
 • سوال در مورد شغل و حقوق
 • سوال در مورد بیمه درمانی

نمونه ویزای شینگن

در ادامه نمونه ویزای اروپا را مشاهده می‌کنید:

نمونه ویزای شینگن
ویزای شنگن انواع مختلفی دارد، که با توجه به نیازتان باید برای آن اقدام نمایید.
مهاجرت اروپا

مهاجرت به اروپا

شرایط خوب اقتصادی کشورهای اروپایی، برخورداری از بهترین نظام‌های آموزش و پرورش، کمترین میزان بیکاری و تورم و شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاران خارجی، باعث شده است بسیاری از متقاضیان مهاجرت، زندگی در اروپا را همچون رویایی در سر بپرورانند.

مشاوره دریافت ویزای شینگن

در این مقاله صفر تا صد شرایط اخذ ویزای شینگن را برای شما مطرح کردیم. حال شما می‌دانید که هزینه، مدارک، سوالات مصاحبه و غیره برای دریافت ویزای اروپا چیست. اگر مایل به دریافت مشاوره اخذ بهترین ویزای شینگن هستید، می‌توانید با کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای شینگن چیست ؟
نوعی ویزا است که با دریافت آن، افراد می‌توانند به همه کشورهای عضو اتحادیه شینگن که 26 کشور هستند، سفر کنند.
هزینه ویزای اروپا چقدر است؟
با توجه به نوع ویزا و مدت زمان اعتبار مبلغی بین 250 تا 600 یورو است.
شرایط اخذ ویزای شینگن چیست؟
گردش حساب بالا، مشخص بودن هدف سفر، تمکن مالی مناسب
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
m.jouyban08
4 ماه قبل

آیا ویزای شینگن به من اجازه کار کردن در کشورهای عضو را می‌دهد؟

کادر هرمس اپلای