ویزای شینگن

ویزای شینگن

اگر به دنبال دریافت ویزای شینگن هستید اطلاعات کاملی را در اینجا آورده ایم. انواع ویزای شینگن، مدارک مورد نیاز و… از جمله این اطلاعات هستند. همچنین موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می تواند در این زمینه بصورت تضمینی در کنار شما باشد. منتظر نظرات و سوالات شما در انتهای مقاله هستیم.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

اخذ ویزای شینگن تضمینی و فوری

با داشتن برچسب ویزای شینگن (شنگن) در پاسپورت خود می توانید به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. شما باید از کشوری وارد حوزه شینگن شوید که ویزای آن را گرفته اید. برای مثال اگر شما ویزای خود را از کشور فرانسه دریافت کنید، ورودتان باید از این کشور باشد و پس از آن آزادانه در مدت ویزای خود می توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

کشور انگلستان (انگلیس) جزو کشورهای پیمان شینگن نیست و برای سفر به آن باید ویزای خود این کشور را دریافت کرد.

برای بار اول قاعدتا به شما ویزای شینگن ١۴ روزه تعلق می گیرد. سعی کنید به هیچ عنوان بیشتر از موعد ویزا در کشور مقصد نمانید زیرا برای درخواست بعدی با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.
اگر قصد دارید با دعوت نامه ویزای شینگن اخذ کنید، سعی کنید از شخص با موقعیت اجتماعی خوب و یا شرکتی معتبر دعوت نامه دریافت کنید زیرا این در موفقیت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود

انواع ویزای شینگن

بسته به این که به چه دلیل می خواهید به حوزه شینگن سفر کنید 5 نوع ویزا صادر می گردد. ویزای A، B، C،D و LTV از انواع ویزا های شینگن می باشد.

انواع ویزای شینگن

ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با داشتن «ویزای اتحادیه‌ی شینگن» (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حداکثر ۹۰ روز در هر ۶ ماه، اخذ می‌کنید. به طبع شروع این تاریخ از لحظه‌ ورود به یکی از این کشورها آغاز می‌شود. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می‌شود. از طرفی این نوع از ویزا به چند دسته‌ی دیگر تقسیم می‌شود. این ویزا شامل موارد زیر است:

ویزای نوع A

منظور از این ویزا، «ویزای ترانزیت فرودگاه» (Airport Transit Visa) است. در این صورت، مسافر حق خروج از فرودگاه کشور عضو شینگن را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه‌های عضو این پیمان، هواپیمای خود را عوض کرده و به مقصد کشور دیگری در خارج از منطقه‌ی شینگن برود.

ویزای نوع B

این ویزا نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B،مسافر می‌تواند از خاک کشورهای شینگن، در مدت حداکثر ۵ روز، به مقصدی خارج از این منطقه، گذر کند.

ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه‌ مدتی است برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه‌ی شینگن. دریافت‌کنندگان ویزای C با توجه به هدف و شرایط سفر خود، یکی از ۳ نوع ویزای زیر را دریافت می‌کنند:

«ویزای یک بار ورود» (Single-entry)

همان‌طور که از اسم ویزای یک‌بار ورود مشخص است، این ویزا تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این‌که مدت آن به پایان رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد.

«ویزای دو بار ورود» (Double-entry)

ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شینگن را دارد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این شرایط در محدوده‌ زمانی مشخصی قابل اجرا است.

«ویزای چند بار ورود» (Multiple-entry)

ویزای چندبار ورود مجوز هر چندبار ورود و سفر بین کشورهای عضو شینگن را صادر می‌کند. به این معنی که مسافر می‌تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشد. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین، این ۹۰ روز به محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه‌ی شینگن محاسبه می‌شود.

ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این نوع از ویزا، «ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده» (Limited Territorial Validity Visas) نام دارد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که تنها به محدوده‌های مشخصی که در زمان اخذ ویزا اعلام می‌شود، سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشید. این ویزا به غیر از مناطق مشخص‌شده، در هیچ منطقه‌ دیگری اعتبار ندارد و دارنده‌ آن مجوز سفر به هیچ‌یک از دیگر مناطق را ندارد. این ویزا بیشتر تحت شرایط خاص، مانند ویزا برای پناهندگان، اعطا می‌شود.

ویزای ملی (NV)

از «ویزای ملی» (National Visas) به عنوان «ویزای نوع D» یاد می‌شود. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل، کار یا کسانی که برای مدت‌زمان مشخصی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه‌ی شینگن را دارند، صادر می‌شود. این ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می‌تواند یک‌بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده‌ی آن باید پس از اتمام اعتبار ویزا و پایان دوره‌ تعیین شده، به کشور خود بازگردد. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می‌توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه‌ شینگن بدون محدودیت سفر کرد. با این توضیحات، داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • دانشجویان بین‌ المللی که برای انجام پروژه‌ های تحقیقاتی برای مدتی مشخص و نه بیشتر از یک سال، به کشورهای شینگن سفر می‌کنند.
 • دانشجویان بین‌ المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌ های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه نیز ویزای یک‌ ساله اعطا می‌شود که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
 • کار کردن یا پژوهش علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای اتحادیه‌ شینگن. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌ اش صادر می‌شود.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود به کشورهای عضو این پیمان سفر می‌کنند؛ برای مثال هنرمندان و ورزشکاران در این گروه قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه‌ شینگن نباشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

قبل از هر موردی باید هماهنگی‌های لازم را با سفارت کشور مقصد انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن در اکثر کشورهای عضو این پیمان شبیه به یکدیگر است و تنها در برخی از جزئیات و موارد، تفاوت کمی دارند. به هر ترتیب، مدارک اصلی که باید همراه داشته باشید، شامل موارد زیر است:

۱. فرم تکمیل‌شده‌ درخواست ویزا اولین مورد است. به طور کلی اولین مرحله برای اخذ ویزای هر کشور تکمیل فرم درخواست روادید آن است. این فرم باید از سفارت مربوطه دریافت شود. هر چند که این کشورها عضو شینگن هستند، ممکن است فرم درخواست ویزای هر یک از آن‌ها متفاوت باشد؛ در نتیجه لازم است از سفارت‌ های آن‌ها دریافت شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

فرم جامع درخواست ویزای شینگن

۲. همراه داشتن اصل گذرنامه با امضاء و گذرنامه‌ های قبلی ضرورت دارد. همچنین گذرنامه باید تا حداقل ۶ ماه پس از درخواست روادید، اعتبار داشته باشد.

۳. عکس پرسنلی رنگی تمام رخ با زمینه‌ی سفید که باید با ظاهر وقت صاحب عکس هم‌ خوانی داشته و جدید باشد.

۴. مدارک شغلی رسمی مانند جواز کسب، روزنامه‌ی شغلی، فیش حقوقی و گواهی اشتغال به کار یا تحصیل لازم است. همچنین، اسناد ملکی شخص متقاضی و منابع مالی وی همراه با گردش حساب رسمی مورد نیاز خواهد بود.

نکته: لازم به اشاره است که این مدارک باید همراه با ترجمه‌ی رسمی به سفارت ارائه شود.

۵. بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد یا رزرو بلیط لازم خواهد بود.

۶. متقاضیان روادید باید برای کل مدت‌ زمان سفر بیمه‌ مسافرتی فردی یا جمعی داشته باشند. شرکت بیمه‌ گذار نیز باید نماینده‌ معتبری در کشور مقصد داشته باشد.

۷. به همراه داشتن برگه‌ ی تاییدیه‌ رزرو هتل یا اصل دعوت‌ نامه‌ای که شخص دعوت‌ کننده از کشور مقصد برای متقاضی فرستاده است نیز کاملا ضروری خواهد بود.

نکات ضروری

دانستن نکات زیر جهت ارائه‌ درخواست ویزای شینگن، خالی از لطف نیست.

 • تمامی مراحل درخواست و اخذ ویزای شینگن در کنسولگری‌ها و سفارت‌های کشورهای این پیمان، قابل اجرا و پیگیری است.
 • تمامی مدارک مورد نیاز هر سفارت باید به صورت تمام و کمال ارائه شود.
 • مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد متقاصی و کشور صادرکننده‌ ویزا متفاوت باشد.
 • لذا به طوری کلی بهتر است به سفارت و بخش توریستی آن کشور مراجعه شود.
 • کلیه مدارک ترجمه‌ شده نیاز به مهر دادگستری دارند. این کار معمولا توسط دارالترجمه‌ها پس از ترجمه‌ی مدارک، انجام می‌شود.
 • تمام هزینه‌هایی که برای درخواست و اخذ ویزا صورت می‌گیرد، غیرقابل برگشت است.
 • درخواست ویزا می‌تواند تا ۴ ماه زودتر از زمان مسافرت ارائه شود.

هنگام مصاحبه یک سری از سؤالات از شما پرسیده می‌شوند که بهتر است از همین حالا جواب مناسبی برای آن‌ها داشته باشید. این سؤالات شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • ✔ قصد سفر به کدام کشورهای اتحادیه‌ی شینگن را دارید؟
 • ✔ آیا از اعضای خانواده، آشنایان، دوستان یا فامیل‌های خود کسی را در کشورهای عضو شینگن دارید؟
 • ✔ هدف از سفرتان چیست؟
 • ✔ هزینه سفر شما بر عهده‌ی کیست؟
 • ✔ آیا ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، چه مدت است که ازدواج کرده‌اید؟ شغل همسرتان چیست؟
 • ✔ آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سالشان است و چه می‌کنند؟
 • ✔ اقامتتان برای چه مدت به طول خواهد انجامید؟
 • ✔ محل اقامتتان کجا خواهد بود؟
 • ✔ وضعیت سواد و تحصیلی‌تان چگونه است؟
 • ✔ در چه شرکتی مشغول به کار هستید؟
 • ✔ کار شرکت و خودتان چیست؟
 • ✔ درآمد و حقوقتان چقدر است؟
 • ✔ آیا در طول سفرتان، کسی در محل کارتان جایگزین شما خواهد شد؟
 • ✔ آیا تاکنون به کشورهای دیگر سفر کرده‌اید؟
 • ✔ از کجا مطمئن باشیم که به وطن خود باز خواهید گشت؟
 • آیا دارای بیمه درمانی هستید؟
مهاجرت اروپا

مهاجرت به اروپا

شرایط خوب اقتصادی کشورهای اروپایی، برخورداری از بهترین نظام‌های آموزش و پرورش، کمترین میزان بیکاری و تورم و شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاران خارجی، باعث شده است بسیاری از متقاضیان مهاجرت، زندگی در اروپا را همچون رویایی در سر بپرورانند.

سخن آخر

دریافت ویزای شنگن همراه با نکات مختلفی است. متقاضیان باید با تمامی این نکات آشنا باشند تا هنگام ثبت درخواست خود با مشکلی مواجه نشوند. همچنین این ویزا انواع مختلفی دارد و به‌منظور دریافت هر یک، نیاز به ارائه مدارک گوناگونی خواهید داشت که در این مطلب چند نمونه از آن‌ها را نام بردیم.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ارائه خدمات مختلف در حوزه مهاجرت، کسب ویزای دانشجویی و همچنین اخذ ویزای شینگن تضمینی و فوری در خدمت شماست. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با تکمیل فرم مشاوره مهاجرت با ما در ارتباط باشید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

ویزای شینگن چیست؟
نوعی ویزا است که به افراد اجازه می دهد تا در منطقه شینگن، سفر کنند.
کشورهای منطقه شینگن کدام کشورها هستند؟
اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.
هزینه ویزای شینگن چقدر است؟
معمولا بین 60 تا 80 یورو متغیر است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles